BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. ïn verzekerde bewaring gebracht en het vroegere Ministerie-Karawelow is hersteld. De militairen, die door het voorgeven dat Prins Alexander vrijwillig afstand heeft gedaan van de Regeering en door de bekendmaking van het voorloopig Gouver nement verlokt waren geworden tot de eedsaflegging, zijn, evenals de bevolking, in de hoogste mate verbitterd en wijzen elke nieuwe Regeering van de hand. Er zullen thans gemachtigden naar Bucharest, Weenen, Berlijn en Darmstadt gezonden worden, om ter plaatse waar zij Prins Alexauder vinden mochten, hem de betui ging van de trouw der bevolking en van het leger over te brengen en hem tot terugkeer te bewegen. Yolgens een telegram uit Adriauopel, insgelijks van den 24en, heeft zich te Tir- nova eene nieuwe voorloopige Regeeriug, onder voorzitterschap van Stambulow, President der Kamer, ten gunste van Prins Alexander gevormd. Sfcoïloff heeft aan de vertegenwoordi gers der Mogendheden eene circulaire ge zonden, waarin hij het optreden der nieuwe Regeering mededeelt en de Mogendheden verzoekt het bewind te erkennen, terwijl hij de hoop uitspreekt, dat daaraan de steun en het vertrouwen der Mogendheden verzekerd zal zijn. De Maarschalk van het vorstelijk verbljjf te Sofia heeft deze stad verlaten teneinde Prins Alxander te ontmoeten. Men gelooft, dat hij de opdracht heeft, den Vorst te verzoeken naar Bul- gaiije terug te keeren. Het Frankjurter Journal meldt dat Prins Alexander van Bulgarije tot dusver slechts het bericht gezonden heeft, dat hij naar Breslau vertrok en van daar nader bericht zou geven. Alle andere berichten zjjn voor barig. {Zie laatste berichten Iu liet Alg. Wbl. voor alle standen komt een artikel voor over de begrafenisfondsen, die door den schrjjver een volkskanker worden genoemd. Door onderzoek is hem gebleken, dat er in ons land elk jaar f780,000 aan contributie in begrafenis fondsen wordt betaald, welke som, zoo zij in levensverzekeringen ware gestort, na tien jaren een kapitaal van f 8,900,000 zou vormen. Het grootste kwaad, door deze fondsen gesticht, is, dat zij aanleiding geven tot speculatiën op den dood van derden. De verzekeringen toch worden aangegaan zonder behoorlijke waarborgen. De speculanten zoeken personen van kwijnende ge zondheid: zij verzekeren die in verscheiden fond sen en steken bij hun dood het geld in den zak. Het gevolg is, dat de besturen der fondsen ge dwongen worden, wegens dergelijke practijkeu, de premiën hooger te stellen dan de sterftetafels zouden aangeven. Voorts leidt het tot misdaden, o. a. ook tot zorgeloosheid, zooniet erger,jegens jeugdige kinderen, voor wie geen contributie wordt betaald, maar bij wier overlijden f 12 wordt uitgekeerd. Met het oog op dergelijke verkeerdheden en misdaden misschien acht genoemd blad het dringend noodig, dat eene wet op de begra fenisfondsen tot stand kome. De Nieuwe Rotterd. Ct. wijst er te recht op, hoe in de laatste dagen overtuigend gebleken is de wenschelijk om den rang van Broeder van de orde van den Nederlandschen Leeuw te be houden. Ware, zooals de Regeering niet lang ge leden voorstelde, de afschaffing van dien rang door de Kamers goedgekeurd, men zou dan de gelegenheid gemist hebben om op gepaste wijze het kloekmoedig gedrag te beloonen van de Jor- daanbewoners Leendert en Jacobus Mens, nadat deze met edele fierheid eene geldelijke belooning hadden geweigerd. Gelukkig is het voorstel, om geen Broeders meer te benoemen, door de Ka mer nooit ir. behandeling genomen. „Het is verdwenen", zegt de //Nieuwe Rotterd. Ct.", „zonder dat iemand weet waar het gebleven is". Aan het Dagblad werd gevraagd of het ter wering der colportage van oproerige blaadjes het voorbeeld van Amsterdam gevolgd wenschte te zien, waar ook goede bladen ouder dien maat regel lijden. Het blad antwoordt: „Wij zouden het verbod algemeen wensehen; maar daarnevens aan de hiertoe aangewezen auto riteit de bevoegdheid willen toekennen om, op daartoe in te dienen verzoek, aan bepaalde per sonen voor bepaalde couranten vergunning tot colporteeren te verleenen!" In de Eerste Kamer heeft de Minister van Marine, in zijne inlichtingen over het voorge vallene met het ramschip Schorpioen het benoe men van leden der enquête-commissie buiten het zeeofficierskorps onnoodig geacht. De heer Blussé meende, dat het buitenland geen goeden dunk zou krijgen over de hoedanigheid onzer kostbare schepen. Hij en de heer Van de Putte drongen op nauwkeurig onderzoek naar de oorzaken aan; de Minister beloofde de Kamer op de hoogte te houden. Bij de suikeraccijns-wet spraken de heeren Blijdcnstein en Muller voor geheele afschaffing van den suikeraccijns, tot herstel van de Neder» landsche suikermarkt. De heer De Bruin weet het verloopen van de suikermarkt ook aan de afschaffing van de difterentiëele rechteD. De heer Weriheim zocht het middel tot ves tiging van de suikermarkt minder iu accijns afschaffing, welke ook hij voorstaat, dan wel in verbetering van de industrie op Java door betere werktuigen en goedkoopere productie. De Minister van Financiën betoogde, dat de schat kist een verlies vau 8 millioen vooralsnog niet kan lijden. Het Vad. deelt mede, dat Jkr. Mr. Elout van Soeterwoude, zoon van het Eerste-Kamerlid en jongere broeder van wijlen onzen onderne- menden landgenoot, binnenkort eene langdurige reis naar Indie gaat ondernemen, en juicht het toe, dat het jonge Nederland zich er op toelegt Indië waarlijk te kennen. Volgens hetzelfde blad is bij gouverne- ments-besluit het verblijf in Buitenzorg ontzegd aan de heeren E. P. C. Sol, administrateur van Tjiomas, schoonzoon van den eigenaa-, en A. L. De Sturler, zoon van den eigenaar, bi last met het toezicht op de padicultuur. Schoten, 27 Aug. Gisteren-middag is onder deze gemeente to het Noorder-Spaarne drijvende gevonden het lijk van een onbekend mansper soon, naar gissing van middelbaren leeftijd, ge kleed in een zwart kamgaren pak. Het lijk, dat reeds in staat van ontbinding verkeerde, is ter schouwing naar hier gebracht. Men maakt zich thans reeds vroolijk met den Staatsgreep te Sofia. Het tele gram, m ddende dat de //Vorst in Lompalanka" was gevangen genome", leest men in een der bladen als volgt: „Vorstin Lompalanka gevangen genomen, zal eerstdaags over de grens worden gezet.// Arme Vorstin! De Italiaan Succi, die aangebo- den heeft eene maand lang te vasten, ten einde de wetenschap proeven op hem zou kunnen ne men, heeft den 19den daarmede te Milaan een aanvaug gemaakt. Een comité van 62 personen heeft zich met het toezicht belast. Bij den aan vang heeft Succi den inhoud van een klein fleschje,- dat met een roodachtig-geel vocht was gevuld, gebruikt. Halverwege zijn vasttijd zal hij daarna den inhoud van een ander fleschje gebruiken. De inhoud van deze beide fleschjes is zijn geheim. Dag voor dag zullen door geneeskundigen nauw keurige proefnemingen op hem worden genomen. Te Leiden heeft, men, ten gerie ve der schutterdieustplichligen, wier woonplaat sen niet gunstig gelegen zijn om het al of niet uitsteken der vlaggen aan den stadhuistoren waar te nemen, in sommige gedeelten der stad sein palen met daara in bevestigde vlaggetjes geplaatst. In een Duitsch blad lezen wij, dat het eiland Norderney, eene badplaats, uit Engeland, van visch voorzien wordt en dat dit met Helgoland en andere eilanden, welke des zomers veel bezoek ontvangen, eveneens het ge val is. Nog onlangs bracht een schip uit Huil over Rotterdam en Lser een in ijs verpakte la ding visch naar eerstgenoemde badplaats. De reden van dit vreemd verschijnsel is, dat de vis- schers des zomers te veel geld van de badgasten trekken om zich de moeite te geven op de vischvangst uit te gaan. Casamicciola op het eiland Ischia is weder zoo ver opgebouwd, dat in de warme bronnen weer kan gebaad worden. Ver scheidene zoogenaamde veiligheidshuizen worden daar opgericht. Deze huizen moeten door hunne bouworde verschoond blijven van de uitwerking der aardbevingen. Te Brussel zal eene tentoonstel- ling van oorlogsmateriëel gehouden worden, waar schijnlijk in 1888. Eene naamlooze maatschappij, gevormd gelijk die, welke de Autwerpsche We reldtentoonstelling inrichtte, zal de onderneming op touw zetten, met ondersteuning van den Staat en de stad Brussel. Eene militaire autoriteit in eene garnizoensplaats, niet ver van de hoofdstad gelegen, ontving dezer dagen van den eersten wethouder, tevens fungeerend Burgemeester eeuer zeer welvarende gemeente, het volgende officiëele briefje: „de wel Ed Heer Oversten met beleeft verzoek voor de famieltje van de of hij een a twee dagen promiscie kunt krijgen om het bij zijn van een broeder van hem die gaat trouwen bij af weezeD van den Burgemeester Augustus 86. Weth" Hetsierlijke vaartuig door dtn scheepsbouwmeester Van Heemstede Obelt, op bestelling van Z. M., vervaardigd voor Prinses Wilhelmina om daarmede te Soestdijk te spele varen, is zoozeer in 's Konings smaak gevallen, dat aanstonds eene tweede bestelling gevolgd is voor eene dergelijke, iets grootere schuit voor het Loo. Om het spoorwegpersoneel, het welk belast is met het afroepen van de stations namen, bij vertrek van treinen, in de wachtka mers, te gerieven, is door den heer Gëring een toestel uitgedacht dat, bij het afluiden (waar schuwen) van een trein, de naam van hot station, waarheen de trein vertrekt, in een in de wachtkamers geplaatst kastje aangeeft en tevens de aandacht van de reizigers er op vestigt, door dien eene electrische schel, aan dat kastje be vestigd, in beweging wordt gebracht. Dc stad Gent is tegenwoordig ge- heel zonder bestuur. Er is slechts een enkele schepen thuis, die het ambt van burgemeester tijdelijk waarneemt, terwijl de posten der sche penen door de gewone raadsleden worden vervuld. Teergevoelige lieden, die zich reeds gereed maakten om gratie voor de „interes sante" Jeanne Lorette te vragen, opdat niet haar kwijnende ziekte vroegtijdig een einde zou ma- kng aan het leven dier belangwekkende „heredi taire zielszieke", kunnen zich de moeite sparen: de Arnli. Ct. spreekt thans het bericht van de kwijnende ziekte tegen, er bestaat geen aan leiding om voor het leven dier moordenares vrees te koesteren. In een plaatsje dicht b ij Erfurt werden in eene familie de toebereidselen gemaakt voor het huwelijk van de jongste dochter. De oudste zoon, die in eene zeesta 1 woont, beloofde op de bruiloft te komen en daarvoor o. a. een fijne zalm te zullen zenden. Lenige dagen vóór den trouwdag komt werkelijk eene kist aau. Zij wordt in een uaburigen ijskelder gebracht en dagelijks tweemaal met frisch water begoten. Den dag vóór bet huwelijk komt ook de zoon; hij vraagt dadelijk naar de d >or hem gezonden kist eu wordt verwezen naar deu ij,kelder. „Maar, miju hemel, lieve moeder, in de kist zit miju rok, de zalm heb ik zelf meegebracht!" De politie te Amsterdam heeft de hand gelegd op een persoon, die er zijn werk van maakte kamers te huren, die hij een dag bewoonde, om met een en ander van het ameu blement te vertrekken. Het D. v. Ned. wijst opdegroote omslachtigheid in onze rechtszaken, vooral in het oogloopsud bij kleine o /ertre tingen, eene omslachtigheid, die ook bij het nieuwe strafwet boek grootendeels blijft bestaan. In 1884 behan delden de kantonrechters in Nederland 73083 zaken; voor elke zaak is noodig dagvaarding van ten minste ééu beklaagde, er ligt ter tafel een procesverbaal, er wordt een requisitoir over gelegd, soms extract geboorte-akten, daarop volgt een vonuis, een extract-vonnis wordt afgegeven, een staat van kosten van den griffier; soms en in den regel moet het vonnis beteekend worden, dat zijn vijf vellen papier, dus voor de 73/m zaken in één jaar, juist 365,000 vellen papier, een gewicht van 4500 kilo. Het publiek lacht om al die formaliteiten. Niet lang geleden kwam een burgerman voor het eerst zijns levens vóór; zijn meter vertoonde een kerfje, op de plaats waar de oude el van 69 centimeter reikt. Met ontzag en eerbied kwam hij voor de groene tafel, maar was die eigenschappen spoedig kwijt toen hij tot zijne verbazing gehoord had welke kleinig heden daar afgehamerd werden, vooral toen hij na maandeu eu maanden allerlei papieren bij zich te hebben ontvangen, vijftig centen boete moest betalen. De Duitschers mogen in deze onze prachtige leermeesters zijn; zich niet vast klemmende aan het mieux perisse l'etat qu'un principe, geven zij den overtreders van al die nietigheden gelegenheid om binnen acht dagen alles uit de wereld te helpen. Twee sjouwerlieden werkzaam aan het kanaal te Scheveuingen werden dezer dagen handgemeen. In de hitte van het gevecht beet de een den ander den top van den neus af. Wij hebben al de kunstmatige indigo; thans dreigt alweer een ander gevaar! Dr. Creswell Hewett te Londen verzekert, de bereiding van chinine langs kuustmatigeu weg ontdekt te hebben, waardoor voortaan de prijs van dit universeele geneesmiddel op ongeveer 3 stuiïers per ons zou te staan komen. Het procédé moet zeer eenvoudig zijn en de benoo- digde grondstof overal te verkrijgen. In den schouwburg Pezzano, te Milaan, werd dezer dagen, met goeden uitslag, het orkest door een vrouwelijke directeur geleid. Dezer dagen is een Amerikaan, Alfred Packer, uit Deneer, als „mensckeneter" tot 40 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Hij pleegde zijn misdaad iu 1874, op een tocht in woeste, onbewoonde streken, welken hij met vijf makkers ondernam. Vier van dezen stierven van gebrek, eu de vijfde, Bell genaamd, werd dood geschoten door Packer, die daarna het vleesch van den verslagene als voedsel gebruikte. Packer verhaalde voor het gerecht, dat hij, vau eene vruchtelooze jacht terugkomende, door Bell met een bijl werd aangevallen, en den man toen, ter zelfverdediging, neerschoot. Hij kwam, na langdurige omzwervingen, eindelijk weder in be woonde streken. Zijne vreeslijke avonturen hield hij zorgvuldig geheim; maar zij zijn nu ten slotte toch aau het licht gekomen. Te Remiremont (Vogezen) werden dezer dagen twee personen, de voerman Heuilly en zijne vrouw, plotseling ongesteld, na het eten van paddestoelen. Een geneesheer constateerde, dat de beiden waren vergiftigd. De vrouw is nog gered kunnen worden, maar de man is na verschrikkelijke pijnen overleden. Over eenige dagen moest teEecloo een jong paar in het huwelijk treden. Op het bepaalde uur waren de wederzijdsche ouders en de bruid op het stadhuis; maar wie niet ver scheen, was de bruidegom. Na lang wachten, kwain er eene depêche uit Waarschoot, waarin de bruidegom het volgende schreef: „Mijn geld verloren: huwelijk voor drie maanden uitgesteld". Sedert heeft men hem niet meer teruggezien. In het Friesche stadje F., waar post- en telegraaf-kautoor onder één directeur zijn vereenigd, zat voor eenige dagen de chef in zijn bureau alleen eu hoorde een vreemd geritsel aan de brievenbus, dat zijne nieuwsgierigheid wekt; hij gaat naar buiten om te zien, vanwaar het geluid komt en ontdekt eene dienstbode, die be zig is, een zakje hennepzaad te ledigen in de bedoelde bus; en ofschoon de directeur haar op vrij scherpe wijze zijne ontvredeuheid te kennen gaf, ging de „deern" rustig met haar arbeid voort on ging daarna bedaard naar buis, om daar op gemelijken toon tegen hare mevrouw te zeggen: „Nu, die directeur is me ook een hachje; hij had er vrij wat vaa te zeggen dat ik dat goed in de bus wierp". „Wat „goed"?" Wel, het hen nepzaad! Mevrouw zeide immers: „haal een kop hennepzaad en werp dezen brief meteen in de bus", eu dus heb ik eerst den brief en daarna het hennepzaad er in gedaan. De liefhebberij van bloeddrinken is nu reeds van Napels naar Bremen overgewaaid. Iu het slachthuis daar ter stede komen 's mor gens twee bloeddorstige dames en drinken ieder een glas warm bloed met suiker er iu. Zij hopen op deze wijze te genezen van de bleekzucht. Wij lezen, dat bij 'teenofander feest iemand eene redevoering zal houden, „welke door een aantal andere voorname sprekers zal worden gevolgd". In's blaue binein! Uit Den Haag deelt men aan de Arnh. Ct. mede, dat de directeur der Lands drukkerij de aandacht van het gouvernement heeft gevestigd op de fraudes, welke door het slechte stempelen in Indië en de minder goede qualiteit vau den daar gebrzigden stempel inkt konden gepleegd worden met de reeds gebruik: e Indische frankeerzegels, vooral met die van ƒ2.50. De heer Mieling gaf, volgens deze mededeeling, zeer eenvoudige, weinig omslachtige en niet kost bare middelen aan de hand om verdere fraudes te voorkomen, die dan ook nu door het Gouver neur :nt, zoowei iu üost- als West-Indië, worden opgevolgd. Dezer dagen stierf in Ceroll- County, Georgië, Ver. Staten, een man vrijwillig, uit gierigheid, den hongerdood. Na zijn overlij den vond men niet minder dan 18,000 dollars op verschillende plaatsen in den muurindedoor hem bewoonde hut verborgen. Te Franeker heeft zich eene co m- missie gevormd tot stichting eener Katholieke school. Die commissie zal echter krachtig door hulp van buiten moeten gesteund worden, want de parochie zelve kan niet veel. Op de kerk drukt nog eene vrij zware schuld, en het Par. Armbestuur staat voor zeer groote uitgaven.Daarbij zijn de Katholieken van Franeker niet het rijk ste deel der bevolking. Wij hopen met de com missie, dat velen zich opgewekt zullen gevoelen een steentje aau te brengen tot deze nieuwe stich ting als eerherstel wegens deu smaad, dien het H. Sacrament is aangedaan. De kr ij gsraad te 's Hertogenbosch heeft uitspraak gedaan in de zaak der kadelten van de Kou. Mil. Academie, die bij het gebeurde in het kamp van Teteringen betrokken waren en veroordeelde den kadet Blom tot 6, den kadet Dooren De Jong tot 7, den kadet Riedijk tot 4 en den kadet De Koek van Leeuwen tot 3 maanden detentie, in eenzame opsluiting te ou dergaan. De drie eersten werdeu bovendien ge degradeerd. Van die uitspraak is appèl bij het Hoog Militair Gerechtshof aaugeteekend. Eerst moet men zjjn plicht vervullen, dan gaat het overige van zelf. Ongelukkig hij, wiens »werkader gebersten« is; want de werkader is de bronader van welvaart en vreugd. Het is veelal moeilijk, anderen te amuseeren zonder zich zei ven te vervelen. Uwe reputatie is als uw schaduw. Vaak gaat ze u vooruit, dikwerf volgt zjj u; soms is zij grooter, soms kleiner dan gg. Een bekrompen geest gelijkt een mi croscoop, die de kleine voorwerpen zeer groot doet schijnen, maar waarin geen plaats voor de groote is. Verwonderlijk en toch waar! Het valt ons licht, anderen te haten en ons zeiven te beminnen; blindelings volgen wij de natuur en we vrageu naar geen reden. Jegens den evenmeusch zijn wij onrneu- schelijk; de haat bekruipt ons spoedig, dringt diep in ziel, zet er zich vast, gaat er slechts langzaam, ja nauwelijks weer uit, daar hij zeer diepe wortelen schiet. Verre van ons blijve toch die pest! "Veranderd. Een rijke boeriu komt bij een kunstschilder en verlangt dat deze het portret zal schilderen van haren ichtgeuoot. „Met genoegen," zegt de schilder, „laat uw man maar spoedig komen." „Ja, mijn man is dood, maar ik betaal zooveel ge hebben wilt." „Nu, als ge mij nauwkeurig vertelt, hoe hij er uitzag, zal ik beproeven zijn portret te maken." De vrouw geeft eene nauwkeurige beschrijving van haren overleden echtgenoot; de schilder verklaart genoeg te weten eu zegt, dat zij over veertien dageu het bestelde kan verkrijgen. Toen de vrouw op den bepaalden datum verscheen en het por tret bezag, riep zij, met tranen in de oogen, uit: „Prachtig! Prachtig! Maar Christiaan, Christiaan wat ben je veranderd!" Nauwgezet. Opzichter (tot een gevangene, die in de gevangenis eene speld wil oprapen). Liggen laten! Dat is het eigendom van den Staat. Slim. Een reiziger, zeer bekend door zijne geestige invallen, werd eens, toen hij eene zee reis zoude doen, door eenige vrienden verzocht, op de plaats zijner bestemming deze eu gene goederen voor hem te wiilen koopen. Ieder hun ner stelde hem wel eene aanteekeuing ter hand om zijn geheugen te hulp te komen, doch slechts ééu voegde de benoodigde som daarbij. De rei ziger volbracht dan ook nauwkeurig deu last hem door den laatste opgedragen. Wat die der anderen betreft, deze waren „pro memorie" ge bleven. De reiziger behouden terug gekomen zijnde, vervoegden zijne lastgevers zich weldra bij hem om hem te verwelkomen en te vernemen of hij hunne commissiën had verricht. Zij ont vingen nu het volgende antwoord: „Vrienden, zoodra het vaartuig maar buiten de haven was, bevlijtigde ik mij aanstonds uwe orders iu orde te schikken; daarmede op het dek bezig zijnde, komt er een rukwind, die ze alle wegwaait eu over de zee verspreidt. Ik heb ze mij onmogelijk weder in het geheugen kunnen brengen en dus uwe commissiën onuitgevoerd moeten laten." Een hunner maakte echter de opmerking, dat hij toch voor hun vriend Van Putten eene menigte waren had meegebracht. „Dat is de zuivere waarheid,"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2