BUITENLAND. BINNENLAND. niet eten kan, zullen wij ons tegen de tarief-wetgeving als zijnde ijdele beschou wingen, die geen steek houden in de prak tijk, verzetten. Er moet iets, zoo mogelijk veel gedaan worden om de Nederlandsche nijverheid op te heffen uit den jammerlijken staat van verval waarin zij is gezonken. Dat zijn wij verplicht aan de honderden patronen, doch meer nog aan de tienduizendenwerk lieden. Die verbetering zal echter niet volgen uit het houden van tentoonstellingen, met welke de freetraders ons willen opschepen. Misschien worden, inzonderheid door het organiseeren van internationale exposities, de belangen der industrie in elk der lau den nog meer benadeeld dan beguustigd. De jongste Amsterdamsche internationale tentoonstelling heeft meer kwaad dan goed voor onze nijverheid gesticht. Zouden natio nale exposities zooveel guustiger werken? Wil men dus de industrie werkelijk be- voordeelen, dan overwinue men de tentoon stellingsmanie en vereenige zich in het aanloopen op onze Regeering om eindelijk eens, nu het reeds al te lang werd uitge steld, over te gaan tot het toepassen van een tariefstelsel van den fairtrade (neerko mende op de theorie van het leer om leer) het eenige dat inderdaad rationeel kan ge acht worden. Eene betooging van da werklieden te Brussel, welke tot voorspel zal dienen van de nationale werklieden-betooging op den 15den, zal Zondag a. s. worden gehouden. Door den Prins-Regent van Beieren is thans afwijzend beschikt op het verzoek om gratie, ingediend door twee misdadigers, die een moord pleegden om te kunnen rooveD. Het gerucht, als zou Prins Luit- pold in beginsel tegen de doodstraf wezen, was dus niet op waarheid gegrond. Ook in Duitschland schijnen de groote ijzerfabrieken met groote moeilijkheden te kampen te hebben. Verschillende inrich tingen hebben een groot aantal werklieden moeten ontslaan. Nog nooit heeft het Engelsche La gerhuis zooveel Katholieke Afgevaardigden geteld dan thans, namelijk 82, zijnde 33 meer dan voor tien jaren. Generaal Boulanger, de Fransehe Minister Oorlog, heeft thans erkend, dat hij de brieven aan den Hertog van Aumale heeft geschreven, waarin hi) zich bij hem aanbeveelt voor promotie en hem bedankt voor zijne benoeming tot Generaal. In de Kamer verklaarde hij, weet men, dat de Hertog van Aumale niets met zijne be noeming te maken heeft gehad, en ook heeft hij eerst de echtheid der brieven per tinent ontkend. Frankrijk is niet zeer gelukkig met zijne Ministers van Oorlog in den laatsten tijd. Het zal dezen leugenaclitigen potsenmaker moeilijk vallen zijne portefeuille te behou den. Alle achting heeft hij van weldenken- den verloren. Te Constantinopel wint de overtuiging veld, dat de Britsche vloot binnenkort in de Besika-baai zal aaukomen. Hoezeer Z. H. de Paus ingenomen is geweest met het bezoek der Nederlandsche pelgrims) blijkt wel hieruit, dat Leo XIII aan het comité heelt doen toezenden een verslag van de plee h- tige audiëntie benevens de adressen, aan Z. H. bij die gelegenheid aangeboden. Het is keurig uitgevoerd, in groote deftige letter op zeer zwaar papier, en bevat een verslag der audiëntie, daarna de adressen in het Latijn en Franach van HH. DD. HH. de Bisschoppen van Breda en Ther- mopolis, Coadjutor van Roermond, eu den Zeer- eerw. Pater Reuser, en eindelijk de rede door Z, H. den Paus tot de pelgrimB gehouden. -o Uit het voorloopig verslag der Tweede Kamer omtrent het wetsontwerp tot uitbreiding van de rechtbank te Amsterdam blijkt, dut een deel der leden het ontwerp met weinig ingeno menheid hadden ontvangen. De invoering van het nieuwe strafwetboek maakte de toevoeging van eene nieuwe strafkamer niet noodzakelijk. Ging dit argument op, dan zou men alle rech terlijke colleges moeten uitbreiden. Dat het aan tal burgerlijke zaken iu de laatste jaren aanzien lijk is toegenomen, is het gevolg van toevallige omstandigheden, waarop men niet de uitbreiding van eene rechtbank mag baseeren. Onderscheidene andere leden beschouwden echter den toestand van de rechtbank te Am sterdam als geheel exceptioneel, en volgens hare tegenwoordige samenstelling niet opgewassen tegen de buitengewone talrijke werkzaamheden, welke haar zijn opgedragen. Men meende echter, dat op andere wijze in de rechterlijke inrichting had kunnen bezuinigd worden, b. v. door opheffing vau nog een paar Hoven. Andere leden vroegen of niet door eene ver beterde indeeling van het ressort in het Oosten van Noord-Holland op den duur bezuinigd zou kunnen worden, en tevens het belang der justi- ciabelen bevorderd. 's Gravenhage, 6 Aug. De aanvraag voor aanleg en exploitatie van een pier te Scheve- ningen gaat uit van den heer Henry Hemans, koopman, lid van de Kamer van koophandel te Londen, handelende voor zich zelf en voor Ewing Matheson, civiel ingeuieur, S. Perigrine Birsch, civiel ingenieur, allen wonende te Lon den. Zij wenschen aan de pier de volgende afme tingen te geven: Toegang ter breedte circa 20 meters; weg op de pier 10 meters, het hoofd 38 meters, en lang 90 meter, tezamen 235 meter, totale lengte 325 meter. Zij willen zich voorts voorbehouden het recht tot het maken van eene landingsplaats voor stoombooten, met eene diepte van 1.80 M. bij laag water eu eene lengte van 120 M.zoodat de geheele lengte vier honderd vijf en veertig meters zoude bedragen, van den straatweg af langs de duinen. Aan het hoofd der pier zullen zij maken eene beschermde trap en landingsplaats voor kleine booten en baders bij eiken waterstand. De pier, waar deze het wandelstrand en den straatweg kruist, zal van genoegzame hoogte zijn, dat paaiden en voertuigen ouder de viaduct kun nen doorgaan. Dat zij voorts de pier zullen voorzien van schuilplaatsen van hout en glas ter bescherming tegen weer en wind, en eindelijk dat het dek der pier niet minder zal zijn dan van eene hoogte van omstreeks 4 meters boven gewonen spring vloed. Requestranten vragen de voorloopige concessie tot de oprichting van bovenbedoelde pier, zul lende de gedetailleerde plannen en nadere voor waarden worden vastgesteld en de toestemming daarvoor worden aangevraagd, alvorens tot den bouw over te gaan. GEMENGDE BERICHTEN. Een snugger telegrafist. Een heer bood te Parijs een telegram voor Holland aan. De ambtenaar wist het tarief niet; de heer deelde het hem mede. Nochtans bleef de ambtenaar aan het zoeken; maar te vergeefs, hij kon niet vinden, wat bij zocht. „Holland," zei hij eindelijk, „staat er niet in". „Als u misschien eens onder het opschrift Pays-Bas zocht?" „Hoe, is dat het zelfde?" De toebereidselen tot het gou den priesterfeest van Z. H. den Paus worden met grooten ijver voortgezet. In den loop dezer maand zullen de loden van het Centraal Comité in bizonder gehoor bij Z. II. worden toegelaten. Op het Vaticaan wordt reeds alles in gereedheid gebracht voor de tentoonstelling van kerkelijke kunst, waaraan de geheele wereld zal deelnemen. Deze tentoonstelling zal gehouden worden op de groote binnenplaats van het Vaticaan, (ie plaats de la Pigna genaamd. Men bouwt daar gale rijen, waarin de geschenken en huldeblijken zul len worden tentoongesteld. Men bericht, dat de Katholieken van Napels een gouden troon zullen inzenden. De Katholieke wereld zal op die wijze hare bewondering eu eerbied voor den Stede houder aan den dag leggen. Rome zal weer ge tuige zijn van feesten, die de eeuwige stad en een zoo roemrijk Pausschap waardig zijn. De internationale criketwedstrijd in het Malieveld te 's Hage is geëindigd. faute de combattants. De Eugelscheu namelijk hebben geweigerd te spelen. Het Handelsblad meldt: T ij d e u s 'sKo- nings verblijf in de hoofdstad in Mei jl. ontving Z. M. den ex-sergeant bij het O.-I. leger Rog- hair in particulier gehoor. Men zal zich herinne ren, dat deze militair in 1874 te Atjeh werd blind geschoten Z. M. gaf bij deze audiëntie Roghair den raad zich ouder geneeskundige be handeling te stellen, om zoo mogelijk in het afzichtelijke schouwspel, dat zijn gelaat aanbood, verbetering te brengen. Wel droeg Roghair een blauwen bril, maar die was hem zeer lastig. Naar aanleiding van dezen raad kwam de blinde onder behandeling van Dr. Gori, die hem een kunst matig ooglid vervaardigde, voor het rechteroog, zoodat daarin een kunstoog kon worden geplaatst. Bij de behandeling ontdekte de geneesheer dat de kogel, 12 jaar geleden door het linkeroog gedrongen, in het hoofd was blijven zitten, en door die ontdekking kwam Roghair tot de we tenschap, aan welke oorzaak bij de zwaarte in het hoofd en de hevige hoofdpijnen had te dar.ken, die hem reeds 12 jaar kwellen. Hij stemde toe in de operatie tot verwijdering van den kogel, en Dr. Gori bracht eergisteren met veel succes het projectiel, dat 21 gram weegt, te voorschijn. Roghair krijgt nu ook een kunst oog voor het linkeroog, en zal, naar hij hoopt, op de eerstvolgende audiëntie Z. M. kunnen la ten zien met hoe goeden uitslag 's Konings raad is bekroond. De Oostenrijksche Kroonprinses Stephanie heeft verleden week den Tbenneberg beklommen tot aan de 1036 meters hooge kruin. De bevolking werd door dat waagstuk van hare aanstaande Keizerin met geestdrift vervuld. De gebr. Leendert en Jacobus Mens, zonen van wijlen den Burgemeester van de Willemstraat, ook bijgen. „de Bokkebek," die zich tijdens het Amsterdamsche straatoproer door het neerhalen van de oproervlaggen zoo kranig gedroegen, hebben thans weer een nieuw bewijs gegeven van hunne uitmuntende gezindheid voor de handhaving van orde en gezag. Aan een der leden van de commissie, die bijdragen inzamelt voor de betrekkingen der slachtoffers van het oproer, hebben zij eene gift van f 50 ter hand gesteld. Te Par ij s is eene tunnel van de ceintuur-baan, tusschen Montrouge en Glacière, ingestort. Er werden geen menschen gedood of gewond; maar het verkeer is natuurlijk gestremd. De grond boven de1 tunnel dreigt te verzakken, en de cavalerie-rijschool loopt daardoor groot gevaar van instorten. „W aarom gaat het zoo slecht op Atjeh?" vroeg iemand. „Omdat men, toen Generaal Van der Heijden vijf duizend Neder landers vroeg, één Pruis (Pruys Van der Hoeven) zond," luidde het geestige antwoord. Nieuwe manier van lijkenvervoer. Een heer van omstreeks vijftig-jarigen leeftijd had laatstleden Zondag zijn intrek genomen in een hotel te Ber lijn. Toen de huisknecht hem den volgenden ochtend wilde wekken en er na aanhoudend klop pen geen antwoord kwam, bemerkte men tevens ee'.e sterke brandlucht. De kamer werd opeuge- brokeu en toen vond men den logeergast ver stikt iu een dikken walm, terwijl zijue kleederen op eeu stoel bij het bed deels verbrand, deels verkoold lagen. Bij onderzoek kon men niets anders gissen, dan dat hij met zijne sigaar of kaars onvoorzichtig was geweest. De politie gaf last om den doode terstond naar het bureau voor lijkschouwing over te brengen. Maar hoer Want de hotelhouder wilde volstrekt niet toestaan, dat de daartoe bestemde wagen voor zijue deur zou komen en het lijk zoo maar door zijn huis zou worden gedragen. Immers, dat zou aanleiding geven tot allerlei praatjes en geruchten. Het moest dus zoo worden geschikt, dat niemand er iets van bemerkte. Na kort beraad werd daarop een middeltje gevonden. Het lijk werd in eene mahoniehouten kleerenkast gepakt, die per vige- lante naar het genoemde bureau werd gebracht. Daarmede was men geholpen. In het gasthuis te Hanover werd dezer dagen een jong Eugelschman behandeld, die zijn oog-glas monoclehad ingeslikt. Het glas was hem in de keel blijven steken, en het kon niet door den mond er uit getiokken worden. Men moest den slokdarm opensnijden. Die kunst bewerking slaagde goed; de patiënt gevoelt zich wel, en er is hoop op volkomen genezing. De begrafenis van den chef van dienst der Gooische Stoomtram, welke verleden week plaats had, geschiedde op eigenaardige wijze, duidelijk getuigende hoe hoog de overledene door de Maatschappij, waaraan hij reeds zoolang ver bonden was, werd gewaardeerd. Van het sterf huis te Naarden werd het lijk per stoomtramwa gen naar Muiden overgebracht. Zij die de ma chine bestuurden, waren in het zwart gekleed met witte das, en het salonrijtuig, dat op de locomotief volgde en tot lijkwagen diende, wa3 als chambre ardente ingericht. Voor den treurigen stoet uit, die zich langzaam bewoog, ging een knaap met zwarte vlag. Het geheel maakte een treffende indruk. Eene negerin, 109 jaar oud, Aunt Peggy genaamd, weduwe van een matroos, in leven in dienst der Vereeuigde Staten, heeft pensioen aangevraagd. Otium cum dignitate. In den grooten corridor van het Panopticum te Amsterdam staat een weegtoestel, dat slechts dan werkt wanneer de persoon, die gewogen wil worden, twee stukken van 2Vg cent iu de daartoe bestemde opening werpt. Er be hoeft dus geen bediende bij te staan om de gelden van weegluatigen in ontvangst te nemen, eu het toestel heeft bovendien voor den ondernemer het voordeel, dat velen beproeven of het werktuig niet door andere muntstukken in beweging is te brengen. UitGroningen wordt ons gemeld: Groningen, nevens Kampeu de rijkste stad van de noordelijke provinciën, is de magere jaren in getreden, waarin de dubbeltjes moeten omgekeerd worden. De slooping der vestingwerken en de daardoor vereischte nieuwe aanleg van plant soenen enz. enz., het Eemskauaal, dat door den toevoer van de grootste zeeschepen Groningeu's bloei zou bevorderen, komen de stad zeer duur te staan. Genoemd kanaal wordt bijna niet be varen. De gemeente heeft uitgebreide bezittingen tot in het 14 uren verwijderde Ter Apel toe, doch huren eu pachten zijn met 50% gedaald, en tot verkoopen gaat zij niet over, omdat de waarde niet de helft is van voorheen; het laat zich niet voorzien dat de landerijen vooreerst in waarde zullen stijgen. Door een en ander is de inkomstenbelasting sedert de laatsten tien jaar van U/s pLt. tot ongeveer het dubbele verhoogd. Eenige jongelieden te Par ij s h eb ben eene vereeuiging gesticht onder den naam „Nationale bond tegen het atheïsme." De ver- eenigiug heeft reeds verscheidene leden bekomen. In het dieren dresseeren was men ook reeds ver in de vorige eeuw. Wij vinden o. a. eene herinnering aan eene voorstelling van gedresseerde bijen, in 1774 te Saim Germain door een Eugelschman, Wildman, gegeven. Op bevel van Wildman verlieten de bijen hun korf om op den hoed van een vooraf aangewezen per soon te gaan zitten, en op eeu wenk van den „bijenvader" bedekten de goed afgerichte diertjes diens arm rondom, als met een mouw, of zijn gezicht, als met eeu masker. Op het eerste tee- ken keerden zij, gehoorzaam, naar hun korf terug. Hoe rustig het toegaat in eeneRe- publiek. De Gemeenteraad van Philadelphia heeft een post van f 30,000 uitgetrokken om daarmede revolvers te koopeu voor de politie-agenten. Paardentram-eigenaardigheden in Chili. De totale lengte der paardeutramlijnen van Santiago bedraagt 40 ki'om. Zoowel rijk als arm maakt er druk gebruik van. De hoofdoorzaak hiervan is de geringe prijs. Om de lVs minuut vertrek ken er trams van de hoofdpunten. Iu 1885 wer den te Santiago, dat 240,000 inwoners tel^ 20,730.000 personen vervoerd. Conduoteurs zijn sedert 3 jaren afgeschaft; vau toin af zijn er conducteuses aangesteld. Te Valparaiso, waar het vervoer met paardentrams veel grooter is, zijn ook. conducteuses in dienst der Trammaatschappij, die eene blauwe uniform dragen met een grooten stroohoed. Het zeebanket, de gezouten ha ring', viert dit jaar zijn 500-jarig jubileum; iu 1386 vond Willem Beukelszoon van Biervliet het haringkaken uit. Welluidendheidshalve. In het s t e d e 1 ij k museum te Salzburg bevindt zich een beulszwaard uit de 17de eeuw, dat de volgende inscriptie draagt: „Wie iets vindt, eer het verloren is, en iets medeneemt eer hij het gekocht heeft, sterft voor dat hij ziek wordt." Een postbeambte in een dorp b ij Eindhoven ontving dezer dagen een postwissel met het volgende adres: AanDerte resu- met festeg atel Derie Vij de kan pie gorkom. Indien er nog bewijs noodig mocht zijn, dat de huidige zomer niet veel beter is dan een verlengstuk van den winter, zoo wordt dit uit Schotland verstrekt. Te Wiek en op verschei dene andere plaatsen wees op 29 Juli het kwik twee graden E. vorst aan. Dit was niet alleen zeldzaam, maar, voor zoover men kan nagaan, iets geheel ongehoords. Nauwkeurige opteekenin- gen van den thermometerstand, te Culloden sinds lange jaren gehouden, gaven voor de laagste zomertemperatuur in deze eeuw aldaar 39o E„ en wel op 15 Juli 1875. Als een bewijs dat, al z ij n de t ij- den zeer ongunstig, de ondernemingsgeest niet geheel en al geweken is, kan dienen, dat door den heer B. Biesheuvel te Haarlemmermeer 100 H.A. land in den Gr. IJpolder gehuurd is tagen f 110 per H.A. In de maand Mei werden te Santa Croce di Boretto, een plaatsje in Italië, drie kinderen door een dollen hond gebeten. Een van van deze nu is eergisteren na het nemen van een bad in de Po eensklaps door watervrees aan getast en eenige uren later onder de vreeselijkste stuiptrekkingen overleden. Het voorval heeft groote verslagenheid onder de bevolking teweeg gebracht vooral met het oog op het lot, dat nu ook de beide andere kinderen waarschijnlijk wacht. J 1. Woensdag is een reusachtige peperkoek op de Bakkerij-tentoonstelling teAmst. aangekomen van den heer A. Brees-Roelants teAnt- werpen. Deze monsterkoek weegt 150 KG. en is 3 M. bij 1.5 meter groot. Eene compagnie infanterie op oorlogssterkte kan van dezen koek te gelijk gevoed worden. Bij de komst van den uitgenoo- digden Minister in zekere gemeente had de bur gemeester eene toespraak door den secretaris laten gereed maken, doch had geen tijd om die van buiten te leeren. De secretaris zou souffleeren. Aan de poort stonden de burgemeester en de Raad, terwijl Z.Exc. kwam aanrijden. De toespraak be gon: „Excelieutie!" Hier stond het geheugen stil. De redenaar liet moedeloos het hoofd hangen. Houd toch het hoofd overeind, fluisterde de secretaris. Excellentie, houd toch het hoofd overeind, zoo vervolgde de redenaar. Wat is dat nu voor onzin, bromde secretaris. De redenaar sprak hetgeen hem werd gesouffleerd. Als dat zoo doorgaat, zult ge ons allen ten gronde richten, mompelde de secretaris, en de redenaar, moed scheppende, riep uit: „Excellen tie, als dat zoo doorgaat, zult ge ons allen ten gronde richten," Welnu, zeide de verbaasde Minister, die wel meenen moest, dat de deputatie van ontvangst den eerewijn reeds had geproefd, „het gaat zoo door" en h(j beval den koetsier verder te rijden. De hoogleeraren van deVeeartse- nijschool te Brussel beweren, dat dolle honden gewoonlijk bijten naar de niet-bedekte lichaams- deelen en raden daarom hun, die gevaar loopen van te worden aangevallen, aan, de handen zorg vuldig te verbergen en voor het gelaal zorg te dragen. Eene gelukkige familie is zeker die van lord Oombermere in de Peerage vau Engeland. Onder de Regeeriug van George III, in 1818, werd aan den eersten lord Combermere een jaargeld toegekend vau 2006, overgaande op zijue twee volgende mannelijke afstammelingen, en de tegenwoordige lord is de tweede viscount Zijne landgoederen beslaan 13,679 acres met een pachtrol van 26,799. En van z(jn 199 man nelijke bloed- en aanverwanten zijn 164 geplaatst als volgt: leger 66, marine 9, kerk 55, verschil lende ministeriëele departementen 34. Er blijven dus nog 35 neefjes onverzorgd. Sedert eenige dagen bedienen zich de postboden van Leeuwarden naar Hallum en St.-Jacobi-Parochie, zoowel voor den nacht als voor den dagdienst, van driewielige véloci- pèdes, die op zeer doeltreffende wijze zijn inge richt. Een schaapherder, die eergisteren tegen den avond van de heide te Hilversum met zijne schapen huiswaarts keerde, had het ongeluk, dat eenige dezer dieren onderweg plotseling stier ven. Bij onderzoek en lijkschouwing door den veearts uit Naarden, is gebleken, dat zij gegeten hebben van de bladen van een Prunus, welke zich bevonden onder eenig heestersnoeisel, hetwelk door den tuinman eener villa op den Utrechtscheu weg over de heining aan den weg was geworpen. Het vergift blijkt dus snel te hebben gewerkt. Volgens het D. v. Ned. bestaat het voornemen, om te Amsterdam in den loop van het volgeude jaar eene tentoonstelling te houden, waarvan het onderwerp zal zijn De voeding vai\

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2