Ytikcop gtnede meststof. riet baliii', 't welk uit het weeke gtliemdte tan den walvisch wordt ge sneden, met soda uilgewasscher, in bundels ge perst en als ruwe balein verkocht, is veel minder gezocht, dan dat van den Groenlandschen wal- visch. De Burgemeester van Breslau houdt niet van luncheons. Hij vindt het zeer er gerlijk, dat de stadsambtenaren in de bureaux hun tweede ontbijt gebruiken met vleesch, worst en dergelijken en daarbij bier of andere drauken laten halen. Daarom heeft hij eese verordening uitgevaardigd, waarbij die weelderige tweede ont bijten ten strengste verboden worden voor alle be ambten in stedelijke inrichtingen. „De ambtena ren," zoo wordt daarin gezegd, „kunnen het van 8 tot 1 uur zeer goed zonder eten uithouden, en wie dat niet kan, moet maar een stuk droog brood eteu." Van 30 tot 31 Mei zijn te Venetië 30 personen door de cholera aangetast en 19 er aan bezweken. Waartoe een „misdadige r-a 1 b u m" al niet dienen kan? Te Koningsbergen meldde zich eene jonge dame van zeer nette familie bij de politie aan om een diefstal, te haren nadeele gepleegd, aan te geven. Men gaf haar een vrij dik album, waarin de photographische portret ten van eei e groote vtrzameling boeven 1 een 2e klasse, eu verzocht haar die collectie eens te doorbladeren. Wellicht kon zij eenige aanwijzing doen. Plotseling zag men de dame eeue beweging van schrik maken; zij werd bleek en viel iu zwijm. Toen de juffrouw weer zoo wat bekomen was, wees zij naar het portret van een jonkman en vroeg dringend om inlichting, hoe die daar in dat album kwam. De ambtenaar sloeg het regis ter op en deelde aan de dame spoedig ter ge ruststelling mede, dat de heer, die zoo zeer hare belangstellende aandacht had getrokken, slechts als „verdacht" te boek stond, daar hij reeds verscheiden gevangenisstraffen achter den rug en nu onlangs pas ontslagen was, na gedurende 3 a 4 jaren van zijne vrijheid beroofd te zijn ge weest. Bij vernieuwing kreeg de dame eene flauw te, en toen zij weer bij kwam, kwam het er uit, dat die mijnheer „haar verloofde" was. De deel nemende politie waarschuwde haar vader, een hooggeplaatst ambtenaar, die het meisje kwam af halen, en de familie mocht zich nog gelukkig re kenen, dat het nog maar bij eere verloving was gebleven. Wederom deelt een Arnhe m- schc schutter mede, dat hij zich in den militie raad moest aaumelden om zijn redenen tot vrij stelling van den schutterlijken dienst te doen be- oordeelen en ardirs tot dezen dierst te worden aangewezen terwijl hij reeds drie jaren schut- terdienst achter den rug heelt! Eerst teTur ij n en nu te Milaan is eene ware manie voor het hypnotisme, sedert de séanceu van den Belg Donato, die een zeer sterk magnetiseur is, want van de honderd per sonen, welke zich aan zijne proef onderwerpen, hypnotiseert hij er bijna de helft. Het zijn de oude verschijnselen, welke hij bij zijne sujetten opwekt; hij maakt hen in slaap, onderwerpt hen geheel aan zijn wil, zoodat zij alles verrichten wat hij hun gelast: ook maakt hij hen zoo stijf, dat hij kan gaan zitten op hunne lichamen, die geen ander steunpunt hebben dan een stoel ouder het hoofd en onder de voeten. Maar de groote belangstelling, welke Donato ondervindt, geeft stof tot bezorgheid, en de couranten bren gen tallooze voorbeelden aan van de verzwakking en verstomping der gebypnotiseerden. Enkele ad- ministratiër, o. a. de directie der spoorwegen, hebben haren ambtenaren ten stelligste verboden zich te laten hypnotiseeren, Vele medici verzetten zich ook krachtig tegen deze kunstbewerking; en de directeur van bet groote krankzinnigengesticht te Mombello heeft er ten ernstigste trgeu ge waarschuwd. Prins Karei Theodoor van Beieren» bekend door zijne grondige studie van oogheel kunde eu zijne bekwaamheid als operateur, heeftziju voorjaarsverblijf te Meran geëindigd. Van 24 Maart tot 17 Mei heeft hij daar 132 operatiën aan ooglijders verricht en bovendien nog een groot aantal personen behandeld, allen natuurlijk om niet. De eetlust van eene spin. Een natuur- vorscher had eene spin gevangen er. bevond, toen hij het dier na elke voedering zorgvuldig na woog, dat zij bij het ontbijt haar viervoudig, bij het middagmaal haar negenvoudig en bij het avondmaal haar dertieuvoudig gewicht aan voedsel tot zich nam, en zoodra zij te acht uur in vrijheid werd gelaten, terstond er op uitging om voedsel te zoeken. Iu dezdfde verhouding van gewicht en voedsel zou een mensch van circa 80 kilogr. ongeveer het vleesch van een vetten os tot ontbijt, een half dozijn schapen tot mid dagmaal en twee runderen, acht schapen en vier varkens voor zijn avondeten r.oodig hebben, om vervolgens voor het naar bed gaan nog even eenige vaten visch te verorberen. Te Oler (Limb.) heeft dezer dagen iemand zich zoodanig aan mee (honigbier) te goed gedaan, dat hij, na elf glazen ts hebben gedronken, in slaap viel en niet meer ontwaakte. Over het verband, dat er tusschen het gioeien en het toenemen in gewicht van den memcli bestaat, heeft doctor Hansen, de directeur van het instituut voor doofstommen te Kopenhagen, nauwkeurige waarnemingen ge daan. Te dien einde woog hij drie jaar lang de 130 kinderen uit zijne inrichting driemaal dagelijks en mat ze iederen dag éénmaal. De uitkomst van zijne onderzoekingen was, dat de mensch niet regelmatig, maar met tusschenpoozen grooter wordt, en dat hij in de tijdperken van rust aan gewicht toeueemt. Het maximum van toe neming in gewicht lag bij verreweg de meeste kinderen iu den herfst eu den wider; bij het begin van den zomer begonnen ze te groeien en bleef hun gewiolit op dezelfde hoogte. Hansen vergelijkt deze uitkomsten met zijne waarnemingen van planten, bij welke ook bleek, dat zij in den tijd, waarin zij bladeren en bloesems krijgen,nitt in dikte toenemen. Eerst van Juni en Juli af beginnen zij te groeien en in den herfst komen ze tot rust. Behalve deze jaarlijksche bewegingen heeft Han sen ook nog kleinere afwijkingen waargenomen, zooals bijv. die, dat het lichaam bij eene ver hooging der atmosferische temperatuur over het algemeen aan gewicht toeneemt. Naar men verneemt, hebben zich voor de betrekking van opzichter der 3e klasse bij den provincialen waterstaat in Gelderland, op eene jaarwedde van ƒ1200, 116 sollicitanten aangemeld. KERKBERICHTEN. Kathedrale m Parochiekerk van den tl. Jozef. Zondag te 7 en 8 uur de gelezen HH. Missen met Onderrichting, te 10 uur de Hoogmis met Preek, te 2 uur de Catechismus, te 3 uur het Rozenhoedje eu het Lof ter eere van het H. en O. Hart van Maria. Elkeu middag te 3 uur het Rozen hoedje. Donderdag-avond te 7 uur het Lof tot intentie van Z. H. den Paus. Zaterdag te half 8 wijding van de Doopvont en gezougen H.Mis;'s avonds te 6 uur het Lof en van 5 tot 10 uur gelegenheid om te biechten. Iu de week de HH. Missen te half 8, 8, half 9 en half 10 en de Catechismus naar gewoonte. Parochiekerk van den II. Autonius van Padua. Zondag de HH. Missen te 5, 7 eu half 9 uur met Onderrichting, te Lalf 11 uur de Hoogmis met Predikatie, te 3 uur de Catechismus, te 4 uur de Vespers. Dinsdag te 8 uur de gezongen H. Mis ter eere van St. Antouius, te 6 uur het Lof. Vrijdag des morgens te 8 uur de ge zongen H. Mis, des avonds te 6 uur het Lof. Deze week de HH. Missen te half 8, 8, half 9 en half 10 uur, eu de Catechis mus naar gewoonte. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Zondag deHH. Missen te half 6, 7, en half 9 uur. De Hoogmis te half 11 uur, 's middags te 3 uur de Vespers, te half 5 uur Congregatie der H. Familie. Maandag-avond te 7 uur Lof. Woensdag-avond te 7 uur Lof. Iu de week de HH. Missen te 7, half 8, 8, en half 9 uur. Deze week geen H. Mis te 9 uur, uit genomen Dinsdag. Catechismus naar gewoonte. ALMANAK DER 22e WEEK VAN HET JAAR 1886. Juni, Zomermaand, (30 dagen). Toegewijd aan de vereering van het Aller heiligste Hart van Maria. 6. Zondag. Exaudi. 6e Zondag na Pascheu Jaarfeest van de Kerkwijding der Kathedraal van het Bisdom van Haarlem. H. Robertus, Bisschop en Belijder. Evang. De geest van waarheid zal u alle waarheid leeren. 7. Maandag. H. Robertus, Belijder, -j- 1159. 8. Dinsdag. H. Medardus, Bisschop en Belijder, f 545. 9. Woensdag. HH. Primus en Feliciauus. Martelaren, -j- 286. 10. Donderdag. II. Margareta, Koningin, Weduwe, f 1093. 11. Vrijdag. H. Barnabas, Apostel. 12. Zaterdag. Vigilie. Vastendag. Voor avond van Pinksteren. H. Joannes a. s. Facundo, Belijder.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 4