N I E U W E No. 1008. Donderdag 27 Mei 1886. 11de Jaargang. Strijd en Overwinning. BU1TE NLAND. A Wat er zoo al verloren gaat. ABON1TEMENTSPBIJS Per 3 maanden voor Haarlemt 0,85 Voor de overige plaatsen in .Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland j> 1,50 Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. mm V: M BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NOU AGITATE, PRIJS DER ADVERTENTIÉH Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentie n worden uiterlijk Dinsdag- en Vrjjdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KUPPERS I.AUE1T. Vervolg en Slot.) Te vergeefs had men in de middeleeuwen getracht het eerste fuudamenteele gebod van het Christelijke leven, het gebod der liefde, te ontzenuwen. In den nieuwen tijd trachtte men het tweede fundameu- teele gebo I, het gebod der zelfverlooche ning te verdriugeu. De Christelijke zelf verloochening nu openbaart zich hoofd zakelijk in de versterving des vleesches en in do gehoorzaamheid des geestes, de pilaren en het beschermende dak der Kerk. Hiertegen werden in den nieuwen tijd de aanvallen gericht. Twee gedrochten kwamen te voorschijn, die pilaren en dak trachtten te vernietigen, Deze beide ge drochten zijn: de liervonuing« en het liberalisme; het eerstgenoemde een voort brengsel der zestiende eeuw, liet laatst- O vermelde een product vau den nieuwen tijd. Het Protestantisme, of de zoogeuaamde hervorming, 't welk in de zestiende eeuw zijn aanval richtte op de Katholieke Kerk, verklaarde, dat de versterving des vleesches onnoodig, overtollig, ja zelfs schadelijk is. Rechtvaardiging slechts door het geloof* was het wachtwoord der hervor mers en ah variaties op dat thema de creteerde meu opeulijk:« zondig er maar dapper op los, de meusch is en blijft een zoudeuknecht. Weg met het coelibaat! Weg met de Mouuiken!« enz. enz. Dit zedebederveud streven der reformatie, dezen stormmarsch der hel tegeu Christe lijke tucht en zeden, weerde de Kerk hoofd zakelijk af door het algetneene Concilie van Treute in de jaren 15451563. Het Concilie onderzocht in 25 zittingen de leer der hervormers betreffende de erfzonde, de rechtvaardiging, de Sacramenten, de H. Offerande der Mis, het Vagevuur, de vöreeriug der Heiligen en den Aflaat en stelde met bewonderenswaardige duidelijk heid de Katholieke leer daar tegenover. Het veroordeelde de zedenbedervende dwa lingen der hervormers, eischte eu bevorderde o de Christelijke versterving, beschermde het coelibaat, hervormde de kloosters eu her schiep het gansche Christelijke leveu. Na meermalen door oorlog en pest genoodzaakt te zijn geweest de zittingen te staken, werd het Concilie in het jaar FEUILLETON. 'tls misschien de moeite wel waard eens na te gaan hoeveel zaken er in het dagelijksch leven verloren gaan, of, als onbruikbaar beschouwd, door ons worden weggeworpen. Veel, dat door ons niet wordt geacht, heeft toch groote waarde, 't Is nog niet lang geleden, dat de jagers op de prairieën aan de rivier La Plata het vleesch der runderen, die zij om de huid en de hoorns te verkrijgen, doodden, lieten liggen, totdat de groote scheikundige Liebig leerde, dat dit vleesch beter kon gebruikt worden. De scheikundigen leggen er zich op toe allen mogelijken afval tot gebruik diensiig temaken, maar wij Europeanen bekommeren er ons niet om wat op de 200,000 vierkante mijlen van ons dierbaar werelddeel verloren gaat. En toch, om iets te noemen, hoe groot zou de waarde wel zijn van de tabak, die in den loop van een jaar op den ganscben aardbodem wordt weggeworpen Het verlies van de kurken is ook niet gering, evenmin dat van tin. O.dangs heeft iemand het bladtin ver zameld van alle wijnflesschen, welke hij op eer lijke wijze kon meester worden. Hij smolt het tot een klomp en deze woog een kilo. Natuur lijk beeft hij het verzamelen van die stof niet lang volgehouden; 'tbegon hem spoedig te vervelen. En dit is bij de meeste menschen ook het geval. Niemand acht het de moeite 1563 gesloten. 255 Kerkvaders, waaronder 25 Aartsbisschoppen en 168 Bisschoppen uit alle streken der Christenheid, onder schreven de decreten eu verhandelingen van het Concilie. Grootseh en belangrijk was dit Concilie zoowel terzake van de uitstekende geleerdheid en vroomheid der aanwezige Kerkvorsten, als wegens de vele door hen uitgesproken beslissingen. Nog nimmer had een Concilie besluiten in zoo grooteu getale genomen. Werd ook door d ingrijpende en heilvolle werk zaamheid vau het Concilie het Protes tantisme niet zoodanig overwonnen, dat het ophield te bestaan, toch werd er tegen zijn woesten voortgang een kolossalen dam gelegd. Wij hopen en bidden vurig, dat alle Protestanten weldra wederom iu deu schoot der Katholieke Kerk, de eeuig ware, mogen terugkeeren. Het tweede gedrocht was het liberalisme, eeu zoon van het Prote ffautisme. liet trachtte in deu nieuwen tijd de gehoor zaamheid af te schaffen. Het liberalisme is waarlijk eeu gedrocht, dat, zoo het mocht zegevieren, niet alleen de Kerk, maar ook de gansche menschheid zou te groude rich ten. Het moderne liberalisme begou met de Fransche revolutie; zijn glanspunt heeft het in onze dagen bereikt, waar het in vele landen als gekroonde revolutie op treedt. Het doel en streven van het heden- daagsch liberalisme is: omverwerping van het bestaande recht en ophitsing tegen elk wettig gezag, verwoesting van troon eu altaar, de invoering van republiek en hei dendom. En om dit doel te bereiken, heeft het alle middelen veil; zijn liefste midde- leu zijn: leugen, laster, terrorisme in de Kamers, sameuzwering iu de loges en ge heime genootschappen, slechte pers, zede- bederf enz. enz. Het liberalisme te bestrijden is de te genwoordige taak der Katholieke Kerk. De kamp is heet, de hel strijdt wanhopig, maar ook de Kerk strijdt dapper en moe dig. Reeds in het jaar 1864 veroordeelde zij het liberalisme door den zoogenaamden Syllabus; doch haar voornaamste wapen in dezen strijd is wederom eeu Concilie, namelijk het Vaticaausche, 't welk iu het jaar 1869 door den toenmaals glorievollen Paus Pius IX in tegenwoordigheid vau 800 Prelaten uit alle deelen der wereld waard zieli met iets dergelijks bezig te houden en zoo ontstaat dan het verlies. Als ietier in woner van Europa zich ten taak stelde, al het bladtin, dat hom onder de hand komt, te ver zamelen, dan zou men zien, wat die verzame- liug opleverde, 't ls nog zoo heel lang niet ge leden, dat de Duitsche kunstschilders hunne ledige verftubes, die in den regel worden weg geworpen, verzamelden en eene groote vaas ervan lieten gieten, welke zij den Duitschen Kroon prins als een geschenk aanboden. Wij hebben slechts een paar voorbeelden aan gehaald, waaruit daghelder blijkt, dat het ver lies op allerlei gebied ontzettend groot is. Nog treuriger staat het geschapen met hel verlies, 't welk men kan vermijden, door meer zorg bij het gebruik van vele artikelen aan te wenden. Wat onder anderen aan brandstoffen en voedings middelen verloren gaat, moet enorm zijnéén voorbeeld is voldoende om te bewijzen, hoe in dit opzicht de wetenschap steeds verbetering brengt. Twintig jaren geleden gebruikte men tien pond steenkolen voor elke paardekracht eener stoommachinethans is men door naden ken in de techniek zeer vooruit gegaan eu het verbruik van kolen is nu tot twee pond per paardekracht gedaald, dus op een vijfde gedeilte van vroeger. Scheikundigen beweren, dat het verlies van levensmiddelen in onze keukens belangrijk is, dat b. v. de beenderen bijna evenzooveel voe- werd geopend. Het Concilie heeft aan het verderfelijke liberalisme op theologisch ge bied een einde gemaakt door de onfeil baarheids-verklaring van het Opperhoofd der Kerk. Nadat in zes maanden vier openbare zittingen gehouden en twee Constituties de fide en de primatu uitge vaardigd waren, werd het Concilie tenge volge van tijdsomstandigheden verdaagd. Wij Vertrouwen eu bidden, dat het spoedig in gunstiger tijdperk zijn werk moge her vatten, teneinde het verderfelijke liberalisme op elk gebied te overwinnen eu de wereld tot de verschuldigde gehoorzaamheid en tot God terug te voeren. Zoo heeft de Kerk ook in den nieuwen tijd de aanvallen afgeweerd en met- vurigeu ijver, opofferende liefde eu toewijding hoofd zakelijk de Christelijke tucht eu moraal en het recht vau het gezag verdedigd. Men wilde ook iu den nieuwen tijd de Kerk overweldigen, maar zij staat vaster eu ster ker dan ooit. Hare verwoedste vijanden staan vol bewondering voor hare heerlijke eenheid. Nog nimmer is de band der liefde, die de geloovigen met hunne Herders, de Priesters met de Bisschoppen, de Bisschop pen met het algemeeue Opperhoofd, den Paus, verbindt, zoo iutiigeu vast geweest, dan in onze dagen. Is de wereldlijke macht vau deu Paus verminderd, de geestelijke daarentegen is aanmerkelijk vergroot. De hel wilde ook in den nieuwen tijd de leer der Kerk vervalschen, maar iu stee daar van werden hare leden meer eu meer van de waarheid doordrongen. Daarvan getui gen de vele uitstekende theologen uit deu nieuwen tijd als, om slechts eeuigen te noemen: Canisius, Salmerou, Molina, Ca- rolus Borromeus, Bolaudus, Bossuet, Fene- lou, Bourdaloue, Massillon, Alfonsus van Liguori, Beuedictus XIV, Overberg, Cha teaubriand, De Maistre, Moutalembert, La- cordaire, Dechamp, Ketteler, Wiseman en vele anderen. Van de nog levenden onderscheidt zich op bizondere wijze de Heilige Vader, Paus Leo XIII, zelf eeu groot geleerde, en eeu ijverig bevorderaar van kerkelijke weten schap. De hel wilde ook in den nieuwen tijd aan de Kerk de beste leden ontrooven, maar in plaats daarvan kwamen de grootste Heiligen uit haar te voorschijn zooals dingwaardo hebbeu als het vleesch, dat er aanzit. Als men ook, zonder t geuover die ge leerden aanmatigend te zijn, kan beweren, dat dit //bijna" zeer rekbaar is, zoo mag toch worden geconstateerd, dat in elk geval de hoofd zaak juist is en niet zonder grond hebben de Eranschen den roem het zuinigst te kunnen koken, omdat zij altijd een ketel boven het vuur hebben, waarin al wat er over blijft wordt bewaard. De grootste verkwisting van voedings middelen is echter die, welke uit de onma tigheid ontstaat, want deze brengt verlies aan en tevens schade De meeste Europeanen eten te veel. Er zijn menschen, die om zoo te zeggen nimmer werken en toch zooveel spijs verorberen als ten groote polderjongen, die dagelijks zoo en zooveel grond of zand verplaatst. Veel gaat er aan licha melijke kracht verloren,maar nog oneindig meer aan mechanische. De warmte, welke de zon ons geeft zal ongetwijfeld eenmaal op eene wijze worden dienstbaar gemaakt, waarvan wij nu nog geen vermoeden hebben. Wij kenneu eeu riviertje, een onbeduidende beek kan men het lieeten, met een waterval, welks kracht vroeger niet werd gebruikt. Thans drijft hij eene dynamische machine, die een groot gebouw electrisch verlicht en over dag, als men geen kunstlicht noodig heeft, draaibanken, satineer- persen en andere toestellen en machines in be weging brengt. Deze kracht kost zoo veel als b. v. de h. Ignatius, de h. Franciscus Xave- rius, de b. Aloysius, de h. Tlieresia, de h. Viueentius van Paulo de b. Alpbousus van Liguori, de h. Beuedictus Labre en vele andereu. Bizonder rijk is de nieuwe tijd aan nieuwe Ordsn en religieuze ge nootschappen. Ook de kerkelijke kunst vierde iu deu nieuwen tijd nieuwe triumfen, terwijl van de werkdadigheid der Kerk, op bet gebied der Missiënmet deu uitbuudigsteu lof kan gewaagd worden. Veel goeds eu schoons zouden wij nog kunnen zeggen ten opzichte van de vele Katholieke vereeuigingen ter bevordering van kerkelijke, sociale eu staatkundige belangen; doch het bier aangehaalde zal volkomen voldoende zijn, om te betoogen, dat de Kerk ook iu den nieuwen tijd door de verwoede aanvallen niet is overweldigd geworden, maar dat zij integendeel, gelijk steeds, als een heerlijk, ouverdelgbaar ge bouw vast staaf, op welks voorgevel de woorden van den Goddelijkeu Bouwmees ter te lezen staan: Tu es Petrus, et super liane petram aedificabo ecclesiam meani, et portae injeri non praevalebunt adversus eam.« Gij zijt Petrus (eene rots) eu op deze rots zal ik mijne Kerk bouwen en de poorten der hel zullen Haar niet over weldigen^ De uitslag der verkiezingen voor de pro vinciale raden in België is, dat de stand der partijen niet belangrijk wordt gewijzigd. De samenstelling der Gedeputeerde Staten iu de provinciën Namen, Luik, Limburg, Antwerpen, Oo3t- eu West-Vlaanderen blijft onverauderd. Hetgeen Katboliekeu eu liberalen gewonnen eu verloren hebben, weegt tegen elkander op. De Fransche Ministerraad zou, naar Paris meldt, dezer dagen weer buiteuge- woon vergaderen ter overweging van het gevaar, dat voor de Republiek ontstaan is uit de trouwpartij bij deu Graaf van Pa rijs 't Schijnt toch werkelijk, dat men het pretext zal willen aangrijpen om tot de zoolang reeds verbeide verbanning te ko men. Men acht het waarschijnlijk, dat het Ministerie dadelijk bij de hervatting van de parlementaire zittingen eeu wetsont- niets. 't Was een riviertje, dat sinds eeuwen uie - mand eenig nut aanbracht, doch thans door een eenvoudig toestel tot zooveel nuttige dingen bruikbaar wordt gemaakt. Hoe kolossaal is nu wol het verlies aan kracht van dit water in eeuwen. En nu denke meu daarbij eens aan al die groote en krachtige rivieren, die in alle werdddeelen, Australië uitgezonderd, stroomen. 't Mag wel vre./md heeten, dat men met de aanwending van eb eu vloed, deze ontzettende kracht, nog niet verder is gekomen. Iu onzen tijd maakt de navigatie er slechts gebruik van doch dat. is ook alles. Aan de Spaanscbe kust bereikt de springvloed 15, aan de Fransche kust 18, in het Engelsch Kanaal 20 voet. Eene watermassa, die zulk een groote beweging ver- veroorzaakt, heeft eene enorme kracht, en toch wordt deze niet tot mechanische doeleinden benuttigd, zij gaat verloren, even als die van de ontelbare watervallen, van de zonnestralen en wie weet van hoe veel meer gansch onbekende dingen. Want wat er tusschen den hoogen he mel en de diepte van den Oceaan nog verborgen is zulks is, in onzen tijd nog niet bekend, maar de toekomst zal aan het nageslacht de hulp middelen bieden, waarvan wij thans nog geen denkbeeld hebben, daargelaten zekerheid. V eel echter wat wij ook thans bezitten, zal door den naneef te nutte worden gemaakt en zijn gewin zal verbazend zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 1