M. W. Van der AA, S. Baron van HEEMSTRA, BUIT'Ei\LAi\ü. 151 E i\i L l \l te Amsterdam, te Sassenlieim. Voor geest en hart. Ter behartiging. landsch district. Speciaal voor de Katholieke belangen heeft hij steeds niet warmte en groot talent gestreden. Zijne bekwaamhe den als publicist werden gehuldigd ook door zijue felste tegenstanders. Aan wieu beter dan aan hem zouden de Katholieke kiezers dus de behartiging hunner belangen opdragen? Zonder eenige overdrijving mag het toch wordeu erkend dat de heer Van der AA in de Tweede Kamer eene schitterende positie zou innemen. Niet alleen onder de Katholieken, maar onder de geloovige Protestanten is hij in hoog aanzien. De heer Van der AA heeft voor de rechten en belangen der Katholieken steeds zoo gestreden, dat hem het verwijt niet kan treffen, dat hij de belangen en rechteu der andere Nederlanders daarvoor geheel of zelfs gedeeltelijk voorbijging.Met Dr. SCHAEP- ÏÏAN verlangt hij geen voorrecht voor de Katholieken, hij wil met den geuialen en machtigen redenaar, dat de Katholie ken zullen bejegend wordeu als Nederlan ders, niets meer eu niets minder. Voor zulk een man willen ongetwijfeld al de Katholieke kiezers hun best doeo. Te trachten hem eene stembusoverwinning voor te bereiden, dat is een heilige plicht voor ieder onzer geloofsgeuooten. Behalve deu heer Van der AA wordt door ons krachtig aanbevolen de heer S. Baron Van HEEMSTRA te Sas- seubeim. Ook voor dien Caudidaat roepen wij den steun vau onze politieke geestverwanten met aandrang in. De heer Van HEEM STRA is toch een rnau, die aanspraak mag doen gelden op den bijval vau allen, die tegen de liberale dwaalleer op kerkelijk en staatkundig gebied zijn gekaut. Geloo- vig Protestant heeft hij een diepen afkeer van de ontkenning der groote waarheden des Christendoms. Tegen de moderne ont kenners van alle Geloof eu gezag is hij met hart en ziel gericht. Hij behoort ook ouder de verdraagzame Protestanten te wordeu gerekend, die geen haat of wrok voeden tegen de Katholieken. Nu het gebit om met vereende krachteu de liberalen te bestrijden, kunnen de Ka tholieken met vol vertrouwen hunne stem aan den heer Van HEEMSTRA ver- leenen. Wij zouden het als een gezegend feit begroeten wanneer den heeren Van der AA eu Van HEEMSTRA de overwin ning bij de stembus kou wordeu verschaft. De kansen, wij weten het, staan niet gun stig, maar de Christen wanhoopt nimmer. Zijnerzijds moet hij alles doen, wat iu zijn vermogen is om de goede zaak te doen triumfeeren en dan verbeidt hij den zegen van God. Daarom kiezers van het district Haar lem, alles gedaan wat maar eenigszius door u kan worden verricht. Wekt elkaar onderling op. Ieder kiezer neme een vriend of bloedverwant mede naar de stembus Het vaderland wordt met de ontzet- tendste gevaren bedreigd als de liukerman- nen, de revolutiemannen zegepralen. Dan zullen zij hun weg vervolgen ten einde toe. Aan het einde vau het pad der liberalen ligt: de republiek. Wilt gij die? Hebt ge niet genoeg iu de Fransc.be republiek ge zien, waarheen de democratie de volken voert? Waakt dus dat Nederland niet door het liberalisme wordt overweldigd. Wat uw deel betreft, kunt gij die nood lottige uitkomst helpen afweudeu door a. S. Dinsdag te stemmen op de heeren eu Kiezers, waakt! Uwe heiligste belangen staan op het spel! Het Beiersche regeeringsblad bevat eene door alle Ministers ouderteekeude proclama tie van Prins Luitpold, oom des Kouiugs, waariu deze uithoofde van ernstige ziekte des Konings het regentschap aanvaardt. De Landdag is tegen den 15den dezer bijeengeroepen. De Commissie ad hoc in Frankrijk heeft voorgesteld, het wetsontwerp, waarbij laster per briefkaart strafbaar wordt ge steld, tot de kaarttelegrammen uit te breiden. In het Hoogerhuis heeft Kimberley verklaard, dat de Regeering aan Ie Koning in den raad heeft gegeven het Parlement te ontbinden, dat de Koningin hare toe stemming daartoe heeft gegeven, eu dat het Parlement dientengevolge ontbonden zal worden, zoodra de noodzakelijkste aangelegenheden ziju afgedaan. De verwerpiug van de homerule-bill heeft iu geheel Ierland groote ontsteltenis teweeggebracht. Te Belfast hebben ernsti ge onlusten plaats gehad, naar aanleiding van orangistische optochten met muziek en fakkels, bij wijze van vreugdebetoon over de verwerpiug der homerule bill. De versterkte politie eu de oproermakers wisselden geweerschoten, waardoor er ver- scheideneu aan weerszijden werden gewond. Ook met steeneu werd er naar de konsta bels geworpen. Verscheiden huizen eu tapperijen werden verwoest. nOnpartijdige mannen." Het Vaderland is vau oordeel, dat liet „protest" van de vijl' Utreclu- sche heeren „orthodox vau zin en voorstanders der bizoudere school" weerklank Zal vinden hij alle oprecht geloovigeu, die nog een greintje on afhankelijkheid van oordeel bezitten. Natuurlijk onafhankelijk. Wanneer men voor de lïberalisten stemt eu ten bate van hunne begin selen propaganda maak', dan is men altijd on afhankelijk-, dan is men onpartijdig, zelfs boven de partijen verheven! Maar waag het eens te stemmen op katholie ke of anii-revolutiounaire candidate!)! Dan zijt gij een slaafsch dienaar, ten partij man, een afhankelijk persoon! Zóó leeren het onze liberalen Eergisteren is te 's Hage in een der loka len op het Binnenhof de eerste bijeenkomst ge houden van de internationale Conferentie tot het tegengaan van deu verkoop van sterken drank op de Noordzee. Oeze eerste bijeenkomst was gewijd aar. de uitwisseling van de volmachten en de *oo bereiding van de werkzaamheden, die dezer dagen zullen hervat worden. Las men voor eenige dagen in een der dagbladen, dat de Russische Rugeering op nieuw strenge voorschriften heeft gegeven aan hare Ge zanten bij de Europeesche hoven, betreffende het doen vis,leren van door de autoriteiten at te g - ven passen aan Israëlieten, geen Russische onder danen zijnde, de N. Gr. Gt. kan daar nog bij voegen, dat iu het vervolg op de p ispoorttu vau Nederlanders, geen Israëlieten zij ïtle, die zich naar Rusland wenschen te begeven, moeten ver meld worden de woorden „u'appartenant pas au culte israëdte." De heer J. C. Eabius, lid van den Dslft- sclieu Gemeenteraad op het oogenblik van de ontbinding der Tweede Kamer, waarvan hij ins gelijks deel uitmaakte, had aan B. eu W., die hem kennis hadden gegeven dat hij, wegens zijn wederom iu actieven dienst treden, had opgehou den lid van den Riad te zijn, medtgcdetld, dat hij zich met die opvatting niet kon vereeuigen, daar de Minister van Oorlog hem niet iu werke- lijken dienst had hersteld. De Raad van Delft heeft intusschen met meer derheid van stemmeu de zienswijze van B. en W. bekrachtigd en het verzoek van den heer Fabi- us, om als raadslid aangemerkt te blijven, afge wezen. GEMENGDE BERICHTEN. Eene kolonie van vegetariërs be- staat sedert anderhalf jaar in Nieuw-Mexico. Zij werd door burgers van New-York gesticht, nl. door Dr. Newport, als President, en door Dr. Tanner, die berucht is door zijn hongerkuur van 40 dagen, en die altijd minder schijnt te willen eten dan gewone stervelingen.De 60 gezinnen, waaruit de kolonie bestaat, leven voor namelijk van landbouw. Hunne produc'en worden zeer geprezen, en men roemt ook hun gedrag ten opzichte van hen, met wien zij handel drijven. (Waarschijnlijk wordt dit laatste door de Vegetarische Rundschau, waaraan dit bericht ontleend is, er hij vermeld, als bewijs van den vreedzamer) invloed, welken de vleerch- onthouding op het karakter oefent.) Nog eene audeie kleinere Vegetariërs-kolonie bestaat in Californië. Zij werd door een zekeren Rumlo d gesticht. De leden daarvan zijn uiterst gestrenge vegetariërs, die Diets anders dan rauw plantaar dig voedsel eten. Rumford moet op die wijze genezen zijn van eene maagkwaal, waaraan hij jaren lang heeft geleden. De Rechtbank te 's-H a g e heeft gerequireerd tegen Doruela Nieuwenhuis, wegens hoon jegens deu persoon des Konings en belee- digiug van den Commissaris van politie Stork, te Amsterdam, eene celstraf van 2 jaren en boete van 1 100 en tegen Croll, wegens beleediging van den Burgemeester van Enschedé, eene boete van f200. Voor eeuigei) tijd trad een Lon- densch burger, Edw. Bergot, in het huwelijk met Miss Marison, een der meest gevierde leden van de Loudeusche Touristenclub. De jonggetrouwden deden eene huwelijksreis van zes weken. Maar nauwelijks waren zij terug of de mau stelde een eisch tot echtscheiding in, wegens den hartstocht zijner jonge vrouw voor bergert beklimmen Hij verklaart „uiet met eene vrouw te kunnen leven, die beun dwong, bergen te beklimmen om den zonsopgang te zien; die bem, halver wege deu Moutblauc iu den steek liet, omdai hij haar niet volgen kou, en die hem zes weken lang geen oogenblik vergunde, zijue bergschoen)n uit en pantoffels aau te trekken." Voorts legt hij twee geneeskundige verklaringen over, om)rent verwoudingen, door hem op den Rigi en de Comes de Bise bij Montreux bekom m. Bij de trekking der prijzen voor het prijsraadsel van den Plus-Almanak 1886 heeft den leu prijs: Een zwart marmereu Pendule met coupes, getrokken: de heer J. S. Kitselar, Mr. Smid, Romeinsarmsteeg 8 te Amsterdam, en den 2en prijs, een Mariabeeld onder stolp, de heer P. J. A. Groenevelt, ontvanger te Hasselt. De lichtzinnigheid waarmede tegenwoordig menig huwelijk worlt gesloten, wordt aardig geteekend door de volgende his torische anekdote: Een paartje komt van het stadhuis. Iu 't midden van de straat begint de bruid plotseling tranen met luiten te schreien. Op de vraag van den jongen echtgenoot, wat haar plotseling zoo bedroefd maakt, wil de jonge vrouw eerst geen antwoord geven. Eindelijk komt er gebroken uit: „ik kan niet kokeu!" „Is 't anders ir'et", zegt de teedere echtgenoot troos tend, „daar behoef je niet voor te huilen je hebt toch niets om te kokeu!" Eene onderzeese he petroleu m- bron werd onlangs door kapt. Elen, voerende den E'gr.Uclieu sell lener Storm King, op 25" 48' NB. eu 86» 20' WL. van Greenwich ontmoet. De olie borrelde op over eene uitgestrektheid van circa 180 M. middellijn. Sommigen schrijven evenwel het verschijnsel toe aan een gezonken petroleumschip welks vaten in de diepte gebarsten zouden zijn. De machinist van een trein op deu Midiaud-spoorweg zag onlangs bij Swansea twee kinderen op het spoor vóór hem spslen. Bij het fluiten van deu trein liep het oudste kind weg, maar het jongste, een twee-jarig meisje, viel in haar schrik dwars over de rails. De ma chinist remde; maar waarschijnlijk zou dat niet baten, de trein kon niet tij lig genoeg stilstaan. Toen sprong de stoker kloekweg van de locomo tief, rende vooruit, eu rukte het meisje uog juist iu tijds weg. Eene Beconde later zou het kind verpletterd zijn geweest. De voorstellingen van den be- kenden magnetiseur Donato zijn door de overheid van Milaan, ingevolge van een advies van den „gezondheidsraad," verboden. Dit verbod werd uitgevaardigd wegens den nadeeligen invloed, dien zijne spiritistische en hypnotische proef nemingen gebleken zijn uit te oofer.en op den geestestoestand der daaraau onderworpen per sonen, en zelfs op de toeschouwers. Men rekent, dat er in Groo t-B r i t- tauuië 9 millioen tonnen (de ton 2000 liter) steenkolen jaarlijks gebruikt worden voor de ^a.-fabrieken. De bijproducten der fabrikatie zijn: teer 500,000 ton, ammoniak 1,000,000 t., cokes 4,000,000 t., zwavel 120,000 t. Zij vertegen woordigen eene waarde aau teerklourstoffeu (aniline enz.) van 31 millioen gulden, zwavelzure ammo niak 18 mill., teer 3 mill., creosoot 2 mill., phenylzuur L mill., cokes 24 millioen, te zameii 79 millioen gulden. Indien men den prijs van de ton steenkolen op f 3,50 stelt, ziet men dat de waarde van de bijproducten die van de ge bruikte steenkolen ver overtreft. Gisteren en eergisteren zijn te Rotterdam een groot aantal Duitschers aange komen, die terstond naar Vlaardingen eu Maas sluis vertrokken, om zich op de loggers aan te monsteren, welke uit die plaatseu ter haring- visscherij uitzeilen. Een landbouwer te Diepenveen meende Zoudag-morgeD, toen hij vroegtijdig zij e landerijen rondwandelde, in een weilaud meer dieren te zien, dan hem toebehoorden. Naderbij gekomen, ontdekte hij twee herten, die rustig tusschen zijn vee graasden. Toen de schuwe diereu hem bespeurden, snelden zij evenwel naar het andere einde der wei, sprongen over het hek eu waren weldra verdwenen. Een tweetal jonge koeien volgden de vluchtelingen; ze stonden een oogenblik verbaasd over den stouten sprong voor 't hek te kijken, doch in 't volgeed oogen blik waren ook zij er over en werden eerst ge- ruimen tijd later, niet zonder moeite, weer op gevangen. Hugo De Groots standbeeld te Dellt zal in het begin van September worden onthuld. Hit Den Haag wordt ons ge- meld: Iemand uit de menigte, die Domela Niewenhuis eu Cioll naar Walhalla vergezelde, na afloop van het proces, uitte voor het paleis d s Konings in het Noordeinde eene smadelijke uitdrukking. Wie het deed, weet men niet. De Commissaris van politie Dietz, sommeerde de menigte uiteen te gaan, eu verzocht Domela zelf zijn invloed op het volk te laten gelden, hetgeen werd geweigerd. Toen niets hielp, werd de volksmenigte met deu houten staf door de tal rijke polietiemacht verdreven. Over een groot aantal garniroe- nen genomen, is de gemiddelde prijs, waarvoor de aardappelen aan het leger zullen worden geleverd, f2,03 het mud. Een Parijsche kolen koopman, die ziju beladen wagen voorttrok, vond eenige ver traging iu den vang en tweejongensbespeurer.de, die achter aau den wagen hingen, ontstak hij zoo iu toorn, dat hij een der bengels zoo hard aan een der ooreu trok, dat hij dit geheel van het hoofd afscheurde. Op het geschreeuw van deu jougeu stroomde het volk bijeen, en de hardvoch tige kerel ware van een leelijke reis gekomen als hij uiet in ziju wiukel gevlucht was, waar hij uit een raam der eerste verdieping emmers water op de woedende menigte wierp. Eindelijk maakten eenige politieagenten een einde aau het schandaal door hem mede te nemen. Een winderig jongmensch op eene stoomboot, die aan zijne medepassagiers eens wilde toonen, dat ziju zeevaartkundige kennis zoo mis niet was, riep met luider stem: „Wel, kapitein, hoe staat de barometer vandaag?" „Die hangt als altijd in de kajuit, jongeheer," was het ver pletterend antwoord. I ii de gevangenis vanSain t-P i e r r e te Marseille is eei e poging tot opstand gepleegd. Driehonderd gevangenen hebben gejveigerd aan het werk te gaan. Daar de bewakers hen daartoe niet konden dwingen, haalden zij de wacht der gevangenis. Tegelijkertijd werd de Hoofdcommis saris van politie verwittigd, die een 30-tal agenten zond. De bewakers noodigden toen de gevangenen op nieuw uit. Dezen weigerden nogmaals en de igenten moesten verscheidene belhamels in Inc'i- tenis nemen. De anderen keerden tot de orde terug en de opstand kon als g.ëindigd beschouwd worden. De oproermakers hadden als reden op gegeven: sleechte voeding en te gering werkloon. Den 5 Juli a. s. zal de Willem Barends te Amsterdam in het openbaar worden verkocht. Uit Aalsmeer wordt ons gemeld: Maandag jl. zij i (1: eerste aardbeien van hier te Amsterdam aan de markt gebracht. Natuurlijk waren ze zeer duur: ongeveer 5 cent p r stuk. Woensdag-avond voer de aardbeienscliuit voor de eerste maal, zood at de geregelde verzendii g naar Amsterdam, Haarlem eu 's-Gravenhage een aanvang heeft genomen. De brand op het postkantoor te Hoorn schijnt aan kwaadwilligheid toegeschreven te kunnen worden. Du officier van justitie heeft althans zeer streng de toedracht der zaak on derzocht. Eene arme vrouw bezocht te Ro- katije het strand en had het geluk, een zalm van minstens 10 pond te vangen, die zij ver kocht voor de som van 35 cent. Onlangs werd op den Mo n te Be- rico, bij Vicenza, een sehat gevonden uit den tijd der Hohenstaufen. Hij bestaat uit kostbaar vaatwerk en uit munten met de beeltenis van Frederik B.rbarossa. De Italiaansche fiscus heeft de voorwerpen in beslag genomen. Berouw zonder verbetering is hetzelfde als aanhoudend pompen zouder het Uk te stoppen. Ondervinding is een arsenaal bestaan de uit wapenen, die ons hebben gekwetst. Leer de waarde der woorden eu uit drukkingen van den mensck kennen, dan kent gij hem zei ven. Die in de laagte blijven staan, zul len nimmer deu berg overkomen. Weldoen moet zoowel den gever als den begiftigde goed doen. Er is altijd wel iets aan te doeu al8 de fortuin ons uiet begunstigen wil, want als ietnaud al zijne weuschen niet ver vuld kau zien, moet hij ze maar vermin dereu. Allerlei. In de kazerne. Sergeant. Recruut Boonen- staak, wat ben je in hel burgerlijk leven. Boo- nenstaak. Xylograaf, sergeant. Sergeant. Wat is dat? Boonenstaak. HoutSergeant. Zoo, houthakker, waarom spreek je geen Hollanilsch, kerel? Nog altijd dood. De heer Kwabhei meier thuis gekomen van een bezoek, 't welk hij aan eeu zijn r vrienden in eene uaburige stad bad gebracht, schrijft dezen per omgaande een brief. Het ongeluk nu wil, dat die vriend plotseling is gestorven en de brief wordt aan Kwabbelmeier teruggezonden met de bemerking, „de geadres seerde is overledeo." Kwabbelmeier deukt nu aan niets anders, dan aan eeu abuis van den brie venbesteller; 't komt hem uiet in deu zin, dat rijn vriend, met wieu hij daags te voren nog gesproken heeft, zou gestorven zijn. Hij schrapt daarom de bemerking van den brievensleller door, plakt een nieuw frankeerzegel op deu brief en brengt dezen ten tweeden male ter post. Dts an- dereu daags echter kwam de brief opnieuw terug thans voorzien van de woorden: „nog altijd dood." In het salon. Het gesprek wilde maar niet vlotten, er heerschte eene voortdurende stille on der het gezelschap. Eindelijk stoud een der gas- teu op en zeide: „Dames en heeren, laat ons nu eens van iets anders zwijgen." Op school. Mijne jeugdige vrienden, aldus sprak een pedant lid der schoolcommissie, „iu 1825 wandelden een aautal jongens van Salem naar Boston en terug, eeu afstand van 10 uur gaans, om den beroemden staatsman Daniël Web ster te hooren spreken. Denkt ge, als er geen spoorwegen waren, dat tegenwoordige jouge- litde dat ook zouden doen?" Neen, mijn heer, antwoordde een kleine jonger, na een lang stilzwijgen. Ei zoo! Eu waarom niet?" -- Omdat mijnheer Webster al lang dood is, mijnheer. Fraaie vergelijking Oom (tot zijn neefje, die juist eene zware sigaar heeft opgestoken). Nu heb je veel van de Etna, die rookt ook al tijd voordat hij gaat. Streng diëet. De burgemeester in het stadje D. houdt zoo streng diëet, dat hij uiet eens de achting zijner medeburgers geniet. Uit voorzorg Betje komt bij den schoeu- maker eu bestelt eeu paar pantoffels voor haar mevrouw, maar ze moeter. kraken.- „Wat" vroeg de verwonderde schoenmaker, „kraken?" „Ja ze ker, ik moet haar toch hooren aankomen als ze in de keuken komt." STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 12 Juni. Voor de opeukomende betrekking van hoofd der kostelooze schooi lett. B. alhier hebben, zich 96 sollicitanten aangemeld. Het eerste gedeelte van het examen (schriftelijk gedeelte) zal gehouden wordeu op Woensdag 16 Juni e. k. Naar de Arnh. Ct. verneemt, is uit de sollicitanten naar de betrekking van organist der Groote Kerk alhier door de jury voor het concours het navolgeude drietal, alphabetisch gesteld, aanbevolen, nl. de heeren Enderlee te Nijkerk, Ezerman te Arnhen eu Spaanderman te Woerden. Door de politie alhier is P.-oce9-verbaal opgemaakt wegens bedriegelijke oplichting, gepleegd door deneifgenaam van eene groote partij Rijnwijn, door dezen te koop aan—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2