N I U W E Jh. 1003. Zondag 9 Mei 1886. tide Jaargaag. Provinciale Staten. J. J. BEIJNES, 1VK H. A. GROOTE, P. KNAAP Gz Roman-lcctuiir. De behekste Pachthoeve. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afzmiderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. Op Dinsdag 11 Mei a. s. vallen de ver kiezingen voor de Provinciale Staten. In de laatste jaren is er voor de ver kiezingen ter Tweede Kamer door de anti liberale kiezers heel wat ijver ontwikkeld en de resultaten mogen tamelijk bevredi gend worden genoemd. Doch voor Provin ciale Staten is door de tegenstanders van het liberalisme nog niet veel gedaan. Daar laat men den liberalen haan nog steeds koning kraaien. Indien men de Zuidelijke provincies, Noord-Brabant 6n Limburg, uit zondert, dan beschikt het onzalige libera lisme in de overige provincies over eene sterke meerderheid in de Provinciale Sta ten. Als eerste gevolg kiezen die liberale meerderheden liberale Gedeputeerde Staten, die in hunne provincies alles iu liberalen zin naar hunne hand zetten en, in vereeni- ging en samenwerking met de veelal libe rale Commissarissen des Konings, een niet geringen druk ook op goed geziude Ge meenteraden en Burgemeesters voortdurend uitoefenen. Verder kiezeu die liberale Prov. Staten liberale leden der Eerste Kamer. Indien men nu de leden der Eerste Kamer uit de Katholieke Provinciën weder uitzondert, dan kan men wel, om zoo te zeggen, met de kaars naar een Eerste kamerlid zoekeu, die niet liberaal is. Men vindt in die hooge vergadering zelfs de verwoedste liberalen, die in Kappoyne-stijl gloeiende toosten slaau op het liberalisme eu de alleen zaligma- keude Staatsschool. Alles ten gevolge van de weergalooze slapheid der kiezers. En op die akelige lauwheid der anti-liberalen rekenen de heereu libertijueu eu spelen geducht den baas. Het is helaas een feit, dat voor veleu een gang naar de stembus te zwaar valt. Is die traagheid dan ook niet een der beste argumenten tegen het algemeen stem recht? Wat toch zou het baten, aan al len een recht te geven, waarvan thans zoovelen, die het bezitten, geen gebruik maken. Eu toch als lid der maatschappij heeft ieder meusch plichten te vervullen, waarin hij niet mag te kort schieten. Hoe hoo- ger de sport is van de maatschappelijke ladder, waarop hij door God is geplaatst, hoe grooter het vermogen is waarover hij kan beschikken, hoe zwaarder ook die FEUILLETON. 14) Dt ontknooping van het raadsel. Vervolg en Slot.) „De vos! de voa 1" gilden in het vol gend oog,nblik een twintigtal stemmen, en bui ten hoorde men de hoefslagen van een zich verwijderend paard. In hetzelfde oogenblik verna men wij den luiden smartkreet: „Hij heeft het kind iu den bek!" Onmiddellijk stormde «en ieder in de grootste verwarring de deur uit doch Treddock, die woedend rechts en links om zich heen sloeg, liep vooruit, terwijl zijne vrouw, die van schrik buiten zichzelve was, zich aan zijn jas vasthield en door hein werd voortge sleept. Buiten gekomen, hield men eensklaps stil; stijf van ontzetting bleven de ouders staan, en de anderen volgde hun voorbesld. Aan de overzijde van een kleinen vijver, niet ver van het huis, stond het dier met het kind in den bek, waarmede hst zeker het water was over gezwommen, en hield hst bij het jurkje vast; op hel oogenblik, dat wij het beest gewaar werden, dook hst juist met zijn kop onder en drukte den armen tegenspartelenden kleine onder den waterspiegel. Eenige mannen, dis hem achterna gesneld waren, bleven bij het zien van dit ijse- lijke schouwspel als versteend staan, en nu zag men hoe het duivelsche paard den kop weder ophief en met bloedroode, flonkerende oogen en dampende neusgaten trotsch om zich heen zag. Luid gillende snelde mevrouw Treddock naar dsn vijver, Tom haar achterna, maar nu dook de vos weder den kop onder eu duwde zijn. Onder die plichten is er eeu, welke voortvloeit uit het recht, dat sommige raenschen hebben, om leden te kiezeu voor bet Staats-, Provinciaal- of Gemeeutebe- stuur. Maar nooit gebeurt het, dat allen gebruik maken van hun recht. Is dit niet een onvergeeflijk plichtver zuim Mag het ons dan onverschillig zijn, wie ons iu de regeering van laud, provincie of gemeente vertegenwoordigt? Kunnen we het goedkeuren, dat onze afgevaardigde voor een wetsontwerp stemt, terwijl wij er met hart en ziel tegen zijn? Hoe menig maal helaas! hooreu wij de klacht na eene verkiezing, die ongunstig voor ons is uit gevallen: »Ja, was onze partij maar beter opgekomen, dan hadden wij deze nederlaag niet geleden.* Kiezers van het district Haarlem, zorgt dat deze klacht niet meer worde verno men Ook op het gebied der Provinciale Staten moet de tirannie der liberalen worden ge broken. De Eerste Kamer moet om! 11 Mei biedt de gelegenheid daartoe aan De Kiezers moeten onverbiddelijk zijn en op geen liberaal, dat wil zeggen, op geen man der openbare school stemmen. Voor of tegen de openbare school, zooals zij nu is ingericht; dat is de leus, die de liberalen zelf iu de wereld hebben geworpen en die de leuze blijven zal, totdat er recht gedaau worde en de grieven worden weg- genomeu Voor of tegeu de neutrale Staats school, die ons volk niet opvoedt tot alle maatschappelijke en Christeljjke deugden, toch krachtig medewerkt om het nieuwe heidendom te grondvesten. Voor of tegen de openbare school, die de financiën van deu Staat en Gemeente bederft eu iu de war brengt en de beurzen der belasting schuldigen uitput. Mogen de Kiezers uit den toestand van verdooving, die hen tot nu toe tegenover de Provinciale Staten beving, outwaken en moge de les van deu llden Mei eene ge voelige zijn Dat dan alle anti-liberale Kiezers op komen en hunne stem uitbrengen. De candidateu door de R. K. Kiezersvereeni- ging alhier aanbevolen, zij verdienen het vertrouwen dat men in hen zal stellen; kennis van zaken, kracht, arbeidslust eu energie, ziedaar hoedanigheden, welke hen in hooge mate aanbevelenswaardig maken. Men scheuke hun dus zijn vertrouwen en, met de kaus op eene overwinning in het het kind in het drabbige water. De moeder stortte buiten kennis ter aarde. Tom, die zijne handen in de lucht uitstak, was door den schrik als verlamd, en ook de overigen bleven als versteend staan op de plaats waar zij zich be vonden. Alleen eene oude vrouw belli ld hare tegenwoordigheid van geest, liep naar huis terug •n kwam er onmiddellijk met een geweer uit te voorschijn, dat zij mij, die het dichtst bij haar stond, in de hand duwde. Dit maakte ean einde aan de betoovering. Ik snelde naar den vijver; bij het zien van mijn wapen werd ik van alle zijden met eeu woest geschreeuw begroet. De helsche blikken van het paard ontmoetten de mijne; het bukte weder met het kind naar het water, doch gaf daardoor zijn hals bloot en ik mikte nu op het schouder blad. Ofschoon mijne oogen op oogenblik door eene soort van dikken sluier werden beneveld, zag ik toch, dat het monster, aan den rand van het water waar het stond, ineonzakte, terwijl het kind als een wilte stip op de oppervlakte van het water dreef. Een oogenblik daarna was de duivel afgemaakt en het half verdronken kind gered; het was meer dan tijd. Tom Tred dock kwam naar mij toe, maar toen hij mij de hand wilde reiken, vi«l hij in onmacht. De krachtige man lag in zwijm, evenals zijne vrouw, en ik liep er ternauwernood vrij van. Ik kan mij nu verbeelden, hoe het Willem Teil te moede moet zijn geweest na het vermaarde schot, hoewel Kareltje Treddock niet eens mijn eigen kind was. Eindelijk was nu alles opgehelderd. De vos alleen was er de oorzaak van geweest «n zijn laatste verschrikkelijke daad was het keerpunt, waarop het geheim werd ontsluierd. De mannen, die voortgingen hem achterna te jagon, nadat de koetsier het had opgegeven en een au- verschiefc, stemme men Dinsdag a. S' eenparig op de heeren: (Haarlem). (Velzen.) (Haarlemmermeer.) Tu 's menscheu ziel bevindt zich een heiligdom, dat de kern uitmaakt vau het edelste schepsel Gods op aarde. Dit heilig dom heet: het menschelijke hart, het men- schelijk gemoed, de heilige vlam des ge wetens, bet heiligdom waarin God verblijft otn met den meusch te spreken en hem te beminnen. Yeel goeds, veel schoons wordt er van dit heiligdom gesproken. Men heeft het den tempel Gods gebeeten. Evenals de zuilen van eeu tempel onbeweeglijk vast staau eu het gewelf dragen, zoo heeft God in 's menschen gemoed zekere goede, edele gezindheden en strevingen geplaatst, zoo- als het schaamtegevoel, het eergevoel, de welwillendheid enz. Evenals tusschen het schip des tempels en het Allerheiligste de lamp brandt, om licht te verspreiden naar alle kanten, zoo heeft God in de ziel des menschen het licht van het geweten ge plaatst, dat hem voorlicht, dat hem leidt. Evenals iu den tempel een hoogaltaar ge plaatst is, zoo bevindt zich in de mensche lijke ziel eene plaats, waar God zijn troon heeft, waarin de Engelen op en ueder- stijgen om ous gebed tot den Heer te brengen en ons Zijne vermaningen in te prenten. Dit heiligdom heeft de moderne be chaviug ontkend, vergeten, veracht eu verwoest en als de menscbheid tot de ware beschaving terugkeert, moet dit heiligdom weder worden opgezocht, het moet iu zijne eer hersteld eu bet moet beschermd en bewaard worden iu de school, in het huisgezin en iu het openbare leven. Het heiligdom van 's menschen ziel heeft God allereerst toevertrouwd aan de ouders. Aan hen heeft de Almachtige de kinderen geschonken, met al de bovenna tuurlijke gaven waarmede de Kerk hen toerust. Eveuals de eerste jaren beslissend zijn voor het lichamelijke weizijn vau den mensch, even beslisseud zijn ze ook voor der paard genomen had om zijne bood schap over te brengen, haddeu het, eindelijk zoo ver gebracht, dat zij hem naar huis hadden gedreven; dit was juist op het oogenblik, dat de meid met het kind naar buiten kwam. Deze laatste zeide, dat zij het kind met den rug tegen den muur op den grond had gezet, om haar doek om te slaau; in een oogwenk had het woeste paard hem van den grond opgeno men en onder de oogen van een twaalftal toe schouwers naar den vijver gedragen. Het was niet minder duidelijk, hoe vreemd het in deu beginne ook scheen, dat de vos alle onheilen had aangericht. Terwijl hij zoo half in, half buiten het water lag, kon men nog aan de voorhoeven bloedsporen zien, die door het water waren afgeweekt. De ijzeren hoeven waren bui ten twijfel de werktuigen geweest, waarmede de konstabel werd gewond; daarmede had het beest de honden den kop ingeslagen, de schapen gedood, de pooten der koe gebroken en het paard gekwetst. Nu was alles zoo klaar als de dag, want de sporen van de hoeven hadden nooit ontbroken, hoewel men te vergeefs naar menschelijke voetstappen had gezocht. Later zagen wij nog hel ontegensprekelijke bewijs in de om standigheid, dat de konstabel, toen hij elf dagen later weder tot bewustzijn kwam, met de eerste woorden, die hij kon uitbrengen, vertelde, dat de vos hem, zoodra hij het huis had verlaten, had aangevallen. Door tusschenkomst der politie vernamen wij nog verder, dat de vos vroeger iu een paardenspel was geweest, dat bij echter om zijne kwaadaardigheid was verkocht, nadat hij verscheidene malen de rijders, met wie hij zijne kunststukken motst uitvoeren, ernstig had bezeerd. Hij wist zich van zijn halster los te maken, en kon zelfs de deur opendoen. Zeker had hij zich op deze wijze losgewerkt en, de geestelijke outwikkeliug der mensche lijke ziel. Ouders waakt derhalve voor het heiligdom, dat iu de ziel uwer kinde ren is verborgen. Gij ziet het niet met uwe aardsche oogen, maar het ligt in ieder kind verborgen, het hart met zijne goede meeniugeu, het geweten met zijue stille spraak, de vroomheid die zich ont wikkelt in het kleine hart. Wanneer ge dit heiligdom verzorgt eu verpleegt, dau zullen de kindereu bloemen voor u ziju eu sterreu, bl emeu om u te begroeten in den morgenstond, sterren om te schit teren iu den nacht. Wordt dit heiligdom veronachtzaamd, wordt de genotzucht, de ijdelheid en andere ondeugden iu de kin deren opgewekt, dau kan het heiligdom nimmermeer worden opgebouwd of her steld. Zelfs dan wanneer het huisgeziu de moeilijke taak volbrengt het heiligdom te beschermen eu de school zich van hare plicht kwijt deze bescherming voort te zetten, dan nog ontmoet dit heiligdom een grcot gevaar, zoodra het in het opeubare leven treedt. En dit gevaar ligt iu de lectuur van romans. Wat toch leest de jeugdige knaap, het jonge meisje als zij de school verlaten Zijn het niet vaak zedelooze romans en novellen, die onder eeu onschuldigeu titel het licht zien? Helaas de literatuur der negentiende eeuw levert maar al te veel slechte producten, die de hartstochten doen ontvlammen en den meusch ten verderve leiden. De roman speelt eene verbazende rol in de letterkunde onzer dagen en tegen zijn invloed kan niet genoeg worden geageerd. Eeu jongeling of jonge dochter, die romans leest en zich in die lectuur dagen en nachten verdiept, ruiueert zijne geestkracht, bederft zijne geheele phautasie eu verwoest de energie van ziju wil. Het zou inderdaad een Godgevallig werk zijn, zoo schreef onlangs een hoog geacht Iersch Prelaat, eene vereenigiug op te richten, welker leden zich plechtig verbinden nimmer romans te lezen. De lectuur toch van romans maakt lichtzin nig en verwekt iu het menschelijke hart alle booze hartstochten, die hem onher roepelijk naar deu afgrond des verderfs leiden. Eu de beroemde leeraar in de letteren, Bone, die indertijd, als een slacht offer van den cultuurstrijd, uit zijne betrek king aau het gymnasium te Mainz werd ontslagen, zegt in zijne brochure: »Ro- zoniler dat iemand het wist, had hij vrij rond- geloopeu. Hoe zulk een duivelsche aard iu een paard komt dit is eene vraag, die ik niet wil trachten te beantwoord#!]. De veearts ver klaarde, dat hij niets van deze ondeugden ge weten had, want de vos was hem van elders ten verkoop toegezonden ook zocht hij zijne eer daardoor op te houden, dat hij Treddock do koopsom terugbetaalde en ook den konstabel met zekere som gelds tevreden stelde. lk moet hier bijvoegen, dat de dokter verscheiden# dagen twee zieken in de Grange onder zijne behandeling had, daar mevrouw Treddock bijna evenveel aan haar hoofd leed, als de konstabel. Zij herstelde echter van lieverlede, ofschoon zij daartoe veel langer tijd noodig had dan de kleine Karei, die weldra de ruwe behandeling, welke hij had ondergaan, geheel was vergeten. De beide ouders waren vast overtuigd, dat mijn bezoek in de Grange eene bestiering Gods ge weest was, en het speet hen alleen, dat de klrine reeds een peet had. Alles keerde spoedig weder op het landgoed tot de vorige orde terug, en ik mocht niet vertrekken, vóórdat ik nog verscheidene andere dingen geschoten had, die mij veel meer genoegen deden, dan het zoo wel gemikte schot op het paard. De oude konstabel is bijna lot zijne vorigo krachten teruggekeerd en houdt vol, dat hij van den beginne af gemerkt had, dat de geheimzin nige misdadige een paard moest zijnwant had hij niet op deu morgen, waarop het venster was ingeslagen, alreeds gezegd, dat de gewelddadig heid met twee werktuigen was gepleegd, die gelijktijdig werkten Het sprak van zeiven, dat hij daarmede niets anders meenen kon, dan twee paardenhoeven 1 iNT I ?:SDf' 1 f AGITE MA HON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrjjdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KUPPEKS LAUREY.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 1