houten schotwerk; waarom de ijzereoustruotie der veranda in een gedeeltelijke houtconstructie ver anderd, waardoor gij op onverantwoordelijke wijze het gevaar voor brand hebt verhoogd? 2o. Aan de directie van het zeebad Scheveningen. Hebt gij, zonder verlof of toestemming van het dage- lijksch bestuur der gemeente VGravenhage, die wijzigingen aan uwen architect toegestaan? 3o. Aan het Dagelijksch Bestuur der gemeente 's-Gra- venhage. Iudien aan u verlof is gevraagd om deze wijzigingen in te voeren, welke overwegende redenen hebben er toe bijgedragen, om zulk een voor de publieke veiligheid onverantwoordelijke wijziging toe te staan? Ook te Londen wordt hardover de meer dan tropische hitte geklaagd, Desniet temin blijft de Londenaar niet stilzitten; volgens aanteekeuing van een winkelier in The Strand, passeerden Woensdag, binnen de 12 uren, zijne deur: 3937 vigelanten, 1998 omnibussen, 1440 andere wagens en 67000 voetgangers. Bij den brand in hetKurhauste Scheveningen is o. a. ook een handschrift ver brand van den Berlijnschen componist Martin Bode, nl. de partituur en orkestverdeeliug van zijne rhapsodie „Helgoland", welke hij aan prof. Manstadt had toevertrouwd. Keeds was deze rhapsodie met veel succes, onder persoonlijke leiding van den componist, te Birmingham, uit gevoerd en Macstadt's Kapel had haar inge studeerd en zou haar den dag van den brand gespeeld hebben, want juist den voiigen dag had zij hare repetitiën san het stuk geëindigd. De componist, die dus zijn geestelijken arbeid zag vernietigd, moet trachten zijne compositie uit het hoofd over te maken. Het is te hopen dat hem dit gelukt. TeTurijn zijn 's avonds van den 5 dezer twee vrij sterke schokken van aardbeving waargenomen. De inwoners zijn in augst buitens huis gevlucht. Ongelukken zijn er niet voorge vallen; hier en daar is eenige schade veroorzaakt. De schokken zijn bijna in de gekeele provincie gevoeld. Een A m ster damsch comé dien laat emand //den hond der teleurstelling in den pot izijner illusiën vinden." Deze beeldspraak wordt nog overtroffen door die van een iuzeud/.r in de Zwolsche Ct.yau eergisteren, een Br.-, vrijmetselaar, die plechtig gewaagt van den „troffel der liefde." Onze taal dreigt weldra verrijkt te worden met allegorische uitdrukkingen als deze: „de asck- schop der sympathie," „de tang der beleefdheid," „het hangijzer der hoogachting." STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 11 September. Iu de kost bare verzameling van schilderijen en oud heden, in het Stedelijk Museum op het Raadhuis aanwezig, waren sedert een paar jaren door de goedgunstige beschikking van wijlen jhr. J. C. W. Fabricius te aanschouwen een zestigtal schilderijen, waaronder prachtige portretten van het Haarlemsche regeeringsgeslacht Fabricius. Tengevolge van gemis van plaatsruimte moest die collectie in het midden der groote schilderijzaal worden nedergezet, hetgeen, gelijk licht te bevroeden is, er niet toe bijdroeg om die in hare volle schoonheid te doen genieten. Thans is door de goede zorgen van het bestuur dezer stad een oud vertrek, dat onmiddellijk aan het Mu seum grensde, onder leiding van den heer Jacques Leijhin een fraaie zaal herscha pen en is aan de zooeven genoemde kunst stukken daarin eene waardige plaats ge geven. De inrichting der zaal is eenvoudig en net en aan den voornaamsten eisch, na melijk goed lichteffect, is door eene mat glasbedekking onder een glazen dak op uitstekende wijze voldaan. In de jl. Woensdag gehouden ver gadering van den Gemeenteraad werd besloten, het voorstel vau B. en W., cm eenige gelden voor de kosten vau schoon maak van het Raadhuis beschikbaar te stellen, aan te houden, Tot zetters werden benoemd de heeren P. J. Travaglino, H. C. Tombergh en D. Mer ens Dz. Aan den heer J. W. van Bilderdijk werd eene gratificatie verleend van ƒ50 en aan het waarnemend hoofd der kostelooze schooi B eene gratificatie van 50. Ten aanzien van het request van J. Giebels en J. van Servetten werd besloten afwijzend te be schikken. Aan het Rijk zal wegens te veel genoten voorschot voor het lager onder wijs eene som van ƒ4639,ÏO1/^ worden teruggegeven, te voldoen uit de onvoor ziene uitgaven. Voorts werd besloten, do verbetering van de onderwijzerswoning in het Klein Heiliglaud over te laten aan de commissie van fabricage. Vastgesteld werd het eerste suppletoir kohier der plaatse lijke directe belasting. In de commissie ad hoe voor de inrichting eener vleesch- hal werden benoemd de heeren Dyserinck Enschedé en De Haan. Tot onderwijze res 2de klasse aan de Opleidingsschool werd benoemd mejuffrouw M. M. Boldingh en tot onderwijzer 1ste klasse aan school C de heer C. Sorgdrager. Vervolgens wer den de vaste commissiëu samengesteld. De begrooting der schutterij, die van het Burgerlijk Armbestuur, van het Barbara- gasthuis en de eerste suppletoïre be grooting van het St. Elisabeths-Gasthuis werden goedgekeurd. Het adres der bewo ners aan de Gedempte Oude Gracht werd aangehouden. Woensdag-morgen werd ontdekt, dat een 50-jarige man op de rails lag van den spoorweg bij den Kruisweg. Hij werd door een paar bambten uit zijue gevaarlijke positie verwijderd, maar eenige oogenblikken later haalden twee agenten van politie denzelfden maa uit de Scho- tersingelgracht en konden zij slechts na veöl inspanning, handelende naar de voor schriften van de Maatschappij tot redding van drenkelingen, zijue levensgeesten weder opwekken. De ongelukkige i's vervolgens met de raderbaar naar het Gasthuis over gebracht. Het adres, bij den Raad dezer ge meente ingediend tot behoud van de ker mis, is voorzien van 1075 handteekeningeu. KERKBERICHTEN. Kathedrale en Parochiekerk van den H. Jozef. Zondag te 7 en 8 uur de gelezene HH. Missen met de Onderrichting, te 10 uur de Hoogmis met Preek, te 2 uur de Cate chismus, te 3 uur het Rozenhoedje met de Litanie, te 6 uur het Lof ter eere van het H. en O. Hart van Maria met Preek. In de week eiken middag te 3 uur het Rozenhoedje. Donderdag te 8 uur gezongen H. Mis van Requiem voor allen, die op de dood- ceel dezer Kerk zijn ingeschreven. Donderdag-avond te 7 uur het Lof tot intentie van Z. H. den Paus. Zaterdag te half 9 de II. Mis ter eere van het H.en O. Hart van Maria, tot be keering der zondaars, met 500 dagen aflaat; 's avonds te 6 uur het Lof en van 5 tot 10 uur gelegenheid om te biechten. In de week de HH. Missen en de Cate chismus naar gewoonte. Parochiekerk vau den H.Antonius van Pndua. Zondag de HH. Missen te 5, 7 eu half 9 uur met de Onderrichting, te half 11 uur de Hoogmis met Preek, te 3 uur de Ca techismus, te 4 uur de Vespers. Dinsdag'te 8 uur gezongen H. Mis ter eere van St. Autonius, des avonds te 6 uur het Lof. Vrijdag te 8 uur gezongen H. Mis, te 6 uur het Lof. Deze week de HH. Missen te half 8, 8, half 9 en half 10 uur, en de Catechismus naar gewoonte. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Zondag, de IIH. Missen te half 6, 7, en half 9 uur. De Hoogmis te half 11 uur, 's middags te 3 uur de Vespers, te half 5 uur Congregatie der H. Familie. Maandag- en Woensdag-avond te 7 uur het Lof. Iu de week de HH. Missen te 7, half 8, 8, half 9 en 9 uur. De Catechismus naar gewoonte. ALMANAK DER 37e WEEK VAN HET JAAR 1886. SEPTEMBER, Herfstmaand, (30 dagen). Toegeioijd aan den Aartsengel Michaël. 12. Zondag. 13e Zondag na Pinkster. Naam feest der H. Maagd Maria. K. Gui- do, Belgder, Heer van Jeruzalem, f 1112. Evaug. De tien Melaatschen. 13. Maandag. H. Mauritus, Bisschop en Belijder, f 437. 14. Dinsdag. H. Kruisverheffing. Gedenk dag. 15. Woensdag. Quatertemper. Octaafdag van Maria's Geboorte. H. Nicode- mus, Martelaar, f 90. 16. Donderdag. Cornelius, Paus en II. Cy- prianus, Bisschop en Martelaar, f 252 en 258. 17. Vrijdag. Quatertemper. Iudrukkiug der wonden aan den H. Frauciscus. 18. Zaterdag. Quatertemper. H. Jozef van Cupertino, Belgder, f 1663.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 6