i I r m. ioi4 Donderdag 17 Juni 1886. 11de Jaargang, Een oordeel over de gods dienstloze scholen in \oord- Amerika. I'I Tb L Ai\l i». u SlÉfo - imnuicak 1 'Nf Een bewijs van moed. Uit een onderzoek, aan deu oever van het Starnberger meer ingesteld, is geble ken dat Koning Lodewijk met Professor Gudden heftig moet hebben geworsteld. Naar de voetstappen te oordeelen, moet de Kouiug plotseling Gudden losgelaten heb ben en iu het meer nagesprongen zijn, en nadat Gudden hem daar nagesprongen was, met dezen op nieuw zijn gaan wor stelen, gelijk blijkt uit de afdrukken der voeten op den bodem van het water. De Koning, die zeer sterk was, heeft Gudden waarschijnlijk onder water geduwd. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor het Buitenland Afzonderlijke Nummers Dit hlad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. t 0,8ó 1»— 1,50 0,06 BS/ tkS i 1 -> BtJEEAÏÏ: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE, PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 16 regels 30 Cents Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrjjdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KUPPERS LA URE Y. Ofschoon de op persoonlijke vrijheid trot- sende Noord-Amerikaan Staatsdwangscho- len in Europeescheu zin niet kent, zoo bestaan toch in vele steden van Noord- Amerika zoogenaamde Staatsscholen, welke uit openbare middelen worden opgericht en onderhouden en voor kinderen van el- ken Godsdienst zijn geopend. Diensvolgens zijn ze natuurlijk godsdienstloos. Nu ontbreekt het ook aan gene zijde van den Oceaan niet aan mannen, welke deze scholen als een ideaal vereereu en die het dol gaarne zouden zien, dat alle ouders, zonder onderscheid van Geloof, ge dwongen werden hunne kinderen naar die inrichtingen heen te zenden. Deze voor standers van neutrale of godsdienstlooze scholen laten niet na van tijd tot tijd be richten over de grootsche en weldadige resultaten dezer scholen te openbaren. Maar er zijn in Amerika ook mannen, die zich noch door schoonklinkende woor den, noch door holle phraseu laten mis leiden, die de leugen verachten en slechts de waarheid liefhebben. Zoo publiceerde on langs een beroemd Protestantsch schrijver van Noord-Amerika, Mr. Richard Grand Whist, in de North American Review eene zeer uitvoorige studie over de vruchten van het godsdienstloos leekenouderwijs in New-York, waaraan wij het volgende ont- leenen: »Het Staatsonderwijs,* zegt Mr. Whist, heeft sinus zijne invoering in New-York (1841) op de zeden, de politiek en de op voeding hoogst verderfelijk gewerkt. Zoo dra de Staatsopvoeding werd ingevoerd, werd zij een werktuig der politieke en maatschappelijke verdorvenheid. Men ver langde van alle kanten naar uitbreiding van het programma van 't onderwijs. Zulk eene uitbreiding nu, eischte meer onder wijzers en meer schoolboeken, bijgevolg eene vrij belangrijke som meer op het budget der algemeeue kas. Om van de enorme onkosten een voorbeeld te geven, vermelden wij, dat de invoering van twee of drie nieuwe schoolboeken eene uitgaaf vereischte van 80 a 100,000 dollar. Het schoolbudget der stad New-York kwam FEUILLETON. Electriciteit en piano-plaag. Dat een geleerde een verloren man is, wan nier bij zijne buren op dezelfde verdieping eene jonge dame van 's morgens 8 12 en 's namid dags 37 uur zich in het pianospelen oefent, en 's avonds zich voor oenige vriendinnetjes laat hooren, behoort niet tot de zeldzaamheden. Trommelen tegen den wand, fluiten, met laarzen bombardeeren niets van dat all.s helpt tegen de pianomanie: tot dusverre is er niets tegen te doen geweest, en eene belasting op piano's is nog niet ingevoerd. Onlangs heeft echter een Berlijnsch physicus, door medelijdon met een aldus gekwelden vriend bewogen, de electriciteit te baat genomen om hem te helpen door de uitvinding van den zoo- genaaraden „Piano-dooder." Op zekeren ochtend van een der jongste Meidagen, zette juffrouw Elise zich reeds vroeg aan hare geliefde piano- Door den wand heen kon men hooren met welk een innig welbehagen het door hevige piano-manie aangetaste meisje de toetsen aan sloeg. Maar eensklaps welk een schrik was de de geheele piano ontstemd; geen enkele toon was zuiver. Een verschrikkelijke angst Biaakte zich van het meisje meester en hare door de genomen maatregelen op 3,805,000 dollar 9,612,500) te staan. Op gelijke wijze ging het overal, waar het verplichte Staatsonderwijs werd ingevoerd. En wat hebben deze kwistige uitgaven teweeg ge bracht? Volgens de meest bevoegde be- O O oordeelaars en de meest vertrouwbare be richten, die ons van alle kanten zijn toe gezonden, is de groote massa der Staats- scholieren, voor wie zulke uitgebreide en veelomvattende programma's werden sa mengesteld en zoo tal van onderwijzers werden bezoldigd, zeer dom gebleven; het aantal van hen, die het hen ingestampte goed begrepen hebben, is niet noemens waardig tegenover de millioeneu kinderen, die Staatsonderwijs ontvingen en onwetend bleven. Dat is de vooruitgang in wetenschappe lijk opzicht, maar beschouwen wij de zaak ook eens uit een zedelijk oogpunt. Dan, helaas, moeten wij tot de erkenning ko men, dat de resultaten van dat ouderwijs allerdroevigst moeten geheeten worden. Achteruitgang, niets dan achteruitgang in het zedelijke is schier overal waar te nemen. Onze groote steden ziju gevuld met leeg- loopers en jongelieden van slecht allooi, die geen bekend middel van bestaan be zitten. Onze districten worden door land- loopers en vagebonden afgeloopeu, gevaar lijke lieden, die bij onze vaderen niet be kend waren. De verdorvenheid van onze wetgevende corporatiën is zoo groot, zoo diep, zoo openbaar, dat de groote maat schappijen en de geld-speculanten zeker zijn, voor geld elke wet te verkrijgen, die gun stig of winstgevend voor hen is. Knoeie rijen bij de verkiezingen hebben op de meest schaamtelooze wijze plaats. Het karakter onzer Staatsambtenaren is ontaard. De on eerlijkheid in deu handel is zoo algemeen geworden, dat men er niet aan denken kan, zonder te blozen. De politiek wordt als een handel gedreven door mannen, die tot elke laagheid, tot elke misdaad in staat zijn. De misdaden vermeerderen van jaar tot jaar. Ous Staatsschool wezen heeft, inplaats van den zedelijken toestand van het volk te verbeteren, eene soort menschen gevormd, die even onbruikbaar zijn voor den handel, als voor het bekleedeu van ambten, die even ongeschikt zijn om als farmer (landbouwer) dan wel als kunste naar en ambachtsman op te treden. De buren konden hooren dat zij begon ta weenen. Reeds was de physicus voornemens de piano hare zuiverheid van toon terug te geven, toen zijn vriend als een razende op hem toeschoot en zwoer, dat het mei-je geen tienduizendste gedeelte leed van de kwelling, die hij te ver duren had gehad. Het geval met Elise's piano verkreeg weldra eene groote ruchtbaarheid, doordat de ontstem ming niet op den duur was, en het instrument van tijd tot tijd zijn» oude zuiverheid van loon terug had. De grootste musici en pianofabri kanten kwamen in menigte om het hoogst merk waardige geval te onderzoeken. Niemand vond, natuurlijk, de raadselachtigo oorzaak. Deze was de volgende: Een groote ehctro-magneot was in de kamer van den geplaagden geleerde aan gebracht en met zijne polen recht op den wand gericht, waartegen in de woning van de buren de piano stond. Tegelijk was er eene electrische batterij in de kamer met den electro-magneet verbonden. Op het oogenblik als de stroom uitge laten werd,kwam er door den wand zulk eene mag netische kracht op de lijnrecht nederloopende snaren van de pianino in werking, dat dadelijk onder het spelen de snaren werden aangetrokken. Al was de werking, uit hoofde van den tusschen- muur, niet zeer sterk, zij was t,jck voldoende om het instrument te ontstemmen. Als door mid del van den stroomsleutel de electrische stroom meesten onzer burgers houden zich, dank zij onze scholen, bezig met oneerlijke spe culaties en als deze niet gelukken, zijn ze genoodzaakt te gaan bedelen. De kinder lijke eerbied en de liefde voor de ouders is verdwenen. Van bescheidenheid en ze delijkheid bjj de jongelieden is geen spoor meer te ontdekken; zij blozen niet meer, omdat zij alle gevoel van schaamte heb ben verloren. Ziedaar onze toestand na verloop van nauwelijks eene halve eeuw siuds het Staatsonderwijs werd ingevoerd, waarvan men toen voorspelde, dat het een middel zou zijn, om aan alle maatschap pelijke en politieke kwalen en ellende een einde te maken. Dit zijn alzoo de weldadige resultaten. Aan hunne vruchten zult gij ze kennen. Als men deze ontboezemiugen van den beroemden Amerikaanscheu auteur leest, is men dan niet geneigd, ten aauzien van vele der beschreveu toestanden, met de baud op het hart uit te roepen: lout com- me chez nous R De Minister van het post- en telegraaf- wezen in Frankrijk heeft het besluit ge- teekeud, waarbjj het tarief der telegrammen voor de dagbladen met 50 pet. verlaagd wordt. Het Koninklijk Buiersch Politiebestuur heeft Maandag jl. eene bekendmaking van den volgenden inhoud uitgevaardigd: Na dat de Koning bedaard gevolg had gege ven aan de adviezen der geneeskundigen, is hij eergistereu-avond met deu Obermedi- cinalrath Gudden eene wandeling iu het park gaau doen. Daar beideu na een ge- ruimen tijd nog niet terugkwamen, werd er nasporing gedaan. Aan den oever van het meer gekomen, zag men beiden in het water liggen. De Koning gaf, evenals Dr. Gudden, aanvankelijk nog flauwe tee- keneu van leven; doch alle door Dr. Muller aangewende pogiugeu om hem weder bij te brengen bleven vruchteloos. Des nachts te 12 uur werd de dood des Konings gecon stateerd, eveuzoo het overigden van Dr. Gudden. Blijkens bericht van deu Luitenant-Kolo nel Washington moet het ongeluk hebben plaats gehad omstreeks 7 uur. Het horloge des Konings heeft namelijk tusschen het van den elect ro-magneet afgescheiden werd, het geen geschiedde wanneer doctor Kaesemeyer uitging, hield natuurlijk de geheimzinnige in vloed op en had de pianino weder haar vrotgeren toon. Juffrouw Elise speelde dus slechts op be paalde tijden van den dag. Bij een Oostenrijksch regiment was een kapi tein, die zeer stil en terughoudend was, en daardoor bij zijne kameraden als laf bekend stond. De commandant van dit regiment, een zekere Graaf Leininger, die in de gehe le armee als een grappenmaker bekend stond, kwam dit ge rucht ter oore en besloot er zich van te over tuigen. Eens bij het middageten, waarhij alle officieren tegenwoordig waren, bracht de Overste het gesprek op het pistool schieten, waarin hij zeer geoefend was. Om eeuige staaltjes van zijne bedrevenheid op dit wapen te geven, zond hij iemand om zijne pistolen te halen. Deze werden gebracht. Kom aan, sprak hierop de Overste tot deu gewaauden Lffen kapitein, neem dit geld stuk eens in uwe hand, dan zal ik het tusschen uwe vingers uitschieten. De aanwezige officieren zagen den kapitein lachend aan, die natuurlijk erg verwonderd was. Toen echter de Overste zijn verzoek herhaalde, nam de kapitein zeer kalm het muntstuk tusschen duim en wijsvinger, en hief het, zonder zelfs te beven, glas eu de wijzerblad water ingekregen en is 6 minuten vóór 7 uur blijven stilstaan. Dr. Muller en de administrateur van het kasteel, de heer Iluber, hebben de beide drenkelingen uaar den oever gehaald en te bed doen leggen. Pols en ademhaling stonden stil. Dr. Muller met de aanwezige verplegers en twee gewezen soldaten van den gezondheidsdienst deden tot middernacht alle pogingen om de levensgeesten weder op wekken, eu toen ve klaarde Dr. Muller eene verdere voortzetting nutteloos. Het is nog niet duidelijk, hoe het komt dat, bij den bekenden toestand des Konings, geen oppassers of bedienden hem op zijne wandeling met Gudden volgden. Naar hetgeen verder wordt gemeld, had de Koning in deu laatsten tijd blijkbaar herhaaldelijk aan zelfmoord gedacht en heeft hij zelfs pogingen er toe gedaan, die nog in tijds zjjn verijdeld. Daarom werden dan ook alle voorwerpen verwij derd, waarmede hij zich had kunnen kwet sen. Reeds in Hohenschwangau had hij aanhoudend gepoogd, vergift in handeu te krijgen. Ook had hij zich lateu ont vallen, dat bij voornemens was, uit den toren van het kasteel te springen. Toen hij in den nacht vóór zijn vertrek naar Berg den toren wilde beklimmen, hielden de kaïuerbediendeu zich alsof de sleutel nergens te vinden was. Nadat dr. Gudden lang eu krachtig bij hem er op had aan gedrongen, uaar het kasteel Berg te ver trekken, had hij den dokter steeds zwij gend aangehoord en was hij eindelijk plotseling opgesprongen, uitroepende: Ik ken u zeer goed; in 1872 heb ik u tot directeur benoemd; aan mij hebt gij alles te danken; gij zijt echter geen Duitscher, maar een ZwitserDe overige woorden des Konings kunnen niet worden wederge- in de hoogte. Het schot ging af, en de kogel ging midden door liet muntstuk heen. De glim lach op de lippen der officieren verdween, want zij schaamden zich hun kameraad te hebben ver dacht. Alsof er niets gebeurd was ging de ka pitein wederom naar de tafel, nam de andere pistool in zijne hand en sprak. Dat hebt gij vaardig gedaan, Overste, dat wil ik ook eens beproeven. Indien gij zoo goed wilt ziju, houdt gij dan op uwe beurt het muntstuk in de hand, misschien tref ik ook." Het was eigenaardig de gezichten der officieren te zien veranderen. Het spel was nu gekeerd. Verlegenheid en angst was in aller blikken te lezen, de Overste zelf was het meest in de war. ,,Maar, kapitein" riep hij uit, „kunt gij wel met de pistolen omgaan?" Dat wil zeggen, in zoo verre als ik dit in dienst geleerd heb, en het zal mij erg verheugen, als ik juist tref. De Graaf nu, om in het oog zijner officieren voor geen lafaard door te gaan, was nu wel "genoodzaakt het verzoek in te willigen, en hield het geldstuk schijnbaar kalm in de hoogte. Langzaam richtte de kapitein het pistool, mikte doch wendde het pistool af onder deu uitroep „neen, als ik misschiet, kan er een ongeluk gebeuren." Na dit gezegd te hebben ging hij rustig zitten. Veertien dagen later werd de gewaande laffe kapitein tot Majoor bij een ander regiment benoemd en is zijn strenge Overste zijn beste vriend geworden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 1