MARKTBERICHTEN. Voor geest en hart. Sommigen leven met hunne verbintenis sen als met hunne handschoenen: zij trek ken die uit en aan, gelijk het hun te pas komt. Geen stouter belovers, dau die niets te geven hebben. Woorden en daden verraden elkan der. Velen prijzen de oude wereld en leven maar lustig in de nieuwe. Huiselijke feilen moeten niet op den drempel komen. Ter behartiging. Wij weten niet, hoeveel goeds er in ziekte schuilt. In die harde bast is eene fijne pit, in dat bittere zoetheid, in dien tbijm houiug, in die ziekte gezondheid verborgen. Terwijl het lichaam kwijnt wordt de geest krachtiger. De ziekte heeft velen verbeterd, die de gezondheid in het verderf zou heb ben gestort. Evenals de duisternis bijdraagt tot de helderheid des lichts, zoo de ziekte tot beterschap des levens. Zijt gij ziek? Verheug u daarover, want dan kunt gij niet zondigen. Wordt gij aau het bed gekluisterd? Dau hebt gij tijd, om in u zeiven te keeren. Zijt gij zwak Deuk dan aan de menschelijke ellende, deuk aau de naderende eeuwigheid. Wat al goeds is daaruit te putten Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 16 Juni. De gisteren hier gehouden verkiezing vau twee leden voor d« Tweede Kamer der S. G. heeft den volgenden uitslag opgeleverd: Aantal ingekomen biljetten 2289; van onwaarde 15; geldige stemmen 2274; vol strekte meerderheid 1138. Er werden uitgebracht op de heereu Mr. A. J. W. Farnconibe Sanders 1344, W. De Meijier 1334, S. Baron Van Heemstra 898, M. W. Fan der Aa 689 en Mr. D. P- D. Fabius 201 stemmen. De beide eerstgenoemde heeren zjjn al dus gekozen. Eergisteren-uamiddag, te ruim 2 uur, heeft iu den Haarlemmerhout, ouder Heem stede, eene brutale aanranding plaats ge had. Aan eeue dame, die iu gezelschap daar waudelde, werd eensklaps haar hor logeketting ontrukt door een jongen man, tamelijk fatsoenlijk gekleed, die zich daarop door een boschje ijlings uit de voeten maakte. Later is een man aangehouden, bij wien echter niets van het ontroofde werd gevonden. Door de Haarlemsche Tramway-Maat- zijn gedurende de Pinksterdagen vervoerd: op den eerste dag 745 reizigers met kaar tjes en 2306 tegeu betaling; op den tweedeu dag 1104 met kaartjes en 4497 tegen be taling, te zamen 8652. Opbrengst ƒ818,971/2. De Haarlemsche paardenmarkt zal dit jaar gehouden worden op Maaudag 26 Juli a. s. Uit Roermond wordt ons gemeld, dat de toestand van Mgr. Paredis, deD oudsten Bisschop der wereld, merkbaar is verergerd; de krachteu van den koogeu lijder nemen af; kalm en volkomen helder van geest verbeidt Z. D. H. het einde. MUNCHEN, 15 Juni. In strijd met het advies der hoogleeraren Rudiuger,Grafhey, Halm en Kerschensteiner, verklaart Dr. Schleip, die gedurende vele jaren des Ko- nings lijfarts is geweest, in een uitvoerig gesprek met de Munchensche corresponden ten der Allgemeine Zeitunguit Weenen, dat naar zijne overtuiging Koning Lodewijk niet krankzinnig is geweest. BRUSSEL, 15 Juni. De liberalen hebben nog een zetel verloren. De Kamer bestaat nu uit 95 Katholieke en 40 liberale leden. BERGEN, (Mons) 15 Juni. Eene bijna algemeene werkstaking is aangevangen in de kolenmijnen te Fleuu. a 10 cents per regel. »Sederd zes en twintig jaren ben ik iu diénst bij de spoorwegen; ten gevolge van eene verkoudheid begon ik bloed op te geven; ik gebruikte alle middelen zonder mij daarvan te kunnen ontdoen. Verleden jaar beproefde ik de Capsules Guyot en bij de derde flacou verminderde de hoest met de opgevingen. «J., spoorwegbeambte.» of naar raming 4 a 5 cents per kilo aan den boom. Aan het pachten van zulk een boomgaard is een groole risico verbondeu, een enkele on weersbui, vergezeld van wind, vernietigt niet zelden het geheele gewas. Jacobus De Zwart, de socialis- tische colporteur, is bang geworden voor de 3 maanden celstraf, welke hem zijn opgelegd; hij heeft zich althans zoodanig verwijderd, dat hij in het „Politieblad" moest gesignaleerd worden. Te Grapeville in Pennsylvanië, is even als te Pittsburg en Murraysville, natuur- gas ontdekt, en schijnen daarvan groote bron nen aanwezig te zijn. De tweede bron is geboord, die meer gas oplevert dan de eerste. Vier of vijt andere boringen zijn in vollen gang. E ne pijp van 25 cM. zal het gas naar Johnstown voeren, op 57 kM. afstand van Grapeville. Hit zal te Johnstown voor de groote ijzer- en staalsmelterijen der Cambriaworks dienen, en verder voor de behoeften der 30,000 inwoners van stad en omstreken. De meteoorsteen, die den 14n S e p- tember 1885 te Washington gevallen is, is door professor Jonathan Emery van het William en Mary College diep in de aarde teruggevonden. De meteoorsteen is de grootste welke ooit ge vonden is. Hij weegt 200 ton en is samengesteld uit nickel, aluminium, magnesia, koper en tin. Zekere M. Gerrits te St. Agatha is door den bliksem getroffen; hij bleef op de plaats dood. Zijne moedtr, die zich in de nabijheid bevond, onder denzelfden boom, kwam met den schrik vrij. B ij het h u w e lij k van Adeline Patti te Swensea, is een man van 106 jaren bruidsjonker en eene vrouw van 100 jaren bruids meisje geweest. De streek van Wales waarin haar kasteel Craig-y-Vos ligt, is rijk aan buitenge woon oude lieden. Er zijn in dat kerspel ruim 12 menschel! boven de 100 jaren. In het Witte Huis teWashing- ton, woonplaats van den President der Vereenigde Staten, zjjn sedert diens optreden de photogra- phieën van 700 zuigelingen ontvangen, die naar het hoofd van den Staat genoemd zijn. Dat geluk is Grévy nog niet overkomen. D e National -Zeitung waarschuwt te- gen eene aardigheid voor kinderen, welke tegen woordig voel in chocolaadwinktls wordt verkocht en misschien ook reeds herwaarts gekomen of in aantocht is, als doosjes met nagemaakte Zweed- sche lucifers, bestaande uit suiker en chooolaad. Het is, meent het blad terecht, niet raadzaam dit lekkers den kleinen in handen te geven, omdat zij allicht leeren ook de echte lucifers als iets lekkers en onschadelijks te beschouwen. Most is door het Amerikaanse he gerecht tot een jaar tuchthuisstraf en tot levens langen staat van schurk veroordeeld. De eerste straf zal hij uitzitten, de tweede zal hij op zich moeten laten zitten. Een vrouwelijke advocaat is dezer dagen voor het eerst opgetreden voor het gerichtshof te Albany (New-York). De dame, Mits Kate Stoneman, had heel wat moeite, om het verworven diploma door rechters en advocaten te doen erkennen; maar het is haar eindelijk toch gelukt, met behulp van de Ttegeering en het Parlement, dat voor eenigen tijd, zooals men weet, eene wet heeft aangenomen, waarbij vrouwen tot de rechtsgeleerde praktijk worden toegelaten. Het eiland Wieringen zal ook weldra in het genot van een telephoon zijn. Men hoopt nog in dit jaar een kabel te kunnen leggen tusschen dit eiland en het vasteland. De post van kaartjes - af ne men in eene schouwburg is niet bepaald aanlok kelijk te noemen, maar aan den Chineeschen schouwburg te San Francisco is hij al zeer wei nig begeerlijk. Daar schoot onlangs een Chinees, Ah-Sin genaamd, op den man, die de kaartjes in ontvangst nam, zekeren Van Nesz, omdat deze niet hem en zijn vriend All-Ping op een kaartje wilde toelaten. De kogel miste zijn doel, en ver wondde Ah-Ping in het linker been. Van Nesz loite nu een pistoolschot op den aanvaller, waardoor deze in de wang werd gewond. Hij en Ah-Siu zijn beide gevangen genomen. Dit was de derde maal, dat Van Nesz door Chiueezen werd aange vallen bij de uitoefening van zijne ambtsplichten. De HoogeRaad heeft gisteren ver worpen het cassatieberoep van Mevr, Bulkley c. s, Zooals men zich herinnert, is door het Gerechtshof te Arnhem, bevestigende het vonnis dier recht bank aldaar, Mevr. Bulkley tot 18 maanden, Kloppers tot 1 jaar en Mej. Schlingemauu tot 45 dagen celstraf veroordeeld. Te Weeuen begint men nu ook met inentingen tegen hondsdolheid. Zij worden daar verricht op Prof. Albert's kliniek, door Dr. Ullmann, die te Parjjs de inentingswijze van Pasteur bestudeerd heeft. Vier kinderen uit. Ga- licië,, die door een dollen hond gebeten werden, zijn door hem in behandeling genomen. Te Clifton, in Dakota, is men be- zig een „cycloon-hol" te maken, een gewelf, ruim ganoeg om alle inwoners der stad eene schuilplaats te verleenen, in geval van nood, bij een dei geweldige stormen er. wervelwinden, die in de Amerikaansche steden zoo groote verwoes tingen kunnen aanrichten. Het nieuwe centraalstation te Frankfort a/M., dat nu in aanbouw is, en over een jaar voltooid zal zijn, wordt, naar men zegt, het grootste spoorwegstation ter wereld. Er wordt nu zes jaren aan gewerkt. De kosten zullen, naar men berekent, in het geheel 30 millioen Mark bedragen, vraarvan 22V2 millioen voor rekening zijn vau den Staat en 7Va millioen door den Hessischen Ludwig-spoorweg worden gedragen. Te M a r k e n-B innen werd dezer dagen een krachtig 22-jarig jonkman door een vlieg in het oor gestoken. Toen men eindelijk geneeskundige hulp inriep, bleek het, dat men hier te doen had met een geval van bloedvergif tiging, waaraan de lijder een dag later is bezwe ken. Eenige jaren geleden deed eene zonderlinge weddenschap, die de Hertog van Queensbury aanging, veel van zich spreken. De Hertog wedde namelijk om 10,000 pond sterling, dat ganzen op een weg van twintig Engelsche mijlen de kalkoenen ver vooruit zouden komen. De weddenschap werd aangenomen en dadelijk werd er uitioering aan gegeven, want het scheen eene onmogelijkheid dat de Hertog die kon win nen. Het geheele gezelschap ging mede. Tegen den avond waren de kalkoenen vijf mijlen voor uit; maar toen zij na zonsondergang in het bosch kwamen, vlogen zij allen op, en zetten zich op de boomtakken, waar zij niet af te jagen wa ren. De ganzen daarentegen waggelden langzaam voort en kwamen in den nacht op de plaats hun ner bestemming aan. De Hertog had wel voor zien wat er gebeuren zou, en zoo won hij zijne weddenschap. Amerikaansche rechters hebben onlangs beslist dat tanden als kledingstuk ken beschouwd moeten worden. Een tandarts te Cincinnati had verscheidene meisjes van eene kostschool aldaar onder behandeling gehad, en haar kur.sl-tanden geleverd. Maar de meisjes konden of wilden hem niet betalen, en nu stelde hij eene gerechtelijke vervolging in tegen de kost- schoolhouderes. Ziju advocaat hield vol, dat deze dame, die zich per contract verbonden had, voor de kleeding der jonge dames te zorgen, ook de tanden voor hare rekening moest nemen. De ge zworenen stemden met die redeneering in, en de kostschoolhouderes werd veroordeeld lot het be talen van de rekeningen. Volgens die opvatting behooreu armen en beenon zeker ook tot de klee- dingstukken, en zou de kostschooldirectrice ook verplicht zijn, hare leerlingen van kunstledematen te voorzien, als zij een of ander ongeluk kregen, waardoor dit noodzakelijk werd. Om de rupspoppen in vruchtboo- men te vernietigeu (om dezen tijd vertoonen zij zich) neme men op een schop een stuk rookend vuur, en bestrooie dat met een poeder van hars en zwavel. De larven verstikken door dezen damp en men heeft zijne vruchtboomen voor 't gansche jaar gezuiverd. Troef. Pedant heer. Zeg eens, boerenkinkel, is het hooi van goede qualiteit? Landbouwer Wis en zeker, heb je honger? Kinderlijke naïveteit. De familie zit aan tafel, als een ratelende donderslag het buis doet dreunen en de vensters rinkinken. Als versteend zit men eenige oogenblikken zwijgend, tot de kleine Frans de schuchtere vraag doet: „Paatje, zijn we nu dood?" Een slimmerd. Reiziger. Heb je karnemelk? Boer. Ja wel, mijnheer. Reiziger. Breng mij dan een glas; maar zoo van de koe hoor. Niet te huis. „Is mijnheer te huis?" vroeg een collecteerend diaken aan den snuggeren huis knecht, die hem open deed. „Neen mijnheer." „Tegen wanneer wordt mijnheer te huis gewacht?" vroeg de teleurgestelde collectant. „Dat heeft mijnheer niet gezegd, hij riep alleen voor ik open deed: Ik ben niet te huis". Het phenomeen. Straatjongen (tot eene reeds bedaagde jonge dame, die een veer van haar hoed verliest). Kijk 'res, juffrouw, je begint al te ruien. Een huismiddel. Dame. Dokter, mijn zoon schijnt zeer ziek te zijn. Hij zegt, dat hij voor 3 uur niet kan slapen en klaagt bij 't ontwaken steeds over hoofd- en maagpijn. Dokter. Laten we eerst eens een huismiddeltje toepassen, me vrouw, en ontnemen we hem den huissleutel. Moeilijke toestand. A. Heb je mijne nieuwe gedichten gelezen? Ik ben nieuwsgierig uw oordeel te hooren. B. Ja, brste vriend, dat is eene moeilijke zaak; zeg ik, dat ze slecht zijn, dan gelooft gij zulks niet, zeg ik, dat ze goed zijn, dan geloof ik dat niet. Twaalfde muziekuitvoering in den Hout op Woensdag 16 Juui 1886, des avonds van half acht tot tien uur door het stedelijk muziekkorps onder directie van den heer M. H. MullerKapelmeester. Programma: 1. Unser Wensel, Marsch, Suppé. 2. Ouv. festivale, Leutner. 3. Opemschau gearr. door Grent zius, 4. Der Tanzlustige, Wals, Stasny. 5. Fant. La Bohé mienne, Balfe. 6. Ouv. La muette de Portici, Auber, gearr. door M. H. Muller. 7. Fant. Hongroise, Steene- brugen. 8. Parademarsch, Van Rossum,gearr. door M. H. Muller. 9. Potp. Mad. Angot, Lecocq. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Ondertrouwd: Jhr. M W Boreel en Jonkvr. C S J W Prins; H C Lippits en F E Sautarel; E ten Have en J Wavers; G Smit en P v. d. Sluijs. Getrouwd: N Hazevoet en M E Ketel; M Mok en S de Jonge; F Schipper en C Bredemeijer; TM Mijnders en W Yooges. Bevallen: H E Kruijt geb. Heuperman d. A Kroon geb. Roozeboom De Vries d. AM v. Norden geb. Munk z. J Luijten geb. Rip z. G M Honing geb. Kenzeu d' J Serné geb. Nanning z. G Mok geb. Bergman d. R C Luikel geb. Sehot z. P M E M Dreijer geb. Breems z. M v. Hesteren geb. Vervat z. N Broekmeijer geb. Knoppers d. A E M Ploeg geb. v. d. Mark d. L De Lanoij geb. v. Ouwenallen z. T v. Leeuwen geb. Veater z. J Kuijper geb. Janmaat z. S Spoor geb. Koster d. G Snoeks geb. Jonker d. P J Cuijen geb. Visscher d. J M Ma - thot geb. Surendonk z. W Tibboel geb. Goed z. M Bonman geb. Koebolt d. G T M v. Tongeren geb. Vrededaal z. G E v. Halst geb. Kluit d H W Prinsen geb. Jansen z. P de Vrieze geb. De Glopper z. II Kuipers geb. Pot d. J Zeijlemaker geb. Fiijssenaar z. J H v. d. Steijlen geb. Zoet d. M Schoemaker geb. Winkel d. Overleden: J Kennik 82 j. echtg. van G Kruijt, KI. Houtstraat; T Oostergo 11 j. z. Esschilderstraat; J F Kuijken 26 j. Ceciliast. F S M Koiteuaar 13 dg. d. L. Hofstraat; J Holster 11 mn. z. Asterstr. H F Bom 13 mn. z. Oranjeboomslaan; J Akersloot 6 mn. z Kerkhofstr. G Broekhuis 61 j. Amsterd: straat: Een als levenl. aangeg. kind van het mannel. geslacht van H W Quint, Spaarnew. straat; H J Mooij 21 mn. d. Plein; A Alink 8 dg. d. Kennemerstr. P Cornet 6 mn. z. Leidschestraat. Commissariaat van Politie te Haarlem. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goederen, die dagelijks, uitgezonderd des Zondags, tusschen 12 en 2 uur door de eigenaars kunnen afgehaald worden. Eenige sleutels. Eenige handschoenen. Eenige potloo- den. Een kinderlaarsje. Een nikkel penhouder. Eenige armbanden. Een inktstel. Eene broche. Paarach katoenen goed. Een naamstempel. Eene kaart met passementwerk. Eene zweep. Een duimstok. Een kristallen flacon met zilveren flop. Een notitieboekje. Alles op straat gevonden. Terug te bekomen Bij de firma Van Zijl, Korte Veerstraat 1: twee portemonnaies met geld. Bij den heer A. Berthoen KI. HoHtstraat 132: een zilveren armband. Bij den heer Stammeijer, Spaarne: een wit hondje. Bij den heer H. H. Van Bilderbeek, Nieuwe Kruisstraat 6: een bloedkralen ketting met gouden sluiting. Bij de Gemeentereiniging. 3 zilveren voiken en één gulden. In de tramwagens achtergelaten: een corset. HAARLEM ,15 Juni. Ter graanmarkt van heden gedaan: roode tarwe f -ta f-,witte f 7.a f7,10 rogge f a f -.Haver f 3.75 a f -,gerst f -, duivenboonen f j a paardenboonen f— a bruine boonen f a f Gr. erwten f AMSTERDAM, 15 Juni. Ter veemarkt waren aangevoerd 634 runderen, van welke de prijzen waren vette 1ste qual. f 0.76. dito 2de qual. f 0.68 dito 3de qualiteit ƒ0,60 per kilojmeJk- en kalfkoeien 100 a 250, graskalv. a 51 nuchter kalveren 8 al3,schapen en lammeren 26 a vette varkens 40 a 36 c.; beiden per kilo.—biggen a paarden a ALKMAAR, 12 Juni De aanvoer van vee en daarvoor bestede prijzen volgt: 21 koeien J 210 a 160 30 nuchtere kalveren 5 a 19,— vette kalveren a a schapen 10 ay 18varkens f per kilo, 96 ma gere dito 14 a 18,7 bokken J 4 alO, 5 paarden 100 300 lammeren f - a SCHIEDAM, 25Juni. Moutwijn per Ned. vat a f7,— Jenever f 12,50 Amsterd. proef f 13,75 Spoeling fl, dito commissie f 1,30. LONDEN.15 Juni. Ter veemarkt zijn aangevoerd Runderen 3300, Schapen en Lammeren 9000, Kalveren 250 Zwijnen Prijzen: Beste Runderen 3/2 5/- Schapen en Lammeren 4/- a 6/4, Kalveren 3/4 a 5/- Zwijnen 2/6 4/5. LEIDEN, 12 Juni. Aan de markt van heden waren de aanvoeren en prijzen der granen als volgt: - heet tarwe winter- f a zomer- f f heet. rogge winter- -,a .zomera heet. gerst zomer- a chevalier -,— a -.heet. haver, zware- 3,80 4.25. De prijs der boter was heden per */4 va* fluaJ- 40.— a 54.—, 2de qual. f a DELFT, 12 Juni. Heden werden aangevoerd 93 stapels kaas, wegende te zamen 36112, kilo; f14a 19.per 100 kilo. HOORN, 12Juni. Op de weckmark van heden waren de prijzen en aanvoeren der granen als volgt: - heet. tarwe f 7,a 8,— - heet. rogge f heet. gerst 4 75 5.—heet. haver f 4,25 mosterdzaad a karwijzaad f heet. boonen: heet. bruine f 9, a 13,— gele f f heet. p\ardcboonen f a hec*. erwten a heet. groene 9 a 12, heet. grauwe 14,a 16, heet. witte heet. aardappelen a manden appelen ƒ- a alles per heet. De aanvoer van vee en daarvoor prijzen betaalde waren als volgt: paarden van f 60 tot 200 veulens f a —koeien van f 125 tot 225 kal veren van 8 tot 17, schapen van 22 tot 30,— lammeren van tot 13.varkens van 12 a 22, —zeugen 35 a biggen van 6 a 10, ALKMAAR,11 Juni. Aangev. 150 H.L'Granen.Men be steedde voor tarwe -,a -,rogge a -,gerst a dito chev. 4,10 a haver 3.75 3,50 paardenboonen a bruine dito 12, a 7—, duiven dito f kanariezaad a rood mosterdzaad a geel dito f karwijzaad a blauw maanzaad -,groene erwten f a grauwe dito a vale dito f a Witte f a -. Kaas. Heden zijn ter waag gewogen 513 stapels, wegende 137731, kilo. hooi kleine f commissie f middel belbare f laagste prijs f.Gras kleine f27,— com missie f 25,middelb. f. 24.50 per 50 kilo. BEURSBERICHTEN. Amsterdam, 15 Juui 1886. Prijzen der onderstaande effecten genoteer pLt. de koers Nederland. Oertif. Werk. Sohuld 21 a 74 89>/, 100'/, 101 95 68 6717s 50"/, 103"/,, 90 1007/, Hongarije. Obl. Leeuing 1867 Goml leening [talie. Obl. Pausel. Leen. 1860-64 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.) zilver (jan.—Juli) Portugal. Obl. buitenl. 1853-84 bij Hope& Comp. Oude Russen 5 2' 8 4 5 5 5 5 5 8 Rusland Obl. Nie. Spw. 18671 1877 A:nst. I. 20-100. 'i' ur klj e Egypte. 2 4 i 6 4 4' 4 1' öpanje. Obl. bnitenl. 1867, 1871 75. I1 1876 (l'erpetueele) Obl. Alg. Sobuld 1865. 1869. Obl. Iieening 1876 N.-Amerika. Obl. Vereen, Staten 1876 1877 Columbia. Obligatien Peru. Leeuing 1870.6 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank. divid Nederland, lloll. Dz. Spw. Aand. M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. OblM Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl4' 1875. 5 Zuid-I tal. Spoorw. Obl8 Gr. Spw. Maatsch. Aand.. 5 Baltische Spw. Aand.. 8 Jelez Griasi Obl5 Kiew Brest Aand5 Kursk Okark. Obl. 1000.. 5 Morschansk Sysrau Aand. 5 Riascbk Wiaama 5 Aandeelen Spwdiv. Chicago N. W. Cert. Aand.. N. York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert.. 7 PrEMIE-LEENINGEN. italic. Rusland Uumeute Amerika. Nederland. T.oten Amsterdam 100. 8 Rotterdam8 Gemeente Crediet.. 8 Belglo. h Stad Antwerpen 1874. Rusland. 18665 Geldkoers prolongatie 27a pot. 55 720/s 1097, 1227, 197/s 12 93/s 1197, 1447, 112 687/8 140 92 11 627, 1227/, 627, 977, 101 587, 55 186 287.. 135 1117, 1097, 1037, 1027. 997, 104 112 134 144 134 LAATSTE BERICHTEN". MEDEDEELINGEN,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 3