Bijvoegsel behooreede bij de NIEUWE van Zondag 1 Augustus 1880. BUITENLAND. Bij gelegenheid der consecratie van Z. D. H. Dr. Haffner tot Bisschop van Mainz heb ben aldaar groote openbare feestelijkheden plaats gehad. Behalve een groot feestmaal van kerkelijke, lauds- en gemeentelijke autoriteiten is er, terwjjl de geheele stad geïllumineerd was, eene luisterrijke serenade gegeven door ruim 800 zangers met ver scheidene corporatiën, omringd door 3000 fakkeldragers. Nadat op het marktplein het lied >Das ist der Tag des li er ma was aangeheven, werd de nieuwe Bisschop door den heer Racke, lid van den Rijksdag, be groet met verzoek om een zegen voor Duitschland, Hessen en Mainz. Terwijl de Bisschop hierop antwoordde en vervolgens den zegen gaf, werd de Dom met Ben- gaalsche vlammen verlicht. Daarna werd het lied Grosser Gott wir loben Dicht ge zongen en volgde er nog eene feestelijke bjjeenkomst in de stadszaal. Het plan, de Parijsche Internationale Tentoonstelling tot 1890 uit te stellen, is opgegeven. In een Dinsdag gehouden Ka- netsraad is definitief tot het houden der tentoonstelling in 1889 besloten. De heer Lockroy, Minister van Koophandel zal zelf de functie van Commissaris-Generaal waar nemen. Toen Boulanger in 1880 tot Brigade- Generaal benoemd werd, schreef hij een brief aan Mgr. den Hertog van Aumale om hem te bedanken voor hetgeen hij tot' die benoeming had bijgebracht.Gezegend, zeide hij, onder anderen, zij de dag, dat ik weer ouder de bevelen van Uwe K. H. zal mogen dienen.* Eu die zelfde man noemt nu Mgr. d'Aumale een salon-generaal en laat hem uit het land verbannen! Naar Renter's Office verneemt is er te Peking eeue Britsch-Chiueesche con ventie onderteekend, waarbij China de Britsche heerschappij in Birma erkent eu belooft den handel aldaar te zullen bevor deren. De Spaansche Kamer van Afgevaar digden heeft nog vóórdat zij uiteenging de volledige vrijheid goedgekeurd van 26000 negers op Cuba, die nog onderworpen waren aan het patronaat hunner oude meesters. Hiermede ziju de laatste sporeu der slavernij in Spanje'3 bezittingen afge schaft. Uit Caïro wordt gemeld dat Was- sif Bey, een gewezen kapitein in dienst van den Mahdi, aangekomen is met het nieuws, dat de Madhisteu voortdurend on der elkander vechten, eu dat de Arabieren Khartoem geheel verwoest hebben, zoodat er nog maar weiuige huizen staande ge bleven zijn. De Europeesche handelaars hebben de wijk genomen naar Omoerman. Vorst Alexander van Bulgarije heeft de verdere circulatie van Russische roebels in Bulgarije verboden. Blijkens berichten uit Chicago, heeft het geding tegeu do' anarchisten aldaar aan het licht gebraclit, dat de Canadasche Overheid te Chicago geheime agenten had om op de socialisten het oog te houden, daar zij wist dat dezen den opstand van Riel iu Manitoba aauwakkerdeu. Zij zon den opruiers naar verschillende steden in Cauada, en de geheime agenten bovenbe doeld verhinderden de verscheping van groote hoeveelheden dynamiet naar Mani toba. GEMENGDE BERICHTEN. Te Delft is een 14-j a r i g meisje overleden tengevolge van liet inslikken van ker- sepitten. Een telegram uit Ween en aan de FranJef. Ztg. meldt dat door het Ministerie van Oorlog besloten is, geen journalisten meer als dagblad-correspondenten bij de groote manoeuvres toe te laten. Door den Minister zal een, uitslui tend uit militairen bestaand, persbureau worden in het leven geroepen, van hetwelk alleen, ook in tijd van oorlog, de berichten voor de geheele pers zullen uitgaan. Van 27 dezer wordt uit Weenen aan de Kolnische Ztg. getetegrapheerd, dat van een Weener toeristengezelschap, bij het afdalen van den Glockner over de Gaisrücken, eene dame door een val is verongelukt. Haar lijk is naar Heiligeublut overgebracht. Aan het Wiener Abendblatt wordt uit Odessa geschreven, dat eeue uieuwe vreeselijke sekte in ïtusland ontdekt is. Deze heeft tot leer, zieken te worgen,omdat het zonde is, een mensch te laten lijden". Een boer, wiens vrouw bijna het slachtoffer dezer barbaarschheid geworden was, heoft- de zaak aan het licht gebracht. De man, die door de sekte aangesteld was om te worgen, volvoerde zijn bedrijf in een rood gewaad gehuld. Hij werd dan ook de „roode dood" genoemd. Voor de apothekers is Berlijn een dorado. Er zijn toch maar 68 apotheken, van welke nog 5 in gestichten voor lijdenden dienst doen. Concurreereude artsenijbereiders ziju er dus maar 63, hetgeen voor zulk eene wereld stad een zeer klein cijfer is. Te Parijsiseen dwerg aangek o- men, Abdurrhaman genaamd, 51 jaar oud en geene 60 centimeters hoog, die, te Bitlis, in Tur kije, geboren, een langen grijzen baard, hoog voorhoofd en levendige oogen heeft, als zeer schrander wordt afgeschilderd en zich in het Russisch, Perzisch en Turksch vloeiend moet uitdrukken. Vijftien jaar, zeggen de bladen, is hij bij den Sultan te Coustantinopel geweest. Hij diende Abdul-Azis als nar, na wiens dood hij bij den Schach van Perzie is geweest. Thans komt hij uit Petersburg. Het Pransche gezantschap te Gonstantinopel heeft aan de Regeering gemeld, EAARIEMSERI EOÜRAÏT. O O

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 5