BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. Door zes parlementsleden is eene circu laire gezonden aan alle leden van het La gerhuis, om hun steua te verzoeken voor eene begeleidende memorie, welke in het Lagerhuis ter teekeniug is neergelegd, waar in zij lord Salisbury uitnoodigeu, om ge volg gevende aan het advies om door eene koninklijke commissie naar de kwijning vau den haudel een onderzoek in te stellen, terstond eene zilvereuquête-commissie te benoemen. De ouderteekenaars wijzen op de enorme verliezen, door de Britsche ka toenindustrie door de daling van den zil- verprijs geleden, en wijten ook de gedrukt heid van den landbouw aan de stoornis in de muutverhouding. De petitionarissen voeren aan, dat geen muut-enquête heeft plaats gehad sedert de zilver-commissie van 1856, welker getuigenissen tegenwoordig geene waarde meer hebben. Te Napels hebben zich opnieuw 12 cholera-gevallen, waarvan 4 met doodelijken afloop, voorgedaan. Te Triest kwamen 14 gevallen voor, waarvan 5, te Fiume, 7 waarvan 2 doodelijk. Het blad Moebashar meldt, dat de Turk- sche Sultan en Egyptische Khedive beiden van meening zijn, dat Dongola heroverd moet worden, en dat dientengevolge eene kleine Eugelsche expeditie, met een tiental Egyptische en eenige neger-regimenteu naar Dongola zullen vertrekken, ten einde deze plaats voor goed in bezit te nemen. De broeder van den KhediveIbrahim Pacha, zou aan deze expeditie deelnemen. Aan den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken is het volgende adres door de beide onderteekenaren persoonlijk aangeboden, terwijl de noodige toelichtingen daarbij gegeven zijn. Excellentiel De Vereeuiging van Roomsch Katholieke Bi- zondere Onderwijzers in het Bisdom van Haarlem, gevestigd te Haarlem, erkend bij Koninklijk be sluit van den 28u Augustus 1873, no. 10, heeft in hare 31e Algemeene Vergadering, ge houden te Haarlem op den 5en Juli jl., hare aandacht gewijd aan den uitslag der examens voor de akte van bekwaamheid, bedoeld bij art. 56, litt. a der wet van denl7en Augustus 1878 (Staatsblad no. 127) en inzonderheid aan dien van jl. voorjaar. Het heeft hare opmerkzaamheid getrokken, dat de verhouding der geslaagden tot de geëxamineer- den in de verschillende provinciën zoo verschil lend is, zooals uit de openbaar gemaakte cijfers van het jongste examen weder blijkt. Wellicht zouden eenige oorzaken zijn aan te geven voor dezen ongelijken uitslag: maar zeker komt een goed deel hiervan op rekening van de onge- gelijke eischen voor deze akte. Deze ongelijkheid komt bij schriftelijke werkzaamheden meer bij zonder uit. Aangezien de akte, in een of andere provincie behaald, bevoegdheid geeft voor het geheeie Kijk, meent de Vereeuiging voornoemd in het belang van het lager onderwijs deze feiten onder de aan dacht van Uwe Excellentie te moge brengen, in de hoop dat het Uwer Excellentie behagen moge maatregelen te nemen, ten einde de tot heden bestaan hebbende ongelijkheid bij de examens voor het lager onderwijs niet meer kunne voor komen. De Vereeniging voornoemd, (w.g.) M. L. van Gemekt, Voorzitter. J. Th. Avekkamp, le Secretaris. De belangstelling, waarmede de Minister van een en ander heett kennis genomen, doet eene verbetering ten deze verwachten. Op de onlangs te 's-Hertogenbosch ge houden vergadering van Koomsch-Katholieke Kiesvereenigingen, zouden naar men ons van vertrouwbare zijde mededeelt verschillende Ver- eenigiugen, ook die, welke hier ter stede geves tigd is, zich de volle vrijheid van handelen heb ben voorbehouden. Het denkbeeld, voorgestaan en omhelsd op een vroeger in de residentie plaats gehad hebbende bijeenkomst van R. K. Kiesver eenigingen, om een Boud van Kiesvereenigingen, te stichten, welke de provinciën Noord- en Zuid-Holland en Zeeland zou omvatten, is niet alleen niet opgegeven, maar zal vermoedelijk ook wel worden verwezenlijkt. Die Bond zou zich in betrekking stellen tot den algemeenen Bond. Het voordeel van zulk een gewestelijken Bond is hier in gelegen, dat langs dien weg meer rekening wordt gehouden met de provinciale en locale eigenaardigheden. Overigens moet op de vergade ring in Den Bosch de meest gunstige stemming voor eene loyale samenwerking met de andere anti-liberalen zijn aan den dag getreden. De Bond moet strekken tot versterking van de overeen stemming tnsschen de anti-liberaal denkenden. De besprekingen droegen uit den aard der zaak een voorloopig karakter, daar velen der opgekomenen geen bepaald mandaat van hunne res pectieve Kiesvereenigingen hadden, zoodat in den boezem dier kiezerskringen nog overleg over de definitief te volgen gedragslijn moet gepleegd worden. Dagblad De ontwerpen der Staatsbegrooting voor 1887 zijn zoo verre gereed, dat zij binnen wei nige dagen naar den Kaad van State kunnen worden verzonden. Zijn wij goed ingelicht, dan heeft de Kegeering, niettegenstaande den beken den toestand der schatkist, goedgevonden de uit gaven op het hoofdstuk Marine andermaal met een belangrijk cijfer te verzwaren. Daartegenover zouden 15 buitengewone opcenten op het perso neel worden gelegd. Mr. J. P. Smeele, het nieuwgekozen lid der Tweede Kamer voor Leiden, is thans op de te rugreis uit WeBt-Indië en wordt spoedig in het vaderland verwacht. Schouwburg-affiches. Een Schouwburg- afficlie uit Bronswijk van het jaar 1734 bevat de voorzichtige waarschuwing: „Het lachen is streng verboden, daar het een treurspel is." Op een Brealauër affiche van 1739 leest men: Mad. Gö lel zal heden optreden in de rol van Ophelia en toouen, welke groote uitwerking de tooneel- speelkunst heeft, en rar. GöJel zal door zijn meesterlijk spel als Hamlet het hooggeëerde pu bliek boeien. Ook zullen costumes en decoraties geheel nieuw zijn, evenals de degen, waarmede de groote Brockmann als Hamlet geschitterd heeft, toen hij onlangs te Weenen de titelrol vervulde. Daar de directeur als „geest// zelf niet aan de kas zal wezen, verzoekt hij den hoogen adel vriendelijk, dit zijner vrouw niet te doen misgelden door haar buitenlandsch geld in be taling te geven. i/Croatische thee." Als thee, en ver mengd met Chineesche thee, zijn in den handel gebracht de bladeren van Lithospernum officinale een onkruid waarvan het aroma eenigszins thee achtig is. Deze thee wordt onder den naam eerste Boheemsche thee of Pivni cesky caj ver kocht. Ouder het microscoop is de diagnose ge makkelijk te maken. Succi, de navolger van dr. Taoner, is thans te Milaan, om 30 dagen te vasten. Eene commissie zal hem ouder toezicht houden. Na een glas van zijn drank gebruikt te hebben zal bij te bed gaan, want in de eerste zes dagen, zegt hij, is hij lijdende. Dan staat hij op en verricht zijne gewone bezigheden. Op den zesden dag is hij 9 kilo lichter geworden. De volgende dagen wordt hij sterker; hij kau lange wande lingen maken en worstelen. Gedurende den vas tentijd neemt hij nu en dan een purgeereud water, om de maag te zuiveren van stof, en als hij veel gesproken heeft, neemt hij wat koud water. Na de dertig dagen is hij zoo mager, dat d.e huid van zijn gelaat op perkament gelijkt en hij moet dan zeer voorzichtig zijn in het gebruik van voedsel: eerst wat verdunde melk, dan melk, boter en ten slotte vleesch. Drie personen zijn in eene boot van caoutchouc met saamgeperste lucht het Eu- gelsch Kanaal overgestoken. De tocht heeft vijf uren geduurd. Eudoxie Hélouin, waarvan wij indertijd gemeld hebben dat zij bijna een maand lang geslapen had, is in het ziekenhuis la Sal- petrière, te Parijs, haar tweede slaapperiode in getreden. Zij slaapt nu reeds veertien dagen lang en is geheel pijnloos. Hare ademhaling is onre gelmatig en bij het drukken op eenige deelen des lichaams heeft zij schokken en komt het speek sel op hare lippen. Tot een zekere dikte kan men de huid met een speld doorsteken zonder dat zij pijn gevoelt. De zieke wordt met vloei baar voedsel gevoed, als melk, wijn, eieren en pruimen. Het slikken gaat tamelijk goed en de lippen maken een karakteristieke beweging van te willen vasthouden, als men een glas aan haar mond brengt. Het voedsel, dat haar niet bevalt, spuwt zij uit. De ongelukkige bevindt zich sedert 1862 voortdurend te bed, in het ziekenhuis, en is 47 jaren oud. De grootste afstand, door een Nederlandsch wielrijder in 24 uren afgelegd, was tot dusver 274 KM. Een Amsterdammer, de heer J. W. Holst, heeft er nog 73 bijgedaan, d. w. z. 't gebracht tot 347 KM., d. i. de rechte afstand van Amsterdam tot Wiesbadenl Dit kunststuk is volvoerd op Geldersch-Utrechtsch grondgebied, op gewone straatwegen, rijdende in een cirkel. Van de 24 uren zat de heer Holst er ruim 22 in den zadel. Een zeer zeldzame visch werd onlangs door een kustwachter te Erederikshaven gebracht, nl. een Trachyptorus, die in dooden staat aan land was gespoeld. Het band- of zwaardvormig lichaam is zilvergrijs met rozer.- roode kieuwen. Hij is ongeveer 51/2 voet lang, 1 voet breed en in het midden 3 duim dik. Deze visch is zeer weinig bekend, omdat nauwe lijks een dierkundige de gelegenheid gehad heeft een levend, geheel onbeschadigd exemplaar te zien. In den herfst van 1827 werd op de Jut- laudsche kust tusschen Frederikshaven en Skager een exemplaar aan land gespoeld, dat tot 1840 het eenig bekende was. Omtrent de levenswijze van den Trachyptorus weet men zoo goed als niets. Het gevonden exemplaar werd aan het Zoölogisch Museum te Kopenhagen gezonden. Te Londen is (door de politie- rechtbank te Clerkauwel) een student in de medicijnen tot 14 dagen dwangarbeid veroor deeld, omdat hij eene kat met zijn wandelstok had geslagen. Bij het groote feestmaal, ter ge legenheid van het Heidelberger Uuiversiteits- jubilé, was de kok op het denkbeeld gekomen om aan het vruchten-ijs, dat den Duitschen Kroonprins en den Hertog van Baden werd aangeboden, den vorm te geven van des Keizers borstbeeld. De man zag zich echter zeer bedro gen in zijne verwachting, den vorstelijken per sonen daarmede een genoegen te doen, die het natuurlijk minder gepast vonden, neus en ooren V8D het borstbeeld huns vaders en schoonvaders af te snijden en op eten. Beideu wezen den schotel met een afkeurenden blik van de hand en het kunstwerk van den kok moest langzaam wegsmelten. De lafaard, die eerst een Amst. politieagent op gluiperige wijze met peper trachtte te verblinden, en zich uit de voeten maakte nu hij daarvoor had terecht te staan, de socialist P. Voormey, is door de Rechtbank te Amster dam bij verstek tot 3 md. celstraf veroordeeld. Door Z. M. den Koning is gratie verleend aan mej. J. M. M. Schlingemann, van de straf van 45 dagen cel, haar door de recht bank te Arnhem opgelegd, wegens, mededader schap aan de poging tot ontvoering met geweld gepleegd door Mevrouw Bulkley 0. s. Nader aan het licht gekomen feiten, welke aantoonden dat zij geheel gehandeld had onder den indruk van op haar uitgeoefende pressie, en welke dus hare schuld in deze aanmerkelijk schenen te verminderen, moeten tot deze genadige beslissing aanleiding hebben gegeven. Londen heeft, volgens de laatste opgaven (November 1885), juist honderd socië teiten (clubs). Daarvan tellen 0. a. de Army and Navy 2000 leden, de Empire 3000, de Consti tutional, ook de National Liberal4500, en nog een twintigtal meer dan 1000 leden. In geheel Engeland zijn bovendien nog 36 yachtclubs. Een buitenlander merkt het vol- gende op, naar aanleiding der onlangs plaats ge had hebbende ongeregeldheden in de hoofdstad: „Gij Hollanders hebt niet geleerd te gehoorzamen. Dagelijks erger ik mij over de houding van het publiek tegenover de politie. In plaats dat ieder fatsoenlijk man het tot zijn plicht rekent, de agenten te steunen, werkt men hen op kinder achtige wijze tegen. Ge kunt nog niet eens „en queue" staan. Als het Zondags aan het station druk is en men achter elkaar moet gaan staan om eén voor één te worden geholpen, wordt er gedrongen en trachten nog steeds de laatst aan- gekomenen tusschen de wachtenden in te schui ven. „Indien ge wilt zien hoe een volk, dat het onderscheid begrijpt tusschen „vrijheid" en „tuch teloosheid", zich bedraagt, kom dan eens in Londen. Daar wordt de politie-agent, die een lastigen kerel moet inrekenen, gesteund dooreen ieder; daar ia het voldoende, dat de dienaar van Hermandad de hand in de hoogte heft, om hon derden rijtuigen als bij tooverslag te doen stil staan. Niemand die er aan denkt, zich daartegen te verzetten; men begrijpt dat orde noodzakelijk is eu onderwerpt zich zonder mopperen aan be palingen, die in't belang van het algemeen zijn gemaakt." Groningen's ontzet zal op 28 Aug. extra feestelijk gevierd worden: 's morgens muziekuitvoeringen, daarna een keuring van tuigpaarden, later harddraverij om prijzen van f 700 en eindelijk illuminatie; en om het week geld toch maar vooral goed te kunnen kwijt raken zal er bovendien nog kermis gehouden worden, kermis op Zaterdag-avond! Een nieuw artikel. Opschriften op winkels, namen van maatschappijen, enz. enz. kunnen, weet men, niet te kort en ie zaakrijk zijn. Maar de kortheid bedriegt in deze wel eens behalve de duidelijkheid, ook de wijsheid en het gezond verstand. Vooral de Duitschers zijn op dit punt dikwijls niet zeer gelukkig. Opschriften als „Oude en nieuwe kleêren-winkel", „Klein gehakte houthandel", „Muzikale snaren-fabriek", „Gereformeerd predikauts-weduwenhuis" kan men te Berliju met eigen oogen lezen. Het nieuw ste en fraaiste op dit gebied is echter ver haalt de Norddeutsche Allgemeine de „Eerste Berlijnsche ijzeren gezoudheidsmatrassenfabriek". Hare bestemming is waarschijnlijk om voortaan dokter, apotheker eu badreizen geheel overbodig te maken, of zouden ze misschien zoo hard zijn, dat tot hun gebruik een ijzeren gestel wordt vereischt. Joh. Gram schrijft in een zijner „Reisbrieven uit Italië": Sedert wij de vlugheid en voortvarendheid van een zg. Italiaanschen sneltrein hebben leeren kennen, is onze achting voor den haastigen spoed der vaderlandsche ver voermiddelen op merkwaardige wijze toegenomen. Wel had prolessor Geel gelijk, toen hij betoogde, dat reizen ook vooroordeelen leert afleggen. Onze sneltrein van Monte-Carlo naar Genua luierde aan bijna ieder station als een straatmaker in een onzer buurten. De snelheid was van dien aard, dat een dikke zware Genuees, die aan een klein station zijn rijtuig zag staau, terwyl hij eerst aan het volgende uit deu trein had meeueu te stappen, ziju koetsier toeschreeuwde, naar het eerstvolgend station te rijden, daar zich de trein juist weer in beweging zette. Toen men ginds stil hield, was ook het rijtuig op zijn post." Het 10 jarig zoontje van den tim- merman H. Stoevenbelt te Holten had ouder gewoonte Zaterdag-avond zijn daagsche pet op de deel gelegd. Maandag-morgen werd deze weer opgezet en de jongen ging toen met de koeien naar het land. Daar gekomeu zijnde hoort hij een ongewoon gepiep, en na lang zoeken neemt hij de pet van 't hoofd en vindt in de voering vier jonge ratten, Eenonzer lezers teBredaheeft opgemerkt, dat de plakzegels voor wissels enz. die men aldaar koopt, als men ze op de ge bruikelijke manier met de tong bevochtigt, een sterken zouten smaak afgeven. De gom, die er op is gesmeerd, schijnt met pekel te ziju aange maakt. Onze berichtgever op het denkbeeld, dat wellicht de drukkerij, waarop de zegels vervaar digd worden, zich nabij de Belgische grenzen bevindt, waar men het zout voor het halve geld kan bekomen, en men daarom met dit onont beerlijk levensmiddel wat roekeloos omspringt. Wie deze veronderstelling een weinig flauw mocht vinden, neme zelf een proefje en trachte eene andere oorzaak te vinden voor het buitengewone zoutgehalte der plakzegels. In de maand October zal e^ te Parijs eene tentoonstelling van katten plaats heb ben. De eerste prijs zal bestaan in eene gouden medaille ter waarde van 1000 fr. De commissie voor de tentoonstelling is reeds gevormd. Zij be staat, zegt men, uit letterkundigen, veeartsen, kunstenaars en landbouwers. Waarom, vraagt een der bladen, ook niét eenige oude vrijsters in de commissie opgenomen? Een punt van recht, dat reeds meer dan eene eeuw de haudelsadvocaten heeft bezig gehouden de rattenquaestie, aan boord van schepen is voor het hoogste gerechtshof van appèl te Londen ten nadeele van den reeder beslist. Op de reis van Birma naar het Kanaal hadden de ralten een gat in de looden pijp ge knaagd, waardoor water in het ruim kwam, dat de lading beschadigde. De charterpartij omvatte de gewone clausule, de reeders van het schip vrijhoudende van zekere gevaren, inclusief „de gevaren van de zje." Lord Justice Lopes, die de zaak met eene bizondere jury behandelde, besliste, dat die woorden wijd genoeg waren om op eene schade als in quaestie te zien en stelde de reeders in het gelijk. Bij appèl kwam Lord Esher tot eene tegenovergestelde slotsom; het knagen van de ratten had de schade veroor zaakt, en dat was geen „gevaar van de zee". De Lord Rechters Bowen en Fry waren het met hem eens, de reeder werd veroordeeld tot beta ling van schadevergoeding aan den koopman. „Een verlies, ontstaan door lekkage, veroorzaakt door ratten, is waarschijnlijk niet toe te schrijven aan de gevaren van de zee, maar aan de gebre ken van het schip, of het gebrek aan voorzorgs maatregelen van den eigenaar van het schip," aldus luidde het vonnis. Uit Terschelling wordt dd. 13 Au gustus aan het Hdbld. meldt: Bij onderzoek is h den geblekeo, dat het ondekte wrak werke lijk dat der Lutine is. De duiker heeft geruimen tijd vertoefd op den bodem van een gezogen kuil en uit eene groote harde massa een vier tal kogels bovengebracht, waaraan kruit en zand zijn vastgeroest. Iudien het wrak nog schatten bevat, is het hoogst waarschijnlijk, dat men ze op deze wijze er uithaalt; anders zal men zijne toevlucht moeten nemen tot den zandduiker. Eenigen tijd geleden werd een Russisch Geheimraad door den Vorst van Schwarz- burgRudolstadt tot ridder van het Schwarz- burgsche eerekruis benoemd. De Geheimraad ontving daarop van de douane een pakje waarin het diploma zich bevond, maar niet het kruis. De geheimraad liet de zaak lusten, tot hij van het douanekautoor eene oproeping ontving. Aldaar aangekomen werd hem de vraag gesteld of hij in ridderorden handel dreef. Tableau. Men deelde hem tevens mede, dat het eerekruis als smok kelgoed in beslag was genomen. Een der Fransehe bladen beweert, dat de bedienden in een der gasthuizen te Parijs drie hunner gasten een stuk gebraad hebben voor gezet eu doen nuttigen van vleesch, dat uit een voor de snijkamer bestemd lijk was gesneden. De pers eischt een streng onderzoek naar de juistheid van dat bericht en een voorbeeldige bestraffing iudien het afgrijselijk feit waar mocht blijken te zijn. Te Lyon zijn de vorige week vijf a zes honderd Oostenrijksche pelgrims op weg naar Londen door het goddelooze gepeupel met gejouw en gefluit ontvangen. Men zou wellicht verder zijn gegaan, wanneer de politie niet tusschenbei- den was gekomen. De republikeiusche bladen van Lyon keuren blijkbaar deze ontvangst goed en bespotten de pelgrims om hun „galgen-troniën en dwaze kleederen". Waarlijk, een en ander geeft een hoog denkbeeld van de gastvrijheid eu verdraagzaamheid der Fransehe republikeinen. Edison kan op zijne lauweren ga an rusten. Zekere uitvinder, die zich ridder of Jhr. Van Elewijck neemt, heeft een toestel uitgevon den dat, bevestigd aan 't een of ander muziek instrument, meuschelijke, of dierlijke stem, orgel, piano, enz., automatisch in notenschrift opschrijft al wat ten gehoore wordt gebracht. Een compo nist heeft zoo iets maar om den hals te hangen en hij kan naar hartelust gaan improviseeren. Aan de weduwe van dokter Gud- den, die met den Koning van Beieren verdronk, is eene gift van 125,000 geschonken, welke op de civiele lijst is uitgetrokken. Naar aanleiding van het 0 v e r 1 ij- den van den ontvanger der Rijksbelastingen te Haarlemmermeer, worden pogingen aangewend om te Aalsmeer een eigen kantoor te verkrijgen. Het Gemeentebestuur en een aantal ingezetenen hebben in dien geest verzoekschriften bij de Re geering ingezonden. Slechts éénmaal in de maand houdt de Rijksontvanger thans zitting, van 's mor gens 9 tot 's middags 4 uren, in een herberg. Gedurende al dien tijd verdringt men zich dan in dit lokaal, om te worden toegelaten. De Keizer van üuitschlannd houdt niet van pianospel en h< t verbaasde zijne omgeving ten zeerste, toen hij onlangs den pia nist, die den beroemden violist Sarasate bege leidde, een compliment maakte. De pianist echter was met 's vorsten tegenzin bekend en had zoo zacht mogelijk gespeeld. In waarheid, zeide Z. M., gij zijt de eerste, die spelen kunt; ik heb van uw piano zoo goed als niets gehoord, toen gij de viool begeleiddet. Op de scheepstimmerwerven te Bolnes en Slikkerveer zijn Zaterdag 11. weder circa 100 werklieden uit gebrek aan werk wegge zonden. Wat een glas bier kan uitiverken. Een die pen indruk maakte het, volgens een Neurenbergsch blad, op de Neurenbergers, toen Von Bismarck bij het stilhouden van den trein aldaar aan bet station en ondanks de tegenwoordigheid van Dr. Schwenigerkort achter elkander twee groote glazen bier dronk en het eerste daarvan in een enkele teug ledigde. Door deze openbare hulde aan het Neurenberger bier heeft de Rijks kanselier het hart van alle Neurenbergers ge stolen en hij is daar nu zoo populair geworden, dat bij de eerstvolgende verkiezingen voor den Rijksdag zeker geene enkele stem tegen den door hem gewenschten candidaat zal uitgebracht worden. Toen een heer uit Weenen te Mi laan uit den trein stapte, kwam een persoon naar hem toe, die hem omhelsde en zeide een oude vriend te zijn. De aangekomen vreemde ling bespeurde echter spoedig, dat du kerel hem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2