li U I T i> L11\ 1). B I ft ft K ft L A 1\ 0. GEMENGDE BERICHTEN. Voor geest en hart. Nederigheid. Allerlei. vaarlijk voor de Kerk vau Christus, aan welke door de revolutie de oorlog is ver klaard. Oumiskeubaar zeker is het toch dat de groote omweuteling uitging van de ont kenning der Openbaring Gods aan de men- scheu; zij proclameerde wel de rechten van deu meusch, maar zweeg van de rechten, die God heeft, als Schepper, op den mensch. De revolutie is de leugen en zij dus, die in hare baan wandelen, zijn (al zouden zij in het gewone leven waarheidslieveude meuschen willen wezen) in zaken van Godsdienst en Staatkunde, niets dan leu genaars. Geestverwanten, bedenkt al deze dingen in de dagen, waarin wij thans leven! Niemand uwer mag er toe komen om eeue transactie met de onwaarheid te sluiten. Die de waarheid, welke van God is, niet aanneemt, voor haar niet strijdt, aan haar niet, ondanks alles, getrouw blijft, die behoort tot het rijk van den antichrist. Mogen allen, die zich iu waarheid be wust zijn leden van de Kerk van Christus te wezen, ook op staatkundig gebied de banier van het Kruis hoog houden. In dit teekeu alleen kau de Christen, op elk terrein, overwinnen. De nieuwe kerkelijke-politieke wet iu Pruisen is thans afgekondigd. De werklieden-partij in België heeft besloten, den 13den Juni iu alle provin ciale hoofdsteden manifestatiën te houden. Werd dit verboden, dan zou er tegen genoemden datum een groot socialistisch congres te Brussel worden bijeengeroepen, De Burgemeester van Brussel heeft geene toestemming gegeven voor de arbeiders manifestatie, welke den 13den Juni zou worden gehouden. Iu de Kamer van afgevaardigden in Frankrijk heeft de Minister van Justitie het ontwerp ingediend, betreffende de verbanning der Prinsen. Het ontwerp werd spoedvereischend verklaard en ver zonden aan eeue commissie van personen, die ten gunste der voordracht zijn. De afgevaardigde Guyot heeft bij de Kamer van afgevaardigden een voorstel ingediend tot scheiding tusschen Kerk en Staat./Irm Frankrijk! Volgens de correspondent der Daily News te Constantinopel waren de gevech ten op de Turksch-Grieksche grens van zeer ernstigeu aard. Er vielen twee hon derd dooden en gewonden. Naar men uit Madrid meldt, is een verzoek van deu Keizer van Duitschlaud, om (ten einde de blijdschap van Z. M. en van het Duitsche volk over de geboorte van deu jongen Koning te doen blijken) aan de wegens beleedigiug van de Duit sche vlag veroordeelde personen kwijtschel ding van straf te verleenen, met groote ingenomenheid aldaar ontvangen. Iu tegenstelling met hetgeen art. 21 van het Program der anti-revolutionnaireu aan die partij bij politieke verkiezingen voorschrijft, beveelt de Eedactie van De Tijd integendeel haren geloofs- genooten eendrachtige samenwerking vau ile rech terzijde aan, en hiermee ook thans te doen wat zij reeds jvar en dag gedaan hebben. Was dit vroeger niet geschied, dan zou de schoolwetpar tij iu de Kamer nog meerderheid ziju. Zij geeft toe, dat de Katholieken door haar bondgenoo- ten vaak onheusch worden behandeld; dat dezen met laatdunkeude aanmatiging bij uitsluiting voor de hunnen eischen, hetgeen ook voor een deel aan de Katholieken toekomt; dat dezen, door zich te onthouden, de auti-revolutionnaire par ij in de Kamer zouden vernietigen. Maar niet min der is zij overtuigd, dat de Katholieken daarmee zic'nzelven al ware het met een twee-of drietal katholieke Kamerleden meer met gebonden handen en voeten zou overleveren aan de wille keur der schoolwetparlij. Eu dat mag niet! Bij de inlichtingen door de Begeeiing aau de Tweede Kamer verstrekt op do adressen van de koninklijke fabriek van rijtuigen en spoorweg wagens, firma J. J. Beynes, te Haarlem, nopens de heffing van invoerrechten van spoorweg-ma- teriëel, is gevoegd eene aanschrijving van den Mi nister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, aan spoorwegbtsturen nopens de aanschaffing van dergelijk materiëel hier te lande. De Miuister geeft daarin o. a. te kennen: Vermits in Nederland van Staatswege geen spoorwegen worden geëxploiteerd eu voor de Staatsspoorwegen op Java alleen ijzereu onder stellen voor spoorwagens en rijtuigen, ten einde op Java te doen afwerken en niet geheel ge- monteerJp, bekleede en afgewerkte rijtuigen, zooals adressante die vervaardigt, worden aangeschaft, heelt de Eegeering gemeend bij het aan adressante te geven antwoord, daarop te moeten wijzen, dat zij zich tot vervulling van haar wensch om meer hestellingen van spoorwegwagens, tot de bestu ren van die maatschappijen zou hebben te wen den. Een koninklijk besluit betrekkelijk de Con- versiewet bepaalt, dat de houders van vier per cents Staatsschuld voor aflossing hunner vorde ringen zich van 31 Mei tot 15 Juni kunnen verklaren; zij die willen converteeren kunnen dit doeu na l Juli door bankiers enz., die daar voor percent provisie ontvangen. Benle-ge- not van de geconverteerde 4 percents eindigt 30 Juui. In het belang van velen wentellen vij nog eens in herinnering te brengen, dat de wet van 31 Dec. 1885 tit verhooging en uitbreiding van het Zegelrecht op EtL-cteu den 1 Juni a. s. in Werking treedt en dat zij, die hunne effecten, overeenkomstig die wet, zelf van de noodiga plak- zegels hebben voorzien en slechts afstempeling daarvan te hunnen huize verl vugen, hiervan me ding behooreu te maken in eene aauvrage aau den Ontvanger der Registratie en Domeinen, ter wijl zij, die niet slecnts afstampding, miar ook het opplakken der zegels te hunnen huize door of namens den Ontvanger weuschen te doen ver richten, bij hunne aanvrage eene opgaaf van hun ne stukken behooren te voegen, oplat de ontvanger wete weike zegels bauoodig 1 zij i. De kosten van verplaatsing moeten deu Ontvanger natuurlijk worden vergoed. De Minister Heemskerk is gisteren naar Aken vertrokken tot het ondergaan vaa eeue gezond heidskuur. Hij zal omstreeks 4 weken afwezig zijn. Uit Den Haag wordt gemeld, dat volgens geruchten de heer Spreng ;r van Ejk, om pir- ticuliere redenen, de leiding vau het departe ment van koloniën zon wenscheu neer te leggen. De Minister zou dit verlangen reeds aau Z. M. den Koning kenbaar hebben gemaakt, eu ziju verzoek om ontslag thans in overweging zijn. De portefeuille van kolonie.i zou ad interim iu han den overgaan vau den heer Van Karnebeek, Mi nister vau buitenlandsehe zaken. (Zie laatste berichten Door het prov. bestuur van N.-Hollaud is bij enkele inschrijving aanbesteed: Het verwisse len, schoonmaken, herstellen enz. van deuren iu dn sluizen te IJmuideu, behoorende tot de wer ken van het Noordzee-Kanaal. Minste inschrij ver de heer G. D. van Doorn, te Amsterdam, voor f9 473. Dezer dagenisinhetEugelsche graafschap Chester een oude brievenbesteller overleden, van wien men berekent, dat hij op zijne beroepstochUn in het geheel 212,520 Eng. mijlen (van 1600 meter) geloopen heeft, het geen ongeveer zooveel is als achtmaal roudom de aarde. Het tweegevecht is in Engeland al even weinig in eere als hier te lande. Men vindt het ook daar, terecht, belachelijk, dat een verschil beslecht of iemand in zijne eer her steld kan worden, door het kruisen van zwaarden of het wisselen van pistoolschoten. De tooneel- directeur Eogers had te Londen een gewezen lid van zijn gezelschap, Charles Arnold, uilge daagd tot een Japansch duel, binnenskamers. De beide tegenstanders zouden zich in een ver trek opsluiteu en slechts Óen van hen zou er levend weder uitkomen. Maar Arnold had weinig lust in zulk een tweegevecht. Hij diende eene aanklacht tegen Eogers in, en deze is door de Bechtbank genoodzaakt, zijn tegenstander ver schooning te vragen, en eene som van 700 p. st. te storten als borgstelling voor de oprechtheid van zijn berouw. lewij! door de lag; ptijzen vod minder dan gewoonlij c van de hand is gezet. Te S.ieek wer den Dinsdag tussehen de 1800 eu 1900 vaten boter aangevoerd. Te Heerenveen verleden Zater dag meer dan 200. Balk zal een tweeden ver koopdag houden, Gjrrendijk doet desgelijks, eu Heerenveen, Akkrum, O.deboorn en Joure doen dit ree :s sniert eenige i tij l. W d/ega gaat het snelst vooruit, op den Laatsteu mirktdag waren er meer dan 400 vaten. De boterprijzen zijn iets booger dm verleden jaar om dezen tijl. D.t is te aangoumw voor de boeren, om lat zeer veel bittere holer gemaakt wordt. Te Heerenveen was op den laatsten marktdag volgens m de- deeling van een deskundige daarvan geen enkel vat vrijVóór 30 jaar werd nooit bittere boter aangebo hu eu heeft enkel de bam :stiug der lan derijen daar/ia de schuld. Niet dj helft onzer boter komt thans op da L mdensche m irkt, waar vroeger al de boter uatr toe ging, miarzij vindt te Berlijn, Hamourg eu Brerneu goeden aftrek. Te Ginneken is Zonda g-n acht, ge durende het ouweder, eene geweldige hagelbui gevallen, die een kwartier aanhield; vele ijs klompen hadden de grootte van een biljardbal, eu zoowel glazeu eu pannen als hoornen, bloemen eu groenten worden beschadigd. Toepassing van de electriciteit op den haar groei. Een haarkunstcnaar, die zich op dit bedrijf toelegde, zag zich iu zijne wetenschappelijke pro:i- nemiugen belemmerd door eene dagvaarding voor den rechter wegens het onwettig uitoeteiieu van de geneeskunst. Do man noemde zich professor Tournus en beweerde, kaalheid radicaal te kunnen genezm door middel van zeker magnetisch water, waaraan hij iu tegenwoordigheid vau zijne pa tiënten de geheimzinnige magneetkracht toebe deelde. Da beklaagde legde een getuigschrift o'er van iemand, die verklaarde dat de kracht van het watertje tooverachlig was en uit dankbaar heid voor zijn herkregen weelderigeu haargroei een wisseltje van i 250 insloot, waarvau de waarde naar beklaagde zeide door hem genoten was. Ook had hij op groote schaal ver kocht wat hij noemde „electro vegetable-pomade." Tournus, die, in antwoord op eene vraag van deu rechter, verklaarde, dat hij ziju magnetisch haarherstellingsmiddel op zich zelf had toegepast, werd ten slotte royaal uitgelachen, daar hij zelf zoo kaal was als een knikker. De tobberd werd ten slotte nog tot eene boete van f 1 veroordeeld. Met ingang 1 Juni zal ook de post- hole van Vlaardingen naar Maassluis ziju dienst per rijwiel verrichten. Een hevig onwederheeftDonder- dag-morgen te half zes boven Amsterdam gewoed. Iu vele huizen waren de telephoonbelleu iu be weging. Een der geabonueerden werd wakker door het schellen van de telephoon iu zijne ka mer, en niet begrijpende, hoe op dat vroege uur zulks mogelijk was vroeg hij: „wie spreekt met mij", toen hij op hetzelfde oogeublik een zwareu schok tegen hoofd en schoudets verkreeg. Te gelijk zag hij buiten de vensters een bliksemstraal en ra telde er een donderslag. zich verbinden moest om: lo. nooit weer tabak, in welken vorm ook, te rooken; 2o. nooit in zijn leren meer kaart te spelen, en 3o. binnen z:s maanden te trouwen, oplat hij niet ook een oude vrijer zou worden.Drie vrienden van den erf later ziju belast met het toezicht op het nakomen der bepdingen van het testament. Zij mogen, als de erfgenaam die verplichtingen niet ver vult, de nalatenschap ouder hunne kinderen ver- deelen. De erfgenaam heeft zich reeds verbonden tot liet uakom n van de beide eerste voorwaarden en de derde z u hij waarschijnlijk ook wel ver vullen. Het zal hem echter veel strij t kosten in alle opzichten zij t woord te houden; want hij is een hartstochtelijk rooker en kaartspeler. Men weet, dat de President der Vereenigde S aten verloofd is met zekere miss Eoisom. Dj Amerikaansche bladen zijn vol be richtjes over de bloedverwanten en betrekkingen van miss F.tlsom. M:n heeft berekend, dat, indien deze bladen de waarheid zeggen, deze dame 539 neven, 479 ooms e i 1270 sell to! vriend innen heeft eu in 32 verschillende steden hare opvoeding genoot. Voor het huwelijk van den Kroon- prins van Portugal met de dochter van deu Graaf van Parijs zijn door Merrywealher Sons verplaatsbare fonteinen, door stoompompen ge dreven en door Siemens Brothers Co's eleetrische werktuigen verlicht, naar Lissabon verzonden. Vijf groote pijpen kunnen óf afzon derlijke stralen uitwerpen of deze in omgekeerde kegels van schuim doen overgaan; de middelste straal is omringd door 4 bruizen (een nieuw Ne- derlandsch woord overeenkomsud met het reeds gangbare Duitsche „Brause," en het Engelsche /bruise") voor stofstralen, en elk djr 5 pijpen bovendien door eet geperforeerden ring voor fijne stralen. Het eff.mt is betooverend, en kau door opening en sluitiug van verschillende kranen op talrijke wijzen veranderen. Dj fonteinen zullen op een vaartuig iu de Taag opgesteld, en aldaar door het personeel van Merry weather Sons worden bediend. Een bloemenkoopman te Arnhem, boos wordende omdtt men niets vau hem wilde koopen, smeet uit wraak een pot met bloemen door een spiegelruit en verbrijzelde daardoor een kostbaar meubelstuk. Die bloempot zal hem wel worden thuisgebracht. Het Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde gisteren den heer Faddegon, drukker van het weekblad Argus, waarin een beleedigend artikel voorkwam tegen deu sergeant H., te Delft, tot 15 dagen celstraf, 25 boete, subsidiair 1 dag cel eu in de kosten van het geding. De gierigaard gelijkt den dorren zand grond vau de woestiju, die deu regen met graagte opneemt, maar geen gras of vruchtdragende plauteu tot nut voor anderen voortbrengt. O Het eigen tehuis is de schoonste bezitting eu de heerlijkste verblijfplaats der vrouw. De gevaarlijkste boozeu zijn de boo- zen met flikflooiende manieren. Toon iu alles, maar vooral iu 't Ijjdeu, dat ge Christen zjjt. Vergelijk uw eigen toestand niet met dien van hen, die boven u staan, doch met dien van die duizenden, met wie ge voor niets tor wereld zoudt willen ruilen. God vervult iemaud des te meer met Zijue gunsteu, uaarinate bij minder behept is met eigeuwaau. Gelijk de Almachtige gaarne verkeert met de nederigeu, zoo scheukt Hij huu ook gaarne Ztjue hulp. Door onze vernedering wordt God verbeveu. Hij wordt dan bet meest verheerlijkt, wan neer wij ter liefde van Hem bet diepst worden verlaagd. De verdrukte onsehuid. Mama. Aizoo> Jetje, waarom heb je nu straf gehad? Jetje (uog huilend Ziet u, mama, nu heeft u me geslageu en u weet zelf niet waarom! In het midden. Geduretnie ziju verblijf iu eene Stlezische stad, bezocht Frederik de Groote een nieuw opgericht krankzinnigengesticht. Bij het rondleiden door de verschillende gebouwen besteeg men ook eene smalle trap, die naar een tot wandelplaats bestemd terras leidde; de direc teur ging voor, de Koning volgde en diens adju dant sloot deu stoet. „Zg toch eens,// vroeg de Koning plotseling, terwijl hij zich tot den direc teur wendde, „hoe krijgt gij de krankziuuigeu deze smalle trap op?" Dat zal ik U. M. ver klaren; eeu leider gaat vooraan, een achteraan en en de patiëut iu het midden." Zoo? Nu, dan willen wij bij het naar beneden gaan de plaatsen verwisselen," zeide Frederik lachend, tot groote verlegenheid van den directeur. Aan een Duitsch pos kantoor. Ik zou gaarne wat geld verzenden naar Weeneu. Dan moet u aan loket no. 2 ziju en een internationa len postwissel vragen. Aan loket no. 2: Och, ntag ik u om een nationaal-liberalen pjatwissel ver zoeken? Lof. Dilettant: „Ik neem de vrijheid, g/ë--rde meester, uw oordeel te verzoeken over dit figuur dat ik zelf geschilderd heb!" De schilder (het beeld beschouwende). „Nu, voor iemand die uiet schil deren kan, is het zeer goed gedaan? Ook een sterrenkundige. A. „Nou, astro nomie, van wat bliefje? Daar ben ik goed ia Aan een bloemist te Stratford, in Engeland, is 500 p. sl. schadevergoeding toegekend, te betalen door de Great-Eastem- Spoorweg-Maatschappij, wegens de schade, door den rook der locomotieven aan zijne planten en bloemen toegebracht. Het Panama-kanaal. Uit Madrid meldt men aan the N. news: De leden der Spaansche commissie zijn hier van Panama teruggekomen met deu indruk, dat liet niet mogelijk is de werken voltooid te zien, vóó' 1892 eu dat voor de uitgaven nog 300 millioeu gulden noodig zullen ziju. Het overlijden van den directeur der werken, den heer Boyer, beschouwen zij als eeu groot verlies, daar de onderneming een leider noodig heeft van gtoote geestkracht om wanorde en wanbestuur te keer te gaan. In Penusylvanië is eene nieuwe oliebron ontdekt, die 5000 vaten daags geeft. Men meldt uit Bolsward: Dezer dagen bezocht een gevatte oplichter de Noor delijke provinciën. Hij deed in „begrafenissen". Zijn laatste bezoek gold een aanspreker alhier. Htj had zijn ruim 19-jarigeu broedet Hiemstra te Makkum verloren en daar deze op deftige wijze moest begraven worden, zou dit geschieden m t eeue lijkkoets van biet, als een lijk le klasse. Alles is goed afgesptoken en onze lijk bezorger gaf aan den deftigen burger gaarne /"10.50 tot den volgenden morgen ter leen. De zoon echter vertrouwde de zaak ui. t recht, hij gaat op het pad en vindt wel uiet deu gewenschte, maar tocb bij de tram deu agent Staal uit Sneek, aan wien hij het geval meedeelt. Deze keert met den juistvertrekkenden tram naar Sneek terug, gaat a la recherche en heeft het geluk den rijken broeder op straat te afresteereu, met de ƒ10.50 op zak. Toen heette hij Visser, bij den commissaris heet hij Peters en bij de politie is hij een oud bekende. Evenals bij de eersie stemming, werden ook bij de herstemming voor de Prov. Staten in het onderkiesdistrict Vierhuis (district Heerenveen) slechts vier biljetten ingeleverd, ui. drie van de leden van het stembureau en een van den kastelein, in wiens woning het bureau zitting had. Voor een paar dagen werd te A m- st, rdam tegen eeu voormaligen predikant proces verbaal opgemaakt wegens diefstal van boekeu uit de stads-bibliotheek. Eergisteren werd hij op nieuw geboord, verdacht van diefstal van een gouden bril ten huize van een ingezetene der hoofdstad, wien hij ondersteuning kwam vrager,. Van alle z ij den in de provincie Friesland wordt melding gemaakt van overvloedige boler-productie, waarvan de oorzaak moet worden gezocht iu deu aanmerkelijk grootere.u veestapel Naar w ij vernemen, is de machi- nale kunstboterfabriek te Hoorn aangekocht door eene combinatie van eenige heeren, met het doel haar in te richten tot eeue fabriek out melk te conserveeren tot verzending naar het buitenland. In Clap it am, voorstad van Lon- den, is dezer dagen een oud held uit den Krim- oorlng overleden, de sergeant Charies Walker, van het 55e regiment. Walker was van eeue kolossale gestalte en reusachtig sterk. Toen het bij deu slag van lukertnau zoo heet toeging, dat de Eu- gelschen en Busselt zoo dicht op elkander ston den, dat zij nauwelijks hun geweer of sabel konden gebruiken, wierp Walker beide weg en ging er met de vuisten op iu. Hij Joeg zoo hard rechts en links en trapte met zooveel effect met de voeten, dat de Kussen uit elkander stoven eu Walker eene opeuiug kreeg voor zijue kameraads doch niet dan nadat verscheidene Bussen tenge volge van zijne klappen lagen te zieltogen. Het merkwaardige vau dezen reus was, dat hij buiten het gevecht zoo zachtzinnig was als een kind en de vriend van allen, die met hem in aaura- kiug kwamen. Het „Amstel-hötel" teAmsterdam leverde iu 1885 eeue zuivere winst van 7 pCt. op. Dene ergerlijke verkwisting\ De A m e r i - kaansche milltouair M.tckay heeft eene rookkamer doen vervaardigen, die hem, nietUgenstHaude zij van gebogen hout gemaakt is, op meer dan f 50 000 te staan komt. De reden hiervan is dat het plafond met Oosten 1 ijksche guldens bedekt is, terwijl een aautal Frausche, Engelsche, Kus- sische en Italiaansche bauköiljetten de plaats van een gewoon behang iuuemeu. Het Vorstendommetje Monaco, dat, zooals men weet, pas eigen postzegels heeft, verkocht in de eerste drie maanden vau dit jaar uiet minder dan 214.000 stuks van die post zegels zeker voor het grootste gedeelte ten dienste van verzamelaars. Iu sommige gemeenten van „de Langstraat," vooral te Loon-op-Ztud, 'sGrevel- duiu en Vrijhoeven-Kapel, bestaat ouder de broodbakkers tegenwoordig eene buitengewone mededinging, waarvan de burgerij partij weet te trekken. Sommigen verkoopen het roggebrood voor zooveel als de koopers willen betalen, an deren vragen vooraf wat de koopers bij anderen moeten betalen, dan geven zij het nog 1 a 2 cent minder, terwijl het mikbrood voor denzalfden prijs bij den een aanmerkelijk zwaarder weegt dan bij den ander. Onlangs overleed te St. Peter s- burg een rijk ongetrouwd heer, die aau ziju eenigen neef alles vermaakte wat hij bezat, onder voorwaarde dat hij, gedurende een bepaalden tijd, alleeu de rente vau het geld zou gemeten, vooits

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2