BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. Vorst een bericht uit Petersburg monde ling overgebracht. Er wordt daarin gezegd, dat de Yorst niet iu Ruslaud's zienswijze trad m8t betrekking tot Bulgnrije's bin- neulandsche aangelegenheden. Er was geen sprake van eene Russische bezetting; en wat het zenden van een gezant-commis saris betrof, zoo was er geene aanleiding om daaraan te denken zoolang de Vorst in Bulgarije bleef. Later, indien het zen den van een gevolmachtigde noodig mocht worden, zou die persoon geen gou vernementeel of administatief karakter dragen, doch eenvoudig de Bulgaren ver manen om alle partijen het te doen eens worden tot welzijn des lands. De Times is van oordeel, dat 's Prinsen heengaan alleen dan eene Russische bezet ting van Bulgarije voorkomen zal, indien de Russische Regeeriug overtuigd is, dat ook zonder deze het land eene Russische provincie worden kan. Het tijdstip van het binnenrukken der Russische troepen is evenzeer van ondergeschikt belang als de datum van 's Prinsen troonsafstand, nu de zegepraal van den Czaar reeds volkomen is. De Standard zegt, dat het niet Enge- land's plicht kan zijn, een toestand in Bulgarije te handhaven, dien de drie groote militaire rijken niet willen doen voortdureu.Intusschen zalVon Bismarck toch op den duur den strijd tusschen Ruslaud en Oostenrijk niet kunnen beletten. Duitsch- land en Oostenrijk hebben eene voor hen gunstige gelegenheid verzuimd, en het is niet onwaarschijnlijk dat het Eugeland zal zijn, hetwelk het grootste voordeel uit hunne fout zal trekken. De Daily News noemt de troonafstand van Prins Alexander een grooten triumf voor Rusland; hierdoor is het prestige van den Czaar in het geheele gebied van den Balkan volkomen hersteld. Luidens partuculiere berichte uit Sofia zal Vorst Alexander binnen tien dagen Bulgarije verlaten. Zie laatste berichten.) In Birmah moet de sterfte onder de Britsche troepen nog veel grooter zijn dan die in Soudan. Alleen van het 13e Somerset-regiment, zoo schrijft een soldaat van daar aan Daily News, bezweken 100 man aan eeue ziekte, door het klimaat veroorzaakt, en andere regimenten verlo ren er nog meer. Kun het Liberalisme de Sociaal-democratie met goed gevolg bestrijden? vraagt De Tijd in een slotartikel van een reeks van zeven uit muntende en hoogst lezenswaardige opstellen, aan dat onderwerp gewijd. Een der hoofddwalingen van het socialisme is de verwachting, dat de Staat alles vermag voor het welzijn der menschen. Daar tiert dan ook het socialisme het weligst, waar het denkbeeld van het Staatsalvermogeu bet meest ingang heeft ge vonden. Thorbecke voorzag dat indertijd, en zijne politiek van onthouding en de ontwikkeling der particuliere krachten zouden er eene reactie tegen zijn. Wat heeft de reactie van het liberalisme uit gewerkt? De oud-liberale partij was democratisch, in zoover zij de adellijke aristocratie den voet kon lichten.Onder hare heerschappij konden ook eenigen uit de mindere standen hooger klimmen op de maatschappelijke ladder. Maar daarmede is de groote massa dier standen niet geholpen en de partijdigheid van de liberale partij voor de nij vere burgerij kon den vierden stand niet ontgaan. "Van zelf moest bij dezen het denkbeeld rijpen, dat het beschikken over de Staatsmacht nog zoo slecht niet was en dat de vierde stand betere dagen zou beleven, als hij ook eens werkelijk in vloed op de Regeeriug kon uitoefenen. Voorts b hartigde het liberalisme den stelregel: scientia injlatde wetenschap maakt opgeblazen. De wis- en natuurkundige wetenschappen werden by voorkeur door het liberalisme gekwekt eu onder het volk verspreid, eu de overdreven voor stelling begon wortel te vatten, dat men op dezen weg maar behoefde voort te gaan om de voor waarden voor het menschelijk leven op aarde ge heel te veranderen. Nu was de Staat ouder het liberalisme de groote schoolmeester geworden en het denkbeeld kon niet uitblijven, dat de Staat iu zijne bevordering van de wetenschap het middel bezat om alle menschelijke kwalen te genezen. Ziedaar het Staats-alvermogen! Het meest werd dat denkbeeld bevorderd door de houding van het liberalisme tegenover de Kerk. De scheiding van Kerk en Staat moest aanduideD, dat de Staat de Kerk niet behoeft voor den gang der maatschappij en het gelukkig leven der menschen op aarde. De Staat heette aan de Kerk ontgroeid; hij kon zijue taak alleen vervullen. De bewering alleen van de Kerk, dat de maatschappij hare hulp noodig had, was voor den liberalen Staat genoeg om haar van zich af te stooten. Het moest, het zou blijken, dat de Staat alleen alles vermocht. Eindelijk, het rationalisme van den Staat en het volslagen ongeloof, waarin de door den Staat gekweekte en begunstigde wetenschap verviel, moest vanzelf leiden tot het atheïsme, in den zin althans, dat de Staat geen notitie meer nam van den persoonlijken, almachtigen God. Ook dit be hoorde tot de vrije meeningen, waarover de we tenschap haar laatste woord nog niet had ge sproken. Zoo werd de overheid onverantwoordelijk voor eene Hoogere Macht. Eu daar dit tot de afschu welijkste tirannie moest voereu, riep het volk haar voor zijn eigen gerecht, d. i. het volk stelde zich boven de overheid en vorderde alle macht voor zich op. Zoo laudde men aan bij de domme, woeste democratie, die door het socialisme woidt verte genwoordigd. Hoe zal nu het liberalisme met goed gevolg daartegen kunnen strijden zoolang het zijn athe- isme van Staat blijft handhaven? En als het eens daaraan vaarwel zegt, zal het dan nog blijven wat het is, daar zijn eigen aard in dit atheïsme is gelegen? De tegenwoordige veigadering van de Staten- Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 18 Sspt. 188*5, des namiddags te drie uren. De Min. van Binnenl. Zaken wordt gemach tigd zich alsdan te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, teneinde in eene vereenigde zitting der beide Kamers, de vergadering in naam des Konings te sluiten. Bij Kon. besluit is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende de vergadering, die zal aanvangen op den derden Maandag van September 1886, benoemd jhr. mr. F. J. J. Van Eysinga, lid van die Kamer. Ook eene bakkerij-tentoonstelling. T e T e m p 1 i x in Pruisen werd in 1882 op zekeren (lag door middel van aanplakbiljetten bekend gemaakt, dat er dienzelfden dag, ul. die der bekendmaking, van 2 tot 5 uur in de groote zaal van het schuttershuis eer.e broodtentoonstelling zou wor den gehouden. Er werd bij vermeld, dat de toe gang voor iedereen open stond en wel zonder entréegeld. Deze aankondigiug verwekte veel op zien, daar niemand, zelfs geen enkele bakker, iets vau eenig tentoonstellingsplan had gehoord. Spoe dig echter vernam men wat er vau de zaak aan was. Er had zich in alle stilte eene commissie gevormd, die daar ter plaatse, zoowel als te Ber lijn eu in eenigis andere steden broaden had doen opkoopeu, zonder dat de bakkers wisten waartoe. Al die brooden wareu nu ter bezichtiging nedergelegd met de noodige aanwijzing om iedereen het ver schil in prijs en qualiteit te doen zien. De bak kers vonden het zeer ongepast in zulk een on- vrijwilligen wedstrijd te worden betrokken; maar het lag er eenmaal toe en de tentoonstelling ging door. Na afloop daarvan werden al.de broo den aan bet Armbestuur ten geschenke gezonden. Zoover het na te gaan is werd vijf en-twintig jaren geleden do eerste postzegelver zameling van eenige beteekenis opgezet. Als een bewijs hoe groot de liefhebberij voor deze inza melingen is, kan dienen, dat eene enkele firma, die van den heer Zechmeijer te Neuroaberg, in het vorige jaar 23 millioen stuks gebruikte post zegels beeft afgeleverd, te zamen een gewicht uit makende van 1610 kilo. Houtolie. In het r ij k van wouden voorziene Zweden heeft in den laatsten tijd het maken van „houlolie" een grooten vooruitgang gemaakt. Reeds ongeveer 300 fabrieken houden zieh daarmede bezig. De ruwe grondstof voorde olie leveren de wo tels van omgehouwen dennen en sparren, alsmede de gedeelten van het hout dier hoornen, die het meeste hars bevatten. Door droge distillatie worden daaruit verschillende pro ducten verkregen en uit deze, door een eigen scheikundig proces, de houtolie, met b. v. ter pentijn, kreosoot, houtazijn, teerolie enz. als bij producten. De houtolie is geschikt voor veilich- ting, vooral als men die vermengt met lichtolie, en dan kan het in gewone lampen worden ge brand. Op dit oogenblik kost de zuivere houtolie omstreeks f 0,25 per liter. Daar ze echter onge veer 30 maal langzamer verbrandt dan lichtolie, zoo mag men haar wel als het goedkoopste ver- licktiug8middel beschouwen. Ook ontploft het niet en is dus niet gevaarlijk! Een onzer medewerkers (zegt de Arnh. Ct.) dezen morgen naar het bureau gaande, ontmoette iemand met een paar scbaatsen onder den arm. Ga je rijden? vroeg ouze medewerker. Neen, ik ga ze maar laten slij pen, was het antwoord. Ja man, je hebt ge lijk; haast je maar niet! Zoo het niet historisch was, zouden we het niet mededeelen. Maandag-nacht passeerden twee heeren met een gemuilkorfden hond het politie bureau aan de Groenmarkt te 's Hage, Of nn het dier een kees reeds vroeger met de politie had kennis gemaakt, dan wel of het een instinktmatige haat tegen den dienaar van Her mandad was, genoeg het dier schoot keffende toe op een in den ingang van het bureau staanden agent. Deze greep onmiddellijk zijn stok en stormde op ons keeeje les, dat echter het hazenpad koos. Toen de eigenaar van het hondje vroeg, waarom hij keesje met een stok wilde slaan, kreeg hij barsch ten antwoord: „omdat na twaalven de houden niet mogen blaffen Voor de noodlijdenden door den brand in het Kurhaus te Scheveningen, is tot heden ruim drie duizend gulden ontvangen. Uit het Detentiehuis te Leiden ontsuapten eergisteren twee gevangenen, die dezer dagen van Hoorn waren overgebracht. Reeds waren zij tot de spoorwegrails gevlucht, en be vond één hunner zich tot aan den hals iu eene sloot, toen zij door het schot van den schild wacht, die de geheele wacht in de wapens riep, en vreezende door een kogel getroffen (e woiden, hunne verdere pogingen om in vrijheid te ge raken lieten steken en zich weer gevangen gaven. Toen degeen, die zich in de sloot verborg, twee maal had hooren schieten, gaf hij zijn verlangen te kennen om te capituleeren, door zijne handen, bijwijze van vlag, in de hoogte te zwaaien en te roepen: „Schei maar uil 1" V r ij d a g-a v o n d 10 uur i s i n (le H a a r- lemmermeer afgebrand het woon- en winkelhuis vau Arie de Jong, aan den Ringdijk bij den Bennebroekerweg. Twee spuiten van Aalsmeer deden bij den brand dienst. De oorzaak is on bekend. Alles was verzekerd. Willem do Zwijger, zegt de Arnh. Ct. of eeuig ander beroemd man van zeep, is eene bekende inzending op de tentoonstellingen. Inder - tijd kon men ook bet beleg Van Haarlem met Kenau Simons Hasselaar eu Try a van Leemput van koek aanschouwen, en in Spanje vindt men bij banketbakkers allerlei tafereelen uit de geschiedenis, vau suiker vervaardigd. De indus trie „heeft nog haar laatste woord niet ge sproken." in de Eerste Goudsbloeradwarsstraat te Amsterdam, is thaus eene afbeelding te zien der ongeregeldheden van de maand Juli iu koek. Een Engelse he kotter heeft Maan- dag nabij Sjaham op de Hollandscbe drankschuit Kendon besiag gelegd. De bemanning werd te Hartlepool gevangen gezet. Niet onaardig geeft het week- blad Berliner Wespen aan de vorsten op het Bal- kan-echiereiland en dergelijke streken den raad zich voortaan van een vouw-troon te bedienen. Rotterdam zegt De Maasbode zal binnenkort, naar ons uit goede bron verze kerd wordt, de „eer" hebben, dat Recht voor Allen er zal worden gedrukt. Het drukken van dit oproerblaadje zal niet meer geschieden op de drukkerij //Excelsior" te VHage, maar op de weldra op te richten, eigen drukkerij van zijn fraaien collega De Vrije Pers. De drulcker, die tot dusver de uitgave vau dit laatste blad be zorgd beeft, is namelijk failliet. De eigenaar der V. P. is reeds in onderhandeling met twee Am- 8terdamsche bladen, om ook deze op zijne druk kerij in spe te doeu drukken. De stad C h a r 1 e s t o n i s g e t r o f f e n door nieuwe aardbevingen eu nedervallende steen klompen. De bevolking is als verlamd. Het ver trouwen, dat het gevaar zou ziju geweken, ia nu geheel eu al verdwenen. Er zijn ingenieurs der waarts afgevaardigd om een onderzoek te doen; tevens wordt er gezorgd voor loodsen en tenten ten behoeve der personen, die geen onderkomen hebben. Er bestaat vrees voor de Bermuda's, omdat die rechtstreeks iu den weg liggen, dien de aardbeving scheen te nemen. In het Septerabe r-n ummer van the English Illustrated Magazine uitgevers Mac- millan Co., Londen, komt eeue schets voor over Fashions in Hair, vau de hand van Mej. Laurence Alma Tadema. Het artikel is door ver scheidene iiluatratiëa o. a. ook door eene van baren vader, opgeluisterd. Na de verschillende wijzeu van haar-dragen iu de vorige eeuwen te hebben besproken, eindigt de jeugdige ectirijfstar: „Wij schijnen tegenwoordig in een tijd te leven, dat schoonheid eu eeuvoud zoowel in het haardragen als in andere zaken gezocht wordt; maar hoe lang zal dit duren? Een blik op de geschiedenis van de kapselmode schijnt te bewijzen, dat vrou wen ongemakkelijkheid wenschon. Zij mogen nu op haar gemak zijn, maar ongetwijfeld is de tijd niet ver, dat zij weer een (lier meesterstukken van ongemak zullen uitviuden, in de samenstelling waarvan zij zich tot heden zoo bedreven toonden." Verstandige taal voor eene jonge (lamel (Mej.Tadema schreef, volgens the Atheneum, het artikel, dat eerst nu openbaar gemaakt werd, reeds voor twee jaren.) Het verderfelijke en onzedelijke van het uitlooven van premiën voor het opsporen van misdadigers, is dezer dagen te Doornik op nieuw geblekeu. Daar werd een geacht burger in hechtenis genomen, als verdacht van een moord, op aanwijzing van twee jongelieden. Hy kon echter voldoende zijne onschuld bewijzeu, eu de jougelieden moestan eindelijk bekennen, dat zij hem alleen als den schuldige haddeu aangewezen, om de uitgeloofde premie te bekomen. Zij zuilen- na op kunne beurt, wegens laster, moeten terecht staan. Als een staaltje van de nauwlet- tendheid van Bommige Haagsche dierenvrienden moge het volgende dienen: Esti politiebeambte vond Maandag-avond aan het Nassaupieiu voor een huis, waaruit de bewoners bij dag verhuisd waren, een opgezet hazenwindhoudje, klaarblij kelijk vergeten door de met de verhuizing belast geweest zijnde personen. De beambte vatte het opgezette hondje bij den kop en droeg bet op deze wijze naar 't bureau. Onderweg sprak hem een dierenvriend aan en beduidde hem, dat dit geen manier was om een houd te dragen. De man werd spoedig uit den droom geholpen. Als eene zeldzaamheid wordt a an het Leidsche Dbld. medegedeeld, dat bij den heer Kruik, aan den Stationsweg aldaar, een goudenregen voor de tweede maal in dit seizoen in bloei staat. Succi heeft, volgens een schrij ven uit Milaan van 2 dezer, den vorigen dag weer in opgewektheid doorgebracht. Hy heeft geschermd en zich met andere gymnastische oefeningen bezig gehouden. Sedert den vorigen dag had hij aan gewicht 300 gram verloren; maar bij zijue lichaamsbewegingen openbaart zicb steeds eene groote mate van kracht. Hij heeft nu, behalve eene gewone hoeveelheid Vichy- water, 720 gram lauw water (zuiver) gedronken, dat hij heeft uitgebraakt. Hij hoeft dit gedaan om, zooals hij zeide, zijn maag leeg te maken van hetgeen er uog in was. Hij voelde zich daar door verlicht. Toen men hem zeide, dat zijue krachten misschien niet toereikende zonder, ziju om de 30 dagen lang te vasten, antwoordde hij: „De eerste dagen waren de moeilijkste, en deze zijn voorbij." In de omstreken van Tjilatjap heeft weder een ongeluk plaats gehad. Terwijl de heeren Van der Plas ea Maidman op de var- kensjacht waren, schoot laatstgenoemde bij on geluk op zijn kameraad, daar hij hem voor een varken aanzag, met het gevolg, dat de kogel in het linkerbeen drong. Dat donder- en regenbuien soms zeer plaatselijk vallen, bleek ook o. a. jl. Woens dag te Ballingwolde. Aan den brandenden, bijna vvolkloozen hemel vertoonde zich tegen 2 uren een euksle donderkop, die zich een half uur later met een paar zware 6lagen in een zoo geweldi gen stortvloed outlastte, dat ook de grootste re genbakken, die genoegzaam ledig waren, binnen een kwartier overstroomden. Opmerkelijk was, dat alleen over het midden der gemeente, over eene oppervlakte niet giooter dan half Rotterdam die bui zich ontlastte. Diarbuiten, aan alle zij den, bleef meu rustig bezig met het binnenhalen van graan. Evenmin daar als in de omliggende gemeente viel er een droppel water. Terwijl Woensda g-o chtend een koopman met luchtballons liep te venten op de Gedempte Gracht te Zaandam, schoot een knaapje een pistool af, waarvan een vonk een der ballons raakte. Het gevolg daarvan was dat alle ballons, op twee na, welke naar boven gingen, sprongen. De knal was zoo erg, dat zij, die in de nabijheid waren, dachten, dat er eene gasontploffing plaats had. Da koopman viel bewusteloos neder, doch werd door de hulp van een paar omstanders weder op de been geholpen, terwijl zij tevens met den hoed rond gingen bij de meuigte, welke was toegesneld; zij mochten het genoegen smaken, den koopman hierdoor zijn verlies te vergoeden. Door depoltie te Leiden is pro ces-verbaal opgemaakt tegen M. L., ter zake van op 31 Augustus jl. zich schuldig te hebben ge maakt aan hoon en laster tegen een der leden van het Koninklijk Huis. Zweedsche beleefdheid. Het beleefdste volk ter wereld Frankrijk heeft in deze al lang zijn roem overleefd zijn de Zweden. Een reiziger, die over Zweden schrijft, zegt, dat zij hun meesten tijd doorbrengen met hun hoed af te nemen. Natuurlijk wordt, door langdurige oefening, het hoed afnemen zulk eene machinale beweging, dat het feitelijk geen gedachteuloop of de eene of andere bezigheid stoort. Maar wat zou een vreemdeling er wel van denken als hij do voetgangers voor eiken voorbijkomeudon trein den hoed zag afnemen, of, wanneer hij de rivier overstak, de honderden op de veerstoombooten beleefd zag groeten zoo dikwijls de eene vracht passagiers de andere in 't oog kreeg? Hij zou deuken, dat de stad gek was geworden. Hij zou er naar kijkeu of de kruiers elkaar ook deftig groetteu, eu of de politiedienaar misschien ook beleefd den hoed afnam voor den misdadiger, wien hij do boeien aansloeg. Maar al zulk ver zuim zou in Zweden lomp worden gevonden. „Passagiers op de stoombootjes in de vaart op Stockholm," zegt de reiziger, „nemen altijd den boed voor elkander af als de eene boot de andere ontmoet. Zelfs de sluiswachters buigen beleefd voor de schippers, wier vaartuig zij doorlaten./' Dat laatste is zeker wel het allersterkste! Onder de velejubilé'g onzer dagen herinnert men ook aan het zilveren feest van da petroleum, welke nuttige, maar gevaarlijke brandstof in 1861 iD Europa werd ingevoerd. In de ItaliaanschestadVizzini, op Sicilië, is dezer dagen het geval voorgekomen, dat het geheele gemeentebestuur, burgemeester eu wethouders en raadsleden, het werk staakte. Gedurende drie dagen was de stad geheel zonder bestuur. Er konden gedurende dien lijd geene huwelijken gesloten, geene verklaringen van over lijden worden afgegeven, enz. Er wachten tien dooden op de begrafenis, en de Prefect vau Catania zond een gevolmachtigde, om de drin gendste zaken af te doen. Wat de aanleiding was tot deze werkstaking, wordt niet gemeld. Wat Prins Karomoko bij dema- noeuvres te Chalons het meest trof, dat waren de iu de zon schitterende kurassen. De bevelvoe rende Generaal zag, dat hij met een begeerig oog er naar keek en bood hem er een aau.De Prins deed het dadelijk aan, maar ziju van vreugde stralend gelaat betrok weer spoedig. „Wat schort er aan?" vroeg de Generaal, die tranen in zijne oogen zag. De tolk antwoordde, dat de vader van den Prius hem het kuras zeker zou afnemen als hij het hem liet zien. De Generaal gaf daarop den Prins nog een kuras voor zijn vader mee, en de Prius was overgelukkig. De op den toestand in Bulgarije betrekking hebbende prent van Ulk stelt voor den Vorst van Bulgarije overvallen en op den grond geworpen door twee Bulgaarscbe bandieten, waarvan de een hem de borst neerdrukt, en de ander, die hem de kroon heeft ontnomen, hem met een pistool dreigt. Op den achtergrond rechts komt een gezeten burger aanloopen om den Vorst uit de klauwen der bandieten te redden; links staan een paar Russische officiereu met den rug naar de overrompeling, maar over den schou der glurende of alles goed gaat; en in 't midden op den achtergrond, houdt eene gesluierde figuur een zak met roebels omhoog. Als onderschrift leest men: „De in Bulgarije sinds verscheiden jaren als Vorst zich ophoudende Prins Alexander von Battenberg werd onlangs te Sofia door eenige gehuurde individuen overvallen ea van zijne kroon beroofd. E:n politieagent was niet aanwezig; noch tans gelukte het aan eeniga toegesnelde burgers, de spitsboeven te grijpen en het gestolen goed weer aan den reciitmatigen eigenaar terug te geven." Men heeft te Calais weder pro e- ven genomen met een nieuw monsterkanon van Kolonel Da Bange, dat voor de kustbewaking is bestemd. Met dit kanon kan een bom van 450 kilogram gesckoteu worden tot op een afstand van 18 kilometer. Den 15en Juli j 1. trad in Fran k- rijk bet met 50 pet. verlaagde tarief voor pers- telegrammen in werking. Als maatregel van con trole en tot wering van misbruik worden vanwege het Ministerie der posterijen en telegrafen aan de directeuren der verschillende bladen een even groot aantal kaarten uitgereikt als het blad corres pondenten telt. Die kaarten moeten door den direc teur en den correspondent worden onderteekend en desgeweuscht, vertoond worden bij elke aan bieding van een telegram. Als bewijs van iden titeit kan dan de handteekening geëischt worden, welke met die op de kaart moet overeenstem^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2