BUIT E i\L 1N 1). hi H 1. A i). GEMENGDE BERICHTEN. Voor geest en hart. Ter behartiging. De kleinste wederwaardigheden des le rens prikkelen ons het meest; wij loo- peu meer gevaar door eene bij gestoken dan door eeu olifant vertreden te wor den. Allerlei. manè und Romanliteraturc de roman kan men vergelijkeu met eeu mengsel van water en aarde, waardoor altijd troebel water zal ontstaan. Professor Dr. Haffner uit Mainz zegt van den roman o. a. het volgende: »De romans kan men vergelijken met spoelwater, dat in de keukeu wordt bereid. Er bevindt zich e@u stukje vleesch, een stukje taart, een stukje kaas in, zooals het van de borden wordt afgewas- scheu, somwijlen ook verheven gedachten, min of meer geparfumeerd, zeker, maar spoelwater blijft altijd vuil water. Ik be schouw de romanlectuur, zooals zij iu on ze dagen bestaat om niet te sprekeu van die schaamtelooze, zedelooze romans, zooals zij bij voorbeeld in Frankrijk door Emil Zola worden geschreven, of van de atheïstische en naturalistische roman, zoo als de algemeen vergode Heyse levert voor eeu der grootste vijaudinuen van het meuschelijke hart. Ik beu overtuigd, dat tallooze gemoedereu iu dezen afgrond zijn ten ouder gegaan, tallooze gewetens hunne kracht en sterkte hebben verloren, tal looze harten de liefde voor het gebed en voor ernstige lectuur hebben verleerd. Inderdaad tegen dien stroom des ver- derfs, die in wilde vaart schier in alle lauden bruist, dient eeu sterken dam te worden opgeworpen. Het meuschelijke hart moet noodzakelijk beschermd worden tegen zjjue vijanden. Allereerst ziju het de ouders, die men niet genoeg kan wijzen op hun heiligen plicht om te waken tegen de ont zettende gevolgen van de roman-lectuur. Aan hen is het heiligdom der ziel toever trouwd, zij vooral moeten het beschermen. Is reeds de lichamelijke vergiftiging ge vaarlijk, de geestelijke is het veel meer en ik zou den familie-vader hoogachten, die zich liever in de gevangenis liet werpen, dan dat hij zou veroorloven zijne kinderen 't zij lichamelijk, 't zij geestelijk te laten vergiftigen. JL)e roman is, helaas! modelectuur ge worden; nooit, vóór dezen tijd was zij zoo in smaak, omdat ze nooit de hartstochten der menscheu zoo vleide. De roman, zoo als onze eeuw hem voortbracht, zoekt niet het meuschdoin te onderrichten, het schooue en goede te doen uitkomen, maar hij tracht enkel te behagen en om tot ziju doel te geraken, zet bij alles op 't spel. Niets weerhoudt hein, noch de zedeleer, noch het belang der maatschappij. Het kan dien stig ziju om de geschiedenis der meusche lijke hartstochten te teekenen; men kan de karakters bestudeereu, de zeden schetsen en trachten de menscheu te behagen. Maar men moet niet zoeken te behagen, koste wat het wille; men moet de beginselen eerbiedigen, de ondeugden braudmerken en niet ze tot deugden verheffen, zooals de romanschrijvers maar al te vaak doen. Ons land lieeft gelukkig nog niet zoo tal loos veel romanlezers als Frankrijk en En geland; toch kan men niet te veel voor tlie slechte lectuur op zijn hoede zijn. Slot volgt.) Door de Pruisische Regeeriug wordt ge dacht aan eeue conversie der Staatsschuld, geschapen 0111 den aankoop der spoorwe gen mogelijk te maken, van 4 iu 3lJ2 pCt. schuldbrieven. De radicale Gemeeuteraad van Lyou heeft thans, na al de kruizen van de kerk hoven te hebben doen wegruimen, de crucifixen, welke iu de vredegerechten be- hooreu te hangen, doen wegnemen. Gladstone deelde iu het Lagerhuis mede, dat de Mogendheden aan de Regee riug van Griekenland eene nota lieten overhandigen, waarin gezegd wordt, dat de gegeven verzekeringen betreffende de ontwapening onvoldoende zijn. Hij voegde er bij, dat slechts die vei zekeringen vol doende zouden worden geacht, welke het Turkije mogelijk maken zijne kostbare maatregelen van voorzorg te staken. In geval het antwoord van Griekenland nog maals onvoldoende is, zullen de Mogend heden dadelijk stappen doen om het door hen beoogde groote doel te verwezen lijken. Te Chicago heeft eene volksmenigte van ongeveer 8000 man verscheidene magazijnen bestormd en geplunderd. De politie joeg de muitelingen uiteen. Er zijn 25 drukkers in het bureau der Ar- beiter-Zeitung gearresteerd, onder aanklacht van doodslag. Twee der voornaamste anar chisten werden eveneens in hechtenis ge nomen. Acht De Post de voorloopige oplossing van de Kabiuels-crisis niet zoo bevredigend of t r zal nog meer licht over verspreid moeten worden om onvoorwaardelijk voldaan te zijn, het blad zou er zich mee kunnen vereenigen als het Ministerie voorstelde eene herziening van de Kieswet, met verlaging van den census, met vermeerdering van het ledental tot grondwettelijk cijfer, met in- deeliug van het land iu enkelvoudige districten en met de bepaling, dat dit jaar de periodieke verkiezingen zouden vervangen worden door de algemeene verkiezingen, bv. in de maand Augustus. Wat betreft de houding der linkerzijde tegen over zoodanige yoorstellen, gelooft het blad, dat baar de moed zou ontbreken om er zicb tegen aan te kanten, wijl het der natie dan al te duidelijk zou beginnen te worden, dat de liberale pari ij eene bereikbare en uoodige herziening der Kieswet slechts tegenhoudt, omdat zij dan niet alleen meester zou blijven van de schaar en dus de kiesdistricten niet nogmaals naar hartelust in haar partijbelang kou verknippen. Door de Kath. kie3vereenigiug iu het kies district Breda is tot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer mr. J. Van den Biesen, aftredend lid. De Standaard deelt mede, dat de anti- revolutionnairen iu het kiesdistrict Zoetermeer de candidatuur van mr. J. G. S. Bevers tegen over mr. Patiju hebben overgenomen. Het blad waarschuwt zijne geestverwanten, zish niet te laten bang maken door den „boeman" dat de heer Bevers Roomsch is. Iu de provincie Limburg ziju al de Bur gemeesters aangeschreven door de Officieren van Justitie, om de ingezetenen opmerkzaam te maken, dat het verboden is Duitsche of Belgische ko peren, bronzen en nickel rnunteu in betaling te geven, en dat daarop in het vervolg sireng zal worden gelet. Bij het debat in de Eerste Kamer over de Conversie-wet heeft de Heer Van Naamen, na eenige discussie zijn voorstel, om de Conversie- wet uit te stellen, ingetrokken. Bij het verdere debat opperden de hh. De Sitter, Van Swindereu, Vissers van Hazerswoude en Van Tienboveu verschillende bedenkingen te gen de Conversie, als onvoordeelig voor den Staat en kostbaar. Een toonbeeld van voorbeeld e- looze hardnekkigheid bood de Gemeeuteraad van eene stad in Michigan, die een geheeleu dag en bovendien eene avondzitting wijdde aan bet kiezen vau eeu Voorzitter. Er waren 16 ledeu, die zes-en negentig maal stemden, en telkens was de uitslag Farrar 8, Cooke 7, Pollitt 1. Eindelijk was men uitgeput en werd de ver- gadeiing verdaagd tot 's avonds. Allen beloofden wederom precies op tijd present te zullen zijn. Thans zijn reeds in 15 gemeen- ten van Noord-Brabant gevallen van honds dolheid bij bonden geconstateerd. Te Oosterwolde heeft zich de bekende koopman weer eens vertoond met zeer goedkoope vloer- en tafelkleedjes, handdoeken enz., wiens „knecht" dan, na den koopman bij een vorigen klant te hebben teruggeroepen, linnen aanprijst, dat men o zoo goedkoop kan krijgen en dat dadelijk wordt afgeleverd, terwijl bet andereiater zal gezonden worden! Een bekend veefokker te Kooa- teren (Limb.) verloor telkenjare eenige rundereu aan miltvuur. Voor vier jaren liet hij zijn vee inenten naar het stelsel van Pasteur en deze kunstbewerking jaarlijks herbalen. Sedert is op zijne hoeve geen enkel geval vau de gevreesde ziekte meer voorgekomen. Te Caeu en omstreken hebben drie dagen achtereen hevige ouweders gewoed. Te May-sur-Orne werd een tweejarig meisje gedood iu de armen van bare moeder. Deze zelve kreeg hevige brandwonden en de vader en een werkman werden op twintig,el voortgealiu- gerd van de plaats waar zij stonden. Te Mouen werd een meisje gedood, dat de vader in zijne armen had genomen. Hij-zelf bleef ongedeerd. Op verschillende andere plaa sjes in den omtrek bricht bet onweer bliksem en zware hagel groote schade toe. Te Versou werd eeu arbeider door den bliksem getroffen. Zijn horloge smolt in zijn zak. Domer, de kassier van de Société Générale van ftouaan, die met 400,000 frs. op den loop was gegaan, is te Parijs gepakt. Hij bood de twee agenten, die hem kwamen arres teeren, 25,000 frs. om hem te laten ontvluchten, maar dezen weigerden. De dochter van een Loudeuscben fabrikant, Miss Alliston, was onlangs bezig zich het haar te krullen, bij eene spiritualamp, waarop zij de krulijzers heet maakte een gevaarlijk instrument, ook te onzent, helaas, wel op toi lettafels iu gebruik en dat men wel deed te ver wijderen. Door eene onvoorzichtige beweging viel de lamp om, de kleedereu der jonge dame vatten vlam, en zij werd zoo ernstig gewond, dat zij biunen eenige uren overleed, ouder vreeselijke pijnen. In Zwitserland zijn 189 spoorweg- tunnels, tot eene gezamenlijke lengte van 81,233 meter en 3224 spoorweg-bruggen Onlangs kwam te Aken het zei d- zame geval voor, dat een nachtwacht, die een burger wegens een klein vergrijp naar het poli tiebureau bracht, daar zelf als dief gevangen werd genomen. Het bleek, dat hij zijn arrestant diens horloge met ketting bad ontstolen. Te Lange n salza, in Thüringen, is eene 64-jarige dame wegens bedelarij en oplich terij gearresteerd. Zij bleek eene dochter te zijn van den overleden Prnisischen Generaal Vou Za- ditz-Neukirch. Sic transit gloria mundi! Eeu echtpaar, wonende te Par ij s, vierde Vrijdag het doopfeest van hun jongsten zoon, een fhuken jongen. Er werd druk op de gezondheid van den kleine gedronken en de stemming was allervroolijkst, totdat een vreese lijke kreet tot aller ooren doordrong. Man ging zien wat er aan de hand was en vond het doop- kind met verbrijzelde hersenen op eene biuuen- plaats liggen, terwijl de min radeloos van smart voor eeu raam der 2e verdieping stond. Zij had het kind laten valle». Uit VVeenen bericht men, dat hel daar Maandagochtend vrij zwaar gesneeuwd heeft, en dat de Kahlenberg met sneeuw is overdekt. De thermometer daalde er tot 30° Fahrenheit. Ook in Oost-Gallicië en Moravië hebben weder hevige sneeuwstormen gewoed. Te Groningen is de algemeen om zijne achoo heid bekende hond van professor Ranke boosaardig door middel van vergift gedood. Het dier zal opgezet worden en bewaard blijven in het museum der academie. Voor het opsporen van den dader is f25 uitgeloofd. De biljartfabriek van den heer J. A. Van Etten te Oosterhout, eeue bloeiende onderneming, leverde dezer dagen baar 1000e biljart af. Terwijl de dagbladen thans won- deren verhalen van de kolossale honoraria, welke zangers en zangeressen bedingen, herinnert men aan den volgenden brief, nn juist 100 jaar geleden geschreven door den heer Vou Bayer (lid van den Raad van beheer van het Kon. National Theater te Berlijn) aan zijn ambtgenoot prof. Engil. Uit Weztien was namelijk de te norzanger Lippert geëngageerd. Hij was in „Doktor und Apotheker// met succes opgetreden en had zich daarop tot de directie gewend met het verzoek, zijn honorarium van 22 Thaler 'a weeks te brengen op 24 Th., daar hij „op de dure prijseu te Berlijn niet had gerekend". Het advies van den heer V. Beyer luidde: „Een goede tenor, die te gelijk een goed acteur is, wordt, naar het algemeen gevoelen, voor het zeldzaamste theaterproduct geaouden. Derhalve is Herr Lippert wel 24 Thaler iu de week waard, te meer daar Herr Fleck (de beroemde Heldcndarsteller (sic!) en regisseur) 25 Thaler in de week beeft." Herr Lippert kreeg na lang loven en bieden eindelijk 23 Thaler. De VVestlandscbe stoomtra m- maatscbaopij zal iu hare treinen eeu sproeiwagen laten loopen. Zekere W. te Rotterdam, dieon- lungs de betalingen staakte, werd dezer dagen bet slachtoffer van zekere „slimheid." Er hadden zich op bet Wolfshoek aldaar, eeu paar vreem delingen gevestigd, die zaken in liet groot zouden doen op Zuid-Amerika. Deze „beereu" weusch- teu een vertegenwoordiger, en W". bood zich daarvoor aan. Hij moest echter 20,000 frs. storten, als waarborg. Het geld liep geeu gevaai het zou bij eene bekende Bank worden gede poneerd. W. schreef zelf den brief, deed zelf het ban papier met den brief in een couvert, schreef zelt het adres, deed zelf het lak er op alles op het kantoor zijner toekomstige patroons. Het adres was nat, een der toekomstige patroons stelde voor dit te drogen iu een boek met vloeipapier, dat op de tafel lag. Alzoo geschiedde en W. bracht zelf den brief op de post. Den volgenden morgen kreeg hij een schrijven van de Bank, waaraan de brief was gezonden, mat bericht dat het couvert ontvangen was, maar niets dan papiersnippers bevatte. W, stormde naar bet kantoor de vogels waren gevlogen! Onze landgenoot, de heer M. De Vrij, heeft in de vergadering der Parijschs Académie de médecine van 4 dezer eeue voor dracht gehouden over de kiuine-snlfaten. Hij pleitte er voor, dat de artsen iu hunne recepteu het neutrale in stee van het zure sulfaat zouden voorschrijven. In Watsons baai. Australië, werd onlangs een 14 vte'. lai ge haai gevangen. In de maag vond men tal van beenderen, het onderste deel vau een menschelijken ruggegraat en over blijfselen van menschenvleescli. Verder vond men iu de maag de helft van ten grof linnen broek, e.ne portemonnaie mot een penny er in en een bre- telgesp. De derde stuurman van de Austral was in staat, de broek als die van wijlen den tweeden stuurman van gemeld schip met voldoende ze kerheid te herkennen. Laatstgemelde was een van de drie zeelieden, die nabij Dobroydhead in een walviscbvaardersboot verongelukten door het om slaan van het vaartuig. Men had niets verder vei nomen van de schipbreukelingen, totdat nu uit den inhoud van de haaienmaag toevallig bleek, dat de ongelukkige zeelieden alle drie door de in die wateren talrijk voorkomende haaien waren verslonden Kort na de vangst werd in de haven van Sidney een geheele troep baaien ge zien, welke rondom het cadaver van eene koe zwommen. Twee booten werden bemand, en het gelukte aan de bemanning om zeven haaien van 13 tot 14 voet lengte met harpoenen te dooden In de maag van een der monsters vond men een menschenvoet. Het bericht betreffen de het voor nemen tot overbrenging der scheepsmodellen uit de modelzaal in het ministerie van marine naar het rijksmuseum te Amsterdam, blijkt toch wer kelijk juist te zijn, Eene dame te Brussel, die een ge deelte var, haar zilverwerk miste, dacht niet an ders dan dat het gestolen was en gaf er de politie kennis van. Deze stelde een onderzoek in en vond de verdwenen voorwerpen in de bank van leening. Tot grooten schrik der dame bleek, dat de dief niemand anders was dan haar echtgenoot. Onmid dellijk trok zij de aanklacht in, maar of zij haar man zoo gemakkelijk vergiffenis zal scheuken is twijfelachtig. Inden Gemeenteraad van Olde- broek hebben de stemmen gestaakt 5 tegen I 5 over een voorstel om de verordening tegen het gebruik van rijwielen in te trekken. BI ij kens mededeeling van dr. Van Hamel Roos, in zijn Maandblad tegen de ver- valschers, wordt zeer dikwijls uit Italië rijstmeel aangevoerd, waarin 5 tot 25 pCt. tnarmergruis is gemengd. Zu'ik meel moet zwaar in de maag liggen. Nederlandsche opkoopers zijn dan ook zoo welwillend, liet bij kleinere hoeveelheden on der niet vervalschta waai te mengen. Uit La Crosse (W isconsin) wordt gemeld dat bet 11. Zaterdag 47 dagen was, dat een meisje van 9 jaar, Anna Bella Langan ge- heeten, niet bet minste voedsel had gebruikt en dat zij steeds volstandig alles blijft weigeren. Zij weegt 65 pond en voelt zicb gezond en wel. Dj dokters beweren, da dit wel eene andere wending zal nemen.Dagelijks komen er honderdon bezoekers om het kind te zien, waarvan eeue groote menigte de waarheid betwijtelt. H e t Vliegend blad weet aangaande Prinses Wïlhelmiua mede te deelen, dat HH. MM. zich door de kleine geen papa en mama, maar vader en moeder laten noemen en dat de Priuses, hoewel zij eene E igelsche gouvernante heeft, uitmuntend Hollandsch leest. Uiteen Ameri kaansch blad: Uit Greatfalls, een dorp in Maine, wordt gemeld, dat een inwoner eeue slang iu het lichaam heeft ge had, die uit zijn mond kwam kruipen, toen de man zijne zuster te hulp riep. (Hoe hij met eeue slang in den mond roepen kan, is niet duide lijk, zooals trouwens uit het geheele verhaal blijkt.) Dj zuster snelde toe, greep de slang bij den kup eu haalde het ondier uit de keel haars broeders, die evenwel dood neer viel, omdat eeu stuk van den staart in zijn lijf was vastgegroeid en bij het trekken een bloedvat was gesprongen. Hoeveel vraagteekens achter dit verbaal geplaatst moeten worden, is niet te berekenen. Wij vernemen, dat de bekende na- tuuronderzoeker Francois Pollen te Scheveningeu is overleden. Op eene pachthoeve, 12 mij le n a f- stauds vail R ussiaville (V. S.) gelegen, woont eene vrouw, die den 17u April 1769 geboren is, d. i. bijna 4 maanden voor Napoleon I. Volgens officiëele opgave waren op 1 Januari 1884 iu Ned.-Iudië 35.000 Ka tholieken, van welke 17.000 inlanders; de overi gen waren Europeaneu. U i t N e w-Y ork wordt aan h e t Z7. D. geschreven, dat men daar op 23 April eene In dische hitte genoot. Sedert ruim 8 dagen had men eene temperatuur van 75 graden. Men ver zekert, dat dit volstrekt geeue uitzondering is en men daar in April eu Mji gewoonlijk van der gelijke warmte kan profiteereu. Inde tunnel Gigli o-A t r i p a 1 d bij de Italiaansclie stad A/eliino, beeft een ke rel gepoogd, door het leggen van een balk op de rails, een trein te doen ontsporen. Gelukkig is de aanslag mislukt. Een verdacht persoon is in hechtenis genomen. Uit N ij kerk wordt ons gemeld van 7 Mei: Van de twee oud-strijders in deze gemeente, die deelgenomen hebben aan den slag bij Waterloo, is er gisteren één overleden, eu wel Evert Van den Bor. De overledene bereikte den leeftijd van 94 jaren en was versierd met de Militaire Willemsorde 4ie klasse. De eigenaar van een beestenspel bergt eiken avond, als bij zijne kas beeft opge maakt, zijne waarden in eeu ijzeren kisije, dat bij in bet hok van den leeuw plaatst. Deze inodel- kassier zal denkelijk niet met de kas op den loop gaan en dieven zullen met dezen schatbe waarder nitt gaarne in aanraking komen. De meeste menscheu verspillen zooveel tijd met het leeren kennen van de opinie van anderen, dat zij geeu tijd meer over hebben er zelf eeu te vormen. Wie den armen te kort doet, die geett zijue ziel een doodsteek. Het levensdoel vau velen bestaat daarin, dat zij zich er aan gewennen, geen levensdoel te hebbeu. Armoede zou niet zoo ongelukkig maken, als de wereld niet zoo gewoon was baar als eeu misdaat ee beschouwen. Tien duizend diugeu zijn wel waard om te verlangen, maar niet, dat, wie ze mist, daarom het hoofd laat hangen. Ook een zanger. Fritsje. Mama, heden morgen hebben we op school examen gehad in het zingen; meester zegt dat ik zing als eeu vo gel. Moeder. Zoo, en zeide hij niet welke vogel? Fritsje. Ja, mama, als een raaf. Ook een vak. Een kruidenier had aan den houder van eeue restauratie voor dertig gulden goederen geleverd, maar kon geen betaling ver krijgen. Eindelijk kwam hij op een origineel denkbeeld. Dertig hougerige straatslijpers zond hij, voorzien van zijue aanwijzing, naar de res tauratie en liet dezen, tot groote ergernis van den kastelein, de schuld „afeten". Sinds dien tijd gaan eenige straatslijpers den ganschen dag

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2