N I E U W E ji mioo7. Zondag 23 Mei 1886, 11de Jaargang. Strijd en Overwinning. IMP Drie kersen. H11RLEM ABONNBMEHTSPBIJS Fer 3 maanden voor Haarlem0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,— Voor liet Buitenland 1,50 Afionderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA HON AGITATE. IIIHiUT. PRIJS DER ADVERTENTIÉB Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant, ldvertentin worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K ÏJP PEES LA UEEÏ. Vervolg.) Wij ziju thans genaderd tot de tweede periode der kerkelijke geschiedenis en zul len een blik slaan op den grootscheu strijd en overwinning der Kerk in de middel eeuwen. Toen de boosheid zagdat zij het fun dament der Kerk, de dogma's vau het Christelijk geloof niet kon verdelgen, richtte zij hare aanvallen tegen de fuudamenteele geboden van het Christelijk leven, tegen de Chiistelijke liefde eu zelfverloochening. De christelijke liefde uu openbaart zich in het leven der Kerk voornamelijk door de eenheid eu vrijheid, welke in de Kerk on voorwaardelijk noodwendig ziju. Tegen de eenheid en vrij beid der Kerk werden in de middeleeuwen zes slagen geleverd, drie in 't Oosten eu drie in't Westen. In't Oosten had de beeldstormerij plaats, ontwikkelde zich het Mohamedanisme en kwam het Grieksche schisma te voorschijn. Dat waren drie vreeselijke aanslagenwaaronder de Kerk zou bezwekeu zijn, als zij werkelijk bezwijken kou. Iu het Westen voerde men krijg tegeu den Paus en den Keizerver volgens ontstonden de secteu eu ten slotte ontwikkelde zich het Pauselijk schisma. Wederom drie ontzettende aanvallen, die de Kerk zegevierend weerstond door hare voornaamste wapenende algemeene Cou- cillëu De beeldenstrijd eindigde door het ze vende algemeene Concilie, het tweede vau Nicea, iu het jaar 787, waarop de ver- eorinc der beelden als geoorloofd werd O o verklaard en aanbevolen. Het Grieksche schisma trachtte de Kerk uit den weg te ruimen door het honden van het achtste algemeene Concilie, het derde vau Cnustantinopel in het jaar 869, Het Concilie ontzette Piiotius, die het schis ma in de wereld had gebracht eu plaatste den h. Ignatius, die door Photius was ver ft' E H l L Ij E 7' O N. Aan het hof van Koning Erederik, den zoo- genaamden „Grooten", diende een jonge page, Von Seydlitz genaamd, een aartsvijand van den hof bankier Ephraïm Lippold. Laatstgenoemde, een rijk geworden Jood, behandelde den page met enne minachting, alsof de edelknaap een stalknecht van den geldman was. 't Was omstreeks Paschen, toen de koftuinier van Sanssouci den Koning bericht gaf, dat er in de broeikast drie, zegge drie, kersen rijp waren. De Koning gaf bevel, de kersen goed te verpakken en voegde er een briefje bij aan de Koningin, aan wie hij de kersen wilde doen toe komen. „Ik hoop dat deze eerstelingen van mijn tuin u goed mogen smaken," schreef de Koning aan zijne gemalin. De tuinman had de kersen, opdat ze op den verren weg van Sanssouci tot Berlijn, waar de Koningin resi deerde, frisch zouden blijven, in een grooten papieren zak, met jong gras gevuld, moeten verpakken en de jonge Von Seydlitz, de vlugste onder de pages, motst het geschenk ijlings be zorgen. De Koning zelf beval hem den papieren zak niet te drukken, opdat de kersen niet zouden beschadigd worden. Von Seydlitz steeg te paard en galoppeerde naar Berlijn. Onderweg kon hij de verzoeking niet weer staan den inhoud van den zak eens te onder zoeken; hij opende het papier en werd een kersensteel gewaar, die uit het jonge gras te voorschijn kwam. Eene kers in dit seizoen De zaak was al te verlokkend; de jonge man bezweek dan ook voor de verleiding. „Eene kers meer of minder zal niet schaden," dacht hij, terwijl hij de kers voor den dag haalde en haar verorberde. Door het uittrekken der eerste kers was (le 'teel van de tweede voor den dag gekomen en drongen geworden, weder op den Patri- archenstoel van Constautinopel. Al werd hierdoor het Grieksche schisma niet geheel eu al opgeheven, toch werd zijn schadelij ken invloed op de kerkelijke eenheid weg genomen. Naar de algeheele opheffing vau het Grieksche schisma werd ook nog door andere algemeeoe Conciliën gestreefd eu zij zal ongetwijfeld vroeg of laat wel volgen. De vijandige aanval van het keizerdom, de zoogenaamde investituurstrijd werd ge ëindigd door het negende algemeene Con cilie, het eerste in 't Lateraan, in het jaar 1123, waarop het Concordaat vau Worms bevestigd, de canonieke benoeming der Bisschoppen verzekerd eu aan de Simonie een einde werd gemaakt. De middeleeuwsche secten bestreed de Kerk op de volgende drie algemeene Late- raan-syuoden. a. De scheurmakers Peter van Bruis eu Arnold vau Brescia, van wie gene den ker- kelijkeu eeredieust verwierp, deze de kerke lijke hiërarchie aantastte, werden veroor deeld op het tiende algemeene Concilie, het tweede in het Lateraan, in het jaar 1139. Dit Concilie werd door Paus Inno- centius II opgeroepen en door duizend Prelaten bijgewoond. Het bezegelde den vrede der Kerk en verklaarde beide dema gogen voor ketters. b. De Waldenzen, die in Noordelijk Italië en de Albigenzen, die in het Zuiden van Frankrijk huisvestten, verwierpen evenals later de Protestauten, een aantal geloofs artikelen; zij verklaardeu da heilige Schrift naar hun goedvinden en maakten zich schuldig aan de grootste misdaden; zij wer den veroordeeld op het elfde algemeene Concilie, het derde iu het Lateraan iu het jaar 1179, waarop meer dan 200 Bisschop pen en zeer vele Abten en Grootwaardig- heidsbekleeaers aanwezig waren, zoodat het aantal Prelaten ruim 1000 was. c. De dwaling van Berengar van Tours page Von Seydlitz kon het niet over zijn hart krijg, n of hij moest ook deze nemen. Op de tweede, volgde ook de derde „drie kersen, op zoo'n groote hoeveelheid, als de zak wel bevat, zal men niet missen," zoo troostte zich de snoeper. Thans kwam er geen steel meer te voorschijn, en ter redding van zijne page-eer moet ook gez gd worden, dat de heer Von Seydlitz ook geen verdere navorschingen instelde, doch het geschenk ter bestemder plaatse aan H. M. de Koningin van Pruisen overhandigde. Deze was niet weinig verrast, toen zij den zak opende en daarin niets dan gras vond. Toen zij vervolgens den luimigen brief des Konings las, die haar uitnoodigde zich de eerstelingen van zijn tuin goed te laten smaken, dacht zij niet anders, dan aan eene scherts, die de Koning zich te haren koste veroorloofde. Zij ging voor hare schrijftafel zitten en schreef ingelijks een luimigen brief, waarin zij voor het geschenk dank zeide, doch de vrijheid nam Z. M. op te merken, dat het niets bizonders was, als er in de broeikasten van Sanssouci reeds grasgroeide> want dat kon men iu Berlijn al reeds op de straten vinden en dat de gezondene eerstelingen van den Koninklijken tuin wel eene lekkernij konden zijn voor jonge ganzen, maar niet voor de gemalin van den grooten Koning. Von Soydlitz reed argeloos met den brief naar den Koning terug. De oude Frits, was, toen Von Seydlitz hem dit antwoord bracht, aanvankelijk verwonderd: doch toen de vraag, of Von Seydlitz het geschenk aan de Koningin zelf had overhandigd, door den page bevestigend werd beantwoord, begreep Z M.de gansche toedracht der zaak. Fluks,zonder een woord te spreken, schrijft hij eenige woorden op een briefje, 't welk hij verzegelde en den page terhand stelde met het bevel, dit documeut betreffende het heilig Avondmaal, alsmede de pantheïstische dwalingen van den Abt Joachim eu van Amalrick van Bena ver wierp de Kerk op het twaalfde algemeene Concilie, het vierde in het Lateraan, in het jaar 1215. De groote Paus Innocen- tius II opende dit Concilie met 71 Aarts bisschoppen, 412 Bisschoppen, 500 Pre laten en talrijke plaatsvervangers der Bis schoppen, Kapittels en Vorsten. De drie volgende Conciliën, die op Frau- scheu bodem werden gehouden, weerden het gevaar af van het Mohamedanisme, dat in de gansche wereld het Kruis wilde omverwerpen en de halve maan ervoor in de plaats trachtte te stellen eu tevens dreigde Europa iu eene Aziatische woestijn te veranderen. Het gevaar werd afgeweerd door de Kruistochten, die gedeeltelijk aan gemoedigd en bevorderd werden op Conci liën, allereerst op het bizondere Concilie te Clermont iu het jaar 1095, vervolgens op het Coucilie in 't Lateraan, in het jaar 1215, doch voornamelijk op de drie vol gende algemeene Conciliën, op hét der tiende en veertiende te Lyon, iu de jaren 1245 en 1274 en op het vijftiende te Vienne, in het jaar 1311. Al werden ook niet alle op deze algemeene Conciliën besproken Kruistochten werkelijk uitgevoerd eu al hadden de reeds volbrachte ook niet juist de meest gunstige gevolgen, zij hebben toch de macht van den Islam gebroken; dat is historisch bewezen. De zesde helsche aanval werd afgewe zen, het Pauselijk schi ma geweerd eu het gezouken Pauselijk aanzien weder gere leveerd door de bemoeiingen der gedeelte lijke of bestreden algemeene Conciliën te Pisa in het jaar 1409, te Constance in 1414 en te Bazel in 1431, alsmede door de bemoeiingen der algemeene Conciliën te Florence in het jaar 1438 en in het Lateraan iu het jaar 1512. Zoo heeft- de Kerk ook iu de middel eeuwen alle aanvallen triumfautelijk afge- on middel lijk aan den Commandant der hoofd wacht ter hand te stellen. „Haast u," sprak de Koning op sarcastischen toon. Maar ook de page had zijnerzijds spoedig begrepen, dat het briefje weinig goeds te zijnen opzichte zou bevatten en de voorzaal binnentre dende, peinsde hij op een middel om zich uit deze moeilijke omstandigheid te redden. Op dit oogenblik komt juist de hofbankier Ephraïm Lippold iu het Vertrek. Reeds ontdoet hij zich van zijn mantel en z gt tot den page: „Dien mij bij den Koning aan!" „'t Spijt me," antwoordt Von Seydlitz, „ik kan aan uw verzoek niet voldoen. Eerst moet ik dezen brief naar de hoofdwacht brengen. „Maar ik moet den Koniug noodzakelijk spre ken," roept Lippold, „ik heb dringende zaken nut Z. M. te verhandelen." Eu dit zeggende trachtte hij de deur der ree- ptiekamer te openen, doch de wachten kruisten hel geweer. De geldman verkeert in de grootste ongerustheid; 't betreft eene leening en zijn concurrent kan elk oogen blik op komen dagen. Daar krijgt hij eene goede gedachte. „Weet ge wat," zegt hij met bizondere vriendelijkheid tot den page, „laat mij den brief naar de hoofdwacht brengen, dien mij in dien tijd bij Z. M. aan, doch draag vooral zorg, dat er niemand voor mij bij den Kouing wordt toegelaten." „Dat gaat niet," hernam de page; „de Koning heeft mij en niet Lippold gelast den brief te bezorgen, bij gevolg moet ik het bevel ten uit voer brengen, anders kon ik mij de ongenade van den Kouing op den hals halen." De Koning kont mij goed, zeer goed, Z. M. is mij zeer genegen," sprak de bankier op hoog- moedigen toon. „Ik zal u beschermen, er zal u geen leed geschieden," dat verzeker ik u." „Neemt gij alle gevolgen voor uwe rekening, mijnheer Lippold?" vroog de sluwe page, op weerd en met voorbeeldigen ijver en op offerende liefde door het houden van algemeene Conciliën hare eenheid eu vrij heid verdedigd. Ook iu de middeleeuwen trachtte men de Kerk te verdedigen, maar zij werd nog meer gesterkt en bevestigd; zulks bewijst o. a. de groote macht van het Opperhoofd der Kerk, die nooit grooter was, dan juist in de middeleeuwen. Men trachtte wederom de leer der Kerk in de war te brengen; doch het tegendeel ge schiedde, want de leden der Kerk werden meer eu meer van de waarheid der leer doordrongen; dat getuigeu de groote ge leerden der middeleeuwen, zooals Anselmus, Bernardus, Petrus Lombardus, Albertus Magnus, Bouaveutura en de grootste van alle theologen, de h. Thomas van Aquitie; dat getuigeu de vel9 hoogescholen in de middeleeuwen, die door de Kerk werden gesticht eu geprivilegeerd eu voortdurend werden beschermd. Iu Europa waren toen zes en vijftig hoogescholen, die wat diepte van wetenschap, beroemdheid der hoog- leerareu eu aantal studeerenden aangaat, zoodanig uitmuntten, dat met hen verge- gelekeu, de meeste onzer tegenwoordige universiteiten als zeer bescheiden inrich tingen moeten genoemd worden. Men wilde de Kerk vau hare beste leden berooven, maar in plaats daarvan riep zij de grootste Heiligeu te voorschijn mitsgaders een aan tal Stichters van verschillende orden. De middeleeuweu mogen overigens als de o D schoonste bloeiperiode van het Christelijk leven worden beschouwd. Dat bewijst ons de hooge vlucht van de kerkelijke kunst en de waarlijk grootsche ontwikkeling van de verschillende Orden. De kerkelijke kunst: de dichtkunst, de schilderkunst en de bouw kunst bereikten in de middeleeuweu den hoogsteu bloei. Of van waar stammen de heerlijke gedichten, de schoonste kerkelijke schilderijen en de kunstvolle domkerken, die wij nog steeds vol bewondering aanschou wen en welkir verheven idee onze lij I ternau- eriistige wijze. „Zeer z-ker," zei de geldman, „daarop geef ik u mijn woord van eer." „Nu, dan zd ik het wagen, hier is de brief voor den Commandant van de hoofdwacht. Be zorg hem goed, ik zal u wachten." Lippold liep wat hij kon en overhandigde het document aan den bevelhebber. Deze opende den brief en las de volgende woorden Laat brenger dezes op staanden voet 25 stok slagen toedienen. Frederik." Nu hielp geen verzet, geen jammeren en geen weeklagen. Lippold werd zonder genade op het stroo gelegd en kreeg van twee grenadiers de vijf en twintig stokslagen zonder rabat of agio maar zwaarder dan alle dukaten, die ooit door zijne handen waren gegaan. De page Von Seydlitz had intusschen in de voorzaal op zijn koninklijken heer gewacht. Toen Z. M. na verloop van eenigen tijd terugkwam, zei de page, dat de bankier Lippold Z. M. over eene dringende fi ianciëele zaak wenschte te spreken „Hebt gij den brief naar de hoofdwacht ge bracht?/' vroeg de Koning, den page met een doordringenden blik beschouwende. „Neen, Sire!" antwoordde de page. „Lippold wilde den brief zelf naar de hoofdwacht bren gen, opdat ik hem ter rechter tijd hij Uwe Ma jesteit kon aandienen, de gevolgen, zeide hij, nam hij voor zijne rekening en Toen wierp de Koning een ernstigeu blik op het frissche, doch schelmachtige gelaat van den jongen page, vervolgens kwam er een glimlach op zijn gelaat en eindelijk zeide hij op vrien delijken toon „Ga naar huis, Monsieur, en trek de uniform aan; voor page zijt ge mij te slim. Adieu, lui tenant Von Seydlitz. Lippold is op dien dag niet meer ter au diëntie verschenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 1