NIEUWE No. 1036. Donderdag 2 September 1886. 11de Jaargang. "Slechte tijden", B UI TÜTrö L A N 8). Per 3 maanden voor Haarlemt 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,— Voor het Buitenland 1,50 Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrjjdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K UPPERS LAUREY. In onze dagen klaagt een ieder, de rijke en de arme, de fabrikant, de koopman, de neringdoende, de ambachtsman, de land bouwer, de daglooner, in een woord, allen klagen over den slechten tijd. Geldgebrek heerscht schier overal; 't schijnt alsof het eene epidemische ziekte is geworden. Hoe komt dat? Zijn de inkomsten dan in de laatste jaren zooveel minder gewor den, zoo kolossaal gereduceerd? Zeker, het valt niet te loochenen, dat de bronnen van inkomsten niet meer zoo ruim als vroeger vloeien. Doch het zwaartepunt is niet zoo zeer te zoeken in de inkomsten? dan wel in de uitgaven. De nuttelooze? de overtollige uitgaven, de vermeerdering der behoeften dragen de schuld van den ondergang der volkeren. Droegen de dienst boden en handwerkslieden in vroegeren tijd zulke fijne kleeren als thans, die voor hun stand niet passen en aan welke zij hun gansche loon verspillen? Kende een arbeider, een daglooner, de kleine man, in voegeren tijd, dat onophoudelijke feest vieren? Bezat hij die luxe-artikelen, die fraaie meubelen, welke hjj, in onzen tijd, in zijne huishouding niet meer schijnt te kunnen ontberen? Gaven de burgerlieden zooveel diners, soirees en bals, geljjk thans aan de orde van den dag is? Waren in 't algemeen alle klassen der samenleving in die mate slaven der mode als in onze dagen? Neen, nogmaals neen. Eertijds was het volk eenvoudig, vlijtig, spaarzaam en geloovig. Doch deze deugden hebben, helaas! plaats gemaakt voor luiheid, on geloof eu ongebreidelde zucht naar genot. Het ongeloof nu leidt tot genotzucht, voert naar de begeerte om zonder moeite spoe dig rijk te worden, en brengt afkeer voort en walging van den ernstigen en nauw. gezetten arbeid. Het is voor de meeste menschen in onze dagen niet meer mogelijk de inkomsten te vermeerderen, maar voor zeer velen is het zeer wel doenljjk de uitgaven te ver minderen. Zoowel de burger- als de dienst baren stand kan van zjjne al te groote weelde veel, zeer veel missen. Of moet het niet betreurenswaardig heeten, dat van honderd dienstboden nauwelijks vijf per cent geld op de spaarbank brengen of hunne ouders ondersteunen. Hun gansche loon FEUILLETON. Loon naar werk. 8) (Vervolg.) Zwijgend werd er ontbeten. Poen allen op gestaan waren, bleef David nog zitten, en speelde met zijn mes; met zijn mouw wreef hij het hecht, dat het blonk van helderheid, eu het lemmet schitterde daarbij in de zon. Wat hij dacht wist hij eigenlijk zelf niet. Duistere beel den zweefden hem voor den geest, zoodat zijn hoofd hem pijn deed; het was of de muren op hem aandrongen, of de lucht als lood op hem lag hij moest naar buiten in de open, vrije lucht, om al dat drukkende van zich af te schudden, en al die smart en dien toorn te doen bedaren. Haastig stond hij op. „Waar gaat ge heen vroeg Abraham. „Naar den Riedener wijngaard," was het ant woord: „Michel heeft mij gezegd, dat de wind gisteren-nacht een paar stokken heeft omgewaaid." „Nergens anders heen?" vroeg de vader, hem scherp aanziende. „Neen," zei David, en de vader was gerust; hij wist dat het neen van David neen was, en wordt gewoonlijk besteed aau prullen, be stemd voor haar smakeloos toilet. En des gelijks handelen de gezellen, de arbeiders en de kantoorbedienden, die door de zucht tot feestviereu, hun loon en salaris aan onnutte zaken besteden. De zin van sparen is uil het volk ver dwenen hij ontbreekt in het groote en in het kleine,zoowel in den Staat als in de Gemeenten. En toch in eiken stand en schier bij elke gelegenheid kan men door te sparen, aan den slechten tijd een einde maken. Wend den cent driemaal om, al vorens ge hem uitgeeft, zooals uw groot vader eu wellicht ook nog uw vader heeft gedaan, doch wees niet karig in 't geven daar, waar iets goeds, iets edels kau be vorderd worden. Tast dan diep in de beurs. Zijn de uitgaven niet dringend uoodig, schrap ze dan van uw budget, a! zouden uwe buren of uwe vrienden u uitlachen en bespotten. Verbind u niet dan bij hooge noodzakelijkheid, feesten bij te wonen of partijen te geven. Zweer de domme mode af en kleed u eenvoudig en deftig eu dring er op aau, dat uwe dienstboden desgeljjks handelen, opdat zij een groot deel van hun loon naar de spaarbank kuunen brengen en derhalve niet hulpeloos zjjn, als de nood aan den man komt. Laat wederom chris- telijken eu huiselijken zin komen in de familiënzorg allereerst voor uw eigen huisgezin en als er dan nog tijd overblijft ook voor anderen daar buiten. Draag de zorgen voor huis en kinderen niet zoo ach teloos op aan uw dienstpersoneel, besef ook dienaaugaande beter uwe plicht. Zoek vreugde eu uitspanning in den kring der familie en niet in zoogenaamde kransjes of in het bierhuis. Laat ieder zijn geweten eens onderzoeken en zich de vraag stellen of hij zelf niet schuldig is aan den slech ten tijd. En het antwoord zal ongetwijfeld bevestigend zijn en dientengevolge zullen ook de meesten in staat zijn, iets bij te dragen om in den tegenwoordigen toestaud verbetering te brengen. De mensch, in 't algemeen, bezit een sterke zucht tot navolging. De middenstand en de dienonde klasse, hebben de rijkereu nagevolgd in de luxe, in de genotzucht en in de ontvluchting van ernstigen, con- scientieuzen arbeid. Het is thans aan u, gij welgesteldeu eu weidenkenden, om een goed voorbeeld te geven aau lmt volk door af- de Riedener wijngaard lag aan het uiterste eind der gemeente. Wie, die op een schoonen, halderen herfst morgen buiten was, heeft niet met bewondering die oneindige schakeering van kleuren gezien, waarmee de herfst het landschap teekendewie volgde niet met verrukking die herfstdraden, die, glinsterende in de zou, als een tooverwoefsel over het veld waren uitgespannenwie ademde niet mot wellust die frissche lucht in, die hem toewaaide van land en veld en bosch, en hem nieuwe kracht scheen te geven, en wien is het niet, al was zijn ziel door zorgen gedrukt, lichter om het hart geworden, als hy zich in die gezonde, versterkende, weldadige herfstlucht bewoog Wie, die haat en toorn koesterde in zijn binneste, is niet, al was het dan ook maar voor oen korten tijd, zachter gestemd geworden, door het eigen aardig schoon dat de herfstmorgen heeft. Hoe weldadig moest die uitwerking zijn op David, wiens zorgenlast nog van zoo korten duur was, en in wiens ziel haat en vijandschap tot heden zooveel minder plaats hadden kunnen vinden dan welwillendheid en liefde. Hij had de omgewaaide stokken weêr opgericht, hier en daar nog anderen vastgebonden, eu onder het werk was hij veel opgeruimder geworden, en het kwam hem zelfs voor, dat hij al zijn leed kon vergeten. schaffing van overmatige weelde, door be teugeling vau uwe zucht naar vermaak? door den zin van sparen op te wekken en den lust tot ernstigen arbeid te bevorderen. Op hen, die met groote macht bekleed en met verstand begaafd zijn, rust de plicht, aan het volk te leeren, op welke wijze het gevaar van tijdelijk en eeuwig verderf kan vermeden worden. Want wie oogen heeft om te zien, die zal toch wel gewaar worden, dat slechts langs den aangegeven weg beterschap kau verkregen worden. Wordt die weg niet bewandeld, dan telt de wereld over tien of twintig jaren meer sociaal democraten en anarchisten, dan arbeidzame en christelijk gezinde menschen en het eind van het lied is ongetwijfeld een verdelgen den strijd van allen tegen allen. Zondag-namiddag te 5 uur had op het Tra- falgar-plein te Londen eene groote socialisti sche betooging plaats, om aan te dringen op de invrijheidstelling van den socialist Wil liams, die onlangs tot gevangenisstraf werd veroordeeld. Uit verscheidene gedeelten der stad kwamen optochten aangetrokken. De muziek speelde de Marseillaise. Er wer den redevoeringen gehouden eu resoluties aaugenomen ten gunste van Williams, van de bevrijding van den arbeid, en van het recht der arbeiders op het bezit der mid delen van productie. Er was eene sterke politiemacht te paard en te voet nabij het plein opgesteld. De orde werd echter niet verstoord. Het Lagerhuis verwierp met 201 tegen 125 stemmen een amendement, gericht tegen annexatie van Birma, en met 199 tegen 126 stemmen een tegen den voort- durenden oorlogstoestand in Opper-Birma. Vorst Alexander van Bulgarjje is in zijn land teruggkeerd en dat wel tegen den zin van zjjn vader en, wat vrij wat meer zegt in dit geval, van Prins Vou Bismarck. Natuurlijk ook tot groote ver ontwaardiging van Ruslanddat niet dan met leede oogen den eigenzinnigen Vorst naar zijne hoofdstad zal zien terugkeeren. De jonge Vorst heeft door dit besluit zeer zeker een bewijs van moed gegeven niet alleen Rusland, maar daarenboven den Duitschen kanselier trotseereu, die te Fran- zenbad ongetwijfeld alles met den Russi- Zoo zat hij op dan wijnberg uit te zien naar een hollen weg, die er onder langs liep, als had hij behoefte om na den zwaren arbeid te rusten. Nooit had hij zulk een nacht doorleefd, nooit waren er zulke gedachten door ziju hoofd gegaan, hij wilde er niet langer aan denken althans nu niet, nu de natuur met al hare schoouheid hem zoo vriendelijk omringde, en hem van ver zoening en vrede sprak. Zijn mes was vuil ge worden, hij veegde het af, en sleep het, zonder erg, op een gladden steen, die naast hom lag. Het was nu scherp als een els en sneed met het grootste gemak door den tak van een wiju- stok heen. „Nu, zijt ge thans bezig, om het pak slaag, dat gij gehad hebt, aan don wijnstok terug te geven vroeg plotseling een sarrende stem achter hem, on David zag, toen hij zich omkeerde, in het onbeschaamd lachend gezicht van Jakob Erosch. Hij kromp van schrik ineen, alsof hij den duivel in eigen persoon had gezien. De beleecli- ging, die voor een oogenblik vergeten was, brandde hem weer op het hart, en woede eu haat kampten weer om den voorrang in zjjn gemoed. Toch bedwong bij met kracht die booze opwelling. „Wat hebt gij hier te doen?" vroeg hij, „ga uws weegs, wij hebben immers niets met elkan der uitstaan." schen premier, Von Giers, heeft besproken en geaccordeerd,is eene ongeëvenaarde stout heid, is eene vermetelheid. Zeker is het, dat zij den Vorst duur kan te staan komen, en er geen kijk naar is, dat hij, wanneer zijn optreden ook al met succes wordt be kroond, vooreerst op rozen zal wandelen, 't Is met recht te vreezen, dat Rusland thans nog minder omslag dan ooit te voren in Bulgarije zal maken, om zijn wil door te drijven, eu het zou ons geenszins ver wonderen, wanneer binnenkort Russische troepen te Varna aan land stapten, om aau het optreden van den voor Rusland onhandelbareu Alexander voor goed een einde te maken. Eindelijk heeft men thans authentieke inlichtingen uit den mond van Vorst Alex ander zelf over den staatsgreep, en over zijne wederwaardigheden. Alexander gaf deze schets gedurende zijn oponthoud te Lemberg, en gaf daarbij den uitdrukkelij- ken wensch te kennen, dat zij als van hem afkomstig zou worden openbaar gemaakt. Volgens deze mededeelingeu waren bij den staatsgreep de militairen veel meer betrokken, dan tot hiertoe bekend is ge worden. Te 2 uren kwam de wacht van het paleis het slaapvertrek van den Prins bin nenvallen, drukte hem eene revolver in de hand, eu fluisterde hem toe: red u! De Vorst ijlde de trap af, die naar den win tertuin voert, maar reeds op de trappen traden hem twee soldateu met bajonetten tegemoet. De Vorst snelde naar de slaap kamer terug en vond daar reeds een groot aantal officieren, die hem met overgehaalde revolver tegemoet traden. Een hunner scheurde een blad papier uit een opschrijf boek en schreef daarop eenige onleesbare woorden. De overigen noodigden den Vorst aan eene tafel, hielden hem een blad papier voor, en schreeuwden: onderteekenon- derteeken!« Van alle kanten drong men zich dicht om hem heen en terwijl er meer dan twintig revolvers op zijn hoofd waren gericht, schreef hij met onleesbaar gekrab bel op het blad papier alleen de woorden Alexander. God bescherme BulgarijeToen werd de Vorst medegesleurd naar het Mi nisterie van oorlog, waarheen de op gelijke wijze overrompelde Prins Frans Jozef reeds was gebracht. „Gij misschien niet met mij, maar ik wel met u, leelijke water-en melkmuil, ellendig pap- potskind! riep Jakob driftig. „Ik zal u leeren, om met mijn meisje te willen clausen." „Met uw meisje, leugenaar!" schreeuwde David. „Geertrui gaat u niets aan." „Leugenaar? Leugenaar?" krijschte Jakob, dol van woede. „Daar, dat is voor den leugenaar! En datEn dat En eer David iets vermoedde, sloeg Jakob hem in het aangezicht, en op den eersten slag volgde een tweede, zoodat het bloed hem uit neus en mond stroomde. Blind van bloed en doldriftig van woede vloog David op Jakob los, greep hem in de borst, eu worstelde met hem, lijf tegen lijf. Maar Jakob was veel sterker en vlugger, en met hij genden adem en een ontzettend treurig gevoel van machtelooze woede, voelde David, dat luj moest onderdoen. Daar nu was zijn rech- hand een oogenblik vrij, hij deed een stoot, en met een schrillen kreet sprong Jakob achteruit. David stond rechtop, en staarde op het zoo even nog blanke mes, dat hij, nu met bloed bovlekt, uit Jakob's borst getrokken had. [Wordt vervolgd.) HA1KLEHSIH E 01K1 IT. ABONNEMENTSPRIJS AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVEHTENTIÉN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 1