B I NE M, GEMENGDE BERICHTEN. Eene luchtreis. aan zijne Ministers mededeelende, verklaard hebben, dat zulk eene winst voor het land wel eene opoffering zijnerzijds opwoog en dat hij dus zijne waardigheid zou neder- leggen. Er bestaat kans, zelfs waarschijnlijkheid, dat de Sobranje of Volksvertegenwoordiging, wanneer ze, volgens artikel 3 der Berlijn- sche overeenkomst, in de vacature op den troon moet voorzien, Alexander zal her kiezen. Voor dat geval vreest de Times en waarschijnlijk niet ten onrechte, nieuwe moeilijkheden van de zijde van Rusland, dat zich dan wel niet langer zal willen houden aan zijne belofte ont van eene militaire bezettiug van het Vorstendom af te zien. De Morring Post verlangt, wel wal laat, van Engeland eene krachtige staatkunde in het Oosten,en betoogt de noodzakelijkheid om Indië op het Balkan-Schiereiland en in de Zwarte Zee te beschermen. Het ver trek van Alexander uit Sofia brengt Bul garije terug in den toestand, waarover de onderteekenaars van het Berlijnsch tractaat gemeenschappelijk moeten beslissen. Ook de Standard meent, dat Europa nu ver plichtingen moet vervullen, waaraan het zich niet kan onttrekken. In eene circulaire is door de Porte me degedeeld dat Turkije het vertrek van Vorst Alexander goedkeurt. Er wordt bijgevoegd, dat er stellig geen tusscheukomst zal plaats hebben, indien Bulgarije en Rumelië niet de grenzen der wettelijkheid overschrijden. De Porte is met de overige Mogendheden in betrekking getreden, ten einde aan deze verzekering den vorm te geven van eene eenstemmige verklaring. Te Harlingen is overleden de nestor der Tweede Kamer, de heer mr. 8. Wybenga. De hoogleeraar Dr. O. A. Pekelharing, te Utrecht, ia door de Regeering belast met een speciaal onderzoek naar de beri-beri op Atjeh. In de helft van October a. s. vertrekt hij naar Indië. Bij de te Amsterdam gehouden verkiezing voor een lid van de Prov. Staten van Noord- Holland waren 569 geldige stemmen uitgebracht. Gekozen ia met 470 stemmen Mr. J. A. Sil- lem. (lib.) Op den heer W. Hovy (ant.-rev.) waren 89 stemmen uitgebracht. De Tweede Kamer heeft over het wets ontwerp tot herziening van Hoofdstuk III der Grondwet, het verlangen uitgesproken, de bepa lingen omtrent het kiesrecht zoo te regelen, dat de kiesbevoegdheid gelijken tred kunne houden met de ontwikkeling der natie en dat de weg tot het zoogenaamd algemeen stemrecht moet verspeld blijven. De Prov. Gron. Ct. meent echter dat deze twee eisclien elkander uitsluiten, omdat slechts de mate van kennis en burgerzin, die bij een volk worden opgemerkt, het in haar macht heeft, de grenzen te trekken voor uitsluiting. Zij wil daarom in de Grondwet geen kiestelsel, maar alles aan den gewonen wetgever overlaten, op wien zij hare hoop vestigt, het criterium van kiesbevoegdheid zóó te zien steden, dat allen die een eigen wil hebben, tot de stembus kunnen worden toegelaten. Dit is alleen bereikbaar als gebroken wordt met alles wat naar census zweemt, en alleen de bekwaamheid in haar eenvoudig sten zin genomen de wettelijke toetssteen wordt. Dit verlangen der Prov. Gron. Ct. is van haar standpunt natuurlijk, omdat zij in hetzelfde ar tikel verklaart, de sociaal-democratische meeniug te zija toegedaan, dat het stemrecht is een ge meen recht, geen voorrecht, en dat het staats burgerschap wel ook in de toekomst gebonden moet zijn aan voorwaarden, maar aan voor ieder bereikbare voorwaarden. En dan is men te Groningen nog niet tevreden met de geavaticeerdheid van deze courant, maar heeft men er noodzakelijkheid gevoeld om er ook een radicaal blad te gaan oprichten, zegt het Dagblad. Op grond van gegevens, aan buitenlardsche bronnen ontleend, vestigt De Ned. Ind. er de aandacht op, dat het bij het oproer in België, 't welk o. a. de vernieling van de glasfabritk- Badoux ten gevolge had, niet slecht betaalde werklieden zijn geweest, die het hebben uitge lokt, maar werklieden, die niet minder dan 6 tot 20 duizend franks per jaar verdienden. Hier uit blijkt, zegt het blad, dat de begeerlijkheid al grooter en grooter wordt naar verhouding van de voordeelen, die men aan de inrichting geniet of genoot, en dat de koelbloedigste en ontem- baarste woestelingen de ruimst betaalde werk lieden waren, slechter nog in dit opzicht dan de karig beloonde mijnwerkers. Ook te Parijs heeft men de opmerking gemaakt, dat het juist de best betaalde werklieden zijn, die 't eerst tot werk staking overslaan en op hooger loon aandringen. Onwaar is het dus, dat de sociale quaestie niets anders is dan eene quaestie van de maag. En de slotsom van de overwegingeu is, dat men niet bij de staatshuishoudkunde hulp moet gaan zoe ken om deze ingewikkelde vraagstukken op te lossen, maar bij eene veel hoogere wetenschap, eene waarvan de beginselen vrij wat moeilijker te leeren zijn. De stoïcijnen noemen haar //ze- deleer", en de eenvoudige lieden, de menschen met goeden wil noemen haar sedert eevwen met een anderen naam. Alleen deze welenschap kan den mensch het gevoel inprenten van de juiste grenzen »ller wen- sclielijke zaken. Sinds gerui men tijd ontbrak aan de tot vulling van de lampen ia de derde avenue te New-Yoik benoodigde petroleum dagelijks eene zekere hoeveelheid. Waar die olie bleef, men kon er maar niet achter komen. Eindelijk bleek dat een neger, Dickerson, de smakelijke lief hebberij hal om zich te bedrinken aan.... petroleum, die hij hooger stelde dan wijn en jen ver. De gustibus non est disputandum. Eene barak op de kermis te L y o n, in welke zich 1500 personen bevonden, is eens klaps ingestort. De verwarring was onbeschrijfe lijk. Vele personen zijn licht gekwetst. Erge ongevallen zijn, opmerkelijk genoeg, niet te be treuren. Een bakker te Luik werd verle den Donderdag bijna onthoofd door een tele- phoondraad. Door het breken van een boomtak, was de draad losgeraakt of gebroken en slingerde zich onder 't vallen om den hals van den bak ker, die er op zijn kar onder door reed. Geluk kig kon de man zijn paard spoedig stil houden; zonder dat ware het hoofd hem van het lichaam gerukt geworden. Een vier ja rig meisje is te Walser t- hal (Vorarlberg) eenige dagen geleden door een arend opgenomen. Het kind bevond zich op een afstand van 150 meters van haar vader. De vader kon den roof niet verhinderen en zag zijn kind in het luchtruim verdwijnen. Uit Ath wordt van 7 Sept. ge schreven: Als een bewijs hoe verschrikkelijk het onweer hier verleden week heeft gewoed kan gemeld worden, dat de boschwachters van Graaf D'Oultremont een half uur na de bui 400 fai- zanten, meer dan 50 hazen en een groote me nigte patrijzen in 't veld vonden, die door den hagel waren gedood. Uit Scheveningen wordt ons ge- meld: Vele personen, behoorende tot da dienst boden in het Kurhaus, hadden hunne penningen bij de Postspaarbank gedeponeerd. Toen hunne boekjes verbrand waren, meenden zij, dat hun geld daarmede weg was. Tot huur.e vreugde krijgen zij echter nieuwe boekjes in plaats der verbrande. Den slagers teSittard wordt do or den iu de nabijheid der stad wonendeu land bouwer Vroemen sedert eenige weken concurrentie aangedaan. Is de gewone prijs van het rund- vleesch te Sittard 70 cent per kilo, Vroemen verkocht het de vorige week aldaar voor 56 cent per kilo en heeft nu doen aankondigen, dat hij het eerstdaags voor 45 cent per kilo ver krijgbaar stelt. Een bewijs hoe goedkoop het vleesch kan geleverd worden, wanneer de ver- kooper zich met eene matige winst wil ver genoegen. In de staatsdrnkkerijte Was- hington is men begonnen met de uitgaaf van den Amerikaanschen burgeroorlog. De omvang vaD dit werk zal ongeveer tachtig deelen, elk van duizend bladzijden, bedragen. Tot het schrij ven vau dat werk zijn dertig personen aange wezen, en jaarlijks zullen er zes deelen ver schijnen. Te Eenrura hebben vele dagloo-' ners onder leiding eener commissie eene spaarbank iu het leven geroepen, en wel met het oog op een. turfaankoop iu het groot voor gezamenlijke rekening. De winter van 85/86 heeft daartoe aanleiding gegeven, en thans reeds kan deze kas beschikken over f 350 (van April tot October), en wel door middel eener wekelijksche contri butie van 26 tot 50 ct. per hoofd. De ontvangen gelden worden dadelijk in de spaarbank belegd. Waar deze f 350 zouden gebleven zijn, wanneer de gelegenheid tot spareu niet was aangeboden! Sedert het begin des jaars zijn in Engeland en Wallis reeds 245 personen meer failliet gegaan, dan in hetzelfde tijdvak van 1885. Het bestuur derVereeniging voor volkavermakeu te Veendam noodigde dezer da gen een luchtschipper uit, te harent met zijn ballon op te stijgen. Toen de a tonaut zijne voorbereidende maatregelen kwam uemen, bleek er echter een bezwaar te bestaan: te Veendam is geen gasfabriek. Het rijkste volk der aarde zou men den volksstam kunnen noemen, die bij ds Amerikanen Crow-Iudians heet. Deze stam van 800 huisgezinnen bestaat uit 3000 personen, en btzit 6,500,000 morgen land, waarvan de waarde op één dollar per morgen wordt geschatboven dien 11,500 paarden, elk van twintig dollars. In het geheel wordt het vermogen dezer Crow- Indians op 3510 dollars per hoofd berekend. De directeur van eene muziek school te Hamburg heeft zich door zucht naar een titel laten verleiden, om zich op zijn visite kaartjes te noemen„Protégé van Z. K. H. den Groot-Hertog van Mecklenburg Strelitz." Op eene vergadering van het N e- derlandsch Bijbelgenootschap, werd dezer dagen medegedeeld, dat in de magazijnen te Amsterdam aanwezig waren 109,500 exemplaren op 30 Maart 1885, welk aantal op 30 Maart 1886 tot 123,909 exemplaren was aangegroeid. Te zamen werden in het afgeloopen jaar 55,302 exemplaren ver spreid. Een Mexciaan6ch blad geeft wel toe dat de Mexicanen langzamerhand geameri- kaniseerd worden, doch alleen iu zóóver, zegt de redacteur, dat zij de voorkeur geven aan whisky boven aqmrdiente(js.ov.d water). Inde Times van 7 dezer wordt een artikel gewijd aan de „Gevangenissen in Neder land." Het artikel is geschreven door den heer W. Tallack, secretaris van de „Howard Associa tion," eene vereeuiging tot bevordering van het beBte stelsel van behandeling van misdadigers en voorkoming van misdaden. De schrijver bespreekt de verandering, welke gaandeweg ons gevange niswezen heeft ondergaan en noemt de gevan genissen te Groningen en Arnhem sprekende voorbeelden vau de kostbare, prachtige wijze, waar op onze gevangenissen zijn ingericht. Te Berlijn is weer een mm ge- storm, ten gevolge van onvoorzichtig gorgelen met chloor-kali. Een sprekend bewijsvandever- breiding der stenographie in Engeland levert het feit, dat er van het meest gebruikte leerboek, de Phonographic Teacher van Isaac Pittman, in de maand April vau dit jaar reeds meer dan 1 millioeu exemplaren verkocht waren, terwijl de tegenwoordige oplage 20,000 exemplaren telt. Opvallend daarentegen is het geringe aantal stenographische vereeuigingen en clubs. Hiervan toch vindt men in geheel Groot-Brittannië slechts 60 stuks. De grootste, die te Ediuburg, telt meer dan vierhonderd leden. Te St. Gingolph, in Opper-Savoie, is eene vrouw Richard gestorven, die in 1760 te Bazel geboren was. In 1782 was zij getrouwd en in 1789 viel haar derde man, Richard, in den slag. Nog in haar 109de jaar las zij zonder bril Gedurende de laatste tien jaar van haar leven sliep zij bijna altijd. DeAmerikaansche spoorwegbons, die bestemd zijn onze kaartjes te vervangen, en op soortgelijke wijze als de postzegels iu vellen van 50, 100 en meer stuks verkocht worden, hebben ook in de oude wereld ingang gevonden. De Italiaansche spoorwegmaatschappijen toch heb ben zich vereenigd tot de uitgifte van abonne mentsboekjes met bons voor 500, 1000, 1500, 2000 en 2500 kilometer. Het rabat bedraagt ten opzichte der gewone kaartjes bij 500 kilometer 10, bij 1000 kilometer 15, bij 1500 kilometer 23 pet. Gaat men op reis, dan wordt het aan tal kilometers, dat men wenscht af te leggen, op een getal, deelbaar door vijf afgerond en voor elk vijftal kilometers wordt er één bon uit het abonnementsboekje geuomen. Naar men verneemt, bestaat in Oostenrijk eveneens plan tot invoering dezer spoorwegbons, voor het geval, dat zij in Italië goed voldoen. Volgens de Oldenburger Zeitung herin- nert men zich nauwelijks een jaar, dat de steen vruchten zoo buitengemeen veel waren als in dit jaar. De meeste boomeu moesten gestut wor den. Op de markt te Oldenburg werd o. a. een schepel gele pruimen aangeboden voor 30 pen ningen (of ƒ0.18). De rogge kan in Budjadin- gerland nauwelijks vau de hand gedaan wor den, zoo laag worden allengs de prijzen. TeRuppersdorf, en eenige omlig- gende buurtschappen in het Duitsche vorstendom Reuss-Schleiz is de trichinenziekte uitgebroken. Alleen iu eerstgenoemde plaats liggen twaalf personen gevaarlijk ziek. Twee zijn er overleden, namelijk de vrouw en de dochter van den slach ter, uit wiens slachtplaats het besmette varkeus- vleesch afkomstig was, waardoor de ziekte is veroorzaakt. Dicht bij Akron, in den Staat Ohio, werd, bij het boren naar natuurlijk gas, op 2400 voet diepte eene onderaardsche zee ont dekt. Een zwaar ijzeren peillood werd 100 voet diep iu de zee afgelaten, zonder dat men op een bodem stiet. Te Swansea heeft zich Zaterdag avond, tijdens een hevig ouweder, eene waterhoos uitgestort over het gedeelte der stad dat Foxhole wordt genoemd. Het water stroomde op verschei dene punten langs de helling van den berg, voerde groote hoeveelheden aard en steenbrok- ken mee, en alles wat die stroom, welke in de huizon drong, op zijn weg ontmoette, werd me- degesleept.Twee kinderen werden uit eene kamer gedreven en meegevoerd, den heuvel af. Een man trachtte hen te redden, maar hij werd zelf met onweerstaanbaar geweld voortgerukt, en terwijl de kinderen gestuit werden door een paar rots blokken, welke den weg versperden, zag die man zich nog 60 meter verder gesleept. Toen kon hij zich eindelijk redden, door de hauden vast te klemmen aan een lantarenpaal, Een vis?chers- vrouw werd door den stroom een huis binnen en in een hoek vau eene kamer gedreven. Daar vond men haar later zoozeer tusschen steenen en aarde beklemd, dat men een half uur met koevoeten en hamers moest werken om haar te bevrijden. In vijftig huizen is alles weggeslagen, en zijn de vertrekken met aarde opgevuld, bijna tot de zoldering. Er heersckt groote ellende onder de slachtoffers van de ramp. Voor zoover bekend is, gingen er geen menschenlevens verloren. De vrouw van zekeren Fa ure, te Barna (Fr. dep. Ardèche) had tegen een bij haar inwonenden schoonbroeder een felleu haat opge val, omdat hij haar indertijd wegens diefstal had aangeklaagd. Op zekeren avond vroeg de zwager om wat vlierthee. De vrouw diende ze hem toe met een mengsel van rattenkruid. Deu vol gendenden ochtend lag Claude dood te bed. De afschuwelijke vrouw sneed het lijk iu stukken, die zij in een grooten pot kokend water op 't vuur zette. Inmiddels ging zij aan de deur zitten spinnen. De „bouillon" werd later door haar in de rivier geworpen en zij had den moed, de verkookte beenderen aau stukjes te hakken en daarna te begraven. Daarop bereidde zij in den zelfden ketel waarin het lijk was gekookt aard appelsoep voor het gezin 1 Deze misdaad is al eenigen tijd geleden volvoerdde beeudereu zijn echter eerst nu gevonden en zoo is het gebeurde aan den dag gekomen. Te B r i a n 9 o n had de Pastoor van Melenzen-SaintPaul in een hotel zijn intrek genomen. Hij zou te 4 uren in den ochtend ge wekt worden; de kellner vond hem slapende geknield voor zijn bed en kon hem niet wakker krijgen. Ook geneeskundige hulp werd te ver geefs ing roepen. Da G eestelijke haalt regelmatig adem. Men heft him naar het ziekenhuis ver voerd. Eergisteren is aan F. Domela Nieuweuhuis bij exploot beteekend een besluit van den Koning van België, inhoudende, dat wan neer hij zich op Belgisch grondgebied durft wagen, hij de straf beloopt van gevangenis en daarna uitzetting. Hoe weinig nog de overtuiging van het nut vau bliksem-afleiders bij velen i» doorgedrongen, blijkt uit een raadsbesluit t« 's-Gravenpolder, waar 22 Mei 11. de toren der hervormde kerk werd getroffen. Met algemeene stemmen werd het voorstel van den Burgemees ter, om het gebouw van een afleider te voor zien, verworpen. Wanbegrippen op godsdienstig gebied schijnen gedeeltelijk tot dit roekelooze besluit aanleiding gegeven te hebben. Wij lezen in het Bat. Handelsblad: Uit een particulier schrijven uit 's-Hage nemen wij het volgende over r/Ongeloofelijk moge het schijnen, maar het is toch waar, wat men op de so ciëteit vertelde, dat bij het Departement van Kolo niën de Indische spoorweir-begrooting 1887 zoek is geraakt. Trots het meest ernstige onder zoek is het niet mogen gelukken dit stuk, dat naar men zegt, minstens een centimeter of 3 dik is, terug te vinden. Men verhaalt daarbij dat men ten langen leste den Gouverneur- Generaal om een nieuw exemplaar heeft getele- grapheerd. Verbeeld u nu eens, wat zou men moeten doeu tegenover de Kamers, wanneer er geene telegraphische verbinding ware Iemand, die uit ondervinding spreekt, geeft den raad om bij brand, als men voor zich en anderen nuttig wil werkzaam zijn, niet overeind te blijven staan, maar op handen en knieën langs deu grond te kruipen; damp en gloed gaau dan over het lichaam heen en de zuiging langs de grond verlicht de ademhaling, het gehoor blijft helder en het gezicht niet te sterk beneveld. Laag bij den grond dus bij den brand en men kan zich zelf en anderen helpen. Een mooie aanwinst heeft onlangs ons Indisch leger gekregen, volgens de Foss. Ztg, Dat blad verhaalt, dat een bekend Duitsch in breker, Adolf Krüger, zich Ij Amsterdam voor het Nederlandsch-Iudisch leger heeft laten aan werven. Hij kou in Duitschland niet vervolgd worden omdat hij door geneeskundigen voor krankzinnig was verklaard. Maar in Oostenrijk, waar hij ook een aantal diefstallen pleegde, werd hij gevangen gezet. Hij wist echter uit zijne gevangenis te Olmütz te ontsnappen. Drijvende vuurtorens. Sinds langen tijd houdt men zich bezig om praciische mid delen te vinden, ten einde de telegraphische verbindiugen tusschen de opene zee en het vas teland te verzekeren. Als men midden in den Oceaan drijvende stations kon oprichten, die te gelijk in den dienst van een vuurtoren en van eene semaphore voorzien, dan was het vraagstuk opgelost. Thans wordt te dien aanzien een plan beraamd, dat, naar veler meening, uitvoerbaar is. Men meent, dat op eeu verankerden grondslag van plaatijzer al het noodige (magazijnen en inrichtingen om menschen ouder dak te brengen, een hooge mast voor semaphore over dag en voor vuurtoren 's nachts enz.) kan aangebracht worden. Door middel van vlaggeusigualeu en ouderzeesche kabels zou de gemeenschap van die stations (en de schepen) met het vasteland kun nen bewerkstelligd worden. Als nu mocht blij ken, dat dit veraukeren op zeer groote diepten !(van 3 a 4000 meter) niet kan plaats hebben, dan zal het toch kunnen gebeuren op minder groote diepten, b. v. vóór de mondingen vau rivieren en dergelijken. Z. D. H. de Aartsbisschop van Elassana werd onlangs gevangen genomen door eene bende struikroovers, die een losprijs vau 50,000 gl. eischten. De commandant der troepen te Salonica zond een sterk detachement soldaten af ter vervolging van de roovers, die omsingeld werden en, na een ernstig gevecht, hun gevan gene moesten loslaten. Daar de steen, waaruit de vier torens van de hangende spoorwegbrug over de Niagara gebouwd is, langzamerhand is begonnen te vergaan, heeft men besloten er ijzeren toreus voor in de plaats te zetten. Hoewel dit eeu moeilijk en gevaarlijk werk is, zal men trachten het zonder stremming van het spoorwegverkeer te volbrengen. Reeds is men bezig met het ver wijderen van steenen op plaatsen, waar zich het ijzeren gevaarte moet verheffen. Dit laatste wordt te Detroit vervaardigd, en zal binnen korten tijd naar de plaats van het werk worden vervoerd. Alsdan zal het slechts weinig tijd kosten om de ijzeren kabels, waaraan de brug hangt, van hunne steenen op hunne ijzeren onderleggers over te brengen. De kosten dezer torens bedragen om streeks honderdduizend gulden. De heer Stephanik, die den heer L'Hoate jl. Woensdag vergezelde bij diens luchtreis van Am sterdam over de Zuiderzee naar Meppel, schrijft over dien tocht hel volgende: De vulling was geëindigd, wij hadden onze plaatsen ingenomen en nog slechts een dertigtal handen hield ons aan het aardrijk. Het is 4,15. Da heer L'Hoate geeft bevel alles los te laten en pijl snel schieten w(j de hoogte in. Onaangenaam was de eerste iudruk iu het ge heel niet, daar w(j weinig bemerkten van de groote snelheid waarmede wij opstegen. Strateu en grachten vertoonden zich plotseling voor een oogeublik, om daarna tusschen de overige hui- seumassa te versmelten en eene roode halve maan van verward metselwerk te vormen; alleen de toreus teekeueu zich nog eenigen tijd af de hoera's verflauwen en wij zijn boven de Oranjesluizen. Marken ligt onder ons, als drij ïeude op den groote waterplas. Zuidwaarts vaq

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2