iï 'H K 8i A 1). GEMENGDE BERIOHTEN. geven, doch naar het schyot, laat er zich wel eenigszins uit verklaren, dat hi] met het rapport van doctor Guddeu omtrent zijn toestand bekend was geworden. Hij ging echter vrijwillig mede naar Berg. Op weg daarheen zat hij geheel alleen iu een rijtuig, met vier paarden bespannen. Naast het portier reed een stalmeester te paard. Vooruit reden de beide miuisteriëele com missarissen. de geneeskundigen en het hulppersoneel. Bij de aankomst op het kasteel alwaar natuurlijk alle maatre gelen van voorzorg waren genomen en onder anderen het park streng was af gesloten, was hij iu het eerst zeer neergeslagen. Later scheen er meer kalmte en bedaardheid te volgen; doch zijn treurig einde strekt voldoende ten bewijze, dat dit slechts schijn was. Maandag-voormiddag ten 10 uur hebben in de eeue kazerne de Generaals en in alle andere kazernes de troepen den eed afgelegd van getrouwheid aau Koning Otto I en den Rijksbestuurder Prins Luit- pold. Daar Prins Otto reeds sinds jaren zwaar lijdende en ook feitelijk buiten staat is ter uitoefening der regeeriug, blijft het regentschap van Prins Luitpold van kracht, en zal deze namens Z. M. Koning Otto de Regeeriug uitoefenen. Maandag-avond te half 9 is het lijk des Koniugs naar Munchen overgebracht. Uit Munchen wordt gemeld, dat Zondag avond eenige duizendeii boeren gewapend naar het kasteel Berg waren getrokken, om Koning Lodewijk tijdens eeue rondvaart op het meer aan zijne bewakers te ont rukken en hem over Tutzing naar Tyrol te brengen. De bekende gunsteling Hes- selschwerdt had dit plan aan den Koning medegedeeld. De boeren droegen witte lin ten met blauwe strepen en het opschrift; »Voor Lodewijk! Voor BeierenEen uur vóör de uitvoering van het plau heeft het ongeluk plaats gehad. Te Pussen zijn 10,000 exemplaren ge vonden van eeue proclamatie van Koning Lodewijk II tegen het regentschap. Te Brussel, liep Zondag alles rustig af. Regen, die trouwe bondgenoot der orde, was oorzaak, dat er veel minder volk op de been was dau anders en weinig lust tot mauifesteeren. In d# provincie was het eveneens. Bij den Amerikaanschen Senaat is een wetsontwerp ingediend, waarbij verlof gegeveD wordt tot oprichting eener maat schappij tot aanleg vau een kanaal ter verbinding van den Attautischen met den Stillen Oceaan, en wel door het meer van Nicaragua. Vrijheid! is de kreet, die men overal hoort. Hoe liberaler eeue regeeriug ia, hoe meer vrij heid zij belooft en hoe minder vrijheid zij geeft, gedachtig aan het spreekwoord: Veel beloven, weinig geven, Boet den zot in vreugde leven. Iu den naam der dierbars vrijheid van gods dienst verdreef men indertijd onze Katholieke landgenooten uit hunue kerken, ontnam men hun hunne bezittingen. Uit liefde tot de vrijheid verdreven de Prui sen de eigen zonen en dochters, zelfs al waren ze met het eeremetaal bekroond, over de grenzen. Uit eerbied voor de vrijheid verjaagt de Frau- scbe Regeeriug de geestelijke Broeders en Z us- ters uit de scholen, zet ze de Prinsen van gere geerd hebbende familiën over de grenzen, en worden hunne goederen verbeurd verklaard. Ter wille van de vrijheid laat men in de hoofdstad van België en elders, ook in ons land» op den Koning schimpen eu smalen. In België duldt men zelfs, dat men laugs de straten de sociale republiek uitroept. Alom gunt men den oproerkraaiers volkomen vrijheid, terwijl mer. al wat naar godsdienst zweemt, of wat de godsdienst bevorderlijk kan zijn, zooveel mogelijk hiuderpaleu in den weg 'egt, of, zoo het kan, onmogelijk maakt. Het Utrechtsch Dagblad schijnt er geen bezwaar in te vinden om de „meest mogelijke vrijheid", waarin zich de bizondere scholen be vinden en den grooten bloei, waarin vele dier scholen zich bevinden, als bewijzen te doen gel den, dat de strijd „om de school" onzerzijds geen stiijd is voor de vrijheid, maar een strijd is „om het geld eu het oppergezag." Dus, omdat de bizondere scholen, dank zij de milde offervaardigheid van Katholieken en anti-revolutiounaireu, iu grooten bloei verkeeren zouden de anti-liberalisten nu maar moeten hou den om rechts-gelijkheid op het gebied van ou derwijs te eischeu. Het ft men ooit iets onbeschaamders gezien? Omdat de anti-liberalisten de daad bij het woord voegen en met buitengewone krachtsin spanning het bewijs leveren, dat zij de bizondere school niet willen laten vallen, voegt men hun brutaalweg toe: „Het is jelui om het oppergezag alleen te doen. De bloei waarin uwe scholen ver keeren, is er het bewijs van." Deze bloei is juist een schitterend bewijs te meer, dat de natie de bizondere school wil. Maar dat ziet de viijzinnige Utrechtsche wel over hst hoofd! Door Van der Stad, den spreker op de mouster-meetiug der socialisten,is bij den officier van justitie een aanklacht ingediend wegens diefstal, tegen den hoofdcommissaris van politie, den heer Van Schermbeek, die het manuscript zijner redevoering in beslag nam. Een Amerikaan sc h photograaf, de heer Barker te Philadelphia, heeft oulangs proefuemiugen gedaan om bij het licht van een bliksemstraal te pbotographeereu, eu dit is hem zeer goed gelukt. Iu eeu stikdonkereu nacht, waarin bovendien nog eeu sterke wind aan he- vigen regen gepaard ging, werd de camera, voor zien vau eeue üuiteugewooa gevoelige gelatine plaat, iu een geopend venster geplaatst. Nog geen minuut daarop zag meu den eersten blik semstraal. Terstond werd de plaat verwijderd, en daarop nog denzelfdeu avond door Barker uit gewerkt. Hoewel Barker bevond, dat de werking vau den bliksemstraal gelijk was aau die van bet zonnelicht, wanneer dit slechts een driehon- darste gedeelte van e me seconde op de plaat valt, bleek zij nog verre van instantanee te zijn, daar men duidelijde beweging der bladen van het geboomte gedurende den tijd der blootstelling kou bespeuren. Hat doel van verdere proefne mingen zal dientengevolge zijn, te ouderzoekeu aau de eeue zijde, iu hoever ook bij het licht vau een bliksemstraal eeue oogenbliks-werking kan verkregen worden, aan den andereu kant met hulp 7au de photographische plaat, die reeds herhaaldelijk bewezeu heelt veel gevoeliger te zijn dan het menschelijk oog, te trachten den duur van deu bliksem te bepalen. Deze toch werd tot nu toe op één duizendste, ja zelfs op eeu tienduizendste deel van eeue seconde geschat, hetgeen thans gebleken is veel te gering te zijn. Door den beer Boasberg, anti- quaar te Amsterdam, werden op eeu publieke veiling voor f4000 gekocht twee zilveren kande laars, gedreven door Viaueu. Zij bezitteu eeue zilverwaarde van f400. Den heer Boasberg werd reeds een winst van f2000 gaboden, doch hij wees het bod van de band. Waarde van s 1 ij k in deu 1 a u d- bouw. Vooral aan de zuidelijke en westelijke grens van de Oldambsterkleilandeu (Grron.) ligt eene grondsoort, die men „roodaaru" noemt, naar de roode adertjes die er doorloopen. De slooteu om die lichte gronden bevatten bruin achtig water door de vele ijzerdeeleu in den grond. Dsza bodem is zoo uiterst ouvruchtbaar, dat gewone stalmest er volstrekt geen invloed op schijnt te hebben, zoodat men wel een3 zeide, dat hij de mest opat. Wanneer men iu den herfst dien grond bemestte, kon men er in bet voorjaar geeu spoor meer van bemerken; van daar bad hij dau ook voor ettelijken weinig waarde. Doch men is begonnen, als laatste proef, met Dollardslijk op die landen te brengen, en men stond verbaasd over de heerlijke vruchten, verkregen door zulk eeue eenvoudige behandeling. Er bestaat een conflict tusschen den commandant der schutterij te Rotterdam eu het bestuur der Officieren-sociëteit. De Kolonel- commandant liet onlangs beslag leggen op de muziekbibliotheek en deed de zich iu de sociëteit bevindende kasten verzegelen. De voorloopige ge rechtelijke daden, die de iu September te houden procedure voorafgingen, schijnen echter den Kolo nel weinig kans te geven op een voor hem be vredigenden uitslag; althans de zegelbewaarder is nu ontslagen. Volgens het Rott. JYbl. zou thans bij de outzegeliug zijn gebleken, dat de man, die vijf maanden lang als zegelbewaarder den be slaglegger op kosten joeg, zijne waakzaamheid ver spild heeft; waut in de verzegelde kasten bevond zich geen enkel stuk muziek. Het bestuur der sociëteit, zich weuschende te dekken voorde schade eu den last, die eene beslaglegging kan na zich slepen, had bijtijds de bibliotheek in veilig heid laten brengen en de met de verzegeling be laste ambtenaar bad verzegeld zonder zich te overtuigen van den inhoud der kasten!! Lord Strathnairn, voshengst, B jaar, die eeu paar wukeu geleden te Epsom da Chip- stead Selling handicap wou, is dooi luit. Mete- lerkamp voor f4700 gekocht en zal aan de wed- loopen te Amsterdam, op 17 Juni a. s., deelne men. De President derVereenitrdeSta- ten heeft, op gevaar van door zijne bruid voor een barbaar aangezien te worden, een voor haar be stemd huwelijksgeschenk ran de hand gewezen,om dat de heer Cleveland huiverig was door aanneming van dit geschenk, zoo niet naar do letter dan toch misschien naar den geest, de Grondwet des lauds te scheuden. Dit is van een constitutioneel stand punt inderdaad zeer correct, daar een geschenk aan mevrouw Cleveland gelijk staat met een ge schenk, aan haar gemaal, 't Is intusschen wel jammer van het cadeau, daar de Sultan van Tui- kije zijne iukoopen gemeenlijk niet doet in schel— lingbazars. In Friesland worden lege n woo r- dig aardappels opgekocht voor de fabrieken tegen 70 en 80 ets. het mud. H e t Bataviaasch Handelsblad meldt in zijn nommer van 4 Mei: Sedert een paar dagen is in het hospitaal te Weltevreden een Europeesch militair opgenomen, bij wien zich het vreemde, zoover bekend nog nooit waargenomen geval voordoet, dat het hart iu plaats van in de linker-, in de rechter-borsthoUe gelegen is, terwijl overi gens alle andere inwendige organen zich voordoen als normaal. Deze militair, van wien men niet zeggen kan „dat hij het hart op de rechte plaats draagt," zal niet langer voor den velddienst wor den gebruikt, maarhoewel hij gezoud en sterk isbij den hospitaaidienst worden ingedeeld ten einde hem in de nabijheid der snijkamer te houden. Pleizierig vooruitzicht! Iemand te München had onlangs gewed, dat eeu millioen postzegels, op elkander veplaki, zoo hoog zoudon zijn als de toren der „Vrouwenkerk" aldaar. Men nam da proef er van, eu liet bleek dat zijn beweren juist was. Negen postzegels op elkander vormden 1 millimeter; 90 een ceutimiter; 9000 een meter, en 900,000 dus 100 meter ongeveer de hoogte van den be doelden toren. B ij het beëedigen vanderecru- ten te Dresden, was er onlangs een, die bezwaar maakte tegen de bewoordingen van den eed. Diarin wordt nl. gezegd: „len Keizer te land eu te water getrouw te dienen." Da nieuwbakken krijgsman wilde dat niet beloven. Te land zou hij een goel soldiat zijn; maar op het water wilde hij niet. E:rst toen men him, met eenige moeite, had duidelijk gemaakt, dat de eed voor hem alleen deu dienst te land betrof, maar dat de formule dezelfde is voor land- eu zee-soldaten, was hij gerustgesteld, en legde de gevorderde verklaring af. Het schoonmaken van behangsels. Men neme versch weiteüioo.l, en nadat de korst verwijderd is, kneedt men dit met eeu weiuig water tot een vast deeg. Da behangsels worden met dit yochti- gen deeg fliuk afgewreven. Al het vuil hecht zich aan het brood en het behaugsel ziet er als nieuw uit. De stoompost deelt mede, dat te St.- Louis ook op de telepboon liet bekende stelsel is toegepast om liet gebruik mogelijk te makeu door eeu bepaald muntstuk in een gleuf van het toe- std te storten. Da werking van die automatische toestellen bij deu postdienst is reeds meermalen beschreven. Op de telephoou toegepast, i3 nu de bedoeling, niet door alle geaboniiecrden éénzelfde som 's jaars te laten betalen, maar hen te doen bijdragen naar gelang van het gebruik, dat zij er van makeu. De uitgever van het dagblad Chief tain, in Wallowa, Western Territory, Vereanig- de Staten, kondigt aan dat hij van geabonneer- dcu, die veel hout maar weiuig geld hebben, brandhout in betaling neemt, mits droog en ge hakt in stukken van twee voet. De Hertog van Northumberland bezit onder zijne familiestukken (heirlooms) een prachtigen shawl, zoo men zegt een geschenk van Karei X van Frankrijk aan de grootmoeder van den tegenwoordigen Hertog. Dit kleediugstuk moet 500,000 franks gekost hebban en zóó fijn geweven zijn, dat da afzonderlijke haren voor bet bloote oog bijna niet zichtbaar zijn. Tot het weef sel zouden de wimpers van L0.000 Perzische katten gebruikt zijn, eu er zou 60 jaren aau ge werkt wezen. Onlangs verkondigde een Zwit- sersch geneesheer, Dr. Meali-Hilty, te Bnchs (St. Gallen) het heil eener nieuwe manier vau slapen. Daarbij moest, zeide hij, niet het hoofd hooger dau de voelen liggen, zooals men gewoonlijk doet, maar men moest integendeel zorgen, dat de voe ten hooger dan het hoofd liggen. Dr. Meuli Hilty slaapt vier jaren lang op die manier. Het bekomt hem goed, en vooral voor menschen met eene zwakke borst zou die wijze van slapen zeer gezond zijn. Eeu Rijulandsch dokter kwam echter in den Tcigl. Rundschau tegen deze slaaphervorming op, en beweert, dat het slapen met het hoofd naar beneden iu zeer vele gevallen hoogst na- deelig kan zijn. Wie zich dus wel bevindt bij de oude manier vau slapen, zal best doen zich daaraan te houden, totdat de gtlierden het eens zijn over dat punt. Waterkers, zoo wordt in den Ame- merican practioner medegedeeld, is een middel om nicotinegif te vernietigen. Men heeft de tabak alleen met sap van waterkers te bevoch tigen, om alle nadeelige gevolgen van het roo- ken te voorkomen. Tien tegen een, dat de tabak er niet smakelijker op wordtl Men meldt uit Tessel: Aan boord der hier te huis behoorende stoomschelpzuig- machine De Tijd is dezer dagen te IJmuideu een werktuig beproefd, dat op aanwijzing van den heer Termeulen, te Bodegraven, aan de fa briek der heeren gebr. Suijver te Amsterdam vervaardigd was. De proef gelukte uitstekend, daar het werktuig, dat moet dienen om den bo dem der zee te onderzoeken, in 8 minuten tijds tot eene diepte van 35 voet in den grond was doorgedrongen. De toestel moet dienst doen om het wrak van The Lutine in de gronden van Terschelling op te sporen. Te Plain-field (N.-J e r s e y) is men bezig een verbond te stichten van niêi-rookers en niet -pruimers. Diegene, die als lid wil toe treden, moet zich verbinden, nooit meer tabak te gebruiken. Fata morgana in de woest ij n, die voor het verrukte oog van den reiziger lichtbeel den van steden, bosschen of zeeën tooveren, zijn niet zeldzaam. Daarentegen wel de fraaie lucht spiegeling, die onlangs aan den oever van het meer Ontario, bij Rochester, is waargenomen. Een gedeelte van de stad was duidelijk zichtbaar in de lucht; men zag spoortreinen rijdeu en de rook der locomotieven. Om witte rozen in blauwe te ver- andereii doet men in gedistilleerd water eenige fuchsine, en in een kwart liter water lost men eene zeer kleine hoeveelle'd kalium op. De witte roos wordt in de kalinm-oplossing gedoopt, waarna men haar afspoelt en in de oplossing vau fuchsine brengt. Door deze eenvoudige be werking verkrijgt men eene blauwe roos. TeGüstrow inMecklenburg, stond dezer dagen een ontaarde vader terecht, die zijn 10-jarig dochtertje zoo gedurig en hevig geslagen had, dat het arme kind eindelijk aan hare pijn lijke wouden overleed, Hij werd tot zes jaren tuchthuisstraf verooideeld. Door den ontvanger der registra- tie te Hel ler zijn d zer dagen voor deu tijd van zes jaren, verpacht de tvierwaardeu iu de Zui derzee, laugs de Friesche kust- en bij da eilan- deu Wiaringen, Texsl eu Terschelling in 24 perceelen). Da totale opbrengst be lroeg f 41,5 56, o( f6926 'a jaars. Vóór drie jaren werden de zelfde perceelen voor 1'34,635 's jaars verpacht! Rozen, vooral hooge stammen, worden niet zdden door allerlei schim mils aan getast, die als zij zich vrij kunnen ontwik kelen niet zelden de geheele plant langza merhand vernietigen. Een middel daartegen is het meermalen bestrooien van de aangetaste rozeu met zwavelpoeder (Jlores sulphurisdat men gemakkelijk overal kan verkrijgen. W a a r s c h ij n 1 ij k heeft het m e r e n- desl onzer lezers nooit gehoord van de schoone wijiklinkende titels, die de vorst van Atjeh, bezit. Eenige zullen wij hier laten volgen. Hij noemt zich: „Da Koning van het geheele wereld gebouw, wiens lichaam schittert als de middag zon; de Koning, dieu God zoo volmaakt gevormd heeft als de maan, wanneer zij vol is, eu die zoo schoon is als de Poolster. Hij is de Koning aller Koningen, voor wien alle andere vorsten zich moeten buigen en zijne bevelen gehoorzamen. Zijne Majesteit is zoo verstandig als een volle, ronde kogel en zoo gelukkig als de zee; ook is hij de slaaf vau God, dien hij ziet, terwijl hij de schandeu der menschen kan bedekken eu hunne zonden vergeven. Hij is de nuttigste Koning der wereld, wiens voeten liefelijk ruiken. Zijne oogen glanzen als de morgenster. Daarbij is hij eigenaar van den „olifant met de sterke taudeu," bezitter van de roode, zwarte, witte, bonte en gevlekte olifanten. God beeft den Yorst aangesteld om over alles en allen te heerscben." Met het laatste zijn wij 't in geenen deele eens. Wat men toch al niet steelt! Te Trenton heerscht eenige ongerustheid, doordien uit het hospitaal van poklijders de beddelakens en andere toebehooren zijn gestolen. Men vreest nu, dat die ziekte zich sterk zal uitbreiden. Het bericht aangaande de Rus sische boerin, die, na gedureude 2 weken 32 ineutingeu bij Pasteur ondergaan te hebben, op hare terugreis in Polen den 24 April aau water vrees is bezweken, 34 dagen na den beet, geeft aau de Deutsche medicinische Wochen schrift aanleiding er de aandacht op te vestigen, dat behalve genoemde patiënten nog eeu der 8 patiënten uit het gouvernement Wladimir reeds te Parijs is bezweken aan watervrees, en dat er van de 18 Russen, uit het gouvernement Smolensk ge zonden, ook 4 te Parijs aau watervrees stierven. Een der grootsteen zwaarste mauueu ia den Staat New-Jersey overleed eenige dagen geleden plotseling te Lincoln Park. Wil liam Mains woog circa 400 pond en was zoo vlug als een schooljongen. Te Lyo, een klein eilandje tot Denemarken bekoorende, bevindt zich een groote steen, „de klokkesteen" genaamd, die de merk waardige eigenschap heeft een zeer schoone klank te doen hooren als men er met een hard voorwerp op slaat. Doordat hij eenigszins ver zakt was eu den grond raakte, had hij dat vermogen verloren. De eigenaar van het eilandje heeft hem nu weer op eenige andere steeuen doen leggen zooals vroeger het geval was, en nu is de klank weer even schoon. Naar het systeem van den heer Slobik, te Dusseldorp, is bij arie biljarten, iu de bovenzaal van de American Bar, op het Rokin te Amsterdam, de electriciteil tot contro leur gemaakt, tot aanwijzer namelijk van deu tijd, dien eeu partij heeft geduurd. Telkens wan neer een der ballen een band raakt, brengt deze door eeu electrische geleiding den schok over op eeu staafje, dat dau met een aan zijn spits bevestigde roode stift, op een in minuten ver deelde papieren wijzerplaat vau een aan den muur hangende klok, een stip maakt. Deze wij zerplaat draait voortdurend, en wanneer dus b. v. eene minuut later weer een bal tegen een baud komt, woidt opnieuw eeu stip gemaakt. Bij spelers, die voortdurend caramboleereu over den band, vormen de stippen door de spoedige opvolging, eene lijn. De plaat duurt eene maand. Het groote voordeel is, dat men, zonder toezicht te doen houden, den tijd genoteerd vindt en dat men, na verloop van eene maand, nauwkeurig boek gehouden vindt, wat de opbrengst van een biljart is geweest. De Regeering vanNieu w-B lum- wijk (Canada) beeft in 1885 niet minder dan 1104 premiëu uitbetaald voor het dooden van beren. Niettegenstaande deze hardnekkige ver volging schijnt het aantal maar weinig af te nemen. Het Weder. Wilt gij den staat van het weder nagaan, vestig dan uw oog op het kleinste wolkje in de lucht: wanneer dit afneemt en verdwijnt, kunt gij zeker zijn dat het schoon weder wordt; wanneer het echter grooter wordt, valt er spoedig regen. De reden daarvan is deze: wanneer de lucht met electriciteit bezwangerd is, ziet men ai de wolken zich samenpakken, totdat zij een geheel vormen en zich dan ontlasten. Wanneer daarentegen de vloeistof afdrijft en zich oplost, breekt zelfs de grootste wolk door en verdwijnt. Op eene boerenhofstede te Ren- kum staat een roggehalm te groeien, die nu reeds de buitengewone lengte van 2,25 meter heeft verkregen. Te Ameideen omstreken, waar, zooals algemeen bekend is, zulke heerlijke kersen groeien, belooft de pluk dier vrucht dit jaar zeer ruim te zijn. Den Hen dezer werd het gewas uit elf boomgaarden publiek verpacht voor f 216<J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2