Bijvoegsel behoorende bij de NIEUWE van Zondag 12 September 1880. BUITENLAND. HÜHÜNSIHi: (IIIRHl Er zijn te Berlijn weder vijf werklie- den-vereenigingen, krachtens de socialis tenwet, door de overheid opgeheven. Het schijnt thans zeker te wezen, dat de Benedictijner-orde weldra weder in Prui sen, vermoedelijk in Silezië, zal worden toegelaten. Er zouden daarover onderhan delingen zijn gevoerd, welke tot het re sultaat hebben geleid, dat de vereischte vergunning door de Eegeering werd toe gezegd. Te Plauen werden, bij gelegenheid dat de troepen daar werden ingekwartierd, so cialistische geschriften onder hen verspreid. De dader, zekere Jens Christensen, die uit Berlijn was gezet, is door de politie gearresteerd. Iu de stad Hannover is het houden eener socialistische vergadering door de politie belet. Volgens particuliere berichten uit Madrid, zou de Koningin-regentes in bedeu- kelijken graad aan tuberculose (tering) lij dende zijn. Over de aardbevingen in de Ver. Staten melden de jongste dépêches uit New-York: Zondag-avond 11 uur werden te Colum bia, Z.-Carolina, wederom eenige lichte schokken gevoeld, die in de tusschenpoozen vergezeld gingen van op onweer gelijkend gerommel. Vijf minuten na den eersten schok schoten twee buitengewoon groote en schitterend licht uitstralende meteoren van het Noorden naar het Zuiden door het luchtruim. Ongeveer een derde der bevolking van Charleston wordt door de hulp-comités van alles voorzien. Bijdragen blijven mildelijk vloeien. Volgens berichten van de Bermuda's, werd op die eilanden van de aardbeving niets bespeurd. Het getal slachtoffers te Charleston be draagt 39, het aantal gekwetsten 200. dit de stad zijn gevlucht 2500 blaukeu en 3500 kleurlingen. De spoorwegmaatschap pij van Zuid-Carolina heeft 150 goederen wagens ter beschikking gesteld voor tijde lijk verblijf van de van woning beroofde noodlijdenden. Ook het eiland St. Vincent iu W.-In- dië werd geducht geteisterd door een or kaan, die drie uren lang woedde en in dien tijd eene schade aanrichtte, welke op 200,000 wordt geraamd. Huizen en ker ken werden door den vreeselijken wind stoot neergeploft. Er ziju 1500 meuschen zonder dak; 4 personen werden gedood, 20 ernstig en 100 min of meer ernstig gekwetst. Eene dépêche uit Mexico meldt, dat bij Laredo een gevecht tusschen Mexicaan- sche constables en bandieten ouder El Co- pote plaats had. De politie verloor een doode en twee gekwetsten. De bandieten rukken tegen New Laredo op. Maatrege len tot verdediging van die plaats werden genomen. GEMENGDE BERICHTEN. Bij den beroemden Pasteur kwam dezer dagen iemand, die door een aan watervrees ^dolheid) lijdenden hond was gebeten en daarom onder geneeskundige behandeling komen wilde. Da geleerde onderzocht zijn patiënt en wilde hem juist gaan inenten, toen hij op de gedachte kwam om te vragen: „welk beroep oefent u uit?" „Ik ben melkboer," antwoordde de man. „Dan is het niet noodig, dat ik u behandel," sprak Pasteur, //ga maar gerust naar huis: een melkboer heeft nooit watervrees." De kleinste courant verschijntte Guadalajara, de hoofdstad van den Mexicaan- schen staat Jalisko. Zij heet El Telegrama en verschijnt wekelijks iu 4 bladzijden van 813 cM. groot en levert het meestmogelijke bij con densatie der berichten. De kenspreuk van het blad is „Weinig stroo en veel koorn"; het kost een cent der exemplaar. D e Ldb. Ct. bevat het volgend re cept om op doodeenvoudige wijze ratten te ver schalken. Neem eene niet te kleine waschkuip. Vul dat ding hoogstens voor de helft met water, zoodat hst minstens een handbreedte onder den rand van de kuip sta en strooi nu over dat wa ter kaf of goed klein gesneden strooihaksel, ter hoogte van 1 a 2 duimen en over die laag luchtigjes wat meel, of wat zemelen, hang dan vervolgens aan touwtjes, die boven de kuip ergens bevestigd ziju, vlak boven 't kaf of het haksel stukjes kaaskoist, gebraden spek of zulke lekkernijen voor ratten. Leg voorts, bij wijze van bruggetjes, een of meer plankjes van den grond op den rand van den kuip, voetpa den voor de ratten, die dan niet behoeven te klauteren. Ga dan aan uwe gewone bezigheden en wacht de dingen af, die daar komen zullen! Gun aan de ratten dat ze, zonder daarin gestoord te worden, langs de bruggetjes den rand van de kuip op de laag springen, die op het in de kuip gedane vocht drijft dadelijk ouderduikelen en niet in staat zijn weer uit de kuip te komen. De een voor en de andere na zal de dupe wor den van deze hinderlaag. Geloofwaardige perso nen verzekeren plechtig, dat zij op boven beschre ven manier in een nacht in éen kuip wel eens 20, zelfs 30 ratten hebben gesnapt. De besmettel ij ke jubilaeumsma- nie breidt zich, vooral in Duitschland, meer en meer uit. Men herdacht dezer dagen te Miin- chen, iu het hotel Detzer, feestelijk den dag, waarop, voor 100 jaren, Goethe in dat hotel kwam logeeren. De heer J. F. Metselaar, ingeuieu r te 's-Gravenhage, doet, naar aanleiding van dea brand te Scheveningen de volgende vragen: lo. Aan de architecten. Waarom hebt gij de in h et bestek en op de teekeningen bepaalde steenen scheidingsmuren tusschen de logeerkamers op de le en 2e. verdieping doen vervangen do o

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 5