N I E U W E No. 1001. Zondag 2 Mei 1886. 11de Jaargang. De eenige uitredding. De behekste Pachthoeve. HAllLMSm (OllRIiT. ABONITEMENTSPB IJ8 Per 3 maanden voor Haarlem t 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,— Voor het Buitenland 1,50 Afxjnderlpke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. ..j.s.i AGHTE MA HOK AGITATE. PRIJS DER ADVERTEÏTTIÉE Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsrnimta. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrjjdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KUPPERS k 1AUKEI. Wij hebben meermalen gewezen op het jammerlijk stelsel van politiek, hetwelk in onze eeuw op internationaal gebied wordt gevolgd. De feiten van den dag geven echter aanleiding daarop nu weder terug te komen. Wat toch zagen wij gebeuren? Bij een plechtig gesloten verdrag, het welk niet eeuwen geleden, maar eerst voor acht jaren werd aangegaan, ontnam men aan Turkije grondgebied en rechten. Nu, dat meu den Turk, dien indringer in Europa, ietwat kortwiekte, daar behoeft meu geen bezwaar tegen te hebben. Doch zelfs tegenover den Turk moet men recht en gerechtigheid handhaven. En dat deed men thans niet. Oost-Rumelië werd in eeue bizondere positie geplaatst. Men wilde Bulgarije niet te groot maken. Zoo beslisten de wijzen op het Berlijuer congres. Maar Vorst Alexander dacht er anders over. Hij berustte niet in die schei ding en op een goeden dag proclameerde hij de éénheid tusschen Bulgarije en Oost- Rumelië. Groot verzet daartegen ii) Europa. De Kabinetten gingen op hun achterste pooteu staan. Als men hen maar had willen ge- loovon, dan zou een Europeesche oorlog zijn uitgebroken. Ten slotte kwam echter alles neer op een strijd tusschen Servië en Bulgarije. De Serviërs meenden, dat als Bulgarije zoo groot werd, ook hun land ten koste van Turkije, moest uitgebreid worden. Vorst Alexander hield zich even wel dapper. Hij bestrafte Koning Milan van Servië duchtig voor diens overmoed. Turkije bleef echter pruttelen; ook Rume- lië moest van Bulgarije gescheiden blij ven, meeude men te Constautinopel. Daar kwamen de Mogendheden weder tusscheubeiden. Der Porte werd beduid, dat zij maar moest toegeven. En de groote Heer week voor de groote >heereu« van Europa. Men kwam tot eene schikking. Oost-Ru. melië zou niet bij Bulgarije worden ge voegd. Vorst Alexander zou alleen maar Gouverneur-Generaal van Oost-Rumelië worden. 't Spreekt van zelf, dat bedoeld verge lijk niets was dan eene mystificatie. Het fraaie woord: persoueele unie (eene uitvin ding van onzen tijd) kwam hier goed te FEUILLETON. 12) Dt ontknooping van het raadsel. Vervolg Terstond na het middagmaal maakte mijn vriend en ik een gang over de hoeve en von den alles in orde, geen koe met verbrijzelde pooten, geen schapen meer, die vóór den tijd moesteu geslacht worden, en het arme paard met den zwarten kop was het «enige, dat nog een buil vertoonde. Wij gingen de kerk voorbij van het plaatsje dat er wat ouderwets, maar aar dig in zijne soort uitzag, en onder welks vreed zame stroodaker. zeker de boosheid niet wonen kon, die op de hoeve zoo veel te stellon gaf. Mijn vriend werd allerwege met achting en eerbied begroet.Eenigen der andere dorpsbewone rs spraken met hem over de aanrandingen, waar omtrent het gerucht, hoe korten afstand dit doorkropen had, al reeds meer verhaalde dan w'j wisten; algemeen was deswege intusschen de deelneming en de verbazing. Met den eigenaar van den ongelukkigen hond hield mijn vriend een wat langer praatje en betaalde hem 't geld voor het arme beest; Dickson stak dat met een pas. Het werd ook nu gebezigd om de volle waarheid, zoo hinderlijk voor bet schijn-prestige van Europa, te bedekken. De hoofdzaak in dat Servisch-Bulgaarsck incident is, dat een plechtig tractaat zoo maar, alsof het niets beteekende, werd terzijde gesteld. Zeer natuurlijk rijst tegen over dat verschijnsel weder de vraag: be staat er op internationaal terrein nog eenige rechtszekerheid? Staat niet alles in het le ven der Staten op losse schroeven? De vraag krijgt nog meer beteekenis, als men let op Griekenland. Wij hebben geen aasje sympathie voor de nieuwe Grieken. Zij tereu op den roem van de oude Grieken, van wien zij (meer dan vermoedelijk) niet eenmaal afstammen. Toch behooreu overeenkomsten, te hunner gunst door de Mogendheden gesloten, eer lijk te worden nageleefd. Met beginselen mag niet worden gespeeld, al worden door hunne toepassing ook landen of personen gebaat, voor wie men geene achting of genegenheid koestert. Niet onze persoonlijke opvattingen, maar de eeuwige waarheden van recht moeten de wereld beheerschen. En nu werd bij het meervermeld Ber lijuer verdrag het bezit vau zeker gedeelte van Turkije aan Griekenland in 't ver schiet gesteld. Dat uitzicht werd geopend nadat de Congresleden zeer ernstig (zoo heette het althans) hadden beraadslaagd over liet evenwicht in het Oosten. Het besluit op zich zelf om Griekenland te vergrooten, door eenvoudige beiooving van Turkije, was reeds een onrecht, maar het werd dan toch als eeu be sluit van het vereeuigd Europa genomen en gepubliceerd. Daarenboven moest het strekken om Griekeulaud af te houden van een nieuwen oorlog tegen Turkije. De Mo gendheden geloofden (of beweerden), dat zij den vrede in het Oosten hielpen beves tigen door Griekenland te bevredigen. Te Athene was men dan ook zeer tevreden over het tractaat van Berlijn. Jaren verliepen; de Grieken klopten bij herhaling aan de deuren van de Kabinet ten met de vraag: wanneer krijgen we nu het toegezegde grondgebied? Doch men deed alsof men niet hoorde. Het was al heel mooi als men Griekenland beleefd te woord stond. Tu dien stand van zaken kon het geen verwoudeiing baren, dat de Grieken nijdig vergenoegd gegrinnik bij zicli en vroeg, of hij niet den makker van den verslagene naar de hoeve brengen zou, daarmeê willende zeggen, dat hij er niets in zou vinden, dat wanneer hij maar weêr zulk een goeden stuiver gelds daarvoor uitbetaald kreeg, ook dat beest werd doodgeslagen. Treddock wees het aanbod af. „Honden baten niet, wanneer men geen voet stappen zien kan," merkte hij, zich naar mij keerende op; en het was licht te bespeuren, dat hij, ofschoon hij zich voor de boeren het aanzien gegeven had, alsof hij de zaak voor af gedaan beschouwde, in 't geheim duchtte, dat het kwaad gesternte over het goed nog niet opge houden had te werken. Dit bleek vrij duidelijk, toen wij 's avonds al koutend bij den baard zaten want bij deed zijne vrouw den voorslag, dat zij den anderen morgen met het kind per spoortrein een tochtje moest doen, en wel om een bezoek af te leggen bij hare moeder, die wel tachtig mijlen ver woonde, en zij dan eenige dagen bij haar vertoeven kon. Helene wilde echter niets van zulk eeD ontwerp hooren, zoolang zij een gast had, en het knaapje zong zoo lustig, alscf er voor zijn persoontje geen gevaar ter wereld bestond. Het plan scheen dus al dadelijk iu duigeu te vallen doch Tred dock wikle het nog niet gewonnen geven. Na onze t'huiskomst was de konstabel uit ziju en onrustig werden toen Bulgarije weel een brok vau Turkije nam. Eu nu heet het thans wel, dat Oost-Rumelië tot Turkije is blijven behooreu, zoodat de Grieken zich over niets te beklagen hebben, maar reeds deden wij uitkomen, dat dit blijven van Oost-Rumelië bij Turkije eene schiju-ver- tooning moet heeten. De wezenlijke waar heid is, dat een Groot-Bulgarije, onder het bestuur van Vorst Alexander tot stand is gekomen. De Grieken grepen naar de wapenen. Dat behaagde aan Europa niet. De Mo gendheden protesteerden en dreigden, zelfs met eeue blokkade van de gausche Griek- sclie kust. Zeer verzoenend rekende men aan de Grieken voor: als ge nu slechts onderwerping toont, dan zal alles wel weer terecht komen; later zullen wij wel ook voor u zorgen. Wat moesteu de Grieken nu doen? Natuurlijk zich onderwerpen, ten zij ze den moed hadden bezeten om tegen gausch Europa te strijden. Da Grieksche Regeering zal inwendig zeer blij zijn, dat de zaken deze wending na men, want zij zal wel geweten hebben, dat Griekenland, ondanks de oorlogstoebe reidselen, van welke men steeds hoorde gewagen, niet in staat is een oorlog te voeren. Het geld, die zenuw ook vau den oorlog, ontbreekt. Buiten de Grieksche grenzen is niemand, die aau Griekeulaud een cent zou durven leeneu; alleen biuneu- laudsche leeningen zijn mogelijk. De Staat leent dan om nimmer terug te geven. Met Turkije staat het niets beter gescha pen. De Sultau heeft een leger, dat uit waarlijk dappere mannen is gevormd; doch de soldaten mopperen altijd om de zeer betreurenswaardige reden, dat zij bijkans nooit soldij outvaugeu. De Turksche schat kist is aau eeu leeg vat gelijk. Dat wederzijdsch geldgebruik heeft het behoud des vredes zeer in de hand gewerkt. Als men te Athene en te Constantinopel baadde in het geld, zouden de beide partijen op elkaar zijn ingevlogen. Thans zullen beide in den groud der zaak dankbaar zijn geweest, dat Europa niet wilde, dat er werd gebakkeleid. De Grieksche Ministers kunnen nu den volke verkondigeu: wij moe ten wel toegeven, wij, klein land, kouden het immers niet uithouden tegen al de groote machten van Europa te zamen. Hebben dus de Grieken en de Turken dienst ontslagenmaar hij had het ridderlijk besluit opgevat, aau de hcele zaak een einde te maken, en drong er dus op aan, dat hij nog een nacht op de landhoeve zoo blijven. De avond ging rustig voorbij. Na het avondmaal richtte men voorden vertegenwoordiger der politie- overheid eene soort kermisbed iu de keuken in en bezatte den stal en de graanschoven weder met manschappon. Evenals den avond te voren bracht Treddock de karabijn weder in mijn slaapvertrek en nam het geweer met dubbelen loop naar het zijne meê. Het maanlicht drong de kleine vensterruiten mijner kamer en scha duwde op de gordijnen eene soort van netwerk af, met welks beschouwing ik mij verledigde; maar wanneer men 's ochtends ter jacht is ge weest, laat de slaap niet lang op zich wachten en toen ik de oogen weder opende, was het iu de kamer ook volkomen helder, maar dat was eene helderheid, die door de zonnestralen werd voortgebracht. 't Was reeds laat, namelijk voor het land maar ook Treddock had eenige rust iu te halen, en ik was reeds bijkans aangekleed, toen hij in mijne kamerdeur keek. De oude konstabel wachtte beneden op ons met al den glans zijner zelftevredenheid, en in afwachting van de klin kende erkenning van zijne betoonde gewichtige diensten, eer hij den terugweg naar het dorp niet anders kunnen handelen, dat veran- de t niets aau het ongehoorde van den toestand. Niemand zal kunnen ontkennen, dat elk begrip van recht en gerechtigheid met voeten is vertreden. Dat kon gebeu ren, hetgeen wij aanschouwden, vormt eeue ontzettende getuigenis tegeu onze eeuw. De beginselen der revolutie van 1789 beginnen steeds meer en meer rijp te wor den. Men stelde toen toch het geweld in de plaats van het recht. De meerderheid zou regeeren. Eu zelfs dat was niet waar. De minderheid regeerde door het tirauni- seereu van de meerderheid. Het sterkere verdrukt het zwakke, dat is de normale po sitie geworden. Ouomwoudeu komt men daar ook voor uit. Men heeft de brutaliteit om die geweldspractijk te verheffen tot eene aan bevelenswaardige theorie, 't Moet zoo wezeu, zoo decreteert men, want in de gausche schepping neemt men het waar, dat het sterkere het zwakkere domineert, ja doodt. Volgens die fraaie leer, moeten wij als zwakke Staat al blij wezen, dat de groote Mogendheden ons nog laten voortbestaan. Griekenland zou immers door eeu der groote heereu, of wel door een paar, bij minnelijke overeenkomst, kunnen ingelijfd worden. Misschien zal dat nog eenmaal het tragische einde van Griekenland zijn. Alles is mogelijk in onzen tijd, waarin voor niets wordt teruggedeinsd. Het mo derne volkenrecht is de ontkenning van het recht. Die stelling wordt door de ervaring zeer krachtig gestijfd. Die werkelijkheid geeft veel te denken. Zij dreigt tot de vraag: waaraau moet deze vervorming der toestauden worden toegeschreven? Het antwoord is eeue aanklacht tegen de samenleving van onze eeuw. De internationale verhoudiugen en rechts begrippen zijn zoo ontaard, omdat de Natiën afweken van de eeuwige beginselen van waarheid en recht Zonder Godsdienst geen duurzaam recht. Alleen wat op den Godsdienst rust, bezit levenskracht. Maar nu wordt juist aan den Godsdienst door de revolutie den oorlog verklaard. De machteu der wereld woeden nog altijd tegen het Kruis. Toch blijft het eeuwig waar, dat de meuschheid in haar edelst streven ook tot aanvaardde, want hij had, zooals hij me in ver trouwen zeide, alles opgehelderdde eigenlijke oorzaak van het gebeurde was, ondanks die verzekering, toch zoo weinig opgehelderd als te voren gebleven. Al wat men zeggen kon, was, dat zich geen nieuw onraad had laten bespeuren. Intusschen gedroeg men zich in de vreugde over dit feit niet al te logischmen was een voudig wel te moede, dat de vreemde historie tot een eind gekomen wai en iedereen prees den ouden sluwerd, alsof hij werkelijk iets gewichtigs had verricht. De konstabel nam in de ziel ver genoegd afscheid, en Treddock, zijne vrouw en ik zetten ons in de beste stemming aan den ochtenddisch. Wij praatten over de jacht van den vorigen dag; er waren echter nog geen tien minuten verstreken, toen vlak onder het venster, waaraan wij zaten, uit den hof een gegil werd gehoord, en van bniten eene morsige hand met zulk een kracht tegen de ronde ven sterruiten sloeg, dat eenige daarvan uit het lood weken en rinkinkend op den bodem vie len. Mevrouw Treddock begon luidkeels te schreeuwen en drukte haar kind krampachtig aan de borst. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 1