N I E I Zondag 6 Juni 1880. tide Jaargang. Verblijdende statistiek. flo. 1011. ^2 Uurwerken en Horloges. Typen uit het Duitsche leger. ■j HilRLEMSO ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem r 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afzonderlijke Nummers 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATEKDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. MAlSTlKSDKir AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en V r jj d a g avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers.: KUPPERS LAUREÏ. Sinds een menscheuleeftjjd, van 1840 tot heden gerekend, heeft het Katholicisme in alle landen, die ouder deu Engelscheu schepter staan of waar de Eugelsche taal gesproken wordt, eene waarlijk verrassende uitbreiding ondergaan, zoodat de bewering als zonde Engeland, thans onder de moderne niet-katbolieke Regeeringen, zich het meest tolerant tegenover het Katholicisme ge dragen, bevestigd schijnt te zijn. Terwijl in de eerste jaren der regeering vau Ko ningin Victoria het aantal Katholieken in de Vereeuigde Britsche Koninkrijken en de Koloniën nauwelijks een half millioen be droeg en, behalve in Canada, iu de over- zeescbe bezittingen Katholieken ternauwer nood bekend waren, tellen zij thans 16 millioen leekeu met 195 Bisschoppen, 15,005 Priesters en 13,000 kerken. Wij zullen allereerst, aan de baud der statistiek, afzonderlijke opgaven doen van Ierland, waar nagenoeg de gansche bevol king den Katholieken Godsdienst belijdt. Dit gewest bezit thans 28 Bisschoppen, 2940 Priesters, 2620 kerken en 3,952,000 Katholieke inwoners. In Groot-Brittannië en Schotland staat de verhouding voor het tijdvak van 18401880 (volgens de laatste telling) als volgt: Kath. Kerken 522 1,461 Kloosters en Scholen 31 514 Geestelijken 624 2,282 Leeken 539,500 1,384,000 In 40 jaren zijn dus 939 kerken en 483 scholen gebouwd, gemiddeld jaarlijks 35 scholen en kerken. Terwijl in 1840 op 162 vierkante mijlen zich ééne Katholieke Kerk bevond, kan men nu op 45 vierkante mijl er eene rekenen. Gedurende deze veertig jaren is de bevolking van Groot-Brittan nië met 60 percent, de Katholieke met 158 percent vermeerderd.Aangezien de Katholie ken thans 5 percent der geheele bevolking uitmaken, moest het getal hunner vertegen woordigers in het Lager Huis, minstens 27 bedragen; het is echter een feit, dat er slechts een Katholiek Afgevaardigde (die voor Berwick) in het Lager Huis zitting heeft. Hierin moet dus nog eene groote verandering plaats hebben, als men de Ka tholieken recht wil laten wedervaren. FE U1LLETON. Wie het eerst een tijdwijzer met raderwerk fabriceerde, is niet bekend. De ouden hadden alleen zandloopers, zonnewijzers en wateruur werken. In de 9de eeuw bestonden reeds klokken, maar zij sloegen niet; zij liepen vrij geregeld; Aartsdiaken Pacifico te Verona, fabriceerde in 846 een uurwerk, dat volmaakt den tijd bijhield. In het begin der 14. eeuw vervaardigde Pater Malingford, een Engolsch Benedictijn, de eerste in Engeland bekende klok met slagwerk. JacobVau Dondis, Jean Maistre des Horloges bijgenaamd, overtrof hem en in 1344 werd eene door hein gemaakte klok, die ook den loop der zon aangaf, 0p den hoogsten kerktoren te Padua geplaatst Iu 1370 werd een uurwerk met slagwerk op den toren van het Paleis te Parijs geplaatst; een Duitscher, Von Nik, was de vervaardiger en door Koning Karei V persoonlijk uitgenoodigd. Von Nik had zijne werkplaats boven in den toren en kreeg alle dagen 6 sols sous) d. i. 3 stuivers loon, wat in dien tijd eene grove verdienste was. De toren van de munsterkerk te Straatsburg werd in 1352 voorzien van eene groote klok met slagwerk, terwijl tevens oen kalender, die jaarlijks rondliep, een planeetwijzer, die den loop van zod, maan en sterren aangaf, figuren die Het aantal Katholieken in de Vereeuigde Staten be'raagt meer dau het drievoudige vau Groot-Brittaunië. In die gewesten ging de vermeerdering nog sneller, daar zij bin nen eene tijdruimte van veertig jaren het negeuvoud bedroeg. De verhouding is als volgt. 1840 1880 Kath. Kerken 324 5,606 Kloosters en Scholen 91 614 Geestelijken 422 6,057 Leeken 666,630 6,143,000 Dauk der vrijgevigheid en offervaardig heid van de Amerikaansche Katholieken zijn iu de Vereenigde Staten binnen een tijdperk van 40 jaren 5282 kerken en 523 scholen gebouwd, aldus 145 per jaar. Da bevolking iu dat laud is in deze veertig jaren 192 percent, liet aantal Katholieken 820 percent gestegen. De Katholieken ma ken dus 121/4 perceut der gansche bevol king van de Vereeuigde Staten uit; zij be zitten 17 percent van het kerkelijk vermo gen. Hun eeredienst is met een glans en eene waardigheid omgeven, die de Republiek alle eer aandoen; eu deze glorie wordt on getwijfeld vermeerderd, als men bedenkt, dat het aantal Bisschoppen thans reeds 62 bedraagt, ofschoon het eerst 84 jaren is geleden, sinds de eerste Bisschop werd ge wijd. Canada is door zijn Franschen oor sprong, d. w. z. wegens de kolonisatie door Frankrijk, steeds een Katholiek land geweest; met zijne 29 Bisschoppen en 1200 Priesters bewijst het, dat het Katho lieke leven der Kolonie sinds hare vestiging tot heden zich krachtig heeft ontwikkeld. De pracht zijner kerken, het groote getal zijner Katholieke inrichtingen voor ouder wijs, opvoeding, armverzorging, ziekenver pleging enz. alsmede den ijver der ge- loovigen, volmaken dit heerlijke beeld. Na de vereenigde Staten mag Australië allereerst genoemd worden als het land waar het Katholicisme 't weligst tiert, zoodat men inderdaad kan zeggen, dat iu dit. opzicht de stoutste verwachtingen verre zijn overtroffen.'t Is nog geen menschenleaf- tijd geleden, sinds de eerste Katholieke kapel in Sydney werd gebouwd eu reeds telt men in Australië 16 Bisschoppen, 800 kerken, 640 religieuze inrichtingen of bij vol en kalfslag en in de kwartieren zich vertoonden, door het raderwerk in gang wer den gehouden. In de 15. eeuw waren torenklokken geen zeldzaamheid meer. Omstreeks 1500, zegt men, heeft Peter Hele, te Neurenberg, het zakuurwerk of horloge uitge vonden. Omstreeks 1658 vervaardigde Huyghens de eerste pendule. Het repetitiehorloge werd door Barlow iu 1676, de chronometer in 1776 door John Harison uitgevonden, hetzelfde jaar waarin hij stief. Hij was timmerman van zijn ambacht en oefende het horlogemaken voor liefhebberij uit; reeds in 1730 fabriceerde bij het eerste scheepsuurwerk. i, Der Ilerr Feldwebel Onder dezen titel lezen we in het Dagblad het volgende Een eigenaardige positie in het Duitsche leger bekleedt de Feldwebel. Het is moeilijk, hem met een type uit ons Nederlandsch leger te ver gelijken. De Feldwebel is eigenlijk een onder officier, en hoofdzakelijk zoodanige personen wor den daartoe benoemd, die bet intelligentst onder de gewone onderofficieren zijn. De Feldwebel heeft het recht tot het dragen van een officiers degen met de zilveren porte épce. Zijne betrek king is voornamelijk eene administratieve en komt als zoodanig eenigszins overeen met onze ser- scholen eu 600,000 Katholieken. Even als in de Vereeuigde Staten is ook daar te laude de vrijgevigheid der Katholieken groot. Sinds 1840 besteedt men enorme sommen voor het bouwen van kerken, kloosters, scholen, wees- eu armenhuizen en er zijn ouder de kerken gebouwen, die in Europa als prachtig en imposant zouden beschouwd worden. Zoo heeft b. v. de Mariakerk te Sidney eene lengte van 350 voet en hare torens zijn ruim 200 voet hoog. Bizonder vermeldenswaardig zijn nog de St. Pdtrickskerk te Melbourne, de kerk van den H. Franciscus Xaverius te Adelaide, de Mariakerk te Hobarttown, de kerk van deu H. Stephanus te Brisbane en de St. Jozefskerk te Pesth. Ook in Engelsch Iudië vindt het Ka tholicisme eeu uitstekenden bodem. Met 21 Bisschoppen, 1100 Priesters, 1500 scho len en bijna 1,500,000 Katholieken ver- keereu de Missiën iu die gewesten in bloeienden toestand. Zij bezitten, volgens Hunter's Encyclopedie, verreweg het over wicht over de Protestanten, want terwijl b. v. Madras 416,000 Katholieken telt, be draagt het aautal Protestanten slechts 118,000. In Travancore zijn 407,000 Ka tholieken en 62,000 Protestanten, in Ben galen 495,000 Katholieken en 145,000 Protestanten enz. in 't geheel 1,318,000 Katholieken en slechts 825,000 Protestan ten. Hunter vermeldt o. a. nog bij zijne statistieke opgaven: »dat de Katholieke Priesters zich het comfort» ontzeggen, 't welk de Europeanen voor onontbeerlijk houden; zij leideu het eenvoudige, beschei den en matige leven der inboorlingen eu hun invloed dringt diep in het sociale le ven der volkskriugeu, waarin zij leven. Eeu der grootste Katholieke Gemeenten bezit Verapoly, waar het aantal Katho lieken 223,000bedraagt, met 14 Ordesgeeste lijken eu 377 iulandsche Katholieke Pries ters. In gansch Indië zijn 1118 Katholieke Geestelijken, van welke slechts 147 Euro peanen zijn eu ouder deze 1118 zijn 61 Veldpredikers, die als zielzorgers fungee- ren bij de 11,000 Katholieke Europeanen, welke iu het leger of als ambtenaren iu dienst zijn van de Eugelsche Regeering. Voor het onderhoud van deze Veldgeeste- telijken en hunne kerken besteedt de En- geants-majoor of adjudant-onderofficieren. Hij kar. echter nooit, in tegenstelling van dezen, tot officier avanceeren. Evenwel neemt hij ook een groot aandeel in het drillen van de recruten en als drilmajoor is hij zeer gevreesd. Bij elke compagnie vindt men een Feldwebel, en niet tegenstaande zijn masculinum generis, voert hij den bijnaam van moeder der compagnie"Op vallend is zijn groote lichaamsomvang, waaruit men onwillekeurig tot de conclusie komt, dat hij met Gambrinus op goeder voet staat. Velen verwonderen er zich over dat, hoewel de Feldwebel gehuwd eu vader van kinderen is, hij financiëel flink voor den dag durft komen, hetwelk toch bij een maandelijksch salaris van 60 a 70 Mark niet zoo heel gemakkelijk zou zijn. Maar de eenjarige-vrijwilligers zijn voor den Feldwebel ware goudmijnen. Het is hem ver boden om van deze bevoorrechte soldaten ge schenken hoegenaamd aan te nemen. Dat verbod strekt zich echter niet uit tot de broeders van deze vrijwilligers en daarom zorgen dezen er voor, dat er steeds een broeder aanwezig is, die onzen „biederen Feldwebel" zoo nu en dan een dou ceur in de handen stopt. Sigaren behoeft hij nooit te koopenheeft hij een nieuwen helm of een ander equipementstuk noodig, de broeders der vrijwilligers zorgen er alweer voor, dat hem die op kosten van ongelijk worden verstrekt. En beeft der Herr Feldwebel zelf niets noodig, dan kan toch „die Frau Feldwebel" allicht een gelsche Regeeriug jaarlijks bijna eeu mil lioen gulden. De Missiëü ouder de inboor lingen outvaugeu van Katholieke instellin gen iu Europa jaarlijks 450,000; tot deze som draagt dePropagauda alleeny300,000bij Het jaarlijksah inkomeu van eeu Bisschop bedraagt 2500, dat van eeu Priester 325 en de Missionarissen moeten van deze zeer kleine sommen ook nog hunne kerken en scholen onderhouden. Zij hebben 1514 scholen, die door 51,600 kindereu worden bezocht. Het aautal Katholieken, zegt Hunter, neemt zoo schielijk toe, dat binnen eeu tijdperk van drie jaren, alleen iu de Provincie Poudichery, 50,000 vol wassenen werden gedoopt. Ouder de Koloniën van deu tweeden rang kunnen, behalve Gibraltar eu Malta, in 't bizonder nog Mauritius, Trinidad, Demerara, Kaapland en Natal eu andere) op bloeiende Katholieke Gemeenten wijzen, waut overal waar de Britsche vlag zich heeft geplant, kan men zeker zijn eene Katholieke kerk of kapel met een Geeste lijke aan te treffen. Zelfs op de zoo ver wijderde, schier vergeten Falklaudseilanden werd iu 1877 eene Katholieke kapel ge bouwd eu de Protesbautsclie Gouverneur, hielp ijverig aau hare voltooiing. Wij laten thans, naar de gegevens van The Tellet, aau welk blad wij de hier- vermelde statistieks opgaven outleeueiij eene synoptische tabel volgen van deu hedeudaagsclieu toestand van het Katholi cisme iu liet Britsche Rijk, de Vereenigde Staten eu van alle ouder de Eugelsche heerschappij staande Koloniën. Bisschoppen. Priesters. Kerken. Leeken. Groot Brittannië 23 24,18 1483 1,384.000 Ierland 28 2940 2020 3,952,000 Canada 29 1210 1060 2,020,000 Aslralië 17 386 787 604,000 Indië 21 1118 900 1,318,000 Kleine Koloniën 15 316 340 485,000 Britsche Eijk 133 8387 7190 9,763,000 Ver. Staten 62 6057 5606 6,148,000 Te zaïnen 195 14,444 12,796 15,906,000 Wie de ideale overmacht van het Ka tholicisme niet wil erkennen, die zal toch wel gedrongen zijn tenminste de statistieke aau te nemen. Doorliet nuchtere verstand van onze ongeloovige realisten, waarop slechts getallen als betoogen in druk maken, kan het overtuigende gewicht van zulke mathematische bewijs-grouden nieuwen hoed of mantel of ook wel eeu fliuke ham gebruiken, waar zij reeds dikwijls te ver geefs bij haar echtvriend om heeft aangeklopt. Ook de ouders der gewone soldaten laten zich niet onbetuigd en doen, voor zoover hun dit mogelijk is, alles om het strenge leven hunner zonen zoo dragelijk mogelijk te maken. Dat is alleen doenlijk door den Feldwebel te vriend te houden, die, zooals ik hierboven reeds zeide niet ongeneigd is, geschenken in den vorm van eetwaren aan te nemen maarnooit van hent die onder zijn bevelen dienen dat verbiedt hem niet alleen zijne „krijgsmanseer"maar ook „der Herr Hauptmann" De Feldwebel is belast met de uitbetaling van de soldij en eens in de vijf dagen kau men hem dan ook op het kazerneplein met dat werk bezig zien; dan verdwijnt zijne hand onophoudelijk in een grijs linnen zakje en be weegt zich in de richting vau eene rij opgehou. den handen van Marszonen, om, niettegenstaan de het geringe der som, toch op het gelaat der meesten een glimlach te tooveren. Het is zaliger, te geven dan te ontvangen, deukt zonder twijfel ook de Feldwebel, als hij die vroolijke gezich ten ziet. Maar ik geloof, dat hij nog meer lacht als men hem geeft en hij neemt want de hand, die dan in de zijne verdwijnt, weegt zwaarder. Sommigen willen ook wel beweren, dat onze beid niet zelden eene toevlucht is voor iu de knel zittende jonge officieren. Daarvoor zou ik echter niet gaarne willen instaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 1