B U1T E i\ L1N i). B i i\ i\ E N L A A I). weldig. Zij deden dus ook eene poging om de Reffeermg te bewegen zich te vereeui- GEMENGDE BERÏCHT3N\ D o o r E. A. Koosen, t e Hamburg, is eene nieuwe methode uitgevonden om visch te couserveeren. Een der beste antiseptische mid delen om visch en vleesch tegen bederf te be waren Ï3 ongetwijfeld het boraxzuur, dat geheel onschadelijk is en dagelijks in hoeveelheden van 15 gram en meer gebruikt kan worden, zonder dat daardoor bet minste gevaar voor bet lichaam ontstaat. Om nu visch geheel verseh te houden, worden vaten van staal gebezigd, die men voor een de de g.-deelte vult met zeewater, waarin het antiseptische mengsel is opgelost. Nadat het vat verder met visschen gevuld is, wordt het spong it gesloten en eene perspomp aangebracht, die nog eene bepaal le hoeveelheid water in het vat brengt terwijl de lucht ontwijkt door een gat, dat later hermetisch wordt gesloten. Eer men het lucht gat sluit, w jrdt de inhoud van het vat aan een druk van zes atmosferen onderworpen, waardoor de antiseptische oplossing snel en geheel alle visschen doordringt, die, omdat de lucht er geen toegang heeft, hunne geheele voedingswaarde en verschheid behouden. Er komt geen bloed uit de visschen, er vormt zien ook geen pekel, de oplossing blijft integendeel geheel helder en zuiver. Eoosen heeft op dezelfde wijze schapeuvleesch reeds 33 dagen lang bewaard met deu besten uitslag. Visschen, volgens deze methode gecon serveerd, smaakten na verscheidene dagen gebed versch en goed. Door de politie te Nijmegen is een L3-jarige knaap uit eene aldaar zeer beruchte familie, wier leden meest allen met de gevaugeuis reeds kennis hebben gemaakt, in hechtenis genomen, ter zake dat hij j 1. Maandag de geldlade in eene bakkerij heeft gelicht, terwijl hij verdacht wordt, nog onderscheidene derge lijke feiten te hebben bedreven, zoomede zakken rollerij op de weekmarkten aldaar, waarover in den laatsten tijd meermalen klachten waren in- gekomeu Aaneen, aan de redactie van de Nieuwe Bred. Ct. welwillend ter inzage verstrekt particulier schrijven uit Atjeh, dd. jl. ontleent zij het volgende vrij belangrijke bericht: „Zuoeven vernam ik, dat twee der voornaamste deserteurs in ouze handen zijn gevallen, nl. de serg. der art. Kambonnet, die verleden jaar vau Roempit, en de korporaal De Mey, die voor twee jaar van Toeng-Goep deserteerde. Zij waren op eene der kustplaatsen door een Arabier aan boord ge bracht van de Raja, als Arabische vrouwen ver kleed. Zij schijnen zich echter in die rol niet goed te hebben kunnen schikken, daar de kapitein van de „Radja" reeds spoedig kwade vermoedens kreeg en het daar gestationneerde oorlogschip liet waarschuwen, waarvan onmiddellijk een pa trouille mariniers werd afgezonden om hen in te rekenen; zooals u begrijpen kunt, werden zij gis teren hier en te Olehleh door hunne vroegere kameraden met gejuich ontvangen en hun de meest lieflijke welkomsgroeten toegeroepen. Sedert eergisteren worden te Munchea de eerste kersen uit Zuid-Tirol tegen 60 ets. het pond verkocht. De reusachtige stoomboot Great Eastern, die 12 jaren lang nutteloos in de haven van Miifora geankerd heeft gelegen, trok on langs van daar naar hare nieuwe bestemmings plaats Liverpool. De zeewaardigheid van het schip was eerst behoorlijk vastgesteld na een onderzoek, dat wel twee maanden duurde. Noch tans was de reis verre van voorspoedig. Da bodem bleek zoo erg met zeegewassen eu schelp- diereu begroeid te zijn, dat dit den gang der boot zeer vertraagde. O ik was de machiue maar moeilijk in beweging te krijgen en moest de geheele reis over zeer voorzichtig bestuurd wor den. Reeds bij het begin van deu tocht geraakte de machine onklaar, hetgeen een nacht opont houd gaf, eu later ontstond zelfs even brand in de machinekamer. Gemiddeld liep het schip met eene snelheid van 51/2 kuoopeu per uur cu in zijne beste oogenblikkeu van 7Va kuoopsu. On telbare nieuwsgierigen woonden vertrek eu aankomst der boot bij of trachtten haar te zien op hare doorvaart. Er is te Bonn eene „Vereen iging tot behoud van het Zevengebergte" gesticht, welke zich teu doei stelt, de vernieling te voorkomen, waarmede dat gebergte, vooral door de steen groeven, wordt bedreigd. Bij de uitloting der zoogenaam de 10-guldeuloten van het Paleis voor Volks vlijt is verladen weak de hoogste prijs f500 0 aan een Zwollenaar ten deel gevallen. VV ij meldden onlangs als eene z e 1 d- zaamhiid, dat drie broeders te Middelburg op deuzelfden dag in het huwelijk traden. Een nog zeldzamer geval wordt uit VV.igeuberg gemeld. Verleden week genoten 4 parsoneu uit één huisgezin, twee broeders en twee zusters, het voorrecht mat hunne respectieve vrouwen eu mannen hunne 25-jirige echtvereeniging te herdenken. Door een allerhevigste 11 o r- ka 111, die Woensdag avon 1 in de omstreken van Madrid woedd zij 1 66 personen gedood, cu twee houderd gekwetst; vele huizen werden ver woest. De Minister van het post-en telegraafwezen iu Frankrijk heeft in beginsel bestoteu het tarief der telegrammen tan behoeve der dagbladen met 50 pel, te verminderen. Volgens een bericht 111 de Parij.ehe bladen Zil de Minister het besluit reeds deu lsten Juni in werking bren gen. De Minister zal eene bizondere kaart be schikbaar stellen voor de correspondenten der dagbladpers, opdat deze, als zij seinende van bet verminderde tarief partij willen trekken, het bewijs kunuen leveren, dat zij wezenlijk corres pondent van een blad zijn. De Minister wil verder het stelsel van gesloten briefkaarten iu- voeren, mot behoud evenwel van de thans bestaande, waarvan de prijs 10 centimes is. De geslotene briefkaart zal 15 centimes kosten; reeds in deu loop dezer maand zal er gebruik van kunnen gemaakt worden. Voer de betrekking van drie on derwijzers te Winschoten, salaris ƒ500, hebben zich niet minder dan drie-eu-vijitig sollicilauten aangemeld. Op de spoorwegbrug over het Hoendiep nabij Groningen heeft een kwikstaartje onder de rails zijn nestje gebouwd, waarin op dit oogeublik twee eitjes liggen. Bij Bergen in Hannover, werd de- zer dagen een man, bij het graven van een die pen put, ouder zaudmassa's bedolveu. Om eeuige kans op zijue redding te hebben, moesteu er ter stond 50 man aan het graven gaan. Dezen werk ten 24 uren achtereen, zonder hem te vinden. Mm gaf reeds alle hoop verloren, toen opeens een geklop onder deu grond werd gehoord, en na nog eenig graven de arbeider ongedeerd te voorschijn werd gebracht. Hij was, door een paar op hem gevallen planken, als ouder een afdak beschermd, eu zoo voor deu verstikkingsdood be waard gebleven. Ter tegemoetkoming in den toe- st uid van den lan ibouw heeft de Deensche Regeering besloten, de landbouwers iu staat te stellen om uit 's lands kas geld te leanen tegen 5 perceut, ouder waarborg van twee ingezetenen of tegen andere zekerheid. De som kan bedragen 200 tot 800 kronen, en men moet zich verbinden tot terugbetaling ia October 1887. Vjanden van de oesters. De reden, dat vele oesters aan hare bestemming niet voldoen, ligt hierin, dat zij twee bizouder roofzuchtige vij anden hebben. De een, Asterias Forbesti genaamd, nadert de oester, plaatst zich op de schaal en scheidt eeue vloeistof af, die de oester zoo ver zwakt, dat zij alle kracht, om hare schaal ge sloten te houden, verliest, waarop zij door ileu vijaud in alle gemoedelijkheid wordi verslonden. Eai.e troep van die dieren kan iu één nacht eene geheele oesterbank vernietigen. Het erg ste is, dat er geen middel tegen deu vijaud bekend is, of't moest bestaan iu de aaukweekii.g van een weekdier, dat de Asterias nog beter smaakt. De tweede roover heet Eurosalpiux. Deze boort met verrassende snelheid eeue opening iu de oesterschaal en zuigt da bewoonster daarna op. Het is gebleken dat velje socia- listen te Chicago, die verleden week een dro gistwinkel plunderden, verscheidene medicijufles- schen hebben leeggedronken, in de meeuiug, dat er spiritualiën iu waren, met het gevolg, dat er vele stierven en andere stervenden zijn. O O o gen met een amendement, waarbij de school- geldheffiugs-paragraaf uit de Regeeriuga- forinule verviel. Eu de Minister Heemskerk iiep in de val, door de liberalen opgezet. De verwer ping van de Regeeriugs-voordrackt was toen zeker. Zij werd dan ook met groote meerderheid verworpen. Diep moet het worden betreurd, dat de Regeering zoo handelde, want zoo reageerde zij tegen hare deukbeeldeu vau verzoening. Houden wij het aangevoerde wegens het verleeneu van subsidie aau de bizondere school en ten aanzien van het beginsel dei- verplichte schoolgeldheffiüg iu het oog, dau meeuen we gerust te durven verklaren, dat door de rechterzijde iu de Kamer niet te veel van de volksvertegenwoordigers eu de Regeeriug werd gevraagd, toeu zij haar bekend voorstel aan het oordeel van beiden onderwierp. De Regeeriug kwam haar wel tegemoet, doch bij 't scheideu van de markt nam zij een gedeelte van hare verzoeuings- denkbeelden terug. Als dus bij de stembus van Juni dooi de liberalen deu anti-liberalen zal worden verweten, dat zij door hun eigeu bedrijf den politieken toestand hebben bedorven en de vervulling hunner weuschen onmo gelijk gemaakt, dan zal dit eene bepaalde leugen zijn. De anti-liberalen vorderden volstrekt niet te veel. Met minder dan zij vroegen hadden zij geen genoegen mogeu nemen. Daarom moet de anti-liberale partij door de anti-liberale kiezers bij de stem bus krachtig worden gesteund. Wij wekken daartoe nu reeds op. Men berade nu kalm en eendrachtig over de te stellen Candi date)], terwijl als men het eenmaal over de Candidateu eeus is, met lust en ijver voor hunne verkiezing moet gewerkt wor den. le veel stembus-ijver kan nooit worden ontwikkeld, te weinig wel. De Begrootingscommissie uit de Pruisi sche Tweede Kamer heelt het aangevraagd crediet voor het schooltoezicht van West- Pruisen en Posen, voor het volle bedrag van 20,000 Mark, goedgekeurd; daartegen werd het crediet voor de stichting van hoogere burgerscholen voor meisjes tot de helft, zijnde 80,000 Mark, verminderd. Gladstone heeft een voorstel aangekon digd om Maandag de zaak van het bestuur over Ierland in behandeling te nemen eu de discussie daarover vier dagen per week voort te zetten. Er is een amende ment aangekondigd, om te bepalen, dat in het geval eeuer verhooging van belas ting lersche vertegenwoordigers in het Engelsche Parlement moeten geroepen worden. De Spaansche Regeering heeft de consuls iu het Zuiden van Frankrijk ge waarschuwd, dat smokkelaars zich gereed maakten om een groot aantal wapenen in Spanje binnen te voeren. Bij wanordelijkheden, onlangs te Bordeaux voorgekomen, hebben eeuige werkstakers de tramrails uit deu grond gerukt. Elf op roermakers ziju in hechtenis genomen. Een officieel telegram van Manilla meldt, dat de Spaansche vlag deu 29u April door twee Spaansche oorlogschepen te Yap is gehescheu. De Staats.-Ct. oevat eeu Kou. Oesluit vau 11 dezer (Stol. no. 105) tot sluiting van de tegen woordige zitting der Stateu-Ganeraal en ontbin ding van de Tweede Kamer, op 18 dezer des namiddags te 3 uur. De verkiezingen der leden vau eene nieuwe Tweede Kamer zullen plaats liebbeu op Dinsdag 22 Juni; waar herstemming uoodig is zal deze plaats hebben op Dinsdag 6 Juli daaraanvolgende. De eerste samenkomst der Kamers van de Sia- ten-Generaal zal plaats hebben in vereenigde vergadering op Woensdag 14 Juli. (Zie laatste berichten). Hij Kon. besluit van 27 April jl. is aan alle officieren van gezondheid der zeemacht, zoo wel artsen als uiet-artsen, op voordracht van den Minister van Marine, vergunning verleend tot uitoefening der genees- en heelkunst bij niet- militairen, behalve het verleeneu van verloskun digen bijstand aan vrouwen vau niet-militairen, tenzij die bijstand uoodig is op een oogenblik waarop hij door geen ander kan worden ver leend. Officieren van gezondheid, die niet met vol doenden ijver hunne plichten als officier van ge zondheid waarnemen, kan tijdelijk door den Mi nister van Marine bet recht tot uitoefening der geneeskundige praktijk hij nkt-militaireu ontzegd wordon. Zoodra de zeemilitie buitengewoon wordt op geroepen, totdat de buitengewoon bijeengeroepen lichtingen huiswaarts zijn gekeerd, is liet aau alle offic. van gez. der zeemacht verboden, ge neeskundige praktijk bij niet-militairen uit te oefeuen. De Staats.-Ct. bevat de Wet van 15 Apiil jl., waarbij de invoering van het nieuwe Straf wetboek c. a. met 1 Sept. a. s. wordt bevolen alsmede de Conversiewet. Gedep. Staten van Noord-Holland gunden "ergisteron de bijbouwing van Meerenberg voor f 128,900 aan deu heer De Rooy, te Tilburg. Door eeue te VTissiagtsu geves- tigde expediteurs-firma, die zich tevens belast met het doen verkoopen van verschillende pro ducten op de markten te Linden eu andere steden iu Engeland, zijn, naar de N. R. Ct. bericht, dezer dagen vergeefsche pogingen aan gewend om de garnalenvisschers van Paruis te bewegen, hun domicilie derwaarts over te bren gen en zich aldaar op de garnalenyangst toe te Lgge'waarmede zij volgens beweren vau die firma zich aanmerkelijk zouden bevoordeelen. Na rijp beraad hebben belanghebbende visschers, die aauvaukelijk wel geneigd scheueu gevolg te gsveu aan de voorstellen, hun door bedoelde firma gedaan, van de zaak afgezien, ais reden daarvoor aangevende, dat kuuue vaartuigjes uiet zeewaardig genoeg ziju om daarmede in dia streken hun beroep te komen uitoefenen. De Coöperatieve Vereetiisring tot Iu- eu Verkoop van Baemster augurken, gevestigd te Beemster, geeft uit 200 aaudeeleu ieder groot f 100, reuieude 41/3 percent par jaar, benevens dividend, welke aaudeeleu zullen strekkeu tot aflossing vau eene leening, aange gaan sedert de oprichting tegen 6 eu 51/3 percent. Niet minder indrukwekkend dan verleden Dinsdag te Londen, opende H. M. da Koningin eergisteren te Liverpool de tentoonstelling van scheepvaart, reizen, handel en fabriekswezen. Nadat H. M. aan den haar vergezeileuden Mi nister, lord Granville, verzocht had, de tentoon stelling geopend te verklaren, welke verklaring door trompetgeschal eu het afvuren van saluut schoten den volke verkondigd werd, opende de Vorstin met een gouden sleutel het hoofdportaal der tentoonstelling. Na het beschouwen van dc buiteulandsche afdeelingen eu nadat zij dea bur gemeester, mr. Radclitfe, tot Ridder bad geslagen, keerde de Koningin met de Prinsen naar haar hotel Newsham-house, terug. Met de tentoon stelling wordt vooral beoogd, de scheepvaart vau af hare prilste jeugd en bij de primitiefste vol ken tot onzen tijd van stoomvaartlijnen over alle zeeën te illustreeren. Frankrijk, Italië, België, Duitschland, Oostenrijk, Nederland, Amerika, Guina, Japan, Afrika, ja schier alle oorden der wereld ziju miu of meer talrijk vertegenwoordigd. Kortgeleden verloor een vree in deling te Amsterdam een pakje met twee snoeren paarlen van zeer hooge waarde. Eeue arme vrouw vond den schat, en liet, onbewust van de waarde, hare kinderen met de aardige kogeltjes spelen. De buurvrouw meende, dat de bolletjes wel waarde konden hebben, en het advies werd ingewonnen vau den goud- eu zilver-kashouder J. J. Meijer iu de Boomdwarsstraat. Deze zag welke waarde de vrouw jn handen had, deed aaugiite bij de politie, en de eigenaar zal zijne paarleu terug onvaugen. Uit Weenen wordt aan de Frank- furter Zeitung getelegrapheerd, dat Professor Lei- desdorf, een bekeud aliëuist naar Munchen is ontboden voor een consult. Eenigen willen we ten, dat de geestestoestand van deu Koning ran Beieren niet yreemd is aan deze reis.| De gemeenteraad van Leon, in Spanje, heeft besloten de electrische verlichting der stad publiek aau te besteden. De concessie zal voor 30 jaren worden verleend. Het aantal lampen bedraagt 210 stuks van 10, 20, 50 en 100 kaarsen. Indien de stad dit getal wenscht uit te breiden, zal de coucessionnaris gehouden zijn de meerdere lampen tegen 35 gulden per jaar en per lamp van 10 kaarsen, met eeu ge middelden brandtijd van 6 uur daags, te leveren. De afstand tusscben de lampen mag niet meer dau 75 meter bedragen. De lampen moeten ge middeld 2200 uur branden, en als aan het einde van een jaar dit getal overschreden is, zal de stad de meerdere uren betalen tegen 11/2 cent per uur en per lamp van 10 kaarsen. De stad betaalt voor de 200 lampen de som van 5000 gulden per jaar. De coucessionnaris mag ook de particuliere huizen verlichter, eu de gemeente verbindt zicb om in de openbare gebouwen de electrische verlichting te doen inrichten, waarvoor per uur en per lamp van 10 kaarsen 2 cent wordt betaald. De concessie kan worden inge trokken indien het licht zesmaal gedurende eene maand gefaald heeft en indien de conces- sioDnaris weigort de nieuwe verbeteringen, welke mochten worden uitgevonden, iu te voeren. DeRechtbank teMaastrieht heeft zekeren W. te Noorbeek, ter zake van verstoring der godsdienstoefening, veroordeeld tot f 50 boete of 2 dagen gevangenisstraf. Het Hof van Assises teNe w-Y 0 r k heeft een sociaal-democraat, Carl Wilmund, we gens bet dragen van verboden wapenen tot drie en een half jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Toen de Recorder het arrest uitgesproken had, verklaar de hij vast besloten te zijn, de op dergelijke aan klachten schuldig verklaarde sociaal-democraten en anarchisten de volle gestrengheid der wet zon der genade te doen gevoelen. Van de gebruikelijke schoon- maak is te Diepenveen de vrouw van den land bouwer V. het slachtoffer geworden. Zij had van twee ladders tegen den muur en een plank daar over een soort van steiger gemaakt, om -Jeu zol der te reinigen. Door 't uitglijden van een der ladders viel zij van eene aanmerkelijke hoogte op deu sternen vloer. Toen de man na eeuige uren van den akker huiswaarts keerde, vond hij zijne vrouw met gebroken sleutelbeen eu eene gapende, wonde aan het hoofd bewusteloos op den grond liggen. Den volgenden dag overleed zij. De Italiaan sche GraafPellegrin, eigenaar van eene groote fabriek van kufifi i-surro- gaten tc Pescanrina, is wegens smokkelarij op groote schaal tot eeue boete van 18,000 lire ver oordeeld. Terwijl in de boekeu der fabriek de fabricage als 150 centenaars stond aangegeven, bleek uit de registers van het spoorweg-station, dat de fabriek 400 centeuaars had verzouden. Het Panoram a-M esdag inde Zee straat te Saheveuingen is voor ƒ25,200 ver kocht aan den heer W. Zahne. De Minister van Oorlog in Engi- land heefd sedert eenigen tijd proeven doen nemen om zwaar geschut door middel van elec trische motoren te bewegen. Men zal zich waar schijnlijk bedienen van kleine, door stoomma chines bewogen dynamo's, weike iu loodsen zijn geborgen. De kanonuen van het fort Spithead zullen 't eerst van de nieuwe toestellen worden voorzien. Vanwege de PortugeescheRegee- ring zullen voortaan aan de grenzen alle wijnen, welke uitgevoerd worden, onderworpen zijn aau een scheikundig onderzoek, teneinde deu uitvoer vau vervalschte wijnen le beletten. Een student in geneeskunde te Brussel, heeft 250 grammen vau ziju bloed laten overtappen in het lichaam van eene vrouw, die de kanker heeft en door menigvuldige ader latingen geheel was uitgeput. De operatie is uitmuntend gelukt eu de vrouw bevindt zich Wel, Bij de ontgravingen voor deTjon- ger-kanalisatie, ziju onder Oudesckoot, behalve menscheubeenderen, eeu paar voorwerpen gevonden van historische waarde, ui. eeue speer en een dolk, de laatste ingelegd, waarschijulijk afkomstig van den eeu of audereu Spanjaard van hoogeu rang uit de 16e eeuw, Bade voorwerpen zijn voor het Oudheidkundig Geuootschap te Leeuwarden bestemd. De Fransche 3 1 e e n i n g van 504 millioen franks is ruim een en twintig malen volgeleekend. Er is ingeschreven voor eene rente van 401.670.000 franks. Het aantal inschrijvers is 247.000. Bij de leening van 1884 waren er 115.000. De Zwitsersche Alpen club zal den 8311 Aug. van dit jaar den lOOeu gedenkdag der eerste beklimming van den Moutblanc vieren. De eersten wieu die tocht gelukte welke men 45 jareu lang tevergeefs beproefd had waren de gemzenjager Jacqusts Balmat en een dokter, Paccard genaamd. Ook te Rotterdam werden van wege de socialisten onder de opgekomen miliciens het programma dier partij en oproarigo geschriften verspreid. Inde Ecole des Hautes Etudes commerciales te Parijs wordt sedert eenigen tijd een cursus gehou- deu over Polapülc. Maandag jl. werd er 1111 eea examen geopend ter verkrijging van diploma als Volapiikist-correspondent. Het examen was enkel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2