Bijvoegsel behooreede bij de NIEUWE BUITENLAND. van Zondag 18 Juli 1880. Uit Coastantiuopel wordt aan de Ti mes gemeld, dat de Porte liet verzoek der Russische Regeeriug heeft iugewilligd, om met de nieuwe torpedo-booten door de Dardanellen te mogen varen. De Porte heeft eene commissie van land- en zeeofficieren benoemd om de mili taire beteekenis van het Batoem-vraag stuk na te gaan en daarover advios uit te brengen. De Porte gelooft, dat als Rusland Batoem kan maken tot eene onneembare vesting, het voor Turkije zaak zou ziju Sipope belangrijk te versterken, opdat er een tegenwicht zij tegen de groote macht der Russen aan de Zwarte zee. GEMENGDE BERICHTEN. Naar aanleiding van hetgeen er te Delft voorgevallen is met oen morphiuedrauk, voor de moeder opgeschreven, maar het kind met noodlottig gevolg toegediend, merkt het Pliarm. Weekblad op: De geneeskundige ontving de boodschap door middel van een 13-jarig kind, door de moeder naar hem toegezonden. Hoe dikwijls heb ik mij in de apotheek geërgerd over de onnadenkendheid van het onontwikkeld pu bliek, dat kinderen om boodschappen in de apotheek zendt, hetzij voor het een of ander artikel van den handverkoop, hetzij voor her nieuwde bestelling van een geneesmiddel, hetzij voor het afhalen van een geneesmiddel. Wij doen, meen ik wel, ons tegen dezs handeling, die tot vergissingen aanleiding moet geven, te verzetten, en te weigeren aan het zoo dikwijls onvolkomen uitgebracht verlangen te voldoen. Ad verteeren valt meer en meer in den geest van den tijd. Op de Noord-Italiaan- sche spoorwegen krijgen de reizigers tegenwoor dig plaatskaartjes met adverleutiën. De kaartjes hebben aan den achterkant een tasclije, waarin een op dun papier gedrukt blad met allerlei ad- vertentiën is gestoken. Als hei blaadje vol adver tentie >1 staat, wat bijna altijd het geval is, heeft de Spoorwegmaatschappij daardoor eene bijver dienste van ƒ800 op elke 10,000 plaatskaartjes. De Londenscke rechtbank, voor atter Mathew, heeft verleden week een proces geëindigd, zooals er zelden voorkomen. Mr. Ran dolph, de oudheidkundige, is des zomers nooit ir. de stad en vond het jammer dat zijn huis in Upper Brook-straat al dien tijd ledig stond, zoo'n comfortabel huis en zoo singulier ingericht, net als de huizen, thans weer opgegraven te Pompaji. Hij verhuurde het derhalve en wel aan mevrouw de wed. Greenwood, voor 160 p. st. Het duurde niet lang of de dienstboden van mevr. Greenwood ontdekten wandgedierte. Den volgenden dag reeds brak mevrouw de huishouding op, vernietigde het huurcontract en wilde van die woning niets meer weten. Zoo dacht ds eigenaar er niet over; hij hield vol dat, behalve de toevallige verschij ning van de 6 gevonden exemplaren, later ter zitting van de rechtbank vertoond, het gekeele huis zuiver was. Hij eischte derhalve 210 scha deloosstelling, te meer omdat hij ziju huis iu 't geheel niet meer zou kunnen verhuren als hij geen gelijk kreeg. De zaak kwam voor de recht bank en na lange pleidooien is beslist, dat het aanwezig zijn van een half dozijn exemplaren wand gedierte, slechts in één vertrek voorkomende, terwijl daarna niets meer gevonden werd, geen aanleiding geeft om te beweren, dat een huis onbewoonbaar is. Meviouw Greenwood werd ver oordeeld tot het betalen der schadeloosstelling en der kosten van het g. ding. Elk exemplaar wandgedierte, waarover zij geklaagd had, komt haar nu te staan op 75 De Eerw. Zuster Marie Fraucoise, Overste van de ambulance te Honoi in Tonkin, is door de Fransche R geeriug begiftigd met het ridderkruis van het Legioen van Eer. Deze god vruchtige en moedige religieuze heeft gedurende twintig jaren in Cochin Ciiina eti vervolgens sinds twee jaren in Tonkin al haar zorgen aan zieken eu gewonden gewijd en zich bizonder ou derscheiden tijdens de jongste cholora-epidemie. Het door Christina Nilssou te Madrid bewoonde huis is een monument van ijdelheid. De eetkamer is behangen met rekenin gen, door haar in hotels gemaakt. Het houtwerk van haar salon is versierd met kransen, linten en verdroogde bouquetten, aan de cantatrice op haar rondreizen vereerd. Haar boudoir ia behangen met de partitiën, woorden eu muziek, van de door de diva gezongeu opera's. Iiare slaapkamer ia met Zweedseke schilderstukken versierd. De muren van de speelzaal eindelijk ziju bedekt met dagbladartikelen, welke in allerlei talen haar lof uitbazuinen. Noorwegen wordt in den zome r druk bereisd, ofschoon de toerist er niet veel ge riefelijkheid aantreft. Dit jaar maakt daarop geene uitzondering; vreemdelingen vindt men overal, En- gelschen en Amerikanen het meest. Zij visschen in de meren en rivieren, beklimmen de sneeuw bergen en trekken naar het noordelijkste deel van het land, om den geheelen nacht de zoute zien schijnen. In N i e u w-Z u i d-W allis kwam de Legislative Assembly, de wetgevende vergadering, verleden Donderdag, juist op hel middaguur, bij een. Aan de orde was de behandeling van de tariff-bill. Het Ministerie was in de minderheid. De oppositiebanken waren dicht bezet en de Re geering zag geen kans om over de bill te doen stemmen. Wilt ge nu weten hoe lang die zitting duurde? Juist 56 uren, tot Zaterdag-middernacht. Toen ging de oppositie heen, zeggende, dat zij des Zondags niet wilde zitten. Da Regeeriug had nu het kamp vrij, en de wet werd aangenomen. Bidel is van zijn 17 wonden gene zen en gaatopnieuw zij leven wagen. Dj tent zal nu voortaan wel stampvol ziju. R ij men isvau ouds eene liefheb berij geweest van de landgenooten van vader Cats en Van Alphen. 't Is dus eigenlijk te ver wonderen, dat niet reeds lang gedacht is aan de iauggevoelde behoefte, waarin een Rijm-courant zou te gemoet komen. Thans echter is ook daarin voor zien; bij Kremmers en Co. te Amsterdam ver schijnt voortaan wekelijks eene Rijm-courant. 't Kan aan ons liggen, eene gewone courant neemt, naar men weet, slechts bij uitzondering rijm en dicht op, maar heel gelukkig vinden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 5