B i IN N E i\' L A i\ GEMENGDE BERICHTEN. de drie onlangs gewezen arresten gecas seerd, als lo. tegen Van der Smissen, afgevaardigde, wegens moedwiliigen mans slag; 2o tegen Degand, Delanaoy en Elise Dandelin, wegens valschlieid en oplichterij; en 3o tegenDefuisseaux, wegens het versprei den van den Catechismus des volks. De cassatie is geschied op grond, dat een der gezworenen de qualiteit van Belg mist. Alle drie za ken zullen weldra voor een ander Hof van gezworenen opnieuw worden behandeld. Te Gotha is zekere Zinner, schoen maker en couranten-makerop grond van de socialisten-wet, de stad uit geban nen. Zijn geestverwanten deden hem uit geleide. Te Barcelona is eene bijeenkomst van socialisten gehouden, waar heftige redevoeringen tegen de burgerij gehouden zijn. Eeuige wanordelijkheid of rustversto ring had er niet plaats. Aan de Times wordt uit Constan- tinopel geseind, dat men daar algemeen over tuigd is, dat eene herhaling van den strijd tus- scheu Servië en Bulgarije aanstaande is. De van officiëele zijde geïnspireerde Tarik meldt, dat de Bulgaarsche Regeeriug met spoed de reserve wapent en haar met oorlogs materiaal naar de Servische grenzen zendt, waar ook de Servische Regeeriug troepen bijeentrekt. Ook de verhouding tusschen de Porte en Bulgarije is verre van vriend schappelijk. De Koning van Portugal is incognito onder den naam van Hertog van Guinares, vertrokken. Van Plymouth begeeft de Vorst zich rechtstreeks naar Osborne, waar hij twee dagen bij Koningin Victoria zal doorbrengen. Daarna zal hij zich naar Londen begeven en vervolgens, over Vlis- singeu, naar 's Hage, Kopenhagen en Stockholm. Daar 's Konings reis geen staatkundige beteekenis heeft, zoo wordt hij ook door geen der Ministers vergezeld. De Koning zal den 27sten September te Lissabon terugkeeren. Volgens berichten van New-York beweren de Mexicaansche oproerlingen belangrijke voordeelen behaald te hebbeui In de Argentijnsche Republiek zal eene inrichting tot toepassing van de me thode van Pasteur, worden gevestigd. In eene beschouwing over „het oproer te Am sterdam", zegt Het Zuiden: „Niet Domela Nieuwenhuis en zijn medestan ders zijn de eenige schuldigen al bekenneu wij het ook, dat men hun de gelegenheid heeft gelaten hunne verderfelijke stellingen den volke te verkondigen. „Domela Nieuwenhuis is liberaal geweest, maar door de kracht van het liberaal beginsel voort gedreven, is hij aangeland waar hij nu geko men is. „Laten de liberalen aantoonen, dat er tusschen hun beginsel eu dat van D. N. een specifiek verschil bestaat. „Zij, de liberalen en sociaal-democraten, zijn beiden één op dit punt dat de hoofdzaak is, die in den strijd beslist dat Godsdienst en Christendom niet langer de grondslag moeten zijn waarop het leven van menschen en volken, die der beschaving eu ontwikkeling de 19e eeuw in zich hebben opgenomen, moet rusten. „Een men8ch met Godsdienst is niet anders dan eene antiquiteit, een anachronisme. „Vandaar het streven der liberalen nu sedert lange jaren om onze jeugd waarvan de toe komst van ons vaderland afhangt op scholen zouder Godsdienst op te voeden. „De liberalen beginnen nu reeds de vruchten te plukkeu van het zaad door hen uitgestooid. Zij hebben wind gezaaid, zij zullen storm oog sten. Zij hebben het Christendom als de heer- schende macht in het volksleven helpen verwij deren nu schiet er niets anders over dan dat het materialisme daarvoor in de plaats treedt. En het materialisme is de dood, zoowel voor het leven der volkeren als der menschen." In De Amsterd. geeft P. K. C. in over weging om bij ongeregeldheden als die Amster dam verleden week hebben beroerd, zich de be schikking te verzekeren over een reserve-politie korps, degelijk en goed gewapend, gelijk het korps gendarmerie in België. De bedoeling is een reserve-korps te hebben, samengesteld uit flinke oud-gedienden, met bedaarde, overleggende offi cieren en onderofficieren, wier dienst uitsluitend is locale veiligheidsdienst; in één woord een korps dat met de noodige tact en bezadigdheid weet te handelen, bovendien uitstekende schutters, die niets raken wat niet geraakt behoeft te worden, ten einde daardoor te voorkomen dat de zaken ernstige verhoudingen aannemen. De tijden zijn inderdaad ernstig genoeg om tot nadenken aan te sporen en middelen te beramen om te voorko men wat te Amsterdam op 25/26 Juli is geschied en zich daar, wellicht ook elders, kan herhalen." Het Dagblad van Z. H. en 's Gr. meldt, dat de Minister van koloniën aan de firma L. J. Enthoven en Co. te 's-Hage de levering opge dragen heeft van 39 bruggen, ten dienste der Staatsspoorwegen op Java, hoewel de heeren Ent hoven eenige honderden guldens hooger dan de laagste buiteulandsche mededinger hadden inge schreven. Er kunnen voortaan met de pakketpost naar Groot-Britaunië en Ierlaud mede paketten ver zouden worden boven het gewicht van 3 kilo gram en tot 5 kilogram, Het port wegens die pakketten bedraagt f 1.35 per pakket. Er is volgens De Verzekeringsbode uitzicht geopend, dat op de eerstvolgende staatsbegroo- ting een post zal gebracht wordeu ter bevorde ring van het streven van het Pensioeuverbond. Het Nederl. Hoofdcommité ter viering van het gouden Priesterfeest van Z. H. Paus Leo XIII geeft kennis dat de heeren Dr. P. J. H. üuijpers, Architect tc Amsterdam, GW. Van IIeu- kelom, Pastoor te Jutfaas, E. J. Margrij, Ar chitect te Rotterdam eu Jhr. Mr. Victor de Stuers, Referendaris bij het Depart, van Biun. Z. te 's-Hage, bereidwillig hebben zitting genomen in het Hulpcomité voor het Album van de Kath. Vereenigingen Genoemde heeren hebben reeds plan eu inrichting van het album besproken en vastgesteld en bereiden de uitvoering van het omvangrijke werk voor. Het Hoofdcomité dringt voorts aau op samen werking tot eene onzer waardige vertegenwoordi ging op de Vaticaansche tentoonstelling. Om al de beschikbare krachten voor dit doel op te wekken en te vereeuigen, besloot het eeu Hulpcomité voor de Vaticaansche tentoonstelling te benoemen, hetwelk in al de Bisdommen en aanzienlijke plaatsen van Nederland zijne verte genwoordigers zal hebben. De Eerwaarde heeren directeuren en de dames-presidenten van de tien hier te lande bestaande afdeolingen van de Ver- eeniging van het Allerheiligste Sacrament tot ver siering von arme kerken hebben reeds met de meeste bereidwilligheid het lidmaadschap van het hulp-comité aanvaard eu de krachtige medewer king hunner vereenigingen toegezegd. De dames- religieuzen van de Eeuwigdurende Aanbidding te Rotterdam verstrekken, op aanvraag, gaarne alle gewenschte inlichtingen. Binnen weinige da gen hoopt men het comité in zijn geheel bekend te maken. Daar de verschillende bijdragen reeds in den zomer van het volgend jaar moeten worden vereenigd, is het duidelijk, dat de arbeid geen uitstel gedoogt. Het Hoofdcomilé noodigt der halve de Katholieken driugend uit om terstond de handen aan het werk te slaau; indien dit geschiedt, mag men met blij vertrouwen het wel slagen van deze onderneming hopen. De tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Woensdag 11 Augustus, te 3 uren. 's GravenKage, 3 Augustus. In de zitting van den gemeenteraad alhier is heden ingekomen een verzoek van den heer H. Hemans te Londen om voorloopige concessie voor den aanleg eu de exploitatie van een pier te Scheveniugen. De luchtreizigerLhoste is Don- derdag-avond te Cherbourg in een nieuwen bal lon met zeil en schroef aan het bootje opgestegen om het Kanaal over testeken. Hij was vergezeld van den sterrenkundige Joseph Mangot. De beide reizigers zijn zouder eenig ongeval Zaterdag morgen te Londen neergedaald. Lhoste deukt eerstdaaags eene nog gewaagder reis met zijn ballon te ondernemen, namelijk van Cherbourg naar Noorwegen. Deze luchtvaart met goed ge volg boven het kanaal ondernomen, is niet de eerste van dien aard; maar nieuw is de proef, die daarbij genomen is en welke daarin bestaat dat er met den ballon torpedo's geworpeu zijn op schepen. Van daar de naam van Torpillcur, dien Lhoste aau zijn luchtballon heeft gegeven. De proef is, naar het schijnt, goed gelukt; van eene hoogte van 1100 meter kwamen de torpedo's op schepen neer, die in het Kanaal lagen. Waren het geladen torpedo's geweest, de uitwerking zou verschrikkelijk zijn geweest. Men kan dus zeggen, dat er thans een veruielingsmiddel in den oorlog te meer is. Het bericht als zouden een aan- tal politie-ageuten te Amsterdam, tengevolge der ongeregeldheden, hun ontslag hebben aan geboden, is volgens het Handelsblad onjuist. De veranderingen in het personeel zijn niet grooter dan in gewone tijden. „W anneer turf goedkoop en steen- kool duur is" zoo zegt het Gewerbeblatt aus Wurtemberg „is het gebleken dat turfgas zeer goed het steenkolengas kan vervangen. Proe ven, in de gasfabriek te Düneberg bij Hamburg daarmede genomen, hebben bevredigende uit komsten opgeleverd. Vooral moet turfgas uit stekend zijn voor beweegkracht in gasmotoren. Dat turf-cokes (dove kolen) een goed verwar mingsmateriaal zijn, weet men, en ook dat reeds lang in menigen tak van nijverheid turfgas tot hitteproductie wordt aangewend. De uitgebreide Veenmaatschappij te Giffrom (N. W. Duitsch- land) levert jaarlijks 10,000 centenaar turfkolen af voor de nijverheid." De sympathie der burger ij jegens de politie-ageuten te Amst. uit zich op ondubbelzin nige wijze; sedert Maardag toch is bij den Burge meester niet minder dan ruim 18,000 voor het Politiefonds ontvangen. De treurige gebeurtenissen in onze hoofdstad hebben dep buiteulandschen bla den weder aanleiding gegeven tot meuigen zon derlingen flater. Verwarde het Erausche blad Le Matinin zijn bericht van het voorgevallene, ons land met Denemarken de berichtgever van de Duitsclie Kreuz-Zeitung toont zich vooral goed op do hoogte van de Amsterdamsche toe staken. Hij zegt aan het slot van zijn bespre king: „Eén enkele wijk van Amsterdam was gedurende het oproer rustig gebleven, namelijk de Willemstraat, de aristocratische wijk der hoofdstad". Dat het onderzoek van het var- ken8vleesch op tiichineD geene overbodige zaak is, blijkt weder uit de uitkomsten van het on derzoek, dezer dagen (e Berlijn aan het centrale slachthuis ingesteld. Van 20 varkens toch, be stemd voor eene bekende worstfabriek, werden niet minder dan 14 bij microscopisch onderzoek trichineus bevonden. Hotelhouders en neringdoenden worden gewaarschuwd tegen eeu persoon, zich noemende De Thouaers, die reeds door de rechtbank te 's-Hage wegens landloopelij, en door het Hof aldaar wegens diefstal is veroordeeld. Hij maakt vooral dupes onder de hotelhouders, door logies en spijzen te genieten en dan met de noorderzon te vertrekken. Hij is lang van gestalte en zwart van uiterlijk, en draagt in een knoopsgat iets, dat op eene ridderorde gelijkt. In Pruisen bedraagt het cijfer van rechterlijke ambtenaren, procureurs-advocaten en notarissen 21,186. Een treffend ongeluk heeft eer- gisteren-ochtend te Scheveningen plaats gehad. Een Haagsch burger, de heer M., die in zoe baadde, waagde zich, ondanks gegeven waarschuwing, te ver en geraakte in de branding, welke eergisteren ochtend zeer sterk was, en is verdronken. Toen het gevaar, waarin de bader verkeerde, bemerkt werd, werden nog pogingen tot redding aange wend door de badknechts, die met reddingstok- ken toeschoten. Een ander bader moet zelfs den die keling nog hebben gegrepen, maar tengevolge van de felle branding en omdat M. het bewust zijn had veiloreu, was hij genoodzaakt hem weder los te laten. De grootste schoen- enlaarzen- fabriek der wereld, die van Stead, Simpson en Nephews, te Leicester, is Zaterdag-uacht totaal door brand vernield. Er werkten 3000 personen in die fabriek. Iemand in Eriesland, die een „gar- nisair" in huis kreeg, wegens wanbetaling van gemeentebelasting, gaf dezen 's morgens, 's avonds en 's middags niets anders te eten dan salade zonder iets er bij. Dit begon den „garnisair" spoedig te vervelen en hij vertrok zonder dat de schul denaar een cent had betaald. Van dit feit is aanklacht gedaan bij de justitie en het zal ons eens benieuwen, of deze herhaalde salade-aanbieding ook strafbaar is. Volg ris den regenmeter der Rijkslandbouwschool, bedroeg de gevallen regen over de maand Juli 11. 66,5 mM., tegen 15 mM., over dezelfde maand van het vorige jaar. Er is dus in de afgeloopen maand ruim driemaal meer regen gevallen. Onder den titel van toegepaste meetkun de letst men in het Dagblad-, „Een kromme lijn die van eenig punt (stel het jaar 1848) uitgaat en die in zich zelve teiugkeert, heet een cirkel. Een deftig man zonder godsdienst wordt een li beraal. Een liberaal zonder opvoeding wordt een woestaard. Een woestaard met godsdienstloos open baar onderwijs wordt een sociaal-democraat, die, met steenworpen en revolverschoten, recht voor allen en algemeen stemrecht eischt; dat heet li beraal. Zóó keert na 38 jaren het kind tot zijn vader terug." In plaats van de door maden aangetaste lammeren met rattenkruit, petroleum of iets van dien aard te besmeren waardoor zeer vele dieren vergiftigd werden hebben vele landbouwers in Groningen eu Eriesland een an der middel uitgedacht, dat geen gevaar op levert. De aangetaste lammeren worden eenvou dig van hunne wol ontdaan, waardoor de scha delijke dieren na wassching met sterk zeepwater verdwijnen en de lammeren weder snel beginnen te groeien. De wolopbrengst, hoe gering ook, dekt de kosten ruimschoots. Een Poolsch geneesheer, Ignatius Jagell geheeten, die reeds sedert 1858 de middelen opspoort om de honsdolheid tegen te gaan, heeft in een der bladen van Vilna een brief geschreven, waarvan hij een afschrift heeft gezonden aan de Academie van geneeskunde te Parijs en waarin hij verklaart, dat de methode van den heer Pasteur op valsche gegevens rust. Dr. Jagell meent, dat er ook onderscheid moet gemaakt worden tusschen den beet van een dol len houd, die door de kleeren heen op den mensen overgebracht is, en den beet die rechtstreeks, zonder de bedekking van kleederen, in 's men schen vleesch is gedrongen. Eerstgenoemde beten, zegt de schrijver, zijn altijd onschadelijk, dit is hem steeds gebleken, en alle door den hooglee raar Pasteur behandelde zieken, die aau den beet van eeu dollen hond of wolf gestorven zijn, wa ren gebeten op het bloote vleesch, zonder bedek king van kleederen. Dr. Jagell verklaart, dat hij gedurende zijn leven 81 personen behandeld heeft, die gebeten waren door een dollen hond of dol len wolf, en dat hij ze allen genezen heeft door een drank, bereid uit de schors van een boom, de spirea Jilipendula; zes-en-twiutig dezer zieken, die bij aldus genezen heeft, waren reeds in de eerste periode van dolheid toen hij ze in behan- ling kreeg. Sommige Duilsche dagbladen hebben het gebruik van de spirea Jilipendula ook aanbe volen als voorbehoedmiddel tegen de dolheid. Eeu koopman in parfumerieën en andere toiletbenoodigheden had sinds langen tijd gewacht op het geld van eene dame, die groote hoeveelheden blanketsel ter verhoogirg barer schoonheid aanwendde. Eindelijk verloor hij zijn geduld en bracht hij zijne schuldeuaarster een bezoek. Deze werd kwaad over de vrijmoedigheid van den man, die in hare woning zijn geld durf de eischeu en zij gaf hem zulks in minder be leefde termen te kennen, „Mevrouw", was het antwoord, „u behandelt mij als eeu uwer bedien den. Ik draag evenwel uwe kleuren niet, maar u wel de mijne". Er heeft zich te Amsterdam eene commissie gevormd, om giften in te zamelen voor de betrekkingen van hen, die bij het op roer het leven hebben verloren. In Zwitserland, w a a r a 1 g e m e e n e dienstplicht zonder eenige uitzondering bestaat, heeft men gedurig aanmerkelijk meer jongelieden in werkelijken dienst, dan het door de wet vastgestelde cijfer. Dit laatste bedraagt 103,840 man, en in 1885 zijn 117,179 man in dienst geweest. Men is bij de geneeskundige keuring der jongelieden zeer gestreng, en toch neemt het cijfer der in actieven dienst getredenen van jaar tot jaar toe. Maar de lichaamsgesteld heid der Zwitsers blijft niet zoo gunstig in latere jaren, want bij de landweer is het aantal dieustdoenden altijd minder dan het wettelijk bepaalde getal. De verhouding was verleden jaar 85,826, tegen 95,464 man. Naar aanleiding van het bericht dat de ijkwerkzaamheden te Smilde ongehinderd in eene herberg plaats vinden, deelt men ons mede, dat het kantoor van den rijksoutvanger te Bokstel gehouden wordt in eene kamer, die met twee deuren toegang geeft tot eene tapperij, hetgeen zeker niet medewerkt tot bestrijding van het drankmisbruik, want menigeen vindt daardoor aanleiding om eerst aan Bacchus te offeren en dan aan de schatkist. Krachtens de vreemdelingenwet werden in de afgeloopen week door verschillende hoofden van politie over de grenzen des Rijks gezet 91 vreemdelingen, waarbij 10 vrouwen en 2 kiuderen. Onder die vreemdelingen bevond zich Carl Erauz, Graaf van Kiisserow, geboren te Bromberg in Pruisen, oud 63 jaren, gepen- siocneerd luitenant-kolonel van het leger der Vereenigde Staten van Noord-Amerika en laatst aldaar wonende te St. Louis. De wereldberoemde componist en pianist Frans Liszt is jl. Zaterdag te Bay- reuth overleden. Hij bereikte den leeftijd van 75 jaren. Een inzender oppert in het Han delsblad het denkbeeld om voortaan volksoploo- pen als Maandag 11. er een heeft plaats gehad, met water in plaats var. met vuur te dempen, door de menigte uiteen te jagen met eenige flinke waterstralen uit de stoombrandspuiten. Het Hbd. ontraadt de toepassing van dit denk beeld: vooreerst omdat het blad twijtelt of het middel wel doel zou treffen. Als de inzender dien Maandag-avond de mannen gezien had, die op en achter de barricaden van steenen de politie en soldaten aanvielen, zou hij zijne meening niet handhaven, dat dergelijke lieden voor een straal water op de vlucht zouden gaan. Ter wille van de populariteit van Amsterdam's voorbeeldige braudweer zou het blad ook gaarne zien, dat dit korps zich uitsluitend tot zijne taak bleef be palen. „Brandgevaar, zegt het Hbd., zullen wij in onze groote stad altijd houden. Gevaar voor oproer is daarentegen van zeer voorbijgaanden aard en zal geheel verdwijnen, zoodra eenigen der meest schuldige opruiers voorbeeldig zijn gestraft." In het groote dievengeding te Pa- rijs, van de „bende Loisel" is nu uitspraak ge daan. Er werden 305 getuigen gehoord, er pleit ten 20 advocaten, en de gezworenen hadden 1500 vragen te beantwoorden. Ingevolge hunne beslissing, zijn 10 der beschuldigden veroordeeld tot dwangarbeid van 5 lot 20 jaren, en 5 tot gevangenisstraf van 3 tot 6 jaren. De zes overigen zijn vrijgesproken. Men deelt aan het „77. D.' mede: „Hoe grillig moeder Eortuna soms is in het uitdeelen harer gunsten, bleek dezer dagen al hier weder. Op weg naar zijne werkplaats wan delde een werkman, die echter met geen goede voornemens was bezield; in het bezit namelijk van eenige guldens, had hij bij zich zeiven het verlangen te kennen gegeven, om, wanneer hij een zijner kameraden mocht ont moeten, dezen uit te noodigen dat geld met hem te gaan verteren. Tot zijn geluk en zeker ook van zijn denkbeeldigen kameraad, ontmoette hij niemand, waarop hij besloot, zich toch van zijn geld te ontdoen en hij nam een twintigste ia de staatsloterij. Hei gevolg daarvan was, dat op dat nummer de prijs van f 20,000 viel, en onze werkman daardoor in het bezit van eeu aardig sommetje is geraakt, waarvan het grootste ge deelte door hem wijselijk is belegd. Door den luitenant Mijsberg is te Hoorn in arrest genomen de milicien Belderok, broeder van den bekenden sociaal-democraat. Hij had vijf pakken patronen bij zich, naar alle waarschijnlijkheid bestemd om uit te deelen aan de oproerigen in de hoofdstad. Hij zal voor den krijgsraad terecht staan. Eene duidelijke oplossing. DeHolland- sche geneesheer, dokter Voussehlen, die ongeveer eene eeuw geleden tot de celebriteiten van Enge— lands hoofdstad behoorde; verhaalt in zijne ge denkschriften: „Eens zag ik op straat een kwak zalver, die, door prachtig gekleurde knechts om ringd, uit eeu groot lijtuig de menigte def tig toesprak en zijne medicamenten verkocht. Toen ik den wonderdokter in 't oog kreeg, her kende ik in hem een voormaligen knecht van mij, die in mijn dienst volstrekt geen wetenschap pelijke kennis had bezeten. Ik kwam te weten, waar hij woonde en ging hem opzoeken. Ik vroeg hem, hoe hij het tot zulk eene welgesteldheid had gebracht. „Hoeveel menschen'', was zijne wedervraag, "gaan dagelijks uw huis voorbij?" „Minstens tien duizend", antwoordde ik. „En hoeveel ouder die tien duizend zijn er, welke gij voor werkelijk verstandig houdt?" „Misschieu honderd." „Daar hebt gij uwe vraag beantwoord", zeide hij, „de honderd verstandigen komen bij u, terwjjl de anderen voor mij overblijven." Naar men verneemt, zouden eenige lotelingen der gemeente Klundert, die vroeger een hoog nummer, doch tengevolge de gedeelte lijke nieuwe loting, welke aldaar op 14 Juli is gehouden, een laag nummer hebben getrokken eu dus in de termen van oproeping vallen, het voornemen hebben, ter bekoming vau schade loosstelling den militie-commissaris gerechtelijk te vervolgen. Te Erankfort isdezerdagen eene kaartlegster gestorven, die met haar echtvriend, die 15 jaren jonger was dan zij en door haar zeer kort gehouden werd, in zeer behoeftig^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2