dat een Duitsch transportechip aldaar aangeko men, is bevracht met de producten van 62 Duit- sche fabrieken. Deze drijvende tentoonstelling wordt eiken dag'door eene greote menigte bezocht. Zooals men weet zal over twee maanden een der gelijk „magazijn" van Eransche zijde den tocht wagen. Naar de D. Ct. verneemt, zijnde verschillende gymnastiek- en schermvereenigingen te Delft door de feestcommissie voor de onthul ling van het monument van Hugo de Groot uitgenood igd tot eene samenkomst op het Raad huis, teneinde van gedachten te wisselen om trent de mogelijkheid van een bij die gelegenheid te houden wedstrijd. Het staat er werkelijk. Een gymnastiek/eest ter gelegenheid van de onthulling van een standbeeld voor Hugo De Groot. Kan men zich een zonderlinger combinatie denken? Men behoeft zegt het Dagbl v. Z. H. en 's Gr., den 17n Septenber niet uitsluitend redevoeringen en teestmaaltijden te houdeD, maar er is toch nog wel iets anders te bedenken om de waardigheid der feestviering hoog op te houden en de ge zelligheid niet buiten te sluiten. De gemeente Delft stelt een te hoogen prijs op de plechtige huldiging der nagedachtenis van den wijsten harer zonen, eenmaal door de gansche wereld het Delftsch orakel genaamd, dan dat zij zich door een feestprogramma,dat allerminst past voor den dag van Hugo de Groot, min of meer belachelijk zou maken. Op de Aros a-A lp, in het Grauw- bunder hoo'gland, was Dinsdag een merkwaardig natuurverschijnsel waar te nemen. Tegelijkertijd dat een vreeselijk onweder woedde, viel uren lang een dichte sneeuwbui. Duizenden menschen staarden dit vreemde schouwspel aan. In den morgen van 21 dezer heeft in de nabijheid van Stamboel (Aziatisch Turkije) eene vreeselijke ontploffing plaats gehad. Een kruitmagazijn en drie andere magazijnen, behoo- rende aan den Staat, werden totaal verwoest. Meer dan 40 lijken werden uit de puinen opgehaald en ongeveer 60 gewonden naar het naastbijgelegen gasthuis vervoerd. De ontploffing was zoo verschikkelijk, dat eene boot, die op een half uur afstands in den Bosphorus lag, door den schok omkantelde. De schipper viel in het water en verdronk. In Labrador en Newfoundland heerscht groote nood, tengevolge van de buiten gewone koude, waardoor de gewassen zijn ver nield, en het vee grootendeels is omgekomen. Ook hat aantal menschelijke slachtoffers is ont zaglijk groot. Sommige berichten naar te hopen is, overdreven spreken van niet min der dan vijftien-honderd-vijftig menschen, die van koude en honger omgekomen zouden zijn. DeEngelsche Pall Mall beoordeelt het Amsterdamsche oproer. Scheef, natuurlijk. Zij stelt de vreedzame en bloeiende stad aan de Britten voor als „bezet door regimenten infan terie". En de comische conclusie luidt: „De Hol lander is phlegmatiek tot zekere hoogte, maar daarboven, gare dessous1 en de ondervinding van Zondag te Amsterdam bewijst dat zijn kook punt is te vinden in palingen aan een touw". In allen ernst wordt door het vrouwenblad Tesselschade het plan geopperd om aan onze Universiteiten of aan bizondere inrich tingen van onderwijs gelegenheid ïe geven tot het opdoen van de noodige kennis voor het ambt van baker'. Dat mankeert er waarachtig nog maar aan: gediplomeerde bakers! Misschien is de tijd niet verre dat ook de kindermeisjes en keu kenmeiden academisch gehildet worden. Natuur lijk zou de Staat ook hier hebben te zorgen, dat het baker- en kindermeisjes-onderwijs neutraal werd gehouden. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 31 Juli. Jl. Woensdag-avond had in de sociëteit Vereeniging de feeste lijke ontvangst plaats van de te Yerviers bekroonde liedertafels Zang en Vriendschap en Crescendo door eene feestcommissie, welke zich tot dat doel had geconstitueerd. Aan die huldebetuiging hadden zich aangesloten de liedertafel Zanggenol en de letterlie vende genootschappen J. J. Cremer en Bilderdijlc. De zangers en hunne direc teuren, de heeren W. Robert en N. H. Andriessen, werden door de feestcommissie bij monde van den heer F. Allanwelkom geheeten en door genoemden heer, als mede door den heer P. J. Prinsen Geer- ligs en door de presidenten der aanwezige corporaties met de behaalde overwinningen gelukgewenscht. Nadat door de voorzitters der beide liedertafels, de heeren A. Beer- nink en If. Savrij, dank betuigd was voor de bewezen eerbetuiging, werd door eenige dames-eereleden aan de liedertafel Z. en V. een lauwerkrans aangeboden, en na eene korte toespraak van mejuffrouw Hansen aan de banier bevestigd. De plechtigheid werd besloten met eene toespraak van den president der feestcom missie, den heer K. Zegers Veeckenswaarin ZHEG. den wensch uitsprak, dat de feest commissie in de toekomst bij respect, be kroningen niet als dien avond (door de droevige gebeurtenissen in de hoofd stad) genoodzaakt zou moeten zijn de fees telijke ontvangst op zoo bescheiden wijze te moeten verrichten, maar dat zij dan in staat zou wezen in het openbaar eene der zangereu waardige ontvangst te kunnen bereiden. ZHEG. noodigde ten slotte de aanwezigen uit, zich naar het café-restau rant van de heeren Gjebrs. Prinkmann te begeven, ten einde aldaar nog eenigen tijd gezellig te vertoeven. Aan deze uitnoodi- ging werd door velen gevolg gegeven. Zangers en andere belangstellenden bleven in genoemd lokaal nog eene ruime poos vriendschappelijk bijeen. KERKBERICHTEN. Kathedrale en Parochiekerk van den II. Jozef. Zondag te 7 en 8 uur de gelezene HH. Missen met de Onderrichting, te 10 uur de Hoogmis met Preek; 's middags te 2 uur de Catechismus, te 3 uur het Rozen hoedje en het Lof ter eere van het H. en O. Hart van Maria. In deze week tot Vrijdag-avond, om het schoonmaken der Kerk, geen andere kerke lijke diensten, dan 's morgens te 8 uur de HH. Missen. Vrijdag-avond te 7 uur Lof en Oefening van het Goddelijk Hart van Jezus. Zaterdag de HH. Missen als gewoonlijk; te half 9 de H. Mis ter eere van het H. en O. Hart van Maria, tot bekeering der zondaars, met 500 dagen aflaat; 's avonds te 6 uur het Lof tot intentie van Z. H. den Paus, en van 5 tot 10 uur gelegenheid om te biechten. De boekjes bevattende de gebeden en gezangen van deze godsdienstoefening zijn bij de uitgevers der NIEUWE HAAR- LEMSCHE COURANT a f 0,15 verkrijg baar. Parochiekerk van den H.Antonius van Padua. Zondag de HH. Missen te 5, 7 en half 9 uur met Ouderrichting, te half 11 uur de Hoogmis, met Predikatie, te 3 uur de Catechismus, te 4 uur de Vespers, waar onder de Predikatie, ter gelegenheid van het feest van Portiuncula. Maandag IIH. Missen te 7, 8 en half 9, te half 10 uur de gezongen H Mis, te 6 uur het Lof. Gedurende het octaaf dagelijks te 8 uur gezongeu H. Mis, te 6 uur het Lof. Deze week de HH. Missen te half 8, 8, half 9 en half 10 uur, en de Catechismus naar gewoonte. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Zondag, de HH. Missen te half 6, 7, en half 9 uur. De Hoogmis te half 11 uur, 's middags te 3 uur de Vespers, te half 5 uur Congregatie der H. Familie, te 7 uur Lof. Maandag en Woensdag te 7 uur het Lof. Dinsdag, 8 uur, Requiem voor de over ledenen, die op St. Bavo zijn begraven. Woensdag, feest van den H. Dominicus, gezongen H. Mis te 8 uur. In de week de HH. Missen te 7, half 8, 8, half 9 en 9 uur. De Catechismus naar gewoonte. ALMANAK DER 31e WEEK VAN HET JAAR 1886. AUGUSTUS, Oogstmaand, (31 dagen.) Toegewijd aan de vereering van het II. Hart van Maria. 1. Zondag. 7e Zondag na Pinkster. Petrus' banden. De zeven Machabeën en hunne moeder. Martelaars uit het O. T. Evang. Vruchten van goede en kwade hoornen. 2. Maandag. H. Alphonsus van Liguori, Bisschop,Belijder en Leeraar, f 1787. Stichter der Congregatie van den Allerheiligsten Verlosser. H. Ste- phauus, Paus en Martelaar, f 247. 3. Dinsdag. Vinding van het Lichaam des H. Stephanus, le Mart. 4. Woensdag. H. Dominicus, Stichter van de orde der Predikheeren. 5. Donderdag. Kerkwijding van O. L. V. ter Sneeuw. H. Justus. 6. Vrijdag. Gedaanteverwisseling des Hee ren op Thabor. 7. Zaterdag. H. Cajetauus van Thienen, Belijder, f 1574. O O

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 6