BUITENLAND. BINNENLAND. Keizer Wilhelm zal waarschijnlijk in de tweede helft van deze maand met Keizer Frans Jozef te Gfasteiu samenkomen; ver moedelijk zullen Vou Bismarck en Kal uoky eveneens elkander daar ontmoeten. Uit Beieren wordt gemeld, dat de Tweede Kamer, overeenkomstig het advies der be trokken Commissie, de wet, waarbij aan den Prius-Regent eeue dotatie van 220,000 gulden wordt toegekend, met algemeene stemmen heeft aangenomen. De wet, waarbij eeue officiëele uitlegging werd gegeven aan de grondwettige bepa ling nopens de positie der ambtenaren voor den duur van het Regentschap, is door de Regeering teruggenomen. Door den Minister van Financiën werd verklaard, dat de Regeering zal overwegen of het haar taak niet is om voor de na gelaten betrekkingen van Dr. Guddeu te zorgen. De Fransc'ne Regeering heeft aan de Engelsche medegedeeld, dat de Comoren- eilaudeu onder Fraukrijks protectoraat zijn gesteld geworden. Deze eilanden liggen in den noordelijken mond van het kanaal van Mozambique, tusschen Madagaskar en het Afrikaansche vasteland. Gladstone heeft een brief gericht aan Buxton, den liberalen candidaat voor Pop lar, waarin hij', na aan Ierlands lijden sedert 1798 te hebben herinnerd, de Lon- denscha kiezers vermaant het aan Ierland aangedane onrecht te herstellen, en daar door mede te werken tot bevestiging der eenheid en der macht van het Britsche Rijk. Iu het nieuwe Engelsche Parlement zal een wetsontwerp worden iugedieud, het welk ten doel heeft om personen, die voor de eerste maal veroordeeld zijn wegens een niet al te ernstig wanbedrijf, een proef tijd van verbetering te schenken.zon der gevangenisstraf, m. a. w. ze ontoere kenbaarte verklaren. Naar de Standard uit Constantinopel verneemt, heeft de Porte het bevel, dat de troepen van de Turksche grens moeten te rugkomen om naar huis gezonden te wor den, ingetrokken, naar aanleiding der door Rusland aangenomen houding. De Porte wordt verontrust door het optreden der Russische Regeering ten aanzien der Bul- gaarsche quaestie, terwijl de daaruit voort vloeiende noodzakelijkheid om de troepen op voet van oorlog te houden, hare finan ciën uitput. De Russische Regeering bezigt het onbetaald blijven der jongste oorlogs schatting als een middel om Turkije vrees aan te jagen. De Russische Gezant heeft weder eene krachtige nota ingediend, waar in hij aandringt op het betalen van den verschenen termijn der schatting. De Daily Dews verneemt uit Constan tinopel, dat de Russische Regeering aan de Porte verklaard heeft, haar verantwoor delijk te stellen voor verdere wijzigingen van de Bulgaarsche en Oost-Rumelische constituties in strijd met het tractaat van Berlijn. Uitslag der herstemmingen voor de Tweede Kamer der Staten-Genoraal. ZUIDHORN. Aantal kiezers 1497. Uitgebracht 1075 stemmen, tegen 1016 bij de eerste stemming en 769 in October 1884. Gekozen: Mr. E. J. J. B. Cremers (lib met 675 stemmen. Mr. U. H. Huber (antirev.) ver kreeg 100 st. Bij de vorige stemming verkreeg Mr. Cremers 497, Mr. Huber 284 en de heer Feringa 230 stemmen HAARLEMMERMEER. Aantal kiezers 1649. Uitgebracht 1531 stemmen, tegen 1445 by eerste stemming en 1201 in October 1884. Gekozen: Mr. F. J. M. A. Reekers (katk.) met 845 stemmen. De heer H. F. Bultman (lib.) verkreeg 685 stemmen. Bij de vorige stemming verkreeg Mr. Reekers 698, de heer Bultman 547 en de heer Hovy (antirev.) 190 stemmen. LEIDEN. Gekozen: O. Baron van Wassenaer van Catwijck (ant.-rev.) met 1898 en Mr. J.P. Smeele (kath.) met 1515 stemmen. De heer Mr. H. Graaf van Limburg Stirum (lib.) verkreeg 1338 en en J. Rinkes Borger (lib.) 1068 stem men. Bij de eerste stemming hadden: Graaf van Limburg Stirum 1041, Mr. Smeele 1014, J. Rinkes Borger 952 Baron Van Wassenaer 920 en J. H. Donner 828 st. GOES. Uitgebracht 2488 stemmen. Gekozen Jhr. Mr. A. F. De Savornin Lohman (antirev.) met 1431 en A. Baron Schimmelpenninck van der Oye (antirev.) met 1439 stemmen. Dr heer Pompe Van Meerdervoort (lib.) verkreeg 1067, Mr. Bybau 962 stemmen. Bij de vorige stemmiug had Mr. Lohman 867, Baron Schimmelpenninck 829, L. Pompe 841, Mr. Bybau 841 en de Katholieke caudidaat Wil- kens 828 stemmen. De stand der partijen in de Tweede Kamer is thans als volgt: 47 Liberalen, 19 Katholieken, 19 Anti-revo- lutionuairen en 1 Conservatief. Bijgevolg hebben de liberalen eene meerder heid van 4739= 8 stemmen. De zesde Algemeere Vergadering der Ne- derlandsche St. Gregorius-Vereeniging zal gehouden worden te Utrecht, op Donderdag 9 Sept, e. k.j de afdeeling der Kathedrale Kerk en die der St. St. Martinus-Kerk zullen daarbij de uitvoering der gezangen op zich nemen, in de Kathedrale Kerk. Het programma en nadere bizonderheden zullen later worden vermeld. Ook de Midd. Gt. stemt in met de algemeen geopperde bezwaren tegen de verhooging van bet telegram-tarief; ook omdat de schatkist er toch eerder nadeel dan winst van te wachten zou hebben. Tot dusver gaat het goed. Maar dan volgt deze phrase: „Al die kunstmiddelen om onze financiën weer op de been te helpen, voeren ons meer en meer van het goede pad af. Slechts een goede inkom stenbelasting is het eenige redmiddel". Tegen dien prijs, merkt het Dagblad van Z. H. en 's Gr. op, zou een goedkoop telegram tarief toch erg duur uitkomeu, zouden we zoo zeggen. Mr. S. van Houten denkt voorloopig de uitgave zijner Staatkundige Brieven te staken, nu het tweede tieutal compleet is verschenen. In zijn laatste nu pas verschenen Brieven doet hij opmerken, daf de jongste Kamerverkiezing in ieder geval met afdoende welsprekendheid ge leerd heeft, dat er voor de liberalen slechts één weg is om hun nu herkregen overwicht te hand haven, dat is: op de liberale woorden ook libe rale daden te laten volgen. Wij gelooven, dat dit al eens meer is gezegd. Dezer dagen is bij de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland ingekomen de verklaring der Regeering, dat zij geen termen heeft gevonden om het ontwerp tot greusveraodering tusschen Amsterdam en Nieuwer-Amstel in te dienen. Volgens de Nieuwe Gorinchemsche Ct. beeft de heer De Geer van Jutphaas de be noeming tot lid der Tweede Kamer iu het hoofd kiesdistrict Gorinchem aangenomen. Bij Kon. besluit van 29 Juni is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaa), gedurende de bnitengew. vergadering der Staten-Geueraal, die zal aanvangen op 14 Juli 1886, jhr. mr. F. J. J. Eysinga, lid van die Kamer. Dezer dagen heeft te 's-Gravenhage de Belgische Generaal Brialmor.t eenige dagen ver toefd. Naar de Vossische Zeitung die volgens de N. R. Ct. uit Brussel dikwijls goed ingelicht wordt zegt, zou dit bezoek met diplomatieke bedoelingen zijn gebracht. De V. Z. schrijft daaromtrent: „De verhouding tusschen Nederland en België ie wel is waar uiterlijk vriendschappe lijk; doch terwijl België reeds herhaaldelijk deu wecsch heeft kenbaar gemaakt om inniger betrek kingen met Nederland aan te knoopen, heeft de Nederlandsche Regeering steeds zoodanige aan sluiting van de hand gewezen. Om die reden is er ook nog geen handelstractaal tusschen beide landen tot stand gekomen, ofschoon de indus- triëelen over en weer het ten zeerste verlangen. In weerwil hiervan zette België zijne pogingen tot meerdere toenadering voort. Naar ons uit Brussel gemeld wordt, had de Belgische Regeering Gene raal Brialmont, van den generalen staf, naar 's-Hage gezonden om den weg te bauen tot een of- en defensief verbond met Nederland. Aan een dadelijk welslagen dier poging geloofde België zelf niet, en Generaal Brialrnot is thans ook zon der goedeu uitslag uit Nederland teruggekeerd. Hij hoopt echter in de Nederlandsche militaire kringen, waar hij vriendschappelijk outvaugen werd, de voordeelen van zoodanig verbond zoo duidelijk uiteengezet te hebben, dat deze het plan niet uit het oog zullen verliezen." GEMENGDE BERICHTEN. De persoon, die den predikant Gangel, na afloop der meeting te Varsseveld, een slag met een rotting op het hoofd gaf, heet volgens de Graajschapper Btckink. Hij liep gevaar met de Rechtbank kennis te maken, maar op aanraden van den Officier van Justitie en door bemiddeling van den Aalteuschen Bur gemeester, heeft hij zijne daad bekend en in tegenwoordigheid van B. en W. en eenige getui gen den heer Gangel zijne verontschuldigingen aangeboden, waarop laatstgenoemde van eene rechtsvervolging afzag. De e x-p rel a at Savarese, leider der oud-Katholieken in Italië, heeft zich bekeeió en bevindt zich thans in een klooster te Napels. In den nacht van 17 op 18 Juni j. 1. werd eeue alleen wonende 71-jarigejuffrouw te Pingjum opgeklopt. Zij stond op, vroeg wie daar was en kreeg ten antwoord vier arbeiders, die een gulden vragen.Zij gaf een gulden, maar dan moesten ze ook dadelijk heengaan. Zij kwamen echter spoedig terug, sloegen een paar ruiten stuk, trapten en schopten tegen de deur, waardoor deze scheurde, en eischten twin tig gulden. Onder bedreiging dat ze baar huis zouden in brand steken, gaf de juffrouw uit angst daarop acht rijksdaalders, maar zij had den woordvoerder aan zijne stem herkend en deelde daarna aan haren buurman het gebeurde mede. De rechtbank te Leeuwarden verklaarde de 4 maunen, waarvan 1 veerschipper en 3 arbeiders, schuldig aan bedelarij in verbinding, en veroordeelde hen ieder tot 3 maanden celstraf; zij kwamen in appèl, drie hunner om zachter straf te verkrijgen, en een beweerde onschuldig te zijn. Het gerechtshof oordeelde echter, dat de straf, om de hoogst brutale wijze waarop het feit gepleegd is, te licht was in verhouding tot het ernstige van het misdrijf, en veroordeelde hen ieder tot 6 maatideu celstrat. Uit H a 11 e a./d. Saaie wordt be- riebt dat de telepboniscbe verbinding tusschen een bankiershuis aldaar en een geldkantoor te Berlijn, 200 kilometer lang en onder den grond gelegd, zeer goed werkt. Te H ij ken (gem. Beilem)is Zon dag een jongentje van zes jaar, dat met anderen heidebessen was gaan plukken, iu het veld ver dwaald geraakt. De ongerustheid over het knaapje was algemeen; men vreesde het ergste. Daarop riep men door middel van het „boerenhoorn" de boerschap bij elkander, en spoedden hor.der den zich het veld in, om den vermiste te zoe ken, alles echter zonder eenig gunstig gevolg. Het kleine ventje was inmiddels al verder en verder van huis gedwaald en kwam eindelijk in een bosch, dicht bij Smilde. Hier werd bet schreiende gevonden door een „scheper" (schaap herder), die het later aan de bedroefde ouders thuis bracht. De nieuwe aauleg van Nijraegens buitenwijken, zoo schrijft men aan de Arnh. Ct. van daar, zal er wellicht enkelen toe leiden om hunne medemenschen in kennis te stellen met den aangenamen, zonnigen indruk van al 't schoone, dat daar te zien is. 't Is vermoedelijk niet on dienstig om hen, die zich daartoe aangetrokkeu zullen gevoelen, daartegen ten sterkste te waar schuwen, zoo bedoelde personen er namelijk prijs op stellen om buiten 't bereik van den strafrech ter te blijven. In 't Krouenbnrger park te Nij megen vindt men op een bord de volgende be paling uit eene politieverordening: „Op straffe van geldboete en gevangenis is het verboden.... de rotsen in het Kronenburger park te beschrijven.... Hos is het mogelijk, dat de gemeenteraad, als geestelijke vader van zooyeel moois, daar waar hij als wetgever optreedt, te kennen kan geven, dat hij zijn kind wil hebben doodgezwegeul Als curiositeit wordt ons mede gedeeld, dat bij de verleden week te Zieriksee gehouden land'oouwfee3teu o. a. ook een lucht ballon zou opgelaten worden, doch dat dit door de politie verboden is, en wel op grond eener zeer oude wetsbepaling of verordening, naar men zegt uit den tijd toen de luchtballons pas wa ren uitgevonden. De Koningin van Italië droeg onlangs aan een meisje, dat baar was aanbevolen, op, haar voor haar verjaardag een paar zijden kousen te breien en gaf haar tot aankoop van het materiaal twintig lire. De Koningin had het geval vergeten, maar op haar verjaardag kwamen, keurig in orde, de zijden kousen met een harte- lijken gelukweusch. Wederkeerig zond nu de vorstiu aan hare kleine vriendin ook eau paar kousen, de eeue gevuld met lires, de andere met bonbons, met een klein briefje: „Ge moet me eens schrijven, beste kiud, welke van de twee kousen u het beste is bevallen." Den volgenden dag kwam er reeds antwoord: Lieve mevrouw de Koningin! Ik heb om de beide kousen al heel wat geschreid. Die met het geld heeft vader mij afgenomen, die met het lekkers mijn broer!" De volgende zonderlinge reel a- me tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag werd dezer dagen ter secretarie van een platte landsgemeente in Overijsel ontvangen: „ik rikele meer dat ik veel te veel, gemeente Geld be taal neveus een ander. E Op den tweeden Paaschdag van 1884 viel te Southend van de wandelpier eene Italiaansche jonge dame in zee, en werd met veel moeite door een jonkman van de plaats, John David Hudson, gered. Men beloofde den jongen man eene belooning, maar deze bleef uit. Dezer dagen echter ontving hij het bericht dat de dame, de vorige maand overleden, hem twee duizend pond vermaakt had, en dat haar broeder er uog drieduizend bijgevoegd had, zoodat Hud son voortaan over een inkomen van ongeveer 3000 gulden zal te beschikken hebben. Ter bevordering van het verkeer en ten gerieve van het veel reizend publiek, heeft de Orleansspoorweg-maatscbappij een nieuw tarief ter goedkeuring aan de Rigeering ingediend, waardoor men over de geheele lijn plaatsbiljetteu tegen halve vracht kan bekomen. Volgens de reglementaire bepalingen zullen nl. personeele kaarten op naam uitgegeven worden en wel voor de le, 2e en 'ia kl.geldig voor 6 of 12 maan den, die den houder het recht geven om tegen halve vracht te reizen, nadat hij eerst in eens zal hebben betaald: voor een kaart le klasse 400 frs. voor 6 maanden of 600 frs. voor 12 maanden; voor een kaart 2e kl. resp. 300 of 450 frs., en voor eeu kaart 3e kl. resp. 220 en 330 frs. Bij elke reis moet dan verder de halve vracht betaald worden. Da houder van zulk eene kaart heeft buitendien 50 kg. bagage vrij gewicht. Een inlander, die op Soentar te Batavia, aan het grassnijder! was, werd door een kleine slang gebeten en bleef op de plaats dood. Te Zevenbergen heeft een dolle hond eergisteren groote ontsteltenis teweegge bracht. Niet minder dan ongeveer twintig honden en twee veulens zijn door het razende dier ge beten. Verscheidene honden werden om die reden van overheidswege afgemaakt. Ook liep het ge rucht, dat een mensch was gebeten, doch dit is niet bevestigd. Het komt zeker weinig voor dat een huis, iu eene betrekkelijk nieuwe straat als de Sarphatistraat, te Amst. geheel wordt afgebroken. Dit is het geval met het perceel 52 in die straat bij de Weesperpoort, hetwelk door zijne lage ligging 's winters veel last vau water had en thans hooger weer wordt opgebouwd. Het nieuwe perceel zal, met zijn achtkantige boekvertrekken naar de Weesperpoort gekeerd, een goeden indruk maken. Op de lijn van den Gelderschen Locaalspoorweg is tusschen Ruurloo en Barkeloo, door de waakzaamheid van den machinist, een ernstig ongeluk voorkomen. Dicht bij Ruurloo stonden twee koeien, waarschijulijk uit liet land uitgebroken, op de spoorbaan. De machinist, die het opmerkte, wist juist bij tijds den trein, nog wel eeu passagierstrein, te doen stilstaan. Een vader, die zjju zoon gedood heeft, is dezer dagen voor het gerechtshof te Stettin door de gezworenen vrijgesproken. Het was een man van 58 jaar, een algemeen geacht houtvester. Zijn zoon een 28-jarig jonkman, paste slecht op, was soldaat geweest, maar wegens diefstal weggejaagd. In den laatsten tijd voerde hij niets uit. Zijne zusters werden dage lijks door hem mishandeld en eindelijk viel hij zelfs zijn vader met een hooivork aan, en sloeg hem met een hamer op het hoofd. Toen, tot het uiterste gebracht, schoot de houtvester hem dood, omdat, naar hij verklaarde, de ontaarde zoon anders hem en zijne dochters zou ver moord hebben. Verscheidene getuigen bevestigden die verklaring en de jury sprak den beschul digde vrij. De stationschef te M o n t e-C a r 1 o. die wegens het bekende spiorwigongduk tot twee maanden gevangenisstraf veroordedd was, heeft, na acht-eu-veertig uren gevangen gezeten te hebben, van den Vorst van Monaco gratie ge kregen In eene vergadering van hetDelft- sche comité voor het standbeeld van Hugo De Groot heeft de secretaris van het hoofdcomité, dr. Wijnmalen, medegedeeld, dat de plechtige onthulling zal plaats hebben op 17 S pt. Zij zou reeds eerder kunnen plaats vinden, maar is uit gesteld om de juristen vergadering en eene dergelijke internationale samenkomst te Kopenhagen, welke zich door eene deputatie te Delft wenscht te laten vertegenwoordigen. Eene vrouw, die eergisteren voor het tweede kantongerecht te Rotterdam terecht stond ter zake van het maken van naohtgerucht op de straat, kreeg r.a het requisitoir van den ambtenaar van het Openbaar Ministerie zulk een hevig zenuwtoeval, dat zes agenten van politie noodig waren om haar uit de gerechtszaal te verwijderen. Als een bewijs hoe zeer de Redac- tie van de Katholieke Illustratie er naar streeft aan haar uitmuntend blad de meest mogelijke actualiteit te geven, berichten wij, dat in haar wekelijksch nummer van 25 Juni jl. eene zeer fraaie en uitvoerige afbeelding verscheen van den Utreehtschen studenten -optocht, die den 22en Juni werd gehouden. Zulk eene vlugheid verdient in derdaad hooge waardeering. TeCalaiaistijdens de voorstel- ling in eene menagerie een smartelijk ongeluk gebeurd. Een man, genaamd Byou, die aldaar het ambt vervulde van aap-mensch, werd eensklaps door eeu woedenden leeuw aangevallen en onder de oogen der toeschouwers letterlijk verscheurd. Een vrij algemeen volksgeloof is, dat de maan invloed uitoefent op het weder. Wetenschappelijke waarnemingen hebben dit sinds lang anders aangetoend, maar de onjuiste mee ning blijft halsstarrig stand houden. Thans heeft eene tienjarige waarneming van Pivat in Frankrijk opnieuw aangetoond, dat de invloed vau de maan op het weder gelijk nul moet gesteld worden. Zeer belangwekkend was de schaakwedstrijd, welke eergisteren-avond, van acht tot half een uur, van wege het Vereenigd Am- sterdamsch Schaakgenootschap, werd gehouden in het lokaal „Da Karsebooma, in de Knlverstraat aldaar. De Eugelsche matador, de heer J. Guns- berg, speelde toen tegelijk twee-en-twintig partijen tegen de beste spelers van het G-nootschap; hij verloor er sl chts ééue en ele van! Eenstemmig was clan ook het oordeel der talrijke aauwezigeu zoo leden als g: introduceerden, dat de heer G. een even krachtig als bescheiden schaakspeler is, en zijn fraai spel de meeste bewondering verdient. Gedurende het 2e kwartaal van dit jaar zijn 1276 landverhuizers van Amsterdam tiaar New-York vertrokken. In een winkel van mode-artikelen op den Nieuwendijk te Amsterdam pleegde eene dienstbode gisteren-avond oplichting door op naam van eene dame, in de buurt wonende, kostbare zijde, kant ea fournituren in te koopen. Nog vóór de dievegge zich voorgoed met htt ontvreemde verwijderd had, werden heimelijk bij deze dame inlichtingen gewonneu; de misdaad kwam toen aan het licht en men spoedde zich naar den win kel terug, waar de oplicktster iu hechtenis werd genomen. Ten bewijze dat de pr ij zen der landerijen nog niet overal zoo sterk zijn gedaald, meldt men ons uit Zevenhuizen, dat eene woning met ongeveer 15 bunders gewoon wei- en bouw land in de vorige week publiek verkocht is voor f22.000. Op het eiland Samos heeft men iu den laatsten tijd met meer zorg onderzocht de wonderbare waterleiding van Eupalinus. Zij is als een tunnel van 7 stadiën lengte door eeu ge bergte geboord, eenvoudig door de harde rots uit te kappen. De beschrijving, die Herodotus geeft van dit bouwwerk, is geheel juist gebleken. Bij het samenkomen van beide helften van de tunnel, is slechts eene fout van 12 voet gemaakt, die verbeterd is, door op het betrokken puilt het gewelf zeer hoog te maken. Dit reuzenwerk is gemaakt 610 jaren vóór Christus. Bij de wedrennen, onlangs te H ast burg gehouden, verscheen ook Prins Dido van Didostadt, de zwager van den Kameroenschen Koning Bell. De Prins, die de wedrennen zeer belangwekkend vond, verscheen in een wit hemd, waarover tot de kuiten een overkleed van atlas hing. De voeten waren naakt, aan de armen had hij braceletten van ivoor, zoo breed als een man chet, op het hoofd van den vorst stond eeu fonkelnieuwe cylinderhoed. Volgens de Zaand. Ct. is door o n g e- veer 800 papa's aanvrage gedaan voor plaatsing van hunne zoons, te Breda of te Willemsoord, het;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2