B S N E N L A N D. GEMENGDE BERICHTEN. de verbanning van den Hertog van Aumale die hij volstrekt niet gerechtvaardigd vond door den brief, door den Hertog aan Presi dent Grévy gericht. Generaal Boulanger antwoordde, dat bij zulk een iusolenten brief niet mocht dul den, al was die dan ook aan deu President gericht. Lareinty riep: »Het is een laag heid!Boulanger verklaarde daarop, dat hij niet kon toelaten, dat men hem, Minis- ter van oorlog, een laaghartige noemde, en verliet de tribune. Sarrien zeide, dat de brief van Aumale geschreven is met toestemming van den Graaf van Parijs. Het is eeu waar complot. Boulanger verklaarde, dat hij zijn plicht zal doen als republikeinsch Minister. De Senaat nam daarop met 157 tegen 78 stemmen eene motie aan, strekkende tot goedkeuring van de houding der Re geering, en vertrouwen uitdrukkende in hare waakzaamheid. Tengevolge vau het incident in den Senaat heeft Boulanger zijne getuigen ge zonden aan Lareinty. Het geschil zal waar schijnlijk eindigen met een duel. De Minis ter zal zijne getuigen opdragen, het pistool als wapen te eischen. De Fransche Kamer heeft de kredieten voor Madagascar aangenomen met 808 tegen 92 stemmen. De Voorzitter Floquet las daarop een decreet voor, waarbij de gewone zitting gesloten wordt verklaard. De linkerzijde hief den kreet aan: Leve de Republiek! en de rechterzijde den kreet: Leve Frankrijk! Op de place Saint Germain des Prés is het standbeeld van den vrijdenker Diderot onthuld. Natuurlijk waren de hoofden van het radicalisme tegenwoordig en hemelde de een den ander op. Uit Weeneu wordt aau de Ti mes geseind dat de Koning van Servië een staatsgreep voorbereidt ten einde, overeenkomstig het advies van zijne vrien den te Weenen, de alleenheerschappij in handen te krijgen, en zoodoende het na derende staatsbankroet te voorkomen. De Standard verneemt uit Bern dat Frankrijk met den Congo-staat overeen gekomen is de geschillen over de grensre geling te onderwerpen aan de uitspraak van den President van den Zwitserschen bond. De R. IC. kieavereenigiug te Amersfoort hield Dinsdag jl» eene vergadering. Daarin werd het autwoord onvoldoende geacht, dat op een schrij ven aan den heer Keuchenius van dezen was in gekomen. Dientengevolge werd hij niet candidaat gesteld, maar de heer mr. R. J. Graaf Schim- melpenninck van Nijenhuis, oud-lid vau de Tweede Kamer voor 's Hage. „Kort en niet krachtig," is het oordeel van de Tijd over de Troonrede. Welke zijn de „spoed-eischende wetsontwerpen," waarvan de Troonrede spreekt. Hebben we hier te denken aan de kiestabel of aan de beri-beri? aan de sociaal-democraten of aan eene onteigeningswet voor den Waterstaat?Vragen altemaal de Troonrede geeft het antwoord niet. Zou het in de omstandigheden niet betamelijk zijn geweest indien de Minister zich door Z. M. had doen deputeeren, om zelf zijn proza aan de vertegen woordigers des volks voor te lezen? Ons dunkt, zegt de Tijd, het prestige der Kroon had er door gewonnen, en de heer Heemskerk och! had er toch niet meer bij te verliezen." Het Centrum is terecht zeer ontsticht over deu Seitenhieb, nogmaals aan de rechtermannen toegediend. „Hoor eens, mijnheer Heemskerk, zegt dit blad, onder Gods zegen kan alles ten goede gedijen en zelfs het kwaad kan in Zijn hand tot heil en geluk van het vaderland strek ken. Maar daarom blijft het speleD met, en het lichtzinnig wagen van de belangen des lands niet minder misdadig; en moge uit het kwaad ook al goed geboren worden, de bedrijvers daarvan zul len een zware verantwoording op zich laden." Het Handelsbladdat tegenwoordig de ver zoening zelve is, ziet ook in de Troonrede een bewijs voor de vergevingsgezindheid der Re geering jegens de overwonnelingen dat zijn natuurlijk de anti-liberalen. Vandaar die zachte gematigde toon, waardoor de heer Heemskerk het „obstructionisme" slechts bestempelt met den naam van „verschil van meening." Als de Rechterzijde zich nu maar heel zoet houdt en het debat over dat „verschil" niet heropent, dan zal de liberale partij haar ook verder geen kwaad meer doen, aangezien de barricade van het „obstructionisme" door de kiezers is weg geslagen. Heel pleizierig vindt het Handels blad het, dat dtGrondwets-herziening nu al weer zoo gauw komt. Alleen is het blad niet erg gerust, wijl ouder de andere spoed-eischende onderwerpen ook wel eens weder eene wijziging der kiestabel kon belmoren, waardoor eene nieuwe ontbinding zou moeten volgen, die alles weer op losse schroeven kon zetten. De liberale meer derheid zou, volgens het Handelsblad, zulk een aanslag op den spoed van de Grondwetsherzie ning bepaald dienen te verijdelen. Men ziet, het Handelsblad laboreert aan Grondwetskoorts. Intusschen komt aan het slot zijner beschou wing de aap uit de mouw: Heemskerk kan wel aanblijven, als hij maar naar de pijpen der liberale meerderheid gelieft te danseD. Vrije vaart op de Duitsche kust, gunstige afloop der con versie alles goed en wel; maar Grondwets herziening in verzoeningsgeziudeu (lees anli- clericalen) zin, of anders kan Z.Exc. mr. Heemskerk met ap- en dependentie de plaat poetsen! De Minister van Oorlog brengt ter ken nis van belanghebbenden.dat op lOctober a.s. kun nen worden toegelaten: a. te Delft, tot den cursus ter opleiding voor 3den luit. der artillerie bij het leger hier te lande, 17 jongelieden; b. te Haarlem, tot den voorbereidenden prak- lischen cursus der nieuw op te richten Militaire School, ter opleiding voor 3den luitenant der infanterie bij het leger hier te lande, 20 jonge lieden. De voorwaarden van toelating enz. vindt men in de St.-Ct. van 15 Juli, die verder omtrent den cursus te Haarlem het volgende inhoudt: De cursus aan de Militaire school te Haarlem duurt twee jaren cn de daaraan voorafgaande praktische cursus cén jaar. Da volontairs, die voor eene toelating tot de Militaire School in aanmerking komen, worden ingedeeld bij het onderdeel van het éde regiment Inf., te Haar lem in garnizoen, waarbij zij den voornoem den praktischen cursus moeten doorloopen. Zij worden dadelijk na hunne indiensttreding ten aanzien van soldij, kleeding, voeding en huis vesting ak volontairs behandeld, op den voet van hetgeen te dezen bij den cursus te Delft geschiedt. 't Schijnt, dat sommige inleggers in de Rijkspostspaarbank van de bevoegdheid, om op aanvraag van terugbetaling een persoon aan te wijzen, gemachtigd tot het in ontvangst nemen van de gelden, gebruik maken tot kostelooze overmaking van gelden aan personen elders woon achtig. Da ambtenaren zijn aangeschreven, bij voorkomende gelegenheden in zoodanige geval len gebruik te maken van de bevoegheid. bij het le lid van art. 14 der wet van 25 Mei 1880 verleend, om de terugbetaling tot op den laatsten dag van den in dat artikel genoemden termijn van veertien dagen te verschuiven. Da Tweede Kamer heeft besloten tot toelating van alle gekozenen: De heeren W. K. van Dedem, Van JBerkel, Rulaud en Brouwers moe ten nog beëedigd worden. Alleen ten aanzien van de toelating van den heer Schaepman rees bezwaar. De heer Van der Linden opperde bedenking wegens diens karakter van Geestelijke. Hij vond daar steur, bij den heer Cremers, terwijl de hh. Glercx, A. Mackay, Van Wassenaar en Lohman hem be streden. Met 67 tegen 9 stemmen werd tot toelating van den heer Schaepman besloten. Daarna werd overgegaan tot de nominatie van het Voorzitterschap. Gekozen tot eersten candi daat Mr. E. J. J. B. C r e m e r s. met 67 van de 78 stemmen. Als tweede candidaat werd gekozen Mr. J. G. Gleiehman; tot derden candidaat, bij derde stem ming, Generaal Reuther. Dezer dagen werd ter secretarie te Steenwijkerwold huwelijksaangifte gedaan door een paar, waarvan de bruigom zoowel als de bruid doofstom zijn. De bruigom is weduwnaar. Ook zijne eerste wederhelft was doofstom, ür. Morgan, te Manchester, raadt als een nieuw soort van „Luftkurort" voor long lijders ten sterkste aan het verblijf in de nabij heid van turfmoerassen. Ia de Lancetont wikkelt hij de stelling, dat de inademing van lucht van turfmoerassen bizonder bevorderend is aan de gezondheid, daar die antiseptische stoffen (teer, creosoot, tannine) bevatten, alsmede vele vluchtige oliën en harssoorten. Dr. Morgan schrijft het aan die lucht toe, dat de bewoners van het eiland Skye en der Hebrideu zich door krachtige constitutie en bloeiende gezondheid onderscheiden en in 't bizonder niet van longkwalen weten, niettegenstaande zij in armoedige hutten leven, waar de atmosfeer dikwerf verre van gtzond is. Wie weet, of niet nog in 't woeste veen in Drente een of meer zoodanige inrichtingen wor den gebouwd. Dezer dagen werd te Smolensko eene Russische hofdame, Mevr. Gorali, begraven die den leeftijd van 114 jaren bereikte. Zij had Catherina II gekend en was hofdame geweest onder de regeering van Paul I (die in 1801 overleed). Hare zuster, die 113 jaren is, ging ia den lijkstoet, met vaste schreden. Bijde middeleeuwsche tooneel- voorstelling op het slagveld te Sempach, hadden de toeschouwers in de open lucht ontzettend veel last van de zon. Een aanwezige Amerikaan stak eindelijk de parapluie op, maar dit werd hem door degenen, wien hij nu het gezicht op het tooneel benam, belet. Hij wist wel raad; de warmte kon hij niet uithouden en toch wilde hij van 't feest alles bijwonen; hij ging op den grond zitten, zijn parapluie boven zich. Hij zag nu wel niets, maar hij was er dan toch bij. De algmeene collecte, ten behoeve van de noodlijdenden door den hagelslag in Noord- Brabant, heeft tot dusverre p. m. f 15,000 op gebracht. Te Tilburg alleen is f 1285,75 gecol lecteerd. De Parijsche werkman Moré en zijne vrouw gingen naar de kermis van Neuilly en lieten hunne twee jongens, de eene van vier de andere van twee jaren, alleen thuis. Yan de kermis terugkeerende, wilde Muré zich eens ga lant tegenover zijne vrouw toonen, klom over een tuinmuur en plukte een ruiker, welke hij zijne echtgenoote asnbood.Ongelukkigerwijs hadden politie-agenten dit stout bedrijf gezien, namen Muré in hechtenis en brachten hem en zijne vrouw naar het bureel, waar zij den nacht moes ten doorbrengen. Tijdens de afwezigheid der ouders meenden de kinderen omstreeks 11 uren iemand in hunne kamer te hooren loopeu en ver schrikt wilden zij door het raam de vlucht ne men. De oudste sprong er uit en viel op een glazen lantaarn, doch bezeerde zich niet erg. Buren, op het gerinkel der ruiten toegesneld, hadden nog juist den tijd om den jongste tegen te houden voor ook hjj uit het raam sprong. Muré en zijn vrouw hebben gezworen, nooit meer de kindoren te zullen alleen laten. D e Slachters Ct. ontleent de v olgen- de nieuwe manier om vleesch te rooken aaneen Duitsch blad: Men maakt een innig mengsel van l doel salpeter en 3:3 deelen gswoon zout; hier mede wordt het vleesch, terwijl het nog warm is ingewreven, en daarna met zooveel zeme len bestrooid, als er aan willen blijven haugen. Hierop woidt het vleesch direct in den rook ge hangen. Het aldus gerookte vleesch smaakt uit stekend en moet jaren lang goed blijven. Om het in het warme jaargetijde te beschutten voor vlie gen en wormen verpakt men het met gezifte droge houtasch in eene kist, die op eene droge plaats gezet worlt, en waarin het uitstekend blijft. Het Dresdener Tageblatt deelt mede, dat een te Lindenau op bezoek zijnde Hofschau- spielerin een sprekenden kanarievogel bezit, die duidelijk: „Mein lieber kleiner Bichou" zegt. Ol die komkommertijd voor zekere bladen! In het hotel de l'Europe te Singa- pore is den 30sten Mei aan opium-vergiftiging overleden een jeugdig Eranschman, die met zijne vrouw en een bediende de wereld rondreisde, thans van Australië kwam, en op zijne reis geleerd had opium te rooken, vvaaraan hij zoo verslaafd was, dat hij in hel hotel den geheelen nacht had liggen schuiven. Hij werd Zondagochtend bewus teloos en zwaar ademend gevonden. De dokter bracht hem bij, maar een uur of twee later zak te hij ineen. Naar het Vad. verneemt, moet de socialist Geel, in hechtenis genomen wegens schie ten op den commissaris van politie te Amsterdam, den heer Storlc, sedert zijne arrestatie zeer ter neder geslagen zijn en het dagelijks meer en meer betreuren, de daad bedreven te hebben. Bij de opgravingen te Pompeji vond men een man op handen en voeten knie lend, dicht bij een muur. Men vermoedt, dat hij bedolven werd op het oogenblik, dat hij onder de waschtafel naar een knoopje vau zijn overhemd zocht 1 De jongste aflevering van het tijdschrift voor 's Pausen jubilé vermeldt, dat in Oostenrijk zich een comité van musici zal vor men, ten doel hebbende om bij gelegenheid der feestviering te Rome een concert te doen geven door leden van alle Cecilia-, Gregorius- en der gelijke muziekverenigingen der wereld. Het plan daartoe is uitgegaan van de St. Cecilia- Ver- eeniging te Treute. Een der leden schrijft in de Voce Cattolica, aldaar verschijnende, dat wanneer de schilder- en beeldhouwkunst cn andere fraaie kunsten zullen vertegenwoordigd zijn op de vati- caansche tentoonstelling, de muziek niet behoeft achter te blijven, te meer wijl juist het jubilé gevierd wordt van een Paus, die zooveel heeft gedaan voor de herleving en den bloei der Gre- goriaansche en andere gewijde muziek. Hij stelt derhalve voor: een internationaal muziekfeest te Rome, waar de meesterstukken der oudere en nieuwere componisten worden ten gehoore gebracht en plechtige muzikale uttvoeringen, op dienzelf den dag, over heel de wereld in de centra der genoemde muziekgenootschappen. Grooter toevalligheid is er wel niet denkbaar dan deze: Hier te lande zijn 8 vacatures voor O.-I. ambtenaar te vervullen, en op het examen behalen nos. 8 en 9 evenveel punten, zoodat zij moeten loten; in Iudië zijn er 4 plaat sen, en nos. 4 en 5 staan gelijk, zoodat ook zij „even of on-" hebben te doen. Een farmer in de nabijheid van Chicago had eene kip, die reeds twee weken ge trouw op een tiental eieren zat te broeden. Toen hij op zekeren dag, als naar gewoonte, naar de broedende hen ging kyken, ten einde haar van voedsel te voorzien, zag hij tot zijne ontsteltenis eene groote slang in de nabijheid van het nest. Voordat de boer, die geen wapen bij zich had, iets kon doen, was de kip reeds het slachtoffer geworden van het vraatzuchtige dier. De farmer ijlt naar huis, haalt zijn geweer en wil de moor denares straffen; maar hoe groot is zijne verbazing toen hij ziet, dat de slang de plaats der hen heeft ingenomen en rustig op de eieren zit. Ge troffen door dit vreemdsoortig verschijnsel, gaat hij heen, ten einde de slang te laten begaan. Ge durende eenige dagen bleef het dier de plichten der kip getrouw vervullen, doch op den zeven den dag was de slang verdwenen en vond de verbaasde farmer slechts de ledige eierschalen in het nest. De slang had eenvoudig de eieren uit gebroed om zich een lekker maaltje te bezorgen en de kuikens terstond verorberd, zoodra zij den dop hadden verlaten. Een zeo groote mate van scherpzinnigheid en overleg bij eene slang wordt zeker, zelfs in Amerika, alleen in den komkom mertijd waargenomen. De reizigers nit Italië worden wegens de cholera aan de Eransche grenzen niet alleen geneeskundig onderzocht, maar ten over vloede aan een berooking ouder worpen. Het bericht, dat te 's-G ravenhage kandteekeningen worden ingezameld op een ver zoek om ontheffing van straf voor Domela Nieu- wenhuis, is gebleken op eene misvatting te be rusten. Er worden handteekeningen verzameld op een protest, in te zenden aau de Regeering tegen vermeende willekeurige hnudelingen van den Officier van justitie te 's-Gravenhage en beweerde verkorting van het recht van verde diging door den Vice-president der rechtbank in het strafgeding tegen Domela Nieuwenhuis ge voerd. Tengevolge van de voortdurende moeilijkheid om het fabrikaat te plaatsen, zijn de werkzaamheden aan de Leeuwarden stroo- cartonfabriek voor onbepaalden tijd gestaakt en daardoor omstreeks 75 werklieden van hun bestaanmiddel beroofd. Uit Weenen wordt gemeld, dat thans ook het lijk van Markgraaf Palavicini, den reisgenoot van dan heer Crommelin, in een 1000 meter diepen afgrond gevonden is. De lijken der ongelukkigen zijn nu allen terecht. De ontvanger bijdein- en uit- voerrechten sn accijnsen te Japara, de heerA. A. De Bruyn, heeft, bij het zoeken naar opium in het huis van een Javaan, een kris3teek in den buik ontvangen en is daaraan overleden. Een eigenaardige moord heeft te Bergamo groote verbittering tegen de politie ge wekt. Een jeugdige dok er, Eieschi geuaamd, des nachts te 3 uren met een vriend huiswaarts kee- rende, werd door een politie-agent met degen- steken gedood,omdat hij nachtelijk rumoer maakte. Te Londen zijn door de Engelacke politie twee Russen gearresteerd, Garsien Ciarni- chowski en Abraham Myers, die zich daar geïn stalleerd hadden met het doel om zoo ongeveer 50,000 valsche papieren roebels te vervaardigen. Het Russische Gouvernement had er reeds de lucht van gekregen en geheime politiedienaren afgezonden om hen op te sporen, hetgeen echter overbodig bleek. De valsche munters hadden bij een graveur de plaat besteld, welke zij voor de vervaardiging der valsche banknoten noodig had den. Deze nam de bestelling quasi aan, maar waarschuwde de politie. De schelmen zijn in voorloopige hechtenis gesteld. Een Amerikaansch parvenu maakte eene reis door Europa en kocht een Bae deker over Oostenrijk. Lang en vlijtig bestudeer de hij de kaart van het schoone land en zeide eindelijk tot zijne dochter: „Hoe is datjmogelijk, ik kan Moskau maar niet vinden!" Daarop ant woordde de beschaafde dochter: „Maar, Papa, heeft u dan vergeten, dat Moskau in het jaar 1812 verbrand is?" „Ach ja, dat is waar ook," bromde de vader. Jl. Woensdag werden uit het kamp te Teteringeu vier cadets der Militaire Academie te Breda naar de cellulaire gevangenis te 's-Bosch overgebracht, beklaagd een schildwacht te heb ben aangevallen en mishandeld. Twee hunner stonden op het punt tot officier te worden aan gesteld. Dezer dagen vertoefde een verte- genwoordiger van de bekende firma Chatwood, fabrikanten van brandkasten te Amsterdam en maakte hiervan gebruik om bij enkele bankin stellingen den toestand der braudkluizen in oogen- schouw te nemen, naar aanleiding van het bericht dat Engelsche dieven het op deze gemunt had den. Niet geheel bestand tegen hunne pogingen achtte hij overal het metselwerk; maar hij moet verzekerd hebben, dat het openen der kasten van zijne firma met een dubbeltal sleutels zoo goed ais onmogelijk was, daar het maken van éen sleutel ia de fabriek der firma Chatwood steeds bij gedeelten door verschillende werklieden ge schiedde. Een Londensch hondenliefheb- ber wordt nu door de Vereeuiging tot dierenbe scherming gerechtelijk vervolgd, omdat hij eeu smoushondje de ooren heeft afgesneden. Hij ver dedigt zich met te wijzen op de algemeenheid van die barbaarsche handelwijze. Het staat nu aan den rechter te beslissen, of die al dan niet strafbaar is. Drie heeren uit Amsterdam, die Maandag naar het z.g. Diep gingen,aan den Zeebur- gerdijk, om te visschen, werden door zeven pol dergasten staande gehouden aan den overweg bij de Israëlietische begraafplaats. Zij vroegen geld en dreigden het te nemen, wanneer men het niet goedschiks gaf. Maar dat zou niet gemakkelijk gaan. Een der aangevallenen trok daarop eeu revolver en dreigde te schieten, zoo eeu buuner mulei bij durfde komen. Dit krachtige argument hielp; het was merkwaardig om te zien hoe spoe dig de struikroovers uit de voeten waren. De drie heeren gingen, volgens hun plan, rustig zit ten hengelen. In de kasteelen vauKoning Lode- wijk van Beieren, heeft men op verschillende plaatsen een aantal juweelen verborgen gevouden. Een Engelschman, de 35-jarige kuiper Graham, te Buffalo woonachtig, heeft eene ton gemaakt, open laugs den bovenkant, in walke hij den waterval van de Niagara is overgevaren, zonder letsol te bekomen, ongeveer op de plaats waar de beroemde zwemmer Webb omgekomen is- Hij is een mijl voor den waterval in den stroom gegaan en vijf mijlen lager aau wal ge stapt. Deze overvaart duurde een half uur. Het is de eerste maal, dat iemand levend van dit waagstuk afkomt. De heer De Lesseps heeft aan de Académie des Sciences medegedeeld, dat het ka naal van Suez weldra geheel electrisch zal ver licht zijn. Een op het Raadhuis te Washing- ton werkzame klerk, Day geuaamd, ontving dezer dageu uit Australië bericht, dat een daar over leden Engelschman hem eenige millioenen dollars had nagelaten. Belangrijk is het verhaal hoe Day aau die erfenis gekomen is. Hij, die oor spronkelijk muzikant is en in de Catskiil Bergen woonde, leeDde vier jaren geleden aan een En gelschman, wiens geld op was, 35 dollars en zag noch den Engelschman noch zijn geld terug. De zoon van Albion had echter, zooals Day tot zijne vreugde ondervonden heeft, den hem bewe zen dienst niet vergeten en dezen op vorstelijke wijze beloond. Een fabrikant in byouterieën heeft het voornemen opgevat om horlogekettingen, manchetknoopen, enz. met gepolijste vuursleeuen te monteeren, en tot dat doel een van zijne

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2