li 1 N E NL A N I). GEMENGDE BERICHTEN. beklom. Zij treedt dus thans het vijftigste jaar barer regeering in. Slechts drie Eti- gelsche Souvereinen regeerden langer, na melijk Heudrik III eu Eduard III (elk 50) en George III, die, toen hij in 1809 stierf, juist 60 jaren had geregeerd. De Times verneemt uit Madrid, dat de Ministerraad voorgoed besloten heelt de tegenwoordige, kostbare vloot af te schaf fen, en deze te vervaugen door suelvareude, sterke kruisers, aangevuld door torpedo- booten. De nationale commissie onder voor zitterschap van Canovas, zal dit plan uit werken, hetwelk vermoedelijk bij de Cortes geen tegenstand zal ontmoeten. Daily News verneemt uit Constautino- pel, dat de Porte outevredeu is over de redevoering, waarmee de Vorst vau Bul garije de Kamer opende, omdat hij het verbond met Turkije daarin niet aan roerde. In den Fransc'nen Senaat, waar eer gisteren de beraadslaging begonnen is over het ontwerp tot uitzetting der Prinsen, heeft Simon de voordracht nadrukkelijk bestreden. Zie laatste berichten.) Het Hof van Assises heeft uitspraak ge daan in de zaak van den moord, gepleegd op den ingenieur Watiu, bij de werkstaking te Decazeville in Frankrijk. Veroordeeld ziju: Bedel tot acht jaar dwangarbeid; Lescure tot zeven. Blanc tot zes eu Caus- sauel tot vijf jaren tuchthuisstraf. De overige beschuldigden werden vrijge sproken. Twaalf-honderd kiezers hebben een adres aan Prius Victor Bonaparte gericht, waar in zij tegen de Verbanningswet protestee- ren. De Bouapartistisehe comités zijn door Jérörne Bonaparte ontvangen, die hen aan moedigde, meer doortastend eu meer vast beraden de door hem voorgeschreven ge dragslijn te volgen. De Russische Regeeriug heeft eeu crediet vau 100,000 franks toegestaau voor het instituut Pasteur. en K&im in aen neer ontslapen. Monseigneur Paredis werd geboren teBree in B.-lgiscli Limburg den 28eu Aug. 1795, Priester gewijd 7 April 1821, benoemd tot Bisschop vau Hizena, 24 Nor. 1840, be noemd tot Bisschop van Roermond 4 Maart 1853. Hij is heengegaan de Prelaat, die ruim eene halve eeuw de bewondering uitmaakte van alleu met wie hij iu aanraking kwam en die, zonder het te zoeken en te weten aller harten won, die deu nijd, welke kuaagt aan al wat groot en verheven is, steeds op verren afstand hield. Hij is heengegaan de getrouwe dienaar 0 dts Heeren in den laten avond vau eeu B verinoeieuden arbeidsdag. Zijn zegenrijk be- m stuur heeft zich geopenbaard iu het tot stand 8 brengen van een groot aantal werken, waar- S van een enkel voldoende zou wezen om i gansch een leven verdienstelijk en kostbaar B te maken in bet oog van God en in dat der meuschen. Als Roermond dankbaar is, dan zal het [I voor deu dierbaren Kerkvorst een monu- ment oprichten, voor zooveel liefde, zooveel Ig toewijding en zooveel weldaden. Hij ruste in vrede, de vrome en hoog- t| vereerde Herder! zijne werken zullen hem b volgen even aU de gebeden, niet alleen zijner 8 diocesane)', maar van alle Katholieken in Nederland en van velen nog daar buiten. H ft. I. P. He Gelderlander is van oordeel, dat de stem bus van 15 Juui voor onze partij geen nederlaag was. Wij hebben al eens eene meerderheid van een paar stemmen in het Parlement gehad en weten er alles van. Het was toen de alweer be dankt hebbende heer Sluiter nog geen zitting had en de heer Wintgens nog rechts zetelde. Een der onzen, de heer Aeneas Mackay werd toen tot voorzitter gekozen; dit was echter ook bijna alles wat we er aan hadden; bij de eerste belangrijke stemming de beste sprong de keer Wintgens over eu deed de schaal overslaan naar den kant waarheen hij gesprongen was; later imi teerde de heer Rengers deze klucht, maar werd in zijne vaart gestuit. Hebben wij dus al niet veel verloren, de libe rale partij heeft luttel gewonnen en zit met haar 8 stemmen meerderheid danig verlegeD, wijl zij er niet veel bizonders mee kan uitrichten. Al leen de politiek van stilstand en achteruitgang heeft de zege behaald, te midden der staatkun dige wanorde, en zoo er eenige reden tot vreug de is, dan kunnen de mannen van het starre behoud juichen; hunne vertegenwoordigers hebben de meerderheid iu de Tweede Kamer, zelfs met wegrekening van den heer Heldt, die zich ver wijdert als het behoud hem al te kras is. Zie hier wat de nieuwe meerderheid zal kunnen be houden: De malaise; de opcenten, de renten der leeningen; art. 194; de verhoogde jeneverbelas ting; Kt Kabinet-H emskerk; de saccessie-ivch- ten in de rechte linie; de onnoodige scholen; de geconverteerde effecten Werkelijk Schuld; de be zoldigde schoolopzieners; het werkgebrek; de Duitsche professors; hel geldgebrek; het privilege van Kamerontbinding. In het nieuwe tarief voor telegrammen, dat thans in voorbereiding is, zal voor dagblad telegrammen geen reductie boven 40 woorden worden toegestaau, hoewel aanvankelijk voorstel len daartoe waren gedaan. Bij de nieuwe regeling weoscht de Regeeriug stadstelegrammen in te voeren tegen 15 cents per 10 woorden en eeu hooger tarief voor elk woord daarboven. Delft, 21 Juni. Met groote plechtigheid werd heden-ochtend de nieuwe St. Hyppolituskerk op de Voorstraat alhier gewijd door Z. D. II. deu Bisschop van Haarlem, bijgestaan door tal van Geestelijken, zoo van hier als elders. De Hoog- eerw. heer Drabbe, Pastoor en Deken te 's-Gra- venhage, hield eene schoone rede. De kerk is vervaardigd naar het ontwerp en en onder toezicht van den heer Dr. Cuijpers te Amsterdam, in gewijzigd Gothischen stijl. Rubinstein heeft in Engeland 106 concerten gegeven, waarvan 41 voor liefdadige doeleinden. Hij verdiende daaarmede f 250.000 en schonk f 100,000 daarvan aaii weldadigheids instellingen. Zaterdag 11. is hij uit Londen ver trokken. Het jongste middel tegen ketel- steen is, volgens de Suererie beige, door den heer Hannay bedacht. Zijn stelsel berust op eeue gal vanische werking op de volgende wijze te voorschijn geroepen: Men voegt bij het voedicgswater van den ketel 4 gram gewoon keukenzout per liter water en brengt in den ketel eeu zeker aantal zinken bollen, die men door koperdraad met deu ketelwaud in verbinding brengt, waardoor, naar beweerd wordt met opgave van bet Fransche Ministerie van Marine als referentie over de guheele inwendige keteloppervlakte waterstof wordt gevormd, die het aanzetten van ketelsteen belet, en reeds gevormden ketelsteen losmaakt, zoodat deze laatste binnen zeer korten tijd in den vorm van slijk kan afgeblazen worden. Als pendant der geschiedenis van het nestelen en broeien van vogels onder wissels of spoorbruggen dient, dat op het sta tion Neede onder het puntstuk van eeu wissel waarover den geheelen dag treiDen binnenkomen of gerangeerd worden, een nest is gevonden met zes jonge wezeltjes (hier hermeltjes genaamd.) Het spreekwoord: „zoo bang als een wezel" wordt hier dus gelogenstraft. Voor een paar dagen had, naar de Veend. Vt. verhaalt, te Noordbroek een grappig voorval plaats. Iemand, die met paard en i ij tuig naar S. was geweest, wilde op den terugtocht, hoewel hij reeds duchtig van de vergunning ge bruik had gemaakt, nog een „zeupje" koopeu en iet daartoe, bij eene herberg gekomen, paard en rijtuig zoolang onbeheerd staan. Toen hij met zijn beneveld brein weer in den wagen klom, bemerkte hij niet, dat een grappenmaker paard en rijtuig had omgekeerd. Hij reed weg, kwam laat iu deu avoud te S. terug en 't paard begaf zich instinctmatig weer naar de herberg, waar zijn meester 'e middags had uitgespannen. Geluk kig was men daar nog op eu bielp men den in middels outnuebterden man, die niet anders meende dan dat hij betooverd was, weer op weg. Hij kwam daarna zonder ongevallen, maar eerst om ongeveer 5 uur in den ochtend, thuis, tot vreugde van zijne vrouw en kinderen, die den geheelen nacht iu de grootste ongerustheid op hem hacluen gewacht. Iu Denemarken moet weder een det meest uitgestrekte veengronden in brand ziju geraakt. De oorzaak van zulk een veenbrand is doorgaans onbekend, en er zijn er, die beweren, dat de brand in die venen nooit geheel uitdooft, maar altijd voortsmeult. Ook in 1884 werd van daar een hevige veenbiand bericht. Te Lienden besteedt men voor de kruisbessen voor Engeland 2 ets. per kilo, zoo dat de kosten vau het plukkeu ternauwernood worden gedekt, Het P a r ij s c h e blad le Temps zegt, sprekende over de veroordeeliug van Domela Nieuwenhuis. „Doinsla Nieuwenhuis is een socia list van de gematigdste soort. Hij is een gewe zen geestelijke, uit de hervormde Kerk verdreven om zijn vrijzinnige meeningen, eu zeer geacht door de werklieden. Da artikelen door hem in zijn blad Recht vóór Alles Droit avant tout) geschreven, zijne volstrekt niet heftig of opruieud. Hij heeft alleen beweerd, enz., enz.„ Bizonder gt e 1 op de hoogte blijkt bet blad niet. Een tuinbouwblad beweert, dat appelen beter bewaard blijven in vochtige dan iu droge kelders. Het hangt echter geheel en al af van het aantal jongens in de familie, 't Zit hem minder iu de vochtigheid der kelders dan wel in het eetvermogen der knapen. Te Hamburg was onlangs, ter ge- legenheid van de zoogenaamde „lammerenmarkt", eeu kermistent opgeslagen, waarin drie negers werden vertoond. Er werden buiten allerlei won deren van hen verhaald, maar de velen, die zich naar binnen lieten lokkeu, zagen zich in hunne verwachting teleurgesteld. Die manier van han delen leidde eindelijk tot eene vechtpartij met het verontwaardigde publiek, en daarbij liet de verwoede eigenaar van de tent drie bloedhonden, die er ook te zien waren, op de menigte I09. Zeventien menschen werden door dia honden ge beten, en de drie negers werden ernstig gewond in het geveth waaraan door de tusscheukomst van politie en gewapende macht een eind werd gemaakt. Er is een gerechtelijk onderzoek inge steld. De Berlijnsche politiebeambten zijn nu voor een deel (350) met revolvers ge wapend, voor geval vau nood. Op het eiland Vlieland heeft men zieh voor de jougste verkiezingen voor de Tweede Kamer geheel van stemming onthouden; ver moedelijk wegens de daaraan verbonden kosten, wijl de stembus voor rekening van de gemeente naar den vasten wal moet overgebracht worden. De vraag kan evenwel rijzen, of niet in elk ge val de stembus moet worden overgebracht, hetzij er gesterad is ol niet. Te Heerenveen hebben de turf- dragers dezer dagen een wedstrijd gehouden wie het vlugst 50 turven iu den korf kou laden, die weg kon dragen zonder een te verliezen, daarna om een ton te loopen en naar het uitgangspunt terug te keeren. Er heerschte bij dezen wedstrijd veel vroolijkheid. Eindelijk werd de prijs gewonnen door R. Jellema en de premie door M. Zeiker. De overleden Koning van Beier en had een uitstekenden bottelier. Op zekeren dag weid de Koning om een of audere kleinigheid woedend op hem en verklaarde nooit iu zijn le ven meer diens gelaat te willen zien. Vruchteloos beproefde 's Konings Grootmeester hem van besluit te doen veranderen. De Koning was wel lang zamerhand minder boos geworden, maar bij had eenmaal gezworen het aangezicht van dien kerel niet meer te willen zien en zijne waardigheid ge bood, bij dat besluit te blijven. Nu, daar was dan nog wel raad op. Laten wij zijn gelaat zwart maken, zeide de Grootmeester. Daarin wilde de Koning wel treden en sedert werd de Koning bediend door een neger die te Munchen was geboren. Als eene bizonderbeid deelt men ons mede, dat toen dezer dagen een ingezetene der gemeente Nieuwer-Amstel zijn 25-jarige echtvereeniging vierde, zijne ouders te zijnen huize denzelfden dag hun 52-jarige echtvereeni ging herdachten. Hoe bierbrouwers inDuitschland in den laatsten tijd ten onrechte gestraft zijn wegens het in dei handel brengen van oen zeer bitter bier, is thans medegedeeld door prof. Buchinger te Straatsburg. Ds scheikundigen had den die bittere stof wel niet kunnen aautoonen, maar ze was er toch iu, besliste de rechter. Maar nu is te Straatsburg gebleken, door het onderzoek van den apotheker Reeb, dat de oorsprong van dat bittere deze is, dat de brouwers hun mout uit gerst hebben gemaakt, die uit Erankrijk af komstig was en met hulzen van de Coronitta Georpicides was gemengd. De brouwers, die ge noemde gerst eerst hadden gezuiverd, kregen dat bittere bier niet. Die Coronitta is ook naar Lotharingen overgekomen. Overigens heeft prof. Scklagdenhauflsn thans de bedoelde bittere stof uit de Coronittaz&dea afgescheiden. Op Madagascar worden winkeliers, die geen goed gewicht goven, voor een jaar achter de tralies gezet; hier te lande daarente gen brengen zij elk jaar den zomer in eei e bad plaats door. De Werkmansbode (redacteur de heer B. H. Heldt) vermeldt de volgende uitkomst van de werkstakingen te Enschedé, volgens een rapport der Kamer van Koophandel: Het eenig gevolg dezer werkstakiug, die, naar de verslag gevers beweren, niet bet minste kans had eenig doel te bereiken, is, dat de werkstakenden f 5000 minder aan loon hebben ontvangen en bet nadeel dat enkele huisgezinnen er bij ge leden hebben f 100 a f 120 bedraagt; een ver lies, dat op geen wijze is in te halen of terug te bekomen. De werkstakenden hebben eenig geld gekregen van elders, maar nog meer van hun Enschedésche medearbeiders, doch er ie, naar het verslag beweert, meer geld naar Am sterdam gegaan dan omgekeerd. Bovendien nog wijzen zij er op, dat door de staking geen enkel el doek op Java is minder genomen en de min dere vraag naar arbeiderskracht is gebleven. Op de paardenmarkt te Gorin- chem is Vrijdag door de politie een paard aan gehouden, dat in de gemeente Ouder-Amstel eenige dagen geleden was gestolen. De man, die het aanvoerde is mede aangehouden en ter be schikking van de justitie gesteld. In Decatur County bevindt zich eene grot, „the Blowing Cave" genaamd, welke zeer merkwaardig is. De toegang tot de grot is 30 voet lang en 20 voet breed, zij heeft twee openingen; door een daaryan zuigt zij des ochtends lucht in, om deze des avonds door de andere opening weer uit te blazen. Binnen in de grot hoort men een bruisen als van een verren stormwind. Men gelooft, dat deze grot op de een of andere wijze met de Golf van Mexico in verbinding staal. D e Great Eastern, het monsterschip «ui Brunei, schijnt eindelijk, na eene schijnbaar eindefsoze reeks van rampen en teleurstellingen, eene betere toekomst te gemoet te gaan. De jongste proefneming met het schip is geslaagd. Aangekocht door een ondernemend winkelier te Liverpool, ligt het nu in de Mersey, nabij de groote tentoonstelling, waar liet als drijvend buffet en restauratie dienst doe Ook concerten worden iu en op de Great Eastern gegeven en zelfs tooneelopvoeringen ontbreken er niet. Gedurende de Pinksterdagen alleen werd het groote schip door 23,000 personen bezocht. Een koopman te Delft, die met een wagen aardbezië i langs de straten liep te venten, rno st eergistereu-uamiddag de nadeetige gevolgen oudervindeu van te veel van de ver gunning gebruik te hebben gemaakt. Toen het hem niet meer mogelijk was zijn wagen op den rechten weg te houden, waren er terstond eenige jongens, die bereidwillig zijn wagen voortduwden, ouder genot van telkens van deu verleidelijken inhoud te profiteeren. Steeds vermeerderden de hulpvaardige liefhebbers, zoodat de wagen al spoediger voorwaarts rolde en de koopman hem al meer en meer uit het oog verloor. Een agent van politie was genoodzaakt deu man ouder zijue hoede te nemen eu een ander nam den wagen in beslag, welke, gevolgd door de steeds aangroei ende menigte, ouder het schreeuweu van: „Mooie arebeisn! mooie arebden!" naar het politiebureel werd gebracht, waar de man zijn roes kou uitslapen en zeker minder aangenaam ontwaakt zal zijn bij het gemis van zooveel „mooie aardbeien!" Een gewichtig besluit iu zake de Mormonen is iu Amerika genomen. Bij den Senaat is namelijk door de bevoegde commissie een guustig verslag ingediend, om de grondwet der vereenigde Staten zoodanig te wijzigen, dat veelwijverij in al de Staten en gebieden wordt verboden. TeParijs zijn onlangs via Marseil- le 31 jonge Ghiueescbe officiereu van de zee- en land macht aangekomen, onder leiding van Tekeru-Ta- Yen, een mandarijn van hoogen rang, en van Quei- Hen, eeu voornaam marine-ingenieur. Deze officieren, van welke de jongste 18 en de oudste 25 jaar telt, werden naar Europa gezonden om er hunne opleiding te voltooien, 14 van hen, de marine-officieren, gaan met dit doel naar Londen eu Greenvvicb. Bestemd als ze zijn om eenigeu tijd in Eugeland te blijven, zijn ze goed bekend met de Eugelsche taal, eveu als de 17 anderen, die in Frankrijk blijven, vloeiend Eransch spreken. Deze laatsten zullen beginnen met de scholen voor het mijnwezen en den waterstaat te bezoeken. De kosten voor de op leiding der bedoelde militairen gedurende hun verblijf iu Europa zijn begroot op een rnillioeu frank. Een Eransckmatt verschijnt voor den rechter Wat heb ge nog tot uwe verdedi ging aan te voeren?" „Ik verlang de toepassing van de wet". Wat bedoelt ge?" „Ik wil ver bannen worden; ik ben van Orleans. In de Damstraat te Amsterdam, waar Zaterdug-avond als naar gewoonte door bet venten van het blad Recht voor allen nieuws gierigen en kwaadwilligen samenschoolden, is lusscben 11 eu 12 uur zekere Meegeus, omdat hij weigerde der politie te gehoorzamen, in arrest genomeu. Hierop scheen men gewacht te hebben om den beambten van politie, voor de haudha- ving der openbare orde daar aanwezig, hoeveel heden fijn gemaLn peper in de oogen te werpen en pogingen te doen hun arrestant te ontwel digen. Nochtans wisten de agenten kloekmoedig stand te houden, eu ofschoon reeds va» enkelen de oogen door peper verblind waren, ook, ondanks het door de menigte gepleegde verzet, hun ar restant over te brengen naar het commissariaat aan de Oudebrug. Iutusschen kreeg de agent Poolman van de 2de sectie in de Damstraat een handvol peper in de oogen, hem van achteren toegeworpen, en hoezeer ook buiten zichzelf vau de pijn, keerde hij zich snel om, greep den da der bij de keel en bad het voorrecht om, bij gestaan door eenige kameraden met eenige wel gezinde burgers, waarbij een marine-matroos en ten infanterist zich aangesloten hadden, dien el lendeling over te breugen naar de Oudebrug, waar een zijner jaszakken met fijn gemalen pe per gevuld bleek te zijn. De aangehoudene is een verversknecht, te Amsterdam. Een deel der verkiezing in het district Goes is in 't water gevallen. Bij het overbrengen van de stembue vau Borsele naar Goes kreeg bet paard vau deu stemopnemar eene duizeling, zoodat het met stemopnemer en stem bus iu eene sloot rolde. Na een langdurig op onthoud kon de reis echter worden vervolgd. Als eeue bizonderheid kan wor den medegedeeld, dat in de nu uitgetrokken Staatsloterij twee volgnummers met hooge prijzeu ziju uitgekomen; op No. 2547 viel nl. iu de tweede klasse ƒ20,000 terwijl No. 2548 bij de laatste trekking der vijfde klasse een prijs van ƒ1000 met de premie van ƒ30,000 kreeg. John Keddenacker, bakker aan boord van het Nederl. stoomschip Leerdam, den 30u Mei te New-York gearriveerd, is daar in hechtenis genomen wegens muiterij. Hij was zonder vergunning aau wal gegaan, en, dronken terug gekomen zijnde, randde hij deu kapitein aan, dien hij over boord wilde werpen. Hij is twee dagen na zijue inhechtenisneming weer aan boord gebracht, om naar Rotterdam overgevoerd te worden, waar bij voor zijn misdrijf zal terecht staan. Uit Deventer meldt men ons: Er bestaat weinig vooruitzicht, dat de veeprijzen vooreerst buitengewoou hoog zullen worden, want de slagers hebben de leveringen van ruudvleesch aan de verschillende godshuizen aangenomon be neden 50 cent het kilo gedurende de zes laatste maanden van het jaar. De Belgische Academie vanwe- tenschappcn heeft eene prijsvraag uitgeschreven voor de ontdekking van een geneesmiddel tegen de vallende ziekte, zoomede voor eene studie omtreut de scheikundige analyse van het moe- derkoorn. Niet iedereen weet misschien, dat ouder het personeel der posterijen van de Vereenigde Staten ook eer. duizendtal katten De doorluchtige Prelaat, die zoo langen tijd aan het hoofd stond der Katholieke Geestelijkheid van Limburg, Mgr. Johannes Augustinus Paredis, is niet meer. Vrijdag avond is Z. D. H., meermalen gesterkt door de HH. Sacramenten dtr Stervenden,zacht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2