BUITENLAND. B I N N E L A N 0. GEMENGDE BERICHTEN, Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. niet worden geloochend. Het schijnt, alsof Albiou, dat de zeeën baheerscht en onder welks vlag de Katholieken thans zoo rus tig en vreedzaam bannen wonen, door de Goddelijke Wijsheid is uitverkoren, als baanbreker van het Katholicisme, het ware Geloof tot in de meest verwijderde luchtstreken voor te planten. Wanneer Koningin Elizabeth, de machti ge vervolgster der Katholieke Kerk in Enge land, uit haar graf kon opstaan, zou zij ongetwijfeld met Juliaau den afvallige uitroepen: »Nazareuer, gij hebt overwon nen Te Wiesbaden hebben de Katholieken een kerkgebouw weder in bezit gekregen, hetwelk een tijdlaug bij de oud-Katholiekeu in gebruik was. De Koning der Belgen zal, volgens de Bien Publickwijtschelding van straf verleenen aan allen, die onlang) veroor deeld werden wegens het bedelen in gewa pende benden, bij het oproer te Charleroi. De toch reeds ongelukkige gezinnen van die mauneu zouden, als de kostwinners eeuige weken lang gevangen moesteu zit ten, nog veel rampzaliger worden. Zij, die wegens andere misdrijven ver oordeeld werden, zullen hun vonnis moeten oudergaan. Het door Frébault en eenige zij ner mede-afgevaardigden bij do Frausche Kamer ingediende voorstel tot afschaffing der doodstraf bepaalt, dat voor die straf in de plaats zal komen zes jaren eenzame opsluiting, en na afloop van dien termijn levenslange opsluiting in de gemeenschap pelijke tuchthuiszaal, gepaard met dwang arbeid. Het slotartikel bepaalt dat de zes jaren eenzame opsluiting tot drie zullen ver minderd worden, indien eeue commissie, waarvan de geneesheer en de directeur der gevangeuis leden zijn, van meeniug is, dat de geestvermogens van den veroor deelde niet bestand zijn tegen zes jaren eenzame opsluiting. Vorst Alexander van Bulgarije heeft ziju intocht te Burgas gedaan. Dit is de plaats, weet men, waar de samenzwering tegen hem en den Minister-President Karaweloff gesmeed en ontdekt werd. De Vorst is met groot gejuch ingehaald. Tengevolge van depêches uit Athene en van nadere ophelderingen door Coudou- viotis, beschouwt de Porte het Grieksch- Turksche geschil als geëindigd. Uit Weeuen wordt gemeld, dat de circulaire van den Griekscheu Minister van Buitenlandsche Zaken, waarin de genomen maatregelen tot ontwapening worden opgesomd, kan worden besehouwd als eene indirecte kennisgeving vau de ontwapening, hetgeen voor de Mogendheden aanleiding zou kun nen zijn tot opheffing der blokkade. De berichten, die wij aangaande verkieziugs- zaken uit verschillende districten ontvangen, zegt de Tijd, vervullen ons met diepe bezorgdheid. „Niet, dat opgewektheid voor den strijd aan de katholieke kiezers zou outbreken, of dat de band, welke de kiezers en de afgetreden afge vaardigden, die pal hebben gestaan voor hunne belangen, verbindt, zou verzwakt zijn. Voor geen van beide bestaat gevaar. Veeleer duchten wij, dat de Katholieke kiezers, door vroeger behaalde gedeeltelijke overwinningen, hier en daar over moedig zijn geworden. Men meent alleen te kun nen, wat tot dusver niet anders dau door in spanning '.an vereenigde krachten te bereiken viel. Men speelt boog spel in onderscheiden districten. Voor het oogenblik noemen wij alleen bet district Goes, maar ook voor andere dis tricten moeten wij ons hart vasthouden." Waaghalzerij bij verkiezingen deugt nooit, du3 besluit de Tijd ziju entre-filet, maar kan nooit grooter schade aanrichten dan bij eene ontbin ding als deze. In de Dinsdag gehouden vergadering der R. K. centrale kiesvereeniging van Haar lemmermeer, is met aigemeene stemmen andermaal tot Candidaa' gekozen de heer mr. Reekers. Men deelt aan de N. R. Ct. mede, dat bij den Eaad van State aanhangig is een voor stel tot verhooging van het tarief der binnen- landsche telegrammen. Het zou nl. worden bepaald op 3 cent per 2 woorden, met een grondtax van 10 cent en een minimum van 25 cent. Voor dagblad-telegrammen zou hetzelfde tarief gelden, doch boven 40 woorden zou slechts één cent per woord worden berekend. Het is niet te bopen, dat dit bericht juist is, merkt de N. R. Ct. te recht op. Verhooging vau het tarief voor telegrammen zou wel eens ten gevolge kunnen hebben, dat er van de te legraaf minder gebruik werd gemaakt en alzoo het doel van den maatregel, namelijk aan de schatkist een;- ruimere opbrengst te verzekeren werd gemist. Het belang van bet publiek zou dan zijn benadeeld, zonder dat er eenig voordeel tegenover stond. Uit Rotterdam is eeusnoek vaa twee voat lang iu ijs gepikt naar een Parijsche11 vischkoopar gezonden. Bij bet ontpakken bleek, dat de kieuwen nog even bewogen. De snoek werd iu frisoh water geplaatst en was binnen enkele urea zoo levendig aU ooit, en uit ofschoon bij drie dagen tusschen ijs en zaagsel had ge legen. Men kan den snoek nu iu het Aquarium van het Trocadaro zieu zwemmen. De advocaat Van der Smissen te Brussel is schuldig verklaard aan opzettelijkeu manslag (homicide volontairej zonder voorbe dachten raad. en veroordeeld tot 15 jaren tucht huisstraf. van door de familie hier te lande nasporingen naar hen worden gedaan, en hunne aanhouding wordt verzocht. De prefect van Madrid, GraafXi- quena, schoonzoon van den president van den Senaat, heeft zich met een pistool bij ongeluk, doodelijk gekwetst. Het wapen, dat hij in een der zakken var. zijne jas droeg, viel op den grond en de Graaf werd door een kogel in den buik ge troffen. Bij arrest van het Gerechtshofte Amsterdam is de kappersbedieude E. E. L. te Utrecht, wegens poging tot moord op zijne vroe gere verloofde, veroordeeld tot eene tuchthuis straf voor den tijd van vijf jaren. vaarlijke wonde aan het hoofd toebracht, na voor ongeveer ƒ10000 aan diamanten te hebben ge stolen, is Dinsdag door bet Crimieel Gerechtshof aldaar veroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf. Men heeft zijn medeplichtige, die tegelijk met hem het hazenpad kon, niet kuiiuen opsporen. De dienstmaagd vau Tabak, die Tousstini op straat was nagesneld tot eeu politieagent hem arresteerde, werd door den rechter geprezen om haar moedig gedrag, en ontving 10 belooning uit de kas van het gerechtshof. E n paar dagen geleden bevatte het Leidsche Dbl. een bericht, dat eeue dienst bode aldaar, die 200 had meegekregen om eeni ge rekeningen te betalen, eetst een kijkje was gaan nemen iu een vvassebeeldenspel. Daar be merkte zij op eens, dat zij het zakje met het geld miste. Alle pogingen om den dief te vinden bleven vruchteloos. Naar aanleiding hiervan leest men in hetzelfde blad de volgende toelichting of verbetering: „Heden 2 Juni in UW blad gemengd nieuws, lee3 ik eeu leek OiWaar schrijven, de dienst bode eerst een kijkje ging nemen, Zij had van haar Mevrouw bauk papier mede gekregen om betaling te doen, ea twee Zioutjes gingen met baar mede, en volgens order van baar Mevrouw eer dat Zj naar buis terug keerden met de Kinderen in bet Was beeklespel te gaan, en van het papier geld had zij Over gehouden, zij was eerst gaan betalen verzoek herstellen met groote letters volgens verlangen de familie geen naam teeken (volgt de onderteekening). T e U r e t e r p (Er.) is een zes-jarig knaapje dood uit de vaart opgehaald. Het kind was ongemerkt de woning uitgeloopen, terwijl de moeder afwezig en de valer dronken was. Door sommige brandverzekeriug- maatschappijen worden naar de Asser Ct. meldt thans eenige wijzigingen iu de verze kering gebracht, door nl. het drievierde der werkelijke waarde te verzekeren, terwijl de ver zekerde het eeuvierde voor eigeu rekening neemt. Door de Zutfensche maatschappij zija de werk zaamheden,bestaande in de inspectie der verzekerde panden, iu de provincie Drente begouuen. Men denkt daardoor het aantal braudeu, die zonder bekende oorzaak plaats hebben, te verminderen. Naar men verneemt, zouden ook de Tielscbe en andere maatschappijen tot dezen maatregel hebben besloten. Als een bewijs vau de zonderlinge werking van den bliksem, verhaalt men, dat een bewoner van New-Jersey door den bliksem ter aarde geworpjn werd, zonder ook maar iu liet minst verwond te worden. Alleen was de gouden ring, dien bij aan deu vinger droeg, verdwenen. Na lang zoeken werd deze eindelijk, geheel verbogen, en loodrecht iu den grond staande, teruggevonden. De Gemeenteraad van Nieuwer- Am9tel heeft Woensdag een meesterlijken zet sre- daan in zijn strijd tegen de annexatie door Am sterdam; hij besloot nl., eene eigen waterleiding aan te legge.i. Gronden zijn reeds aangekocht, allergunstigst gelegen. Naar het R. Nbl. verneemt, is de- zer dagen een Rotterdammer, die zich veel met het spiritisme bezig hield, tengevolge daarvan naar „Meerenberg" moeten vervoerd worden. Sommige memclieu worflea tea laatste zoo verfijnd, zoo kieskeurig, dat zij tot geenerlei doel meer willen deugen. Valsche vlaggen verbergen meestal contrabande. Praten is niets, maar doen is eeu ding. Zooals bet geluid is, zoo is ook de echo. De kwaadsprekers ziju als de mol len sterk in het donker, maar in bet licht gebracht, onbeholpen. Menigeen zoekt ziju geuoegeu buitens huis, niet omdat hij iets op ziju huis tegen heeft, maar alleen omdat er »de zonneschijn* ontbreekt. Meuschen hebben behoefte aan vroolijke gezichten, zoo goed als bloemen aan zonneschijn, Vrome wensch. Gierigaard (ontwakende). Acb, kon men met dat lauge slapen slechts vijf centen verdienen! Critiek. Een jong dichter kieeg het volgende schrijven van eeu beoordeelaar, wien hij een exemplaar van zijne verzen zond: „Mijne geluk- wenscheu. Ik bewonder de eerzucht van de verzen, die een voet te veel, en de bescheidenheid der regelen, die een voet te min hebben." Ook een snelschrijver! Procureur (tot zijn nieuweu klerk). Je sctiijut me niet te kunnen bijhouden. Waarom stenografeer je niet? Je hebt toch verteld, dat je kon stenografeeren. Klerk. O, dat kan ik ook, maar dat gaat nog veel lang zamer. De poëtische luitenant. Kerels! Ga loopt alsof er eeu leger olifanten aankomt draven, loopt lichter, netter nw loop moet om zoo te zeg gen, eeu geestachtig voorbij zweven zijn. De vreugde der menschen is met droef heid vermengd. Willem. Morgen krijgen we vacautie. Hendrik (zuchtend). Ja, maar getuig schriften ook. Ad rem. A. (tot een lieer, die naast hem in 't café zit). Als u aan die zaak geloof slaat, mijnheer, dan is u, volgens mijne meening, eeu Eenige dagen geleden hebben te Ehrenfeld, in de Rijn provincie, heimelijk de ouder lijke woningen verlaten Jokann Giöhser en Mat thias Hockkönpel, beiden oud 16 jaar en fatsoen lijk gekleed, die zich vermoedelijk op avontuur naar Nederland hebben begeveD, tengevolge waar- Te Woudsend is overleden Mej. Riekje Jelles Van der Hoek, iu deu ouderdom van IOO1/2 jaar, Doratio Toussaiut, de P ranse b- man, die den heer Tabak te Louden eene ge- De nieuwste soort van dimes- brociies zijnMaxicaanscha goudkevertjes, die, door een vrij ingewikkeld toestelletje, als speld op de bor9t gedragen kunnen worden. Mme Judic, de zangeres, bracht zulk een kevertje te Parijs mede, van hare Atnarikaausche reis. Het pracutig glanzende diertje, dat met suikerwater in het leven gehouden wordt en dagen lang zonder voedsel kau blijven, svekt algemeen ba- wondering onder hare vrouwelijke bakenden. Wie weet, of da mide van zulke levende broches te dragen niet spoedig algemeen wordt! Door den lagen prijs der boter, beginnen onderscheidene landbouwers, altbaus iu den Zuid-Oosthoek van Friesland, zich meer op het mesten van varkens toe te leggen, omdat dit tegen woordig met meer voordeel keu geschie den dau de boterbereidiug. Naar aanleiding der denkbeel- den, in het Otr. Dxgbl. ontwikkeld, om een nationalen feestdag in het aanzijn te roepen, waarvoor op den verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina vooral de aandacht gevestigd werd, ziju te Utrecht een paar vergaderingen vau belangstellenden gehouden, da een eergisteren ge houden bijeenkomst is nu besloten, maatregelen te beramen, die tot viering vau een nationalen feestdag kunnen leiden. On bizoudere redenen is eveuwel daartoe niet de Prinséssedag gekozen. Aanvankelijk is bepaald, dal mm trachten zi!, deu aanstaanden 70steu verjaardag van Z. M. deu Koning met meer dan gewonen luister te doen vieren. Eeue commissie is benoemd cm bet tot nu toe üesprokeue nader iu overweging te nemen eu voorstellen te ontwerpen, en die aan het oordeel van eeue in September te houden vergadering te onderwerpen. Sedert de invoering vau den zomerdienst, leggen de treinen op den Haurlem Zaudvoort-spoorweg den afstand van Amsterdam naar zee iu kortereu tijd dan vroeger af. Twee treinen doen dit zelfs iu 39 minuten. Iu warme dageu zal die verkorting der reis voor zeker velen welkom ziju. Verlichting van Spoorwegen door middel van electriciteit. Door eene afdeeliug van het spoor wegregiment zijn iu tegenwoordigheid van veie deskundigen onlangs proeven genomen om den militairen spoorweg tusschen Berlijn eu Mariëu- felde electrtsch te verlichten. De dynaino-elec- trische machine bevond zich aan de linkerzijde der locomotief en werd door haar iu beweging gebracht. De ehctrische lamp was voor aan den schoorsteen aangebracht eu werd door de dyna mo gevoed. De weg was lot op een afstand van 300 meter volkomen verlicht. De electrische lamp was verplaatsbaar, zoodat zij haar schijnsel naar alle richtingen kon zenden. Deze proeven zullen later ook tot de signalen worden uitge strekt, om zoo mogelijk de gebruikelijke petro- leum-lampen te vervangen. Gewaarschuwd door de ramp van de Oregon, heeft da Russische Regeering, al vorens haren korvetkruiser Vitiaz naar den Stilden Oceaan te zenden, de waterdichte compartimen ten ran dat schip doen beproeven. Dit geschiedde te Cronsiadt, alwaar geconstateerd werd, dat er 11a vulling der compaitimenten met water, tal rijke en groote lekken en openingen in de „wa terdichte" schotten bestonden, die het water in groote hoeveelheden doorlieten, zoodat er bij een ernstig ongeval op zee groot gevaar voor de veiligheid van het schip bestond. Eerst na drie beproevingen, telkens gevolgd door het stoppen der gaten en het dichten der bestaande lekken, werd de korvet uitgezonden. Met het oog op deze uitkomsten werden dan ook alle schepen, bestemd voor de oefeningen van dit jaar in de Oost-Zee, eerst aan dergelijke proefne mingen blootgesteld, alvorens de havens te verlaten, teneinde slechte uitkomsten op zee te voorkomen. De Frausche Kamer heeft met bijna aigemeene stemmen een krediet van 200.000 franks voor het instituut-Pasteur toegestaan. Wat zouden die werklieden goed af geweest zijn, als zij, in plaats van vast loon, betaald waren geworden met de gemaakte winst De maatschappij „De Atlas" te Amsterdam had in 1885 zeer belangrijke werken af te leve ren maar niettemin leverde het jaar, wegens de zeer lage prijzen, weder een verlies van f 9000 op, zoodat het totaal verlies thans bedraagt f 69,414,481/2 waardoor meei dau het in de statuten bepaalde bedrag van het aandeelen kapitaal verloren ging en de aandeelhouders moesten beslissen, of al dan niet zou worden doorgewerkt. Met aigemeene stemmen werd eer gisteren echter door de aig. vergadering het besluit genomen te blijven doorwerken, in acht genomen de bemoedigende uitzichten, welke 't begin van het thans ingetreden jaar aanbood, Terwijl dezer dagen in Den Haag een 8-jarig knaapje naar bet cricketspel in de Maliebaan stond te kijken, trof hem eeu bal tegen het hoofd en veroorzaakte eene ernstige verwon ding. Na in eene der tenten verpleegd en ver bonden te zij 1, werd hij naar de ouderlijke wo ning overgebracht, waar het kind ouder de he vigste pijnen overleed. Zondag a. s. zal te Utrecht eene aigemeene vergadering dar oud-Zoua/eu gehouden worden, ter voorbereiding van het feest van het 25-jarig bestaan van het regiment dar pauselijke zouaveu. De oud-strijders van Z. 11. deu Paus zulten een algemeen Nederl. Zouavonfeest orga- niseeren. De vree9elijke pellagra, de ziekte der arme boerenbevolking iu Itaiië, eene soort van melaatscbheid, heeft zich thans voor het eerst in Illyrië, in da omstreken van Gö z, vertoond. Zij ontstaat uit een schimmelplant op de maïs, die men Iegelijk met deze binnen krijgt. Zij tast eerst de huid aan, die zij langzaam maar op afschu welijke wijze ontbindt, gaat daarna op de inwen dige doelen over, en doodt vaak haar slachtoffer slechts r.a vele maandeu en na een voortdurend lij den. De Ojsteurijksche R geering heeft terstond doctoren eu geld aangewezen tot het onderzoeken eu bestrijden der kwaal. Een kunstmatig houtsteen wordt tegenwoordig veelvuldig in Amerika gefabriceerd. D-ze steensoort Limber wordt in groote blokken gemaakt, ea bestaat uit leem mat zaagsel van harsachtig hout, te samen tot eene brij ge maakt. Men bewerkt dezen steen evenals hout, doch hij is onbrandbaar en balt zoo licht als ge wone metselsteenen, terwijl de kosten minder zijn, dan die van gewonen steen. Kunst-oogen. Het inzetten van kunst- oogeu geschiedt tegenwoordig veel practischer dan vroeger. Terwijl meti toeu het geheele natuurlijke oog verwijderde, om het kunstmatige iu te zetten verwijdert men thans slechts enkele deeleu vau dit orgaan en past het glazen oog aan de blij vende deelen aan, waardoor bet oog zijne vrijo beweging behoudt. Velen, die een oog verloren, bedienen zich vau verschillende kunstoogeu; die met eene kleine pupil voor den dag en met een mee) verwijde voor den avond, teneinde de ge lijkenis met liet natuurlijke oog meer volkomen te maken. De beste glazen oogen worden iu liet kanton Uri vervaardigd. Aan de Berlijnsche hoogeschool van beeldende kunsten studeert tegenwoordig ook een Japansch schilder, Kahsi genaamd. Hij moet talent hebben, en vooral zeer ijverig zijn. Ook aan de kunst-academie te Parijs en aan die te Munchen studeeren twee Japansche schilders. Wie weet hoe spoedig nu ook het Japansche lakwerk van Westersclie kunstbegrippen zal getuigen. Naar aanleiding van liet vinden vau een vogelnestje aan een ijzeren spoorwegbrug, meldt men ons uit Ruurloo het volgende: „Aan het station alhier 13 een Engelsche wissel om de rails van stand te doen veranderen, voor de verschillende treinen en trams. Dagelijks worden daar 90 a 100 treinen gerangeerd. Onder dien wissel op den grond liggen houten blokkeD op zekere afstanden, en onder bet ijzer van den wissel, tusschen die blokken, heeft eeu kwik staartje haar nest gebouwd en, niettegenstaande al het geraas der passeerende treinen, 6 eitjes daarin gelegd. Het spoorwegpersoneel werd door liet herhaald heen en weer vliegen van deu vogel daarop opmerkzaam gemaakt. In de Palmstraat te Amsterdam kreeg een man een klap van eene meid. Hij liep de mtid na, zag haar in eene woning verdwijnen en volgde. Hij greep in de woning de vrouw des huizes, deukende dat het de meid was en werd eerst door de vrouw, vervolgens door haar echtvriend afgerost. Het resultaat was: ver binding van eene bloedende wond in het gasthuis. Eenigedagen geleden had op de Schelde bij Vlissingen eeue aanvaring plaats tus schen eene sleepboot en een bruinvisch van 1,80 Meter lengte. De viscb was niet tegen den schok bestand en werd bewusteloos. Men slaagde cr toen in hem te vangen en naar Vlissingen te brengen, waar bjj werd gedood. Door het kantongerecht te N ij— megen zijn de zes boterverkoopsters uit Wester voort en Zevenaar, overeenkomstig den eiscb van het O. M., veroordeeld ieder tot eene geldboete van ƒ10 of 3 dagen gevangenisstraf, wegens bet te koop stellen van mengsel van kunstboter, vet, zeer weinig natuurboter en andere bestanddeelen, op eene marktplaats te Nijmegen, welke alleen is aangewezen voor den verkoop van zui. ere of on vermengde roomboter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2