BUiTfiiXLAim B 11\ K iM L A D. GEMENGDE BERICHTEN. Wat baat het, of men iemand alle uit nemende theorieën inscherpt omtrent het loopen, als zijue b&enen de kracht niet meer bezitten om zich te bewegen. De Godsdienst nu verleent den mensch het vermogen om op den weg der gerechtig heid te gaan, voort te schrijden. Dat kan de moraal, welke zich van de Religie los scheurde, nooit tot stand brengen. Alzoo moet bp onze Natie eerbied voor de wet en eerbied voor den Hoogsten Wet gever worden gewekt en gevoed. Dan al leen zal met primo September a. s. een nieuw en waarlijk gezegend tijdperk voor ons volk kunnen aanlichten. Zeer donkere tijden zijn het, die wij be leven. De negentiende eeuw dreigt in bloed en tranen onder te gaan. Die sombere uit zichten kunnen enkel nog verhelderd wor den als de volken, ook het onze, zich met een vraar berouw bekeereu tot den Heer hun God. Mocht het aan onze Natie, aan dat op- reehte berouw niet ontbreken! De groote gevaren, welke uit de outwikkeling der wanbegrippen van onzen tijd onvermijde lijk moeten ontstaan, zouden dan nog ge nadig kunnen afgewend worden! Eene vergadering van oproerige schoen makersgezellen te Berlijn, die de sa menleving met geweld op revolutionnaire leest willen schoeien, werd door de politie ontbonden. De ontheffing van overheidswege der verplichting der jonge Priesters om op eene Duitsche hoogeschool te hebben ge studeerd, is, ten aanzien van het diocees Paderborn, opgeheven. De Geestelijken, die te Innsbruck en Rome hunne studiën voltooien, kunnen dus door den Bisschop worden benoemd. Aan den Indép. beige wordt gemeld, dat Parnell, zjjn protestautschen Gosdienst overeenigbaar achtende met de leiding der home rule-partij, zich tot het Katholicisme bekeereu zal en reeds godsdienstonderricht van een Katholiek Priester ontvangt. Wjj twijfelen zeer aan de geloofwaardigheid van dit bericht. In de Troonrede der Engelsche Ko ningin bij de opening van het Parlement wordt geen gewag gemaakt vau buiten- landsche aangelegenheden. Er wordt in gezegd, dat de uitslag der jongste verkie zing de beslissing van het vorige Parle ment, met betrekking tot het bewind van Ierland heeft bevestigd. Het Gouvernement zal dezelfde begrootiug indienen en credie- ten aanvragen, welke reeds door de vorige Regeering aan de beide Huizen werden voorgelegd; en aangezien het Parlement thans bijeenkomt in een tijd van het jaar, die gewoonlijk tot vacantie bestemd is, zal de Regeering zich beperken tot zoodanige maatregelen, als noodzakelijk zijn voor den publieken dienst gedurende het overige van het financiëele jaar. Naar aanleiding van het proces Des Dorides (verkwanseling van officiëele papieren) zijn verscheidene hooggeplaatste officieren der Italiaansche Marine gepen- sionueerd. Zondag jl. heeft men aan Croll de gelegenheid gelaten om twee uren lang, in het zg. Volkspark te Amsterdam, zijne opruiende en gevaarlijke in sinuaties tegen het Koningschap aan den man te brengeu. „Men behoeft niet te vragen zegt Het Huisgezin of de hoorders daar ook stichtelijke en heilzame indrukken opdedeD. Ge lukkig, dat het prachtig weer was, zoodat na afloop der rede de meesten liever eene frissche wandeling door het park gingen makeD, dan aan het debat, dat toen zou volgen, deel te nemen. Maar or.dertusschen hadden zij alweer heel wat socialistische gifstof in zich opgenomen, die slechts eene aanleiding afwacht om in gisting te komen en dan tot uitbarstingen te leiden, zooals wij in de laatste dagen van Juli hebben beleefd. Domela Nieuweuhuis heeft in België reeds openlijk ver klaard, dat we dezen winter in Nederland eene algemeene revolutie zullen beleven. Het zou waar achtig niet te verwonderen zijn, als men door opruiers zooals hij en Croll, maar bij voortduring de revolutie laat preeken!" Als de overheid daar geen gevaar in ziet, zegt Het Huisgezin, dan moet het haar ook niet ver wonderen, zoo 't eenmaal tot daden komt onder de leus: Leve de revolutie! Men zou anders zeg gen, dat zij in de laatste dagen waarschuwingen genoeg heeft ontvangen, Een treurig teeken des tijds noemt het Venl. Wbl. het, dat de aandrang tot het nota riaat hoe langer zoo grooter wordt. Er zijn nu al over de 900 candidaat-notarissen voor 840 notarisplaatsen; en terwijl in 1878 en 1879 het aantal adspirauten slechts respectievelijk 49 en 126 bedroeg, was dit cijfer in 1885 en 1886 tot respectievelijk 372 en 398 geklommen, ter wijl van de 100 adspiranteu gemiddeld slechts 15 bij dat examen slagen. Opmerkelijk is het, dat het aantal adspiranteu vooral zoo sterk is toegenomen sedert het exa men zooveel moeilijker is gemaakt. Moet men dus zeggen: „hoe moeilijker examen, hoe meer liefhebbers"? Mocht het zoo zijn! Maar wij mo gen ons hiermee niet vleien; 't is niet omdat, maar niettegenstaande het examen moeilijk is, dat er zooveel adspirauten zich opdoen. Ook nog niettegenstaande de kansen om, na het examen met goed gevolg te hebben afgelegd, tot notaris benoemd te worden, zeer slecht staan: en niet tegenstaande men tot notaris benoemd zijnde, dikwijls nog lang op de praktijk moet wachten. Er zullen denkelijk wel meer oorzaken tot het vreemd verschijnsel meewerken maar de voor naamste is toch stellig deze: hce weinig voor uitzicht het notariaat ook aanbiedt, men zi t toch nog minder kans om in landbouw, handel of nijverheid een fatsoenlijk bestaan te vinden. De algemeene malaise in zaken maakt dat de jongelui postjes zoeken. Het Vad. weet te verzekeren, dat de Mi nister van Financiën op de eischen zijner colle ga's zoodanig heeft weten af te dingen, dat in 1887 niet 15, maar slechts eenige buitengewone opcenten op het Personeel zullen noodig zijn. Te Par ij 5 is de chef de bureau van den Noordelijken Spoorweg, de heer Kioux, er leelijk ingeloopeu. Van eene tante uit Amerika kreeg hij een brief dat zij, rijk ge worden, naar haar vaderland dacht terug te keeren. „Maar," schreef ze, „ik voel mij eenzaam en verlaten, en daarom ben ik besloten mijn intrek te nemen bij u, mijn toekomstigen erf genaam. Lang zal het wel niet meer wezen, want mijne dagen ziju geteld, maar toch wensch ik, zoo het kan, nog eenige geuoegelijke dagen te beleven." Kioux ging naar Southampton om tante af te halen, en kreeg dadelijk een gouden horloge van haar als welkom thuis. Ie Parijs aange komen liet tante hem een kolossaal pak effecten zien, die, zeide ze, eerstdaags naar haren ban kier moesten om verkocht te worden. Maar on- dertusschen had ze geld noodig om de nieuwe woning want Kioux was om harentwille ver huisd wat netjes in te richten, en eenige iu- koopen te doen. De spaarpenningen van Kioux en zijne vrouw, een goede 5000 gulden, werden daarop ter beschikking van tante gesteld, die al dadelijk het een en ander liet bestellen en er den volgenden dag zelve op uitging, lot nu toe echter kwam ze niet weder, en Rioux heeft, be halve de zekerheid, dat ze een biljet aan den Ooster-spoorweg genomen heelt, ook nog die, dat hij zijne 5000 gulden kwijt is en het pak effecten sleehts waardelooze Amerikaausche af fiches bevat. De medailles, op de bakker ij-ten toonstelling uitgereikt, blijken weder van papier te ziju. De bekroonden krijgen een diploma voor een gouden medaille en mogen die zelf laten slaan als zij willen. In Zwitserland komen vele fail- lisseuienten voor; vele bankiers en hoofden van dergelijke instellingen, na zich groote bedriegerijen veroorloofd te hebben, nemen de vlucht. Alleen in het kanton Schafhausen heb oen zich drie ge vallen voorgedaan. Bankier Robert Stierlin is verdwenen, zijne schulden bedragen 420,000 fr. Agent Hauser wordt wegens oplichting ver volgd. De firma J. J. Baschlin is bankroet met een passief van 700,000 fr. Dergelijke rampen kan men ook uit andere kantons melden. Te Gennep zal, volgens den Limb. Koerier, de avondschool voortaan, met het oog op de middaghitte, des morgens te half zes wor den gehouden! Zaterdag zijn millioenen sprink- hanen op Madrid en te Ciudad Real neerge komen. In het Santa-Mariakwartier van laatst genoemde stad waren zij zoo talrijk, dat men 's middags de zou niet kon zien en het in de straten duister was. Deze werden letterlijk over stroomd door die onwelkome gasten en laugs de kleinste openingen drongen zij bij duizenden de huizen binnen. De Ayuntamiento (burgemeester) der stad heeft de hulp van de Ministers van Binneulaudsche Zaken en Financiën tegen de lagostas ingeroepen. De dorpen Almagro, Taralba, Alcazar, Manzanares en een lOtal andere zijn in verslagenheid gedompeld. De oogst werd er door de sprinkhanen totaal verslonden en de anders zoo vruchtbare velden hebben nu het aanzien van woeste, schrale vlakten. In een schrijven aan hetWageningsche WeeJcbl. wordt melding gemaakt van een predi kant in eene gemeente nabij Utrecht, die in eene kerkeraadsvergadering heeft doen besluiten, om aan den hoofdonderwijzer (tevens voorlezer in de Herr. Kerk) een schrijven te zenden, en hem namens den kerkeraad der Herv. Gemeente deze twee zaken te gelasten: le. bij het voorlezen uit de H. Schrift bij de openbare godsdienstoefe ningen niet meer te lezen: Heer, maar: Heere-, en 2e. bij genoemd voorlezen insgelijks niet meer te lezen: en, maar: ende. Uit eene nadere mede- deeling van hetzelfde blad blijkt, dat deze pre dikant niet al te best compos mentis, met an dere woorden, dat hij niet recht snik is, zoodat zijne examinatoren op het proponentsexamen in tweestrijd stonden of zij hem wel kouden toe laten. Niet door, maar voor mevrouw Bulkley is door verschillende hooggeplaatste en invloed rijke personen uit 'a Gravenhage en Arnhem, alsmede door hare vroegere verdedigers, een ad vies ingediend, waarbij, met het oog op hare hoogen leeftijd en aangeduide gunstige antece denten, „genade voor recht" wordt gevraagd. De autoriteit, in wier handen dit stuk is gesteld om rapport, nam tot heden nog geene conclusie. Volgens berichten uit Dordrecht is Mevr. Bulk ley vrij ernstig ongesteld. Vijftig jaar geleden bevond zich onder de koristen van den schouwburg te Ber gamo in Boven-Italië een jongmensch, die, om zijue moeder beter te kunnen ondersteunen, tege lijk korist en kleermaker was. Op zekeren dag kwam de zanger Nazari bij hem om een jas te laten aanmeten. Nazari herkende den kleermaker als één van de koristen en vroeg: „Hebt ge eene goede stem? „Niet bizouder, ik breng met moeite de G uit." „Laat eens hooren" De korist zong met moeite de G. „Nu de A." „Dat kan ik niet, mijnheer." „Zing A, zeg ik je!" De korist bracht de A uit. „Nu de B." Onmogelijk!" „De B of ik i zalMaak u niet driftig, ik zal het pro- beeren." En het gelukte. „Ziet ge wel, dat ge het kuut. Eu ik zeg je, als ge vlijtig studee- ren wilt, zult ge een beroemd zanger worden." Nazari had zich niet vergist: de arme korist liet bij ziju overlijden een vermogen van een millioeu lire na; het was de beroemde Rubini. Te Frankfort is de eerste Duit sche wijn-teutoonstelliug geopend, uitgaande van de vereeniging van Duitsche logementhouders. Weer twee slachtoffers van het bergklimmen! Bij een gletscher-tocht in Tyrol viel Prof. Migotte in de diepte en was dadelijk dood, en in de Boven-Oosteurijksche Alpen ver ongelukte een jong Eugelschman. De Amerikaansche bladen mel- deu, dat ceu luctitreiziger te San Francisco, de heer Van Tassel, een ballon vervaardigd heeft, welke 150 000 kubieke voeten gas kan bevatten, waarmede hij voornemens is het Amerikaansche vasteland van den eenen Oceaan naar den ande ren over te steken. De hoogte van dezen ballon, het schuitje meegerekend, is 119 voet en zijne doorsnede is 68 voet. Hat schuitje heeft een omvang van 21 voet en een hoogte van 34 Amerikaausche duimen; vijftien personen kunnen daarin gemakkelijk plaats nemen. De kosten van vervaardiging bedragen 6000 doll. De heer Van Tassel is een ervaren luchtreiziger, die reeds op eene hoogte van 15000 voet de bergketenen van Wichita is gepasseerd. Tegen den persoon, die een „gar- uisair" niets dan salade aanbood, is door den officier van justitie te Heerenveen vrijspraak ge- eischt, op grond, dat de man geen ander voedsel in huis had. Eenige jongelieden uit Weenen, die te Baden het zomerseizoen doorbrengen, zul len er een biljartwedstrijd te paard houden. Voor dit doel zijn opzettelijk buitengewoon lange queues vervaardigd. Sommige liefhebbers beweren, dat het plan onuitvoerbaar zal blijken te zijn. Er zal eene serie caramboles worden gemaakt, waarbij het aantal punten op 100 is bepaald. De speler die verliest zal 1000 florijnen aan deu winner moeten betalen. Verscheiden wedding schappen zijn reeds aangegaan, wie de gelukkige winner zal zijn. Aan het Conservatoire te Namen is de le prijs voor pianospel door de jury met algemeene stemmen toegekend aan een meisje van 8 jaren, Juliette Voué. Eene zonderlinge aanvaring greep onlangs in den Atlantischen Oceaan plaats. Hot voor New-ïork bestemde stoomschip Waesland stiet den 14en Juli, in de nabijheid van het Kanaal op een slapenden walvisclï. De scherpe boeg sneed het dier door midden. Het beest had eene lengte van 70 voet. In de typen, die de schilder Jan Van Beers van de bloem van ons tegenwoordig geslacht geeft, is het somtijds moeilijk een mensch te herkennen, zoo zijn de vormen verminkt en is men het aapachtige nabijgekomen. Het zal er in den aanstaanden winter niet beter op wor den. Het nieuwste nieuwe, dat, volgens de mo dejournalen, de Parijsehe jongelingschap, zoodra zij van Trouville of de Pyreneën ot Zwitserland teruggekeerd is, te wachten staat, is de mode van het dragen van zijden kleederen. Welk een effect zullen de dandies daarmede bij huns gelij ken makcu! Toen het den vorigen winter in de kringen van deze hyper-elegante heeren der Schep ping mode werd, zich de mouwen en den kraag van den zwarten rok met een, bloembeddeken van bloeiende viooltjes te bedekken, waren de teerste en sentimenteelste Parijsehe dames wel een weinig bang, dat men hare modes te na zou komen. Maar wat zullen de moeders en zusters nu wel van hare zonen en broeders, hare sterke beschermers, zeggen, als zij hen in een fijn zijden galarok, met kant getooid, een feestzaal of een salon zien binnentreden? In een van de laatste vergaderin- gen welke een Parijsch gezelschap, bestaande uit enkel doctoren, in het Panthéon hield, vertelde een lid van de vereeniging, dr. Sandras, dat hij eene zeer merkwaardige ontdekkiug gedaan had; hij zei namelijk, de meuschelijke stem naar ver kiezing te kunnen stemmen. Hij verklaart echter dat zijn middel in sommige gevallen slechts voor een kort oogenblik helpt. Het hoofdbestuur der Neder- landsche vrijmotselarij is thans samengesteld uit de heeren: P. J G. Van Diggelen, Grootmeester nationaal; A. M. Maas Goesteranus, Gedeputeerd meester; R. J. A. Kallenberg Van den Bosch, le Grootopziener; J. G. G. H. Strengnaerts, 2e Grootopziener; F. Lieftink, Groot-redeuaar; J,P. Vaillant, Groot-secretaris; L. J. Egeliug, Groot thesaurier-aalmoezenier; J. Helder, Groot-archi- varis-bibliothecaris; J. van Lelyveld, Groot-cere moniemeester; A. Bloembergen, Groot-onder zoeker; E. Bareubroek, Groot-bouw-eu hofmeester en J. Boudewijnse, Adjunct-grootsecretaris. Groot, groot, groot! Bluf genoeg! Twee Londensche agenten van politie zijn dezer dagen beboet, omdat zij een omnibus-conducteur op onwettige wijze in arrest hadden genomen. Bovendien moesten zij ieder 25 sh. betalen v0or de schade aan de kleeren van den conducteur toegebracht. M e t t o e s t e m m i n g van den Prins van Wales zijn op de koloniale tentoonstelling te Londen bussen geplaatst voor het inzamelen van giften ten behoeve der Londensche hospitalen. Bij deze bussen komt, wanneer men er iets in werpt, een plaatje te voorschijn, waarop eene dankbetuiging te lezen staat, en de Prins van Wales gaf het goede voorbeeld door eene gift van 100 pond sterling te schenken. Ook de Ko ningin en al de leden van de Koninklijke fa milie, die de tentoonstelling bezochten, hebben door middel van dezen mechanieken bedelaar tot het fonds bijgedragen, en men heeft uitgerekend dat wanneer ieder bezoeker een enkelen stuiver in een der bussen wierp, meer dan 10,000 pond zou worden ingezameld voor de 124 Londensche gasthuizen, die zonder eenige staatshulp van de liefdadigheid bestaan. Elk jaar worden door deze instellingen 55,000 inwonende en 871,000 loopende zieken behandeld, waarvan de kosten 476,000 pond bedragen, terwijl de inkomsten uit belegd eigendom niet hooger zijn dan 78,000 pond. Het geheele verschil van 398,000 pond moet uit vrijwillige bijdragen worden gevonden. Het Vorstendom Monaco heeft in de eerste drie maanden van dit jaar 214,000 postzegels gebruikt. De Soevereine Vorstelijke Regeering nam, zooals men weet, sedert Nieuw jaar haar eigen postzegels in gebruik, en heeft sedert den ln April ook haar eigen briefkaarten en gestempelde euveloppen met het portret van Karei III uitgegeven. Door de geheele wereld, in Engeland, Amerika, België en Oosteurjjk, zijn complete verzamelingen van deze nieuwe post zegels verkocht. Uit het Edesche bosch en van de Sysselt, toebehoorende aan R. F. Baron van Heeckeren van Wassenaer, le Dieren, werden dezen zomer meer dan 3200 vaatjes boschbessen voor verzending naar Engeland afgeleverd, ver tegenwoordigende een bedrag van vele honderden guldeus; daarenboven werd ook eene groote hoe veelheid opgekocht voor de vruchtenfabriek te Ede of verzonden naar omliggende plaatsen. Het plukken geschiedde meestal door vrouwen en kinderen van arbeiders; voor den arbeidenden stand hebben dus dit jaar de bosschen rondom Ede voor het eerst veel voordeel opgeleverd. Le Journal des Mines wijst op eene nieuwe brandstof, het ligniet (een soort bruin kool), die spoedig den steenkool eene groote con currentie zal aandoen. Italië bezit groote lagen ligniet, dikwijls aan de oppervlakte der aarde, zoodat zij gemakkelijk te exploiteeren zijn. Intus- schen stoken eenige spoorwegmaatschappijen in Italië, met name die van Toscane, hare locomo tieven reeds met ligniet. Men verzekert, dat de Italiaansche Regeering, welke geen steenkolen mijnen op haar grondgebied bezit, zoodat zij in oorlogstijd zich van brandstof voor de spoorwegen ontbloot zou zien, aan de Italiaansche spoor wegmaatschappijen bevel zal geven, de vuurhaard van hare locomotieven zoo in te richten, dat zij ook voor het stoken van ligniet geschikt zijn. Deze maatregel zou een groote waarde aan de lignietmijnen in Italië geven, en vooral aan die in Midden-Italië aan de Middellandsche en de Adriatische zee. De belangrijke toeneming van studenten in de medicijnen in Nederland houdt gelijken tred met die in Duitschland. Terwijl het aantal aanstaande artsen sinds 1870 hier te lande verdrievoudigd is, is het in Duitschland gedurende da laatBte 8 jaren van 2000 tot 6500 gestegen. Volgens berichten uit Zermatt is daar het volgende ongeluk gebeurd Een Graaf Falkner met zijn vijftienjarigen zoon en drie Italiaansche gidsentwee Nederlanders wier namen niet bekend zijn, met twee gidsen, en twee Engelscheu, ook met twee gidsen, beklom men Dinsdag bij fraai weer deu Matterhorn. Even na 9 uren in den morgen stak een gewel dige sneeuwstorm op, die den geiieeleu dag en den geheelen nacht aanhield. Van Zermatt uit werd hulp gezonden. Woensdag-middag kwamen de twee Nederlanders en des avonds Graaf Falkner met zijn zoon en huone gidsen te Zjrmatt aan. De twee Engelschen met hunne gidsen ble ven, verstijfd van koude, achter, maar het ge lukte één van hen met de twee gidsen nog den zelfden avond te komen in de laagst gelegen hut der club. De andere kon zich niet meer bewe gen, en was een lijk vóór hulp daagde. De gid sen hebben dertig uren lang dapper gearbeid. De handen en voeten van drie gidsen en vau één reiziger hebben door de vorst geleden. De Gemeenteraad van Alkmaar heeft met algemeene stemmen besloten, in hooger beroep te komen van het door de Rechtbank tegen de Gemeente gewezen vonnis iu zake het ongeluk bij het Waaggebouw. Zooals men weet vond zekere Siebrauds daar den dood door het vallen van een kesp of kolder van het Waagge bouw, en werd de Gerneeu e tot betaling van eene schadevergoeding van f 6500 aan de weduwe veroordeeld. De remmer P. Eich, te Venloo, wien eergisteren de beide beenen werden afgereden, ia gisteren aan de gevolgen overleden. Hij laat eene weduwe met zeer jonge kinderen achter. Den ls ten Juli werd bij Cognac een rijtuig met 8 personen verbrijzeld door een sneltrein, toen het den spoorweg overstak, welks overgang een wachter der Staatsspoorweg-Maat schappij vergeten had af te sluiten. Twee per sonen bleven dood, de zes overigen werden ge kwetst. De gekwetsten ontvingen van de Maat schappij bij onderlinge schikking schadevergoe ding, maar de weduwen der twee omgekomenen verlangden 250,000 en 150,000 franks, welken eisch de Maatschappij te hoog vond. De rechter heeft haar thans veroordeeld, 97,000 en 70,000 ranks aan die weduwen uit te betalen. Volgens besluit van den Miü. van Koophandel in Italië, moeten alle naamlooze vennootschappen met aandeelen in de eerste week van elke maand hars maandstaten bij de rtcht- banken van Koophandel inleveren, opdat deze den 15den van elke maand door het Min. van Kooph. aao 't publiek kunnen meegedeeld worden. De vennootschappen, die zich hieraan onttrekken,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2