NIEUWE No. 1034. Donderdag 26 Augustus 1886. 11 de Jaargang. Engeland en Ierland. BUITENLAND. Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor het Buitenland Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG B UBE A IT: St. Jansstraat Haarlem. T 0,85 1.— 1,50 0,06 Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrjjdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K UPPERS LAUEEY. Den 6den Augustus jl. vierde het Ka tholieke Ierland den lilden geboortedag van zijn grootsten zoon, den wereldberoem- den en meest voortreffelijken Staats- en volksman Daniel O'Connell (geboren den 6den Augustus 1775, gestorven den 15den Mei 1847). In dit jaar heeft het volk van het groene eiland meer dan ooit reden, de herin nering aan zijn bevrijder op te wekken, nu de voortzetting van het door hem begonnen work in het Britsche Rijk de quaestie 7an den dag is, door welke onlangs een Engelsch Ministerie ten valeen ander aan het roer kwam. Toen O1 Connell het politieke schouwtoo- neel betrad, had hij op zijn programma twee zaken geschreven: de godsdienstige en de politieke bevrijding van zijn volk. Het eerste doel heeft hij bereikt; in het jaar 1829 werd de emancipatie der Ka tholieken in het Britsche Rijk wettelijk hersteld. De politieke bevrijding is hem slechts gedeeltelijk gelukt, ofschoon zij op zijn programma eigenljjk boven aan stond, en de eerste politieke redevoering, die de nog niet 25 jarige O'Connell den 13den Januari 1800 op eene vergadering van Katholieken te Dublin uitsprak, geen protest was tegen de verdrukking van het Iersche volk op godsdienstig terrein, maar een protest tegen de afschaffing van het Iersche Parlement, welke in dit jaar had plaats gehad en tegen het herstel van de legislatieve unie tusschen Ierland en En geland. Repeal (dat wil zeggen herroeping der unie) was naast emancipatie der Ka tholieken het wachtwoord, dat de groote volksmau, gedurende de eerste helft zijner politieke loopbaan bezigde tot, nadat de emancipatie was verkregen, repeal de eenige eisch der Ieren bleef. Als O'Connell de po litieke quaestie op den voorgrond stelde, moet men niet denken,jdat hem de godsdien stige vrijheid van zijn volk minder ter harte ging. Hoe zou men zulks trouwens bij een man vermoeden, die tijdens eene bedevaart naarRome het tijdelijke met het eeuwige ver wisselde en in zijn testament uitdrukkelijk verklaarde, dat zijn lichaam in Ierland, doch zijn hart in dè hoofdstad der Chris tenheid zou moeten rusten? Neen O'Con nell was overtuigd, dat door het herstel van Ierlands zelfstandigheid op het gebied van bestuur en wetgeving, de bevrijding der Katholieke Kerk van den last, die haar sinds de .hervorming* drukte, zou verze kerd zijn. God echter, die het lot der Sta ten niet minder dan dat der individuen in Zjjne hand heeft, had anders besloten; Hij gaf aan het Iersche volk allereerst de gods dienstige vrijheid, als belooning voor zijn FEUILLETON. Loon naar werk. {Vervolg.) De moeder was uit eene oude baptistenfamilie. Zij had nooit gedanst, en er ook nooit bizonder naar verlangd: maar zij was de moeder, en hij was haar eenig kind, zou zij hem het genot vergallen, waarnaar hij verlangde? „David, als je gaat, doe mij dan het genoe gen kom niet te laat te huis?" Darid beloofde dat, en zijne moeder, die het niet zoo heel erg meer scheen te vinden, dat hij eens zou dansen, vroeg: //heb je een meisje? Daar had David nog niet aan gedacht Wel," zei hij, nadat hij er een poosje over had gedacht, //dat kan Geertrui wel zijn." „Geertrui?" antwoordde de moeder langzaam, ijver in de uitbreiding van het Chris tendom en voor zijue verknochtheid aan het Katholieke Geloof betoond. Gausche scharen Missionarissen zond het eiland der Hei ligen,* kort na de bekeering zijner bewo ners, naar de heidensche landen op het vasteland. De eerste boden des Geloofs, die in Germanië het zaad van het Christen dom strooiden, St. Gallus, St. Fridolin, St. Emmeran, St.Columbanus, waren Ierenen in nog vele steden in Europa herinneren de gebouwen van oude kloosters eraan, dat eenmaal Iersche Monniken daarin wa ren gehuisvest. Voor het behoud van zijn Katholiek Geloof heeft later het Iersche volk, sinds het vijandig gezinde Engelsche volk tot het Protestantisme was overge gaan, in waarheid een driehonderdjarig martelaarschap geleden. Ierland verkreeg zijne godsdienstige vrijheid, zijne politieke zelfstandigheid werd aan het land door de Voorzienigheid nog ontzegd. Zeker heeft Zjj daarbij hare bepaalde bedoelingen. Want bij alle voortreffelijke eigeschappen, door welke de Ier zich onderscheidt (dapperheid, matigheid, grootmoedigheid), ontbrak hem die eigenschap, welke bij zijn tegenstander» den Eugelschman, in zoo hooge mate te vinden is, namelijk de kracht een Staat te vormen, met vereenigde macht op een doel aan te vallen. Het was voor den machtigen geest van een O'Connell voor behouden, een volk dat van eeuwen her door burgertwisten wasberoerd geworden, waardoor de overwinning den buitenland- schen vijand gemakkelijk viel, te vereeni gen en den wil van zes millioen bewoners op één punt te brengen. De verdere strjjd, dien het Iersche volk voor zijne zelfstan digheid te strijden heeft, zal wel, volgens den wil der Voorzienigheid, het doel heb ben, het Iersche volk op te voeden, in de bewoners van het groene Erin de kracht tot het vormen en onderhouden van een Staat te doen ontkiemen en tot rijpheid te brengen, opdat het volk in staat zij van de verkregen zelfstandigheid een goed gebruik te maken voor het eigen welzijn en tot heil van het gezamenlijke Brit sche Rijk. Om overigens de standvastigheid te begrijpen, waarvan het Iersche volk ge tuigt in de pogingen tot het verkrijgen van eene legislatieve onafhankelijkheid, wijl het geen gerechtigheid van een Engelsch Parlement verwacht, moet men een blik op zijne geschiedenis slaan. Na de invoe ring van het Christendom door den h. Patrickverheugde Ierland zich ongeveer vier eeuwen lang in den gelukkigsten toestand. Toen volgden er droevige dagen. Gedureude 300 jaren was Ierland bloot gesteld aan de aanvallen der heidensche "de zoon des huizes kan niet met de dienstmaagd dansen." Wees maar niet bang, moeder, ik zal wel een meisje vinden, zei David opgeruimd, „en als Geertrui met mij danste, dan zou ik haar daar eigenlijk nog voor moeten bedanken.// „Nu, ga dan sprak zij, „ofschoon ik liever had gehad, dat er van dat gaan niets ware gekomen.// De oude vrouw Lustig was eene beste vrouw, die aan iedereen van harte vreugde en genot gunde, aan David het zijne en aan Geertrui het hare. Maar zij had het meer gepast gevonden, dat ieder zijn geluk afzonderlijk genoot, in plaats dat zij zulks samen deden, en zij kon niet ont kennen, dat die kermisgang van David haar nu nog veel ernstiger voorkwam dan straks. Maar toen hjj wegging, met den mooien zijden doek, waarin zij zelve een strik had gelegd, om den hals, en een roos in het knoopsgat van het donkerkleurige vest, toen hij daar door den hof ging met zijne flinke houding en mannelijkeu Denen en Noormannen. Nauwelijks waren de indringers verdreven of de Engelschen zetten onder hun roofzuchtigen Koning Hendrik II, voet aan wal op het groene eiland. En met dit feit neemt een historisch drama een aanvang, welks laatste bedrijf in onze dagen nog niet is afgespeeld. De drie eerste bedrijven verhalen het tiranniseeren van een volk, van eene ver drukking van den Godsdienst en van een honend triumfgejuich. In het vierde be drijf neemt men teekeus van eene dreigende vergelding waar. Engeland heeft het groene eiland als een speelbal van zijne despotieke luimen beschouwd; de bal wordt echter een metalen kogel, die met ijzeren ketens aan de voeten van den kolossus geklon ken, welke intussckeu het bezit der halve aarde in zijne handen heeft verkregen, hem in al zjjne bewegingen stoort en hindert. De wereldgeschiedenis is het we reldgericht! Met bloedige hand heeft En geland het naburige eiland aangevallen om door zjjn bezit tot eene wereldgebiedende positie te komen; thans is Ierland de oorzaak van talrijke nederlagen in Enge- lands buitenlandsche politiek. Of het pas begonnen vijfde bedrijf van het drama verzeenend zal eindigen, of dat het nog bloedtooneeleu zal te zien geven, dat hangt af van het rechts gevoel en van de po litieke scherpzinnigheid der Engelsche Natie, Slot volgt.) Dertig sociaal-democraten te Barmen hebben dezer dagen op formeele wijze te kennen gegeven, dat zjj ophouden leden hunner respectieve kerkgenootschappen te zijn. In het Lagerhuis heeft Gors verklaard dat er thaus 17,000 man troepen in Bir ma zjjn en dat zij met 10,000 man zullen versterkt worden. De Alexander van het kleine Bul garije heeft zijn verzet tegen den Alexan der van het groote Rusland moeten boeten met het verlies van zijn troon en zijn vor stendom. Een troepje trouwelooze Bulgaren, die langer dan de aanvoerder der oppositie Zankoö aan den invloed van den rollen den roebel* weerstand geboden hadden, zijn eindelijk voor de Russische verleiding bezweken en hebben tegen hun Vorst saamgezworen, dien zij onverwachts heb ben doen oplichten en, naar het schijnt, reeds hebben doen verwjjderen, waarschijn lijk wel niet naar Turn-Severin, zooals een bericht zegt, omdat Prins Alexander aldaar op Rumeensch grondgebied vrjj zou zjjn en, aldus in de nabijheid, zeer gevaarljjk voor de samenzweerders, maar eerder, zoo gang, toen kwam de moedertrots boven, toon vond zij baar zoon mooier dan ieder anderen van zijn leeftijd, en zij had een oogenblik lust, om meê naar de herberg te gaan, en te hooren, hoe allen zouden zeggen, dat haar David zoo'n knappe, flinke jongen was. Eu terwijl de moeder bezig was met zich gelukkig te droomen in de gedachte, dat haar zoon de held van het feest zou zijn, liep de oude Abra ham rusteloos in zijne kamer op en neêr. Hij dacht aan lang vervlogen tijden, toen ook hij heel anders had geleefd, dan de kameraden zijner jeugd. Hij dacht aan jaren, die hij had door gebracht, vervreemd van de gemeente, waartoe hij behoorde, ver van hare vreugde en van hare feesten. Nooit had hij in die gemeente het avond maal gevierd, zijne kinderen waren daar niet gedoopt: hare feestdagen waren zonder hem voor bij gegaan, an hij vroeg zich zeiven nu, voor de «erste maal van zijn leven; „Is het goed, dat het zoo is als eeu bericht van andere zijde meldt, op een Russisch schip, dat met den gevallen Vorst den Douau afstoomt. Waarheen? Misschien wel naar eeue Russische haven om door zjjn machtigen neef, den Czaar, hier of daar geïnterneerd en op die wijze onschadelijk te worden gemaakt. In eene proclamatie van de Bulgaarscbe Voorloopige Regeering wordt de afzetting van den Vorst aldus toegelicht: »De Vorst bewees aan Bulgarije op het slagveld groote diensten, sloeg echter in de politiek te weinig acht op Bulgarije's stel ling als Slavische Staat en op eeue ge- wenschte goede verstandhouding met Rus land. Zjjn afzetting werd derhalve onver mijdelijk.* Den 29sten April 1879 werd Prins Alexander van Battenberg door de natio nale vergadering te Tirnova, met alge meens stemmen en natuurlijk onder den invloed van Rusland tot Vorst van Bul- garjje gekozen, en nu zeven jaar wordt hij door dienzelfden invloed van den troon gestooten, omdat hij^ heeft kunnen vergeten, dat hjj niet voor het welzijn van de Bul garen en hun land, maar voor de bevor dering van Ruslauds plannen op het schier eiland van den Balkan op den Bulgaar- schen troon werd geplaatst. Ten overvloede blijkt het uit de nuchtere wijze, waarop toongevende bladen als de Post en de Kölnische Zeitung de onttroning van Prins Alexander opvatten, dat Duitsehland en Oostenrijk in dezen aan Rusland vrjje hand gelaten hebben en zeer waarschjju- lijk is het dit geweest, wat onlangs te Gastein tusschen de Regeeringen der kei zerrijken is behandeld. De beide genoemde bladen betuigen sympathie voor den geval len Vorst in min of meer gezwollen taal, maar achten het toch maar eene gerust stelling voor den Europeeschen vrede, dat hij van de baan is. Zoolang hjj toch op den Bulgaarschen troon zat, was het ge vaar groot voor eene gewapende bezetting van Bulgarije door Rusland en voor eene wraakoefening van Servië. Voor het oogen blik zijn door de onttroning van Prins Alexander de kansen voor het behoud des vredes stellig vermeerderd, maar of de oppermachtige invloed van Rusland in Bulgarjje nu juist voor de toekomst groote waarborgen oplevert voor den Euro peeschen vrede, mag ernstig worden be twijfeld. Volgens art. 3 van het tractaat van Berlijn zal nu opnieuw door de Bulgaar scbe vertegenwoordiging een Vorst»in vrij heid* moeten gekozen worden, en deze vrjje keuze zal natuurlijk vallen op een gunsteling van Rusland. Het moet een be nijdenswaardig lot zijn om, na hetgeen En hij wrong de handen, eu riep„h.b ik dan gedwaald, mijn heele leven lang, toen ik dacht goed te doen? Ren ik te hoogmoedig ge weest, toen ik alleen wilde staan, als eene ge meente?" De dag nam af en da schemering brak aan, en het was nog altijd duister in de ziel van den ouden man, die zich zeiven op zijne vragen niet kon antwoorden. Toen het geheel donker was kwam Davi'l t'huis. Maar zonder naar zijne moeder te gaan liep hij door naar zijne kamer, en viel hijgend op oed. En Geertrui kwam schreiende op de hofstee terug, maar gaf aan vrouw Lustig geen uitsluitsel van hare smart. Eindelijk keerde ook Hannes terug en de verschrikte vrouw vernam uit zijn verward verhaal, dat er bij het dansen was gevochten. (Wordt vervolgd.) HUM ABONNEMENTSPB IJ S AGITE MA NON AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTENTIÉN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 1