NIEUWE No. 1928. Donderdag 5 Augustus 1886. 11 de Jaargang. Rusland in Azië. BUITENLAND. Schaak-variaties De grap van een buikspreker. HAMLMSM 0011B41Ï. ABOHETEMEHTSPBIJS Per 3 maauden voor Haarlemr 0,85 Voor de overige plaatsen in INederlaud fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afz juderlpke Nummers 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. B IJ B. E A ITSt. Jansstraat Haarlem. .llTMAINTJ ENDR at AGITE MA HOW AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTEHTIÉB Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrjjdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÏIPPERS LAU1EY. Stap voor stap en met eene onmisken bare zekerheid dringt de Russische ko lossus sinds meer dan twintig jaren in Azië door. Het doel is, Engeland iu die gewesten uit zijne positie te verjagen en Tn- dië door een Aziatisch- Russisch Rijk con currentie aan te doen. Achtereenvolgens werden Turkestau, Khiwa en Samarkand, het gebied der Teke-Turkmenen, de Oase van Merw met de stad van denzelfden naam en ten slotte ook Sarachs in bezit genomen, terwijl door allerlei middelen den Emir van Boekhara het laatste overblijfsel zijner zelfstandigheid wordt afgetroggeld. Zoo slingert Rusland zijne reuzenarmen steeds vaster om het hart van het groote Aziatische land, steeds meer en meer na dert de Russische beer het zoo vurige be geerde Herat in Afghanistan, de ingangs poort naar het binnenland van Azië, en hier zal hij den Britschen walvisch ont moeten. Beider wederzijdsche belangen zijn daar van dien aard, dat de beslissende strijd om de opperheerschappij in Azië zich niet lang meer zal laten wachten. Al wat er van Engeland en Rusland op Aziatisch gebied geschiedt, is niets dan eene uitrusting tot dezen onvermijdelijken strijd; alle politieke en militaire stappen, welke de beide geweldige mededingers in die stre ken doen, zijn niets dan voorbereidselen voor de ure der beslissing. Een der merk waardigste dezer stappen van Russische zijde is de bouw van den transkaspischen spoorweg tot Merw, die den 14den Juli jl. is geopend. Deze lijn begint bij de Golf van Mikhailowsk aan de Oostkust van de Kaspische zee en loopt door het woeste gebied der Turkmeueu-Steppeu over Kisil- Arwat, Geok Tepe, Askabad, Kachka, Dus- hak tot Merw. De openingsfeesten hadden plaats in laatstgenoemde stad iu tegen woordigheid van het Opperhoofd van dit gebied, Luitenant-Generaal Komarow eu den bouwmeester dezer lijn, Luitenant- Generaal Aunenkow. Het begin van den bouw der transkaspische lijn dateert van 1880 en haar ontwerper is niemand an ders dan de bekende Generaal Skobelew. Het ontbrak dien Opperofficier bij zijne in 1880/81 ondernomen expeditie tegen de Teke-Turkmenen iu de woeste steppen aan elke gelegenheid, om zijn leger van pro viand te voorzien. Yoor dit doel werden spoorwegtroepen, welke thans het eerste F E U ILL E T O N. De „Deutsche Schachzeitung" deelt eene belang wekkende berekening mede van den wiskunste naar (en sterk schaakspeler) Richard Schurig) te Gohlis bij Leipzig, over het verbazend groot aantal zetten en standen van de. stukken van het schaakspel. Het aantal verschillende standen, die de 32 stukken op de 64 ruiten van het schaakbord kunnen innemen, b.draagt 7534 oc- tillioen, 686312 septillioen 361225 sextillioen, 327,000 quintillioen, een getal van 52 cijfers 7 534 686 312 361 225 327 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 00 0] Van dit verbazende getal kunnen wij ons ten naastenbij een denkbeeld vormen op de volgende wijze Wanneer men zich voorstelt, dat onze aarde geheel gevuld was met infusie-diertjes, zóó klein dat er 1000 op eene lengte van 1 mM. gaan, en dat dus l mM.3 1000 billioen van die dier tjes bevat, dan zouden er 6 millioen 364,000 millioen (6,364,000,000,000) aardbollen ziju.om een getal infusie-diertjes te verkrijgen, gelijk aan ons getal van 52 cijfers. Of stellen wij ons één bol voor die bovengenoemd getal diertjes bevat transkaspische spoorweg-bataljon vormen, de 217 werst (eene werst is iets meer dan een kilometer) lange spoorweg van de Golf van Mikhialowsk tot Kisil-Arwat gebouwd. De bouw werd toen eenige jaren gestaakt, tot dat in Mei van net jaar 1885 een tweede transkaspische spoorweg-bataljon, ter sterkte van ongeveer 1000 man, werd gevormd, dat den 13den Juli zijn werk bi) Kisil-A.rwat begon. De soldaten kampeer den in zoogenaamde werklieaentreinen, die uit daarvoor speciaal ingerichte waggons van twee verdiepingen bestouden. In die waggons bevonden zich de keukeus der manschappen, de magazijnen, de werkplaat sen, het hospitaal enz. De officieren woon den eveneens in de waggons; in een woord de trein vormde eene complete ka zerne. Even buitengewoon als de middelen wa ren om den spoorweg te bouwen, even buitengewoon waren ook de middelen van bedrijf. Er moesten, behalve stations, tele grafen, postbureelen enz. ook tegelijkertijd logementen voor reizigers worden gebouwd, aaugezieu in de Turkmeneu-steppeu hotels niet voorhanden waren. Dergelijke loge menten zijn reeds opgericht in Geok-Tepe, Askabad, Artjk, Kachka, Dushak, Dort- kuin en Merw. Voorts heeft men maat regelen genomen, dat de reizigers en de stoommachines iu de woeste steppen van het noodige water worden voorzien; ja de lijn heeft zelfs haar eigen petroleum-brou- nèn, waaruit de gebouwen worden verlicht. In tijd van vrede loopen er dagelijks drie treinen, in oorlogstijd zullen er dagelijks twaalf loopen. Met het station Merw heeft de trans kaspische lijn echter haar einde nog niet bereikt. Zij zal verder gebouwd worden naar 't Noorden en Noord-Oosten over Tschardshui, Amu-Darja, Karalkoel, Boe khara en Samarkand en zoo mogelijk zuid waarts over Sarachs eu Herat. De bouw van eerstgenoemde lijn moet reeds verzekerd zijn door de ijverig6 medewerking vau deu Emir van Boekhara, wieus gebied de spoorweg van 't Westen naar 't Oosten doorsnijdt. Behalve eene aanzienlijke gel delijke bijdrage heeft de Emir beloofd dat het hout, benoodigd voor het bouwen van eene brug over den Amoe-Darja bij Boer- dalik, uit zijne bosschen gratis zal verstrekt worden, terwijl hij zorg zal dragen dat de Russische ingenieurs bij het bouwen van den spoorweg steeds van het noodige aau- dan is de middellijn van die bol V3 maal zoo groot als de afstand van de aarde tot de zon, en 6323A maal zoo groot als de afstand van de maan tot de aarde. Dit getal van 52 cijfers drukt het getal ver schillende standen van alle 32 stukken uit, on verschillig of die standen volgens de regelen van het spel mogelijk zijn.Zoo komt het bijv. nooit voor, dat de twee koningen vlak naast elkander staan, of dat al de pionnen van een der partijen op één verticale rij komen te staan zulke standen zijn echter ivel onder dit aantal begrepen. Men zou er aan kunnen twijfelen of het ge tal wel even groot zou blijven, wanneer men al de regelen van het schaakspel in acht nam. Be denkt men bijv. dat een pion, die aan den anderen kant van het bord gekomen is, onmid dellijk een hooger rang verkrijgt, dan valt het aantal combinatiën van die soort, waarbij een of meer pionnen aan de overzijde van het schaak bord staan, geheel weg. Dit zou ons getal van 52 cijfers sterk doen afnemen. Hiertegenover staat echter, dat ine 11 dan ook het nemen van de stukken in rekening brengt, zoodat men niet alleen het aantal mogelijke com binatiën van 32 stukken verkrijgt, maar ook van 31, 30, 29, 28, enz.. tot 2 toe. tal werklieden, karren eu lastdieren zullen voorzien worden. Nochtans kan men niet met zekerheid, zelfs niet bij nadering vooruit zeggen, of en wanneer deze spoorweglijn zal ge opend worden. Dat de tot Samarkand geprojecteerde en tot Merw thans voltooide transkaspische spoorweg in politiek, maar vooral in militair opzicht, voor Rusland van groot belang is ter bereiking van het voorgestelde doel, moet ontegenzeggelijk waar worden geheeteu. Trouwens de waarde van dit belang wordt verschillend geta xeerd. Vau de eene zijde beweert men, dat de kosten van den bouw der lijn voor 't grootste gedeelte zullen vergoed worden door deu handel met Boekhara, die daar door geheel en al in de handen van Rus land valt. De producten vau Boekharije, die tot dusver over Tasehkaud eu Oren- burg uaar Ruslaud kwameu, zulleu voor taan over Merw, Askabad, Mikhailowskae en dan verder over de Kaspische Zee naar Astrakau worden vervoerd. Langs deuzelfdeu weg zullen natuurlijk ook troe pen eu krijgsmateriaal van Ruslaud op de snelste wijze iu het binnenland van Azië kunnen getransporteerd worden. Indië zal niet meer, gelijk tot dusver de landen van Middel-Azië met koopwaren kunnen overstroomen, vermits men Russische goe- dereu over de Kaspische Zee sueller en goedkooper kan verkrijgen, dan nu het geval is. Vau den anderen kaut wordt de zaak niet zoo rooskleurig beschouwd, ja de Rus sische Generaal Tschernajew durft zelfs openlijk te verkondigen dat de transkas pische lijn niet de minste waarde heeft voor deu handel en van geen belang is iu politiek en militair opzicht. Volgens Tscher najew heeft de lijn niet de minste betee- kenis als eene operatieweg voor eene tegen Engeland gerichte actie, omdat iu die stre ken zoo weinig water en materiaal te vin den is, dat men drie jaren zon noodig hebben, om een leger vau 200,000 man met den gauschen trein naar het tooneel van deu strijd te brengen. Ten opzichte van de waarde der lijn voor haudel eu in dustrie zegt gemelde Opperofficier, zou meu om de kosten goed te kuuueu maken, een tarief van 1 Roebel 25 kopeken per pud vau Boekhara tot de Kaspische Zee moe ten vaststellen, hetgeen duurder is dau het transport per kameel. Nog van audere zijde wordt gereleveerd, dat Rusland nog Dau verzinkt ons getal van 52 cijfers bij de verkregen uitkomst geheel in het niet; want telkens als er een stuk genomen is, zijn er voor de overblijvende stukken nog millioenen combi natiën mogelijk, zoodat ons voorstellingsvermogen te kort zou schieten om al de mogelijkheden te omvatten. Niet lang geleden, zoo zegt een schrijver in een New-Orleansch dagblad, deed ik ïnet een vriend, die een goed buikspreker was, eene wan deling in de stad langs de rivier. Twee sjouwers op een onzer stoombooten waren bezig een vat uit het schip te rollen, toen er tot ontsteltenis en verwondering der beide personen, die er mede bezig waren, een stem van binnen in het vat gehoord werd: Rol toch langzaam; die verwenschte spij kers doen mij zeer. Had ik dat geweten, dan had ik liever mijn overtocht betaald, dan dit te doorstaan. Stil houdende met een paar oogeu zoo wijd als schuurdeuren, roepen de sjouwers uit: Daar speelt de drommel mede! De stuurman, die er juist op dat oogenblik bij kwam en de reden niet wist, waarom de beide steeds zonder de noodige graanmaga- zijnen op den weg naar Indië is; het ont breekt aan proviaud voor de soldaten, aan voeder voor de paarden en zelfs aan de noodige sympathie bij de Turkmenen aan de grenzen. Ook over het kwijnen van den haudel iu die streken werd onlangs in Rusland zeer geklaagd. En onlangs hoorde men zelfs geruchten, dat de nieuwe lijn zich in zulk een betreurenswaardige!! toe- stand bevond, dat men er slechts met veel gevaar van gebruik kon maken. Groote sommen zouden er reeds besteed zijn ter verbetering en reeds zou eene Commissie zijn benoemd om de zaak in loco te on derzoeken. Volgens de laatste berichten heeft Generaal Aunenkow, de bouwmeester van de lijn, de kosten van den bouw veel te gering berekend, zoodat de Generaal de thans gereed zijnde lijn van het geld heeft gebouwd, dat voor den verderen bouw was bestemd. De Generaal zal zich dus voor deze commissie hebben te verantwoorden. Het is zeer moeilijk de verschillende en elkaar tegensprekende beschouwingen uit de verte juist te beoordeelen. Zeker is het, dat Engeland bij do Russische voor bereidselen niet achter blijft.Reeds geruimen tijd geleden heeft de Engelsche Regeering ook van haar kant met den bouw van een spoorweg van Sibi iu zuid-oostelijk Afgha nistan over Kandahar naar Herat begonnen, die zoo hij gereed is, de Eugelschen in staat stelt, hunne troepen van Indië direct tot de Russische grenzen te kunnen vervoeren. In elk geval zal Rusland de Engelschen op het oogenblik der beslissing niet onvoorbereid vinden eu het is nog altijd zeer twijfelachtig, of bij den strijd om de heerschappij in Azië de Russische beer, dau wel de Eugelsche walvisch overwinnaar zal zijn. De Btusselsche correspondent vau de Kreuz-Zeitung leidt uit de feiten, aange voerd in eene circulaire vau deu Belgischen Procureur-generaalBi3eh aan de ambte naren van het Openbaar Ministerie af, dat de samenwerking tusscheu de socialisten iu het Noorden van Frankrijk, in België en iu Nederland steeds duidelijker iu het licht treedt. Het denkbeeld eener interna tionale socialistenwet wint, volgens den correspondent, in Nederlaud blijkbaar veldt. Het Hof van cassatie te Brussel heeft mannen hun werk «taakten, begon hen, om hunne luiheid niel weinig den maulel uit te vegen, toen destem in het vat zich bij vernieuwing deed hooren: Gij zijt geen menscheu kom laat mij er uit. Wat is dat? zeide de stuurman. Dat ben ik, zeide de stem; ik wil er uit; ik kan het niet langer uithouden. Zet het vat op zijn kop, zeide de stuur man. O doe dat niet! Dat zal mij doodmaken! zeide de stem. Kuiper! zeide de stuurman, maak dat vat open en laat dien man er uit. Toen de kuiper de bandeu begon los te slaan, liet zich de stem bij vernieuwing hooren: Zachtjes nu, als het u belieft; zijn er ook menschen in de nabijheid ik zou niet gaarne hebben, dat men mij in handen kreeg. Verscheidene menschen hadden zich onderwijl om het vat verzameld om te zien, wie er toch uit zoude komen. Eensklaps liet zich een diep onderaardsch ge luid hooren, dat door merg en been ging. Toen het vat open was, zag men niets anders dan spek en hammen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 1