BPITBMUmd. BIN N N L A N i). Het heil van het liberalisme. GEMENGDE BERICHTEN. Van verschillend^ ?jjjeil Wordt thans liet gerucht bevest''^ K!0niug Lodewijk van Beiereu om recje,,erl vaQ gezondheid en wegen?j z^ju gedrukteu gemoedstoestand, die aan zjjQe finaticjëele omstandigheden Y01'1 .c toegeschreven, de regeering zal ne- n r 7 jd t o 0 jrleggen. Of dat eene vrijwillige, dan wel onvrijwillige aftreding zal zijis nog twij felachtig. De partiëele betoogingen der werk lieden, tegen 13 Juni te Brussel en in de provinciën op touw gezet, zijn verboden. De algemeene faculteitsraad te Parijs heeft uitspraak gedaan in de zaak der stu denten aan de Pharmaceutische School, die zich aan ongeregeldheden en baldadig heden hebben schuldig gemaakt. Over elf studenten heeft de Raad straf uitgesproken. Vier ontvangen eene berisping en voor ze ven blijven de lessen aan de school voor zekeren tijd geschorst: van drie maanden tot twee jaren. Van dit vonnis is er geen appèl. De algemeene faculteitsraad beslist iu dergelijke zaken in hoogste ressort. De 1 imes zegt dat de blokkade moet voortduren totdat haar doel, de ontwape ning van Griekenland en de veronzijdigiug der bron van gevaar voor Europa, volko men is bereikt. Europa verlangt van de Grieksche Regeering de verzekering, dat zij wil volhardeu in eene politiek, waarvan de eerste schrede het decreet tot ontwape ning was. Naar de Standard, uit Constautinopel verneemt, blijft de verhouding tusschen Turkije en Griekenland bevredigend. Tur- kjje heeft 1100 Grieksche krijgsgevangenen losgelaten. De Daily Neus verneemt uit Odessa, dat de Russische Regeering bezig is de stad te versterken. Volgens berichten uit Yokohamu, neemt de cholera in Zuid-Japan meer en meer toe. Onze liberalisten zijn er op uit in redevoering en geschrift dagelijks te verkondigen, dat wanneer de „kerkelijke partijen" het roer in handen hebben, er geen vrede, geen rust, geen welvaart in den lande te vinden is. Het bestuur der Liberale Unie komt met dit praatje nog eens voor den dag in zijn manifest! Op dit gezegde afgaande, moet het dus wel een ideaal-toestand wezen in landen, waar die „kerkelijken" uit het bestuur zijn gebannen! Jammer maar, dat de feiten zoo lijnrecht met deze theorie in strijd zijn! Zonder nog te willen wijzen op ons eigen landje waar het liberalisme jarenlang gelegenheid heeft gehad van zijne schitterende hoedanigheden te doen blijken, hebben wij maar even een kijkje te nemen iu Frankrijk en Italië, twee rijken, waar de „kerkelijken" geheel en al uit het bestuur des lands zijn gebannen! Eu wat zien wij daar van den vrede, de wel vaart, de rust? Geen sprake er van. Niels dan strijd, niets dan verwarring, eene revolutie in de naaste toekomst, de jammerlijkste ellende on so ciaal en politiek gebied! Maar toch zal het vóór 15 Juni nog onnoem lijke keeren gezegd en geschreven worden, dat het alleen de „kerkelijken" zijn, die den Staat te gronde richten! C. Z. M. de Keizer van Oostenrijk, beeft Z. Exc. Mgr. Spolverini, Internuntius te s'-Gravenhage, begiftigd met het Grootkruis der Frans Jozef orde. Naar wij vernemer,, is thans bij den Raad van State ingediend eene voordracht tot vast stelling van eene geheel nieuwe wet op het no tarisambt. Naar men zegt, heeft de Regeering be sloten, met 1 September a. s. het huis van correctie te Hoorn op te heffen en de gevange nen aldaar over te brengen naar de militaire strafgevangenis nabij LeideD, waar zij intusschen van de militaire gevangenen zullen afgezonderd zijn. Haarlemmermeer, 1 Juni. Door Dijkgraaf en Heemraden van den polder is aanbesteed: het vervangen door twee gemetselde bruggen met ijzeren trogplaten van de houten bruggen over den Nieuwerkerker- en Kagertocht in den wes telijken en oostelijken hoofdweg nabij de Leegh- water. Daarvoor waren 16 inschrijvers, waarvan de hoogste was F. Diepenhorst Hz. Jr. te Ameide voor 7090, en de laagste W. Bokhoven te Gouda voor ƒ4438. Als eene bizonderheid deelt men ons mede, dat een landbouwer te Berkhout, nabij Hoorn, eene koe heeft, die gemiddeld da gelijks 42 kan melk geeft. Het beest wordt driemaal daags gemolken. Te Roermond overleed Zaterdag de oudste iugezetene der stad, S. Kromvoets. Hij was 94 jaar oud en maakte in 1812, als tam boer, den veldtocht naar Rusland mede aan de zijde der Franscheu. Met de aalbessenteelt op groote schaal laat zich zeer goed vereenigen het in 't gioot verbouwen van kool, ja, deze laatste kost bijna niets dan het werk, daar de grond voor de aalbessen ruim moet gemest zijn. Een bunder met jonge aalbessen-struiken geeft ruimte aan 12 a 15,000 kooien, welke de opbrengst dikwijls niet weinig helpen vermeerderen. Iu het Noorden wordt weldadig heid op eenigszins groote schaal niet uitsluitend na den dood beoefend. E;ne dame in Zweden, die zoolang zij leeft, onbekend wenscht te blijven, heeft aan het blindeninstituut aldaar 90.000 kro nen geschonken. Eu Prins Woldemar van Dene marken heeft eene som van 2220 kronen, ouder den naam van Prins Woldemar-bruidschat-legaat geschonken aan de vereenigiug voor onderofficie ren ter zee, met de bepaling, dat de rente van dit kapitaal om het andere jaar zoude worden uitgekeerd aan eene dochter van een der leden. DeheerMesschaert te Amsterdam is benoemd tot professor in den zang aan de Ko ninklijke muziekschool te Munchen. Zaterdag z ij n, zoo a ls wij reeds vermeld hebben, de bedevaartgangers naar Rome iu het vaderland teruggekeerd. Wij vernemen vau hen nog de volgende bizonderheden. „Na de audiëntie op 22 Mei drukte Z. H. zijne groote tevredenheid uit over de houding onzer Hollanders, die hem een waren en grooten troost had verschaft en hij gelastte den President,den Eerw. P. Reuser, den pelgrims te bedanken en hun te zeggen, dat Hij hen deu volgeudeu Maandag tot zijne H. Mis zoo toelaten; dat Hij echter wegens ver moeidheid de H. Communie niet zou uitreiken. Daarop antwoordde de Eerw. heer Reuser, die wist hoe vurig allen verlangden, de Commuuie uit de handen van Z. H. te ontvangen: AUerh. Vader! Wij komen van zooverre, en er zijn 100 leeken; zij zouden zoo gaarne bij U. H. te Communie gaan. U zeil zal getroost zijn, want om de Katholieken van Nederland te kennen, moet U ze zien aan de H. Tafel." „Welnu, ik. zal lut wagenMaar uitsluiteud voor de leeken der Bedevaart." En 's Maandags woonden wij de Mis bij van den Plaatsvervanger van Christus, van den Paus zelf; en het bijwonen van die Mis alleen maakte een iudruk voor het gansche leven en bevesligde niet weinig het geloof in onze H. Geheimen. En de leeken gingen te Communie met eene godsvrucht,die wij zoo dikwijls zien, met die ingetogenheid, waaraan wij gewoon zijn, maar die zulk een indruk maakte op den Stedehouder van Christus, dat Hij denzelfden dag den Esrw. heer Reuser liet bedanken voor het zachte geweld door hem uitgeoefend, wijl niets hem meer troost had verschaft dan het zalige uur van 24 Mei. De socialisten F. DomslaNieu- wenhuis en C. Croll (gewezen klerk bij binuenl. Zaken) zijn wegens hun te laste gelegde feiten naar de Haagsche rechtbank verwezen, en zullen daar den lOen Juni moeten terecht staan, zooals voorloopig is bepaald. De Par ij scha bladen bevatten onlangs eene waarschuwing aan lief hebbers van schilderijen. Niet ver van Sohosquare te Lon den, zou zich namelijk eene fabriek bevinden, waar onechte meeststerstukken bij duizenden worden gefabriceerd. Deze quadri di fabrica" worden inzonderheid voor Noord-Amerika ver vaardigd en bij zulke massa's daar ingevoerd, dat dit der Regeering te Washington aanleiding gaf ze met een invoerrecht van 30 pCt. te be lasten. Een onlangs uit Amerika naar Parijs gezonden schilderijen-collectie, met de schitte rendste namen, bleek den kunstkenners louter kladwerk te zijn, dat geen 25 frks. per stuk waard was. De kerk van den H. Johannes van Latrancn, te Rome, op last van Z. H den Paus, op prachtige wijze vergroot en uitgebreid de kosten hiervoor bedragen 7 millioen zal op Hemelvaartsdag plechtig worden geopend. Hoe gevaarlijk het is kinderen met boonen te laten spelen, bleek dezer dagen te Balder (O.). In een onbewaakt oogenblik had het kind van H. A. aldaar eene boon in een der neusgaten gestoken. De zaadkorrel begon te ontkiemen, en dientengevolge de neus van den knaap erg te zwellen, waardoor de vader met den toestand van zijn kind bekend werd. Eerst na veel moeite en pijn is de kleine van het boonplantje bevrijd geworden. De D. C. bevat het volgende schrijven: Aan Het Buraau Der Dorsche Drukkerij der Koorant te Dordrecht Sliedrecht 29 mei Ver zoek aan u edele De aventeusie te Her roepen in uwe korant van 29 Mei daar er Geen C. Gemeente te Dirksland bestaat en ik Gistere eerst het beroep der vrije Griffermeerde gemeeut aldaar ontvangen hep dus Geen spraake kan zijn van bedanken Dus moet zijn Beroepen bij de vrije Ger Gemeente te dirksland Dj M v d Spek te sliedrecht Leeraar bij de vrije Ger Gemeente te sliedrecht U Dienaar Ds M v d SPEK Volgens de Baugewerbl. Ztg. is de werkstaking der metselaars te Berlijn nu als ge ëindigd te beschouwen. De arbeiders hebben hun doel; een minimum-loon van 50 pf. per uur, niet bereikt. Te Deventer wordt het volgende verhaald: Zaterdag-avond had zich een jeugdig schilder daar ter stede bij de inrichting der schilderij-tentoonstelling werkzaam geweest naar Bathmeu begeven, om er den volgenden morgen tijdig studies te maken. Het scheen dat zijn uiterlijk natuurlijk ingericht voor een verblijf buiten, zijn ransel en wat hij verder noodig had, weinig verwachtingen opwekten, of wel dat men hem vooreen „spulleman" hield. Men weigerde althans hem in het dorp nachtverblijf te verschaffen en ten slotte gevoelde de open bare macht in den persoon van den veldwach ter zich gedrongen den vreemden bezoeker over de grenzen der gemeente te brengen. Hij kwam dan ook te 2 uur des nachts weder te Deventer terug. Door tusschenkomst van den commissaris van politie te Deventer, die da noodige geruststellende verklaringen aflegde, is hij thans in het onherbergzame oord toegelateu. I n h e t Huisgezin wordt het volgen- de medegedeeld: In een Katholiek stadje van ons dierbaar vaderland, waar. dank aan de zor gen var. een jeugdigen, ijverigen Priester een katholieke Militairen-Vereenigiug groeit en bloeit, heelt eeu sergeant, die lezen en schrijven kan en de tafel van vermenigvuldiging bijna heelemaal van buileu kent, tot zijne soldaten een kernachtig woord gesproken, zoo frisch van vorm, zoo diep gedacht, zoo fonkelnieuw, dat het te betreuren ware als het niet op papier tot staan werd ge bracht. Manschappensprak de sergeant, die lezen en schrijven kan en de tafel van vermenig vuldiging bijna heelemaal van buiten kent, uman- schappen! gij zijt hier gekomen om mensch te worden! Als gij mensch geworden zijt, zult gij weten, dat er geen God bestaat-, maar om mensch te kunnen worden moet je uit die klep (de Mili tairen - Vereenigiug) blijven.Deze diepgaande woorden ophelderen is struif bederven om een ei. Ik waag liever een aanval op de nederigheid van dien sergeant en verzoek hem zijne korte rede voeringen te laten drukken, opdat zulke schatten niet verloren gaan." De H. Vader heeft besloten.dat de gouden roos dit jaar aan de Koningin van Spanje zal gezonden worden. Een buitengewone Gezant zal worden afgevaardigd, opdat de Koningin het Pauselijke geschenk tijdeus het feest van Pinksteren ontvangt. Eene jonge vrouwelijke gevangene van Boston, die per spoortrein naar het verbeter huis te Sherbon werd overgebracht, heeft onder weg weten te ontsnappen door uit een raampje te springen. Zaodra men hare vlucht ontdekte, wer den er naar alle kanten politie-agenten uitgezon den, maar zij konden haar niet op het spoor komen. De vluchtelinge schijnt door haar avon tuurlijken sprong niet gedeerd te zijn. De machi nist van eeu anderen trein had haar op den weg zien springen, en hard svegloopen iu de richting van een naburig bosch. Een Arabisch advies. Vier mannen zijn te zamen. De eerste weet niets en weet niet dat hij niets weet; hij is gek, ga hem uit den weg. De tweede weet niets en weet niet dat hij niets weet; hij is onwetend, onderwijs hem. De derde weet, maar weet niet dat hij weet: hij slaapt, maak hem wakker. De vierde weet en weet dat hij weet; hij is een wijze, volg hem. Overproductie? Om 6 uur 'smorgens wordt er te Amsterdam bij een ingezetene ge scheld. Wat zou dat wezen vragen man en vrouw, aan ochtend-visites niet gewoon, elkaar verwonderd. Ja, ik zal maar even zien, besluit het hoofd des huizes. Hij stapt er uit en ter wijl hij de deur opent, klinkt hem tegen: of mijnheer ook eeu bril noodig heeft? Hilariteit gunde verontwaardiging geen plaats. Da 's zeker om 't opstaan der zon te bespieden, humoriseerde moeder de vrouw. Practisch socialisme. Een Belgisch ad vocaat zal een vriend verdedigen en neemt, als naar gebruik, 30 franks in voorschot arrhes) Na afloop van het geding vordert de pleiter nog een saldo van 20 franks, daar hij zijne diensten op 50 franks stelde. Welnu, sprak de vriend, zijn wij niet sociaal-coilectivisten? 50 was ik u schuldig, dat is voor 25 voor mij, en 30 heb ik u gege ven: mij blijft dus nog 5 franks te goed! De Australische koloniën Nieuw Zuid-Wallis en Zuid-Australië voeren tegenwoor dig scheepsladingen versche vruchten naar Euge- land uit. De appelen, peren, druiven, oranjeap pelen, kweeën, amandelen, bessen, enz. blijken door eeu nieuw stelsel van verpakken op reis zeer goed bewaard te kunnen blijven. Een nieuw be w ij s van het groote verschil tusschen het bouwen van voorheen en thans, wc rat uit Meinberg, bij Detmold, bericht. Men heeft daar de kerk moeten sluiten, omdat het gebouw onveilig was geworden voor de be zoekers. Wat evenwel dreigt iu te storten is niet het oude gedeelte der kerk, dat eeuwen geleden werd gebouwd, maar het nieuwste gedeelte dat drie jaren geleden werd voltooid! Het kerbestuur moet voornemens zijn, van den bouwmeester schadevergoeding te eischen. TeLobit passeerde dezer dagen een buitengewoon groot houtvlot, zooals er te genwoordig slechts zelden den Rijn afkomen. Het vlot was bestemd naar Arnhem, en samen gesteld uit 1556 eiken, 404 dennen en 5980 plauken, had eene lengte van ruim 7 00 bij eene breedte van 175 voet. Het was bemand met negentig koppen, waarvoor negen tenten gebouwd waren. Den 6den dezer is te Barrow weer een reusachtig stoomschip voor de Pacific Steam Navigation C., te Liverpool, gebouwd, en be stemd voor de vaart tusschen Liverpool en Val paraiso, van stapel geloopen. Het is 140 M. lang, 15 M. breed en 11,66 M. diep, bij eene tonne- maat (gross registet) van 6500 ton. Het kan 124 eerste, 54 tweede en 412 derde klasse passagiers, behalve de equipage, vervoeren. De salons en kajuiten zullen door middel van 500 electrische gloeilampen worden verlicht. De stoom-werktui- gen zullen 6000 PK. kunnen ontwikkelen, met cylinders van 1.016, 1.68 en 2.54 diam, bij 1.83 slag, geschikt om op circa 11 atm. keteldruk te werken. Te oordeelen naar de voornaamste af metingen, in verband met het voortstuwend ver mogen, kan de snelheid, die het schip kan be reiken (welke door het officiëele bericht niet wordt opgegeven), circa 16 knoop bedragen. Mejuffrouw Gatharina Alber- dingk Thijm, te Amsterdam, is door den Presi dent der Vereenigde Staten van Venezuela met het officierskruis der orde van Simou Bolivar be giftigd. Er is, schrijftmen aan de Arnh. Ct. uit de hofstad, alweder eene aflevering van het woordenboek uit en aldus de kans weer ver meerderd, dat b. v. de nieuwe Koning van Span je het werk eenmaal compleet ziet. Het laatste daarin behandelde woord is „gemoedelijkheid", een tastbare en kiesche hulde aan het geduld der iu- teekenareu. Professor De Vries is, gelijk men op den omsiag leest, in de bewerking door den heer Kluiver bijgestaan. Nomen omen. Er valt aan het reuzenwerk nog heelwat te kluiven, wanneer 't op den ouden, omslachtigen voet blijft bewerkt worden. In eene tapper ij op den Haarlem- merdijk te Amsterdam is in betaling gegeven een sigarenbon in den vorm van een bankbiljet van ƒ25. Bij de politie is aangifte gedaan. Een vroolijk intermezzo had op den feesttocht der Kamerleden en andere gasten uit Miinchen naar de tentoonstelling te Augs burg plaats. Een der leiders van de patriotten partij wilde, bij het passeeren van het station Mering den statiouschef, een zijner vrienden,groe ten en stak derhalve zijn hoofd uit het portier dat hij meende dat open was. Hij stiet met zijn hoofd het glas stuk en groette den chef, onder het luid gerinkel der scherven en het schaterla chen der medepassagiers, die zagen dat alles goed afliep en hem gelukweuschten met zijn harden schedel. De afgevaardigde moest echter voor dien groet 3Vj Mark, den prijs der glasruit, be talen. Te Bépilard in de Berner Jura is een man van 32 jaren overleden, die zijn geheele leven in bed heeft doorgebracht, nooit alleen heeft kunnen eten, slechts weinig sprak en gees telijk hoogst ontwikkeld was. Zijne lengte bedroeg ternauwernood een meter. Hoeveel vederen als sieraad door dames gedragen worden, kan men eenigs zins opmaken uit het feit, dat alleen in Enge land jaarlijks voor ruim 2 millioen pond sterling (24 millioen gulden) aai: vederen wordt inge voerd. De vederen komen uit Indië, verscheidene andere Aziatische lauden, Afrika en, iu mindere mate, ook uit Amerika. De jaarlijksche invoer van vreemde vogels met fraaie veeren bedraagt in Engeland en Frankrijk te zamen 1,500,000 stuks, waaronder 250,(100 kolibri's. Een voor name handelsplaats voor struisveeren is Aden, waar jaarlijks 3200 a 3600 kilogram van die veeren worden uitgevoerd. De helft van die vede ren komt uit Barbarije. Ook in Zuid-Afrika is de struizen-teelt zeer belangrijk geworden. De uitvoer bedroeg er in 1875 ca. 3.600,000 en in 1883 ruim ƒ17,000,000. Tandheelkunde en het maken van kunsttanden klimt tot de oudste tijden op. Bij de oude Egyptenareu en Perzen waren reeds taudartsen, die holle kiezen met goud of ander materiaal plombeerden, en ook kunsttanden maak ten en inzetten. De Romeinsche en Sieiliaansche vrouwen uit deu ouden tijd besteedden de grootste zorg aan hare tanden. Albukasis, een Arabisch natuurkundige in de eerste helft der twaalfde eeuw, maakte kunsttanden van oasebeenderen. Sivispacem, para bellum. In eene Zater- dag te Leeuwarden gehouden vergadering, zijn de statuten vastgesteld van „de Friesche Ijsbond". Kunst-aardappelen. Te Par ij s is eene nieuwe industrie zeer „en vogue" onder leveran ciers van valsche eetwaren. Het nieuwe artikel is valsche nieuwe aardappelen. Het procédé is zoo eenvoudig mogelijk. De heeren fabrikanten gaan uit vau het grzoude denkbeeld, dat, om hazenpeper te maken, men over een haas moet beschikken. Hunne hazen zijn, kleiue, oude aard appeltjes, die eenige dagen in de week worden gelegd, oplat zij uitdijen en de groeven en rim pels van den ouderdom verliezen. De kuur wordt voorlgezet met een ruigen boender, waardoor de schil half wordt opgelost. Vóór zij geheel droog zijn, wordt er zand over gestrooid (Sand dr' über) en nu zien de knolletjes er zóó fraai uit, dat slechts een geoefend oog er kan inloopen. Men zou zeggen dat deze nieuwe aardappelen alleen vervaardigd werden als curiositeit ter inzending op landbouwtentoonstellingen. Neen, ze worden met kinnetjes uitgevoerd, tot zelfs naar Moscou. Men zij dus op zijne hoede, als men dezer dagen van nieuwe aardappelen hoort. Een Gasconjer heeft een nieuwe telephoon uitgevonden, welke alle anderen over treft. Wanneer de man, volgens zijn beweren, te Marseille in de telephoon in het Fransch spreekt, brengt het toestel zijne woorden te Madrid iu het Spaausch overt Wat er al zoo te Parijs vervalscht wordt! De bizoudere commissie van controle vau het gemeentelijk Laboratoire heeft dit laatste bezocht en bij haar eerste bezoek de wijze, waarop melk, boter, olie, koffie eu p per vervalscht worden, nagegaan. De olijfolie wordt vervalscht door katoenolie uit Amerika, waarvan de invoer sedert drie jaren zeer belangrijk is en ten nadeele van de gemeentelijke rechten van Parijs, daar het verschil in rechten tusschen deze oliesoorten 20 frs. per 100 kilo's bedraagt. Gebrande koffie wordt bevochtigd om ze te doen zwellen, en het ver- valscheu van peper geschiedt met gemaleu olijf- pitten, waardoor eene schade van 5 millioen aan de schatkist wordt toegebracht. Ten slotte heeft de commissie eeu zetmeel van aardappelen onder zocht, dat onder de bedriegelijke benaming van „tapioca indigene" (inlandsche tapioca) in deu handel gebracht en zeer nadeelig voor kinderen is

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2