NIEUWE No. 1035. Zondag 2!) Augustus 1886. 11de Jaargang. Engeland en Ierland. BUITENLAND. Loon naar werk. 7) MARLMSt ABONWEMEHTSPBIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p, p. Voor het Buitenland Afz jnderlpke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG BÏÏEE AU: St. Jansstraat Haarlem. 1 0,85 1,— 1,50 0,06 INTIINDRAT AG-ITE MA NON AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTENTIÉN Van 16 regels30 Gents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrjjdag' avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K UPPERS LAUK1Y. Vervolg en slot.) Nadat de Engelschen hun voet op den Ierschen bodem hadden gezet, nam het tirauniseeren een aanvaug. De Ier kon door deu Engelschmau straffeloos worden gedood. Slechts de Engelsche baronnen, die met hun gevolg in 't land getrokken wareu, kouden, volgens Engelsch begrip, op rech- teu aanspraak maken. Voor de Ieren werd de bescherming volgens het Engelsche recht en volgens de Engelsche wetten geweigerd. De maat der dwinglandij werd volgemeten door het onzalig fanatisme van die En gelschen, welke door Hendrik VIII tot het Protestantisme waren overgehaald. Zoo ver zijne macht strekte, werden door Hen drik VIII hervormingenin Ierland in gevoerd, d. w. z. de Katholieke Kerk werd van hare goederen en inkomsten beroofd, de godshuizen ontwijd en verwoest. Hen driks dochter, Elizabethzette het begonnen werk der vernietiging van de Iersche Natie op gruwelijke wijze voort. Verbeurdver klaringen en verbanningen waren aan de orde van den dag. Wat het zwaard spaarde, kwam om door den honger of door de pest. De volgende Regeeringen, 't zjj er een Stuart op Eugelauds troon zat, 't zij dat de dictator Cromwellals zoon der revolu tie het Staatsschip leidde, brachten geene verbetering in deu toestand; zij vererger den dien veeleer. Het werk der verdruk king werd onder Willem van Oranjedie zijn schoonvader Jakob II in 1691 van den troon stiet, gekroond door het uit vaardigen van zoogenaamde strafwetten, die eene eeuw lang op het ongelukkige Ierland loodzwaar hebben gedrukt. Het was den Katholiek verboden aan zijne doch ter een uitzet te geven of een testament te maken; ging de zoon van een Katho liek tot het Protestantisme over, dan werd hij eigenaar van het gansche vermogen zijns vaders. Verkreeg een Katholiek een stuk grond door koop of schenking, dan kon ieder Protestant het hem ontnemen. Geen Katholiek mocht lauderijen langer dan 31 jaren pachten en zoodra het hem gelukte, de opbrengst zoo te doen toene men, dat zij de pachtsom een derde deel te boven ging, kon ieder Protestant hem van het land verjagen. Geen Katho liek mocht een paard bezitten dat meer dan 5 (60 gulden) kostte; een paard dat meer waarde had, kon ieder Protes- FEU1LLETON. {Vervolg) Nauwelijks was David in den „Adelaar" ge komen, zoo verhaalde Hannes, of de wel niet zoo kwaad gemeende, maar toch lastige plage rijen waren dadelijk begonnen. Hij had ze goed verdragen, tot dat J akob ï'rosch, de brutaalste jongen van het dorp, dezelfde, dien Geertrui gisteren had afgewezen, er zich ook meê had bemoeid. David was de danszaal ingegaan, en had Geertrui, die tegelijkertijd met hem binnenkwam, gevraagd om te dansen, toen Jakob, juist op het oogenblik, dat men zou beginnen, de dan seres als de zijne begeerde. Daar vielen harde woorden, en bij David, die al in een eenigszins opgewonden stemming het huis had verlaten, was elk woord van Jakob als olie in het vuur. De omstanders waren er nog ingeslaagd, om een dreigend gevecht te verhoeden, maar het duurde niet lang, toen Jakob, die opnieuw door Geertrui was afgewezen, met nieuwe, altijd bitter* tant voor 5 zich toeëigenen. Op straffe van hoogverraad was het den Katholieken streng verboden onderwijs te geven. Wie zij tie kinderen door Katholieken liet onder richten, verloor alle recht op zijn tegen woordig en toekomstig vermogen. Zooals van zelf spreekt waren de Katholieken van alle politieke rechten, van alle Staats ambten en van deu officiersstand uitge sloten. Van dien aard waren de wetten, door welke Engeland het Iersche Volk op geeste lijk eu stoffelijk gebied tot Heloten en Paria's trachtte te maken- Het gelukte echter niet; nog geen volle eeuw was er sinds de uitvaardiging dezer strafwetten penal laws) verloopen, of Ierland had een# verdubbelde en Katholieke bevolking. Onder den druk van den in zijne Noord- Amerikaansche koloniën uitgebroken op stand, bewilligde Engeland eindelijk in 1778 de eerste verzachting der penal laws. Het werd den Katholieken toegestaan onder zekere beperkingen grondbezit te verkrijgen. Verdbre verzachtingen volgden nog steeds, als Engeland iu nood verkeerde. Aan het verleenen van politieke rechten aan de Katholieken, dacht men echter nog lang niet. Eene petitie inhoudende het verzoek den Katholieken Ieren het kiesrecht toe te «taan, werd in 1792 nog verworpen. Om de pogingen der Iersche Katholieken, tot het bekomen van vrijheid en recht, tegen te werken, vormde zich in 1795 het mafonnieke verbond der Orangisten, dat ook nog in onze dagen bij de verkiezingen als bewerker van talrijke oproeren en strijd veel van zich doet hooren. In het jaar 1798 was de maat van toorn en wanhoop volgemeten; er brak een op stand uit, die echter binnen het jaar in het bloed zijner bewerkers was verstikt en de toestand van het land was ellendiger dan voorheen. De Engelsche landlords verteer den hunne inkomsten in Engeland, hunne ageuten persten door de politie eu de mi litaire macht den verhongerden boereu, den pachtpenniug af, en joegen hen, als er niets meer af te persen viel, van huis en erf in de diepste ellende. De tot wanhoop gebrachte boer nam wraak op zjjn ver drukker en in vele Graafschappen heerschte er tijdelijk een formeelen oorlogstoestand tusscheu de pachters aan de eene en de grondbezitters met hunne agenten en de politie, aan de andere zijde. Eu zoodanig is de toestand gebleven tot den huidigen dag der en hatelijker plagerijen op David losging. Ja, hij ging zoo ver, dat, toen David, door woede en wijn buiten zich zeiven gebracht, de gebalde vuist ophief, eene roede, die hij van een bezem had gemaakt, vertoonda en luidkeels uit riep: „Hier is het wapeu, dat David best kent, en of hij vroeger of later er meê krijgt, dat is hetzelfde, als hij thuis komt krijgt hij er toch mee Het laat zich gemakkelijk denken, wat daarop volgde. David was dol van woede op Jakob aangevallen. Geertrui had onder luid geween getracht hem tegen te houden, de andere dan sers hadden de vechtenden gescheiden, de kastelein had Jakob de deur gewezen, maar David, die buiten zich zeiven was van drilt, riep zijn be- leediger achter na, dat hij hem wel zou vinden. Vrouw Lustig hoorde dat alles met innige bekommering aan, en beschuldigde zich van zwakheid, dat zij David het dansen niet ernsti ger had afgeraden. Het onkruid had wortel geschoten. Wat er van groeien zou, wist God. Toen de nacht kwam, vond hij op de baptisten hoeve weinigen in slaap; de oude lui waakten den ganschen nacht, en David wierp zich slape loos op zijn bed heen en weer. Als een gloeiend In bet jaar 1800 werd ook nog het Iersche Parlement ontbonden en opgeheven en de legislatieve vereeuiging met Engeland geproclameerd. Ofschoon in het Iersche Parlement slechts Protestanten zaten de Katholieken immers hadden geen kies recht zoo werd toch op deze wijze aan de Ieren de hoop ontnomen, na't verkrij gen van politieke rechten, hunne aangele genheden in een eigen Parlement te be handelen eu hunne wetgeving zelf te kunnen regelen. Het jaar 1798 zag den laatsten alge- meenen Ierschen opstand. In het jaar 1800 begon de groote, vreedzame volksman O' Connell, zijne politieke werkzaamheid en leerde hij zijn volk staatkunde. De wapens van O'Connell waren de pers, de vereeui- giugeu en de volksvergaderingen. Door deze wapens heeft hij in het jaar 1829 de staat kundige geljjkheid der Katholieke verkre gen, met deze wapens heeft hij nog achttien jaren langer voor Ierlands zelfstandigheid op het gebied van wetgeving en bestuur gestreden. Zijne strijd voor repeal bezorgde hem drie jaren voor zjjn dood eene gevan genisstraf van ééu jaar beuevens eene geld boete van 2000. Nauwelijks echter had hij de gevangenis betreden of het vonnis werd vernietigd. Doch Ierlands grootsten zoon had voor de zelfstandigheid van zijn vaderland geleden, en dat is voldoende om aan Ierlands zaak ten slotte de zegepraal te voorspellen. O'Connell is gestorven, zonder de vol eindiging van zijn werk te aanschouwen. Zijn geest is echter tot den huidigen dag in het Iersche volk werkzaam gebleven. Een van Engelands oudste en grootste Staatslieden, Gladstone, heeft zich genood zaakt gezien, de zaak der Ioren tot de zijne te maken. Hij leed belaas échèc; Parlement en volk hebben tegen hem beslist. De leider der Tories, lord Salisbury, heeft de teugels der Regeeriug ter hand genomen. 316 leden van het Lagerhuis staan hem ter zijde; voor eene zekere meerderheid ontbreken hem minstens nog 20 stemmen, aangezien het aantal leden van het Lagerhuis 670 bedraagt. De duur van het conservatieve Kabinet hangt iu deze omstandigheid geheel en al af van den steun der liberalen (Whigs) onder lord Hartington. Yolgt Salisbury tegenover Ierland de twintigjarige politiek van den dwaug« dan is het vonnis over zijn ministerschap reeds geveld. Het zal bloedig ijzer brandde hem de geleden boon op het hart; onzalige plannen van wraak, door haat en toorn aangevuurd, vormden zich in zijn binnenste. Had Jakob voor hem gestaan, hij had hem met eigen handen kunnen verworgen, hij had met wellust naar zijne stervenskreten kunnen luisteren, en hij knarste op de tanden en sloeg zich met de vuist tegen het voorhoofd als een waanzinnige. Wel was Jakob uit de danszaal gezet, maar David had toch het lachen gehoord, het lachen over de roede, en dat lachen was om hem. Maar midden in dien toorn had hij een gevoel van naamloozeu weemoed, zoo treurig en diep, dat hij er geen woorden voor kon viuden om Geertrui, om het meisje met de heldere oogen en het open gelaat zij had niet gelachen, zij had geschreid, en zij had Jakob afgewezen geweigerd om met hem te dansen tot tweemalen toe. „Had zij gelachen, dan De jongeling zei niet, wat dan? Hij sidderde terug voor het beeld, dat zich in zijn half wakenden, half sla- penden toestand aan hem vertoonde Jakob Frosch met een mes in de borst, een lijk, bleek, doodelijk bleek en met bloed bemorst. Vol ont zetting vloog hij op, bracht de handen aan het voorhoofd en schreeuwde: „moordenaar, zijn en van korten duur. Homerule zal en moet Ierland verkrijgen; nog een aan val en de schans is gewonnen. Volgens Figaro, is het Hoofd van het Fransche Gemeenebest in de laatste dagen tweemaal door eene duizeling overvallen. Zijne echtgenoote zou zich deswege niet weinig ongerust gemaakt hebben, en hem vau het Presidentschap wenschen ontheven te zien. De Heer Grévy zou hieraan wel willen voldoen, maar dan de zekerheid willen hebben, dat zijne plaats ingenomen wordt door zijn vriend en vertrouweling De Freycinet. Daarom zou het wezen, dat de Minister-President reeds sedert veertien dagen te Mont-sous-Vaudrey de gast is van den heer Grévy. Er zullen, zegt Figaro, nu onderhande lingen plaats hebben om den overgang van het Presidentschap van den heer De Freycinet zeker te maken. Gelukken deze niet, dan zullen zij officieus geloochend worden; maar de zaak is waar, en men zal misschien reeds eerstdaags vernemen, dat de heer Grévy zijn ontslag heeft in gediend. Er openbaart zich te Berlijn een sterke omkeer ten gunste van Prins Alexander. Van officieuze zijde wordt verklaard: De toestand is merkelijk veranderd sedert het gebleken is, dat Bulgarije's bevolking over het geheel genomen de samenzwering van Zankofi 's partij verwenscht. Nadeelig is het voor de aanhangers van Prins Alexan der, dat zijn verblijf en lot te eenemale onbekend zijn. Daardoor wordt de hande ling ter onderdrukking van de samenzwe ring verlamd. Elke Russische of Turksche tusschenkomst in Bulgarije is thans een bedenkelijk gevaar; de geheele quaestie van de Balkau-stateu kan daardoor weer voor den dag treden. Voor Rusland staat thans, om richtig te handelen, maar één weg open; het moet den Prins dadelijk in vrij heid stellen, indien hij op Russisch gebied is, en vervolgens, krachtens het tractaat van Berlijn, het bijeenkomen eener nieuwe Europeesche conferentie over de Bulgaar- sche quaestie verlangen. Aan de Neue Freie Presse wordt van den 24 dezer uit Kalafat het volgende gemeld: Het nieuwe Bulgaarsclie Ministerie is omvergeworpen. De Metropolitaan Cle ment, de Majoor Gruew eu Zankoff zijn moordenaar!" „Wie is daar?" riep hij, ter wijl hem de haren te berge rezen, en het was hem, of hij de stem van zijn vader hoorde, die op ernstigen toon de wet las „Gij zult niet dooden en „Mij is de wrake, Ik zal het vergelden, spreekt de Heer." Uitgeput viel hij achterover op de kussens, en de medelijdende slaap ontfermde zich eindelijk over hem. De morgen kwam, en al was het nog donker in het hart der bewoners, vroolijk en helder wierp de zon haar licht op de hoeve. De oude Lustig was al vroeg opgestaan; als naar gewoonte had hij de ronde gemaakt door schuur eu stal, en kwam toen, ernstig en zwijgend, aan het ontbijt. Hij vroeg niet naar den dag van gisteren, hij vroeg niet, waarom zijne vrouw en Geertrui er zoo beschreid uitzagen, waarom de moeder telkens met zoo bezorgden blik haren zoon aanzag hij vroeg niet, maar hij wist het; het onkruid had wortel geschoten, en daar was iets in zijn binnenste, 't w.lk hem zeide, dat hij niet onschuldig was. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 1