N I B U W E No. 1009. Zondag 30 Mei 1886. 11de Jaargang. Geen verschil. ma* HAAMEMSCHE COMUT. ABONNEMENTSPHIJS Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afsonderlyke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. \1NTIE ND JUi B ÜEEAÜ: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NOU AGITATE. PEIJS DEB ADVEBTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrjjdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KIJPPERS I.AU1ET, Het is altijd eene daad van wijsheid om winst te doen met de ervaring van ande ren. Dat geldt van personen, maar niet minder van volken. Daaraan gedachtig wijzen wij telkens op verschijnselen, welke zich elders voordoen en die leering bevat ten ook voor ons vaderland, voor onze Natie. Heden wenscheu wij, in verband tot een incident, dat zich bij de jongste verkiezing te Brussel voordeed, eenige opmerkingen te maken, die werkelijk voor Nederland van beteekenis kunnen genoemd worden. Meermalen toch wordt van radicale zijde beweerd, dat de radioalen, in tegenstelling met de liberalen, het eerlijk met de vrij heid meeneu. »Wij gaan veel verder dan de liberalen(hoort men dan beweren); wij aanvaarden oprecht eu zuiver het be ginsel van recht en vrijheid voor allen. Dat klinkt schoon, uitlokkend, inzon derheid voor hen, die bij de haudhaviug van dat beginsel van gelijk recht voor allen, als minderheid belang hebben. Ook de radicalen in België zongen dat lied. Moest men hun geloof scheuken, dan vorm den de doctrinair-liberalen een verouderd soort; de leerstellige liberalen zaten nog in de nachtschuit, terwijl zij, de radicalen, op den weg der vrijheid met stoom zich bewegen. Zoo werd verzekerd met woorden. Hoe waren de daden? Precies zooals van eene fractie der liberale partij zich liet wachten.De suelloopende liberalen toonden zich aan hunne bedaard gaande g/eitverwanten ge lijk. Er moest te Brussel gestemd worden voor een Lid der Tweede Kamer. De Af gevaardigde, wiens plaats moest bezet wordeu, had behoord tot de groep der on- afhankelijken in de Kamer. Die groep kon niet gerekend wordeu beslist deel uit te maken van de rechterzijde, al stemt zij doorgaans met de streng-behoudenden mee. Door de onafhaukelijken werd een uit stekend Generaal Caudidaat voor de Tweede Kamer gesteld, terwijl de doctrinair-libe ralen den Burgemeester Buis proclameer den. De radicalen kwameu met een erger FEUILLETON De dienstboden in Californië. In Engeland en ook hier in Nederland zeggen de wanhopige huismoeders wel eens en niet ten on rechte, /;dat ze heusch niet weten, waar het met de dienstboden naar toe moet," die telkens hooger eischen stellen. Misschien zullen zij ech ter een kleinen troost putten uit het volgende verhaal van een Californischen correspondent, omtrent de ongehoorde voorrechten en eischen der Amerikaansche dienstboden. Een der grootste beproevingen van alle huismoeders in hot „verre Westen" is de moeilijkheid, om goede dienstmeisjes te krijgen, en wanneer zij ze heb ben, om ze te behouden, ofschoon zulke diensten gemakkelijker te vervullen zijn, dan misschien ergens elders in de wereld. Dit is misschien grootendeels te wijten aan de schaarschheid van werk, maar waarschijnlijk nog veel meer aan het gevoel van onafhankelijkheid, dat den Ame- rikaanschen burgers eigen is, hetzij ze aldaar geboren of slechts immigranten zijn. Hot volgende zeer onvolkomen tarief, dat een „kantoor ter verhuring van dienstboden" ons verschafte, zal een denkbeeld geven van de verschillende loonen der dienstboden//Keukenmeiden" van f576f 1728 per jaar; kindermeiden van f432— f 864; werkmeiden van f433—f720; Caudidaat op het strydveld der verkie zingen. Eene groote agitatie werd beleefd. De radicalen eu liberalen gingen tegen elkaar aan, alsof ze doodsvijanden waren. In de sterkste uitdrukkingen werd door de radi calen beweerd, dat zij niet konden mede werken met de liberalen. Omdat dezen bang waren voor de vrijheid, voor de eeuig rechtvaardige uitbreiding van het stem recht (het algemeen stemrecht) deinzen de liberalen, zoo declameerden de radica len terug. Met zulke verkapte conserva tieven zouden de keereu radicalen nimmer vrede maken. Tot geen prijs zouden zij Buis bij de stembus steunen. De verkiezing had plaats. De Candidaat der onafhaukelijken kwam in herstemming met Buis. Tegen den Burgemeester der hoofdstad hadden de radicalen, wier vriend hij vroe ger was, groot bezwaar. Zij beschuldigden hem tot de doctrinairen te zyu overge- loopeu. Welke houding hadden nu de radicalen behooren aau te nemen, als zij zich man nen van beginsel eu karakter hadden willen tooneu? Natuurlijk hadden zij met de onafhaukelijken moeten stemmen, of, in elk geval, zich moeten onthouden, ten einde de verkiezing van Buis te belet ten. Doch dat deden zij niet. Hun haat jegens den Godsdienst was sterker dan dien jegens Buis eb de doctrinair-liberalen, wier uitverkorene hij is. De alliantie tusscheu liberale en radica len kwam tot staud. De radicalen wilden van den Caudidaaat der onafhankelijkeu niets weten, wijl hij ook gesteund werd door de Katholieken. Het re ultaat der stembus was niet twijfelachtig van het oogeublik, dat de radicaleu hunne vijandende doctrinair- liberalen hielpen. De Burgemeester Buis werd gekozen. Om dezen triumf werd ook door de radicalen feest gevierd. Voor alle behoudenden werd het dus duidelijk, dat al dat radicaal gezwets over vrijheid, onafhankelijkheid en eer niets te beteekenen had voor de werkeljjkheid. Liberaal en radicaal (dat trad nu bij vernieuwing aau 't licht) is een en het zelfde kwaad; de radicalen zijn de uitge- koetsiers van f 864f 1728; keldermeesters van f1154f1440; Chiueesche kok en huisknechts van f576-f1008. Zelfs een aankomend meisje van 14 jaar kan men niet voor kindermeisje huren onder de f288 per jaar. Behalve deze loonen verlangen en verwachten zij allen meer vrijheid dan de Europeesche dienstboden en zij zouden er geen oogenblik aan denken ander eten voor het keukenperso- neel klaar te maken, dan hetgeen naar binnen gaat. Zij moeten uit denzelfden pot eten met hunne meesters en zoovee! zij maar verkiezen. In hoogst enkele gevallen willen zij er in toe stemmen den stempel der dienstbaarheid te dragen in den vorm van boezelaar of kapje. Wanneer zij van dienst veranderen, vragen zij g. en getuigschrift of mondelinge getuigen, en de nieuwe meesteres vordert dit ook niet. Men kan ze op staanden voet, ontslaan, nvt de huur tot den dag toe betaald; en zij van haar kant kunnen haren dienst verlaten, zonder waar schuwing eu maken druk gebruik van dit voor recht. Hare maniereu zijn weinig eerbiedig, daar zij op zeer familiairen toon met hare meesteres verkeeron. Vooral overwerken zij zich nooit. Er zijn natuurlijk wel goede dienstboden ouder haar, maar zij bedingen de allerhoogste loonen. Fami lies, die maar over beperkte middelen kunnen beschikken, moeten zich of met éane dienstbode behelpen of het er geheel buiten doenvele huismoeders doen ook haar werk liever zelve, dan zich de last op den hals te hale i van een groeide liberalen doch zi] zijn allerminst aau het liberalisme ontgroeid. De radicaleu gaan zelfs nog verder in hun afkeer van alle ge loof en gezag. Terwijl bij den gematigd liberaal soms nog eeuig overblijfsel van eerbied voor de eeuwige waarheden op het gebied van het gelooven eu denken valt waar te nemen, wil een radicaal niets van het eeuwige hooreu. In Frankrijk stemden de radicalen reeds voor het weigeren van elke uitkeering ten behoeve van den Eere- dienst. Verwouderen doet ons dat verschijnsel volstrekt niet. Wat men er toch van zeg- geu moge, het is eu blijft waar, het woord, 't welk in de Gewijde Bladen te lezen staat, dat namelijk de kwade boom geen goede vruchten kan voortbrengen. De boom der revolutie is een kwade boom, waaraan de meest verderfelijke vruchten rijpten. Die boom is voor de volken, die van hem aten, eene oorzaak van allerlei rampen en on heil gebleken. Met hen, die de revolutie verheerlijken, die in haar roemen, mag dus onder geeue voorwaarden gemeeue zaak worden gemaakt door allen, die in de waarhedeu des Chris tendoms gelooven, die dus ook aannemen, dat het gezag niet uit de raeuschen, maar uit God is. Tegen de machten dezer eeuw moet ge streden wordeu door ieder, die aau den God der eeuwen vasthoudt, die van Hem alleen uitkomst verwachten in deze veels zins sombere dagen van verval eu afval. De radicalen doen het telkens in woord eu schrift zoo hooreu, alsof het hun onver schillig is wat iemand deukt en gelooft. Door dat te verkondigen hebben zij dik werf argelooze lieden bij de stembus in de val gelokt. Zoo heeft te onzent Mr. Van Houten wel eens gespeculeerd op de hulp der geloovige lieden. Hun riep hij toe: »Ik zelf ben, wat gij noemt, onge- loovig, maar uwe rechten wil ik handha ven.Toen het er echter in de Kamer op aankwam om party voor of tegen de ge loovigeu te kiezen, toen stemde de heer Van Houten, ondanks al zijne vrijheids liefde, toch tegen hen. En zoo doen al de radicalen. Zij aar zelen geen oogeublik, geroepen om zich te verklaren, of zij liever met de liberalen lui en slordig meisje, dat men voor f432 of f576 per jaar kan huren. Wanneer ge bij een vriend logeert, of erger nog, in een hotel, dan behoeft gij uwe laarzen niet buiten de deur te zetten, eer gij naar bed gaat, want ze worden toch niet gepoetst. Er blijft u niets anders over, dan de laarzen vuil aan te trekken, en ze door den hoteljongen be neden of door een schoenpoetser op straat voor 5 of 10 cents (Amer.) te laten poetsen, of u zeiven moeite te geven, waartoe ook eene kleine doos met smeersel en een schuier zich dikwijls in do badkamer van particuliere huizen bevindt. Eene dienstbode verliet zekereu dieast, omdat het haar daar te zwaar was. Zij moest, zeide zij, „om zes uur opstaan om het vuur aan te maken, haren meester te roepen en kwart over zes ziju bad klaar te hebben, eu dan moest ze zijn kleederen schuieren eu zijne laarzen poetsen. Het overige zou zij nog wel verdragen hebben", zeille zij, //maar schoenen te poetsen, dat was haar onmogelijk''. Van een jong kindermeisje verhaalt men, dat hare moeder bij het verhuren van hare dochter eischte, dat ze alle dagen op de piano mocht studeeren. Eene andere kindermeid vroeg, om de zitkamer der familie twee avonden in de week ta mogen gebruiken, om hare vrienden en kennissen te ontvangen, en mirabile dictu haar verzoek werd haar toegestaan, daar zij trouw bij de kinderen was en men vreesde haar te zullen verliezen. Schoonmaaksters vragen f 7,20 per dag voor hare hulp. dan met de geloovigeu gaan, bij de liber- tijuen zich te voegen. Yan de radicalen is dus volstrekt geen heil voor de behou denden te verwachten. De aangewezen houding bij de stembus is dus voor ieder geloovige, om noch met het liberalisme, noch met het radicalisme samen te gaan. Aan die gedragslijn moet strikt worden vastgehouden. Het belang des lauds en de eischen van het oogeublik vorderen dit onverbiddelijk. Ieder zal beseffen, dat de verkiezingen van Juni een zeldzaam gewichtig karakter dragen. Meer dan ooit komt het er thans op aan, dat mannen worden gekozen van onverdacht behoudenden, anti-liberalen zin. De strijd der partijen is toch heftig ont brand. In zulk een toestand mogen geene andere consideratiëu gelden, dan die van de beginselen. Tegen het liberalisme moet worden ge streden; dat is de vijand. Onuoodig is het zeker wel te doen uit komen, dat wij, die politieke richting be- kampende, volstrekt niet bedoelen eenige vijandschap tegen personen. Sommige lie. den, die een gansch verkeerd begrip van verdraagzaamheid hebben, willen het wel zoo doen voorkomen, doch dat is in stryd met de waarheid. Tegeno/er de dwaling moet men onver biddelijk ziju, doch tegenover de dwalenden liefderijk. God zelf heeft daarvan in Zijne openbaring bet hemelsck voorbeeld gege ven. De zoude haat Hij, maar den zon daar heeft Hij lief, hem wil Hij redden en behouden. Met alle kracht en macht moet dus de meer liefderijkgezinde Staatsburger voor zijne beginseleu bij de stembus strijden. God vraagt van ons getrouwheid in roe ping en plicht. Eu het is de plicht van ieder Nederlander, die tot de geloovigeu wil gerekend worden, om het ongeloof, ook waar het zich in de gedaante der staatkunde vertoont, waar het de beginse len der liberalistische politiek ten bate der ongeloofsrichtiugen wil exploiteeren, tegen te staan. En juist daarom mag ook geen onderscheid worden gemaakt tusschen de verschillende soorten van liberalisme. Alle uitingen van den revolutiegeest zijn ge- Uit dtzen staat van zaken volgt als van zelf, dat de dames in Californië geleerd hebben zich zelveu te helpen op eene wijze, die hare zusters in andere landen ten hoogste zou verbazen. Het is daar niets ongewoons, de huisvrouw de straat voor de deur met een bezem te zien aan vegen. Vroeger kom men de Chiueesche dienstboden voor geringer loon krijgen dan de Europeesche, maar sedert er eene wet tegen de landverhuizing is uitgevaardigd, waardoor deze zeer is beperkt, zijn de diensten der Mongolen al even hoog in prijs als die der Europeanen, en „John," zooals al de Ckineezen genoemd worden, heeft al even ontwikkelde denkbeelden van onafhankelijkheid als de trotsche „Riddy." Toch schijnt er iets tegenstrijdigs te zijn in het feit, dat zoo vele dienstboden in Californië een dienst zoeken hetgeen uit de talrijke advertentiën in de dagbladen blijkt, terwijl eene reeks van dienstboden zonder dienst op het register der verhuurkantoren staat ingeschreven, eu het aan tal dienstboden, dat deze kantoren als het ware belegert. Dit feit kan alleen daaruit verklaard worden, dat de Amerikaansche burgers zich zoo moeilijk in den dienstbaren stand kunnen schik ken, waardoor zij bijna dadelijk hun nieuwen dienst weder verlaten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 1