BINNENLAND. duel op onregelmatige wijze ernstig ver wondde, is tot betaling van fr. 200 boete veroordeeld. GEMENGDE BERICHTEN. Hoe de verkiezingen worden gemaakt in Italië is door een der Afgevaardigden van de republikeinsche linkerzijde in de openbare zitting der Italiaansche Kamer verteld. Hij noemde eene reeks van feiten omtrent ministeriëelen drang op de vrij heid der verkiezingen. Te Anezza bood een gemeentebode de ministeriëele candi- datenlijst aan, met 20 a 30 stuivers voor eene stem; te Alatri waren er koopers en verkoopers tegen 10, 20, ja 100 franks. Te Napels werden bons voor tabaks voorraad uitgereikt; anderen kregen wis seltjes van 10 franks. Te Savoua was een stemmen veiling in het stembureau georga niseerd. Te Novara gaven gemerkte stem biljetten gratis toegang tot officiëele kroe gen en restaurants. Te Palermo werden 400 gevangenen, waaronder van de ergste, vrijgelaten om bet Ministerie even zooveel stemmen te bezorgen tegen Crispi, zijn grootste tegenstander. Aan de kommiezeu bij de belasting-kantoren waren de noo- dige instructiën gegeven, onder toezegging van lotsverbetering. Of die feiten op waarheid gegrond zijn, is niet te bewijzen. Yan de Regeeringsta- fel werden ze tegengesproken; maar be- teekent die tegenspraak op zich zelve veel? Het Nederlandsche Hoofd-Comité ter viering van het gouden Priesterfeest van Z. H. Paus Leo XIII, roept, in het Dagblad „De Tijd", ter feest viering reeds nu de Katholieken van Nederland op, om, grooten en kleinen, ieder naar zijn ver mogen, allen eendrachtig saam te werken tot de uitvoering van de volgende plannen. Wij beoogen:" 1. Aan Z. H. den Paus op zijn gouden pries- jubilé een feestgift te bieden in geld, bijeenge- örackt door de liefde en de offervaardigheid van al zijne kinderen in Nederland. 2. Het katholieke Nederland zoo luisterrijk mogelijk te doen vertegenwoordigen op de be raamde tentoonstelling in het Vatieaan. Naar deze tentoonstelling zullen de Katholieken van ge heel de wereld zenden voortbrengselen van hunne kunst en huuae nijverheid, den Paus ten geschen ke, voornamelijk voorwerpen bestemd tot den heiligen dienst, die Z. H. in staat zullen stelleu om te voorzien in de veelvuldige behoeften der missiën en andere hulpbehoevende kerken en gods dienstige instellingen. 3. Een album saam te stellen van de katho lieke vereeuigingen eu inrichtingen, gewijd aar. godsdienst, liefdadigheid, wetenschap, kunst enz., hetwelk Z. H. zal worden aangeboden als een getuigeuis van de onwikkeling eu den bloei van het katholieke leven in ons vaderland. 4 Eene bedevaart naar Rome te organiseeren, welke aan Z. H. den Paus de gevoelens van de Nederlandsche Katholieken zal vertolken. Wij mochten de verblijdende toezegging ontvangen, dat de pelgrims de graven der Apostelen zullen bezoeken onder geleide van een of meer leden van het Nederlandsche Episcopaat. Over de wijze van uitvoeriug van deze plannen zullen weldra nadere bizonderheden worden be kend gemaakt." Dezer dagen verscheen de laatste aflevering van een nieuw werkje Brouwer sgeïllustreerde En cyclopedie. De Nederlandsche Katholiek vestigt de aandacht op den geest van twijfel en ongeloof en op de hooge mate van onkunde in zake het Katholicisme, die daarin aanhoudend in het licht treden. Het blad wijst o. a. op de volgende aau- teekeningeu van den samensteller bij eenige woorden eu namen: Adam: volgens Genesis de eerste menscb. Joh: held van een didactisch gedicht uit de 5e eeuw voor Christus. Esther: Israëlietische vrouw, die volgens het romantisch verhaal gemalin werd van Ahasveius, Koning van Perzië. Kerk: de door de volgelingen vau Christus gestichte gemeenschap der geloovigen. Paus: beschouwt zich als stedehouder van Christus. Pius IX: eerst liberaal, toen renctionnair, 18481850 uit. Rome verdreven, verloor in 1860 een deel en 1870 de rest van het wereldlijk ge bied, stelde zich daarna aan als een gevangene. Doodzonden: 7 zouden, die eeuwigen dood ten gevolge hebben. Quater-temper: boet- en vastendag in de Kath. Kerk; de eerste Y rijdag in elk kwartaal. Het blad verlangt van den schrijver, dat hij zijne verzameling aan eene grondige revisie zal onderwerpen om zijn werkje inderdaad bruikbaar te maken. Wij vreezen dat hiervan wel nooit iets komen zal, wijl hetgeen hierboven wordt aange haald geen groot denkbeeld geeft van des heeren Brouwers goeden wil om de zaken met juistheid te beoordeelen. En dit verschijnsel is te bedenkelijker wijl de heer Brouwer, behalve samensteller van At Ency clopedie tevens leeraar is aan het Koninklijke Instituut voor dé Marine te Nieuwediep. Als katholieke ouders vernemen, dat aan hunne zonen op die inrichting onderwijs in de Neder landsche taal, de vaderlandsche en algemeene ge schiedenis gegeven wordt door iemand, die zijn ongeloof eu onkunde zoo openlijk aan den dag legt, dan zal dit hun vertrouwen in deze Rijks instelling zeker niet vermeerderen. De Katholieke Kerk is aan 't zieltogen, al toos volgens het beweren der liberale maijonuie- ke bladen. Zij hebben bijwijlen zoo zeer met het lot der Kerk te doen, dat zij haar waarschuwen voor haar nabijzijnden ondergang. Zij zijn zelfs zoo bezorgd, deze liberaal-kathoiiekeu, dat zij bij iedere gelegenheid haren lezers attent maken op haren achteruitgang. Heel anders is het gevoelen van de Protestan ten in Duitschland. Zij getuigen, dat de Katho lieke Kerk in plaats van achteruit te gaan, steeds machtiger wordt. Ziehier wat de bekeude afge vaardigde en hofprediker Stöcker onlangs te Ber lijn openlijk in eene vergadering verklaarde: „De grootste fout van de Cullurkampf-wetten was, dat zij voor de Katholieke Kerk in Duitsch land al de bezwaren uit den weg ruimden, welke deze anders ten gevolge van de afkondiging van het leerstuk der onfeilbaarheid zou ontmoet heb ben. De Culturkampf was eene versterking van Rome. Het zelfvertrouwen der Katholieken is daardoor toegenomen. Machtiger dan voor tien jaren staat de Katholieke Kerk tegenover ons. De Culturkampf heeft het ijzer, waaruit zij be stond, omgesmeed tot staal." Zoo spreekt een vijand van de Katholieke Kerk, in de stad der intelligenz, heeren vrijden kers en would-be wijsgeeren! Doch wij weten uw antwoord en uwe wederlegging reeds. Der Kerl ist lerrückt. Nul n'a d'esprit que nous et nos amis, Op de internationale conferentie tot wering van drankmisbruik op zee moet, naar Het Vad. verneemt, besloten zijn den verkoop van drank op zee geheel te verbieden, eu aan de vaartuigen thans reeds met politietoezicht belast, op te dra gen tegen overtreding van dat verbod te waken. Naar w ij vernemen, bestaat er een plan tot oprichting eener militaire school voor volou- tairs, dingende naar deu rang van 2aen luitenant der infanterie. De Minister van binnenlandsche zaken heeft maatregelen genomen, opdat telkens bij een geval van hondsdolheid of wanneer iemand door een dollen hond mocht gebeten worden, zulks ten spoedigste bij don betrokken geneeskundigen inspecteur beken l worde, die dan in overleg treedt met den minister over de wenschelijkheid van opzending van zulk eenen lijder naar Parijs. Wij vernemen, dat de heer A. Baron Schimmelpenninck Van der Oye Van Nyenbeek het lidmaatschap der Tweede Kamer heeft aan genomen. De heer Schimmelpenninck, die thans voor Goes zitting neemt, heeft vroeger respectievelijk de districten Deventer, Hilversum en Arnhem in de Kamer vertegenwoordigd. Door den Minister van Waterstaat is aan het hoofdbestuur van de Nederl. Vereeniging voor Zondagsrust kennis gegeven, dat zal worden voldaan aan het verzoek van dat bestuur, om brieven en verdere stukken des Zondags niet te doen bestellen, iudien de afzender van zijn ver langen daaromtrent op duidelijke en in het oog loopende wijze op het adres dier stukken heeft doen blijken. De bekende luchtreiziger P. van Wickevoort Crommelin is te Passy bij Parijs overleden. 's Lands wijs, 's lands eer. Reeds d i k— wijls vond meu in de bladen vergelijkiugen tus schen de zeden en gewoonten der Chineezen en de onze, of liever die der Europeesche volken. Het volgende, dat wij vonden aaugeteekend in een werk over China en zijne bewoners door G. Simon, oud-cousul van Frankrijk in China, trok onze aandacht, omdat het zoo lijnrecht in strijd is met onze manieren. Wanneer in Europa iemand naar zijn leeftijd wordt gevraagd, en er wordt, zelfs naar waarheid, op geantwoord, hoort men allicht: hé, ik zou u voor veel jonger hebben aangezien; dames althans hooren zoo iets gaarne, ln China nu is het eene ingewortelde beleefd heid, om het zoo eens te noemen, om te ant woorden, wanneer iemand zegt: zoo oud ben ik: wel, ik had wel gedacht dat u eens zoo oud waart. Een Zwitsersche pudding. Een lekkere pudding, waarvan de Zwitsers veel houden, wordt gemaakt van kaas en eieren, door elkaar ge dutst met m lk en boter. Een verrel kaas, twee eieren, een stuk boter en wat melk, dooreengemengd eu zoo gewarmd, maken een gerecht, dat evenveel voedsel bevat als een pond biefstuk, 't- Is zoowel voedsel voor een man, die eene zittende leefwijze heeft als voor een arbeider, die zwaar werk doet. Tegen jl. Zondag was eene bijeen- komst van socialisten opgeroepen in het Volks park te Amsterdam, waar Domela Nieuwenhuis als spreker zou optreden. Die aanvoerder zou, volgens aankondiging in Recht voor Allen, met den trein van halftien aankomen en werd door een aantal personen opgewacht. De politie zorgde, niet zonder moeite, o. a. in de Heereustraat en Tuinstraat, dat de rust niet werd verstoord. In het Volkspark was D. N. aan het woord, toen buiten de zaal een ontzettend feit plaats had, waaromtrent wij het volgende vernemen. Op den commissaris van politie, den heer Stork, werd een even lafhartige als boosaardige moordaanslag gepleegd. Toen deze ambtenaar het terrein van het Volkspark betrad, loste de socialist Geel, achter een boom te voorschijn komende, a, bout portant op hem een schot, uit een met zes scho ten geladeu revolver, ouder het geroep: „zal je ons nog langer trotseereiff" Gelukkig zag de heer Stork den toeleg, zoodat hij nog tijdig het hoofd kon afwenden, eu de kogel hem voorbij het oor snoide. Onverwijld schoten eenige inspecteurs toe, om Geel te beletten verder te vuren, waarop hij naar het bureau aan de Oude Brug werd gebracht. Bij de huiszoeking ten huize van Geel is niets bizonders gevonden. Een staaltje van zeer „f a t s o e n 1 ij k" Hollandsch: Een piano-onderwijzer tot eene juf frouw, die het slot-accoord van een stuk wat snel los liet: „Uwé moet dat doucement uitmour- reereu." Twee studenten te Leiden gin gen met elkander eene weddenschap aan; de een meende dat de anti-liberalen, de andere dat de liberalen het zouden verliezen. Wie de wed denschap verloor moest eten 4 borden erwten- soap, daarna 2 borden karnemelspap en dan een uur flink gaan loopen. De student der liberale partij verloor het spel, onderwierp zich aan de straf en haalde zich eene flinke ongesteldheid op den hals. De raad der gemeente Vevey, in het Zwitserache kanton Waadtland heeft in het politie-bureau een boek neergelegd, waarin ieder kan schrijven wat hem in het algemeen belang nuttig schijnt: over toestanden van straten, we gen, gebouwen, kortom over alles, wat tot het openbaar leven behoort. Secuur. Voorden opstand, werden in de Zuidelijke Staten van Amerika bloedhonden gehouden om de wsggeloopeu slaven, die eene schuilplaats in de moerassen gezocht Uadden, te vervolgen, en ook om schuldigen op te sporen. Gedurende den veldtocht hadden de Noordelijke troepen bevel, al die dieren, waar zij hen ont moetten, te dooien. Bij zekere gelegenheid nu had een soldaat een poedel, den lieveling van zijne meesteres, opgepakt en wilde hem gaan ter dood brengen, toen de dame om zijn levensbehoud smeekte. „Mevrouw," zeide de soldaat, „wij heb ben order elkeu bloedhond te dooden." „Maar dit is geen bloedhond, voerde de dame aan. „Hoe weten wij, mevrouw, wat hij nog worden kan, als wij hem ir.'t leven laten?" hernam de soldaat en liep er mee heen. De vermaarde duizen d-j a r i g e r o- zenstrnik te Hildesheim, die verleden jaar bijna verdord scheen, begint nu weder te bloeien. Inde stilleen afgelegen buurt- schap Bornerbroek (gemeente Birue) doen aller hande verhalen de ronde omtrent een zonder lingen man met een buitengewoon langen baard, welke aldaar in de vorige week zou hebben rondgeloopen. Zoo wordt verteld, dat hij een ge luid maakte eu gras at gelijk een stuk rundvee, dat hij buitengewoon hard liep en allerlei zon derlinge sprongeu maakte. Velen zien in hem een spook, anderen een wild mensch, terwijl eenige „geleerde" boeren van het Broek, zeker om het gras eteu, in hem Nebukadnezar meencu te herkennen, welke vau den doode zou zijn opgestaan. Zij voorspellen daaruit een naderend einde der wereld. Volgens het Noor d-A m e r i k a a n- sche Signal-Office, zijn gedurende het jaar 1884 in de Vereenigde Staten 1054 menschen door stormen om het leven gekomen, en 3800 gewond. Men kan al zeer zonderlinge za ken verliezen. In het Solothurner Tageblatt b. v. wordt onder de verloren voorwerpen vermeld een... contrabas. De opperstaf arts dr. Oppler, heeft door welgeslaagde proeven aangetoond, dat gema len koffie, als antiseptisch verbandmiddel, bij de behandeling van wonden is aan te bevelen. De op de wonden gelegde en met linnen bevestigde koffie doet eene antiseptische korst ontstaan, die voor het rein houden der wonden in de eerste stadiën der behandeling geheel voldoende is. De waarde van deze methode van behandeling ligt voornamelijk hierin, dat ieder soldaat het zoo noodzakelijke antiseptische middel bij zich kan dragen en het overal gemakkelijk kan verkregen worden. Volgens t ij dingen uit Ne w-Y o r k heeft er te Maccaiusville, iu deu staat New- Yersey, eene schrikbarende ontploffing plaatsge had in de dynamietfabriek aldaar. Eene hoeveel heid van 2500 pond dynamiet ontplofte. Tien arbeiders ziju gedood en twiutig gewond. Er is over vijf mijlen in den omtrek vernieling aange richt. Men vond gedooden en ledematen van lijken op eene mijl afstand. Uit Batavia schrijft men: Drie koelies, die op het erf vau een Europeaan op Goenoengsahari werkten, werden door eene zeer giftige slang (oeler belang) van circa een meter lang, verrast. De slang vloog uit een hoop metselsteenen tegen een van die koelies op, die haar echter gelukkig kon ontwijken door een achterwaartsche beweging met bet bovenlijf te maken, waardoor de slang hem voorhij schoot, op deu grond terecht kwam en daar een oogen- blik bleef liggen. Een andere koeli kwam toen bedaard bij de slang, pakte haar, na haar met een paar woorden te hebben toegesproken, heel kalm op en liet haar vervolgens tusschen de vin gers eu langs de armen glijden, haar streelende op een wijze, alsof hij met het onschuldigste dier van de wereld speelde. Hij liet de slang van tijd tot tijd op den grond kruipen, doch nam haar weder op, als zij zich te ver van hem wilde ver wijderen. Het was niet prettig dat te zien, en men verzocht dsn koeli om aan dat akelig schouwspel een einde te maken door de slang den kop te vermorselen, waaraan hij echter geen gevolg wilde geven, aangezien die handeling hem, zoo beweerde hij, veel soesah zou kunnen berok kenen. Daarna stopte hij de slang in den zak van zijn baadje, dat hij aan een tak hing. De slang bleef er rustig in. Tegen elf uur trok hij dat baadje aan met de slang iu den zak en ging naar de waroeng eten. Latir, toen hij weer op het werk kwam, legde hij het baadje opeen hoop metselsteenen, altijd met de slang in deu zak, en tegen vier uur 's middags ging hij daarmede naar huis. De slangenbezweerder beweerde, dat de slang zich niet zou durven verwijderen van de door hem aangewezen plaats zonder zijne toe stemming. Dit is een feit, dat door eenige ge tuigen zou kunnen gestaafd worden. Als iets merkwaardigs voor bloe- menliefhebbers kan gemeld worden, dat te Lo- bit in der. tuin van den heer S. een rozeboom staat, welke geheel in den vorm van een bouquet is geleid en ongeveer 15,000 witte rozen en knoppen draagt. De Amsterdamsche straatjongens ze wordeu nog geen haar beter maken van alles gebruik om te ravotten. Zoo zagen we er een, z-gt De Standaard, die door verschillende collega's door een modderplas werd gesleurd, en zich daar heftig tegeu verzette. Toen een voor bijganger daar tusschen kwim, antwoordde een der beugels: „We doene Bdderokkie; hij is Bel lerok en ie mot na 't bero!" De arrestant werd weder door een ander vervangen, die zich eveueeus over de straat liet trekken. Of de moe ders dezer jeugdige „Belderokkies" wel erg in hun schik zutleu zijn met het oog op het have nen van hun plunje, mag betwijfeld worden. Berichten uit Linz melden dat Markgraaf Alfred Palavincini, die den 26sten Juni met den heer Crommelin, Nederlandsch ge zantschapssecretaris te Weeuen, eu tweo gidsen den Grosglockner bestegen heeft, sedert met hem vermist wordt eu, naar men vreest, is verongelukt. De verklaring der Regeering, dat zij geen termeu heeft gevonden om het ont werp tot grensverandering tusschen Amsterdam en Nieuwer-Amstel in te dienen, ontlokte aan den bekenden dichter te B. de volgeude ontboezeming. Io triomf! Honrra! Laat duizend vlaggen wapperen, O Nieuwer-Amstel, fier op uw herwonnen reent, Waar Bismarck'sche euvelmoed deu krijg had aangezegd Met Levy's, tuk om meê door dik en dun te plapperen. Gij hebt zes jaren lang gestreên den strijd der dapperen; Zes jaren lang de lans niet uit de vuist gelegd. Met woord en pen, steeds klaar en scherp voor elk gevecht, Deedt gij tot in hun kamp uw strijdvaan lustig klapperen. Uw groei en bloei sterkte aan, steeg op met elke zon* Men zocht er vlekken in, die men niet dulden kon, En toog een mom aan, om uw onschuld aan te randen Maar gij met hand en tand sloegt af die tyrannie; Heil u! Hoezee! Met u vier' thans triomf, al wie Op Vorst en God vertrouwt, in 't Kijk der Nederlanden. Ta Freisiug, in Beieren, z ij n v ij f personen gestorven door het eten van padde stoelen. De paddestoelen waren van eene soort, welke anders onschadelijk is. Maar men ver moedt, dat zij door het nattig koude weder van de afgeloopeu zomermaand zijn vergiftigd gewor den. Het is dus zaak met dit voedsel voorzich tig te zijn. Een ingezetene van Utrecht, die dezer dagen Artis te Amsterdam bezocht, en voorbij de hokken der tijgers wandelde, meende dat een dezer in diepen slaap lag; bij bleef voor het hok staan en waagde zijne hand te dicht bij het schijnbaar slapende beest, met het treurig gevolg, dat de tijger, gestoord iu zijne rust, eeu poot brullende uitsloeg en met de nagels den toeschouwer zoodanig verwondde aan de hand, dat deze den duim waarschijnlijk er bij zal in schieten. De hand werd te Amsterdam door een heelkundige verbonden. Op eene vergadering van Enge 1- sche Bisschoppen, onlangs onder voorzitterschap van den Aartsbisschop van Canterbury gehouden, is, op voorstel van den deken van Lincoln, de wensch uitgedrukt, dat overdreven praal bij be grafenissen, iu bloemversieriugen, prachtige dood kisten, enz. enz., welke toch geeue uitdrukking van ware droefheid is, afgeschaft moge worden, en dat de teraardebestellingen in den eenvoudig- sten vorm mogen plaats hebben. Een bizonder kostbare gouden sleutel is Woensdag aan Koningin Victoria aan geboden, bij de opening van het Royal Hollo- way-Gollege. Hij draagt in het sierlijk bewerkte boveueind een toepasselijk opschrift en de naam letters der Koningin, ouder eene kroon van dia manten. In het geheel werden 300 diamanten van de beste soort ter versiering van dit kost bare voorwerp gebruikt. Zeven geboden om het gezicht te bewaren, lo. Als de oogeu bij het werken pijn doen of als er vlekjes voor schemeren of het zien onduidelijk wordt, laat ze dan rusten, van het werk afgewend. Na volkomen rust voor een oogenblik of langer, moogt gij het werk hervatten, maar zoodra de oogen weer vermoeid worden moet gij ophouden. 2o. Lat er op dat er licht genoeg is eu dat het behoorlijk op het werk valt, het best is boven af of van de linkerzijde. 3o. Als gij zwakke oogeu hebt, lees dan nooit in een tramway of spoor- wegwaggon. 4o. Lees nooit liggende. Zwakheid is niet zelden toe te schrijven aan de verderfelijke gewoonte van in bed te lezen. 5o. Lees niet veel gedurende uwe herstelling van eene ziekte. 6o. De algemeene gezondheid moet door goeden kost, genoeg slaap, frissche lucht, lichaamsbewe ging, gezonde uitspanningen en eene geregelde bepalingen der werkuren worden bewaard. 7o. Neem een behoorlijken tijd tot slapen. Wie veel leest heeft vooral behoefte aan een niet te korten slaap. Hoe gevaarlijkeen oorveeg kan wezen, bleek onlangs te Breslau. Daar heeft eeu machiuist op eene drukkerij een dertieujarigeu knaap, die hem plaagde, eeu klap om de ooren gegeven, en eenige minuten daarna viel de jongen dood neder. Volgens de verklaring van geneeskundigen, had hij door den slag eene ber- seuverwonding bekomen, die doodelyk was. De machinist is in hechtenis genomen. Vrees voor de maan. De bewoners van Cuba zijn zonderling bang voor het maanlicht, s'Avonds ais de maan schijnt, trekken zij zich op hunne balkous terug en loopen met schermen. Zij ziju meer bevreesd voor de stralen der maan dan voor zonnesteken of de schadelijke moeras dampen, waarvan de atmosfeer dikwijls vol is. Elke hersenziekte, elke kwaal of lichaamsgebrek wordt aan de onschuldige maan toegeschreven. De Cubaan, die zoo weinig voor zque gezond heid waakt, dat hij nooit de straat veegt of voor atvoerkanaleu zorgt, zal zich of zijn gezin in geen geval ooit aan het gevreesde maanlicht blootstellen. Uittreksel van het verslag, in da N. Bred, Ct., eener gemeenteraadszitting te Breda; Er is eene missive ingekomen van den heet;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2