BUITENLAMP B1 N M E M L A M D. kunnen gelukken, dan blijft er nog veel anders te doen over. De onderwijswet kou worden herzien maar ook de gemeentewet en de provinciale wet. Beide laatstgenoemde wetten zouden moeten gewijzigd worden in den geest der waarachtige vrijheid. Aan het Darwinisme op Staatsgebied moet zoo spoedig doenlijk een eir.de wor den gemaakt. Het medewerken aan derge lijke nuttige hervormingen is zeker veel verdienstelijker dan liet twisten over aller lei geschillen, die toch voorloopig tot geen definitieve oplossing kunnen gebracht worden. In het belang des vaderlands zouden wij het rekenen, als onze volksvertegen woordigers zich eindelijk eens willen zet ten tot het in 't leven roepen van her vormingen, welker overweging wel niet tot. iti de wolken voert, doch die, al be hoeft men er den begaueu grond niet voor te verlaten, toch aan de Natie niet gering te schatten voordeelen zouden ver zekeren. Elke onderdrukking moet belet worden, voor zoover dat van den wetgever afhankelijk is. De Daily Dews verneemt, dat er Dins dag of Woensdag een Kabinetsraad zal worden gehouden, in welken zal worden beslist over eene door de Engelscbe Regee ring met het oog op den uitslag der ver kiezingen te volgen gedragslijn. Hetzelfde blad noemt Ruslands handel wijze ten aanzien van Batoem eene groote inbreuk op de trouw, en zegt dat Enge land niet erkennen kan, noch vergeven, wat Rusland heeft gedaau. Intusscheu be staat het plan nog niet om eeue inter nationale conferentie te beleggen of krach tige maatregelen te uemen. Een rechf- streeksch protest acht het blad overbodig, tenzij Engeland er op voorbereid is het niet bij woorden alleen te laten blijven. Aan de limes wordt uit Weeuen gemeld, dat er eeue Russische nota over de Batoern- zaak is overhandigd aan de Oosteurijksche Regeering, in welke nota het tractaat van Berlijn met stilzwijgen voorbij wordt ge- gaau en de Batoem-quaestie uitsluitend uit een haudelsoogpunt werd behandeld. Rusland houdt vol dat de positie vau Batoem in de laatste jaren eene geheele wijziging heeft ondergaan door de afschaf fing van de oude karavaanwegen en den aanleg der spoorwegen. De Russische Re geering betoogt dat dientengevolge het gelijk maken van Batoem met andere Russische havens oiu fiscale redenen wen- schelijk is geworden, en dat dit is in over eenstemming met den wensch, uitgesproken door de bewoners van Bakoe, Tiflis, Boe- toem en Potie, die dit van door middel van deputatiën aan den Czaar te kennen hebben gegeven, tijdens het verblijf van dezen in de Krim. De keizerlijke ukase, bij welke Batoem als vrijhaven wordt op geheven, is mtusschen nog niet verschenen, ofschoon zij binnenkort verwacht wordt. Zij zal terstond wordeu gevolgd door eene tweede ukase, bij welke Batoem wordt verklaard eene Russische vesting te zijn. GEMENGDE BERICHTEN. Voor geest en hart. Hoe edeler hoofd, boe buigzamer nek. De dooden spotten met deu laster, maar de levenden kunnen er door sterven. Niets doen leert kwaad doen. Die zijne zaken aan God beveelt, zal zich door den Hemel niet bedrogen vinden. Die doet wat bij wil, doet niet wat hjj moet. Ter behartiging. Tn voorspoed God te beminnen valt gemakkelijk; dat kan de zinnelijkheid trou wens ook; maar als het kruisen van den hemel regent, dan God nog meer eu die kruisen om God te beminnen, dat is niet zoo licht, maar inderdaad bet ware kenmerk van deugd. Gelijk door den slag de vonk uit den keisteen spriugt en door den wind het vuur wordt aaugeblazen, zoo worden de harten der ware minnaars van God door wederwaardigheden nog meer in liefie ontvlamd. Allerlei. O O Be Osservatore Romano verzoekt alle katho lieke bladen het volgende over te nemen: Er is besloten, dat de Geheim-Kamerheeren van Z. H. den Paus, ter gelegenheid van het vijftigjarig pries- terjubiié aan zijne Heiligheid een gemeenschap pelijk adres en een geschenk zullen aauoieden. Ingevolge dit besluit zullen aan de Dekens van de genoemde Geheim-Kamerheeren uitnoodigingen ter deelneming worden gezonden. Daar het ech ter niet onmogelijk is, dat iemand van genoemde waardigheids-uekLuders geene uitnoodigiug ont vangt, wordt hem, ingeval hij zijne medewerking wil verleeuen, verzocht, zijne vcreering eu gehecht heid voor den Paus, tegelijk met eene liefdegift op te zenden aan het adres van: Marchese Passa ri, Cameriere segreto e presidente della Banca Artistico-Operaia in Roma; via Testa Spaccata 26 A. Naar Eet Dompertje van den ouden Va- lentijn mededeelt, heböen eettige Joden-Vrijmet selaars te Arnhem, na de overwinning door de liberalen aan de stembus behaald, niet beter hunne vreugde over die zegepraal weten te betuigen, dan door op de markt in het openbaar eenige Katho lieke ingezetenen op de beieedigendste wijze te sarren. Een voornaam Katholiek ingezetene werd zelfs door een brooddronken Jood begroet met den kreet: Leve de troffel. Weg met het Kruis! Wanneer, vraagt de Nieuwe lJselbode, zal een gedoopt christenvolk zich toch eens dat smade lijke juk van den hals schuiven ett een einde ma ken aan de overheersching van ongeloovige libe- ralisten en moderne Joden? ;/Nu de heer Heldt zich gecompromitteerd acht door het gezelschap zijner socialistische broe ders, zullen de socialisten hem zeker een satis- fait gaan noemen, ze^t De Maasbodewat gewoonlijk het geval is met volksleiders, die zich op de schouders van het volk naar de aanzien lijke betrekkingen laten dragen". De Minister van binuenlandsche zaken, overwegende dat mr. JE. Baron Mackay, be noemd lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal in de hoofdkiesdistricten Utrecht en Amersfoort, heeft verklaard de benoeming voor laatstgenoemd kiesdriatrict niet aan te nemen, heeft bepaald: lo. dat eene verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Sta'eu-Generaal in het hoofdkiesdistrict Amersfoort za! plaats hebban op Dinsdag 20 Juli e. k.; 2o. dat herstemming, is die noodig, zal geschie den op Dinsdag 5 Augustus daaraanvolgende. De Amerafoortsche kiesvereeniging Neder land en Oranje heeft met algemeeue stemmen candidaat gesteld den heer mr. L. W. C. Keu- chenius. In de vergadering der Prov. Staten van Noord Holland zijn tot leden van Gedeputeerde Staten herbenoemd de hh. Mr. F. F. Westerwoudt Mr. J. L. de Leao Laguna. A. Van Stralen Mr. Herman J. van Lennep en Joh. C. Zim merman. Tot buitengewoon lid van G. S. werd opnieuw benoemd de Heer Mr. J. F. T. Van Valkenburg. Allen verklaarden zich bereid op nieuw de benoeming aan te nemen. Tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal werd bij eerste vrije stemming benoemd de Heer A. C. Wertheim met 34 stemmen. Voorts werden uitgebracht op de lieeren C. Don ker 9 stemmen, Jhr. Mr. J. Boëll 8, C. Oorver van VVessem 5, Jhr. C. Hartseu 3, Jhr. Mr. A. V. Teding van Berkhout 3, W. Hovy 2 en H. F. Bultman 1 stem. De op te richten school voor vrijwilligers, dingende naar den rang van officier derinfaute- rie, zal naar wij vernemeu, te Haarlem worden gevestigd. Omtrent zeven of acht jaren ge- iedeu werd door geheel Rusland een /Zonder ling merkwaardige" wonderolie verkocht door ze keren Ivanotï, een Petersburger schoenlapper. Van deze olie is nu onlangs eei.e beschrijving ge geven door den redacteur van de Russky Satirit- chesky Listok (Russisch Satiriek blaadj-), welke beschrijving luidde: ;,10 pond brutaliteit, 16 pond onwetendheid, 2 pond zwendelarij, enz." Door den schoenlapper is eene aanklacht inge steld tegen den redacteur, wien eene boete van 24 roebels (f30) werd opgelegd. The London Me- dical Record, waaraan wij dit zonderling-merk waardige bericht ontleenen, weet te verzekeren, dat Ivanoffs wonderolie zelfs bij de hoogste stan den in Rusland genade vindt. De heeren Bingham en Bauer zijn Woensdag-voormiddag te Weeuen, het doel van hun tocht per rijwiel, aangekomen. De trein, welke Donderd ag-m o r g en om 8,45 van Zanavoort naar Amsterdam vertrok, had een oponthoud, even voor Halfweg. Een goe derenwagen van de Holiandsche Spoorweg-Maat schappij, die in het midden van den treiu was, geraakte defect. Groote stukken ijzer werden op den weg geslingerd, eu verbrijzelde gedeelten van den wagen, werden over de leggers door het zand gesleurd. De reizigers in de rijiuigen, ach ter den goederenwagen, kregen eenige lichte schok ken. Het scheen hun toe alsof het geheele voor ste deel van den trein in brand stond, zoo dicht was de door de zon verlichte wolk van geel zand en stof, welke opgewoeld was. Het is aan de te genwoordigheid van geest eu oplettendheid van den machinist L. Wijnands, die den trein ter stond deed stoppen, te danken, dat een groot ongeluk werd voorkomen. In een Friesch dorp staat op een bord: unitet uisin mar dromeen etekin(niet het huis in, maar daarom heen, het hek in). t Carl Hagenbeek uit Hamburg heeft thans in Agricultural Hall te Islington zijne tent opgeslagen, waarin hij zijn beroemde Ceylon- sche karavaan laat zien. Het gezelschap bestaat uit ongeveer 70 Cingaleezen, die werken met 14 groote gedresseerde olifanten, waaronder eene moeder met een zuigeling, 16 zebu's en 8 voor den wed loop afgerichte stieren, behalve nog eene groote verzameling ethnologische merkwaardigheden, producten van landbouw en nijverheid van Cey lon en photographische tafereelen van dat won derland. Men schrijtt uit Groo t-A mme r s: Als eene bizonderheid kan wordeu medegedeeld, dat door P. d. O. alhier, bij het lossen van een voer hooi, eene slang van 1 M. lengte werd aan getroffen. De jonge Van der Bilt, zoon van wijlen den vermaarden Amerikaanschen millioe- neubezitter, is gedeballoteerd in de JoJceyclub te Parijs, waarvan hij lid weuschte tc wordeu. Er blijft dan ook voor de allerrijksten soms nog het een en ander te wenschen overig! Het Engelsch geneeskundig blad The Lancet deelt als eene bizonderheid mede, dat een der geboren Indische Prinsen uit Hindustan, en wel Z. H. de Thakon Sahib van Gardal, zich bij de hoogeschool te Edinburg op de rol der studenten in de geneeskunde liet inschrijven. Een der leden van den Ween er gemeenteraad, Pfisier genaamd, is door zijne medeleden in den ban gedaan, omdat hij als een kleingeestige persoonlijke wraakoefening een kapper, Meyer, heeft aangeklaagd en doen ver- oordeelen wegens majesteitsschennis, om eene uit drukking, welke deze jaren geleden in een par ticulier gesprek moet gebezigd hebben. Toen nu, bij de jongste zitting van den Raad, Pinter ter vergadering kwam, stonden 64 van de 79 aanwe zige leden op en verlieten de zaal. Zij waren niet tot terugkeeren te bewegen, en zij hebben verklaard, geene zitting van den gemeenteraad te willen bijwonen, als Pfister daarbij tegenwoordig is. Deze zal dus wel gedwongen zijn weg te blijven of zijn ontslag te nemen. Eeue nieuwe wijze van boterver- valsching heeft aeue vrouw te Weert in praktijk gebracht. Zij bood namelijk in een winkel boter te koop aan, waarin zij een steen van ongeveer een half kilo had vsroorgen. Voor dit feit heeft zij zich bij deu rechter te verantwoorden. De zwemkunsteuaar Akej, een Zweed, geeft te Bsrliju eenige voorstellingen in de zwemkunst. Zaterdag begaf hij zich in tegen woordigheid van duizenden toeschouwers geheel gekleed te water, eu na diep ondergedoken te zijn, ontdeed hij zich in het natte element van zijne kleedereu. Drie uren achtereen bleef Ak"j in 't water waarna hij zich zijne kleedereu liet geven, die hij met het grootste gemak in het water weder aantrok. Bij het duiken kwam hij meermalen met levende visscheu in de hand boven. Op de meeting in het Volkspark te Amsterdam i3 door Domela Nieuwenhuis ouder anderen beweerd, dat eeu weesmeisjuit het Groene Weeshuis te Gror.ingeu zou zijn ontsla gen wegens hare socialistische gevoelens. Hierover zegt de N. Gron. Ot.: Het scheen ongeloofelijk, maar wij hebben toch inlichtingen ingewonnen en ons is gebleken, dat wel een weesmeisje is ontslagen, maar om redeuen, die met het socialisme volstrekt niets te maken hebben. Do- meia Nieuwenhuis was dus verkeerd ingelicht. De voormalige Grieksche Minis- ter Dclyaunis had indertijd een hond, die op een tocht van Piraeus naar Constantinopel bij ongeluk over boord iu zee viel. Delyannis ver zocht deu kapitein te stoppen en eeue boot neer te laten om het dier, waaraan hij zeer gehecht was, te redden. „Onmogelijk", zeide de Engelscbe kapitein, „mijne bevelen zijn gestreng; ik mag onderweg niet stoppen, tenzij er een mensch over boord valt." Een oegenbïik later lag Da- lyannis in de volle zee; hij was over boord gesprongen eu zwom met ziju hond de boot achterna. Toen werd er eene sloep uitgezet en beiden werden g red. Aan de bin n enz ij de der poort van de kazerne „Koorumarkt" te Bergeu-op-Zoom, iu den corridor, nauwelijks 3 M. boven deu beganeu grond, bevindt zich eeu nest met jonge zwaluwen. Tromgeroffel noch hoorngeschal belet het uit- eu invliegen van de ouden tot het ha len van voedsel. De wachthebbende militairen waken voor het behoud van het nestje met kroost. Hoewel men nog niet begonnen is met de werkzaamheden voor de Intern. Bak kerij-tentoonstelling, in het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam, is het Comité toch reeds druk bezig aan de voorbereidingen. Ongetwij feld zal deze tentoonstelling hoogst belangwek kend ziju. Behalve dat men er vier bakkerijen in werking zal kunnen zien, zal er ook eeue weverij vau fijn builgaas wezen, alsook verschil lende meelmaalderijen, zoowel volgens oud systeem (molensteeuen) als nieuw systeem (walsen). Men zal het graan er zien zuiveren door machines van groote afmetingen en daarbij belangrijke inzendingen zien van grondstoffen en producten der maalderij, zoowel van het buitenland als uit ons land. Talrijke kiosken worden in de groote zaal geplaatst en daar zal men dan brood, rog gebrood eu btsohuit kunnen verkrijgen, evenals koek en banket, waarbij eene volledige banket bakkerij wordt ingezonden. Deventer zal met zijn vermaarde Deventer koek goed uitkomen, door eeue gecombineerde inzending van de Deventer koekfaorikanten. Eeue Eugeleclre broodbakkerij iu werking zal voor menigeen een ongezien schouw spel zijn; de Engelschen hebben er slag van, allersmakelijkste cakes te bakken, en men zal er hunne producten kunnen proeven. Iu deze bak kerij worden ook de wedstrijden op het gebied der banketbakkerij gehouden. Da chocolade-fa brikanten Van Houten te Weesp (chocolade is een der hulpmiddelen van de banketbakkerij) bereiden met hunne chocolade het publiek in htt midden der groote zaal, onder den koepel, eeue verrassing. De electrise lie tramway tusscken Newry en Desbrook in Ierland, een afstand vau circa 50 kilometer, is nu sinds 8 maanden met goed gevolg iu exploitatie. De aannemers moesten de lijn gedurende 6 maanden exploiteeren, en gedurende dien tijd zijn door hen 8000 ton goederen en 65000 passagiers vervoerd, die een gezamenlijken afstand van 20000 kilometer af legden. Men schrijft uit Amsterdam aan het U. D.: Door tusschenkomst der politie zijn de bankinrichtingim en bankiersfirma's hier ter stede gewaarschuwd voor iu aantocht zijnde En gelschen, die, in het bezit van loopers en derge lijke werktuigen, zich toegang weten te versclud- fen tot gebouwen, waar men hun bezoek bij voorkeur niet wenscht. De Engelscbe politie ver wittigde de Amst rdamsche van de nadering dezer weinig welkome gasten. Een internationaal stenografeu- cougres zal in het najaar van 1887 te Londen worden gehouden. Snelschrijvers uit alle landen, volgens allerlei stelsels, kunnen daaraan deelnemen. Het doel is de viering der invoering van Isaac Pitmaus' phonographiseh stelsel en den 300en gedenkdag der invoering van het nieuwere snel- sckrift in Europa, door Dr. Timothy Bright, iu 1587. Te Groningen is een jong paartje deu dag volgende op den trouwdag, met de noorderzon verdwenen, de op crediet gekochte huismenbelen medevoerende. Het stoomschip Ruapoha, van de Nieuw-Zeeland Stoomv.-Mij., keett onlangs de snelste reis van Nieuw-Zeeland naar Engeland gemaakt, ui. in 36 dagen en 15 uren. De Tainui, eeue stoomboot der coucurreereude Shaw Savill— lijn, voer i dag vóór de Ruapoha van Nieuw- Zeelaud af, maar werd 27 uren te Rio opge houden, zoodat het schip 2 uren later dan zijn mededinger aankwam. Op die manier verschilt het niet veel, of de stoomvaart over den Oceaan heeft de snelheid der spoortreinen geëvenaard. Te Malaga hebben verledenDins- dag-ocuteud weder aardbevingen plaats gehad, waarbij niemand eenig letsel heeft gekregen, maar welke algemeeue ontsteltenis hebben ver wekt. Iu het dorp E l s c h e, n a b ij het nieuwe paleis van deu Kroonprins te Potsdam, brak Maandag-namiddag eeu brand uit, die spoedig een grooteu omvang kreeg, daar de meeste inwoners op het veld werkzaam waren eu dus het vuur niet kondeu bestrijden. Zeven huizen w.rden met hun inboedel totaal verwoest eu eeu kind is in de vlammen omgekomen. De Kroonprins was eeu der eersten ter plaatse. Ala eeu eenvoudig pompier liep hij met emmers water vau de putten naar den brand, en gaf daaren boven aan de slachtoffers nog te keuuen dat hij hen niet zou vergeten. Eeu geval van schijndood heeft zich voorgedaan bij een 80-jarigen man, George Daniels, van Cliutou (Keutucky). Hij was sinds 20 uren gekist en verkeerde iu eeu toestand van geheele verdooving. Hij verklaart alles te hebben gehoord wat er rondom hem voorviel, maar builen machte te zijn geweest eenige beweging te doen, totdat hij door het slaken van een zucht bewees slechts schijndood te ziju en toen weldra bij kwam. Wulfers, de vroegere gemeente- ambteuaar der belastingen te Amsterdam, is ten crimiueele verwezen. Hem wordt ten laste ge legd, dar hij van de houdeubelasting ruim ƒ48,000, van de straatbelasting ruim ƒ10,000 en van de overige belastingen 12,000 heeft verduisterd. Te Zameu ongeveer ƒ70,000. Als «ene bizonderheid vermeent de Arnh. Cf. te mogen vermelden, dat iu een failbssemeut, onlangs voor de rechtbank aldaar behandeld, een accoord is aaugeboden en geho mologeerd, waarbij aan de concurrente crediteuren twee eu een half procent hunner oorspronkelijke vorderingen werd uitbetaald. E.-n bewijs der on gunstige tijdsomstandigheden mag het zeker ge noemd wordeu, wanneer de overgroote meerder heid der crediteuren geneigd is, om voor zulk eeu gering bedrag afstand te doen vau hun vor deringsrecht, dat men zonder accoord blijft be houden eu bij eveutuëele solvabiliteit van den debiteur iu de toekomst, zou hebben kunnen doen gelden. M. v. S., uit M i e r 1 o o, die met eene kar eene 80-jarige vrouw overreed, is door de rechtbank te Roermond, wegens mauslag door on voorzichtigheid, veroordeeld tot 2 maanden celstraf. Te Brussel wordt heden eene vergadering gehouden van alle bakkers in de hoofdstad en in de aangrenzende gemeeuleu, aan welke ook vakgeuooteu uit audere steden zullen deelnemen. Het doel is, maatregelen te beramen tegen het oprichten eeuer „economische bak kerij", welke de coöperatieve rereeniging vau Belgische spoorweg-ambtenaren voornemens is te Brussel op te richteu. Reeds heeft eene com missie der heeren bakkers zich op audiëutie bij deu Minister vau openbare werken begeveu, ten einde tegen dit boosaardige, hun monopolie be dreigende plan der ambtenaren op het ernstigst te protesteeren. Slim. Twee miiitaireu staan voor het stand beeld van Bliicher iu Berliju te kijken. Naast deu veldheer staat de goliu der victorie, die is komen aanvliegen om hem een lauwerkrans te reiken. Dat is toch zeker geen militair, zegt de eeu, terwjjl hij op het gevleugeld beeld wijst. Ja dat moet toch wel. Eu die vleugels dau? Ja, wat zal ik u zeggen, een vleugel-adju dant, denk ik. Do uitvinding van Pasteur. „Ik kom af scheid van je nemen; ik ga met mijn man een poosje naar Parijs." „Zoo waarlijk? ik had niet eens gehoord, dat je gtbeten was."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2