KI N N E N LAND. GEMENGDE BERICHTEN, bevoegdheid en der persoonlijke rechten, in de grondwet gewaarborgd, De cholera schijnt in Italië zich uit te breiden. Naar luid van eenige telegrammen heeft de ziekte zich te Bari en Vicenza geopenbaard. Den 5 dezer werden in laatst genoemde stad twaalf gevallen waargeno men en zijn er vijf personen aan de ziekte overleden. In het nieuwe hospitaal te Venetië zijn dien dag twaalf cholera-lijders onder gebracht. De berichten uit Constantiuopel spreken elkander tegen. Terwijl de corres pondent der Standard seint, dat de Porte bestudeerd gematigd optreedt, niet deel neemt aan de blokkade der Grieksche ha vens, en den oversten aau de Turksahe grens beval elke uittartende handeling van Grieksche zijde zooveel mogelijk over het hoofd te zien, meldt de correspondent der Daily Néwsdat de Porte elke verdere tegemoetkoming aan Griekenland weigert, bij de Mogendheden aandringt, dat Grieken land worde verplicht alle gemaakte oor logskosten te vergoeden; dat de Minister van oorlog alle beschikbare troepen naai de grenzen zendt, waar Ahmetayoeb alle uit een strategisch oogpunt belangrijke punten moet bezetten, en eindelijk dat de Porte, ingeval de oorlog uitbreekt, alle Grieken uit haar gebied verbannen wil. De Eerste Kamer heeft de Conversiewet aangenomen met 23 tegen 10 stemmen. Het ontwerp van wet op de verdeeling der marken is aangenomen met 23 tegen 5 stem men. De Tweede Kamer is opgeroepen tegen Dinsdag 18 Mei, des namiddags te half twee. Hoe een insect adem haalt. Als w ij een tamelijk groot insect nemen, bijvoorbeeld eeue wesp of eene horzel, kunnen wij, zelfs met het bloote oog, eene reeks stipjes langs elke zijde van het lijf zien. Die schijnbare stipjes, door gaans achttien of twintig in getal, zijn eigenlijk de openingen waardoor er lucht in het stelsel van iuchtbuizen komt, en op zoodanige wijze gevormd, dat geen uitwendige slof er kan binnen dringen. Soms zijn zij voorzien van een paar hoornachtige kleppen, die naar verkiezing van het insect geopend en gesloten kunnen worden; in andere gevallen zijn zij omzoomd met stijve haren, die lucht en niets anders dan lucht door laten. Maar zoo verwonderlijk juist is dit samen stel in zijne werking, dat het onmogelijk is ge bleken een dood insect zelfs iets zoo fijns als wijngeest in te spuiten, al werd het voorwerp ook eerst in het vocht gedompeld en dan onder de klok van eene luchtpomp gelegd. Paul Drabic h, boter handelaar te Berlijn, volgt eene eigenaardige manier om de aandacht te vestigen op zijne standplaats in een der nieuwe verkooplokalen, die aldaar laatstleden Maandag in gebruik zijn genomen. Hij maakt namelijk bekend: od die standplaats het zoo druk te hebben, dat hij de ontvangsten onmogelijk zelf naar huis kan brengen en daarom bij de firma Bart Comp. dagelijks een vrachtwagen met vier paaiden moet bestellen, om al dat geld naar huis te doen vervoeren. Een dillettant-componist. Vruchtbaarder com ponist van marscheu is er zeker nooit geweest dan de Landgraaf Lodewijk IX van Hessen, die in het jaar 1768 aan de regeering kwam. Hij maakte voor zijn groot en eigenaardig korps ho boïsten zelf de marschen, die hij op het klavier voorspeelde, en dan moesten de kapelmeesters Brüner, Schuier en Metzger ze dadelijk en met groote haast uitschrijven. Zoo heeft hij 90,000 marschen g componeerd, die in het archief be waard zijn; daarbij moet niet vergeten worden, dat de kapelmeesters de melodieën opschreven en de partituur maakten. De marschen zijn in een langzaam tempo en bestaan uit twee afdee- lingen zonder trio, elke afdeeling echter slechts uit twaalf maten. Bovendien was hij ook een verzamelaar van andere marschen, welke hij zich dikwijls met groote kosten aanschafte. Door deSpoorwegmaatschappijen zal over eenigen tijd aan de rijtuigen, die van een Westinghouse-rem zijn voorzien, een toestel worden aangebracht, waardoor de reizigers zeiven den trein tot stilstand kunnen brengen. Volgens de Iron Age zou Edison eene nieuwe methode van telegrapheeren uitge vonden hebben, t. w. zonder geleiddraad en enkel door inductie. Hij beweert ook, dat hij het zoo ver zal weten te brengen, dat twee schepen in volle zee met elkander zullen kunnen telegra- pheeren. De New-York Herald doet mededeeling van eeue door Edison genomen proef op de spoor baan Eocheville Glifton, waarbij het feit werd aangetoond, dat men op een in gat.g zijnden trein met de eindstations electro-magnetische seinen kan wisselen. Ofschoon de zaak niet ten volle wordt verklaard, weet men nochtans dat de vijf wagens van den trein door een galvanischen draad verbonden waren, en dat in den voorsten wagen een telegrafist den manipulator en de telephoon b diende. Onder de tafel bevonden zich een Cunsensche batterij en een electromag- neet, die door een geleiddraad met het wagen wiel verbonden waren. Een op den trein aanwe zige bankier ontving gedurende de reis antwooi d op een aan een huis te Clifton gericht telegram. Naar het „H b I." verneemt, bestaat er plan 15 millioen der Amsterdamsche stede lijke leening te converteeren in een 31/2 pCts, fonds tegen den koers van 981/2 pCt. Wie wel eens een inventaris heeft helpen opmaken van een manufacturenwinkel weet wat het zeggen wil, de ellenmaat van elk stuk goed te zoeken. Het stuk afrollen, met de el mauoeuvreeren tot de armen half lam zijn, weer oprollen enz. tot in 't oneindige. Dat zal ophouden. Van nu aan zal in Duitschland en elders zeker elk verstandig fabrikant gebruik maken van de gepatenteerde uitvinding der hh. Desbruères, om op den rand der stoffen eene papierstrook te hechten met eeue verdeeling in meters en onderdeelen er op. Het nulpunt zit binnen in de rol. Kooper en verKooper zullen er beiden mee gebaat zijn; immers kan in een oogwenk zoowel gecontroleerd worden, hoeveel lengte een afgesneden stuk heeft, als de lengte van het overgebleven stuk van de rol. Een student te Groningen is eer gisteren veroordeeld tot f 100 botte, subs. 15 dagen gevangenisstraf, wegens het ontvreemden van belknoppen en een spionspiegeltje, dat men vergeten had in te nemen. Eene primitieve spaarbank. Op het eiland Urk is het bij vele visschers eene gewoonte, om op der. schoorsteenmantel eenige steenen kom metjes te plaatsen, die elk eene bepaalde be stemming hebben. Die kommetjes dienen alleen om er geld in te bewaren. In het eene kom metje wordt een deel van de wekelijksche verdien sten afgezonderd voor den hellingbaas, in een tweede voor den zeilmaker, in een derde voor den touwslager, in een vierde voor den blok kenmaker, enz. enz. De visscher of zijne huis- genooteu moeten al in zeer benarde omstandig heden geraken vóór zij het aldus bewaarde geld zullen aanspreken voor andere doeleinden, dan waarvoor het aanvankelijk werd bestemd. Ver toeft de visscher elders in zeehavens, dan zal hij er niet toe besluiten op Zon- en feestdagen naar zijne woonplaats te zeilen, indien de kom metjes geheel ledig zijn. Hij keert niet naar huis terug voor hij in staat is in elk der kom metjes eeuig geld te storten. De heer J. T. Huysser, diebijden jongsten wedstrijd te Nijmegen een prijs heeft behaald, heeft de reis van OverveenMaastricht per tweewieler afgelegd. Hij vertrok nl. Dou- deruag-ochtend te 3 u. uit Overveen en kwam achtereenvolgens aan te Amsterdam om 5.25 u., te Amersfoort om 9.45 u., te Arnhem om L.25 u., te Nijmegen om 3.10 u., te Veuloo om 8.50 u., te Roermond om 12 u. 's nachts en te Maastricht om 3.38 's morgens. Reeds geruimen tijd is door des kundigen het gebruik van zwarte leien afgekeurd, omdat daaraan hel veelvuldige voorkomen van bijziendheid na eenige jaren van schoolbezoek wordt toegeschreven. Zwart op wit, of grijs op zwart is, volgens velen, een eisch der gezond heidsleer. Het is echter niet gemakkelijk de zwarte lei door eene geschikte sterke witte stof te ver vangen. In een Duitsch blad, aan oogheelkun de gewijd, vinden wij nu medegedeeld, dat een fabrikant, te Mainz, onbreekbare vvitte leien van geëmailleerd ijzerblik heeft vervaardigd, die dezen zomer 0. a. op de openbare scholen te Frankfort zullen worden ingevoerd. De zomerdienst der verschillen- de spoorwegen zal dit jaar op den ln Juni een aanvang nemen. In eene der grootste plattelands- gemeenten der provincie Zuid-Holland heeft zich het volgende geval voorgedaan; Twee broeders, tweelingen, moesten loten. Om bizondere redenen hoopten de naaste betrekkingen, dat, zoo er één dienen moest, dit lot H. zou treffen. En werke lijk, men meende over den uitslag tevreden te kunnen zijn, immers de zonen kwamen thuis eu deelden mee, dat H. „er in" en G. „vrij" was. Geen van beiden verschenen op de keuring, want H. had geen gebreken en G., dacht men, had een vrij nommer getrokken. Doch zie, wat ge beurt er? De oproepingsbiljetteu worden bezorgd, en G. in plaats van H. blijkt voor den dienst aangewezen. Nu is Leiden in last. Men meent echter, dat er eene vergissing heeft plaats gehad, en deze toch zou zeker wel te herstellen zijn. Het blijkt evenwel, dat ten rechte of ten onrechte het dienstplichtige nommer geplaatst is achter den naam van G. en het hooge nommer achter den naam van H. Wat nu te doen? De loting is pu bliek. Getuigen, meende men, zouden er genoeg, zijn maar om daartoe te geraken, moest men eerst nquestreeren naar Den Haag. Zeker zou de zaak dan onderzocht worden en het recht zijn loop hebben. Edoch, afwijzend werd hierop be schikt, omdat als men aanmerkingen heeft, men binnen 5 dagen de bezwaren moet kenbaar maken. Hoe nu konden de betrokken personen bezwaren inbrengen, zonder dat zij wisten of konden weten, dat altijd volgens hun zeggen de nommers verkeerd werden geboekt? In het wetenschappelijk tijd- schrift Uiel et Terre komt eene statistiek voor waaruit blijkt, dat het aantal bliksemstralen, die schade aanbrengen, in de laatste jaren in Europa, voortdurend toeneemt. Er zijn landen, waar het cijfer vervijfvoudigd is. Als oorzaken van die on gelukkige vermeerdering geven de geleerden op: hel sloopen van bosschen, modificatie van den dampkring, door den rook en de stof der on telbare fabrieken enz. De Khan van Khiwa is van plan dit jaar eene reis door Europa ts ondernamen en zoowel St. Petersburg als Berlijn te bezoeken. Zijuerviskosten worden op 100,000 roebels geschat. Te Moskau heersclit de typhus epidemisch; vooral de buiktyphus licht daar vele verwoestingen aan. Iu de laatste berichtsweek stierven 36 personen aan die ziekte. Het aantal lijders is zoo groot, dat de aan andere sleepende ziekten lijdende patiënten uit de gasthuizen naar elders worden overgebracht. Het aantal lijders, ir. de hospitalen opgenomen, bedraagt thans reeds ruim 500. Aan het Katervee r, bij Zwolle, is Vrijdag-morgen een zeven-jarig meisje zoodanig door een rund gestooten, dat er vrees bestaat voor het behoud van haar leveu. Te B u u r10 o heeft een ontzettend geval plaats gehad. Een slapend kind werd door een losgekomen varken uit de wieg gesleurd en doodgebeten. De Koning van Zweden en Noor wegen heeft een brief ontvangen, onderteekend „Qua? quodam1', waarin hij ot een der Prinsen met. den dood werd bedreigd, indien er binnen een bepaald tijdsverloop, op eene aangeduide plaats, niet eene som van 500 kronen, in bank biljetten, werd neergelegd. I11 een tweeden brief werd deztlfde bedreiging herhaald. De onbekende, om meer kracht aan zijne woorden te geven, liet weten, dat hij met zijn eigen bloed had geschre ven. De aangeduide plaats, waar het geld moest worden neergelegd, werd bewaakt en zekere J. A. Kariander, schoenmaker, was naï=f genoeg, op den bepaalden datum zijne 500 kronen te komen halen. Hij werd onmiddellijk in hechte nis genomen. Kariander bekent, de dreigbrieven te hebben geschreven, doch verzekert, dat hij hoegenaamd het plan niet had, den Koniug of een der Prinsen te doodeu. Uit Munchen wordt gemeld, dat men aldaar heeft afgezien van het denkbeeld om door lusscher.komst van den Staat in den toestand der koninklijke kas te voorzien. Er schijnt kans te bestaan om door middel van beperkingen en bezuinigingen eene geschikte regeling te verkrij gen. Dientengevolge is, op aanvraag der credi teuren zeiven, de behandeling hunner inges elde eiachen tot betaling weder uitgesteld. Het eilaud IJsland heeft nu ook een humoristisch blad gekregen. Het verschijnt te Akarryri, cu heet: Jón Raudi („rooéc Johu".) Een zonderling. In Italië reist op het oogenblik de Russische Graaf Von Medem rond, die geheel Europa heelt doorgetrokken, overal vergezeld van eene troep van vijftien zi geuners, die, terwijl hij het middagmaal gebruikt, muziek moeten maken en dansen. Het eigenaar dige troepje kost den Graaf eiken dag twee honderd vijftig gulden en niemand mag met de kunstverrichtingen ker.nis maken. Slechts enkele personen, waarmede de Rus op zijne reizen in aan raking kwam en die hij aan zijne tafel noodigd", hadden het voorrecht getuigen van spel en dans te zijn. De We ener pianofabrikant Bö- sendorfer moet een nieuw toestel hebben uitge vonden, waardoor iedereen in staat gesteld wordt, eene piano gauw en goed te stemmen. Uit Petersburg wordt vaneane nieuwe mode bij de heeren melding gemaakt, eer.e mode, die aan smakeloosheid niets te wen- sehen overlaat. Zij bestaat in bet dragen van eene dasspeld, die een miniatuur-windmolen voor stelt. Het molentje wordt door de luchtdrukking in beweging gebracht en wel door middel van eene guttapercha-slang, die met de wieken in verbinding staat en in een elastieken balletje eindigt. De guttapercha-slang wordt ergens ouder het over hemd verborgen gehouden. Bij een lichten druk op het balletje, beginnen de wieken vau het molentje te draaien. In het Zwitsersch kanton Thur- gau heersclit eene ziekte onder bijen duizeuden dezer diertjes koinsn om. Er is toch een eind gekomen aan de verkiezing van een voorzitter van den stedelijken raad van Grand Rapids in Michigan. Eenige dagen geleden melddeu wij, dat er iu de dagzitting 96 maal gestemd was en dat daarop de leden zijn gaan eten om des avonds weer present te zijn. Welnu, er is toen 1102 voor de 97e en de 98e maal gestemd, alweer met deuzelfden uitslag; Cook 8, Farrar 7, Pollitt 1. Toen kwam Cook op het denkbeeld, dat hem eerst nu te binnen schoot, om zich van stemmen te onthouden. Nadat de vergadering hem hiertoe verlof had gegeven met 13 tegen 3 st.werd voor de 99e maal gestemd, met dezen uitslag; Cook 8, Farrar 7. De leden gingen hijgende naar huis. De 4 pCts. leening ten bedrage van f 650,000, uitgeschreven door de Maatschappij Krasnapolsky, is meer dan dubbel volteekend. Aan de oorspronkelijke obligatiehouders is het volle geteekende bedrag, aan de niet preferente inschrij vers 38 pCt. toegewezen. Eene onthulling. Bij W. Versluys te Amsterdam is verschenen: De onbevoegdheid der Hollandsche literaire critiek door Willem Kloos en Albert Verweij. In deze brochure deelen de schrijvers mede, dat zij de eigenlijke auteurs zijn van den bij een heer W. Gosler te Htailem uitgeko- meu „romau in verzen": „Julia, eeu verhaal van Sicilië, door Guido." Het was den schrijver* door vele min of meer bekende dichters en prozaschrijvers kwalijk genomen, dat zij het grootste deel der Hollandsche letterkundigen het recht ontzegd hadden, verzen te bcoordeelen. Om de proef op de som te geven, dichtten zij een „romau" en zonden hem aan de critiseerende bladen en tijdschriften. Welnu, als om strijd werd het „veihaal", vol onzin eu slechte verzen, ge prezen. Fiore della Neve, Hoida, W. Gosler^ M a a n d a g-o ohter. d te 10 uren is te 's Hage door de politie een man gearresteerd, die zich de qualiteit gaf van lantaarn-opsteker en als zoodanig langs de huizen „pleizierige kermis" weiisclite. Hij zelf zal dus eene minder prettige kennis doorbrengen. De reeds besproken groote erfc- nis, welke de stad Bazel ontvangt door het overlijden van de Wed. Merian-Burkhard, be draagt 30 millioen franks. Genoemde dame had slechts het vruchtgebruik van het vermogen. Dit werd door haar echtgenoot aan Bazel ver maakt. Zij was altijd eene weldoenster voor die stad. Zij liet o. a. de Elisabeth-kerk bouwen, alsmede een nieuwen vleugel aan het gasthuis, en door hare hulp kwam er een nieuw krank zinnigen-gesticht tot stand. Ook deed zij iu stilte veel wel aan de armen. In de Buurkerk te Utrecht werd Zondag, onder het gehoor van ds. Gewin, de godsdienstoefening plotseling gestoord door een der toehoorders, die den predikant luid iu de rede viel. Hij was plotseling krankzinnig gewor den en werd spoedig uit het kerkgebouw ver wijderd. Koningin Elizabeth van Ruma- nië, als dichteres bekend onder den naam Car men Sylva, moet zeer bedenkelijk ziek zijn. Ook in eene wereldstad kan men zeer kleinstddtisch zijn. De Graaf en de Gravin van Parijs bezochten verleden week eeu tapijt magazijn in de rue Vivieune. Nauwelijks was dit bekend of eenige ieegloopers gingen onbescheiden door de ruiten gluren. Men deed toen het rijtuig op de binnenplaats komen om op het plein vau het Palais-Royal de Vorstelijke personen te wach ten. Een uur lang wachtten sommigen de te rugkomst van den Graaf en de Gravin af en toen dezen te voet het magazijn verlieten, waren er een 5Otal personen bijeen, die welhaast tot eenige honderden aangroeiden, omdat men onder de bezoekers vau den tuin van het Palais-Royai, waar muziek gemaakt werd, het gerucht liad verspreid „dat eeu dief werd opgebracht". Pre cies als men vuile den naam maar iu. De 1 ij s t der hoogs t-aangeslage- nen voor 's Rijks directe belastingen in Noord- Hollatid beval 226 namen. De eerste is Jhr. J. B. van Merlen, te Heemstede, met f6647.661/2, de laatste M. B. Nijkerk, te Weesp, met f708.86. De Hertog van Roquelaure, een gunsteling van Lodewijk XIV, had onaangename gelaatstrekken. Op zekeren dag kwam hij een Auvergnaat tegen, die den Koning eeue gunst kwam vragen. Roquelaure deed een goed woord voor hem en zei aau den Koning, dat luj aan dien man groote verplichting had. Het verzoek werd toegestaan. Later vroeg de Koniug den Her- toir, welke verplichting hij dan toch wel aar. dien Auvergnaat had. „Och, Sire!" antwoordde hij, „zonder dezen baviaan zou ik de leelijkste man van Frankrijk zijn." Sedert de laatste mooie dagen was het water in de Noordzee buitengewoon helder en doorschijnend. De Texelsche visschers, die bij het wrak van de stoomboot „S.iphire" werkten, konden op ruim 20 voeten diep hunne ankers op den bodem der zee zien liggen, terwijl de bewegingen der duikers in het wrak evenzeer duidelijk konden waargenomen worden. De leerlingen van het gymna sium te Amsterdam, die eene rol vervulden bij de opvoering van Sophocles' Antigone, zullen reden hebben zich te verwonderen, wanneer zij de Pall Mall Gazette van eergisteren ter hand ne men. Terwijl zij waarschijnlijk reeds hard zitten te blokken voor overgangs- en eind-examens, ver telt het blad, dat zij in Athene aangekomen zijn om Antigone voor den Griekschen Koning op te voeren. Jammer, dat het niet waar is eu de jougelui van het ontzettende enthusiasme, dat hun optreden in Athene verwekken zou, bij de tegenwoordige gemoedsstemming der Grieken, mets zullen bemerken! Gedurende de vorige week is te Zevenbergen geen geval van pokken aangegeven. I11 het geheel zijn thans in die gemeente 155 gevallen voorgekomen. Aan alle militairen van de gar nizoenen Middelburg en Vlissingen ia de toegang verboden tot bet huis, genaamd Tivoli, gelegen op den hoek der Gravenstraat te Vlissingen. Het feit, dat door onbekenden, op slinksche wijze so cialistische strooibiljetten tusscheu de hoodfdeksels der militaire bezoeke s zijn verborgen, terwijl die zich met dansen vermaakten, moet de oorzaak tot dit verbod zijn. De militairen hebben dit voorval zelf ter keunis hunner superieuren ge bracht. Bij eene oproeping van sollici- tanten voor de betrekking van agent van politie te Deventer heeft zich 00c aangemeld een.... architect. Proeven werden dezer dagen door de firma Willem Smit Comp. genomen om, door middel van eene telephoouliju tusschen Kinder dijk en Krimpen aan den Lek, electrisch licht over te brengen. De stroom doorliep eene lengte van circa 2000 meter koperdraad, ter dikte van één millimeter met inbegrip van een kabel door de rivier de Lek, en door den grond als ge woonlijk terug. Het bleek dat eene gloeilamp van 16 kaarsen nauwelijks hare lichtsterkte be reikte. Ten einde het denkbeeld te verwezenlijken dat men van een centraal-Llephoon-kantoor de aboni 's ook electrisch licht zou kunnen ver schaffen, zouden deze draden bij voorbaat wat dikker genomen moeten worden. I11 hoeverre het gelukken zal om gelijktijdig te spreken eu licht te branden, zal nader worden beproefd. Lenbach'a portret van Z. H. Paus Leo XIII is door de Btiersche Regeering voor 15,000 Mark aangekocht voor de Pinakothek te Müuchen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2