In den Staat New-York zijn on langs twee wetten bekrachtigd, houdende: lo. dat de spoorweg-maatschappijen verantwoordelijk zijn voor alle schade, direct of indirect door vuur uit hare locomotieven veroorzaakt, en 2o. dat verboden is het vervoer van ontplofbare stof- ien met personen-treinen, terwijl zij bij verzending als vrachtgoed bizonder gekenmerkt moeten zijn. Onder de vele gegadigden naar de betrekking van marktmeester te 's-Hage, is er een, die bij zijn sollicitatiebrief aan B. en VV. zijn portret heeft ingesloten. E e n e fabriek van nytro-glycerine is te Alduya, in de Spaansche provincie Valencia, in de lucht gesprongen. Er waren 480 kilo's dynamiet ontploft. Dertien werklieden werden terstond gedood. Men berekent, dat het aantal ontdekkingsreizigers in Afrika, van het begin dezer eeuw af, 160 heeft bedragen. Van deze ver kenners zijn er 22 door moorddadige har.d ge vallen, en de meesten der overigen voor het klimaat bezweken. Naar hun landaard laten de reizigers zich aldus verdeelen: Eugelschen 73, Duitschers (Oostenrijkers medegerekend) 36, Franschen 31, Italianen 9, Nederlanders 5, Zwitsers 2, Denen 2, en uit Polen, Zweden en Noorwegen ieder één. Van de 160 verkenners waren 5 vrouwen: twee Engelsche dames, die hare echtgenooten vergezelden, en drie onaf hankelijke reizigsters, onze iandgenooter. freule Adrienne Van Capellen, mevrouw Tinne-Van Capellen en freule Alexandrine Tinne. Lieze. de verdachte van den moord Op Lamblé, en reeds gedu'ende eenige maanden in voorarrest, zal wegens dit wanbedrijf niet terecht staan, als zijnde de feiten niet wettig en overtuigend aan den rechter van instructie voor gekomen; hij zal echter weldra terecht staan wegeas diefstal, aangezien, zooals men weet, ver schillende kleediugstakken en preciosa van Lamblé in zijn bezit zijn gevonden. De persoon, die zich te Dordrecht uitgaf voor brigadier der rijksreldwacht en zich ten koste van een stalhouder aldaar gemakke lijk vervoer naar Gorinchem wist te verschaffen, heeft ook een middel weten te vindei: om gratis per rijtuig naar Utrecht te reizen. Bij den heer K., stalhouder te Arkel, noemde hij zich op zichter bij den waterstaat, en was hij volgens zijn zeggen belast met de inspectie van de Keul- sche vaart. Van genoemden stalhouder huurde hij voor 11 gulden een rijtuig, waarmede hij naar Utrecht gebracht zou worden, en, na een paar uur vertoevens, van daar weer naar Arkel. Onderweg kreeg de koetsier echter argwaan, en toen zijn passagier te Utrtcht weigerde de vracht te betalen, gaf hij hem over aan de politie, waarna het bleek dat de man slechts 13 centen rijk was. Twee teVevey logeerende jonge Engelschen wilden Maandag de Cornettes de Bise beklimmen. Een hunner gleed op den gletschir uit en brak don nek. Binnen eenige minuten was hij een lijk. De s e n s o p h o o n (t o u c h-s o n d e r), w a a r- voor misschien het Hollandsche samengestelde woord „tast-seinspreker" of „tast-seiner" dienst zou kunnen doen, is eeu instrument, dal door middel van kleine tikjes aan de opperhuid van den vinger telegrammen verstaanbaar maakt aan den operateur. Men had reeds de naaldtoestellen, die alleen voor het oog zichtbare signalen, de druktoestellen (Morse) die voor oog en oor waar neembare teekeus overbrengen, om niet te spreken van de Hughestoestellen, die geheele lettergrepen in eens seinen; dit toestel maakt zich aan ge hoor en tastzin verstaanbaar. Bekwame telegra fisten, die er mee gewerkt hebben, zijn van oordeel dat het zekerder en vlugger te begrijp ;u is dan de gehoorwaarneming. Neemt men den vinger van den toets weg, dan werkt het instru ment als gewoon sprekend toestel, derhalve kunnen de seinen zoowel door gehoor als tast zin worden opgevangen. Hierdoor kunnen doof stommen ook telegrafist worden, en dezen zullen niet door andere geluiden van hunne bezigheid worden afgetrokken. De tastzin schijnt srevoeliger te zijn dan het gehoor, en terwijl dit laatste door veelvuldige inspanning afneemt, wordt de tastzin daardoor ontwikkeld. Alles te zamen ge nomen biedt de tast-seiner de volgende voor deden aan: lo. Hij kan zonder eenig gedruisch werken en is het eenig middel waardoor een telegram geheim kan worden ontvangen. 2o. Hij kan ook als gewoon spreektoestel dienst doen; 3o. Hij is voor doofstomme telegrafisten geschikt; 4o. De tast-seinen worden spoediger geleerd dan de hoorbare seinen; 5o. De coustruetie is een voudig en solide. Koning Victoria van Engeland vierde dezer dagen haar 67n verjaardag, zij was 18 jaar, toen zij den troon besteeg en zal 20 Juni a. s. 49 jaar geregeerd hebben en dus haar 50e regeeriugsjaar intreden. De werkzaamheden tot berging der schatten uit Tlie Lutine, welk wrak in de Terschellinger gronden diep onder het zand zit, zullen eerlang aanvangen. Met bizonder daartoe ingerichte werktuigen wil men eerst beproeven de juiste liging van het wrak te bepalen. Gelukt dat, dan twijfelen de eigenaars der stoomschelp- zuigers Tyd en Friesland niet aan het welslagen der onderneming. KERKBERICHTEN. Kathedrale en Parochiekerk van den tl. Jozef. Zondag te 7 eu 8 uur de gelezen HH. Missen met Onderrichting, te 10 uur de Hoogmis met Preek, te 2 uur de Catechismus, te 3 uur het Rozenhoedje en de Litanie; te 6 u ir het Lof ter eere van het H. en O. Hart van Maria met Preek. Eiken middag te 3 uur het Rozen hoedje. Maanlag-avond te half 8 plechtig Lof, Preek eu Te Deum, tot sluiting van de Meimaand. Woensdag-avond van 7 tot 10 uur gele genheid om te biechten. Donderdag te 7 eu 8 uur de gelezone HH. Missen, te 10 uur de Hoogmis met Preek, te 3 u ir het Rozenhoedje eu de Vespers, te 7 uur het Lof tot intentie van Z. H. den Pau3. Vrijdag te 7 uur Lof en Oefening der Broederschap van het H. Hart. Zaterdag te half 9 de H. Mis ter eere van het H. eu O. Hart van Maria, tot bekeeriug der zondaars, met 500 dagen Aflaat, 's avonds te 6 uur het Lof en vau 5 tot 10 uur gelegenheid om te biechten. In de week de HIT. Missen te half 8, 8, half 9 en half 10 eu de Catechismus naar gewoonte. De boekjes bevattende de gebeden en gezangen dezer godsdienstoefening, zijn verkrijgbaar bij de Uitgevers der Nieuwe Haarlemsehe Courant a 0,15. Faroe /linker k mm den IJ Anlonine van Pndua. Zondag de HH. Missen te half 6, 7 eu half 9 uur met Ouderrichting, te half 11 uur de Hoogmis met Predikatie, te 4 uur de Vespers. Dinsdag te 8 uur de gezongen H. Mis ter eere van St.Antouius, te 6 uur het Lof. Donderdag de HH. Missen en Vespers als des Zondags; de eerste H. Mis te 5 uu r. Vrijdag des morgeus te 8 uur de ge zongen H. Mis, des avonds te 6 uur het Lof. Deze week de HH. Missen te half 8, 8, half 9 en half 10 uur, eu de Catechis mus naar gewoonte. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Zondag de HH. Missen te half 6, 7, en half 9 uur. De Hoogmis te half 11 uur, 's middags te 3 uur de Vespers, te half 5 uur Congregatie der H. Familie. Zondag-avond te 7 uur Lof eu Predikatie. Maaudag-avond te 7 uur Lof eu Pre dikatie. Woensdag-avond te 7 uur Lof. Donderdag,Hemelvaartsdag, de HH. Mis sen en Vespers als des Zondags. In de week de HH. Missen te 7, half 8, 8, half 9 en 9 uur. Catechismus uaar gewoonte. ALMANAK DER 21e WEEK VAN HET JAAR 1886. MEI, Bloeimaand, (31 dagen.) loegewijd aan de vereering der Allerh. Maagd Maria. 30. Zondag. Vocem. 5e Zoudag na Pa- scheu. H. Ferdinandus, Koning en Bel., f 1252. Evaug. Bidt en gij zult verkrijgen. 31. Maandag. Kruisdag. H. Angela van Mericis, Maagd, f 1540. Juni, Zomermaand, (30 dagen). Toegewijd aan de vereering van het Aller heiligste Hart van Maria. 1. Diusdag. Kruisdag. H Simeon f 1035. H. Anselmus, Bisschop, Belijder en Leeraar. 2. Woensdag. Kruiidag. H. Photinas, Martelaar van Lyon. 3. Donderdag. HEMELSV AARTSDAG ONZES HEEREN, H. Clotildis, Kouingin, f 545. 4. Vrijdag. H. Frauciscus Caraccioli, Be lijder. 5. Zaterdag. HH. Bouifacius eu Gezellen, Apostel vau Duitschland eu Neder land, Martelaren, f 755.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 4