BINNENLAND. Het oproer te Amsterdam. GEMENGDE BERICHTEN. pijlen, vijandelijke torpedo's te vernielen. De wijze van iuriehting is geheim gehou den en de haven van Sebastopol is geslo ten gebleven gedurende de 12 dagen dat de werkzaamheden hebben geduurd. Ondanks de tegenspraak van een Pa- rijsch blad, blijkt het zeker te zijn, dat de President der Bondsstaten van Zwitserland intertijd door de Frausche Regeeriug ge polst is om als scheidsrechter op te treden in de quaestie der grensregeling in den Congostaat. De President heeft de opdracht aangenomen. De heer Edouard Drumont, schrij ver van La France juivezal een nieuw dagblad het licht doen zien: La Groisade waarin hij den veldtocht, in zijn boek, speciaal tegen het jodendom ondernomen, zal voortzetten. De Herald van New-York stelt voor eene inschrijving te openen, om aan Glad stone een blijk van sympathie te geven met den strijd, door hem in 't belang van Ierland ondernomen. In hét mail-overzicht van het Alg. LU. van 18 Juni wordt gemeld: Heden ontvingen wij de kwade tijding dat op Rigas de gezagvoerder van de Hok Ann, een aan een Nederlandsch-Indisch Chinees behoorenden stoomer onder Neder- landsche vlag, met zijne echtgeuoote, een machinist en eenige matrozen, de gevan genen zijn van Toekoe Oemar, het bekende bende-hoofd, dezelfde die indertijd, door eene sloep van een der oorlogschepen naar wal geroeid, de roeiers verraderlijk ver moordde om hunne geweren te rooven.De Hok Ann zelf schijnt te hebben kunnen wegstoomen naar Oleh-leh. Een der stuur lieden en een der machinisten hebben het leven verloren; waarschijnlijk bij verzet. Hoe de overval heeft plaats gehad, is nog onbekend. Het is Toekoe Oemer natuurlijk te doen om losgeld. een fraaien tuin, met een prachtig ijzeren hek, waar muziek is en men voor een keurig gebouw aan een tafeltje een heerlijk glas bier gebruikt. De vriend „van buiten// is verrukt en is eerst veel later, toen hij nog eens door zijn beleefden collega geïntroduceerd was en zijn woordenboek op het stuk van dankbetuigingen bijkans geheel had uitgeput, tot de ontdekking gekomen dat die „buiten-sociëteit" te Amsterdam eigen lijk het Vondelspark heette. i Het „Ned. Handel smuseum" te 'Amsterdam is voornemens, in het voorjaar weder een wedstrijd van salon- en huiskamer-ameuble menten te houden. Een echt „komkommertij d-b e- richt," In het leveren waarvan vooral onze oos telijke buren ver zijn, doet de ronde door de Duitsche bladen. Daarin wordt verhaald, dat in de wachtkamer van het spoorweg-station te Wes- tererringen, op de blikken kap der petroleum lamp, een paar zwaluwen hun nest gebouwd en vijf jongen uitgebroed hebben. Of liever, de pe troleumvlam van de lamp heeft de eitjes uitge broed, terwijl de vogels, op den rand van den spiegel gezeten, toekeken! Hoeveel e e n d r a a i m o 1 e n a a r v a n eene kermis mededraagt, kan men eenigszius af leiden uit het bericht, dat een dier industriëelen zijn No. 1. op de Utrechtsche kermis ofschoon die extra saai wordt genoemd, daar de lustrum feesten de beurzen hebben uitgeput, aan een collega heeft overgedaan voor f 600. Te Leipzig of in de omstreken wordt, schijnt het, sedert eenigen tijd meer dan ooit geklaagd over „luiheid, onbeschaamdheid en ongehoorzaamheid" der dienstboden, vooral onder de landlieden. Het koninklijk „Amtshauptmann- schaft", heeft zich zelfs verplicht geacht, in het algemeen belang bij openbare kennisgeving te herinneren, dat orgehoorzaam, wederspannig en onwettig gedrag van dienstboden, ophitsing van kameraden en kwaadsprekeuheid tegen hunne heeren en vrouwen op aanklacht van dezen over eenkomstig de bestaande bepalingen worden ge straft. ging te Papendrecht, prijkt met vergulde letters: Ora etla bora. Een onzer landgenooten is in 't bezit van eene verzameling postzegels, die het millioen bijna bereikt. Later hoopt hij zegt het Hbl. deze ten toon te stellen en dan te verkoopen ten voordeele eener liefdadige in richting. Een millioen: d. i. 20 jaren achtereen elke week 1000 stuks verzamelen! Voor liefheb bers van dien onbetaalbaren arbeid heeft de ver zamelaar uitgerekend, dat men met zijn schat drie matig groote kamers kan behangen. Over het algemeen wordt nog al geklaagd over houding van het Hollansche pu bliek tegenover een politie-agent. Het mag daarom zeker met genoegen vermeld worden, dat te Rot terdam bij de politie over de 400 gulden ont vangen zijn voor eene weduwe van eeu politie agent. Menigeen zal zich wel de geschie- denis herinneren van den verloren ring, die teruggevonden werd in de ingewanden van een visch. Een nog zonderlinger feit had dezer dagen te Zuilichem plaats. Twee jongelieden waren in den achtermiddag van Woensdag tusschen de kribben in de Waal gaan baden, waarbij een hunner het ongeluk had, een ring te verliezen, een geschenk zijner moeder. Men besloot Don derdag, den ring te gaan zoeken op dezelfde plaats, waar men daags te voren had gebaad. Men ontkleedde zich, begaf zich te water, tracht te, door over de bedding te loopen, den ring op het gevoel al te vinden, en slaagde na verloop van eenigen tijd inderdaad. Bij den Zangerswedstrijd te Yer- viers zijn door Ned. Zangvereenigingen (behalve de beide liedertafels onder „Stedelijk nieuws" ver meld) de volgende prijzen behaald. Tweede af- deeling. Ie prijs: De Vereenigde Zangers te Amsterdam (Dir. de heer M. Hageman) 2e prijs: Zanglust te Amsterdam (Dir. de heer W. Robert.) De prix d' excellence, zijnde de eerste prijs, werd behaald door Oefening baart Kunst te Amster dam (Dir. de heer II. F. R. Brandts Buys). Wieiers. De berijders van een twee- wieler en eeu driewieler waren dezer dagen op den weg langs het Boorhuis in Den Haag zich aan het oefenen in het hardrijden, toen de driewieler in aanraking kwam met eenwiel, in de gedaante van een scharenslijperswagen, wiens rad tot wiel werd gebezigd. Hierdoor ontstond een hevige woordenstrijd, tot dat er een vierwieler, een huurrijtuig, aankwam, welks bestuurder een einde aan den twist maakte, door te roepen: „Vooruit, als je durft, wie het eerst van ons vieren aan het eind van de laan ia!!" Als een pijl uit den boog vlogen de tweewieler en de driewieler naast den vierwieler. De laatste met zijn viervoeter moest het echte; opgeven, en het geheel werd door den eigenaar van den eenwieler, die wijse lijk aan den wedstrijd geen deel nam, vertoornd gadegeslagen. Dat het in de warme dagen moei- lijk ia een courant te redigeeren, bewijst eene kennisgeving aan het hoofd van het „Week blad van Forst" in de Lausitz, aldus luidende: „Om ons personeel in de gelegenheid te stellen het schuttersfeest bij te wonen, zal het volgende nummer in de aanstaande week niet verschijnen, doch eerst over veertien dagen." Iets geheel nieuws op het gebied van kerkversiering is het schilderen op grof doek, een soort stramien, waardoor men eene bedriege- lijke nabootsing verkrijgt dier oude weefsels of Gobelins, die nog steeds de bewondering aller kuustkenners wekken. De kerk van Dommelen (N.-Brab.) is thans verrijkt met vier schilderingen in dien trant, 't Zijn voorstellingen uit de ge wijde geschiedenis, zóó grootsch van opvatting, zóó krachtig van toon, dat men den naam des bescheiden kunstenaars moet kennen om te begrijpen, dat een zoo nederig dorpje in 't bezit kon komen van zulke uitmuntende tafereelen. 't Is een naam, die zich met roem overdekken zal, 't is Louis Struijs van Antwerpen. De diaman tenhande1 a ar Ochs toonde Zaterdag aau Koningin Victoria een in Zuid-Afrika gevonden diamant, die 180 karaat weegt en de „keizerlijke diamant" heet. Het is 't grootste edelgesteente dat men kent. Als een nieuw staaltje van curi euze toepassing der tarieven van invoerrecht meldt de Kieler Zeitung het volgende: Toen on langs te Kelliughusen een zangersfeest werd ge houden, had de schilder Reimers, te Hamburg de locomotief van den buitengewonen feesttrein uit Altona doen versieren. In die versiering prijk te aan elke zijde een bord met het opschrift u Zangers feest te Kellinghusen"en nu mocht de trein aan de tolgrens niet doorstoomen voor dat er voor die twee borden invoerrecht was betaald; want volgens de interpretatie der amb tenaren vielen die dingen in de termen van het tarief op „beschilderd hout." Vrijdag is te Ne w-Y ork een 23-jarig dagbladventer, Brodie genaamd, van de hooge Brooklyn-brug gesprongen, om eene weddenschap van 200 dollars. De gevaarlijke sprong bekwam hem vrij goed. Volgens getuigenis van geuees- kundigeu, die hem onderzochten, zijn al zijn organen gezond. Maar hij klaagt over hevige pijn in de rechterzijde. Een makker had hem op de East-rivier in een boot afgewacht en uit het water gehaald. In de gemeenteraad te Kopenha gen werd dezer dagen door den magistraat de voorslag gedaan 161,859 kronen en 32 öre toe te staan voor het oprichten van een paarden- slaehterij en een stal voor kalveren en varkens met daarbij behoorende aanleg voor reiniging en waterafvoer. De Commissaris van politie te Nijmegen, de heer Witt, is Zaterdag, vergezeld van den heer A. Noorduijn, lid der firma A. Noor- duiju en Zoon, te Nijmegen, naar Parijs vertrok ken, ten einde de uitlevering van den aldaar gearresteerden D. Van der Steen te bewerken, en hem gevankelijk naar Nederland terug te voeren. Naar men verneemt, is genoemde Com missaris van politie door de moeder- voogdesse vau D. Van der Steen van volmacht voorzien om haren minderjarigen zoon op te eischen en naar de ouderlijke woning terug te voeren, ingeval de uitlevering bij de Fransche justitie bezwaar mocht ondervinden. De korporaal Gulikers, van het 5e regiment infanterie te Nijmegen, die ook op den 26en Juni jl. met Van der Steen ver dween, en met dezen de ƒ14,300 opmaakte, is voor zooverre heden bekend, nog niet gevonden. De tweede makker van D. van der Steen is niet, zooals de Figaro meldt, te Coblenz gearresteerd, maar is reeds den tweeden dag van de onder nomen reis uil eigen beweging teruggekeerd, toen het hem duidelijk was geworden, op welke wijze Van der Sleen, die hem tot een reisje langs den Rijn had uitgenoodigd, in het bezit van geld was gekomen. Volgens de Strassb. Post is n u o o k te Straatsburg, onder de manschappen van het bataillon pioniers, de beruchte epidemische „hals kramp" uitgebroken. Een pionier overleed reeds daaraan en 10 anderen liggen ia het zieken huis. Het bataljon zal nu naar de forten aan den linkeroever van den Rijn worden verplaatst. Te Marmande werden dezer dagen bij een hevig onweer, hagelsteenen van 15 cen timeter dikte gevonden; men verzekert, dat de grootste hagelsteenen een pond wogen. Te Sainte Bazaille, waar het kermis was, veegde de storm de tenten der koorddansers weg. Laatstleden Dinsdag is er te Hannover eene krokodilleDjacht gehouden, die zeven uren heeft geduurd. Op het schuttersfeest aldaar had een krokodil van ongeveer 9 voet lengte te kijk gestaan. Des nachts was het dier uitgebroken en in de nabijgelegen rivier de Ihme gesprongen. Eerst poogde men den vluchteling in sterke vischnetten op te vangen; maar dit ging niet, daar hij telkens alle netten in flarden scheurde. Vervolgens beproefde men, hem uit een bootje een paar strikken om den kop en staart heen te slingeren; maar ook dit hielp niet, daar hij zoo boos te werk ging, dat de jagers zich moesten haasten om aan wal te gaan. Daarop nam hij zijn weg naar een plek, alwaar juist een aantal personen aan het zwemmen waren. Men kan begrijpen, welk een schrik de onver wachte gast aldaar te weeg bracht, toen hij eens klaps met opengesperden bek uit het water kwam kijken. Natuurlijk verlangde geen der zwemmers naar eene nadere kennismaking en maakten alten voor den vreemdeling ruime baan. Toen begon men van den oeverkant strikken uit te werpen, en nadat men hem op die manier een paar uur achterna had gezet, werd hij opgevangen, waarna het echter nog heel wat moeite heeft gekost om hem naar zijn verblijf over te brengen. Tengevolge der buitengewone hitte van laatstleden Woensdag zijn te Leipzig, bij de exercitie van het 8ste regiment Saksische infanterie, een officier en 32 man nedergerallen. Een der manschappen ligt zeer ziek. Een Nederlandsch ingenieur is bezig met het nemen van zeer belangrijke en lot heden gelukkig geslaagde proeven, om het to renuurwerk met slagwerk en carillon aan het stadhuis te Schoonhoven een uurwerk, dat voor slechts eenigszins juiste tijdsaanwijzing ten eenenmale onbruikbaar was geworden door een electrisch toestel minstens even goed dienst te laten doen als de beste regulatuur. Het stelsel, zegt men, berust op eerie geheel nieuwe ontdek king op het gebied van electromagnetisme, en het beginsel is van hooge beteekenis. T e N e w-Y ork is dezer dagen voor het eerst Pasteur's methode van inenting tegen den dollehondsbeet op een kind van zeven jaren toegepast. Het Handelsblad zegt: Dat de afkeu- rende critiek, dikwijls over het rijksmuseum te Amsterdam en zijne inrichting uitgesproken, niet door alle autoriteiten wordt onderschreven, blijkt uit het oordeel van den heer dr. Woerman, di recteur van bet beroemde schilderij-museum te Dresden, die dezer dagen hier ter stede vertoeft. Hjj had slechts woorden van lof over de inrich ting van het Rijks-museum en meende dat het aan de eischen ter beantwoording aan zijn doel volko men voldeed. Ook een Home-rule"-bewegingEene petitie voor eene zelfstandige wetgeving is door den Gouverneur van Noord-Queenslacd per stea mer Duke of Westminster naar Engeland opge zonden. Het is een adres van 600 roet lengte en de handteekeningen, waaromtrent eenige twijfel was geopperd, zijn eerst gecontroleerd en volko men authentiek bevonden. De lijvige papierrol is in eene prachtige doos van cederhout uit de kolonie, met paneelen van satijnhout, besloten. De rol is ook vau cederhout en opzettelijk voor het doel vervaardigd. Door twee handelaren te Sloch- teren zijn in weinige weken niet minder dan 7000 KG. landbouwzout verkocht, om te dienen tot middel tegen broeiing en schimmel in het hooi. In Labrador en Newfoundland heerscht een vreeselijke hongersnood. Tengevolge der buitengewone koude zijn de veestapel en de oogst grootendeels vernield. In sommige streken is de halve bevolking omgekomen. In eenige hutten langs de kust zijn 80 lijken gevonden. Hel geheele aantal dooden moet meer dan 1500 bedragen. Aan de Lindengracht werd Zondag jl. in den vroegen avond een verwoed gevecht geleverd tus- De u Christelijke Schoolbodebevatte voor eeni gen tijd een artikel, waaraan wij het volgende ontleenen: „Uw Grondwet zal herzien worden. Maar dit onrecht zal bestendigd worden, dat „rijke heeren hunne kinderen laten schoolgaan van het geld, het weinige en dure geld hunner arme medeburgers; dat kapitalisten ter bedeeling gaan bij hen, die hard moeten werken, om een tiende te genieten van wat hun bedeelden genieten". Deze schande zal men bestendigen, dat een oogenblik van staatkundig overwicht, op slinksche, onrecht vaardige wijze verkregen, misbruikt wordt, om u die bedeeling af te dwingen, met geweld van politie eu justitie. Immers, zoo is het, en laat één liberaal het ons betwisten: het zoontje van den rijken heer A. kost aan leergeld, aan school- behoeften enz. driemaal zooveel als papa betaalt. En wie betaalt dan het overige? Wel, de kruier van mijnheer A. en zijn kleermaker en zulke lui; zij betalen dat in hunne belasting. Ja, maar als die dat nu eens niet verkiezen, omdat ze 't zoo infaam vinden van mijnheer A. dat hij zoo iets durft vragen? Nu, dan is papa lid van de Tweede Kamer, en die maakt eene wet, dat het zoo moet, en mijnheer B. helpt hem, en nu moet de kruier betalen, of hij wil of niet; anders krijgt hij een soldaat aan huis. Erg plat, mijnheer A., en onfatsoenlijk. Maar zoo begrijpt ge ons vrij wat beter dan wanneer we, zooals gij, bazelen over het „belang, dat het algemeen bij de carrière van uw lieven jongen en de educatie van uw dochtertje heeft." Erg plat! Maar we zullen het u telkens her inneren, tot ge over u-zelven bloost en, in woede over ons ontstoken, zegt: „Dat zullen we u voor taan onmogelijk maken". En zoo behoort het: schamen moet ge u voor uwe medeburgers, rijk bedeelde, schamen voor uwe kinderen, gierige va der, schamen voor u-zelven! De bekende Aardenburgsche onderwijzer; Yorsterman van Oyen, redacteur van het week blad Vooruit, heeft daarin een artikel geschreven naar aanleiding van de ATamer-meerderheid der liberalen, De man wil. wetend hoe onrechtvaar dig die meerderheid verkregen is, en dat zij slechts van een goede driehonderd stemmen af hangt, er zooveel mogelijk partij van trekken, vooral door nu eene districtsverdeeling door te drijven, die de anti-liberalen het geheele land uit knipt. Niemand zal tegenspreken, dat een en ander een verrassend getuigenis voor 's mans eerlijk heid is en toont, hoe sterk het rechtsbesef van dezen schoolmonarch is ontwikkeld. Het programma der landbouw-tentoon- stelling, welke van 26 tot 29 Augustus e. k. te Edam zal worden gehouden, is weder uitgebreid door de uitloving zoowel door de Pnrmer als voor de Oudelandsboeren in Zeevang en Zuid- polder, van een verguld zilveren medaille en ƒ10, en van een zilveren medaille, voor een koppel van 5 stuks melkgevende koeien. Ook is de prijsuitloving voor alle inzendingen tot opluistering verhoogd met ƒ100. Men verwacht, dat de Tweede Kamer na het onderzoek in de afdeelingen en na afdoening van wetsontwerpen van ondergeschikt belang, waaronder de wijziging van de gestichtenwet, die met 1 Sept. in werking moet treden, aan het einde der week toe nadere hyeenroepiug zal uit eengaan. Goedkoope vriendelijkheid. Een kantoor- bediende, die grasgroen naar Amsterdam komt, informeert bij zijne collega's naar de plaatsen van vermaak. Een hunner belooft goedig hem in „de buiten-sociëteit" te introduceeren, en neemt hem iuderdaad op een Vrijdag-avond mede naar Bij eene discussie over de lege r- organisatie in Spanje heeft de Minister van Oorlog toegegeven, dat het leger 12,000 officie ren te veel heeft. Men weet, dat de gewone electri- sche huisschellen door middel van galvanische batterijen worden gedreven. In Amerika schijnt men zich thans bezig te houden met het ver vaardigen en invoeren van drukknoppen of toet sen waarbij, voor het in beweging brengen van de schel, de batterij achterwege kan blijven. Door namelijk op den knop der toets te drukken, ver plaats men de daaraan bevestigde getande stang, die in een klein rad grijpt, aan welks verticale as het anker van een magneet-inductor verbon den is; door de beweging van het anker worden electrische stroomen in eene draadklos opgewekt en verder in de schelgeleiding voortgeplant, om in de schel het noodige effect teweeg te brengen. Ook bij het loslaten van den knop, als wanneer de getande stang, en bijgevolg het radje en het anker in den ruststand terugkeeren, worden an dermaal ir.ductie-stroomen opgewekt, die de schel doen aanslaan. BI ij kens eene mededeeling in den Courtier du Limbourg hebben van de 14 der 25 candidaten, die geslaagd zijn bij het jongste Staatsexamen van toelating tot de Universiteit, vier hun opleiding genoten op het Katholiek Gymnasium te Katwijk, 2 op het Seminarium te Rolduc en 3 op het Katholiek etablissement te Mariendaal. Een hevige orkaan heeft te Schweiufurt groote verwoestingen aangericht. Aan het spoorwegstation Oberndorf-Schweinfurt werd de ijzeren bekapping van het perrou als papier in de lucht geslingerd eu verbrijzeld. IJzeren palen van een mansdikte knakten als stroohal- men door. De steenen waggonbergplaats, waarin ruim vijftig wagens stonden, werd geheel vernield. In de stad zelf ziet het er treurig uit. Een kerk toren is omgewaaid en bijna alle schoorsteenen zijn vernield, en tal van huizen zwaar bescha digd. Er moeten ook menschenlevens verloren zijn gegaan, maar hoeveel weet men nog niet. Er loopt een gerucht, datdePa- rijsche werledtentoonstelling van 1889 uitgesteld zal worden tot 1890. De tijd van voorbereiding moet te kort zijn gebleken, en men acht het ook waarschijnlijk, dat de anderen landen minder be zwaar zullen maken tegen het deelnemen aan de tentoonstelling, als zij niet in het jubeljaar der omwenteling wordt gehouden. Aan boord van het Fransche stoomschip Rosaria is dezer dagen, bij de kust van Marokko, een oproer uitgebroken onder 120 Marokkaansche passagiers. De kapitein liet hulp vrageu bij den Gouverneur van Melilla, die ter stond sloepen met soldaten zond. Na een hevig gevecht, waarin 4 Spaansche soldaten gewond werden en een Marokkaan sneuvelde, werd ein delijk het oproer onderdrukt. De oproerlingen zijn te Melilla gevangen gezet. Te Berlijn zal een Katholiek Gymnasium worden gesticht, zoo althans de toestemming der Regeering kan verkregen wor den men rekent op 400 leerlingen. De liberale bladen pruttelen, doch verklaren ten slotte in den wensch (genadig) te zullen bernsten, omdat thans zoovele jongelieden van goede Katholieke huizen in 't buitenland onderwijs ontvangen. Dat kwaad is oneindig grooter zeggen zij dan zelfs het oplichten van een Katholiek gymnasium in een overwegend Protestantsche stad. Ora et labora. Zoo is het, maar op eene ruit tan het gebouw der jongelingsvereeni-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2