BUITENLAND. li 1 N N E N L A N D. GEMENGDE BERICHTEN. Het oproer te Amsterdam. eene openbare, eene geheime agitatie te bewerken,die gevaarlijker mag heeten,omdat zi) aan geen controle ouderhevig is. Daar wordt de baat en de nijd gevoed en het vuur der ontevredenheid aangeblazen. Moch ten de werklieden toch inzien, dat langs dien weg eene verbetering in de toestanden niet te bereiken valt; mochten zij echter ook met hun natuurlijk, gezond menschen- verstand de dingen onderzoeken, die hen door hunne eigen leiders worden voort gezet Vermits de sociaal-democratische Afge vaardigden zoo dikwijls de andere partijen, ook het Centrum sommeerden, eens feite lijk te toonen, dat de welvaart van het volk hen ter harte gaat, is de tijd zeker wel gekomen de zaak om te keeren en aan de vertegenwoordigers der werkliedente vragen: s>Wat hebt gij tot dusver gedaan? Te rekenen naar hunne tot heden aan den dag gelegde werkzaamheid in den Rijksdag, is van de 24 sociaal-democratische Afge vaardigden in de toekomst niets te wach ten. De heeren hebben bewezen, dat da woorden door Bebel in vroegere dagen ge sproken, nog ten huidigen dage waar zijn, dat namelijk de sociaal-democratische partij geene wetgevendemaar eene opruiende partij is. Aldus wordt in duidelijke woorden ge zegd, dat het den leiders der partij niet te doen is om verbetering in den sociaal- politieken toestand te brengen, maar dat het hun wensch is de maatschappelijke toestanden geheel en al ten gronde te rich ten, om door de revolutie tot dun socia- listischen Staat te komen. Daarvoor echter beware ons de Hemel Door de Regeering van het Groother togdom Hessen zal voortaan met kracht tegen de socialisten worden opgetreden. Zij heeft eene geheime circulaire over die zaak aan de Gemeentebesturen gericht. Tot dien maatregel moet het Gouvernement zijn overgegaan op verzoek van het Pruisisch Bewind. De Pruisische Regeering heeft, tot uit voering van de Polenwetten, eene circulaire gericht tot de besturen der steden in Po sen, waarin wordt gevraagd, of zij ook willen beweldadigd worden met hoogere burgerscholen voor meisjes. Zoo ja, dan zal de Regeeriüg eene subsidie verstrekken. De meeste steden bedanken plechtig voor de eer en het voorrecht, en verklaren van oordeel te wezen, dat de particuliere scho len uitstekend in de behoeften aan onder wijs voor de meisjes voorzien. Door de Kamer van Koophandel te Munchen, in Westphalen, is aan Prins You Bismarck, die ook de portefeuille van Koop handel in handen heeft, een certificaat van onbekwaamheid uitgereikt. Na op de moei lijkheden gewezen te hebben, met welke handel en verkeer in deze tijden te worste len hebbengeeft de Kamer den Minister van Koophandel aan hem wor den toch de jaarverslagen der Kamers van Koophandel ingezonden in overweging, of het niet noodig moet worden geacht, dat voor het Departement van Koophandel eene persoonlijkheid wordt aangeworven, die op het gebied van handel en verkeer ervaring bezit, en die zijne geheele aandacht aan de quaestiëu kan wijden, voor het be trokken terrein van ongewoon gewicht. Het Centraal Bestuur der Kiezers-Vereeniging Noord-Brabant heeft de B. K. Kiezers-vereeni- gingen bij circulaire uitgenoodigd twee leden uit of door haar Bestuur te willen afvaardigen tot bijwoning eener vergadering op Dinsdag 10 Aug. e. k., des 's namiddags te 2 uur te 'a-Bosch te houden. Hef doel dezer vergadering van gedele geerden is het nut en de uitvoerbaarheid te be spreken van de oprichting van een bond dier vereenigingen. Kiesvereenigingen, die onverhoopt dergelijke uitnoodiging niet ontvangen hebben, worden beleefd verzocht daarvan spoedig ken nis te geven aan den secretaris van het cen traal bestuur, den heer J. H. Poell te 's-Bosch, die dan onmiddellijk voor toezending zal zorg dragen. „Dat men de geschiedenis van Franeker ir. den doofpot wil steken," zegt De Maasbode, „daarvoor bestaat nu reeds vrij groote waarschijn lijkheid, maar zoolang dit niet zeker is, kan men slecht tot maatregelen zijne toevlucht nemen. De heer Lobman heeft nu reeds eene interpellatie gedaan over de gebeurtenis te Leiderdorp; misschien gelooft ook een onzer Katholieke Ka merleden, dat het nuttig is niet op reces te gaan, voor over de Franekersche heiligschennis aan den Minister Heemskerk rekenschap is gevraagd. Dat er grond is voor onze meening, dat men de quaestie in den doofpot wil stoppen, blijkt uit de inlichting, welks wij van hooggeachte zijde uit Franeker ontvangen. Het schandaal is reeds bijna 2 maanden oud, bijna al dien tijd ter kennis van den Minister Heemskerk geweest, die er ofïiciëel kennis van kreeg van den Zeereerw. heer W. Van Asveld, Pastoor van Franeker, en deze heeft, nog geen syllabe antwoord ontvangen. Dat de Pastoor bijna 2 maanden gewacht heeft om zijn brief te publiceeren, bewijst de groote kieschheid, waarmede hij deze zaak heeft be handeld. Waarlijk, de liberalen zouden zoo lang, zouden geen 24 uren wachten, als hun onrecht ware aangedaan. Maar nu wordt het dan toch tijd, dat aan de Katholieken satisfactie worde ge schonken. Pastoor VaD Asveld heeft zich inmiddels ons aller dankbaarheid verworven, door zijn onder zoek der zaak en het aan den dag brengen van den gruwel, die het karakter der openbare school zoo goed in het licht stelt. Overal spreekt men met eerbied en dankbaarheid over hem, en ver klaart zich met graagte bereid, zijne zaak als die van alle Katholieken te beschermen en te verdedigen. De Nieuwe IJsselbode gelooft niet aan de „bekeering" der liberalen op 't punt van kies recht. „De liberalen wilden eens den gebraden haan uithangen, zich vleiende met de zoete hoop, die eene zekere verwachting mag genoemd worden, dat de rechterzijde wel zorgen zal, dat er niets van gebeure! Een stukje „bespiegelende wijs begeerte" dus, zooals Butgers Van Bozenburg het noemt. Na rijp overleg is de liberale partij in de Kamer tot de overtuiging gekomen, dat zij zelve niet tot regeeren in staat is. Zj besloot dus, Heemskerk, die zoo gaarne regeert, aau 't bewind te laten. Maar zij kon niet nalaten, den ouden tegenstander eenige veeren uit te trekken. Daartoe moest paragraaf 4 van het Adres dienst doen. De Minister verklaarde zich tot verder overleg bereid. Maar hij liet ook zij ue handigheid niet varen. Hij verzocht de heeren, zeiven maar eens een artikeltje over het kiesrecht gereed te maken, dan zou men kunnen zieu. Inderdaad, een goede zet op het politieke schaakbord!" Te recht vergelijkt de Midd. Ct. den grooten hoop, die aan het Amsterdamsch oproer heeft deelgenomen, bij kinderen, die niet begrij pen wat zij doen en wien mer. dus geen scherpe wapenen in de hand moet geven. Maar toch wil o. a. hetzelfde blad aan de meesten uit dien ounoozeleu hoop het kiesrecht verleenen. Is dat dan geen scherp wapen, waarmee diepe wouden aan de belangen van land en volk kunnen worden toegebracht? Naar wij vernemen, is de stempeling van de effecten, aan het zegelrecht onderworpen, zoo goed als geëindigd, en bedraagt de ontvangst ongeveer 150,000. Zoo men zegt, zal de Nederlandsche Be geering geen Algevaardigden zenden naar de in September te Bern te houden nadere internatio nale conferentie betreffende de bescherming van het auteursrecht. Naar men verneemt, zal de gewone ver gadering der Staten-Generaal, in September a. s., van 's Koningswege worden geopend door eene commissie van Ministers. In de Tweede Kamer heeft jl. Donderdag de heer Reuther zijne aangekondigde interpellatie gehouden over de militaire school te Haarlem. Spr. betoogde, dat deze schooi niet noodig was naast de militaire academie en de opleiding bij korpsen. Hij zag in het spoedig nemen van dezen maatregel eene schending van het budgetrecht der Kamer en betwistte de noodzakelijkheid tot het nemen van eene beslissing bij Kon. besluit. De Minister van Oorlog antwoordde, dat de school te Haarlem diende om in het incompleet der officieren te voorzien en derhalve noodig was. De oprichting van een artilleriecursua was twee jaren geleden eveneens geschied en door de Kamer goedgekeurd. De heer Reuther ontkende, dat het incompleet toenam en den maatregel rechtvaardigde. Hij stelde eene motie voor in den zin van wettelijke regeling van de opleiding der officieren. De behandeling van deze motie en van de interpellatie is verdaagd. In de zitting van gisteren werden de ontwer- werpen aangenomen tot bekrachtiging van den verkoop van gronden te Amsterdam enz. Yoorts is aangevangen de discussie over het ontwerp, houdende nadere bepalingen over den suikeraccijus, om de buitenlaudsche basterd met ƒ4 per 100 kilo te belasten en de vermindering voor fabrieksverlies van koloniale suiker te ver- hoogen tot 2Vs pCt. In de algemeeue discussie herhaalde de Mi nister vau Financiën, dat op dit oogeublik geen verlaging van den suikeraccijns te w achten is en verzette hij zich tegen het denkbeeld om een tijdelijk karakter te geven aan de suikerwet. Art 1 is met algemeene stemmen aangenomen, Eene vreeselijke reis was die, welke op 18 Juli jl. 's namiddags te 3 uren te Petersburg aanving en ondernomen werd door 3 leden van de Petersburger Keizerlijke Technische Maatschappij,met den door die Maatschappij nieuw geconstrueerden, ter bevordering van de oorlogs belangen in Busland bestemden reusachtigen lucht bol. De reis zou plaats hebben van Petersburg naar Kroonstad. De ballon kon echter, tengevolge van de plotseling ontstane sterke luchtstrooming, te Kroonstad niet landen en werd naar Oraniëu- baum voortgedreven. Maar ook hier ging het landen niet, zoodat de ballon door den gedach ten wind naar zee werd gedreven. Te midden van storm en regen viel de ballon te half vijf 19 mijlen van kaap Karawaldaj in volle zee. De 3 reizigers in den gondel waren op het punt van om te komen, toen een Engelsch schip, dat op reis was naar Louden, hen opnam. Kapitein Coll zag namelijk den ballon in zee storten, stuurde uaar de plaats, waar dat voorgevallen was, en kwam nog tijdig om de hulpelooze luchtschip pers te redden. Hij bracht hen naar Kroonstad terug. Zekere dr. C. Bose van Ohio heeft een telephoon uitgevonden, waarmede men op een afstand van 2000 mijlen met iemand kan spre ken. Daar de uitvinding, door de Bell-Telephou- maatschappij belemmerd, geen octooi kan krijgen, zal hij dit in Zweden aanvragen. Als de man hier te lande woonde, had hij zich zelfs die moei te hunnen besparen De twee rijkstelieden in het land van den Czaar zijn thans de gebroeders Nobel. Zij zijn van Zwitsersche afkomst. Terwijl zij in het hartje van Busland reisden, ontdekten zij den rijkdom aan petroleum in dat land. Zij kochten dadelijk geheele districten van deze schijnbaar waardelooze vlakten, boorden petroleumbronnen en leverden meer petroleum dan eenige andere firma ter wereld. Hun rijkdom, is feitelijk niet te bere kenen, hoewel de correspondent van The Times vier hondeid millioen dollars (1 milliard gl.) geen overdreven cijfer noemt. De telephoon tusschen Weenen en Briinn, een afstand van 25 uren, is den 26en dezer Lestelijk geopend. Binnen eenige dagen zal zij voor het publiek beschikbaar worden gesteld. Naar gemeld wordt, werkt die telephoon zeer goed. In het kanton Grauwbuuderland te Davazza, is overleden in den ouderdom van 98'/4 jaren Thomas Putzi, onderwijzer, die uooit ziek is geweest en nagenoeg zijn geheele leven in de school heeft doorgebracht. Te Berlijn ziet men sedert eenige weken mannen op de straat loopen in een nieuwe uniform; het zijn bedienden der „Hausa", eene maatschappij, die zich de bezorging van brieven binnen de stad tan doel stelt en dit doet voor 3 pfenn. per brief, terwijl de post er 10 pf. voor rekent. De „Hausa" heeft 400 bureaux en geeft haar eigen postzegels uit. De regeeriug kan hier niets tegen doen, daar de Staat wel het mono polie heeft voor de verzending van brieven van de eene plaats naar de andere, doch niet biunen de grenzen van eene enkele gemeente. Het publiek maakt gretig van den nieuwen dienst gebruik. Als eene bizonderheid wordt ge meld, dat door iemand te Haarlemmermeer, in de Groote Braak, onder Halfweg, met den hen gel een baars is gevangen, die van den kop tot den staart de buitengewone lengte had van 42 cM. Een afschaffers-gasthuis. Vóór dertien jaren werd te Londen eene ziekeniurichting ge sticht, met hot bepaalde doel een pracdsch onder zoek in te stellen naar de leering van onderschei dene medici en physiologen, dat alcohol volstrekt onnoodig is bij de behandeling van zelfs de ern stigste ziekten. Wel werd het voorschrijven van alcohol aan de geneesheeren van het Huis niet absoluut outzegd, maar toch moest men er slechts in den alleruitersteu nood toe overgaan. Nu ziju sedert den tijd zijner oprichting meer dau 23,000 patiënten verpleegd geworden in het Londen Temperance Hospital, en aan slechts 2 dier patiënten werd eene zekere dosis alcohol (wijn) toegediend. De sterfte ouder de patiënten was 5 percent. De gebouwen van het Hospital heb ben oorspronkelijk 26,000 gekost zoo als gewoonlijk uit vrijwillige bijdragen en gedu rende deu tijd van zijn bestaan zijn voor het Temperance Hospital nog S, 20,000 ingezameld tot instandhouding der inrichting, welke jaarlijks van 3000 tot 4000 vordert. Er bestaat m- tusscben nog immer een vooroordeel tegen het Temperance Hospital, ook onder de medici. Een lid van de WeenerBicycle- Club, de heer Fortner, is op een tweewieler van Weenen naar Parijs gereden in 11 dagen en 2 uren. Dat is dus nog sneller dan de vermaarde rit van luitenant Zubowitz, die indertijd te paard in 14 dagen van Weenen naar Parijs reed. De liberalen van het Engelse he graafschap Cheshire hebben besloten eene hulde te bewijzen aan eene dame, Mevr. Tomkinson, die bij de jongste verkiezingen druk geijverd heeft voor de candidatuur van haar echtgenoot, en een maand lang eiken dag in een, soms twee politieke vergaderingen als spreekster optrad. Zoo ver zijn onze Nederlandsche dames nog niet\ Bij goed weer is onlangs in het dorp Epe, nabij Gronau in Westphalen, des nachts de toren ingestort van de aldaar in aanbouw zijnde lloomsche kerk. Het merkwaardigste van het geval is, dat 4 weken te voren door een onbekende een biljet is aangeplakt, waarin deze gebeurtenis werd aangekondigd. Door de politie te Amsterdam werd eergistereu-middag te 12 uur op den Dam een beschonken man gearresteerd, die, met eene bijl gewapend, op het monument toeliep, naar het scheen met het doel om het om te hakken! De reusachtige stoomboot Great Eastern zal eerlang worden herschapen in een drijvend paardenspel met schouwburg, waarmede de voornaamste havenplaats van het Ver. Ko ninkrijk zullen bezocht worden. De nieuwe eigenaaar, de heer E. De Mattos, belooft zich van de exploitatie gouden bergen. Om de voorstel lingen aau boord zoo aantrekkelijk mogelijk te maken, heeft hij den bekenden circusdirecteur Hol land geëngageerd. Als de zaak opneemt, gaat het reuzeuschip het volgend seizoen eene buiten laudsche reis maken en het plan bestaat om dan o. a. ook Scheveningen aan te doen. Op het verzoek om gratie, inge diend door Kloppers, die als medeplichtige van mevrouw Bulkley wegens poging tot wegvoering van kinderen werd veroordeeld, is, naar het N. v. d. D. mededeelt, afwijzend beschikt. Dinsdag jl. werden de vermoedens gelukkig bevestigd dat de kalmte in de gemoederen der rebellen was teruggekeerd. Intusschen ver neemt men treurige verhalen omtrent onschul dige slachtoffers en hunne nagelaten betrekkingen. Onderscheidene belhamels zijn door een kogel getroffen, maar ook menigeen schoot er het leven bij in, die, wel verre van de oproerlingen te helpen, hun verzet ten strengste afkeurde. Een der treurigste feiten is het lot, dat een zekeren Bernard De Witte trof, woon achtig 3de Goudsbloemdwarsstraat No. 6. De man, houtwerker aan de Houthaven, begaf zich op het gerucht van het schieten naar de tapperij op den hoek van de Lir.deugracht en Goudsbloemdwarsstraat, om eene alleenwonende tante te helpen. Toen echter de man niet tehuis kwam, liep zijne vrouw de straat op om hem te zoeken, en de trap opgaande, die naar de woning der tante voerde, vond zij haar man ba dende in sijn bloed op de trap liggen. Hij was het vqfde lijk dat in het politie-bureau werd gedragen. De vrouw is hoogst zwanger en met den dood van den man zijn alle verdiensten weg. Zekere Du Pree, 21 jarig sjouwerman en de verzorger van zijn ouden vader en moeder, Gouds bloemstraat 113, hielp op de Zaterdagschebrug een doode tehuis brengen en kreeg toen een schot in den rechter schouder; het gezin is nu zonder verdienste en de man waarschijnlijk voor zijn leven verminkt. De oude Du Pree leed ook een treffend verlies door den dood van zijn stiefzoon, deu 21jarigen Karei Steenkamp. Deze jonge man begeleidde de met een zekereu Groepenof, Blo em- gracht 114, gehuwde dochter van Du Pree, naar hare ouders in de Goudsbloemstraat. Van daar keerde hij naar de Bloemgracht terug, doch hij werd onderweg door een kogel getroffen en viel dood neder. Een zekere Hendrik Sloep, Goudsbloemstraat 129, die esne zwangere vreuw en drie kinderen heeft, ontving een kogel in den rug, waardoor dit gezin ook, zelfs al geneest de man van zijne wonden, langen tijd broodeloos zal zijn. Ook een Zaaukanter werd onschuldig het slachtoffer. Hij had dezer dagen in den Jordaan een ijzerwinkel geopend. Vader was eens van de Zaan overgekomen om den stand te bezichtigen. Het was tijd om de terugreis te aanvaarden ea de gelukkige vader werd door zijn zoon naar den trein gebracht. Op weg naar huis moest de jonge man tegen wil en dank door het gewoel. Een kogel, wel het mins op hem bedoeld, trof en doodde hem onmiddellijk. Gelijk lot trof een milicien uit Assendelft, die zich onder de menigte nieuwsgierigen bevond, en een meisje van dertig jaar, naaister van beroep, A. G. Jansen geheeten. Da agent Korfmaker, die Maandag-namiddag in de Looierstraat onverhoeds door een jongen man werd mishandeld, is aan de gevolgen over leden. Da dader heeft zich uit eigen beweging in arrest begeven. Een van de leiders der sociaal-democraten, die door hun stelselmatig opruien verantwoorde lijk ziju voor de ontzettende gebeurteuisseu dezer week, schijnt een stap te ver te ziju gegaan cu is in hechtenis genomen. Woeusdag-Gchtend toch is Jan Anton Fortuijn, de bekende leider der sociaal-democraten, in zijne woning in de Tuinstraat in hechtenis genomen, als verdacht van de misdaad: door middel van gedrukte geschriften, verspreid op openbare plaat sen, de ingezetenen tot samenspanning te hebben opgezet. In een ougeteekend strooibiljet, zonder naam van deu drukker verspreid, werd het geweld, Zondag 11. tegen de agenten van politie op de Lindengracht gebezigd, goedgekeurd. „Het was eene verdiende kastijding voor de stokslagersbende," zegt het geschrift, dat vervolgens opruit tegen den Burgemeester. Eene aanhaling uit Recht voor Allen wordt gedaan in de woorden: „Het is u genoeg gezegd, vereenigt u, in plaats vau brood krijgt gij lood." Schandelijke betichtingen worden uitgebracht tegen de militairen en het volk wordt opgehitst zich te vereenigen tegen het ruwe ge weld! Volgens de Amst. üt. was het oproerige ge schrift, door Forluijn verspreid, gedrukt op de socialistische drukkerij Excelsior te 's-Hage, welke onder het bestuur staat van Domela Nieuwen- huis. Van de 22 dooden in het gasthuis zijn er 18 door de familiebetrekkingen gerequireerd, de overige 4 werden op stadskosten door de Begra- fenisvereeuiging begraven. Een der ontwerpers van het palingtrekkers feest is in de Palmstraat ouder handen genomen door een zestigtal vrouwen, die hem duidelijk hebben doen gevoelen, dat de gevolgen van zijn handelingen alles behalve hare sympathie weg dragen. De Woensdagavond ging, naar verwacht mocht worden, op en nabij de Lindegracht rustig voorbij. Alsof er niets geschied was, zaten in deze volkrijke buurt de gezinnen weder voor da deur op stoep of bank. Nabij het politie-bereau der 5e sectie verzamel den zich des avonds weder vele menschen; ook voor de Noorder-kerkdeur. Telkens werd door de politie echter tot „voortloopen" aangemaand, daar het verkeer door het staan zeer bemoeilijkt werd. In de Lindenstraat, achter een troepj e personen, staken te half negen ongeveer, eenige jongens een paar stukken vuurwerk af, een feit, dat menigeen deed vreezen, dat hieruit weder een conflict zou ontstaan. Maar het was slechts een oogeublik en de politie scheen er niet op gelet te hebben. Te negen uren gelastte de heer Boas, hulp commissaris van politie op de Noordermast, dat men, „zeer bedaard", de menigte achteruit zou doen gaan, opdat de weg vrijgehouden werd. Het publiek gehoorzaamde zonder morren. De marine-soldaten, die in het politie-bureau de wacht hadden, lieten van tijd tot tijd een vroolijk wijsje hooren! Patrouilles werden niet uitgezonden. In den loop vau den avond arresteerde de politie een jongen, die met bulletins van opruiende strekking rond liep. De dag van Donderdag ging rustig voorbij. Vrijdag-nacht half twee was het in de verschil lende kazernes algemeene reveille. Op het on verwachts werd het geheele garnizoen te wapen geroepen, en wel naar aanleiding van besluiten, door den burgemeester en den plaatscommandaut genomen met het oog op de begrafenis van do slachtoffers, die in nacht van Maandag op Dins dag zqu gevallen. De meest doeltreffende maat regelen waren genomen om alle eventualiteiten te voorkomen, om onverhoopt tumult of oproer te onderdrukken. Te half drie na warme soep gegeten te heb ben, rukten de detachementen in alle stilte en in de beste orde naar de verschillende posten. De treurige begrafenis der lijken is gisteren door geen enkel incident gestoord. De menigte was zelfs niet zoo groot als kon verwacht worden. Niets vetstoorde de droevige plechtigheden. Te 11 uur 30 was alles rustig afgeloopeu. Behalve op de Noordermarkt en de hoofd wacht op den Dam, rukten de militaire posten te 1 uur in.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2