wij het eeiste No. niet, waat het bijv. grafschrif ten levert op vier nog levenden; maar dat kwam zeker zoo in 't rijm te pas, omdat er juist geen heusche dooae was. Dezer dagen werd alscuriosum vermeld, dat lucifersfabrieken voor het patent recht zijn gerangschikt or.der de bczemmakerij- en. Het feit wordt nog curieuzer door demtde- dceling, nu gedaan, dat die gelijkstelling dag- teekent van 1846. In veertig jaren heeft men er dus niets beters op weten te vinden! Opnieuw zijn buitengewone sub- sidiën verleend aan Gemeenten ten behoeve barer openbare scholen en wel aan Kuilenburg in Gel derland f2870, Westdorpe in Zeeland f2000 en Weerseloo in Overijsel f 2575. Het openbaar onderwijs is een bloedzuiger, die nooit genoeg heeft, zegt de Maasbode zeer terecht. Te Nieuw e-P ekela is een boek winkel geopend, waar uitsluitend socialistische ge schriften verkrijgbaar zijn. Te Berlijn werd onlangs in het varkensvleesch een Dieuwe parasiet gevonden, namelijk de straalschimmel attinomycesReeds vóór meer dan 20 jaren heeft Virchow bij het onderzoek der tiichinenziekte gewezen op het voorkomen van kalkcoucrementen in het var kensvleesch, over welker aard men in twijfel ver keerde. Ook te Weenen zijn deze concrementen aangetroffen. Volgens het nieuwste onderzoek behooren zij tot den straalschimmel actinomyces welke in het varkensvleesch niet zeldzaam is; deze kan ook op den mensch overgaan en daar bij zelfs eene doodelijke infectieziekte veroorza ken. De straalschimmel is zeer gevoelig voor de inwerking van vreemde agentia. Zniver wa ter, keukenzout-oplossing tasten hem aan en vernietigen hem. Van daar, dat hij niet eerder werd ontdekt; bij de vleeschpraeparaten werden namelijk vóór het onderzoek steeds vloeistoffen gemengd, welke den schimmel vernietigden. Het koken van varkensvleesch is het beste middel, om den straalschimmel te dooden; alleen het gebruik van rauw varkensvleesch kan nadeelig werken. Bij het varken worden sommige gezwel len aan den hals en in de oorstreek voorname lijk door den straalschimmel teweeggebracht. Eene der fraaiste postvergissin- gen, waarvan wij in lang gehoord hebben, is de aankomst te Batavia van een dienstbrief van den Procureur des Konings te Padua in Italië gericht aan zijn ambtgenoot te Zara. Hoe de brief eerst aan het zwerven geraakt is, is niet na te gaan. Maar eindeljjlc heeft een Duitsch postbeambte in het woord ;/Zara// iVJava" herkend. De brief is nu aan den schrijver teruggezonden. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 18 Juli. Woensdag-avond werd door eenige personen ontdekt, dat er brand was op den zolder vau een perceel aan het Donkere Spaarne, die spoedig door hen werd gebluscht. Bij een daarop door de politie ingesteld onderzoek, kwamen op twee plaatsen tusschen verbrande kleederen voorwerpen, met licht bandbare stof gevuld, te voorschijn. Een en ander heeft aan leiding gegeven om den bewoner van het perceel wegens vermoedelijke brand stichting in hechtenis te nemen. Op zijne goederen was eene hooge verzekering ge sloten. Na het af breken van de oude Melk- brug waren de voorloopige werkzaamheden voor den bouw van de nieuwe zoover ge vorderd, dat Donderdagjl.de eerste steen kon worden gelegd. Met het oog op de belang rijke verbetering, die het verkeer door een beteren overgang zal verkrijgen, ging die handeling met eenige feestelijkheid gepaard. Het terrein was met vlaggen eu planten versierd en te kwart vóór éénen verscheen daar ter plaatse de Burgemeester der Ge meente met deWethouders en den Gemeente secretaris. Voorts wareü eenige leden van de commissie van fabricage en van den Raad eu eenige belangstellenden tegenwoordig. In den zoogenaamden put atgedaald,verzocht de gemeente-architect, de heer Jacques Ley\ tot de eerste steenlegging over te gaan. De Burgemeester, de heer Mr. E. A. Jordens, daarop het woord nemende, herinnerde in le vendige trekken, hoe hij reeds meermalen bjj den aanvang van belangrijke werken tegen woordig was. Immers, hij had het voor recht gehad den eersten steen te leggen bij de stichting van bet groote blok huizen in het fraaie Kenaupark, bij het stichten van het nieuwe kwartier aan de westzijde der stad en nog onlangs voor twee nieuwe brug gen aan het Spaarne. Inzonderheid bracht spreker lof aan de commissie van fabricage en oen Gemeenteraad, welke collegiën zoo juist hadden ingezien, dat het dringend noodzakelijk was om hier eeue geheel nieuwe brug te maken en zich niet tot gedeeltelijke vernieuwing te bepalen. Ook de doeltreffende plannen en de waakzaam heid van den architect en andere technische gemeente-ambtenaren, in deze zaak betoond, vonden in sprekers toespraak erkenning en dank. De Burgemeester wenschte verder deu aannemer, den heer G. P. J. Beccari, namens het gemeentebestuur geluk met zijn arbeid, die met kracht aan gevat, naar aller verwachting tot een goed einde zou gebracht worden. Hierop werd de eeste steen gelegd en daaraan door genoemde autoriteiten eenige andere bij- gemetseld. De aanleg der fundeering ligt ongeveer 4 meter onder den waterspiegel. De Wethouder de heer mr. Heshuijsen sprak vervolgens eenige woorden van waardeering en gaf als voorzitter der commissie van fabricage te kenneD, dat het steeds haar geest eu wensch was, met het Dagelijksch Bestuur en den Raad samen te werken tot het stichten van werken, die der Gemeente tot bloei konden strekkeu. De aannemer betuigde daarop zijn dank voor de bewezen eer. KERKBERICHTEN. Kathedrale en Parochiekerk van den 11. Jozef. Zondag te 7 en 8 uur de gelezene HH. Missen met de Onderrichting, te 10 uur de Hoogmis met Preek; 's middags te 2 uur de Catechismus, te 3 uur het Rozen hoedje eu het Lof ter eere van het H. en O. Hart van Maria. Eiken middag te 3 uur het Rozen hoedje. Donderdag te 4 eu 4.15 u. de HH. Missen en uitreiking der H. Communie, te 5.30 u. vertrekt de Processie per extra- trein naar het Graf der HH. Martelaren van Gorcum, bij den Briel. De volgende II. H. Missen te 8 en half 10, eu 's avonds te 7 uur het Lof tot intentie van Z. H. den Paus. Zaterdag te half 9 de H. Mis ter eere vau het H. en O. Hart van Maria, tot bekeering der zondaars, met 500 dagen aflaat; 's avonds te 6 uur het Lof en van 5 tot 10 uur gelegenheid om te biechten. In de week de HH. Missen te half 8, 8, half 9 en half 10 en de Catechismus naar gewoonte. Parochiekerk van den B.Antbniuvan Padua. Zondag de HH. Missen te 5, 7 en half 9 uur met Ouderrichting, te half 11 uur de Hoogmis, met Predikatie, te 3 uur de Catechismus, te 4 uur de Vespers. Dinsdag te 8 uur gezongen H. Mis ter eere van St. Antonius, te 7 uur het Lof. Vrijdag te 8 uur de gezongen H. Mis, des avonds te 7 nur het Lof. Deze week de HH. Missen te-half 8, 8, half 9 en half 10 uur, en de Catechismus naar gewoonte. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Zondag, de HH. Missen te half 6, 7, en half 9 uur. De Hoogmis te half 11 uur, 's middags te 3 uur de Vespers, te half 5 uur Congregatie der H. Familie. Maandag en Woensdag te 8 uur het Lof. Donderdag-morgen de H. Mis te half 5 uur. Iu de week de HH. Missen te 7, half 8, 8, half 9 en 9 uur. De Catechismus naar gewoonte. ALMANAK DER 29e WEEK VAN HET JAAR 1886. JULI, Hooimaand, (31 dagen). locgeivijd aan de vereering en aanbidding van het Allerheiligste Bloed onzes lieer en. 18. Zondag. 5e Zondag na Pinkster. H. Fredericus, Bisschop van Utrecht en Martelaar, j- 830. Evang. De rechtvaardigheid der Parizeen veroordeeld. 19. Maandag. H. Vincentius van Paulo, Belijder, f 1660. 20. Dinsdag. H. Hierouymus Aemilianus, Belijder, f 1527. H. Margaretha, Maagd en Martelares, f 275. 21. Woensdag. H. Bonaventnra, Bisschop, Belijder en Leeraar, f 1274. 22. Donderdag. H. Maria Magdalena, de boetvaardige. 23. Vrijdag. H. Apollinaris, Bisschop en Martelaar, f 79. 24. Zaterdag. H. Camillus de Lellus, Be lijder, f 1614.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 6