I E U W E Donderdig 6 Mei 1886» iide Jaargang. Een belangrijk geschrift. No. 1002. ijfNP De behekste Pachthoeve. ABONNEMENTSPBIJS Per 3 maanden voor Haarlem r 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afionderlflke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUBE AU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Gr oote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrjjdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPEKS LAURET. Het groote Lutherfeest van het jaar 1883 heeft, zeker tegen den wensch en den wil van hen, die het in 't aaiiziju riepen en regelden, bij vele Protestanten tot ernstige gedachten aauleidiug gegeven. Aan zulke ernstige gedachten heeft de hoogbejaarde Protestantsche predikant Kofoed-Hansen, te Kopenhagen uitdruk king gegeven in een klein geschrift getiteldZijn wij nog Lutherschenf Deze brochure is van hoog belang ter karakteriseering van het Deensche Protes tantisme, en zij levert naar het ons toe- schijut, een nieuw bewijs voor de oude Katholieke waarheid, dat het Geloof eene gave Gods is, .doch geenszins het resultaat van jareulauge studie. De schrijver wil door zijue brochure ziju geweten vellich ten en duidelijk zeggen, wat hij over beo Lutherdom denkt. Allereerst onderzoekt de auteur, met welk recht men de daad van Luther hervor ming durft te noemen. Zij was geene re formatie, zij was revolutie. »Eene omver werping van al het bestaande, kan men geene hervorming heeten, dat is revolutie,* .zegt de schrijver, »en hetgeen in den aan vang der 16e eeuw gebeurde, is niet minder eene revolutie, dan wat aau het eiude der achttiende eeuw plaats vond.» Vervolgens onderzoekt de schrijver de oorzaken der revolutie vau de 16 eeuw- In den regel,* zegt hij, stelt men de zaak zoo voor, alsof het de macht dei- waarheid is geweest, zooals deze door Luther en de hervormers werd verkondigd, die als een bliksemstraal in de gemoede ren schoot en aau de reformatie hare kolossale uitbreiding gaf. Doch die bewe ring is valsch. Trouwens men had al spoedig moeten bespeuren, dat een man van zoo groote achteloosheid en hartstochtelijk heid als Luther, wel revolutie maar geene relorinatie kon tot stand brengen. De schrijver, die zich natuurlijk het Pausdom niet als eene Goddeljjke instelling kan voorstellen, meent, zeer ten onrechte, dat de Kerkeljjke autoriteit, wijzer had gedaan, FE U1LLE TON. 13) De ontknooping van het raadtel. Vervolg.) „Hei, meester! hei, meester?" klonk de stem van een boerenknecht, toen T red- dock het venster opensloeg, „de konstabel is dood afgemaakt achter de boouensohuur." Dat was vreeselijk. Treddock en ik snelden naar buiten en vonden niet verre van het hon- denkot den armen ouden konstabel uitgestrekt ter aarde liggen; zijn hoofd en schouders waren met bloed bedekt .n zijn mager gezicht was naar boven gericht kortom, hij zag er wer kelijk uit, alsof hij dood was. Toen wij hem echter poogden op te richten, ontwaarden wij, dat hij nog ademde. Zijne kwetsuren schenen even wel ernstig genoeg, ja zijn leven scheen in ge vaar te verkeeren. Vooral de hoofdwonden wekten onze bezorgdheid op, die, gelijk in de vroegere gevallen, door een stomp werktuig gcheneu te zijn toegebracht. Treddock liet dade lijk een leunstoel halen, opdat wij den ouden man beter konden vervoeren, en totdat die stoel werd gebracht, poogden wij hem, zoo goed wij konden, in eene zittende houding te doen blij ven. Terwijl wij daar zoo bij knielden, bemerkte ik, dat Treddocks oogen over mijne schouders heen naar een voorwerp uitstaarden. „Kijk eens," sprak hij half fluisterend toe; „onze vos heeft het mede aangezien. Hij weet, hoe 't gebeurd is. O als hij een mensch ware 1" aan de eischen van dien tijd toe te geven. »Het kou niet uitblijven,* zoo gaat de schrijver voort, »dat de vrijheidsklok op vele plaatsen met gejuich werd begroet, maar hoe spoedig werd zij in eene storm klok veranderdEu alras bleek dmde- lijk, dat plunderingszucht en roofzucht een machtige steun voor den voortgang der hervorming was in verbinding met hoogmoed, nijd en heerschzucht. Aldus werd ook iu Denemarken de reformatie met ruwheid eu lichtzinnigheid ingevoerd, die ontegenzeggelijk voortkwam uit liet verlangen der wereldlijke macht, zich van een concurrent in het gezag bevrijd te zien, die iu vroegereu tijd dikwijls geweld en ongerechtheid der wereldlijke heersckers jegens de onderdanen, armen en mackte- loozen had voorkomen.* »Zoo ondstond de »reformatie«. Thans, zegt de auteur verder, komt de vraag iD onzen geest op. »Ziju we nog Lutherscheu?* Iu vele kringen is me» er van overtuigd, dat Luther veel te ver is gegaan. De heldengestalten, welke Luther met smaad overlaadde, staan voor ons iu eeu gunstiger licht; zelfs het kloos terleven beschouwt men in onze dagen met eerbied, daar men heeft ingezien, dat het had kuunen hervormd worden, iuplaats van totaal vernietigd. De kloof, welke de hervormers van de Katholieke Kerk scheidde, is op vele plaatsen smaller geworden. Het is iu elk geval zeker, dat het Protes tantisme er niets bij wint, als het de dogma's of den eeredieust der Katholieke Kerk aanvalt. Met zekerheid kan gezegd worden, dat iu den naderendeu wereld- strijd de tegenstaiidskracht voornamelijk bij de Roomsch-Katholieke Kerk zal te vinden zijn; de feiten van den jongsteu tijd getuigen zulks ten volle. Wat is er nu van het Lutherdom nog in de Deensche volkskerk te vinden? Hierbij denkeu we allereerst aau de heilige Schrift. Luther beschouwt haar als de eenige bron des Geloofs. Maar ten huidigeu dage neemt men reeds eene traditie, zij het ook niet in Katholieken zin, ter hulp. Anderen wederom willen niéts meer van den bijbel Ik keek om en zag aan den anderen kant den vos, die den hals nu uitstrektezijne neusgaten waren opgeblazen en zijne oogen schitterden als vuur; zooveel wij door de staketsels heen on der scheiden konden, beefde het verschrikte dier door alle leden. In het volgende oogenblik was het ganeche gezin rondom ons verzameld. Geen wonder dat vrouwen schreeuwden eu weeklaagden, de mannen bleek als lijken er bij stonden, terwijl men den van zijne bezinning beroofden koustabel, die nog weinige oogen- blikken te voren frisch en gezond in hun mid den had verkeerd, tusschen hen wegdroeg. Een jongen moest dadelijk het paard van zijn heer bestijgen, om den naastbij wonenden heelmeester te halen, die slechts op eeu paar mijlen afstands woonde. Wij legden den armen, ouden man in het keukeuvertrek, ondersteunden hem met kussens eu poogden met doeken het bloed te stelpen. „Helene gij moogt met den kleine geen uur meer iu huis blijven," sprak Treddock, terwijl hij zich naar zijne vrouw wendde. „De plaats is betooverd, en u kon ook eens wat kwaads overkomen. Ga en houd u gereed," voegde hij er dringend, met bevende stem bij. „Wij zullen spoedig de politie van liet Graafschap hier hebben, want wanneer het leven van raenschen er mede is gemoeid, is hot een veel ernstiger zaak, dan wanneer slechts koeien, schapen en houden worden doodgeslagen. Sterft de oude man, dau komt de coroner met zijn heelen staf." Mevrouw Treddock drukte, tervv-jl zij zich over den gekwetsten man henenboog, het kind aan haar hart en verklaarde, dat zij niet van de plaats zou gaan, wanneer haar echtgenoot haar niet vergezelde; was het voor niemand moer weten. Dat het daartoe komeu moest, ligt iu het beginsel vau het Protestau- O O tisme zelf, daar de bijbel iu werkelijkheid alleeu uiet voldoende is en er buitendien eene autoriteit ontbreekt, die opheldering kan geven omtrent duistere plaatsen.* »Nog treuriger staat het geschapen met de verkondiging vau Gods woord. Hoe gansch anders ziet het er in het Katho licisme uit. Tu zijne kerken ziet men al- getneeu eerbie 1 en devotie, zelfs uitgedrukt in de houding van aanwezigen, een bewijs, dat de Kerk het heeft verstaan, individuen van alle alle klassen aau zich te boeien. De bedelaar iu lompen gehuld voelt zich daar even vrij en gerechtigd als de voornaamste heer of de elegantste dame. Iu de Protestantsche kerken ont breekt alles, wat indruk maken kan of in staat is te boeien; eeu koude lucht waait er ons tegen. De kerkeu ziju van alle ver siering ontdaan, geen wonder, dat ze ook altijd blijven gesloten. Doch op eeu puut,« zoo besluit de schrijver,* zijn we nog echte Lutherscheu. De preek is nog hoofdzaak iu den Pro- testautscheu Godsdienst. Men komt eenige minuten voor het begin der preek en verwijdert zich, zoodra de zegen van den kansel is uitgesprokeu. Mea heeft zich geoefend in het stil zitten, al was dat ook niet altijd even eerbiedig. Natuurljjk dooveu en hardhoorigen achten zich van liet kerkbezoek gedispenseerd. Maar zou liet eeu Katholiek in de gedachte komen, al was hij ook nog zoo doof, te zeggen, dat hij niet naar de kerk gaat, omdat hij niet kan hooren? Inderdaad de verslapping eu verwarring in het Protestantisme is zóó groot geworden, dat slechts de Heer kan helpen. Want om iets van anderen, van het Katholicisme of Auglicauisme, over te nemen, daarvoor zijn we te trotsch en al te zeer overtuigd van onze voor treffelijkheid, van onze eigen of juister uitgedrukt, van Luthers onfeilbaarheid.* Ten slotte komt de schrijver tot het volgende resultaat: »Een hervormer was Luther niet; hij was iu den eigenlijken zin van het woord een revolutionuair; iu hier uit te houden, dan moesten ook allen tegelijk gaan en de plaats aan zich zelve over laten. De bedienden hadden ten deele reeds naar dien wenk gehandeld en sleepten hunne goederen de trappen af. Het schrikkelijk voorval, dat op klaarlichten dag voorgevallen was, had eene algemeeue ontsteltenis en moedeloosheid voortgebracht, en er heerachte in het gausche huis de grootste verwarring. Niemand vertrouwde zich ook maar eeu oogeublik alleen of durfde van de eeue in de andere kamer te gaan. Iutus- schen bleef de koustabel ademhalen, met hoeveel inspanning het ook gepaard ging; nu en dan greep hij met de armen rond zich heen, doch bleef steeds buiten kennis. Aldra kwamen ook liedeu uit hel dorp toegeschoteu, wijl de naar den heelmeester gezonden bode alarm had ge maakt en het huis was spoedig vol menschen. ik stelde voor, uit de hoofdplaats van 't Graaf schap politie te doen komeu, eu Treddock stemde daarin toe. Een tweede knecht werd nu gelast den vos te zadelen eu naar N. te rijden, waarbij ik hein toefluisterde, dat hij deu vos toch niet aan de ooren komen zou, daar hij anders licht op den grond zou kunnen geworpen w orden. Eenige minuien later riep (le knecht, door de keuken deur heen, dat de vos was losgeraakt en op het open veld rende, eu hij zich niet wilde laten vangen.Daarop bekwam hij het ietwat wrevelige ant woord, dat hij dan maar een vvagenpaard moest nemen. De tij l viel ons schrikkelijk lang, tot einde- delijk de heelmeester aankwam; uit zijue schou. wing bleek, dat de gewonde op twee plaatsen van den schedel eeu beonderbreuk had gekregen. Op eene vraag van Treddock gaf hij ten ant hem is de revolutie geboren, die iu de volgende eeuwen iu Europa zooveel rampen eu ellende veroorzaakte. Daarom kon hij ook op zijn werk geen Goddelijk karakter drukken; het zal derhalve ver gaan even als elk ander meuschenwerk. Men kan met zekerheid zeggen, dat het Protestantisme voor een geestelijk faillis sement staat, dat onzalige gevolgen zal na zich slepen. Het is buiten kijf, dat de wereldlijke machten zich uitrusten voor den strijd tegen Kerk en Christendom. Deze strijd zal op wereldlijk terrein en om tijdelijke belangen beginnen, maar hij zal op godsdienstig gebied eindigen. Opnieuw zal worden bewezen, dat het schip der menschelijke maatschappij zon der het absolute, dat wil zeggen, zonder aan eeue Openbaring te gelooven, zich zelf in deu grond boort, omdat de bal last ontbreekt, die bet tegen windvlagen en stormen moet beveiligen. Zonder Ge loof eu vrees, dat men eenmaal rekenschap zal moeten afleggen, is het meuschelijk leven slechts een roudedans Als men het hoogste gezag verloochend, dau heelt elke andere autoriteit haar fundament verloren en heeft geen betee- keuis meer. En wanneer dau eenmaal de krachteu der diepte zich bewegen, als de sociale revolutie uitbarst, dan zal de mach teloosheid van het Protestantisme aau het licht komeu en zijne inwendige oplossing zal openbaar worden. Want het bezit geene organen, die het kunnen samenhouden, geen centraal-orgaan, dat in deu strijd kan handelen eu leilen. De Evangelische alliantie* of zooals de andere palliatieven heeten, die men getracht heeft op te rich ten, kunnen in dit gebrek niet voorzien. Het Protestantisme zal verdelgd worden door de ontboeide krachteu. Dit leert ons reeds de bedeudaagsche cultuurstrijd. Het Protestantisme heeft ei 't meest onder geleden, terwijl het Katholicisme onover winnelijk bleek te zijn. Men bewijst dus het Protestantisme een zeer slechten dienst, als men de Katholieke Kerk aanvalt. Want in deu beslisseudeu strijd tusschen geloof eu ongel iof zal het Protestautisme slechts woord, dat, voor zooveel hij opmaken kou, de kwetsuren door een stomp metalen werktuig moesten zijn toegebracht. Op de aanwijzingen van den arts werd de lijder naar een ander vertrek, dat men tegen de indringers afsluiten kon, in een bed gelegd; want de buren had den intueschen het geheele huis bemachtigd, zonder dat Treddock noch zijne vrouw eenige bedenkingen daartegen lieten vernemen wellicht oordeelde men zich door die omstanders beter tegen gevaar beveiligd. Mijn vriend, krachtig als een boom, stond met zijn doodsbleek gelaat ondsr de boeren, terwijl zijne gade liet middenpunt van een luid jammerend groepje vrouwen uitmaakte. Nu en dan wendde Treddock zich werktuigelijk tot mij met de vraag, of ik geloofde, dat de politie spoedig komen zoumaar het geheim zou zich zonder hare hulp oplossen, en het toeval wilde, dat ik bij de ontknooping de hoofdrol speelde. Na herhaalde bemoeiingen gelukte het eindelijk den door het koor van vrouwen ondersteunden Treddock, zijne echtgsnoote over te halen, de landhoeve te verlaten en met het kind naar het dorp te gaan. Met dat oogmerk begaf zij zich naar haar vertrek, om haar hoed en sjaal, als ook het hoedje van dan knaap, te halenzij keerde spoedig geheel aangekleed en uitgerust om op te breken, terug. Een dienstmeisje droeg Karei op den arm, die op het hartelijkst door zijn vader gekust werd, en stapte voor hare meesteres uit, die nog eenmaal terugkeet de, om van haren man afscheid te nemen. (Slot volgt.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 1