BIN NETLAND. ambtgenootea Jacobs en Woeste, die door eene politieke intrigue vau het gezag waren verdrongen. Zelfs zijne politieke tegenstanders out- houden Malou de hulde niet, die hem recht matig toekomt, als een man van groote bekwaamheid, uitstekende scherpzinnigheid, onvermoeide werkkracht, als groot rede naar kortom aan deze belangrijke figuur in België's historie. »Het is een persoon lijkheid van den eersten rang, die hier ver- dwijut en wiens plaats niet gemakkelijk zal zijn aan te vullenzegt o. a. UIn- dép. beigehet liberale blad. De Hertog van Aumale heeft op de mededeeliug, dat hij geschrapt is van de kaders van het leger, deze zaak aanhan gig gemaakt bij den Raad van State. Hij heeft tevens aan den President der repu bliek een brief geschreven, gedagteekend uit Chantilly van 11 dezer. Hij schrijft het volgende: Voor drie jaren hebt gij mij, zonder aanleiding, zonder precedent, de zwaarste disciplinaire straf opgelegd. Ik bewaarde het stilzwijgen. Thans raakt gij, door mij van de kaders van het leger te schrappen, aan het militaire chartre, zon der de rechten, die ik in den oorlog ver worven heb, in aanmerking te nemen. Uwe Ministers straffen mauneu zonder blaam, geëerd door hunne diensten en door hnnne legendarische toewijding aan het vaderland. Ik laat aan mijne raadslieden de taak over mijtte zaak te verdedigen, welke die is van alle officieren. Ik voor mij, de oudste officier van den generaleu staf, ik wil u alleen herinneren, dat de militaire graden boven uwe aanrandingen verheven zijn. Ik blijf Generaal Henri d'Orleans, Hertog van Aumale. De Hertog van Chartres heeft zijne zaak insgelijks voor den Raad van State ge bracht. Tn het Russisch Regeeringsblad is thans de ukase van den Czaar opgeno men, waarbij de sluiting van de vrije ha ven van Batoem met den 17n dezer wordt gelast. The Economist betoogt dat, zoo het Eugelsch Gouvernement zich niet kan ont houden van een protest tegen de deloyale schending van het Berlijusch tractaat door Rusland, de Mogendheden behooren te er kennen, dat dit feit niet alléén Engeland betreft. De Mogendheden gezamenlijk, en niet enkel Engeland, behooren zich aan die quaestie gelegen te laten liggen limes en Daily News geven ook opnieuw hun wantrouwen te kennen in de voorne mens van Ruslaud ten aanzien van de Balkan-Staten en zelfs van Constanti- nopel. GEMENGDE BERICHTEN? Zij, die Domela Nieuweuhuis verdedigen, „omdat hij niets anders doet dan zijne politieke meening zeggen," zullen zegt het Handelsblad in de volgende mededeelingen in Recht voor Allen zeker enkel eene staatkundige geloofsbelijdenis zien. „Terwijl de vergadering te Amsterdam op Zondag plaats kzd, sckijut er geschoten te zijn. Wij weten van deze zaak niets, maar zouden wel willen weten, hoe Stork weet, dat er op hem geschoten is „Wie het optreden der politie te Amsterdam onpartijdig ziet, die zal zich niet verwonderen, als er meer zal geschoten worden." Ouder de giften, die verantwoord worden en waarvan enkel die motto's geplaatst worden, welke Domela Nieuwenhuis goedkeurt, staat: i, Omdat St. zoo'n rood gezicht heeft. Uit spijt dat de bloedhond niet nederacveld is." Men verzoekt aan de Maas- en Roer bode" het volgende te melden: Als een bewijs dat ook Ministers zich soms leelijk vergissen kunnen, kan dienen dat, zooals wij vroeger reeds meldden, het Ministerie van Financiën aan de Roermoudsche Glucosefabriek, thans reeds vóór 15 maanden verboden heeft te werken, of zij moest zwaren accijns betalen, waar. door die firma zelfs de werkzaamheden moest staken en Me fabriek sluiten. Tengevolge van de groote schade, daardoor geleden, werd zij ge dwongen boedelafstand te doen. Na herhaaldelijk daartegen geprotesteerd en bij request op request er op gewezen te hebben, dat volgens de wet de Minister ongelijk had, daar hun fabrikaat accijnsvrij was, is thans eindelijk nu de fa briek geruïneerd is bericht gekomen dat de firma weer kan werken, als vroeger, zonder ac cijns te betalen. De Minister had zich dus vergist!Maar wie betaalt nu de schade en hare noodlottige gevolgen? Em aantal Kamers van Koophandel en Fabrieken, waaronder ook die van Haarlem, heb ben aan den Minister van Waterstaat een adres gezonden, waarbij instemming wordt betuigd met het adres van de Amsterdamsche Kamer tegen het verhoogde tarief voor biunenlandsche tele grammen. Dr. J. Mezger te Amsterdam is door Z. M. den Keizer van Rusland tot Ridder der Sta- nislatss-orde 2e kl. benoemd. Speelzucht in China. O in den harts- toch voor het hazardspel bij de Chineezen te beteugelen, was het noodig eene wet te maken, die werkelijk eigenaardig is, daar zij het spel slechts in de eerste tien dagen van het jaar vergunt. Dien tijd Weten de gestaarte en scheel ziende heereu van het Hemelsche Rijk zich dan ook zoo ten nutte te maken, dat alsdan bijna alle zaken stilstaan. Op de relden worden kramen opgeslagen, zoodat dit al het aanzien van eene jaarmarkt hoeft, hoewel de kramen slechts dienen om den Chineezen gelegenheid tot allerlei spelen te geven. Dat op andere tijden ook wel in 't geheim gespeeld wordt, spreekt van zelf, en de zonen vali het Hemelsche Rijk ontwikke len veel talent om de wrekeude Nemesis met andere woorden, de waakzaamheid buuner politie te ontduiken. Men ziet, bij voorbeeld, een gezelschap een watertochtje maken. Plotse ling verdwijnen al de deelnemers in de kajuit, niet omdat het begiut te regenen, maar om ongestoord te spelen. Naar wij vernemen, is het „Pano- jama-Mesdag" aangekocht door den heer Mes dag Zelf. Een ingezetene van Groningen heeft aan den directeur van het Postkantoor aldaar eene som van 100 ter hand gesteid, met verzoek dit bedrag te verdeeleu onder de postboden enz., verbonden aan eu behooreude onder het kantoor. Dj milde gever heeft uit drukkelijk vei zocht, dat zijn naam niet bekend worde g-maakt. De brievenbestellers stortten hun aandeel in hun onderling weduwenfouds. De gemeenteraad van Nieuwer- Amstel heeft f 1000 voor eene feestviering be schikbaar gesteld, met het doel, voor dat bedrag zooveel mogelijk aan de schooljeugd genoegen te verschaffen. Een even vreeselijk als onver- klaarbaar ongeluk heeft te Leutewitz bij Riesa (Saksen) plaats gevonden. Op eene hoistede moest een gierput geledigd worden, waarbij de pomp verstopt raakte. Een 16jarige knaap daalde in den put af, doeh kwam niet meer boven. Hem volgde een zwager van den boer, doch bleef eveneens omlaag. Daarna klom de eigenaar der hofstede naar beneden, met hetzelfde ge volg. Toen men op al 'het geroep geen autwoord bekwam, liet een vierde man zich zakken aan een touw, doch deze kreeg het zoo benauwd, dat bij toen men hem ophaalde, het bewustzijn had verloren. Nu daalde nog weder een vijfde in de kolk, van wien niets meer vernomen werd. Vier mannen hebben dus het leveu ver loren, eu op het behoud van deu eeuen, dien men opgehaald heeft, bestaat weinig hoop. Wat het geval nog onbegrijpelijker maakt, is, dat vóór twaalf jaren op dezelfde hofstede, door dezelfde oorzaak, een man is omgekomen. Uit Compascuu m-k anaal wordt bericht, dat sedert drie dagen nabij het Hebe- lermeer (Pruis, grens) eene helderbrandende viam uit de aarde opstijgt. Aanvankelijk zag men eene dikke rook-kolom, die, met een lucifer aange stoken, vlam vatte en nog braudt. Amerikaausche bladen maken meldiug van een man, die op de volgende Muuchh&usensche manier visch vangt. Hij laat op het meer Codorus, (Penusyivauië) aan welks oevers hij woont, zijne eenden en ganzen te water gaan, met korte hengelsnoeren, met aas en al, aan de pooteu gehouden. Als de visschen aan bijten komen de vogels, verschrikt door het ruk ken, weer aan land, aan eiken poot, een visch, waarvan hun eigenaar hen dan spoedig bevrijdt. De bekende verordening tegen het gebruik van rijwielen in de gemeente Olde- broek is thans ingetrokkeu. Door liefhebbers wordt weder druk van de herkregen vrijheid gebruik gemaakt. Op het landgoed Langenhorst, gelegen aan den L idschen straatweg en behoorende aan Graaf Vau Rechteren te 's Hage,staat thans een witte rozeboom in bloei, gekweekt door den daar wo- nenden tuinbaas De Haan. Deze boom (de Amifi— bert) is gekwee t in den schoonsten pyramide- vorm en heeft een middellijn van 12 voet, ter wijl de schuiue lijn van den benedensten omtrek tot den top eveneens 12 voet lang is. Het aan tal volle rozen en knoppen wordt bij benadering op twintig-duizend geschat; aan één enkelen bloem stengel er van telde men 32 rozen. De boom is volgens deskundigen met de meeste kennis en zorg gekweekt en met smaak gevoimd ongeleid. Mannen van het vak brengen, bij de bezichti ging van dit zeker zeldzaam schoone exemplaar, aan genoemden tuinbaas voor een en ander wel verdiende hulde. Het „leveu" i s s 1 e c h t s kort. 't B e- staat maar uit vijf letters. Vier vijfde gedeelte er van is maar „even", en toch is er ook weer „veel" in, terwijl het vau achteren beschouwd slechts een „nevel" is. De fabriek van locomotieven van Borsig te Berlijn, welke reeds 48 jaren bestaat, zal worden opgeheven. *De oorzaak dier opheffiug is gelegen in het dalon der prijzen, welke voor de locomotieven worden besteed. Twintig jaren geleden werd voor een locomotief 65,000 Mark betaald, eeuige jaren later zelfs 75,000 Mark, en thans nog maar, als gevolg der groote concurren tie, 20,000 Mark. Onder die omstandigheden werkte de fabriek reeds sedert lang met verlies. De voogden van de minderjarigen, aan wie thans de fabriek behoort, rekenden zich niet verautwoord om langer op die wijze de zaak te drijven, vooral toen het jaar 1885 een ontzaggelijk verliescijfer aanwees. De fabriek zal uiterlijk 1 Oct. e. k. worden gesloten. Aan do oudBte werklieden zal een pensioen worden verstrekt eu de overig u zul len worden geplaatst bij andere inrichtingen te Moahiet, die ook aan die firma Borsig behooren. Waarom kan men aannemen, dat de bewoners vau de Poolstreken beschaafde men- schen zijn? Omdat zij in de hoogst: kringen verkeeren. De landlieden (zoo lezen wij in der Landwirth vaii 4 Juli dezes jaars) worden m:t het oog op het algemeene heil en de gezondheid er op indachtig gemaakt, toch in het huidige warme jaargetijde, gelijk altijd, geen doode mol len langs wegen en velden te laten liggen, maar te begraven, opdat geen vlieg het lijkengif op nemen en mensch en dier nadeel berokkenen kan. Onlangs vond te Keulen een sterke 23-jarige man door zulk een giftigen viiegensteek den dood. Sedert den aanvang van het bad- seizoen zijn te Sckeveningen aangekomen 1416 badgasten, te zamen met 393 dienstboden. De liefhebber ij voor postzegels viert haar zilver n feest. Het is nu, volgens een Duitsch blad, voor zoover het is na te gaan, vijf eu twintig jaren geleden, dat mm begon met het verzamelen van postzegels eu het handelen daarin. Welken omvang die handel tegenwoordig ook in Duitschland heeft, blijkt uit het feit, dat eene enkele firma te Neurenberg, die van Z;ch- meijer, verleden jaar 23 milioen stuks gebruikte poslzegels, eeu gewicht van 1610 kilogram, heeft iugevoerd. De uitvoer dier firma bedroeg onge veer evenveel. Als een bewijs, hoevindingrijk men is bij de toepassiug van de patentwet, moge dienen, dat het beroep van lucifersfabrikant ge assimileerd is met dat van bezem- en hei boendermaker. Op het water van den Nordha fen t e Berlijn, zwommen oular.gs een paar zwanen met hunne jongen. Een paar wandelaars aan den oever hadden de flauwe aardigheid, een Nsw- foundlandschen hond op de jonge zwaantjes aan te hitsen. Het dier ging te water, en zwom er heen, maar vóór hij de jongen bereiken kon, kwamen de beide oude zwauen op den viervoeiigeu rust verstoorder toe. De zwauenvader bracht hem een paar krachtige vleugelslagen toe, pakte hem bij eeu oor en trok hem onder water. De hond zou verdronken zijn, als niet zijn meester, met behulp van een paar schippers, hem bevrijd had. Jankend van pijn werd hij aan wal gezet, waar hij ter stond, druipstaartend, heen liep, terwijl het zege vierende zwanenpaar, met hun kroost, statig weg zwom. Bij den Gemeenteraad van A m- sterdam is een adres ingekomen van F. Domela Nieuwenhuis, waarin hij zich beklaagt over de wijzs, waarop de, politie 'them eu zijne volgelin gen heeft lastig gemaakt eu het rustig voortgaan op den weg heeft bsletl Kan het nog brutaler De Jobsiade, met de vermakelijke „printverbeeldingen" van Willi. Bosch, waarvan dezer dagen een 2d goedkoape druk bij den uit gever Tj. Van Holkema verscheen, eindigt met de volgende even weemoedige als dichterlijke uitboezeming Ach, zoo slijt alles hier op aarde, Je pen, je laars, je bloemengaarde Je pijp raakt leeg, je inkt verdunt, En 't einde is een groote Nu zou men meenen, dat de aanschouwelijke voorstelling van die „groote punt" nog al dui delijk is. Maar neen 1 Dezer dagen ontving de uitgever de volgende mededeeling van een boek handelaar Hierbij terug één „Oe Jobsiade", miju principaal wenscht dezelve verruild te zien voor eeu ongeschonden exemplaar; in het bijgaande is een groote inktvlak op de laatste bladzijde". Aan de weduwe van Dr. v. Güdden, den krankzinnigendokter, die met Koning Lode- vvijk van Beieren verdronk, zal uit de koniuk- lijke kas eene som van 100,000 Mark worden ge schonken. Te Akkerswoude(Fr.) verliet een meisje vau 12 jaren dezer dagen om 5 uur in den avond in stilte de ouderlijke woning, om zich naar hare familie, dieop 20 uren afstands te Appingedam woonde, te begeven. Daar kwam zij inderdaad den volgenden avond omstreeks middernacht aan. Zij had den geheelen weg te voet afgelegd en kon de verbazing barer bloed verwanten maar half begrijpen. Natuurlijk haastte meu zich om hare ouders, die vau niets afwis ten, gerust te stellen. De Engelsclie rechters kunnen soms ook overdreven gestrenge vonnissen vellen. Dezer dagen b. v. werd te Eastbourne een arme man, dien de politie 's nachts in eene boot sla pende vond. alleen deswege tot een maaud ge vangenisstraf met dwangarbeid veroordeeld. Ruim 3y2 jaar geleden verloor eeu dienstmeisje te Hilversum plotseliug hare stem. Men schreef dit destijds toe aan eene ver koudheid; doch alle aaugewetide middelen tot herstel mochten niet baten, eu haar spreken bleef steeds een zacht fluisteren. Verleden week onder vond het meisje een hevigen schrik, daar ten gevolge van eene vergissing het vermoeden oprees, dat een kind was vergiftigd. Gelukkig bleek dit laatste onjuist te zijn, doch door den schrik had het meisje plotseling hare stem weer terugge kregen, en zij spreekt nu weer even helder als ieder ander. Z a t e r d a g-m iddag werd teMep- pel door eenige ingezetenen een waagstuk van een 15jarigen knaap waargenomen, dat aan eene episode uit liet jongensleven van den grooten Hollandschen zeeheld Michiel Adriaansz.Do R liter deed denken. De Mepp. Ct. maakt er in dezer voege meldiug van. Bedoelde knaap was op het Kerkhofsplein bezig met het oplaten van zijn vlieger. Dezj raakte aan een der palen van het hek boven om de omgang vau deu toren ver ward, eu spoedig daarna oudernam de jongen het waagstuk, om tegen den zuidrnuur van de kerk op te klauteren en zoodoende op de goot te klimmen, deze door te kruipen tot aar. het hekwerk, dat over de panuen ligt, om deze voor hel afwaaien te beveiligen. Boven op de kerk zijnde, klimt hij door eeu luikje, dat los stond, in de toren eu gaat zoodoende de trappen op, om zijn speeltuig, dan vlieger, welke zeker een beste zal zijn, weder miciitig te worden. Na den vlieger losgemaakt te hebben, ging hij langs de trappen naar beneden, doch daar gekomen zijnde, vond hij de deur aan den ingang ge sloten. Evenwel is hij niet vervaard; hij gaat wederom naar boven, waar hij een touw ziet hangen, neemt het kiosk besluit zich daarbij naar beueden te laten glijden, alwaar hij over het hek, dat des daags tot afsluiting van den ingang van den toren dient, naar buiten klom. De verzwakte stof van hondsdol- heid, tot inenting geschikt, is reeds over zee in toepassing. Met behulp van een door Pasteur toegezonden kouijn worden thans ook te New- York door dr. Mott inentiugen verricht. Uit Den Haag wordt ons gemeld: Gisteren-avond brachten verschillende reizigers, die met een van de Bdgische treinen alhier zijn aangekomen, de tijding mede, dat Domela Nieuwenhuis, op reis van Den Haag naar Ant- werpeu, aan de Belgische grenzen tegengehouden eu hem de toegang op Belgisch grondgebied door autoriteiten zou geweigerd ziju. Bij nader onderzoek is gebleken, dat de aanvoerder der socialisten gisteren-ochtend met een eersten trein vergezeld van een ander, beiden plaats nemende in de darde klasse, van hier is vertrokken met eau reisbiljet naar Autwerpen. Des avonds te acht uren was het tweetal wederom in Den Haag terug. Men verzekerde tevens, dat tegen het toelaten iu Bdgië van deu persoon, met wien Domela Nieuwenhuis reisde, bij de grens beambten geen bezwaar bestond, doch dat ba- doelde reisgenoot, na de terugwijzing van Domela Nieuwenhuis, met den vriend, met wien hij was uitgegaan, ook wilde thuis komen, zoodat zij in eikaars gezelschap deu terugtocht aannamen. Nader verneemt mui, dat Djinela Nieuwenhuis, voornemeus wa9 te Gent een congres bij te wonen. Voor de rechtbank te Heerenveeu kwam deze week het volgende voor: O. (bekl.) uit Lemmer en zijne vrouw leven gescheiden van elkander. De vrouw heeft voor zich en hare dochter eene woning gehuurd. O. is den meesten lijd „uit." „Waar is hij dan?" yraagt de president aan een der getuigen. „Hq moet zoowat altijd gevangenisstraf ondergaau", is het autwoord. Dinsdag-avond 8 Juni klopte hij bij zijue vrouw aau de deur, maar hem werd niet op ingedaan. „Vrouw, als je ni t opendoet, trap ik de deur in", dreigde O. „Dat moet jij weten", riep de vrouw terug, waarop O. zijne bedreiging volvoerde, Thaus moest hij daarvoor terechtstaan. De president leest eeu lijstje voor van onderschei dene plaatsen, waar bskl. reeds eens of meerma len is veroordeeld geworden. Bekl. „Nou beu je er nog lang niet, mijnheer. Daar moeten er 22 wezen, en 20 keer om mijne vrouw, immer om diezelfde vrouw". De eisch is: 1 maaud cel straf, 25 boete, subs. 3 dagen celstraf. Voor rekening van dr. Mezgir zijn weder vijf-en-vijftig minvermogende kinderen van Amsterdam naar buiten vertrokken, om ge durende tenige weken iu de frissche huiteulueht te kunnen leven. Dertig zijn er naar Zeist, vijf- en-twintig naar Wijk aan Zee gezonden. Te Londen werd iemand inde vo rige week op vervalsching van levensmiddelen betrapt ouder de volgende omstandigheden. Een keurmeester zond ziju ondergeschikte naar den winkel van beschuldigde, om een pond boter ta koopen voor een Shilling. Toen de koop geslotea was, versoheeu hij zelf eu vertelde den winkelier, dat de geleverde waar scheikundig zou worden onderzocht. Het resultaat van dit onderzoek was de authentieke verklaring van den chemist, dat de boter vervalscht was met met 72.8 percent vreemd vet. Ter verdediging werd aangevoerd, en door twee getuigen uog wel bevestigd, dat er om geen boter was gevraagd. De rechter achtte even wel de zaak bewezen, noemde het eene lage eu bedriegelijke daad, en legde tot straf tien poud sterling boete en de kosten op. Voorwerpen van krokodillenle- der ziju tegenwoordig zoo gezocht, dat het den dood van ruim 6000 varkens per jaar ten gevolge heeft! Op het hoogste punt van de Al pen in Tyrol, op den Sonnenblick, is men bezig een meteorologisch station te houwen van bizou- dere inrichting. Het wordt uitermate sterk, eu is voorzien van drie bliksemafleiders, welke in die streek zeer noodig zijn. Het is gelegen 3100 meter boven zee en kan tot 2400 meter hoogte door een spoorweg bereikt worden; de overige afstand van 700 meter moet over ijsvelden wor den afgelegd. De waarnemer zal zijn eeu myu- werker, uit eene 1600 meter verwijderde miju, die, teiephoni8ck met de miju verbonden, zijne waarnemingeu mededeelt, Welke dan weder naar Weenen worden overgebracht. Te Eekst heeft vóór eenige dag en een diefstal van bijen plaats gehad. Op sluwe wijze zijn, zeker door eeu niet met de behan deling der bijen onbekende, deze uit een der korven verdreven. De ledige korf was weer ia de rij der anderen geplaatst, alsof er niets was gebeurd. Een extra trein, waarin deKonin- gin van Saksen zich bevond, is, op de rei» van Schwarzeuberg naar Dresden, bij Chemnitz t-gen een stilstaanien, met steeueu beladen waggon aangeloopen. Deze waggon weid geheel vernield, de locomotief en de eerste waggon van den ex tra-trein werden sterk beschadigd, doch als door een wonder bekwam niemand letsel. De baan-w wachter, die verzuimd had den weg af te sluiten, is in hechtenis genomeu,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2