BUITENLAND. i; I E L A N S). gemengde berichten. Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS^ Boekbeoordeeling. Kunstnieuw s. handhaving dei' waarheid, recht en recht vaardigheid op internationaal gebied alleen in het teekeu des Kruizes te overwinnen. Congressen en Conferentiëu, waarop de diplomaten liuune wijsheid ontwikkelen, zullen niet baten om aan de Staten, aan de kleine inzonderheid, rechtszekerheid te verschaffen hun het bewustzijn te geven, dat hunne zelfstandigheid niet vogelvrij is verklaard. Alleen het Geloof vermag bergen te ver zetten. En de revolutie-ellende, zichtbaar op bijna elk gebied, is zulk een berg. Wereldsche wijsheid en wereldsch over leg staan machteloos tegenover het bezwaar, waarop wij wezen. God Almachtig alleen kan uitkomst geven. Tot Hem weergekeerd, gij volken der aarde! Hij wil en zal u red den uit den druk. Dezer dagen zijn in de Troonzaal van het Yaticaan op plechtige wijze door Z. H den Paus aan Z. E. den Kardinaal Staats secretaris Jacobini de insignes van het Gulden Vlies overhandigd, die de nieuwe Spaansche Gezant Z.H. namens de Koningin- regentes als eeue betuiging van dank voor de Pauselijke bemiddeling in de Carolineu- quaestie heelt gebracht. De Koninklijke waardigheid, die de Kroon van Spanje bij dergelijke gelegenheid, volgens de statuten van de hoogste orde van het Gulden Vlies schenkt, zijn door de Kouingin-regentes in een eigeuhaudigen brief aan Z. H. Leo XIII verleend. Men maakt hierbij de op merking, dat de Paus in een kort tijdsbe stek door de twee Mogendheden, die zijne bemiddeling inriepen, als souvereiu is er kend. Koning Lodewijk van Beieren heeft nu den bouw van de nieuwe paleizen doen staken, en de daarmee belaste inge nieurs en bouwmeesters ontslagen. Het wordt bevestigd, dat 's Koniugs bloedverwauten onderhandelen over eeue regeling van zijne geldzaken. Er moet veel kans zijn, dat men spoedig tot eene schik king zal komen. Volgens the limes zal de Koning aftre den, althans een Raad van Regentschap zal benoemd worden. Inderdaad is dit een Koning, die noch bestuurt noch regeert. Het in de Frausche Kamer van af gevaardigden door Dr. Blatiu voorgestelde amendement, waarbij aan iederen meer derjarig verklaarden de beschikkiug tus- schen de teraardebestelling of de lijkver branding wordt vrijgelaten, is met 323 tegen 180 stemmen aangenomen. De onderwijzers in Engeland doen alle moeite cm door een of meer vakge- nooten in het Parlement vertegenwoordigd te worden. Bij de verkiezingen in Novem ber hadden zjj te Louden twee candidateu gesteld, maar geen hunner werd gekozen. Op eeue Dinsdag gehouden vergadering nu van het onderwijzerscougres werd be sloten de zaak door te zetten. l)e Huofdraad der Vereenigicg van den 11. Vincentiu8 van Paulo in Nederland, te 's-Gra- venhage gevestigd, heeft, in zijne vergadering van den 28u April jl., benoemd tot president van dien Raad den heer mr. Th. L. M. H. Bomt aldaar, ter vervanging van den heer mr. J. F. A. Leesbergdie als zoodanig ontslag heeft genomen. Wij vernemen, dat thans het Ministerie of ficiéél het verzoek om ontslag heeft ingetrokken. Men verzekeit, dat er geene Kamer-ontbinding is te wachten, maar eene nieuwe kiestabel wordt voorbereid. Een burger-geneeskundige zal, volgens een koninklijk besluit van 7 April jl., ook dan, wan neer hij den daarbij genoemden cursus bij een der militaire hospitalen niet gevolgd heeft, tot reservt-officier van gezondheid kunnen benoemd worden, wanneer hij o. m, voorzien is van een ge tuigschrift van den hoogleeraar of lector, aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam belast met het geven van onderwijs in de militaire ge- Lees-en heelkunde aar. die inric ting, ten blijke, dat hij bij die inrichting van onderwijs een cur sus over de genoemde vakken in zijn geheeleu omvang met goed gevolg heeft doorloopen. Het hoofdbestuur der Maatschappij ter be vordering der pharmacie heeft de departementen uitgcnoodigd, onverwijld de wetsontwerpen in be handeling te nemeu, door de Regeering ingediend tot herziening der medische wetgeving, en de de partementen en leden der Maatschappij er aan herinnerd, dat dez<ingevolge de statuten der Maatschappij, gehouden zijn, zich intusschen van het indienen van afzonderlijke adressen te ont houden. De leden van de Eerste Kamer der Sta- teu-Generaal zijn tot hervatting ian de werk zaamheden opgeroepen tegen Woensdag 5 Mei, 's avonds te 8 uren. Sedert de vorige bijeenkomst zijn aanhangig gebleven de conversiewet en de markenwet. Tegen een ingezetene van Dor drecht is procesverbaal opgemaakt wegens over treding der wet op den kinderarbeid, doordien hij een 10-jarigen jongen op zijne fabriek had. In Amerika wordt sedert eenigen tijd bij het phölogropheeren eene methode toegepast, door wtlke men zoogenoemde ndurchschnitts" afbeeldingen vau eene familie, een volksstam of ook wel van een maatschappelijken stand verkrijgt. Dit geschiedt daardoor, dat msu de personen, van wie men zulk eene afbeelding wil vervaar digen, één voor één gedurende een uiterst korten tijd op dezelfde phitopraphische plaat opneemt. De zwakke beelden, die op deze wijze ontstaan, vereenigen zich ten slotte tot een geheel, waarin de individueele trekken verdwenen zijn, maar daarentegen de aan aile gemeenzame (dus de voor de familie, den stand enz. karakteristieke) trek ken des te sterker uitkomen. Thans past men deze methode ook toe ter vervaardiging van por tretten van gestorven beroemdheden, van welke dikwijls zeer vele, en daarbij zeer uiteenloopende beeltenissen bestaan. De eerste proef van dien aard deed de Amerikaan Galton, die zes antieke relief-koppen vail Alexander den Grooten tot een ideaalportret vereenigde. Hetzelfde is ook met het portret van Shakespeare geschied. Wil men deze methode toepassen, dan is het natuurlijk een eerste vereischte, dat het gelaat op dezelfde, of nagenoeg dezelfde wijze naar of van den be schouwer is gekeerd. De gelaatsuitdrukking is bij deze karakterkoppen edeler en idealer, dan op elk der oorspronkelijke afbeeldingen. Door de onachtzaamheid van een dienstmeisje, is te 's-Hertogenbosch een kinderwagentje met twee kinderen in de Zuid- Willemsvaart gereden. Hoewel beide kinderen gered zijn, verkeert het jongste toch nog in zorgwekkenden toestand. Bij een suikerbakker te Bor deaux heeft een bediende, in een plotselinge vlaag van krankzinnigheid, de suikereieren, welke daar tegen Pasehen in groote hoeveelheden gemaakt werden, met arsenicum vergiftigd. Ge lukkig kwam men door zijue herhaalde betuiging //Bordeaux zal door mij een buitengewone Pasehen hebben" op de gedachte, de suikereieren te on derzoekeu. Anders had de daad van den krank- ziunige vreeselijke gevolgen gehad voor de kin deren, wien de eieren in handen zouden geko men zijn. Te Wetzlar is dezer dagen een man overleden aan de gevolgen van een val, veroorzaakt door iemand, die voor de grap zijn stoel wegtrok, toen hij wilde gaan zitten. Hij is een jaar lang ziek geweest. Weer een nieuw voorbeeld, bij de vele vroegere, van het gevaar lijke dier bekende grap. De nieuwe reddingsvlet, welke bestemd i s om aan het westerstrand van Texel geplaatst te worden, is, voor rekening van de Noord-Zuid-Hollandsehe Redding-Maatschappij gebouwd door den heer J. Zwanenburg, op Texel. Aangaande deze boot, welke in vorm en inrich ting veel van de bestaande reddingsbooteu afwijkt, heeft men de beste verwachtingen ten opzichte van zeewaardigheid. De vlet is voorzien van zin ken luchtkasten en heeft een vasten kurken rand buiten boord. In den tijd nn negen maanden heeft zekere kapitein Stevens, geholpen door twee duikers, uit het 2 jaar geleden bij de Oanarische eilanden vergane schip Alphonso XII opgehaald eene som van l'/i millioeu gl. in ge munt goud, die zich aan boord bevond en waar voor „de Lloyd" de verzekeringspremie had uit betaald. Voor rekening dier Maatschappij had de gevaarlijke opduiking plaats. Het schip lag op eene diepte van 45 meter onder zee. Te Peto, in den Mexicaanscheu Staat Yuca an, is onlangs de schouwburg, waar zich een aantal aanzienlij e burgers bevouden, aangevallen door de Indianen, die het in den laatsten tijd den bewoners dier streek weder zeer lastig maken. De roodhuiden omsingelden het gebouw, drongen naar binnen en beroofden de toeschouwers van al hun geld en kostbaarheden. Een 14-jarige knaap, die zijnemoeder verdedigde, werd gedood. De roovers sprongen op het too- neel, plunderden de garderobes, en namen, toen zij eindelijk aftrokken, drie actrices mede. Den volgenden dag lieten zij weten, dat de gevange nen tegen een losgeld van 3000 dollars weder zouden vrijgelaten worden. De som werd spoedig door eene openbare inzameling bijeengebracht, en de ongelukkige tooneelspeelsters werden verlost uit haar tieurigen toestand, waarin zij veel had den te lijden gehad. Te Par ij s noemt men die person ei die de restaurants afloopeu om de resijes eten, welke op de borden zijn gebleven, op te koop e i, ten einde deze weder aan minder gelukkige na- tuurgenooten te verkoopen, „byoutiers." Drie van deze zoogenaamde byoutiers, die dezen handel niet winstgevend gsnoeg oordeelden, hadden dien geperfectioneerd, door hier en daar tafelgoed, lepels en vorken mede ts nemen. Daar hij de politie over diefstallen werd geklaagd, werd op óe „byoutiers" in't algemeen een waakzaam oog gehouden en snapte zij de drie bedoelde personen op heeterdaad. Eene huiszoeking werd gedaan, waarbij eene zekere hoeveelheid zil eren lepels en vorken werden gevonden. Overigens bleek nog, dat het vak vrij goede winsten afwerpt, want een dezer „byoutiers" is sedert vijf jaren eigenaar te Centilly van een huis, ter waarde van 100,000 fr. De Amsterdammers kunnen pog eenig-ntijd pleiziir hebben van hunne „gasquaestie" de pleidooien der firma De Bruyn ca. de Ge meente zijn nl. bepaald op 16 November. In Arnhem schijnt de spraak ma kende gemeente een eigen naam voor de velo cipede of rijwiel te hebben uitgedacht, nl. viets. Misschien begaan we eene groote domheid, zegt het Dagblad, of verraden onkunde van het Gel- dersche taaleigen, wanneer wij bezwaar opperen tegen dezen bastaard van vitesse, en houden ons in dat geval voor terechtwijzing omtrent de lurkomst van viets aanbevolen. huis vermaakt aan do stad Moskau -oor de slichting van een kinderziekenhuis. Zulke legaten kunnen nog eens helpen. Onder de Deensche handelssche- pen is er ook een, welks honderdjarig bestaan on langs is gevierd. Dat stevige eikenhouten schip, De toende Bröderheeft zich in die eeuw goed gehouden en nooit meer schade van wind en golven beloopen dan eens, voor een bedrag van 17 kronen. Het ging van vader op zoon over. De eerste eigenaar en bestuurder, N. P. Brunn, voer 28 jaren er mede. Na zijn dood werd het schip het eigendom van zijne twee zoons, Niels en Hans, die er 40 jaren mee voeren,en thans is het 32 jaren lang onder de leiding van den zoon van Hans. Ook het bouwen, onderhouden en herstellen van het sehip is door dezelfde firma, vader, zoon en kleinzoon, geschied. Te Bern is onlangs weer iemand overleden, die zijn vermogen in de belasting te klein bleek te hebben opgegeven. Zijue erf genamen, die in Amerika wonen, moeten nu 30,000 fl. boete betalen. Op de Havel, bij Potsdam, heeft een visscher dezer dagen een meerval of wente laar (Duitsch: Welsgevangen, welke 96 pond weegt, en 1,75 meter lang is. Het dier heeft hij de borst een omvang van bijna 1 meter. Daar deze visschen jaarlijks slechts ongeveer lU pond in gewicht toenemen, schat men den leeftijd van dezen meerval op 130 jaren. Een katholiek Chinees.de heer Taen ErrToung, later genaamd Erederik George Arrhee, is dezer dagen te Amsterdam metmej.M. C. U. Cuypers, dochter van den gevierden architect, in het huwelijk getreden. De bruigom en diens va der waren in Chineesch kostuum. Om kurken stoppen luchtdicht sluitend te maken, legt men ze, volgens de Chemische Ztg., eenige uren in een tot 44° a 48° C. verwarmde oplossing van 15 gram gela tine of goede lijm en 24 gram glycerine in Va liter water, en droogt ze vervolgeus. Wil men dat de stoppen aan zuren en andere chemicaliëu weerstand bieden, dan doortrekt men ze met een tot 50* verwarmd mengsel van 2 deeleu vaseline en 7 deelen paraffine. Eenige jongens en meisjes waren eenige dagen geleden te Groningen aan het A-kerkhof aan het spelen en eindelijk aan het twisten geraakt. Eeu der jongens, oud 12 jaar, liep een meisje van gelijken leeftijd, dat voor hem wegliep, achterna en gaf haar in vollen ren een duw in den rug, waardoor zij voorover kwam te vallen met het hoofd tegen een stoephek. Zij bleef bewusteloos liggen, werd voorloopig in huis gebracht bij den heer K., en later naar huis. Sedert is het kind bijna voortdurend buiten ken nis gebleven en gisteren overleden, waarschijn lijk tengevolge van hersenbeleediging. Vau veel meuscheu bestaat, als van gouden en zilveren werken, de waarde nog wel zooveel in 't fatsoen, als in 't gehalte. Roem is als eeu cocagne-mast; men gaat moeilijk naar boven gauw weêr uaar beueden. Dronkenschap en drift zijn twee soorten vau eigengemaakte krankzinnig heid. Geen beter geneesmiddel voor eigen smart, dan die van anderen te heeleu. Daar alleen is liefde en vriendschap, waar de een voor de ander buigt, en niet altijd de zwakke voor de sterke, neen, ook de sterke voor den zwakke. Luiheid neemt gemakkelijker to8 dan af; zij begint als een spiuueweb en eindigt als een ijzeren keten. Hoe meer men te doen beeft, hoe meer men kan; want men leert zijne krachten sparen. In een restaurant. „Dat goed is zelfs te slecht voor een varken om te eten!" riep een heer verontwaardigd uit, terwijl hij zijn bord met biefstuk van zich afschoof. „Maar, dan be hoeft u het ook niet ie eten, mijnheer!" zei eene boerin, die aan een aangrenzend tafeltje zat. Eerlijk verdiend. Een rijke Engelschman vermaakte hij testament een legaat van 1000 p. st. aan de eerste ongelukkige vrouw, die zwijgend haar lot wist te dragen. Eene stomme kreeg den prijs. Logisch! „Als ik alles afdeed, wat ik te be talen heh," zei iemand tot zijn vriend, „zou ik eenige duizenden guldens schuld hebben." Het bewijs. „Het is toch onzin van overbe volking te praten!" „Hoe zoo?"„Wel kijk eens hier voor dat winkelraaml Wat een hoeden, waarvoor nog geen menscheu zijn!" Moderne fabrieken. Alweer een nieuwe fabriek! Wat wordt daar gemaakt? Wat zou ze makenl Deficit; uiets dan deficit. Troef. Conducteur (tot een boer). Ezel, zie je dan niet dat biereerste klasse is? Stap hierin. Jullie loopeu heen en weer als of je gek bent. Ieder varken vindt toch zijn stal. Boer. Daar heb je gelijk in, maar de zwijnenhoeder moet toch eerst de deur openmaken, anders kan het er niet in. zijn om met uwe vuile laarzen in huis te komen? Bedelaar. Neen, maar nu wordt het goed, nu zal men nog gaan oischen, dat men een paar verlakt leeren bottines moet aantrekken, als men uit bedelen gaat. Haarlem, 1 Mei. Op het gebied van muziek instrumenten ontwikkelt hit nieuwe werelddeel aan de overzijde van den Oceaan eene kolossale concurrentie met het vasteland. Reeds hebben de Amerikaansche salon-orgels hier het burgerrecht verkregen. De piano's uit het land van Colum bus dingen eveneens naar die eer. Wie lust ge voelt naar de degelijkheid van de Amerikaansche piano-industrie een onderzoek in te stellen, bezoe- ke het piano- en orgel-magazijn van den heer C. Heemskerk, alhier, alwaar thans ter bezichti ging en beproeving eene Amerikaansche piano staat uit de fabriek van Hardman te New-York. Dit instrument (7Va octaaf, grand cabinet) is het eerste hier te lande uit genoemde fabriek ingevoerde en verdient om zijue sierlijkheid en milden loor. bizondere aandacht. Donderdag-namiddag omstreeks halfzeven uur is, tijdens afwezigheid van de bewoonster, de weduwe Weers, brand uitgebroken op het bo venhuis van perceel No. 11 aan het Kleit) Hei ligland, waarvan de oorzaak vooralsnog onbekend is. Het bovenhuis is bijna geheel uitgebrand, ter wijl het benedenhuis belangrijke waterschade heeft bekomen. De politie met haar slangenwagen, bijgestaan door eenige spuitgasten, heeft den brand gebluscht. Het huis en de inboedel van de weduwe W. waren verzekerd; die van de benedenbewoners niet. ARROND. BECHTB. TE HAARLEM. Terechtzitting van 29 April 1886. 1. P K. te Zaandam, openbare dronkenschap 2e herh. bij verstek 14 dagen gev. straf c. e. 2. J de W. te Edam, u. s. 3e herb, als voien, met last tot plaatsing in eene rijkswerkinrichting voor zes maanden. 3 W M O. te Haarlem, geweldpleging tegen de politie 15 dagen cell. gev. straf c. e. 4. J N K. te IJ muiden, moedw. rnish. f 15 boete of 5 dagen subs. gev. straf c. e. 5. J B. en L S. te Haarlemmermeer, moedw. mish. de le f15 de 2e f10 boete of de le 5 de 2e 3 dagen subs, gev. straf en solidair in de kosten. 6. J v.d.M. te Wijk aan Zee, moedw. mish. 5 dagen cell. gev. straf c. e. 7. D O. te Haarlemmermeer, moedw. mish. S dagen cell, gev. straf c. e. met van bet meerdere. 8. J H. te Bever wijk, eenv. diefstal vrijgesproken. Tweede Muziekuitvoering in den Hout op Zondag 2 Mei a. s. des middags van 24 uur, door het stedelijk muziekkorps onder directie van den beer il. H. Muller, Kapelmeester. Programma: 1. Voorwaarts, Marsch, Hensel, gearr. door M. II. Muller. 2. Ouv. Ein Morgen, ein Mittag, ein Abend in Wien, Suppé. 3. O schoner Mai, Wals, Strauss. 4. Mosaïque, gearr. door Zinnen. 5. Ouv. Sol- datenlust, Carl. 6 Nocturne, bouheur passé, Eilenberg 7. Potp. Fradiavolo, Auler, gearr. door Warg. Commissariaat van Politie te Haarlem. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goederen, die dagelijks, uitgezonderd des Zondags, tusschen 12 en 2 uur door de eigenaars kunnen afgehaald worden. Eene portemonnaie met geld. Een nickel armband. Een paardendeken. Een atlas. Een Rozenkrans. Een hon denhalsband. Een zwarte handschoen. Een wit boezelaar. Een duimstok. Een kruiwagentje. Eeu mand met wasch- goed. Een gymnastiekschoen. Eenige wollen stalen. Een paar zeemlederen handschoenen. Een wit boezelaar. Een riDg met 7 sleutels. Eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. Voorts terug te bekomen: bij den heer H. J. Rooijers, Doelstraat 36: eene portemonnaie met geld; bij den heer J. E. De Zwaan, Kamperstvaathoek Van Marumstraat 20: een gouden medaillon, waaraan een stuk gouden ket ting met haak. In den tramwagen achtergelaten: Een zwart kanten doek. Het eerste deel der tweede serie van Bannings ge zamenlijke novellen is dezer dagen bij de Maatschappij Be Katholieke Illustratie te's Hertogenbosch versckeneu. Het is getiteld: Cecile. Op hoogst aangename wijze worden ous in dit boek de lotgevallen eener familie ge schetst, lotgevallen waaruit voor menigeen nuttige lessen te putten zij q. Naar gewoonte heeft de uilgeefster voor een keurig uiterlijk van het boek de meeste zorg ge dragen. De afdeeling Haarlem van de Maatschappij tot be vordering der Toonkunst gaf Donderdag-avond, onder leiding van den heer W. Roberthare tweede uitvoering en had zich daarvoor van de medewerking verzekerd van Mejuffrouw Jeannette Van II. uit Dordrecht. Deze jonge dame, eene nituwelinge op 't gebied van het oratorium, kenmerkte zich in hooge mate door hare zeer schooue sopraan-stem en door eene innemende voordracht, die haar de gunst van net niet talrijk doch uitgelezen audi torium deed winnen. Hare heerlijke soli in Mendelssohns compositie (Psalm 42) droeg zij met waardigheid voor. Wij roepen deze zeer begaafde zangeres een welgemeend „tot wederzien" toe. Wij kunnen ditmaal aan de koren den lof niet bren gen zich geheel en al uitstekend van hunne taak te hebben gekweten. Is er geen genoegzame voorbereiding geweest? Of waren er andere oorzaken, die een ongun- stigen invloed uitoefenden? Maar het feit moet ge constateerd worden, dat er niet altijd zuiver werd gezon gen. Ook was hier er en daar onzeke heid waar te nemen bij de attaques, zoodat de directeur vaak moést te hulp komen, 't geen bij de dameskoren vooral erg hinderlijk was. De gebreken die wij hier opsommen kwamen voor bij de vertolking vau het Requiem van Cherubini. Nanie van Brahms en de Psalm van Mendelssohn werden over 't geheel goed gezongen. Meerdere duidelijkheid in het slot koor van den Psalm ware aan de uitvoering zeker zeer ten goede gekomen. Aan het manneuquartet, dat zich in de hiatstvermelde compositie deed liooren, komt ontegenzeggelijk éen woord van hulde toe. Het werkte hoogst loffelijk mede tot het welslagen van dit nummer. Waarom men bij de vertolking van Cherubini's Requiem, de Duitsche uitspraak van het Latijn koos, is ons niet duidelijk. Door dat eeuwige oes en oem verkrijgt het klaukgehalte iets vervelend weekelijks. Als men die uitspraak volgt in een werk als Seinen aus Faustwaarin slechts een zeer klein gedeelte van den tekst Latijn, het overige Duitsch is, dan bestaat daarvoor ten minste nog eeu schijn van reden. In het Requiem van Cherubini echter is de tekst geheel en al in de La'ijnsche taal geschreven. Tegen die ongemotiveerde nüaperij van onze Duitsche naburen teekenen wij derhalve ernstig protest aan. Het orkest gaf eene uitrnuutende uitvoering van Beet- hovens 4e Syrnphonie en vertolkte Reinecke's Vorspiel en de Nocturne van Jadassohn op voortreffelijke wijze. Een welverdiend applaus oogstten Directeur en orkestleden na de voordracht van elk nummer in. Het mag inderdaad gezegd worden, dat wij bij de uitvoering der orkeststukken in hooge mate hebben genoten. De uitvoering liet wer kelijk niets te wenschen over. Een rijk koopman, Cliludow heeft meer dar. 10.000 pond sterling en een groot Etiquette. Bedelaar. Een aalmoes, asjeblieft, mevrouw. Dame. Hoe kunt ge zoo onbeschaamd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2