Abt. doopte monsterachtige machine is in hare soort eenig in de wereld. Zestien groote ketels leveren voor dit werktuig den noodigen stoom om aan den gaDg te komen en te blijven. Daarbij ontwikkelt het nog slechts het halve vermogen waarvoor het stoommonster gebouwd is, want met 32 ke tels kan de President" met 10,000 pkr. wer ken. De in elke seconde door het gevaarte ver plaatste watermassa bedraagt nagenoeg 9000 liters, waartoe de 16 ketels daeelijks 28 tonnen steen kool gebruiken. De beide drijfiaderen hebben elk 10.6 meter middellijn en wegen elk 40 ton. Te Londen is een dagbla d-r e p o r- ter, Charles Oldham genaamd, tot zes maanden dwangarbeid veroordeeld, wegens het herhaal delijk leveren van berichten aan the Times, welke hij wist valsch te zijn, daar ze slechts in zijne verbeelding bestonden. Het denkbeeld omdentijdopde wijzerbladen van torenklokken door middel van electrische gloeilampen ook 's avonds te doen af lezen, zal in toepassing worden gebracht aan het groote uurwerk op den toren van het Postkan toor te Melbourne. De wijzerbladen, ongeveer 4 meter in doorsnede, staan daar 40 meter boven den beganen grond. De bladen zullen hall kogel vormige nissen boven de uren dragen, die van gloeilampen voorzien, 's avonds het aflezen van het uur zullen mogelijk maken. Ook de wijzers worden van kleine gloeilampen voorzien. Volgens La lumiere electrique leveren tegenwoordig de fabrieken van electrische gloei lampen in Engeland 20,000 stuks in de week, waarvan de Swan-maatschappij alleen 13,000 stuks. De staatkundige gezindheid in Engeland openbaart zich tegenwoordig ook in de dameshoeden, gelijk onze Loi densche berichtgever reeds kortelijk heeft aangestipt. Conservatieve hoeden dragen als kenteeken gele en witte pri mula's, de «unionistische" zijn versierd met Chamberlain's lievelingsbloemen: orchideeën, en de voorstandsters van Home-rule drag, n het Iersche klaverblad met blauwe korenbloemen op hare hoeden. Tusschen de dertig eu veertig jongens en meisjes te Londen ijn dezer dagen door eene soort van cholera aangetast, tengevolge van het eten van schadelijk ijs, aan een kraamp je op straat. Een hunner is overleden, en ver scheidene anderen liggen nog ziek. Het verzoek van G, Hoogendooru, te 's-Hage, om gratie van zijne veroordeeling tot i maanden cel wegens laster in een gedrukt en verspreid geschrift, is afgewezen. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 10 Juli. De groote zalen van het Paviljoen alhier zijn, naar men weet, ten gevolge vau de verplaatsing der schil derijenverzameling naar het Rijks-Museum te Amsterdam eu de welwillende beschik king dei Regeeriug, beschikbaar gekomen voor het Kunstnijverheids-Museum, terwijl het Koloniaal Museum door deze verande ring eene aanzienlijke ruimte heeft gewon- neu. Beide Museums zijn thans gereed eu de heropening van het Paviljoen zal plaats hebben op Maandag 12 Juli e. k.als bet begin van de feestelijkheden ter gele genheid van de algemeene vergadering der Nedorlandsche Maatschappij ter bevorde ring van Njjverheid, die in de volgende week alhier bijeenkomt. In eene buitengewone zitting van de rechtbank alhier werd jl. Woensdag gepleit in het geuing van den Staat der Neder landen (Advocaat eu Procureur Mr. Th. De Haan Hugenholtztegen de familie SmitLingeman alhier (Proc. Mr. A. Kist alhier, Advocaat Mr. Th. Stuart Adv.-Proc. te Amsterdam). De vordering strekt tot onteigening van ruim 21/2 hec tare land achter Hoofddorp te Haarlem mermeer, teu behoeve van den vesting bouw. Het O.M. waargenomen door Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macarézal Dinsdag 12 Juli conclusie nemen. Bij gelegenheid van het 100 jarig bestaan hunner zaak »de Snuifmolenbo den 11. Maandag-avoud de eigenaren, de heeren Bertram Zoon, aan hunne geza menlijke werkliedeu met hunne vrouwen een huiselijk feestje in het gebouw van Weten en Werkenaan. De gulle, onge dwongen en hartelijke toon, die daar heerschte, getuigde van de goede verhou ding, welke tusschen patroons en werklie den bestaat; dat ook bij de werklieden ouderling eene goede harmonie heerscht, bewezen de ondubbelzinnige blijken van belangstelling, die één van hen, Jacobus Thuis, «lie 25 jaar in die zaak werkzaam was, van zjjne collega's mocht onder vinden. Zijne patroons schonken hem bjj die gelegenheid een gouden remontoir-hor- loge met toepasselijke inscriptie en de werk lieden vereerden hem met een gemakkelijker) armstoel. Woensdag-voormiddag is in de Park laan alhier een hond, die met schuim op den bek rondliep en in het kreupelhout verward raakte, afgemaakt; naar het po- litie-bnreau overgebracht, is hij aldaar door den keurmeester-veearts geschouwd, die constateerde, dat er geene sporen van dol heid aanwezig waren, maar dat de hond, die jong was, aan stuipen had geleden. Door het prov. bestuur van Noord- Hollaud is bij erkele inschrijving aanbe steed, het verbeteren van het teekenlokaal eu het daaraan grenzende terrein van de Rijks-Kweekschool voor ouderwijzers te dezer stede. (Ramiug 800.) Minste inschrij ver de heer J. P. A. Nelissen alhier, voor 700.82. Door de politie alhier is weder een valsch 25 centsstuk in beslag genomen blijkbaar bestaande uit lood, voerende de beeltenis van Koning Willem II eu het jaartal 1848. KERKBERICHTEN. Kathedrale en Parochiekerk van den Jozef. Zondag te 7 en 8 uur da gelezeue HH Missen met de Onderrichting, te 10 uur de Hoogmis met Preek; 's middags te 2 uur de Catechismus, te 3 uur het Rozen hoedje en het Lof ter eere van het H. en O. Hart van Maria. Eiken middag te 3 uur het Rozen hoedje. Maandag te half 11 uur de plechtige Oonventueele H. Mis door het Iloogeerw. Kapittel dezer Kathedrale Kerk. Donderdag te 7 uur het Lof tot intentie van Z. H. den Paus. Zaterdag te half 9 de H. Mis ter eere van het H. en O. Hart van Maria, tot bekeering der zondaars, met 500 dagen aflaat; 's avonds te 6 uur het Lof en van 5 tot 10 uur gelegenheid om te biechten. In de week de HH. Missen te half 8, 8, half 9 en half 10 en de Catechismus naar gewoonte. Parochiekerk van den D. Antonius van Podua Zondag de HH. Missen te 5, 7 en half 9 uur met Onderrichting, te half 11 uur de Hoogmis, met Predikatie, te 3 uur de Catechismus, te 4 uur de Vespers. Dinsdag te 8 uur gezongen H. Mis ter eere van St. Antonius, te 7 uur het Lof. Vrijdag te 8 uur de gezongen H. Mis, des avonds te 7 uur het Lof. Deze week de HH. Missen te half 8, 8, en half 10 uur, en de Catechismus naar gewoonte. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Zondag, de HH. Missen te half 6, 7, en half 9 uur. De Hoogmis te half 11 uur, 's middags te 3 uur de Vespers, te half 5 uur Congregatie der H. Familie. Maandag en Woensdag te 8 uur het Lof. Iu de week de HH. Missen te 7, half 8, 8 en half 9 uur. De Catechismus naar gewoonte. ALMANAK DER 28e WEEK VAN HET JAAR 1886. JULI, Hooimaand, (31 dagen). Toegewijd aan de vereering en aanbidding van het Allerheiligste Bloed onzes Heeren. 11. Zondag. 4e Zondag na Pinkster. H. Pius I, Paus en Martelaar, 157. Evaug. De wonderbare vischvangst. 12. Maandag. H. Joannes Gua ber us 13. Dinsdag. H. Anacletus, Paus en Mar telaar. 14. Woensdag. H. Marcellinus, Belijder, j- 8e eeuw. 15. Donderdag. Gedachtenis der versprei ding der HH. Aposteieu door de geheele wereld. 16. Vrijdag. O. L. V. van den berg Car- mel. Feest van het H. Schapulier. 17. Zaterdag. H. Alexius, f 5e eeuw. H. Leo IV, f 855.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 6