Bijvoegsel behoorende bij de NIEUWE van Zondag Z Mei 1886. Holmes over tandmeesters. HURimiunnmiT. Het Tandheelkundig Geuootschap van New-York hield laatst een maaltijd in het Hotel Brunswijk, die door vele voorname gasten werd bijgewoond, cn de tandmees ters moesten menige scherts hooren uit weerwraak voor de pijn, die zij in de uit oefening van hun vak iemand aandoen. Toen Generaal Horace Porter gevraagd werd wat hij uit het oogpunt van een patiënt van tandheelkunde wist, z;ide hij, dat hij voor de eerste maal in handen van tandmeesters gevallen was, en dat hij het aan hen te danken had, dat zijn mond in een toestand gebracht was om het woord te kunnen voeren. Onder de brieven van hen, die verhinderd waren aan den maaltijd deel te nemen, waren er, die niet weinig gelach verwek ten. Dr. Oliver Wendelt Holmes schreef onder anderen: »Ik deuk dikwijls in welk een beklagenswaardigen toestand eenige voorname historische personen verkeerd moeten hebben in die dagen toen er geen tandmeesters waren, of niemand, die als zoodanig door de tandartsen van onzen tijd erkend zou zijn geworden. Denk aan dien armen Koning David, een afgeleefd man van zeventig jaar, waarschijnlijk zonder tanden en zeker zonder bril. Denk aan dien armen George Washington, wiens tanden altijd opvhet punt waren van neer te zakken als eene valdeur en een volzin in tweeën te snijden. Zie hem op dat be wonderenswaardig portret van Stuart, zijne gedachten blijkbaar verdeeld tusschen staatszorgen en het behoud van het status quo van zijne losse tanden. Denk aan de treurige klacht van Walter Savage Landor dat hij zich het verlies van zijne geest vermogens kon getroosten, maar gevoelde dat het verlies van zijne tanden eene zwa re ramp was. Ik durf dus verklaren, dat het tandmeestersvak een edel beroep en dit genootschap zijne waardige vertegen woordiger is. Het heeft de heerschappij der schoonheid gevestigd en verlengd; het heeft aan de aangenaamheden van den ge- zelligen omgang toegebracht en bevordert de welsprekendheid; het heeft den ouder dom zijn meest onwelkom verschijnsel ont nomen en het genot van het menschelijk leven verlengd voorbij de grens der jaren, toen de tandelooze en arme blinde aarts vader terecht mocht uitroepen: »Ik heb geen lust meer in dezelve. GEMENGDE BERICHTEN. 's-Gravenhage op zijn hoede te ziju De politie te waarschuwt het publiek bij liet aanknoopen van handelsbetrekkingen met Samuel Metz, geboren te Zwijudrecht 30 Decom- 1836, gewoond hebbende te 's-Gravenhsge, Van Ravensteijnstraat 296 en Paulus-Potterstraal 266, en thans aldaar adres hebbende Westeinde 95. Het verhaal uit Rabelais, van de schapen van Panurge, werd Donderdag-mor gen om 5 uur te Antwerpen nagespeeld. Een boertje, dat zijne kudden naar het land van Waes wilde voeren, was bezig zijne schapen aan boord vau de veerschuit te brengen, toen een der schapen tusschen de boot en den steiger viel. Een tweede, het ziende, aarzelde een oogen- blik, maar waagde toen den sprong, een derde volgde, reeds minder schuchter, een vierde sprong zonder bedenken in het water. Toen volgde de rest, met geestdrift. De ongelukkige herder, door zijn hond bijgestaan, deed wat hij kon om verder verlies te verhoed*.maar par slot van rekening waren acht schapen verdronken en zes vermist. Te Strijp bij Eindhoven, vierden Maandag de echtelingen Th. Van GiorenMiria Van Doorn hun vijftigjarig huwelijksfeest. Ge heel do buurt deed alle pogingen om dezen dag voor de brave oudjes zoo vrooüjk mogelijk te maken. Daar zij in behoeftige omstandigheden verkeeren, had zich eene commissie gevorm 1, om voor hen eene inzameling te houden, welke met een flinken uitslag werd bekroond. Men wilde het bruidje bij deze gelegenheid een paar nieuwe schoenen geven, om daarmede ter kerk te gaan. Hierbij had men echter buiten den waard gerekend, want men ontving het naïeve antwoord: „Dank oe wel m'ueeren, ik heb nog nooit iet an m'n vuut gehad as blokken (klompen) en wilde me die 'n paar present geven, daar he 'k. vree mee." Men maakte van den nood eene deugd en gaf het vrouwtje een paar helder nieuwe „blokken", waarmede zij wat in haar schik was. De heer Von Schlözer, Pruisisch gezant bij het Vaticaan, heeft bij zijn terugkeer te Rome aan Z. H. den Paus namens ziju sou- verein een prachtig Paaschgeschenk overgebracht, bestaande uit een fraai bisschopskruis waarbij een eigenhandig schrijven van den Keizer is ge voegd. De H. Vader toonde zich door dit hul deblijk zeer getroffen. Te Montdidier wordt thans een e reeks van feesten gevierd ter herinnering aan de invoering van de aardappelplant in Frankrijk, nu honderd jaren geleden, door Parmeulier, die te Montdidier was geboren. Het was namelijk in 1786 dat Parmentier een koninklijk patent verkreeg om aardappelen te kweeken in de vlakte van Sablons, nabij Parijs. Aan deze feest viering zijn eene landbouw-tentoonstelling, een gymnastische wedstrijd, wedrennen met paarden en honden, een congres ter bepaling van de be naming van verschillende soorten van aardappe len, verhouden. De feesten en wat er aau toe gevoegd is, zullen duren tot 9 M:i. De Minis ters van onderwijs en landbouw zullen dien dag te Montdidier komen en deelnemen aan een feestmaal. De stad is vol groen en vlaggen. Maandag-avond was zij geïllumineerd. Generaal Parmentier, een achterneef van den eersten aardappelplanter in Frankrijk, woont de feesten bij. Eene fabel, die in onzen tijd zeker niet misplaatst is, komt in een feuilleton van Die Presse voor. Het draagt tot opschrift: „Het gestolen boek" en luidt ais volgt: Een nieuw, prachtig ingebonden boek verhuisde van den boekhandelaar N. naar eene bibliotheek. De buren moesten zich tegen elkander drukken om voor

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 3