11 INNEN LAND. GEMENGDE BERICHTEN. Na een oponthoud van een paar uur werden de broeders van elkander geschei den oui verder getransporteerd te worden, ieder in een afzonderlijken wagen en ieder met twee officieren naast zich, die onaf gebroken eene revolver gericht hielden naar het hoofd van den Vorst en zijn broeder. Op den bok naast den koetsier zat bij elk rijtuig een kweekeling der cadettenschool. Toen de Vorst van het Ministerie van oorlog wegreed, stonden daar minstens veertien officieren in uniform, met de han den in de broekzakken hem aangrijzend. Kapitein Beuderoff had, toen de Vorst bij de bovenomschreven scène in de slaap kamer het stuk papier ter onderteekeuiug werd voorgehouden, hem voortdurend het overgehaalde pistool vlak voor de oogen gehouden en hem toegeroepen: »Zie je, dat komt er van, dat je mij niet tot Majoor hebt gemaakt Den eersten nacht bracht de Vorst door in een huis op 25 kilometer afstands van Sofia. Op den geheelen weg naar den Donau schreeuwden, telkens wanneer de Vorst zijn mond opende om eene vraag te doen, de met zijne bewaking belaste offi cieren hem toe: Zwijg! anders ben je dood!« Op het schip waren de beide broeders te zamen in eene kajuit opgesloten. Twee officieren met uitgetrokken sabels stonden voor de deur. De hitte was zóó verschrik kelijk, dat ten slotte de Vorst het hoofd buiten het venster stak, waarop twee sol daten hem met de bajonet terugstieten en dadelijk alarm maakten. Zijn verzoek om slechts enkele minuten frissehe lucht te mo gen scheppen, werd rondweg afgewezen. Op Dinsdag-namiddag te 4 uren kwam men te Reni aan, De officieren trachtten iemand aan laad te vinden, aan wien zij de beide Prinsen konden uitleveren. Toen dit echter mislukte, ging het jacht tegen den nacht weder het ruime sop in. Den volgenden ochtend om 8 uur werd er weder geland, en middelerwijl was den Russischeu Commandant der troepen een eerste luite nant toegevoegd. Nu werden de beide broe ders onder scherpe bedekking aan land gezet, en naar den Burgemeester of diens plaatsvervanger gebracht. De Vorst ver zocht, hem den Donau te laten afzetten, waarop men antwoordde, dat dit niet ging. Later werd hem een telegram voorgehou den, gedagteekend uit Petersburg en onder teekend door den Minister Ogoutscheff, van den volgenden inhoud: Prins Alexan der Van Battenborg (slechts deze uitdruk king was gekozen) mag alleen over Lem- berg of Warschau reizen.Aldus werd op Donderdag-ochtend te 8 uren de reis on dernomen. Een extratrein was door de Russische Regeering besteld, daar men den Vorst niet wilde vergunnen van den gewo nen trein gebruik te maken. In den trein wa ren een politie-luiteuaut en verscheidene gendarmen. Aan het tweede station hield de trein op. Een hooger beambte, Staats raad en vertegenwoordiger van den Gou verneur, trad op den Vorst toe en ver langde betaling van den extratrein met 600 roebels. Anders ging men niet verder. De Vorst had toevallig eene som van ongeveer dat bedrag bij zich, en betaalde. Toen aan een volgend station de trein wederom halt hield, stond voor elke deur van de coupé een gendarme met de bajo net op zijn geweer. Buiten was een talrijk publiek, dat den Prins door het venster heen honende woorden toevoegde. Ondanks het verzoek van den Vorst om den waggon opzjjde te laten schuiveu tot het vertrek van den trein, geschiedde niet. De hartelijke ontvangst, die de Prins thans bij zijn terugkeer ondervindt zal veel vergoeden, van 't leed dat hij in de laatste dagen ondervond. De beschikking besprekende, welke de Minis ter van Binnenlandsche zaken nam in zake het school-schandaal dat te Franeker plaats had, zegt de N. IJselbode-, //Zien wij een oogenblik do feiten onder de oogen. Een onderwijzer, door het met den vloek eener christelijke natie beladen openbaar onderwijs aan kweek- of normaalschool aan zijn voorvaderlijk geloof afvallig geworden. De plaats der handeling: eene armenschool. Er. nu de verdichting. Twee onderwijzers, beiden koortslijders. Beiden niet in staat om pilletjes te slikken. Een daar van om die reden gewapend met ouWelbiad, waarvan uitdoeliug gehouden wordt onder de katholieke kinderen. Naar alle schijn op de wij ze, waarop de H. Hostie wordt genuttigd. Het hoofdmoment in de miuisteriëele beschik king is dan ook zonder twijfel de overweging, dat de kinderen nog te jong waren, om opgaven te doen nopeus preciesa feiten en de strekking daarvan te waardeeren. En hoever ook bij den Minister do fantasie werkt, blijkt uit het feit, dat Zijne Excellentie kiudereu, die, toen bet betreu renswaardig schandiial plaats greep, tien en een half jaar waren, tot knaapjes van negen jaar de gradeert. Twee der kinderen zouden over een half jaar hunne eerste H. Communie doen en heb ben dat ook werkelijk in den zomer van dit jaar gedaan. Toch hadden zij volgens zijne Excellentie niet h»t noodiga begrip om de strekking van het feit to waardeuren! De beschikking oordeelt zich zelve, maar ver oordeelt ook nog eens de openbare neutrale school, Aan een ongeloovig schooltoezicht wordt de op dracht verstrekt om de grieven te onderzoeken van het katholiek gemoed, dat zich gekwetst ge voelt io het middelpunt van zijn geloof en zijn godsdienstig leven! Wat ons onuitsprekelijk grieft, beginnen die lieden zoo erg niet te vinden en de uitslag van hun onderzoek is natuurlijk 0. Moge het Franeker schandaal dezelfde uitkomst hebben als het Wioterswijksohe en Franeker zich spoedig in eene katholieke school mogen ver heugen, waar het geloof behouden eu de Gods dienst geëerd wordt!" Het Huisgezin deelt mede, dat te Gronin gen de verkoop van het „Prinsesselied", uit de Katholieke Illustratie overgedrukt, is verboden, op grond, dat de naam van den drukker er uiet op vermeld staat. Nu is het waar, dat uiet volledig voldaan was aan den eisch der wet, die vordert, dat een gedrukt en verspreid stuk den naam en woonplaats vau drukker of schrijver moet dragen, en hier was wel do naam des schrijvers J. R, Van der Lans, er op vermeld, maar diens woon plaats niet; strikt genomen is de Groninger po litie dus iu haar recht; maar dit neemt niet weg, dat wij het volkomen eeus zijn met de Redactie van Het Huisgezin, die een bittere klacht slaakt over de letterknechterij, welke hier tot onverstan- digen ijver heeft aangedreven. Daar art. 10 van het Rijkstelegraafregle- ment voor telegrammen in overeengekomen taal, woorden van meer dan 10 letters uitsluit, mogen die niet worden toegelaten. Indien de afzender echter bezwaar maakt, de gebruikte woorden door andere te vervangeD, worden de ongeoorloofde woorden tusschen haakjes gesteld en als gtheim lettterschrift geschat. Naar aanleiding van het bericht, dat En- gelanda Koningin, met het oog op den steeds gedrukten toestand van den landbouw, eene com missie heeft benoemd tot het bevorderen van den landbouw en om daarvoor maatregelen en wets- voordrachteu voor te bereiden, vraagt de Ldb.-Ct. bij vernieuwing: „Wat geschiedt er bij ons te lande van Regeeringswege in zake land bouw en landbouwbelangen? Wanneer zal einde lijk de tijd eens aanbreken, dat van de groene tafel ook eens een weinig aandacht wordt geschon- keu aan de materiëele belangen, waarbij zooveel werkzame burgers betrokken zijn, zooveel land eigenaren, duizenden arbeiders? Alles bijeen ge nomen van de allerhoogste betcekenis en thans nog steeds totaal aan zichzelf overgelaten!" In Oct. a. s. zal een vergelijkend onder zoek plaats vinden van adspiranten voor de be trekking van surnumerair bij het vak der poste rijen, waartoe twaalf plaatsen ter vejvulling wa ren opengesteld. Da adspiranten bekooren zich vóór 1 Sept. a. s. bij een op zegel geschreven request tot den Minister te wenden. Haarlotnmormeer, 28 Aug. In de jongste vergadering van den Raad dezer gemeente, wer den, tot leden voor het college van zetters be noemd do heeren Knaap, De Breuk, Pruissen, Vorkuyl, Y. Zijverden en Ran. De Winkelvereeniging te Deven- ter, waarvan nog slechts de winkel iu koloniale wareu was overgebleven, zal worden ontbonden Het huis enz., waarin de winkel gekoudeu wordt, zal worden verkocht. De zaak was sedert lang niet meer winstgevend, omdat op verre na niet alle leden er hunne inkoopen deden,daar zij (meestal werklieden) begrepen, dat het hun eerste plicht was, hunne werkgevers te begunstigen. Eigenaardig zegt de Ldb.-Ct. is ongetwijfeld het begin van een landbouwbe- richt uit Tilsit, dd. 13 Aug., aldus luidende: „Welke geruchten men ook over aardappelziekte trackte te verbreiden, het eenig» kwaad blijft de prijs." Y r ij d a g-a vond z ij n te Schevenin- gen met een eigen boot aan het strand geland de schipper Frans De Weymer en vijf opvarenden van de Belgische sloep O 76, genaamd Lolo van Ostende. Zij hadden dien ochtend op 32 Engelsche mijlen van de kust, volgens rapport van den schipper aan den Commissaire Maritime te Scheveningen, de heer L. G. Veruée, met hun sctóp op een wrak gestooten, waardoor het vaartuig lek sprong en door pompen niet meer boven water was te houden. Daarna hadden zij het schip moeten verlaten en waren naar land geroeid. De arme zeelieden waren uitgeput en hadden slechts een zeer klein gedeelte van hunne zeemanskleeding kunnen redden. De heer Vernée heeft hen, wegens de verbittering, welke tusschen de Scheveningscho en Belgische vissciiers bestaat op grond van gewelddaden op zee en daaruit gevolgde processen, terstond in zijne bescher ming genomen, hen van kleediug, voeding en goede huisvesting voorzien en voorts den Gezaut van België eu de autoriteiten te Ostende tele— graphisch kennis gegeven van het geval. Te 12 uren vertrokken de zes personen per stoomtram naar Den Haag en van daar naar België. Het stille dorpjeBroek inWater- land wordt iu den laatsten tijd weder vaak door voorname personen bezocht. Vrijdag bracht de Erfprinses van Eürstenberg en gevolg er een be zoek en deed verschillende inkoopen van anti quiteiten. Over den dnmwedstrijd teAmiëns alwaar de heer K. De Heer, uit Dc Beemster, den derden prijs won, schrijft men ons nog nader, dat genoemde heer aldaar met groote moeilijk heden had te kampen. Ten eerste verstaat hij geen Eransch, en in de tweede plaats is het in Frankrijk de gewoonte de witte rakken van het dambord te bespelen, zoodat het hem in het eerst nog al moeite kostte, een goed geziekt op het spel te krijgen. Natuurlijk maakt dit de behaalde enderscheiding nog eervoller. Op de algemeen begraafplaats te Huisduinen had Zaterdag-middag eene in- diukwekkeude plechtigheid plaats. Boven de laatste rustplaats van Cornells Dito, den zoo algemeen bekenden „Held in Stormgevaar" werd het gedenkteeken onthuld dat, uit vrijwillige bij dragen van stad- en laudgeuooten tot stand ge bracht, de herinnering aan den wakkeren redder zal leven lig houden. Aan de voorzijde van het monument vindt men eene met de golven wor stelende scheepsboot en eenige toepasselijke dicht regelen; aan de achterzijde den naam, datum van geboorte en verdere bizonderhedeu van den „Held in Stormgevaar" gebeiteld. Bij de plech tigheid werd het woord gevoerd door den keer Mr. Stakman Basse, Burgemeester van Helder, eu door de heeren L, Vermeulen en H. Hane- kroot, de commissieleden, door wier zorg het gedenkteeken is tol stand gekomen, terwijl een der familieleden van Dito voor de betoonde be wijzen van belangstelling dankte. Op verschillende stations der Staatsspoorwegen o. a. Rotterdam, 's-Basch, Rozeudaal, Bokstel, Venloo, Nijmegen, Zutfen, Zwolle, Leeuwarden, Groningen en nog een aan tal kleinere stations, zullen weegtoestelleu ten dienste van het publiek worden geplaatst, zooals er een staat op het Rijuspoorstatiou te Utrecht. V r ij d a g-a vond is te Groningen per boot uit Delfzijl aangebracht een man van pl.m. 60 jaren, die spreken noch schrijven kan, bovendien doof schijnt te wezen, en dermate zwak of verlamd, dat hij uiet op zijne beenen kan staan. De politie vond hem op den wal liegen en heeft hem een onderkomen verschaft; doch de man is zoo erg vuil en haveloos, dat zelfs de slaapsteêhouders hem verder logies weigeren. Eoae poging om hem de reis naar Appingedana terug te laten doen, stuitte af op de bepaling op den spoorwegdienst, dat dergelijke lieden niet alleen mogen reizen. Er wordt onderzocht, waar de man te huis behoort, en welk bestuur derhalve zijne verpleging moet bekostigen. De rechtbank te Utrecht heeft R. F., oud 60 jaren, arbeider, geboren te Bar- neveid, wonende te Baarn, beklaagd van hoon en smaad tegen den persoon des Konings en beleediging en geweldpleging tegen bedieneude beambten in functie, op 19 Juli te Esmnes ge ploegd, veroordeeld tot eene cellulaire gevange nisstraf van één jaar en twee geldboeten, elk van f 8, subs. 1 dag celstraf voor elke boete. Aangezien met het eindigen van den diensttijd der miliciens het garnizoen te Amsterdam eene vermindering zal onctergaan, heeft de Minister van Oorlog, naar men verneemt, bepaald, dat het 7e reg. in 't begin döT vol gende maand belangrijk zal versterkt worden uit andere regimenten. Ook zal het passantenhuis op de Lauriergracht voor onbepaaldeu tijd door een bataljon infanterie en het bureau van politie der 5e sectie op de Noordarmarkt door 25 infante risten bezet blijven, gedeeltelijk op kosten der gemeente. een aantal hunner takken beroofd door bezoekers, die een aandenken wilden hebben. Ook de schel pen van den oeverkant zijn alle door belangstel lenden weggehaald, en de bank waarop de Ko ning en dr. Gudden het laatst gezeten hebben (dicht bij de genoemde plek), is tot op een derde opgesneden door curiositeiten-verzamelaars, die er stukjes van wilden meenemen. In een hotel te Lioci worden vergulde en verzilverde boom bladeren en schelpen van „de plaats" zoo noemt men de plek kortheidshalve verkocht, tegen prijzen van 60 pf. tot 3 Mark. Sic transit gloria mundi! De ree htbank van politie te Namen heeft in hare zitting van den 24i zekere Markiezin Maria of West-Meath, van Londen, wegens landlooperij veroordeeld. Pircher, de man die tegen den Stephanstoren te Weenen opklauterde om daar, op 's Keizers verjaardag, eene vlag te plaatsen, wordt tot vervelens toe in de Oostenrijksche hoofdstad gevierd eu bewouderd. De //Vereeni- giag van ür- Weeners,, zal hein, als eeregeschenk, eene afbeeldiug van deu Stephans-toren iu zilver aanbieden. De eigeuaar van een Café bood hem ƒ300 per maand, als hij zich daar wil laten kij ken. En een dichter, Ochs genaamd, bezingt hem als "de brave man,„ wiens daad getuigde van de "almacht der liefde.„ der Liebe Allgewalt!) In de omstreken van Goor wor den tegenwoordig vele adders en slangen aange troffen, menigvuldiger dan, naar menschenheuge- uis, ooit te voren. In eeu huisgezin in dien om trek is dezer dagen eene adder in het bed ge vonden. In verband hiermede kan het zijn nut hebben te vermelden, dat cognac, rum ot bran dewijn, in groote hoeveelheden gehruikt, een der beste tegengiften is tegen een adder beet. De Deensche Minister vanBui- tenlandsche zaken beeft de Deensche zeelieden gewaarschuwd tegen het dienstnemen op Argen- tijasche oorlogsschepen. Het is nl. gebleken dat het vreemde scheepsvolk op die vaartuigen aan allerlei mishandelingen bloot staat, en veelal door lieden van verdacht allooi wordt aangeworven. De zelfmoord van een Deensch matroos op een Argentijnsch oorlogsschip, ten gevolge van on dergane mishandeling, gaf der genoemde Regee ring aanleiding tot een onderzoek iu dezen. Dat de verkoop van sterken drank in 't klein nog al iets opbreugt, kaa blijken uit het volgende. De heer B. Van Rosendael stichtte onlangs een prachtig gebouw in het nieuwe ge deelte van Nijmegen, waarvan hij het beneden huis tot koffiehuis heeft ingericht; hij heeft nu aau het Gemeentebestuur een adres gericht om hem het „vergunningsrecht" te verkoopen van een dezer dagen door de gemeente aangekocht perceel aan de voormalige Burgpoort, waarvoor hij aan de gemeente f 5000 biedt. Zaterdag is te Antwerpen op de Viaamsche kade een verschrikkelijk ongeluk gebeurd, waarvan een voormalig llotterdamsch ingezetene, de 39-jarige werkman Willem Van Groeneveld, eu diens echtgeuoote, Theodora Van Ballergroy, de slachtoffers zijn geworden. Iu het huis, waar zij op de tweede verdieping woonden, zouden nieuwe menschen komen wonen. Op het balkon van het huis staande, hielpen zij een handje bij het ophalen van een zwaar stuk meubel, toeu plotseling de arduinsteenen leuning van het balkon uit de voegen losliet en de beide echt- genooteu op straat stortten. De man is kort daarna in het gasthuis bezweken; de toestand van de vrouw, die het linkerbeen brak, is be denkelijk. In de 8 tad Pyrgos (Westkust van Morea, prov, Elis) zijn alle buizen door eene aardbeving vernield. Het stadje Filiatra (Zuide lijk van Pyrgos, prov. Messenia) is geheel ver woest; het aantal slachtoffers wordt op driehon derd geschat. Ook te Zante werd do aardbeving gevoeld; aldaar werden alle huizen beschadigd, doch kwamen geene persoonlijke ongelukken voor. De schok werd in geheel Griekenland waarge nomen. In de stoo m meelfabriek Dc Weich- sel in de Gieterstraat te Amsterdam ontstond Zondag-ochtend, omstreeks halftwaalf uur, een hevige brand. Hoe het vuur is ontstaan is onbe kend; zeker is het, dat het zich het eerst open baarde in een zoogenaamden stofkoker, loopende van de groote fabriek naar het bestelhuis eu de daarboven liggende zolders. Daar sloeg de vlam het eerste uit. De brandweer kwam spoe dig en met zees krachtige hulpmiddelen op het terrein. Zy werkte met de Jan van dor Heg de, 7 stoom- en 4 handspuiten en 1 brandkraan, zoodat het baar gelukte het vuur iu zeer korten tijd meester te worden. Gelukkig konden de manschappen vrij gemakkelijk werken, omdat overal nog de steigers van den nieuwen graan elevator staan, zoodat zij weinig te klimmen hadden. Toch moesten zij, daar de fabriek des Zondags uiet werkt, de groote duur der fabriek in de Gieterstraat openloopen. Men bleef nog eeuigen tijd bezig om bet vuur goed te blus- schen, maar de eigenlijke brand was reeds om kwart voor éénen geëindigd. De fabriek en inhoud waren bij verschillende maatschappijen aan de Amsterdamsche Beurs verzekerd tot een bedrag van circa ƒ400,000. De schade wordt op ongeveer ƒ50,000 geraamd. Te Donllens, in het Franscfie departement Somme, is een 22-jarigs postbe ambte vermoord door inbrekers, die bet post kantoor plunderden en een som van 400 fr. in postzegels, alsmede 2 horloges meenamen. De moordenaar is reeds, met twee medeplichtigen, gevat. Hij weigert zijn naam op te geven. De plek aan het Starnbergermeer waar Koning Lodewijk II van Beieren zich ver dronken heeft, wordt druk bezocht door belang stellenden uit alle oorden. De boompjes aan den waterkant zijn daar van al hunne bladen en van William Wallace is bekend als de beste pistoolschutter der Sehotsche highlands, maar tevens als een echte wreedaard. Onlangs ging hij nog eene weddingschap aan, dat hij achtereenvolgens de oogen zou uitschieten vau drie saamgebouden katten, en dit op eeu verren afstand. Al de liefhebbers van ureu uit den om trek waren opgekomen om den schutter, die dan ook zijne weddingschap won, toe te juichen. Doch nauwelijks had Wallace zija laatste schot gelost of daar verscheen de maatschappij tot bescher ming van dieren, vergezeld vaa een escorte con- stabels, die schutter en wedders en toeschouwers bij den kraag pakten. Een der heeren der maat schappij werd op het zien der gemartelde dieren zoo opgewondtn, dat hij met een steen op Wal lace toeliep en hem het rechteroog uitsloeg. Te P a r t i n i c o (S i c i 1 i w o o n t e e n zekere Antonio Micciari, die nu 108 jaar oud is. llij heeft 14 zoons, van wie de oudste 75 jaar telt. Toen Micciari huwde, was hij 20 jaar, Kikvorschen maken gaarne jacht op de honigbijen, wauneer deze laatste zich op hun terrein begeven, b. v. in klavervelden. De bijen azen op de honigrijke witte klaver, doch vele dezer dieren keeren nooit naar hun korf terug, want terwijl zij aan het verzamelen van den honig zijn, worden zij verslonden door de kik vorschen, die met begeerige, wijdgeopende oogen staren en loeren, evenals kleine tijgers, naar de gekozen prooi. Opgemerkt is dat de vorsch, op het oogenblik, dat de bij met het voorste deel van haar lichaam in een bloem dringt, haar met een gewissen sprong bemachtigt, niet lettende op de steken, die hem door de gevangene worden toegebracht. Men heeft in de maag van een ge- dooden kikvorsch 11 bijen gevouden, waaruit menig bijenhouder zal begrijpen, hoe het komt dat het aantal zijner bijen soms zoo raadselachtig vermindert. De Oostenrijksche Regeering heeft, op een rapport van den rijksgezondheids raad, waaruit blijkt dat de samenstellingen waarin nikkel voorkomt, schadelijk zijn voor de gezond heid, den verkoop verboden van keukengereed schap, uit nikkel vervaardigd, daarmede gegal vaniseerd of belegd, aangezien dit ongeschikt moet geacht wordeu tot bereiding of bewariag van zure spijzen of dranken. Dat de verhalen der visschers soms niet minder sterk kunnen zijn, dan die der jagers, bewijzen de volgende staaltjes. Kapitein Longsford had de haven van Gloucester verlaten op jacht naar zwaardvisschen (visschen wier snuit op een lang zwaard uitloopt). Hij had een dezer groote dieren met den harpoen gevangen, toen de woedende visch eensklaps op de kleine boot toezwom, haar met zijn wapen verbrijzelde en kapitein Frank Longsford zoodauig aan den buik verwondde, dat hij stervend op ziju schip werd teruggebracht. De avonturen van kapitein Marshall van de walvischsloep William A Gro sier, uit Provincetown, zijn nog wat anders, üp een namiddag ontwaarde de bemanning een over- grooten walvisch. Ojgeublikkelijk liet de kapiteiu,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2