BlNNEÏLl N 1). GEMENGDE BERICHTEN. Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. Ongeveer 1600 personen, voorzien vau een tiental roode vlaggen, namen er aan deel, en trokken, onder het zingen van een soort van Marseillaisede stad door. Geen enkel ongeval is te vermelden en de orde werd volkomen bewaard. Den vorigen dag had de Justitie anders een aanplak-biljet in beslag doen nemen, waar in Regeeriugloosheid en de Commune werd gepredikt. De groote betooging van 15 Augustus zal nu waarschijnlijk ook wel doorgaan. De rechtbank van Charle roi heeft van de plunderaars der abdij van Soleilmont (tijdens de jongste onlusten) 65 van de 80 schuldig bevonden en hen veroordeeld tot gevangenisstraffen van vijf jaren en vijf dagen. Hartverscheurend moet voor en bij de uitspraak het geween en genade-geschrei van de arme vrouwen en kinderen der bende zijn geweest. Yóór Van Humbeeck's wet waren er in 1878 in de scholen, door den Staat geinspecteerd, 598,202 leerlingen. Onder van Humbeeck in 1884, daalde dat cijfer tot op 325,656. Dus waren er onder de liberale wet schier de helft minder leer lingen. Maarrrrr! Het budget klom in 1883 niettemin tot 35,028,116 fr. meer geld en minder leerlingen. Sedert den val der ongelukswet werden er 884 leegstaande of grootendeels leegstaande scholen afgeschaft de officiëele scholen wonnen in tegendeel 60,000 leerlingen sedert de wet vau 1884, en de budgetten gingen naar beneden. De liberale bladeu, als zij over het onderwijs spreken, wach ten zich wel die cijfers aan te halen. Geen wonder, zij zouden ook geheel hun kraam in duigen doen storten! De Nordd. Allg. Ztg. zet uiteen, dat het Amsterdamsche oproer wel degelijk «en socialistischen oorsprong heeft. De Amsterdamsche beweging heeft, volgens het officieus orgaan, beteekenis voor eene juiste beoordeeling van de toestanden in Duitschland. Voorts toont de officieuze schrijver aan, dat het algemeen stemrecht niet in staat is om de omverwerpende beweging der sociaal-democraten te doen eindigen, of wel in eene betere richting te leiden. Uit de inhechtenisneming der acht soci alisten te Hamburg, schijnt een reuzen- geding te zullen groeien. Men meent een van de centraal-punten der socialisten - woeling te hebben ontdekt en de voor raad in beslag genomen brieven en andere papieren (vele naamlijsten o. a.) moet zeer aanzienlijk wezen. Sedert 1 April dezer jaars zijn te Berlijn 34 socialistische vergaderingen ontbonden, terwijl voor 80 de vergunning der politie werd geweigerd. Twaalf vereenigingen werden opgeheven en 10 personen de stad uitgebannen. Sinds eenige dagen heerscht er te Belfast een hevig oproer. Eene groote politiemacht is ter plaatse. Er is op de oproermakers geschoten, van welke er ve len gekwetst zijn. Er heerscht eene groote opgewondenheid. Het aantal gekwetsten sedert Zaterdag moet 130 bedragen. Woensdag jl. werd te 's-Hage eene algemeene vergadering gehouden van de katholieke Kies- vereenigingen uit het Bisdom van Haarlem, ten einde van gedachten te wisselen over de vergade ring, welke door de Kiesvereeniging Noord'Bra- lant werd uitgeschreven en gisteren heeft plaats gehad. Zijn wij goed ingelicht, dan was op die vergadering Haarlem vertegenwoordigd door den heer M. L. Van Gemert, Haarlemmermeer door den heer Faas, Leiden door den heer Driessen, Alkmaar door den heer Mr. J. Kraakman, Nieuwer-Amstel door den heer P. J. Raaijma- kers, Amsterdam door den heer Mr. J. J. Harte, den Haag door den heer T. B. C. ten Hagen, Middelburg door den heer Minnekes, Botterdam door den heer P. J. M. Looijaard. De zeereerw. heer Van Asveld, Pastoor te Franeker, heeft een bezoek ontvangen van den inspecteur van politie, die, namens Gedep. Staten van Friesland en op last van den Minister van binnenl. zaken, bij zijn Zeereerw. kwam infor- meeren: le wanneer de neutraliteitsschennis op de openbare school zou hebben plaats gehad; 2e wanneer en 3e door wien de Pastoor met het feit is in kennis gesteld, De inspecteur noemde het jammer, dat geen meerderjarige getuigen te genwoordig waren geweest. Pastoor Van Asveld wees erop, dat dit bij neutraliteitsschennis op de lagere school bijna altijd het geval moet zijn. Wie zegt nu nog vraagt Ons Noorden dat er geen inconsequenties in Nederland bestaan? De doodstraf het woord alleen doet 'n fatsoenlijk mensch ijzen. De Staat heeft geen recht om te dooden, en bij die uitspraak van het moderne humanisme heeft de Staat zich ge willig neergelegd. Inbrekeis, brandstichters, moor denaars, vader- en moedermoorders zelfs ziju te goed om een gewelddadigen dood te sterven, daarom levert men dezulken niet meer over aan den beul, maar aan den cipier. Maar wat zegt het moderne humanisme nu wel van de doodvonnissen, die op hoog gezag de vorige week te Amsterdam voltrokken zijn? Niets. Wie maakt der Ri geering van de fusillade een grief? Niemand. En toch, wat eene zondige inconsequentie! Men wil niet, dat de grootste misdadiger, wiens misdaad, na grondig onderzoek, voor eene achtbare vierschaar ten volle gebleken is, sterve op het schavot en moet goedkeuren dat de geweerloopen gericht worden op een be drogen volksmenigte, en er een dertigtal, schuldig of onschuldig, zonder vorm van proces, door het moordend lood worden neergeveld. We staan voor een feit, dat tot nadenken dwingt, dat voor al onze Regeering tot nadenken dwingen moet. Nu op zulk een wijze te Amsterdam een dertig executiën hebben plaats gehad, nu herneemt de eisch tot wederinvoering van de doodstraf voor groote misdadigers weder zijne gansche actualiteit. Wat het valsche .humanisme ook moge zeggen, met welke stellingen en machtspreuken het ook moge schermen, de Regeering hebbe te zorgen, dat zij billijk blijve tegenover allen. Toegeeflijk, zachtmoedig en zorgzaam zijn voor galgenaas, en bloedig streng tegenover eme me nigte, die deels uit strijdlustigen, deels uit nieuwsgierigen bestaat; is onbillijk. Het onontwikkelde volk, dat is de blinde menigte, mag niet van hoogerhaud getergd wor den door ongelijkheid, en dat is geschied! Die menigte heeft eene les ontvangen, welke gevaar lijk zal worden voor het prestige van de wet, en wier coasequentiën zich straks zullen open baren, als de Regeering de ongelijkheid handhaaft. Na de fussillade te Amsterdam zou het on verantwoordelijk zijn voor sommige misdaden de doodstraf niet te herstellen. Emile De Laveleye, die lid is der Bel gische Commissie van enquête voor het Arbei ders-vraagstuk, schrijft in L'Indépeen artikel over „de crisis en hare geneesmiddelen." In de optimistische opvatting van den heer Pirmez over de goedkoopte van alle levensmiddelen, deelt De Laveleye niet. „Het noodlottige in de daling der prijzen is, dat zij het economisch leven in zijne bron aantast. Als na een tijdvak van schrik kelijk lijden een soort van evenwicht zich zal herstellen op den voet der lagere prijzen, zal een ander kwaad, en dan voor goed, zich vertoonen. De belastingschuldigen, de natiën, de steden, de debiteurs op langen termijn, de maatschappijen die obligatiën hebben uitgegeven, kortom, geheel het bedrijvig deel des volks, zullen dan de lijf eigenen zijn geworden van de werkelooze rente niers, wie zij zware renten zullen moeten betalen voor gelden welker opneming noodig was om zich staande te houden. Om diezelfde schuld het hoofd te kunnen bieden, zullen veel producten en veel handenarbeid moeten geleverd worden omdat zij minder waard zijn. Het tiendrecht dat men verschuldigd was en de schat ting aan de feodale heeren waren niets in ver gelijking van hetgeen de volken dan zullen moe ten afstaan aan het kapitaal. De moderne arbeid zal zwaarder geëxploiteerd worden dan de slaaf uit de oudheid 't was. Z. M. de Koning heeft aan den Minister van oorlog opgedragen Zr. Ms. hooge tevreden heid te doen betuigen aan al de troepen van het garnizoen te Amsterdam voor hunne stipte plichts betrachting, gedurende de jongste ongeregeldhe den, en die tevredenheid in drie opvolgende appèls te doen herhalen. Toorts is besloten dat het 7de regiment dit jaar niet kampeeren, maar voortdurend te Amsterdam verbljjven zal. De zoo ernstige eii verontrustende berich ten omtrent den handelstoestand in Iudië volgen elkander op. Nu weer zegt Het Pad., dat ver schillende geldschieters in Indië besloten hebben hunne relaties met suikerfabrieken, waaronder gouvernemeus-contracten, af te breken, met opoffe ring zelfs van eigen vorderingen. Het staat te vreezen dat meerdere zullen volgen. De Amsterd. slaakt een noodkreet tot spoe dige en dadelijke hulp aan de Indische suiker industrie. De Minister van Koloniën had de On voorzichtigheid, in de Kamer te zeggen, dat de suikercultuur „bestaanbaar" is bij een verkregen prijs van f 8 a f 9 en 5 dezer was de Java- suiker in Indië aangeboden tot tot iVU de pi- col no. 14. In het gunstigste geval, dus bere kent De Amst., verliest de fabrikant thans 6 millioen. Dringend is dus nu hulp noodig en het blad acht het ondenkbaar, dat de Tweede Kamer in haar aanstaande bijeenkomst deze zaak niet „voldoende" zou „regelen". „Waar het Lands belang in gevaar is, daar wijken al die pape rassen van reglementen, als kaf voor den wind", zegt de schrijver in zijne opgewondenheid. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Maandag 23 Augustus, te 8 uren 's avonds. Door de Regeering is een ontwerp, hou dende nadere bepalingen op den accijns op het gedistilleerd voorgesteld, strekkende om aan het tegenwoordig bedrag van den accijns, ad f 60 per HL., a 50 pCt. een blijvend karakter le geven, en verder dezelfde bepalingen bevattende omtrent den trek als in het voor de ontbinding der Tweede Kamer ingediende ontwerp. Het Duitsche Rijksgerechtshof te Leipzig zal eerlang, tenzij partijen in eene schikking treden, uitspraak moeten doen in de volgende moeilijke en belangwekkende zaak. De koopman H., te Sonau in Silesië, had aan den schoenmaker B. aldaar een paar laarzen te zooien gegeven. Bij het aantrekken van het herstelde paar evenwel bezeerde hij zich, door een niet behoorlijk uitgeklopte pin, dermate aan den voet, dat hij den dokter moest laten roepen, 't Ging van kwaad tot erger en eindelijk moest de ge kwetste voet worden afgezet. De koopman klaag de nu den schoenmaker aan voor het Landge richt te Güben, dat hem in het gelijk stelde en den slordigen schoenmaker tot vergoeding van alle onkosten veroordeelde, plus eene jaarlijksche uitkeering als schadeloosstelling, van 900 Mark. Eene strafbare nalatigheid is het dus luidde het vonnis dat de schoenmaker voor de aflevering der laarzen, er zich niet "an vergewist heeft, of de pinnen van binnen wel behoorlijk waren uit geklopt of afgestoken. De bewering van den aan geklaagde dus heette het verder dat de meeste schoenmakers de pinnen lieten zitten voor hetgeen zij waren, was niets ter zake afdoende en ongepast. Men duizelt inderdaad bij de ge dachte waar het heen moet, wanneer alles zoo tot zyn «liereersten oorsprong wordt terugge bracht, en 't is te weuschen, dat het Reichsge- richt in deze een verstandig woordje spreke, dat de schoenmakers wat minder augstig maakt dan het geval zal wezen, wanneer dit vonnis blijft gehandhaafd. Men kan niet klagen dat de et i- quelte in Indië verwaarloosd wordt. E :n dragon der der lijfwacht te Djokjokarta kreeg onlangs tien dagen provoost, omdat hij op eene condoleantie- receptie in den Kraton iemand toegelaten had, die slechts een gekleeden jas, geen rok, droeg. De ongerokte heer iemand die niet te Djokja woont en geen rok had kunnen krijgen werd buiten de deur gezet. De Parijsche Gemeenteraad heeft eene concessie van 99 jaren aan het terrein toe gestaan, waarop het Instituut-Pasteur zal ge bouwd worden. De conducteur No. 147 van de Haagsche tramway, rijdende op da liju Loosduin- sche brugLaau van N. O., vond dezer dagen in zijn wagen eene portemonnaie, inhoudende ruim f 60. Hij gaf onmiddellijk kenuis aan zijn chef, waardoor de portemonnaie in weinig tijds weer in't bezit van de eigenares was, die niet wist waar zij haar geldtaschje verloren had, en den eerlijken vinder beloonde meteen kwartje. Een der reuzenboomen in Cal i- fornië leverde al het hout voor den bouw eeuer tamelijk groote kerk te Santa Rosa, en er bleef nog genoeg over, om er 60,000 dakplanken uit te vervaardigen. In China bestaat tegenwoordig eene politie-macht van mieren. In verscheideue streken van de provincie Canton hebben de oranjeboomen zeer veel te lijden van de wormen eu om die plaag te bestrijden, brengen de in boorlingen mieren in de oranjerieën van de om liggende heuvels. Men vangt de mieren door een open blaas boven hare nesten te spannen. Dan brengt men die blaas over naar de oranjerie, haugt de blazen tusschen de takken der boomen, eu de diertjes vormen dan weldra daar koloniën.Men leg: stokken van bamboe van den eenen boom stam op den anderen, om aan de mieren het zich verspreiden door de oranjerie gemakkelijk te maken. Die nijvere diertjes staau met de wor men op een alles behalve vriendschappelijken voet. De tuinlieden in de omstreken van Brielle klagen geweldig over de goedkoope prijzen der snij- en suikerboonen. In jaren zijn de prijzen niet zoo gering geweest als thans. Voor 100 stuks suikerboonen besteedt men slechts 1 Vs a 2 cent en voor 1000 stuks snijboonen 45 cent. In Groningen is eene nieuwe toe- passiug van de electriciteit aangebracht, namelijk het openen van de huisdeur door die kracht. In de deur is een ijzeren paneel gemaakt, dat de werking der electriciteit mogelijk maakt, en het moet eeu vreemd gezicht zijn, de deur zoo, zon der dat eenige oorzaak zichtbaar is, zich te zien openen en door een sterke veer weder te sluiten. Vooral voor bovenhuizen, waar men anders ge bruik moet maken van een touw, is het gemak kelijk. Bij de Bakkers. Dat was nog eeDS iets moois, als er een kiosk op hunne tentoonstelling was, waarin de venter van Deventer, uit Deventer, Deventer koek ventte. Wat zou de vent er een zaken meê maken! Naar wij vernemen wordt aan de verschillende spoorwegbesturen verlof gevraagd tpt het plaatsen van automatische Verkoopers van verschillende artikelen aan stations. Deze vernuf- tig uitgedachte toestellen moeten aldus zijn inge richt: bij verschillende sleufjes, waarin men geld moet werpen de prijs staat or natuurlijk bij is vermeld wat men er voor krijgt. Werpt men het geld nu in de sleuf, dau schuift daar door een laadje open, dat de gewenschte artike len bevat, en zich vanzelf sluit. Bijv. men wenscht een paar sigaren. Men gooit geld in het daar voor bestemde sleufje; het laadje schuift uit, men neemtvde sigaren en het laadje sluit zich weder. Hoeveel New-York heeft gekost. In 1660 verkochten de Indianen het eiland, waarop de stad New-York is gebouwd, aan de Hollan ders voor 10 hemden, 80 paar kousen, 10 ge weren, 30 kogels, 30 pond kruit, 30 bijlen, 30 ketels en een koperer. braadpan en beide meen den toen goede zaken te hebben gedaan. In het Zwitsersch kanton Zurich bestaat eene wet, krachtens welke ieder landeige naar, op boete, verplicht is aan het gemeentebe stuur twee kop of liters meikevers te leveren in jaren waarin deze insecten bizonder talrijk zijn en de Regeering de verdelging gelast. Van 't jaar was het, bij Regeenogsbesluit een zoodanig „meikever-jaar", maar wat zich in den beginne aldus liet aanzien is niet zoo geworden. De die ren waren in hun bloeitijd uiterst zeldzaam. Maar de gemeentebesturen haddeu nu eenmaal in last de twee kop per hoofd op boete van 1 frank 10 ceutimes te eischeu. Met den beslen wil kon den velen het vereischte getal niet bijeenkrijgen. Wie de boete niet betalen wilde moest de meike vers als het ware op vreemd terrein gaan stroo pen of zou ze hebben moeten koopen voor een som, de boete zeker te bovengaande. De Neue Züriclier Zeitung, die zich over deze bureaucra tie niet weinig moeilijk maakt, meldt, dat een wanhopig grondeigenaar met twee knechts een ge- heelen dag is bezig geweest met het vangen van twaalf meikevers. Uit Den Haag wordt gemeld, dat het panorama van Mesdag zoo bedriegelijk is ge - schilderd, dat een boer, die het stuk stond te be zichtigen, eensklaps over de hciuiug van het pla teau sprong en aan den bewaker, die hem b(j de slippen van de jas greep, met de vraag: „Wat moet je?" ten antwoord gaf: „Daar beneden, bij vrouw Van der Harst (een herberg aan het duin) een glaasje bier driuken!" De berichtgever ver kneukelt zich over de naïveteit van den boer, die hij in den geest over de uit latten en karton gemaakte duinen ziet glijden, om met zijn neus, in plaats van bij vrouw Van der Harst, tegen be schilderd doek te recht te komen. Men ziet het, de Amerikaansche geest van reclame zit zelfs iu de residentie 's-Gravenhage, en dat nog wel op het gebied der kunst, op den troon. Doorde zorgen der Londensche politie ziju aan alle groote bankinstellingen te Amsterdam de portretten bezorgd der Londensche dieven, die 't op de Amsterdamsche brandkasten hadden gemunt. Uit Alkmaar meldt men, dat de kassiersfirma Coster Van Lseuwen, aldaar, ha re betalingen heeft gestaakt. Naar wij van par ticuliere zijde vernemen, is deze staking geschied als een gevolg van het overlijden van den heer G. L. van Lieuweu, lid der genoemde firma. Vol gens hetzelfde bericht zou het tekort zelfs het aanmerkelijke cijfer van ƒ1,800.000 bedragen. Daar de firma het algemeen vertrouwen genoot, was de onsteltenis over deze ramp zeer groot. Zoowel de schuldeiscbers als de Officier van justi tie hebben daarom nog geaarzeld om het faillis sement aan te vragen. De nieuwe Minister van Buiten- landsche Zaken van den Koning der Sandwichs- eilanden is ziju loopbaan begonnen met het schrij ven van adresstrooken voor couranten. La ter leerde hij het letterzetten en werd vervolgens reporter, eerst te Belfort, toen te Londondery. Naar het Handelsblad verneemt wor den er door een zaakgelastigde van den onlangs uit Frankrijk verbannen Hertog van Aumale on derhandelingen gevoerd over den aankoop van het buitengoed Elswoud, onder Haarlem. Te Portsmouth heeft onlangs een olifant, aan eene rondreizende menagerie ontsnapt, het volgende uitgericht: Na in dolle vaart te zijn gevlucht, hield het dier voor eene kazerne stand. Zijn eerste werk was den schildwacht, die het gebouw bewaakte, zoo lang als hij was, doch zonder hem pijn te doen, op den grond neer te strekken. Vervolgens liep het triomfantelijk op een draf het binnenplein op, waar driehonderd man aan het exerceeren waren. Op het gezicht van het monster werden, in een oogwenk, de gelederen verbroken en vluchtten de verdedigers des vaderlands naar alle zijden. De olifant liep daarop rechtstreeks op een trog met water toe en ledigde dien in een teug, waarna het dier een grooten bak met aardappelen, bestemd voor de ménage der soldaten, in het oog kreeg. Ook deze vonden hun weg in de veelomvattende maag van Jumbo. Toen honger en dorst aldus gestild waren, kwam de cornac of geleider van den olifant juist buiten adem aanloopen en, blijk baar tevreden over zijn uitstapje, liet de kolossus zich toen gewillig medevoeren Te Velden bij Venloo sloeg de 26- jarige zoon van den landbouwer Apeldoorn tij dens het maaien met zijne zeis in een wespen nest, waardoor de wespen woedend op hem aan vielen. Met achterlating van de zeis nam hij de vlucht, doch werd evenwel door de wespen ach tervolgd, waarop hij zijn loopen versnelde. Daarbij had hij echter het ongeluk te struikelen en zijn nek te breken, waarop de dood onmid dellijk volgde. Von Bismarck heeft voor eenigen tijd gezegd dat zijn vak, de diplomatie, eigenlijk geene wetenschap, maar eene kunst was, evenals de muziek eu schilderkunst b. v. De Mun- chener artisteu hebben, toen hij hunne stad bezocht hem aan zijn woord gehouden. Met een ouden pokel, die 10 liter houdt, met kostelijk bier ge vuld, bracht eene deputatie uit hun midden Za terdag-avond den Kanselier, hunnen „hoogge- plaatsten collega", een bezoek, en de Vorst deed hun herhaaldelijk uit den beker bescheid, daarbij ziju leedwezen uitdrukkende, dat het hem niet meer vergund was dergelijke glaasjes, als vroeger, te „snjjden", d. i. geheel uit te drinken. Als een bewijs van kracht op zeer hoogen leeftijd, wordt ons medegedeeld, dat eene 86-jarige weduwe te Ruurloo dit jaar, evenals vroeger, nog dagelijks naar het roggeland gaat om schoven te binden en op te zetten, en me— nigen jongen boer beschaamd maakt. Op het strand te Wijk aan Zee werd dezer dagen door den heer Becker uit Dresden een zeehond geschoten ter zwaarte van 20 kilo. Deze dieren vertoonen zich veelvuldig in de laatste dagen. Mensehen, die 't zich behagelijk maken, worden voor andereu licht onbehagelijk. Die alles wist, kwam met vier duiten door de wereld. Waar de kies ons hindert, daar trekt de tong naar toe. Waar de vrouw zelve huishoudt, groeit het spek aan den zolder. Bij al het marktgeschreeuw van den tegen woordigen tijd wordt het steeds moei lijker om naar de bescheiden stem in ons binnenste te luisteren. Hoe meer de mensch uitwendig lijdt, des te sterker wordt hij inwendig en naarmate zijne lasten vermeerderen, nemen ook zijne verdiensten toe. Schade in het tijdelijke doet iu het eeuwige winnen. Baas boven baas. A. Gisteren heb ik een duiker gezien, die een half uur onder water bleef. B. Dat is niets bizonders, verleden jaar heb ik er een gezien, die kwam in 't geheel niet meer bover. water. Op school. Onderwijzer. Zet de zin: „het paard staat stil," eens om in de gebiedende wijs^ Jantje. Ho!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2