Bijvoegsel behoorende NIEUWE van Zondag 22 Augustus 1886. Aan de Kath. Dames van Nederland. UTRECHT, 10 Aug. '86. Voor de uitvoering van een even schoon als verdienstelijk werk komen wij de on misbare medewerking vragen van de Ka tholieke dames van Nederland. Wij komen een beroep doen op hare offervaardigheid en hare kunstvaardigheid tevens, en zulks voor eene onderneming, die als weinig andere hare belangstelling verdient. In onze jongste oproeping zie de kath. dagbladen van den 4eu dezer hebben wij doel en plan uiteengezet van de ten toonstelling, welke in het volgend jaar te Rome zal worden gehouden. Zal deze ten toonstelling beantwoorden aan het beoogde doel, dan moet zij vooral rijk zijn aan liturgische gewaden, altaarlinneu en andere kerksieraden, welke geschikt zijn, om door Z. H. den Paus te worden geschonken aan Missionuarisseu, arme Kerken en Kloosters en andere behoeftige godsdienstige instel lingen. Zeker zijn de Kath. dames de eersten om te erkennen, dat het vooral hare taak is, om daarvoor zorg te dragen. Reeds zijn wij van de hulp van vele Nederlandsche dames verzekerd. Al de hier te lande bestaande afdeeliugen van de V ereeniging van liet allerh. Sacrament tot versiering van arme Kerkenhebben ons met de meeste bereidwilligheid hare medewer king toegezegd. Maar daarmede mogen wij niet tevreden zijn. De dames toch van vele aanzienlijke gemeenten en steden, waarin genoemde Vereeuiging geene afdeeling telt, kunnen ons belangrijke bijdragen levereu en weuschen zonder twijfel daartoe in de gelegenheid te worden gesteld. Bij do oprichting van de heilige teut van het Oude Verbond, brachten, zoo wordt ons verhaald, kundige en bekwame Ha- breeuwsche vrouwen met de grootste of fervaardigheid de voortbrengselen van den vlijt en van de kunst harer handen, purper en scharlaken en fijn lijnwaad; ja, zi) be roofden zich van hare kostbaarste kleino diën, om 's Heeren woning te versiereu. In het nieuwe Verboud hebben de Chris tenvrouwen hare taak overgenomen: steeds eischten zij voor zich het eervol recht, de geheimzinnige woonplaats van het meusch- geworden Woord te mogen tooien met kostbare en smaakvolle producten van de kunst barer hauden. Thans roept de Vaticaansche Tentoon stelling de Kath. dames van geheel de wereld op tot een wedstrijd in dit edele werk; in dezen wedstrijd zullen zij tevens getuigenis geven van hare liefde en trouw jegens onzen beminden Vader en Herder Paus Leo XIII, en van hare zorg voor ouze hulpbehoevende broeders: de Katho lieke [dames van Nederland kunnen en zullen zeker niet ten achter blijven. Wij vertrouwen derhalve, dat deze uit- noodiging een gunstig onthaal zal vindeu bij allen, aau welke zij wordt gericht. In deze hoop veroorlooveu wij ous met weinige trekken aau te duiden, op hoe- danige wijze wij meeneu, dat de dames, die gehoor weuschen te geven aau ous verzoek, het beoogde doel kunnen bereiken, zonder de uitvoering te belemmeren van de andere plauueu, welke voor de feest viering ziju beraamd. Daartoe aangezocht door den E. H Pastoor vau de gemeente, of door de E.E. H.H. Pastoors van de stal, indien deze meer dan ééne parochie telt, vereeuigen en constitueeren zich emige dames tot het verzamelen vau bijdragen en het ver vaardigen van geschikte voorwerpen voor de Vaticaansche tentoonstelling. Schijnt zulks noodig, dan trachten zij nog andere dames voor het werk te winnen. Zelve offe ren zij hare bijdragen, hetzij in geld, hetzij in passende stoffen of voorwer pen en vragen offeranden vau hare kenuissen eu vrieudiuen, waarbij ze echter verzocht worden te doen uitkomen, dat het hoofdcomité later nog een beroep zal doen op hare mildheid voor het aan Z. H. aan te bieden feestgeschenk in geld. Dau gaan zij aan het werk en vervaardigen naar eigeu keuze en vermogen een kleiner of grooter aantal geschikte voorwerpen. Dat deze zeer kostbaar zijn, is volstrekt geen vereisehte. Hoogst welkom ook zal ziju eenvoudig bewerkt Ijjuwaad ten dien ste van altaar en priester, als: alben, humeralen, rochetten, misdienaarskleedjes altaardwaleu, corporalen, kelkdoekjes, vin gerdoekjes, communiekleeden enz. Ontbreekt het den Dames aan goede modellen of stooten zij op andere moeilijkheden, dan kunnen zij zich gerustelijk wenden tot de Eerw. Dames-Religieuzen van de eeuwigdu rende aanbi Idinj te R>tterd un, Een- drachtsstraat 73, die gaarua bereid zijn modellen te knippen, goede stoffen in te koopen, met één woord, al de gewensclite hulp en inlichtingen te verstrekken. Van genoemde dames ontvingen wij ook het lijstje beuevens de wenken eu bepalingen, welke wij hier achter doen afdrukken. Ten slotte verzoeken wij de geëerde dames, de voorwerpen te voorzien van den naam der plaats, waar zij werden ver vaardigd eu geschonken. In den zomer vau het volgend jaar zullen wij door middel van de kath. pers bekend maken, waar en op hoedauiga wijze wij de vervaardigde geschenken ter verzanding naar Rome weuschen te vereeuigen. JVamms het Hoofdsomlté: H. J. SMIDT, Voorzitter: Dr. J. A. H. G. JANSEN, Secretaris. Voor de te vervaardigen kasuifels, dal- matieken, koorkappen, humeralen, alben en rochetten is de romeinsche vorm een

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 5